Испечати | Затвори го прозорот

Посетувате ли археолошки локалитети?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3880
Датум на принтање: 27.Октомври.2020 во 13:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Посетувате ли археолошки локалитети?
Постирано од: Antiqua
Наслов: Посетувате ли археолошки локалитети?
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 15:26

Dragi moi sonarodnici, statistikata pokaza deka da nema po nekoj stranec vo drzavava i skolarci so obligatorna programa vo ucilistata, nema koj da ni gi posetuva arheoloskite lokaliteti.

Koga posleden pat ste posetile arheoloski lokalitet?



-------------
Veni Vidi Vici



Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 15:42
Интересно прашање.. Тие што ме познаваат знат дека јас многу ги почитувам и ги посетувам локалитетите, музеите или воопшто старите места.. Каде што се трудам да ја научам историјата на тоа место.
Се воодушевувам од античката вредност како и историјата и културата на живеење..

-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 15:46
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Dragi moi sonarodnici, statistikata pokaza deka da nema po nekoj stranec vo drzavava i skolarci so obligatorna programa vo ucilistata, nema koj da ni gi posetuva arheoloskite lokaliteti.


Koga posleden pat ste posetile arheoloski lokalitet?

So ova se slozuvam ako nema nekoj stranec e togash nema ni poseta na ovie arheoloshki lokaliteti.Iskreno jas mnogu odamna ne sum posetila vo MK nekoj vakov lokalitet.Mozebi nemanjeto vreme ili pak bi rekla veke bev i vidov no kako moze da posetam nesto koga sum nadvor od MK, pa seto ova ne e za opravduvanje, pa zatoa za mene eden golem minus

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 04.Април.2006 во 12:36
Posebno prasanje za Skopjani: Dali voopsto znaete kade e lociran eden od najvaznite arheoloski lokaliteti Skupi, najgolemiot rimski grad na nasata teritorija?

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 04.Април.2006 во 13:06
Велат датирал од уште нападот кога бил на Готите и Хуните од 267-269 а.д не ме факајте за годината на збор. Каде од самите војни многу градови биле оштетени меѓу нив и Скупи. Скупи бив реконструиран кренат на нозе и важел како административен град кој важел за главен град на Дарданија. Дегионот по записите бил некаде од Ниш до Велес. За време на Римјанската империја важел за најдобар град со добра географска локација. Скупи останал под римската империја 500 години каде што до ден денес има остатоци од римската култура и архитектура.. Најдени се многу скрипти напишани за латински како и типицното римско сликарство.
Последните податоци се дека Скупи бил уништен до темел од катастрофален земјотрес 500 и некоја година.
Колку се секавам милсам дека императорот Јустинијан од 6 век го искористил и наметнал и донекаде Грчка култура како типичен татар со галерии, сепариња место за бина. Како и да е не е запамтена таква прекрасна руина, со прекрасни огромни остатоци од базилика мозаичен цртежи, Прекрасно изработени фрески.
Денешното откритие и руина се наога на патит за Село. Бардовци.
Ако погрешив во излагањето не ми замерајте сум изумила големи делови од приказната.

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 05.Април.2006 во 13:40

Odlicna si, Natalija. Malite greski ti se prosteni, no vazno e sto gi znaes osnovnite raboti.

Zborot Skupi na dardanskiot jazik znacel "strei". Se naoga na patot za Bardovci, na samo 4 km od centarskoto jadro na Skopje.

Izgradena e kako voena kolonija uste vo I vek, koga na veteranite na Rimskata Imperija im bile podaruvani posedi po zasluga. Prerasnal vo glaven grad na Provincija Dardanija. Sepak, od site rimski gradovi na nase tlo, ima najvisok rimski grad.

Ziveel vo raskos i nevideni bogatstva nesto poveke od 5 veka. No, zemjotresot vo 518 godina go srozal skoro do temeli. Posle toa ima samo mala ruralna slovenska naselba, dodeka glavniot grad bil preselen na teritorija na Centar na denesno Skopje, najverojatno Kaleto. Justinijan malku podocna od destruktivniot zemjotres pomogonal noviot grad da bide eden od najubavite i najizgradenite vizantiski gradovi.

Sega, samo eden del e otkrien od 40 ha grad, sto e sepak dovolno da se otide i da se pomine barem 60 minuti vo prosetka niz naseto minato.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Април.2006 во 10:04
Antiqua....dali mozes malku poopsirno da ni pisuvas za sekoj lokalitet-ona sto e znacajno za nego,zosto bi trbalo da go posetime,ako znaes i vleznici i sl.raboti,od postot sfativ deka profesionalno si vrzana za toa.

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 19.Април.2006 во 14:18

Originally posted by beleg beleg напиша:

Antiqua....dali mozes malku poopsirno da ni pisuvas za sekoj lokalitet-ona sto e znacajno za nego,zosto bi trbalo da go posetime,ako znaes i vleznici i sl.raboti,od postot sfativ deka profesionalno si vrzana za toa.

Nema problem.

Kazi sto konkretno te interesira...



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 19.Април.2006 во 18:02
NA pr.sto kako skopjanka moram podhitno da posetam?I nesto podetalno za toa!?

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 20.Април.2006 во 12:02

Ona sto turistite sekogas gi interesiralo, a Skopjani malku znaat, e:

Scupi (veke go spomnavme) so gradskata teritorija i neverojatnata nekropola. Kaleto i prikaznata za negovata povekeslojnost (od 6.vek pa se do Svetskite vojni). Mustafa-pasina Dzamija (edna od najstarite na Balkanot). Carsijata vo koja se amamite, anovite i dzamiite. Crkvata Sveti Spas i grobot na Goce Delcev. Kameni most i mnogute negovi rekonstrukcii. Kukata na Majka Tereza i nejziniot spomenik. Stara zeleznicka stanica i Muzej na grad Skopje. Ima i eden uste postar lokalitet, se vika Tumba Madzari i datira od neolitot (4.500 godini pred nasa era). No, tamu nema materijalni ostatoci koi bi mozele da vi bidat interesni. Zatoa, muzejot na grad Skopje ima izlozba za celata prikazna od tamu.

Svesna sum deka mnogumina ne znaat deka Skopje neguva tradicija na ziveenje poveke od 6.500 godini, a kako "glaven grad" duri 2.000 godini. Znaci, ova sto vi go napisav e samo eden mnogu mal del od ona sto moze da se vidi. I toa samo vo gradskoto jadro. Ako se proseta malku ponastrana od Skopje (barem vo 10 km radius), ima uste mnogu poveke i da se vidi i da se proseta.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 20.Април.2006 во 12:28
На темава би додал дека и пред Скупи имало доста населби кои денес би се ставиле во оквирот на Скопје мада најголемото внимание мислам дека треба да се посвети на Калето и Јустинијана Прима,град кој е опишан во безброј летописи и најмодерен град за тоа време.Денеска незнаеме многу за него бидејки истражувањата не се потполни но можеме да видиме низ скопје многу остатоци од тоа време и времето потоа.Јустинијана Прима е всушност населба која подоцна продолжува во континуитет да се шири низ цело денешно Скопје и околината.Се извинувам за грешките ако има но одамна немам разгледано нешто за раниот среден Век во Македонија иако има доста малку истражувања.Моментално најомилени антички места ми се Татиќев камен и најстарата христијанска црква во светот св.Богородица - с.Враништа


Мегалитската опсерваторија Кокино се наоѓа во североисточниот дел на Мекедонија, во близина на границата со Србија и Црна Гора (географска ширина 420 15’, географска должина 210 57”). Таа се наоѓа во атарот на селото Кокино, на границата со селото Арбанашко. Денес целиот регион е ретко населен, а во десетината околни села живеат помалку од 1 000 жители. На оваа состојба влијаеле два фактора: заостанатоста во индустрискиот развој и немањето услови за развој на земјоделието и сточарството од една страна и бурната историја на овој крај во изминатите векови од друга страна. Кон крајот на седумнаесетиот век (поточно 1689 год.) во овој регион избувнало познатото Карпошово востание. Водачот на востанието Карпош се обидел да го искористи големиот пораз на турците од австриската војска под бедемите на Виена. Австрискиот генерал Пиколомини ги гонел турците се до Скопје, а Карпош се надевал дека во содејство со Пиколомини ќе успее да ги ослободи овие краишта од турското ропство. Но, набргу Пиколомини се повлекол со својата војска и Карпошовите востаници биле оставени сами на се*е. Турците во крв го задушиле востанието, а луѓето од овие краишта морале да бегаат пред осветата на турците. Од овие причини целиот овој регион практично бил ненаселен се до почетокот на деветнаесетиот век. Во тоа време (1804 год.) Бегајќи пред теророт на Турците, во овие краишта од север се доселиле поголеми групи, па затоа денес населението во околните села е од мешовит состав. Доселениците имале свое влијание и во менувањето на топонимите во овој регион. Така на пример, ние оваа планина се нарекува Татиќев Камен. Се смета дека ова име е од поново врме, затоа што околните планински врвови имаат имиња од видот Перало, Перен и слично, кои според лингвистите, во основа го имаат коренот “пер” кој што во говорот на индоевропејците имало значење на камен. Интересно е да се каже дека според легендите кои ги раскажуваат селаните, во далечното минато во овој регион се одгледувале многу коњи, а многумина жители биле вешти коњаници. Според некои тврдења, голем дел од елитната коњаница на големиот Александар Македонски била составена од жителите на овој регион и на неколку наврати му го спасиле животот на големиот војсководец. Во поширокиот регион има голем број на археолошки наоѓалишта од римскиот и пошироко античкиот период, но исто така има голем број на наоѓалишта од железното, бронзеното и неолитското време. Тоа значи дека целиот регион има историја долга околу 7 000 години преполна со значајни населби, светилишта, настани и личности.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 25.Април.2006 во 10:47

  dali i koga e dozvolen vlezot vo Mustafa-pasina zamija?



-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 25.Април.2006 во 11:11
Originally posted by beleg beleg напиша:

  dali i koga e dozvolen vlezot vo Mustafa-pasina zamija?

Dozvolen e, osven za vreme na molitva. Ne znam koga tocno im se molitvite, osven ednata od vkupno 5. Taa e vo 13h i trae 15 minuti.

Zenite ne mozat da vlezat dokolku ne im e pokriena glavata so marama.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 25.Април.2006 во 11:13

Boogie,  odlicno poznavanje! Se nadevam deka si imal prilika da gi vidis najnovite posteri od Kokino. Bas eden od niv (najubaviot) mi e zakacen na dzid vo kancelarija.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Април.2006 во 11:22
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Boogie,  odlicno poznavanje! Se nadevam deka si imal prilika da gi vidis najnovite posteri od Kokino. Bas eden od niv (najubaviot) mi e zakacen na dzid vo kancelarija.



Секако дека ги знам постерите правени се со цел за зголемување на интересот кај луѓето од дома и странство бидејки навистина има доста кои не ја познаваат значајноста на едно такво откритие во нашата земја.Видете што се случува со локалното население во Босна кај трите пирамиди што ги откриа пред некое време.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 25.Април.2006 во 15:20

Eh!!!!!!!!!  Toa e toa sto nie sakame da go postigneme i kaj nas. Zatoa gi pojacavme nasite kampanji i mislam deka naskoro ke imae interes.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 12:59

секогаш кога ќе се најдам во близина на некој локалитет



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 10:17

Kokolo, koj lokalitet ti e najinteresen vo Makedonija?



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 11:53
Па најпрв локалитет што сум го посетил беше Хераклеа, можам да речам дека едноставно ако она ни е нашата историја нема да загине македонскиот народ уште 5000 години, друг локалитет на кој сум бил е Стоби, исто така многу добро организирано место а верувам дека со дополнителни ископувања и вложувања во него ке биде и многу поатрактивно за посетителите без разлика од каде се. Сум бил и на плаушник, сега можам да речам дека многу треба да се вложува во таквите локалитети за да се прикажат во право светло, и морам да речам дека може да се развива таков туризам  со што би им потврдиле на сите дека сме народ со богата традиција. 

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 12:25

Mislam deka Plaosnik kaj sekogo predizvikuva prekrasni cuvstva. Preubavo e mestoto.

A Stobi (moeto omileno) e biserot na nasata arheologija!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 07:29

obozavam arheoloski lokaliteti, i sekogas koga sum vo moznost odam da posetam nekoj, a posleden pat bese pred edna nedela ko go setav celo kale vo ohrid  - skoro celo

a ako zborime za najomilen arheoloski lokalitet - definitivno plaosnik , samuilova tvrdina i anticki - vo  ohrid



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 08:48
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

a ako zborime za najomilen arheoloski lokalitet - definitivno plaosnik , samuilova tvrdina i anticki - vo  ohrid

I so pravo. Preubavo e! Cel Ohrid e nesto posebno. Koga ke mi dojdat gosti od stranstvo, obavezno tamu gi nosam. I bez isklucok, site se vooduseveni.



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 11:49
па за пофалба е тоа како се обновуваат самоиловите тврдини

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 22:16
Originally posted by kokolo kokolo напиша:

ïà çà ïîôàëáà å òîà êàêî ñå îáíîâóâààò ñàìîèëîâèòå òâðäèíè
што би требало да се посети во прилепBig smile


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 14:31
Markovi Kuli
Stibera
Crkvite: Sv. Nikola, Sv. Dimitrija
Galerijata na ikoni


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 10:39
Eve nesto za:

HERAKLEJA LINKESTIS

 Za istorijata na Herakleja Linkestis nakuso spomnavme vo delot "Bitola niz vekovite". Ovde }e se zadr`ime na onie segmenti koi se zna~ajni za kulturnata tradicija {to bila prisutna na ovie prostori, videni niz ona {to go nudi ovoj spomenik na kulturata od anti~ko vreme, za{to bitolskoto kulturno nasledstvo ima mnogu zaedni~ko so ona {to go imal ovoj dreven grad. Bogatiot dvi`en i nedvi`en materijal {to e otkrien i pronajden zboruva za eden kulturen svet na pove}e civilizacii koi ja crtale duhovnata mapa na ~ove{tvoto, vo ~ii koordinati sega{nite bitolski prostori imale zna~ajno mesto. Toa e pove}eslojna naselba. Edni vrz drugi le`at ostatoci od razli~ni istoriski epohi i kulturi, po~nuvaj}i od docnobronzenoto vreme, pa se do Grcisti~kiot, rimskiot i ranovizantiskiot period. Me|u poslednite dve vremenski distancii, se vmetnuva edna varvarsko-gotska naselba, za na krajot da se sretnat gradbi od slovenski, srednovekoven i drug karakter. Nekoi od ovie sloevi se u{te ne se celosno ispitani i nau~no verifikuvani.

        Koi bile pri~inite, tokmu tuka, na ju`nata pozicija od Tumbe kafe, golemiot drevnomakedonski kral i vojskovoda~ Filip II, tatkoto na u{te poslavniot Aleksandar Makedonski, da se odlu~i tuka vo 349 g.p.n.e. da formira grad, ima pove}e motivi. Eden e siguren - strategiskata polo`ba mu ovozmo`uvala da bide najpogodnata vrska me|u Istokot i Zapadot. Svoe vlijanie imalo i brzoto {irewe na makedonskata dr`ava. So negovata pobeda nad Grcite kaj Heroneja vo 338 g.p.n.e. mu go otvoril patot na svojot sin Aleksandar III Makedonski da ja pro{iri Makedonija na tri kontinenti. Toj stignal do Indija, koja, spored toga{nite soznanija bila na kraj na svetot.

        Podocna gradot potpadnal vo rimski race (sredina na II v.p.n.e.). Tuka vrvela i Via Egnacija. Gradot imal i golemo voenostrategisko zna~ewe. Treba da se ka`e i toa deka vo vremeto na formiraweto na Herakleja, ovde `iveelo gornomakedonskoto pleme Linkesti vo oblasta Linkestida. Ottamu i vtoroto ime na gradot. Negoviot `ivot trael skoro eden milenium. Vo nego cvetala umetnosta i kulturata.

        Toa bil visokociviliziran grad, so brojni op{testveni i drugi gradbi: teatar, termi, statui, mozaici, baziliki, rezidencii i sli~no. Bil i episkopsko sedi{te ~ii episkopi se spomenuvaat na nekolku crkveni sobiri. Inaku, pogolemiot del od otkrienite spomenici na kulturata se od rimskiot i ranovizantiskiot period. Materijalnata Grcisti~ka kultura s# u{te ne e dovolno istra`ena. Ima mislewa deka Grcisti~kata Herakleja bila na ridot, severno od postojniot grad.

http://www.orbis.com.mk/Sliki/23.jpg"> http://www.orbis.com.mk/Sliki/23small.gif">        Otkopanite objekti od rimsko vreme (portik, terma i teatar), davaat bogat materijal za mo}ta na Rimskata dr`ava koja pominala niz razni op{testveni ureduvawa: od drevna monarhija, do republika i carstvo. Vakviot buren op{testven i istoriski razvoj sileno se odrazil i vo umetnosta. Ottamu, verojatno i, pokraj drugoto, naglaseniot streme` vo tvore~kiot izraz da se postigne monumentalnost i veli~estvenost. Toa najdobro mo`e da se vidi od golemite i masivni gradbi, so napor da ne se zaboravi vosh*tot od anti~kata umetnost od site periodi (arhai~na, klasi~na i Grcisti~ka). Od najdobrite dela bile praveni kopii ili se uvezuvale originalni tvorbi. Vo odredena mera se koristelo umetni~koto nasledstvo i od drugite civilizacii, kako {to bile: Etrurcite, Egipet i Bliskiot Istok, bez pretenzii nekoja da bide dominantna. Ova ne zna~i deka rimskata umetnost ne e so site svoi prepoznatlivi osobenosti del na edna od golemite civilizacii {to gi poznava ~ove~kiot rod. Podlabokata analiza na gradbite i dvi`nite spomenici od Herakleja koi &  pripa|aat na ovaa kultura, vo celost n# uveruvaat vo toa.

        Portikot gi poseduva site belezi na rimskoto graditelsko majstorstvo, i pokraj toa {to se samo ostatoci od objekt. Vo nego se najdeni interesni po~esni i votivni spomenici, kako {to se dve statui i nekolku postamenti so natpisi. Toj e so pravoagolna forma, dolg 17,45m vo pravec istok-zapad i {irok 7,45m. Vo osnova, toa e eden vid na trem. Negoviot pokriv od ednata strana se potpira na yid, a od drugata na niza od stolbovi - kolonada. So rekonstrukcijata i prou~uvawe na pronajdeniot materijal mo`e da se zaklu~i deka kolonadata od stolbovi e izrabotena vo jonski stil. Kako izgledal vo celina i za kakva namena slu`el mo`e samo da se pretpostavuva. Edno e sigurno deka e toa zgrada so javen i reprezentativen karakter. Stru~wacite se najblisku do mislata deka e toa zgrada na sudilnica - buleuterion. No ne se isklu~uva i mo`nosta da bide i sostaven del od termite, potoa gimnazion, biblioteka ili ne{to drugo. Tuka se i spomenicite na bo`icata Nemeza {to &  go posvetil Julije Tertila, potoa na vidniot gra|anin, prvosve{tenik i dobrotvor Tit Flavie Orest i podno`jeto so stihovi od epot "Dela i denovi" od poetot Heziod. Portikot datira od krajot na 1 i po~etokot na 2 v.n.e.

http://www.orbis.com.mk/Sliki/14.jpg"> http://www.orbis.com.mk/Sliki/14small.jpg">        U{te eden ansambl na rimskata arhitektura go svrtuva vnimanieto, a toa se termite. Tie pretstavuvaat eden cel sistem na zaemno povrzani prostorii koi imale funkcija na bawa. Otkrien e eden del od nego: sala za kapewe so studena voda - frigidium na isto~nata strana; sala so mlaka voda - tepidarium vo sredinata; i mnogu zatoplena sala vo koja imalo vrela voda - kaldarium. Vo zapadniot yid od bawata, do kaldariumot, se trite ogni{ta - prefurnia. Mnogu e interesen sistemot za zatopluvawe na podovite i yidovite. Pod niv ima sloboden prostor niz koj vleguval vrel vozduh i ~ad od ogni{tata, koi potoa struele niz {uplivite cevki vgradeni vo yidovite. Takviot sistem ovozmo`uval da se {tedi toplotna energija, a istovremeno da bidat zatopleni i podot i yidovite. Se smeta deka najreprezentativniot del, koj se o~ekuva da se otkrie na isto~nata strana, se u{te ne do{ol na red da bide otkopan i podetalno prou~en. I ovie termi ja potvrduvaat vistinata za visokata kultura na anti~koto rimsko graditelsko pismo.

        Me|u najpoznatite i relativno so~uvani arhitektonski dela e Rimskiot teatar. Toa e urbana gradba na bogatata rimska graditelska tradicija. Se nao|a vo centralnoto gradsko jadro i dominira so svojata arhitektonska ubavina, posebno so dekorativnata i razigrana ju`na fasada. Negovata izgradba najverojatno zapo~nala pri krajot na Hadrijanovoto vladeewe, a vo upotreba bil daden za vreme na Antonin Pie (II vek od n.e.). Toj pretstavuva ve{ta sinteza na ona {to go poseduvale kako osnovni elementi dizajnite na poznatite teatri i amfiteatri. Negovata univerzalnost ovozmo`uvala, pred s#, da se izveduvaat raznovidni programi. Graden e spored toga{nite propozicii za rimski tip na teatar, na poznatiot graditel Polio Vitruvie, koj `iveel vo 1 vek od n.e. Lociran e na kosinata od ridot koja ima ju`na ekspozicija. Maksimalno e iskoristena konfiguracijata na terenot, so {to bila poeftineta i zabrzana izgradbata.

        Gledali{teto ima polukru`na osnova, so 20 redovi sedi{ta so dijametar 58,50m. Prviot red se razlikuva od drugite bidej}i pod nego se postaveni pravoagolni mermerni blokovi, kade od dolniot ~elen rab tie izleguvaat so 0,25m. napred: prostorot koj slu`i za postavuvawe na nozete samo za gleda~ite od ovoj red. Od napisot na ~elnata strana na sedi{tata mo`e da se zaklu~i za{to vakva privilegiranost za ovie gleda~i. Odgovorot e deka toa se rezervacii za sedi{ta za ~etiri op{tini. A, pak, vo centralniot del na gledali{teto, pome|u 4. i 8. red na sedi{tata, ima po~esni mesta, odnosno po~esna lo`a. Tribunalija za magistrite koi se gri`ele za tekot na igrite ili za prireduva~ot na istite - editor muneris. Orkestrata - konistra e polukru`na so pre~nik od 26,40m, dodeka drugata pravoagolna polovina na teatarot e vsu{nost skenata, kade bile glavnite delovi i sodr`inite potrebni za programata. Teatarot ima i drugi zna~ajni delovi kako {to se: mestata za postavuvawe na platnen pokriv (eden vid otvori) nare~eni - velum; isto~nata i zapadnata analema (vlezovi); trite kafezi za `ivotni - stabula; fasadata na skenata i drugite elementi {to so~inuvaat edna vaka slo`ena gradba. Kako univerzalen teatar slu`el za pove}e nameni vklu~uvaj}i gi i gladijatorskite borbi.

        Teatarskite igri vo kulturniot `ivot na Herakleja igrale zna~ajna uloga: za razli~ni periodi razli~na bila nivnata popularnost. Nivnite za~etoci treba da se baraat vo prastarite kulturni sve~enosti posveteni na bogot na plodnosta i vinoto Dionis. Ova glavno se odnesuva za starite Grci.

        Kaj Rimjanite odnosot kon teatarot bil sosema poinakov. Toj se pove}e ja gubi svojata privle~nost za smetka na novite formi na spektakli vo amfiteatrite, cirkusite i hipodromite. Kaj niv, s# pove}e na cena bile gladijatorskite borbi, love~kite ve{tini, kowskite trki i sl. Kaj Grcite teatarot go u~i gleda~ot kako treba da (ne) bide, na primerite od pretstavata. Rimskiot teatar e pove}e zabava, a pomalku filozofija za `ivotot. Odovde proizleguvaat i sodr`inite na dramskite programi.

        Me|u najstarite dramski vidovi e ditirambot - satiri~na pesna posvetena na bogot Dionis, koja se neguvala i na ovie prostori. Za ova zboruvaat pronajdenite predmeti vo Herakleja i na drugite arheolo{ki lokaliteti. Na niv se pretstaveni likovi na sileni i satiri - temperamentni, izmisleni su{testva na prirodata. Potoa, dosta popularni bile izvedbite na mima i pantomima. Kaj rimskata mladina posebno bile sakani atelanskite lakrdii, koi se prika`uvale kako zavr{en del na nekoja pretstava so burlesken epilog. Centralno mesto vo programite imale dramata i komedijata.

http://www.orbis.com.mk/Sliki/28.jpg"> http://www.orbis.com.mk/Sliki/28small.jpg">        Istorijata na upotrebata na teatarskata maska mnogu zboruva za odnosot kon dramskite rodovi i vidovi i nivnoto prika`uvawe vo teatarot. Maskata sekoga{ se upotrebuvala od glumcite koga trebalo da se u~estvuva na pretstavata vo koja glavna uloga imal bogot Dionis. Nejzinoto vleguvawe vo teatarot ima golemo zna~ewe povrzano so kultot, koj posebno bil neguvan vo anti~kiot egr~ki teatar. Kaj Rimjanite taa se voveduva podocna. Se razlikuva od starogr~kata po toa {to ima ponaglaseni dimenzii, pogolemi otvori za o~ite i usnite, so posilno istaknati ve|i. Kosata e stilizirana kako perika so kratki lokni i visok onkos. Ova, najubavo mo`e da se vidi na tragi~nata bela mermerna maska {to e otkriena vo heraklejskiot teatar. Taa go pretstavuva Herkules. Na nea se gleda kako na glavata ima prefrleno lavovska ko`a. Na liceto se istaknuva {iroko otvorena usta, so izraz na bolka i ra{ireni o~ni {uplini. Nad niv se naglaseni ve|i, potisnati nadolu. Bradata e {iroka i gusta, a ~eloto nabrano.

Vo Herakleja ima i drugi spomenici, dvi`ni predmeti, koi zboruvaat za bogatiot teatarski `ivot i voop{to za umetnosta vo ovoj anti~ki grad. ]e spomeneme u{te nekoi: glava na Dionis - skulptura, mermer; glava na satir - skulptura; glava na pan - skulptura; glava na starogr~kiot pisatel Menandar - skulptura; glava na glumec {egaxija i dr. Isto taka, poznato e deka vo anti~kiot period, vajarskata umetnost bila na visoka cena. Vo Herakleja, pokraj prethodnite predmeti, mnogu poznati se vajarskite dela: mermerna statua na Atena Partenos - rimska kopija na Fidievoto delo {to se nao|a vo Narodniot muzej vo Belgrad. Potoa, bistata na atinskiot politi~ar i poet Eshin koja bila odnesena vo Britanskiot muzej vo London. Posetitelite na Herakleja mo`at da ja vidat statuata na ugledniot gra|anin Tit Flavie Orest, vo prirodna golemina, kako vo levata raka dr`i svitok, a desnata e pod nametkata. Oble~en vo dolg hiton preku koj e prefrlen himation, a na nozete ima sandali. Tuka e i Nemeza - mermerna statua na bo`icata na pravdata, kako i drugi celosni ili o{teteni dela. S# ova za {to zboruvame svedo~i za bogatoto bitolsko kulturno nasledstvo i tradicija.

        I na krajot od ovoj del se postavuva pra{aweto kako i zo{to prestanal da `ivee heraklejskiot teatar? Odgovorot bara po{iroka elaboracija. So propasta na Rimskoto carstvo zapo~nuvaa novi `ivotni tekovi so mnogu poinakvi religiozno - filozofski sfa}awa i moralni kodeksi na edno drugo vreme koe go napu{ta{e, a ~esto i fizi~ki go uni{tuva{e staroto. Taka, se znae deka so Konstantinoviot edikt od 325 godina i Honorievata zabrana od 404 godina zadaden im e smrten udar na anti~kite spektakli. Prakti~no, pobedata na hristijanstvoto i negovata crkva gi osudi na propa|awe i ovie gradovi. Tie umiraat poleka, no sigurno, i ako bea pove}eto izgradeni od kamen. Mnogu faktori vlijaele na nivnoto uni{tuvawe: politikata i verskata netolerancija, zabot na vremeto, a najmnogu ~ovekot. Nasilno i grubo se razgrabuval materijalot od prekrasnite objekti, za da se napravat novi, vo umetni~ki pogled mnogu posiroma{ni, a nekoi krajno primitivni. Na mestata od vakvite lokaliteti se otvoraat kamenolomi, za od obraboteniot kamen i mermer da se napravat za{titni bedemi ili podloga za pati{tata. Imalo slu~ai nad vakvite objekti da se gradat obi~ni gradbi od kamen i kal. Duri i umetni~kite predmeti: statui, mozaici, mermerna plastika i sli~no se koristele kako grade`en materijal. Slu~ajot so statuata na Orest najdobro go potvrduva vakviot odnos. Taa e pronajdena kako potporen kamen vo eden yid. Golemo zlo na ovie objekti im napravile i vojnite. Me|u drugite, ovde vo sredinata na 5. vek ru{ele i varvarskite ordi.

        Po napu{taweto od upotreba na heraklejskiot teatar, so tekot na vekovite, erozijata si go napravila svoeto. Taa gi pokrila negovite ostatoci. Se smeta deka ovoj teatar prestal da `ivee nekade okolu 5 vek. Nekoi poprecizni dokazi za negoviot kraj seu{te ne se pronajdeni.

        Ona {to go pravi interesen i poznat anti~kiot lokalitet Herakleja Linkestis se i objektite od ranohristijanskiot period: Malata i Golemata bazilika i Episkopskata rezidencija. Koga nekade od 3 vek po~nuva da slabee Rimskoto carstvo, toa se odrazuva vo umetnosta i vo urbanoto `iveewe. Hristijanskata religija se nametnuva so seta svoja silina vo site op{testveni sferi, kako dominantna. Istovremeno taa stanuva, i vo ovoj del na Makedonija, dr`avna religija. Na Zapad, docnoanti~kata umetnost postepeno &  otstapuvala mesto na predromantikata, a na Istok toj trend na promeni e pozabaven.

        Malata bazilika se nao|a na jugoisto~niot del na lokalitetot, nasproti portikot. Bazilikata e tribrodna, so apsida na isto~nata strana. Se smeta deka e gradena pri krajot na 5. vek od n.e. Vo narteksot od gradbata se otkrieni ostatoci od edna trkalesta piscina - bazen, so mermerna fijala vo centarot, otkade vo forma na vodoskok blikala voda. Toa gi naveduva nau~nicite na mislata deka stanuva zbor za krstilnica, odnosno celiot ansambl so bazilikata na istok slu`el za kr{tavawe. Podot od eksonarteksot e mozaik so geometriski i zoomorfni elementi. Vo geometriskite kompozicii preovladuvaat {arki od rombovi i kvadrati vo koi se gledaat po edna vaza, korpa ili {arka. Dodeka kaj zoomorfnite motivi se gledaat ptici (erebica, fazan, pajka i sl.), i `ivotni (lavica i zebu).

http://www.orbis.com.mk/Sliki/27.jpg"> http://www.orbis.com.mk/Sliki/27small.jpg">        Golemata bazilika e posebno zna~ajna so nejzinite mozaici koi se nao|aat na podot od narteksot. Vo site devet prostorii ima mozaici, no ovie vo narteksot se svoite umetni~ki kvaliteti i ikonografski vrednosti pretstavuvaat vrvni umetni~ki dela. Vsu{nost, toa e edna pogolema kompozicija koja na simboli~en na~in go prika`uva hristijanskoto sfa}awe za univerzumot: carstvoto nebesno, rajot, zemjata i vodata. Ovaa vonredna umetni~ka slika spa|a vo redot na malubrojnite so~uvani dosega vakvi dela na anti~koto slikarstvo, na povr{ina od nad 100m2. Ima rasko{en kolorit postignat so okolu 20 boi i nijansi so kocki~ki od kamen, staklena pasta i keramika. Ubavite drvja so plodovi okolu koi letaat ptici pokraj cvetnite grmu{ki, go pretstavuvaat rajot kako go zamisluvala hristijanskata crkva. Ima deset drvja. Polni so plodovi se devet. Ednoto e suvo koe go pretstavuva paganstvoto kako besplodna religija, nasproti hristijanstvoto koe e bogato kako devette drvja. Od ~etirite nezavisni motivi, trite go prika`uvaat rajot, zemjata i vodata, a motivot vo medaljonot go ozna~uva carstvoto nebesno.

        Pred o~ite na gleda~ot se redat razni bibliski motivi od `ivotot na bogatata flora i fauna: plodni rastenija, ptici; progonuvan divojarec; borba na bik i lav; o~akalen pes so golemi zabi; gepard kako ras~ere~uva soborena na ple}i srna, ~ija krv vo mlazovi te~e od muckata na yverot; morski `ivotni, ribi i sl. Site tie nepovtorlivi mozai~ni sliki se staveni vo dvi`ewe, so interesna simbolika za toga{noto sfa}awe na svetot, prirodata i ~ovekovoto postoewe. Na belata osnova, izrabotena od mali kameni kocki, se ima vpe`atok kako da treperi vozduhot i svetlinata na denot, pravej}i iluzija na edna ~udna, nadzemna i za sekojdnevieto nestvarna ubavina. Eden mitsko-lirski pejza`, vo koj se me{aat realnoto i bibliskoto, zamislen vo ovoj son~ev predel na toga{nata civilizacija, na koja &  pripa|ala Herakleja.

        Episkopskata rezidencija e samo delumno otkriena. Vo otkopaniot del od ovoj ansambl se odaite rasporedeni okolu centralnoto dvori{te. Vo apsidalnata odaja koja se nao|a na severnata strana ima trpezarija, triklinos. Na isto~nata i ju`nata ima niza od odai. Mozaici na podovite ima vo ~etiri prostorii. Interesno e dvori{teto vo koe ima bunar so mermerna ramka, ukrasena so kaneluri. Natamo{noto otkrivawe na objektot }e dade pokompleksna slika za ovaa ranohristijanska gradba.

        Seto ova, za koe zboruvavme dosega, e eden del od otkrienoto kulturno nasledstvo na Herakleja Linkestidska. Pod naletot na golemite istoriski promeni i prirodni katastrofi, me|u koi i golemiot zemjotres od 518 godina, kako i od drugi pri~ini, se smeta deka `ivotot na ovoj anti~ki grad prestanal nekade kon krajot na 6. vek.

        Denes toj e poznat spomenik na kulturata, ne samo vo zemjata, tuku i nadvor od nea. Na lokalitetot i natamu se vr{at iskopuvawa. Mnogu negovi obejekti se revitaliziraat i slu`at za odr`uvawe na kulturno-umetni~ki manifestacii. Toa, posebno se odnesuva za Teatarot, kade se prireduvaat: muzi~ki priredbi, teatarski pretstavi, literaturni pretstavi i sl. Herakleja pretstavuva sostaven del od bogatata kulturna ponuda na sovremena Bitola.

 



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: BeStSeLeR
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 11:59
ne go napisa toa neli...

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 12:40


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: BeStSeLeR
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 12:53
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

mislam nema smisla tolku da se macis samo za eden posta inaku i kulite u strumica ke se mnogu ubavi ako se obnovat

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 15.Август.2006 во 15:10
Vo Strumica isto taka imate super lokaliteti:
- Carevi Kuli
- Termite
- Vodoca
- Orta
itn....


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: BeStSeLeR
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 07:25
epa gi ima ama ne se mnogu taka popularni..od Se u sr i regionot najdobro e napraveno kaj smolarskite vodopadi...

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 10:31
E  da!  Niv gi zaboraviv!
 
A prekrasni se!!!!!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 10:47
Src jas ke te vodam tamu, ic da ne se sekiras, da vidis jas kakov vodic znamda bidam........

-------------

Come on and be my little good luck charm -



Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 11:11
E ajde! Bas da te vidam kakov vodic bi bil!
 
Ama, ke moras site uslugi na vodic da gi obezbedis: stranski jazik, smestuvanje, prevoz, rezervacii...


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Arheolog
Датум на внесување: 19.Август.2006 во 14:11
Antiqua Sonce moe, ti li si? Ne mi se veruva deka tuka si se skrila ama te fativ! Temava te izdade! Kazi kaj si sto prais?!?!
 
Sonce moe!


-------------
Pametnite luge ne pripagaat vo ovoj glupav svet!


Постирано од: Kroki
Датум на внесување: 21.Август.2006 во 21:13
Definitivno edno golema "DA" za poseta na arheoloshki lokaliteti............

Sekogash i sekade.........


-------------
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 09:09
Originally posted by Kroki Kroki напиша:

Definitivno edno golema "DA" za poseta na arheoloshki lokaliteti............

Sekogash i sekade.........
 
Bravo, ama izgleda ti si eden od retkite...
 
Kazi koj ti e omilen?


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 09:33
Eve edna dobra informacija za tie sto sakaat da posetuvaat arheoloski lokaliteti:
 
MERk*r TRAVEL (3226290) organizira razgledi na arheoloskite lokaliteti niz Makedonija. Imaat edna tura na 4. Noemvri (sabota) vo Stobi-Prilep-Heraklea za 1.200 denari.


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 09:44
Ишала... Благодарам за информација ќе се јавам да резервирам, тоа не го пропуштам.. Обожавам археолошки локалитети...
Па знаеш, што ќе објаснувам..LOLLOLLOL



-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 13:39
hehe beliot raj vo gevgelija kako ubavina predlagam
jance vo galicnik
pokraj radika
 
hm arheoloski te ni se tolku ograbeni i ne sredeni sto da vi kazam ne gi biva!


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 11:36

Промотивна екск*рзија 04.11.2006

Запознај ја Македонија

“Разгледи за душата“

Стоби – Прилеп - Хераклеа

(саботна екск*рзија)

 

Средба на групата пред хотел Бристол во 8.00 часот наутро. Заминување со автобус кон археолошкиот локалитет Стоби. Патување по автопатот Е-75. Пристигнување на локалитетот во 9.30 часот Разгледување на локалитетот (Античкиот театар, Епископската базилика, мал Форум, Резиденцијата, палатите, работилниците, базиликите, крстилниците, бањите, Коцкарницата, археолошкиот камп, Музеј). Заминување кон Прилеп во 11.30. Пристигнување во „градот под Марковите Кули„ во 12.30 ч. Пауза за ручек во Прилеп и слободно време. Заминување кон Битола во 14.30 ч. Пристигнување во Хераклеа во 15 ч. Разгледување на еден од најубавите римски и ранохристијански центри во Македонија (палатите, базиликите, мозаиците, скулптурите, Театарот, музејот). Заминување кон Скопје во 17 ч. Пристигнување во Скопје во 19 часот.

 

Напомена:

  • Цената (1.200 денари) важи за едно лице

 Во цената е вклучено:

  • Превоз со модерни климатизирани автобуси
  • Стручен водич – археолог/историчар на уметност
  • Влезници
  • Наведената програма

 Во цената не е вклучено:

  • Ручекот во Прилеп (опција за резервација во најпопуларните ресторани во градот)

MERk*r TRAVEL   02 3226290



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:10
Mi treba vase mislenje za sajtot na http://www.merk*rtravel.com.mk - www.merk*rtravel.com.mk
Dali misite deka so ovoj sajt se pravi dovolna propaganda za kulturata vo Makedonija?
 
Ke privlece li sajtov stranci da dojdat i da ja posetat nasava zemja?
 
Gi ocekuvam vasite mislenja


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:14
поправи го линкот не отвара иначе е МЕРк*р како планетата додадете буква зашто самиот сајт цензурираEmbarrassedEmbarrassed

-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:27
Go popraviv, ama pak mi cenzurira!
 
Sajtov e mnogu kulturen, duri i koga ne treba.
 
Nate, daj idea kako da go popravam, a da ne ispadnam vulgarna za sajtov!
 
hahahahahahahahahahahaha


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:30
Ајде не се секирај кога тогаш ке му се шмугнеме на сајтов...
Него кажав како планетата Мерк*р...EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed

чек да го отворам и стручњак ке ти каже бива или не бива сајтот мерк*р EmbarrassedEmbarrassed


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:43
Merk*r (vo slucajot) e rimsko bozestvo, zastitnik na patnicite i trgovcite. Odi na sajtot, stavi gok*rserot na slikata na Merk*r i procitaj si.

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:46
Ти?? ти си срцуш за се внимаваш...EmbarrassedEmbarrassed



-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:48
Lele, gledas li kolku mnogu me cenzurira sajtov? Abe, jas sum stanala mnogu vulgarna!
 
Glej sega:
 
http://www.merk*rtravel.com.mk - www.merk*rtravel.com.mk
 
Merk*r Travel
 
Merk*r
 
pu! Stramota!LOLLOLLOLLOL


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:50
Јок не те сака LOLLOLLOLLOLLOLLOL
www.merk*rtravel.com.mk
а изгледа ни мене LOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:54
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Pa nie sme bile mnogu bezobrazni i vulgarni!
 
Ako!
 
Eve me pak:
 
http://www.merk*rtravel.com.mk - www.merk*rtravel.com.mk
 
Merk*r
Merk*r
Merk*r
Merk*r
Merk*r
Merk*r
 
koj k*r?
 
Merk*r LOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 10:55
леле мајко мила се убив од смеење...LOLLOLLOL

ајде акјде дечки некоја планета Мерк*р се вика..LOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 21:50

Prekrasna tema, mnogu se voodusevuvam koga sum na arheoloski lokaliteti, custvoto e posebno dlaboko od dusata...vistinsko iskreno, silno, kon ona sto nekogas pred tolku mnogu godini ziveele luge, jas naseto kale go posetuvam dosta cesto...letovo povekepati bev i navistina prekrasno e da se gleda zajdi sonce na mestoto sto istite tie luge pred tolku vekovi go gledale istoto toa sonce sto nas denes ne gree...inaku doma imam nekoi keramitki bez nikakva umetnicka vrednost, no za mene sekako deka se vredni gi imam iscisteno i gi cuvam vsusnost sekade kaj odam si zemam takvi keramitki, se sekav deka letovo po patot kon manastirot Sv.Naum vo eden moment se navednav i zedov prekrasno kamnece...isto i  od Plaosnik ima tolku mnogu keramitki za mene so ista vrednost so samoto toa sto se od isto vreme kako i site umetnicki dela

Inaku nesto za naseto kale

Naukata utvrdila deka predok na Vinica e edna stara vizantiska naselba, poznata kako centar kade se odgleduvala pcenica i se proizveduvalo vino. Se pretpostavuva deka samoto ime Vinica doagja tokmu od faktot sto tuka se proizveduvalo isklucitelno kvalitetno vino. I denes, prijatnite klimatski uslovi, ovozmozuvaat gradot i negovata okolina da opstojuvaat kako kraj kade se odgleduvaat zemjodelski kulturi, pred sé tutunot i poznatiot kocanski (vinicki) oriz.

Ona sto mu dava osobeno znasewe na gradot Vinica se arheoloskite naodi koi ispisuvaat posebni stranici vo kulturnata istorija na ovie prostori. Pokraj dvete anticki statui na zeni bez glava i vo prirodna velicina, pronajdeni vo blizina na seloto Kalimanci, vo okolinata na gradot, na arheoloskiot lokalitet Vinicko Kale http://www.culture.org.mk/vinkal.htm - , otkrieni se poznatite vinicki terakotni ikoni od V-VI vek. Tie so svojata unikatnost vleguvaat vo serijata na osobeno vaznite svetski kolekcii na arheoloski naodi sto otvoraat prostor za novi i svezi naucni teorii i proucuvawa.

Spored arheoloskite naodi, ovaa naselba se prostirala mnogu posiroko na padinite na ridot i na okolnite ritciwa. So svojata visocina i mestopolozba, ovoj lokalitet dominira nad prostorot na Vinica, davajki mu poseben beleg na gradot.

Iako malo po povrsina, Vinickoto Kale sodrz golemo bogatstvo na predmeti i primeroci so cija pomos moze da se rekonstruira zivotot vo ovaa anticka naselba. Taka, se doslo do soznanie deka zivotot na ovie prostori se odvival vo eden nesomneno dolg kontinuitet - od mladoto kameno doba (neolitot) pa se do zreliot Sreden Vek. Najmnogubrojni dokazi pronajdeni vo Vincko Kale mu pripagaat na docnoantickiot period.

Najgolem interes i inicijativa za negovo detalno istrazuvawe i proucuvawe pobudile brojnite terakotni reljefi so ikonografski pretstavi, sceni od Stariot i od Noviot Zavet i ilustrirani Psalmi (36, 41, 65, 79...). Natpisite na ovie ”ikoni od terakota se ispisani so latinsko pismo. Nivnite stilski osobenosti upatuvaat na sredinata na VI vek i tie se edinstveni primeroci kaj nas i nepoznati na vizantiska pocva. Celi ili delovi od vakvi terakotni reljefi pronajdeni se vo sutot megu zidovite na edna mala srednovekovna crkva vo vinckiot arheoloski lokalitet. Bidejki se edinstveni vo svojot vid, ikonite se so neprocenliva arheoloska, umetnicka i teoloska vrednost i budat ogromen interes i ljubopitnost sirum svetot.

Gradbite bile zidani od kamen i varov malter. Otkrieni se tri baziliki i edna kripta od VI vek i eden magacin so vkopani pitosi od IV vek n.e. Vo negovata okolina se pronajdeni poveke ranohristijanski baziliki.

Celo edno izobilstvo na primeroci od arhitektonska plastika (koloni, bazi, kapiteli, podni ploci i dr.) i podvizen materijal (predmeti od bronza, zelezo i koska, delovi od razni keramicki sadovi i predmeti) e pronajdeno na podracjeto na Vinicko Kale. Vo eden zenski grob od XII vek e pronajden  raznoviden nakit od bronza so pozlata i eden predmet od koska.

Utvrdenata naselba na Vinicko Kale lezi na patot Stobi - Pautalija i Serdika na koj se odvivale glavnite ekonomski komunikacii vo toj del na Makedonija. Poradi ova, toj bil na udar na neprijatelski plemiwa, poradi sto gradot dozivuval svoi podemi i padovi.

Vinicko Kale pretstavuva edna nedovolno otkriena enigma vo arheologijata koja bara posebno vnimanie za da bide odgatnata, a za vozvrat taa nudi ogromno i raznovidno bogatstvo na primeroci od koi zdivot sopira.

 
 


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 27.Ноември.2006 во 14:25
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
 
Bravo http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=6992&FID=55 - Nela Bella !


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 16:44
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Dragi moi sonarodnici, statistikata pokaza deka da nema po nekoj stranec vo drzavava i skolarci so obligatorna programa vo ucilistata, nema koj da ni gi posetuva arheoloskite lokaliteti.

Koga posleden pat ste posetile arheoloski lokalitet?

ko ke sum na kale setam


-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 16:45
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Dragi moi sonarodnici, statistikata pokaza deka da nema po nekoj stranec vo drzavava i skolarci so obligatorna programa vo ucilistata, nema koj da ni gi posetuva arheoloskite lokaliteti.

Koga posleden pat ste posetile arheoloski lokalitet?

 
na kale ohrid ko ke sum


-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 19.Декември.2006 во 15:57

Istorija na gradot Vinica

 

 

 

Prvite tragi od postoewe na naseleni mesta vo Vinicko datiraat od zeleznoto vreme (od XII do VI vek pr.n.e.). Prvite tragi od covecki zivot se nao|aat vo atarot na s. Vinicka Krsla (lokalitet Gradiste 2), kade se pronajdeni retki fragmenti na keramika od Kamenoto vreme ili neolitskiot period.

 

Ostatoci od rimskiot period se registrirani na pogolem broj lokaliteti, kako <Gradista" i <Kaliwa". Ovie lokaliteti se nao|aat na nepristapni ridovi. Rimjanite gi izbrale ovie mesta zaradi svojata prirodna odbranbena funkcija. 

 

Rimskite naselbi bile locirani vo: Oreovo - vo atarot na s.Leski, Crkvenec - Gradiste vo atarot na s.Lipec, Raska - vo atarot na s.Pekqani, Kale i Gorica vo atarot na Vinica. So svojata golemina se izdvojuva lokalitetot Oreovo vo cija blizina e otkrien i del od rimski vodovod. Lokalitetot Crkvenec - Gradiste e, isto taka, pogolema naselba. Lokalitetot ^ukarski verojatno spa|a vo nejzin sostav, a lokalitetot Raska sodrzi zlatonosni rudarski galerii eksploatirani vo ranorimskiot period.

 

Golemoto i mokno pleme Peonci go naselilo istocniot del na Makedonija, nekolku veka pred nasata era. Toa ziveelo vo predelot na Vinica, vo blizina na rekite Struma i Vardar. Spored istoriski dokazi, plemeto Peonci pripa|alo na etnickata grupa Ilirija. Vo periodot koga ovoj regionot bil napadnat od Persija, toj bil mnogu osteten. Sepak, nesto podocna toj se obnovil, a Peoncite ja zajaknele svojata ekonomija. Me|utoa, vo 358 god. pr.n.e. ova pleme povtorno bilo porobeno od strana na makedonskiot imperator Filip II, a potoa i od negoviot sin, Aleksandar Veliki. Kontrolata na Aleksandar traela samo kratok period, i po negovata smrt Panonija se zdobila so nezavisnost i prosperitet.

 

So propa|aweto na Rimskata imperija, nekoi naseleni mesta od podracjeto na Vinica isceznale. Slovenite pocnale da gi naseluvaat ovie mesta. Pri vakviot prodor tie naisle na razruseni i unisteni anticki naselbi.

 

Imeto Vinica poteknuva od Slovenite. Za vreme na bugarskoto vladeewe (855-969), Slovenite se organizirale vo slobodni ruralni opstini. Ovie opstini bile formirani vrz feudalni osnovi. Vo ovoj period, Kiril i Metodij i eden od nivnite pomladi ucenici, Konstantin Prezviter, koj podocna stanal i episkop, ja sirele slovenskata kultura i pismenost. Istovremeno, slovenskite svestenici uspeale da go vovedat hristijanstvoto i da gradat crkvi.

 

Kon krajot na XI vek, vo bregalnicko navleguvaat Krstonoscite, so sto se zaslabnala Vizantiskata vlast. Toa go iskoristila novata balkanska drzava, Srbija, i vo XIV vek golem del od teritorijata na Makedonija, vklucuvajki go i Vinicko, potpadnal pod nejzina vlast.

 

Turskata dominacija zapocnuva od 1385 do 1395 godina i, kako rezultat na toa, Vinica stanuva raskrsnica za turskite vojnici. Vospostaven e nov sistem na sopstvenost, koj se odrzuva do krajot na turskata dominacija vo Makedonija.

 

Kon krajot na XIX i pocetokot na XX vek, Vinica e vo postojan razvoj, kako ekonomski, taka i demografski. Najgolem del od naselenieto e makedonsko i hristijansko. Takvata struktura na naselenieto odigrala pozitivna uloga vo borbata za nacionalnoto i socijalnoto osloboduvawe. ^lenovi na VMRO aktivno se angaziraat. No, pred se, treba da se istakne angaziranosta na Goce Delcev, kako glaven dvigitel i um vo podgotovkite za vooruzeno vostanie na makedonskiot narod od turskoto ropstvo.

 

Vo pocetokot na Prvata balkanska vojna, Vinicko bilo direktno opfateno so borbeni voeni dejstvija. Vo 1912 g. vo Vinica se vodele borbi me|u turskata i bugarskata vojska. Vtorata balkanska vojna povtorno ja opfatila teritorijata na Vinicko. Borbenite dejstvija me|u bugarskite i srpskite edinici na ovaa teritorija se odvivale vo 1913 g.

 

Po zavrsuvaweto na dvete vojni, Vinicko stanuva del od Kocanskata okolija, vo cij sostav vleguvale 11 opstini. Sepak treba da se istakne deka tokmu Vinica bila nejzino sediste. Vo ovoj period se bilo podredeno na interesite na novosozdadenata srpska vlast. Zivotot na obicnoto naselenieto bil osobeno tezok na ekonomski plan, kako rezultat na povtorenite voeni aktivnosti.

 

Po izbuvnuvaweto na Prvata svetska vojna, vospostavenata bugarska i srpska okupatorska vlast se obiduvala da mu gi nametne na naselenieto svoite interesi preku silni propagandi vo oblasta i  na politikata, no i na lingvistikata. Golem del od naselenieto bilo mobilizirano i se slucuvalo najbliski rodnini, vklucitelno i braka, da nosat razlicni unifiormi. Toa znacelo deka tie morale da se borat edni protiv drugi i da ginat za tu|i interesi.

 

Vo periodot me|u dvete svetski vojni, naselenieto vo Vinicko, glavno, se zanimavalo so zemjodelie. Vo Vinica bile otvoreni nekolku pomali industriski objekti koi mu davale beleg na stopanskiot razvoj na gratceto. Imalo i elektricna centrala so koja se osvetluval del od Vinica. Postoela duri i primitivna rabotilnica za pravewe keramidi i cigli, koi prethodno se nosele od Kikinda, kako i rabotilnica za maslo. Vo 1926 g. bila formirana i Vinickata kreditna banka, so cel da go finansira stopanstvoto vo istocniot del na Makedonija.

 

So izbuvnuvaweto na Vtorata svetska vojna, doslo do zaminuvawe na pretstavnicite na srpskata vlast i zavladeala anarhija. Bugarskata vlast povtorno nastojuvala da izvrsi celosno asimilirawe na makedonskoto naselenie. Za vreme na Vtorata svetska vojna, Vinickata oblast ekonomski stagnirala.

 

 Po osloboduvaweto, tamu nekade se do 1946 g., opstinata Vinica e aktivna. Vo april, 1952 g. oficijalno e formirana i opstina Vinica  koja bila sostavena od Gradec, Istibawa, Jakimovo i Crn Kamen. Vo 1955 g. kon Vinicka opstina se priklucuvaat i Blatecka i Grlanska opstina so site okolni sela.

 

 

 

Istoriski i arheoloski atrakcii

 

 

 

          Ranite hristijanski objekti, kako na primer bazilikata <Sveti Spas" vo seloto Dragobraste i manastirot vo seloto Grqani, se smetaat za najpoznati. Pomali crkvi od sredniot vek mozat da se vidat vo seloto Leski, na lokacijata <Sveti Atanas", a isto taka, i novata crkva <Sveti Jovan Opsecen" kade se nao|a i edna stara crkva.

 

          Postoi i edna mala crkva so nekropolis vo seloto Laki, na lokalitetot <Crkvata", i crkva na lokalitetot <Kale" vo Vinica.

 

          Vo kategorijata na regionalni spomenici, najvazni se lokalitetite <Kale" i <Gorica", koi se nao|aat vo samata Vinica, kako i lokalitetot <Crkviste" vo seloto Blatec.

 

          Najpoznat arheoloski lokalitet e <Vinicko Kale" so svoite unikatni i originalni terakota ikoni. Tie se pronajdeni vo periodot od 1986 do 1989 godina i pretstavuvaat edno od najekskluzivnite otkritija vrzani so rano-hristijanskata umetnost vo Makedonija. Iako dolgo vreme ne bile poznati, denes ovie terakota ikoni se i edno od najsenzacionalnite arheoloski otkritija na Balkanot. Pritoa, tie stanaa simbol na kompleksnata i slozena dimenzija na rano-hristijanska umetnost vo Makedonija. Keramickiot reljef od Vinica e eden od najvrednite umetnicki dela od periodot na ranoto Hristijanstvo.

 

          Na lokalitetot <Vinicko Kale" mozat da se vidat ostatoci od nekolku zgradi i od edna stara hristijanska crkva. Ovaa crkva, koja go zafaka jugo-zapadniot del na ovoj lokalitet, e izgradena vo prvata polovina od IV vek. Najpoznati motivi od kolekcijata <Vinicka" se:

 

-         pobednickiot krst - simbol na hristijanskata vera,

 

-         Isus Navin kako go zapira sonceto nad Gavaon,

 

-         cudoto na Sv. Elisej,

 

-         zakrepnuvaweto na Tovit,

 

-         psalmot od David,

 

-         lavot od plemeto Juda,

 

-         Sv. Arhangel Mihail,

 

-         Sv. Jove - osvojuvacot na demoni,

 

-         Sv. Teodor - osvojuvacot na demoni

 

-         Sv. Kristofer.   

 

          Poznatite terakota ikoni se pretstaveni vo poveke od dvaeset gradovi, vo dvanaeset evropski drzavi.



Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 28.Декември.2006 во 13:59

Eve, ke imate nova prilika za poseta na arheoloski lokaliteti, nekade na prolet, so zatopluvanje na vremeto...

Iskoristete ja prilikata! Naucete si nesto za svoeto minato!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Декември.2006 во 10:54

 
 


Постирано од: angelina
Датум на внесување: 03.Јануари.2007 во 04:14
ja u dekemvri gi poseti lokalitetite u ohrid(najmnogu so mozese)
poveke sakam koa odam nekade toa da podetam, otkolku da sednam nekade


Постирано од: najdobra
Датум на внесување: 03.Јануари.2007 во 20:21
Da sum bila vo heraklea prekrasno e Clap ClapStar

-------------
Zivot bez strav e patuvanje kon srekata


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 03.Јануари.2007 во 20:39
 
 
Especialy for Vas gi fotografirav ovie fotki pogore toa se pred muzejot na grad vinica...inaku onie kupovite...i stolbovite se od kalet vo vinica......
 
mnogu ubavo si se osekjam koga sum tamu na tie mesta.....nekako vozvisheno...magepsano...prekrasno......


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 05.Јануари.2007 во 14:10
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Especialy for Vas gi fotografirav ovie fotki pogore toa se pred muzejot na grad vinica...inaku onie kupovite...i stolbovite se od kalet vo vinica......
 
mnogu ubavo si se osekjam koga sum tamu na tie mesta.....nekako vozvisheno...magepsano...prekrasno......
 
Jas sum rabotela na Vinickoto Kale samo edna godina


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 05.Јануари.2007 во 15:03
 
 
Navistina Antiqua ....znaci mozes mnoooooogu poveke da ni kazes...ajde i jas sakam da slusnam me interesira...........


Постирано од: Ana_bt
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:03

Od  uciliste  koga  odime  na  eksk*rzii  posetuvame  razni  mesta  i  imam  poseteno  poveke  spomenici. Interesno  mi  e i  sakam  da  posetuvam   bidejki tie se del od  opstata  kultura. Najpoveke  pati  imam  otideno  Heraklea bidejki taa e  vo Bitola.   Toj  sto ja  nema  poseteno  Heraklea  treba  da  ja  poseti zatoa  sto  taa  e mesto  kade  sto  navistina  ima  sto  da  se  vidi  i  poseti.



Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Јануари.2007 во 12:43
Ana, blisku ti e i Stobi. Otidi da go posetis, preubavo e!

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 18:36
mnogu sakam da posetuvam takvi mesta i  da otrkivam novi stvari vo vrska so niv no sum nemala takva moznostтага


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 19:22
nikogas....mislam....... ete , zagubeno vreme......
megjutoa smeniv mnogu mislenje lani koga se vrakjav od Grcija...........
prinudno morav da se zastanam-parkiram bas kaj Stobi............
si rekov....................aj stom sum tuka...............mrzovoljno...........зевање
megjutoa spojot na.........
sonce + tisinata + slobodnoto vreme = go napravi svoeto мечтаење
da bidam voodusevena od lokalitetot...
veruvajte celosno go pominav ............
so respektno zastanuvanje na sekoja rusevina .........
analizirajki ja namenata vrakjajki se mnogu vekovi nanazad...

si vetiv deka ke se potrudam da bidat poseteni site vakvi lokalitetiгубитник




-------------


Постирано од: Pharaoh
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 14:31
ima poseteno mnogu i vo i nadvor od zemjata.Nasive vo skoro vreme a nadvor malku porano za zal vizniot zid i finansiite si go napravija svoeto тага

-------------
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 23:05
Пред 20 дена го посетив археолошкиот локалитет Цареви Кули, над Струмица,интересно! што се се криело под земја, а само до пред една година таму стоеше само еден ѕид, а сега.....

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 12:12
samo slucajno ako zatalkam na taa teritorija

-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 12:50
Само со детектор за откривање златни предмети.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 17:46
Na vremeto honorarno, sega ne.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 00:14
Me привлекуваат секакви типови на историски локалитети вклучувајќи ги археолошките.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 19:15
Поседувам и некои интересни предмети...голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 00:26
ne


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 18:45
Посетувам, и обавезно се враќам со некој предмет.
Шо да се прај, имам среќа и тоа е тоа. Дурицрвенеење...дурицрвенеење...шетајќи само крај локалитет се нешто архаично ќе најдам.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 22:17
Прекрасно е да се пуши  луле старо 2000 години...задоволство


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 22:41
обаожавам локалитети... а и локали...големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголема%20насмевка

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 20.Април.2015 во 17:32
Кога сум во близина - да.
Искрено, никогаш не сум тргнала исклучиво со таа намера.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Април.2015 во 20:19
Да, баш ден пред Велигден бев во замокот на Дракула ѓавол


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Април.2015 во 21:19
Јас од археолшки локалитети сум бил единствено во Хераклеа и Самоилова тврдина ако се смета за истото.

За Хераклеа инаку имам све заборајно, па не однесоа како деца од школо и толку....се важи ова? среќа


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk