Испечати | Затвори го прозорот

Риболов

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Други хобија
Опис на форумот: Тетовирање, филателија, оружје, собирање салфетки...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3750
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 18:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Риболов
Постирано од: kokolo
Наслов: Риболов
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 14:15
e dali pecanjeto na ripcinja e hobi i kako go dozivuvate momentot koga ke si fatite KRAPCE ILI PASTRMCE

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW



Коментари:
Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 02:00
brej nikoj li ne peca pastrmcinja koga e na ezeto ili na more, eh sto luge ste bree

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 02:57
Odlicno za odmaranje na nervite,taka veli tatko mi

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: maja
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 09:32
Koga e sloboden tatko mi vo vikendite odi na ribolov vo eden ribnik, pa znam i jas so nego.Iskreno mene me opusta seto ova a i zadovolstvoto e golemo koja ke se fati nesto na mamecot:)

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 13:58
Обожавам да ловам рипчиња.. Кога се собираме друштво знаеме да половиме прекрасно чувство..Иначе Чале мој на секој две недели си лови а нате ги ручка

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 14:36

Еј замислете ја сценава , кајче ( има ) ,на кајчето пишува ФОРУМЏИИ  , а во натре неколку фаци со капчија ,шешири , сите на разни страни ги фрлиле трските ( има неколку ) и као пецаат  . Шо велите а ? На кого му се бендисуе сценава нека дигне два прста



Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 14:39
јас јас јас ...2 прстиња... креваммм
замислив ми се бендиса.. леле ке биде смеа кога ќе загриза рибата

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 14:43
има да се слушне и до кај ана и до кај марија  ако претходно и кајчето не се преврти  пу пу


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 14:55
не не не јас без милата ана марама не се качувам на кајче..
Е тек тогаш да се преврти па да се помокаме од смеење.

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 14:59
не дај боже , леле ја замислувам и неа со трска , ке биде пецанје со наслов ......кој најмалку извади најдобар е , се пецарош до пецарош  ,тргнувајки од мене


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 15:05

Ма тврдам дека најлудо ќе поминеме ке го кренеме Охрид и Струга во вис

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 23:57
pecanje, uv toa pecanje ke mi donesese mnogu problemi minatoto leto. eve vaka se desi: imam jas nurkacka oprema i nurkam ov ohridsko esero pokraj bregot oti mi e strav da vlezam vo dlaboki vodi i slucajno mavtajki so rakata nesakajki bese zapnav vo edna ribica i i gi trgnav kupakite, ama nebese namerno zimi snegot lanski. i koga ke ja izvadam glavata nad voda sto ke vidam idi prema mene eden 2mertas i mi veli da si sedam pomiren, ih toa pomina a momickata, uf kako me smekase posle toa, i sega maka mi e sto ne ja zapoznav podobro. ali pomina toa i sega mnogu mi e maka sto samo taka zavrsi   

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 08:41

Originally posted by kokolo kokolo напиша:

pecanje, uv toa pecanje ke mi donesese mnogu problemi minatoto leto. eve vaka se desi: imam jas nurkacka oprema i nurkam ov ohridsko esero pokraj bregot oti mi e strav da vlezam vo dlaboki vodi i slucajno mavtajki so rakata nesakajki bese zapnav vo edna ribica i i gi trgnav kupakite, ama nebese namerno zimi snegot lanski. i koga ke ja izvadam glavata nad voda sto ke vidam idi prema mene eden 2mertas i mi veli da si sedam pomiren, ih toa pomina a momickata, uf kako me smekase posle toa, i sega maka mi e sto ne ja zapoznav podobro. ali pomina toa i sega mnogu mi e maka sto samo taka zavrsi   

 а да го смениш ти мамецот кога идеш на пецање



Постирано од: ana marija
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 09:01
Originally posted by natalija natalija напиша:

íå íå íå ¼àñ áåç ìèëàòà àíà ìàðàìà íå ñå êà÷óâàì íà êà¼÷å..
Å òåê òîãàø äà ñå ïðåâðòè ïà äà ñå ïîìîêàìå îä ñìååœå.
a ti kaj mislish bez mene da veslash so kajceto

-------------
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE


Постирано од: ana marija
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 09:05
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

èìà äà ñå ñëóøíå è äî ê༠àíà è äî ê༠ìàðè¼à  àêî ïðåòõîäíî è êà¼÷åòî íå ñå ïðåâðòè  ïó ïó
cekaj cekaj kaj mislite vie so nate bez mene da odite a

-------------
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 09:56
еј читај погоре како без те*е нема шанси  поради нели актуелните факти ти секако ке бидеш КАПЕТАН БРОДА


Постирано од: ana marija
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 09:59
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

å¼ ÷èò༠ïîãîðå êàêî áåç òå*å íåìà øàíñè  ïîðàäè íåëè àêòóåëíèòå ôàêòè òè ñåêàêî êå áèäåø ÊÀÏÅÒÀÍ ÁÐÎÄÀ
jas li kapetan broda

-------------
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 10:00
мислев.....ти имаш највише искуство на тие води


Постирано од: ana marija
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 10:04
da da imam iskustvo i za pod voda a i za nad vodapa taka da ja prifakjam ponudata

-------------
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:43

pa delfin, eden mamec imam jas i  sto da pravam koga anatomijata mi e takava



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:50

Originally posted by ana marija ana marija напиша:

da da imam iskustvo i za pod voda a i za nad vodapa taka da ja prifakjam ponudata

eteeee ,raduvajte seee , IMAME KAPETAN .....LUGE IMAME KAPETAN



Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:51
Originally posted by kokolo kokolo напиша:

pa delfin, eden mamec imam jas i  sto da pravam koga anatomijata mi e takava

 OVA E DOBRO  samo slusaj ..............PAZI SE OD TOJ DVOMETRASOT



Постирано од: ana marija
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:53
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Originally posted by ana marija ana marija напиша:

da da imam iskustvo i za pod voda a i za nad vodapa taka da ja prifakjam ponudata

eteeee ,raduvajte seee , IMAME KAPETAN .....LUGE IMAME KAPETAN



-------------
GIVE ME GIVE ME JUST A LITTLE SMILE


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:53
e, sto da se pazam, zivotot nosi zivotot odnesuva, a sekogas  ke postojat ajkuli, toa ne znaci deka treba da se otkazam do uzivanjeto zasto nekoj drug taka sakal

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 11:56
ок, ок ,јас сум секако на твоја страна  а ако се погодам таму ,мојата и твојата висина секако е над 2 метра


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 12:04
Mojata sega e 189 cm, pa moze i da rasturime nesto tamu

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 12:21

Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Mojata sega e 189 cm, pa moze i da rasturime nesto tamu

ехее има за ....



Постирано од: maja
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 22:25
Originally posted by kokolo kokolo напиша:

e dali pecanjeto na ripcinja e hobi i kako go dozivuvate momentot koga ke si fatite KRAPCE ILI PASTRMCE
Konechno da ja"otvoram" sezonata na ova, no utre pred se zaminuvam da"ulovam" krapche a ne somche:))


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 08:49
e ladno bilo uste za na ribolov

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 12:49
Ne e ladno za ribolov.Minatata nedela jas bev:)

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 21:39
и.... како помина

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 21:59
Тоа е рибник е јасно е дека ќе имаш добар лов.Но важна е разонодата, убавината околу те*е , доброто друштво и пред се одличниот релакс:)

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 22:10
Е, многу спортски е тоа да ловиш во рибник. ај да ја прашаме рибата како и било кога си ја упецала.нема забава тука да ловиш во рибник, тоа неспортски и нефер. 

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 09.Април.2006 во 22:32
Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Е, многу спортски е тоа да ловиш во рибник. ај да ја прашаме рибата како и било кога си ја упецала.нема забава тука да ловиш во рибник, тоа неспортски и нефер. 
Тогаш зашто постојат рибниците?Зашто се направени , за кого?А ти разбираш на каков рибник сум била или не?Да не мислиш оној каде што ги мрестат рибите па ги фрлаат во езеро?Ма не ова е рибник , направено вештачко езеро, а не таков за мрестење на риба:))))И зашто е неспортски и не фер, па јас не бев една, тамо е со дозвола за риболов а задоволството за еден чини 10 евра.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 10.Април.2006 во 16:14
ma razbiram jas kakov ribnik e toa ali lovot vo kafez ne e LOV, pa bilo da e mal ribnik bilo da e malo vestacko ezerce, probaj se na reka ili golemo ezero pa da vidis deka tamu bas e zadovolstvoto mnogu pogolemo koga ke ti trzne ripceto

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 10.Април.2006 во 16:21
Se raboti za pogolemo ezero.No zadovolstvoto e pogolemo sekako koga sum bila na Radika od ovde,za ova si vo pravo, no nekako so zmiite imam problem, kako da gi lovam niv pokraj Radika a ne pastrmkite

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 10.Април.2006 во 18:09
nE SAKAM NI RIBI NI PECANJE RIBCINJA

-------------


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 11.Април.2006 во 13:18

[QUOTE=maja]Se raboti za pogolemo ezero.No zadovolstvoto e pogolemo sekako koga sum bila na Radika od ovde,za ova si vo pravo, no nekako so zmiite imam problem, kako da gi lovam niv pokraj Radika a ne pastrmkite[/QUOTE

А си пробала ли на треска да уловиш пастрмче, тоа е нешто многу здраво би рекол, ама ловот да биде со раце а не со јадица :)



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 11.Април.2006 во 13:38
Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Originally posted by maja maja напиша:

Se raboti za pogolemo ezero.No zadovolstvoto e pogolemo sekako koga sum bila na Radika od ovde,za ova si vo pravo, no nekako so zmiite imam problem, kako da gi lovam niv pokraj Radika a ne pastrmkite


А си пробала ли на треска да уловиш пастрмче, тоа е нешто многу здраво би рекол, ама ловот да биде со раце а не со јадица :)

Takvo neshto nemam probano:)Pa zarem kje ja fatish ribata so raka:))

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 11.Април.2006 во 14:07
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by kokolo kokolo напиша:

Originally posted by maja maja напиша:

Se raboti za pogolemo ezero.No zadovolstvoto e pogolemo sekako koga sum bila na Radika od ovde,za ova si vo pravo, no nekako so zmiite imam problem, kako da gi lovam niv pokraj Radika a ne pastrmkite


À ñè ïðîáàëà ëè íà òðåñêà äà óëîâèø ïàñòðì÷å, òîà å íåøòî ìíîãó çäðàâî áè ðåêîë, àìà ëîâîò äà áèäå ñî ðàöå à íå ñî ¼àäèöà :)

Takvo neshto nemam probano:)Pa zarem kje ja fatish ribata so raka:))

па треба доста голема концентрација и брзина, и да се забавуваш малце и да се брцкаш во водата



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: maja
Датум на внесување: 11.Април.2006 во 15:20
Kje se brcham vo vodata nema problem i kodicija i se, ama ne veruvam deka kje fatam riba:))

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 11.Април.2006 во 15:23

Originally posted by maja maja напиша:

Kje se brcham vo vodata nema problem i kodicija i se, ama ne veruvam deka kje fatam riba:))

е тоа дали ќе фатиш зависи од то дали доволно сакаш да фатиш, рипче



-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 13:59
Maja, abe kade odish sega na pecanje dodeka ne si vo Makednoija 

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: carp007
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 05:56
Колку за информација за ‘пецарошите‘  ,во близина на Скопје веќе 3-4години постои спортско риболовно езеро наменето за спортски крапски риболов.Организирано е по теркот на Европските (услови,правила,нормативи...)и е Прво и единствено од тој тип.
Основно мото е промоција на девизата  CATCH & RELEASE(улови и пушти)
Неколку години по ред се одржуваат Државни и Меѓународни натпревари.

Што е мошне значајно ова риболовно катче иако не е промовирано во државичкава ни, но затоа постои веб сајт  www.aquariumecofish.com (македонско-англиски),кој е поодамна познат во риболовниот интернет свет.
Тој е Прв и единствен риболовен сајт кој е посветен на самото езеро и на целокупниот риболов во Македонија
Интернет презентација може да ја погледате на

http://www.aquariumecofish.com/phpBB2/viewtopic.php?t=67

Се ова е за пофалба,нели?







Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 20:10
sum bil nema nesto golemo usvari ima ama duboko treba da go brkas:)
a za facanje so raka riba pa treba mestata da gi snaes i plus se desava da ne ulovis riba kako sto rece maja zmiice moze da zdrvis
:)
ako facal na edinecna musica nekoj znae sto e fracanje na riba
 


-------------


Постирано од: maki_seker4e
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:38
brat mi e zavisnik od ribolov


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 13:54
Pa da ti kazam iskreno mnogu lesno se ucis da pecas .... teskoto e da upecas.......treba tehnika....treba brzina i dobro oko.....oset koga i kako....a custvoto e pola pola ....prvo koga ke ja dignes jadicata i gledas kako ripce se fati srekja nevidena......ama koga ke vidis kako bezpomosno mrda i se bori za zivot taga nevidena.....i najcesto ke go oslobodam ripceto nazad.......inaku mnogu si ljubam da lovam ripce posebno krapce


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 09:16
bijo nse pozz
се гледа и ти рибар мајстор си не ги даваш сите тајни на мајсторството пецање,мислам околу науката за тоа како каде и со кој мамец треба,а ја еднаш имам отидено по риба празен се вратив и ми рекоа се било до мамецот

-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 16:20
Originally posted by OrkaWhale OrkaWhale напиша:

bijo nse pozz
се гледа и ти рибар мајстор си не ги даваш сите тајни на мајсторството пецање,мислам околу науката за тоа како каде и со кој мамец треба,а ја еднаш имам отидено по риба празен се вратив и ми рекоа се било до мамецот

Zavisi za koja nauka mi aludiras.....nekako dvosmisleno....ako mislis vistinsko pecanje crvite se najdobri i toa tie od reka pod kamenja so gi ima........ako mislis na drugo pecanje ne treba da imas crv tuku naprotiv nesto pogolemo i sekogas sabajle trskata treba da ti frlena nagore .......a ne levo ili desno togas ic ne pecaj toj den


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 23:39
bijo nse
никако лево десно не џабе лев сум само лево држам
Секако дека за риболов мислев ама каков црв што не ставив тој ден од ларви некои си,незнам џигер пченки брееее да не редам ке испадне и се разбирам од риболов,само да те поздравев levu car

-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 16:23
Originally posted by OrkaWhale OrkaWhale напиша:

bijo nse
никако лево десно не џабе лев сум само лево држам
Секако дека за риболов мислев ама каков црв што не ставив тој ден од ларви некои си,незнам џигер пченки брееее да не редам ке испадне и се разбирам од риболов,само да те поздравев levu car

Primen pozdravot...................vrakjam i ja .... vnimavaj na larvite.......ako ne te biva stavi lepce!! za da ne se izgoris pak !!!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Април.2009 во 22:38
Bev nesto sluzbeno vo Dojran i ovaa onaa predavanja.... i posle relaks setanje pokraj ezeroto......imase ribari...
mislam deka lovea nesto sitni ribi al girici rekoa ....... zaboraviv.....znam deka im rekov.... da mi dadat da pecnam malku.....epten lesno e......sekoe frlanje......ripce.....
samo sto plovakot.....mrc vlegva....odma treba jadicata da se digne......i ulovot e tuka!! ......edna stotinka ako se zakasni otide mamecot..........znaci, vazno e tocnosta na diganjeto na jadicata ......a ne od mamecot............... RAZBIRA SE


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Август.2009 во 15:56
Jas preska bev malku na ribolov kaj nas na reka Bregalnica vo najzheshkoto.тага Inaku mnogu sakam ribolov, samo shto e skapo hobi ili ako smeam da kazham sport ama zabavno e i vredi za parite.голема%20насмевка

-------------


Постирано од: S.Kocev
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 00:45
Јас сум рибар, одам скоро секоја недела, ловам на Струмичка река и поретко одам на Иловичка брана.
Користам една посебна техмика(не ви ја откривам), која малку рибари ја користат, а ми ја покажа еден пријател на татко ми. Одам онака, да се опуштам а не да фатам нешто за да се "најадам", како што прават некои од луѓето што ловат со мрежи и тн.( ужасно ме иритираат!!!)
Досега не сум фатил којзнае што ама можам да се пофалам со риби и по околу 1кг.

-------------
Kirk Hammett RULES!!!


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 02:00
Bev na ribolov samo ednas...mi dadoa jadica , gadno mi bese da go navlecam crvot na kukackata, ama bidna i toa, frliv da go banjam crvot i taka dremev edno 2 saata i nisto ne fativ normalno, edno vreme ja ostaviv jadicata i otidov da vidam kolegite do kaj se se vracam po 15 min i gledam ripce se fatilo dodeka mene me nemase....тага
 
I toa bese krajot...Pa ja za sto dremev 2 saata za da jadicata fati ripce bez mene...epa ne biva, raspaliv ja tocakot i doma...i nikogas povece ne otidov na ribolov....не%20зборувам


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: S.Kocev
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 23:28
Еј момци, прееска бев на риби тука кај нас на Струмичка река и уловив 5 рибисреќа...... едната беше мала а другите 4 беа поголемки, уствари имаше една доста крупна, не којзнае колкава ама имаше 200-250 грама.голема%20насмевка
голема%20насмевкаНе уловив којзнае колку, ама баш ми се напраи ќејфот!!среќасреќа
среќаУтре пак ќе одам оти најдов едно многу добро место,среќа а не таму каде што се бев забутал, упорен та упорен како мува без глава... разгледав наоколу по рекава и најдов едно убаво местенце и сега тоа ќе ми биде "базата" извесно време!!голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка 

-------------
Kirk Hammett RULES!!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk