Испечати | Затвори го прозорот

Digitalen ili film fotoaparat

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3413
Датум на принтање: 29.Јуни.2024 во 01:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Digitalen ili film fotoaparat
Постирано од: kiddex
Наслов: Digitalen ili film fotoaparat
Датум на внесување: 01.Март.2006 во 23:45
Me interesira sto mislite okolu licniot izbor...
Dali bi izbrale digitalna ili analogna oprema..
Moe mislenje analogna potocno film fotoaparat.
Blagodaram


-------------
A



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Март.2006 во 01:42
BIDEJKI ZA DESETINA GODINI FOTOAPARATI SO FILM KE BIDAT KAKO DENES DA BARASH CRNO BEL TELEVIZOR, NE TESHKO DA TI SE ODGOVORI NA PRASHANJETO.AKO SEGA SE PRIBLIZUVA,NASKORO I KE GO NADMINE KVALITETOT NA ANALOGNITE!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kiddex
Датум на внесување: 03.Март.2006 во 12:29

Samo vie nadevajte se i zivejte so takva misla..

Digitalnite nikogas nema da bidat na takvo nivo kako analognite..

Se razbira si imaat svoi prednosti no samo eden nedostatok-kvalitetot!!!!!



-------------
A


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 18:27
Ako taka si ubeden togas zosto prasuvas? Denesnive digitalni SLR-fotoaparati (ako ne si upaten toa e profesionalen aparat na koj mozes da mu menuvas lekji, objektivi, filtri, znaci isto kako i kaj klasicnite, samo e digitalen) ja nadmasuvaat foto-rezolucijata na klasicnite fotoaparati. Toa e edinstvena razlika, drugoto e se kvalitet na objektiv. A ako mislis na onie obicni foto-aparati, uste ne, no za obicni domasni potrebi se poisplatlivi(pomali trosoci, nema film ,nema utnuvanje na sliki na filmot posto go nema, a ako nesto ne ti se dopaga, ja brises fotografijata itn itn) znaci da ne te ubeduvam mnogu, bilo za profesionalna ili obicna namena kupi si digitalec. A ako epter nesakas epa nemoras nikoj so sila ne te tera 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 21:20
E,seruste ne e dostignata rezplucijata od optichkite foto aparati!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 13.Март.2006 во 19:04
a kolku mislis ti po tvoe e rezolucija na analogen fotoaparat?(i analognite t.e tie so film a i digitalnite se optichki, t.e imaat optika, razlikata e na sto ja zapishuvaat slikata...)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Март.2006 во 20:51
Dobro de,zgreshiv vo izrazot,a nekade chuv,ananlognite imale 22 megapixeli?Apak nekade prochitav imalo digitalen so 36MP,ama mnogu e skap,skoro 40 000$!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 14.Март.2006 во 23:39
Analognite imaat okolu 14-16 megapixeli, dobro postojat i podobri ama i tie bi kostale tolku. a veke postojat digitalci so rezolucii pogolemi od toa so popristojni ceni. sepak ne gledam sto e poentata na pogolema rezolucija, obicen korisnik nikogas nema da ima potreba od rezolucija pogolema od da receme 3mpixeli so koi se printa fotografija A4 golemina. no i 6 e predobro za toa. osven ako mislite da pravite posteri po zidovi, kupete si analogna i prcete pari za printanje... ja licno odam na toa kamerata da ima stabilizator na slika i pogolem opticki zoom. pozdrav


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2006 во 01:43
A,jas gi preferiram onie tenkite od T serija na sony,mozesh letno vreme da gi nosish vo gebot od koshulata,5...6....MP, 3 optichki i drugi caki.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kaneo
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 17:52

Што бара темава на овој подфорум??



-------------
Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2006 во 01:32
Ochigledno zalutala!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: eli1
Датум на внесување: 08.Јуни.2006 во 00:32

Temata e nepotrebna..

- Aparat so film e MINATO

- Didgitalen aparat e SEGASNOST i IDNINA.

 
Pozdrav
Eli

 



Постирано од: adzigogov2001
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 15:47
А бе Ај.

Прашај со што ги сликаат оние од Викторија Сикрет.



Постирано од: VoNi
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 17:25
Originally posted by adzigogov2001 adzigogov2001 напиша:

А бе Ај.

Прашај со што ги сликаат оние од Викторија Сикрет.

aha

-------------
...dreams can take you anywhere...


Постирано од: BeStSeLeR
Датум на внесување: 17.Август.2006 во 16:00
Slucajno da ne ste ja utnale temava????
Tema za fotoaparati u Svetski Zagovri...


-------------


Постирано од: adzigogov2001
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 13:28
Па и тие се заговор.
Дигиталнататехника ни овозможува не приметно да правиме фалцификати на фотографии. Пиксел по пиксел све може да се смени.
Додека со Филм се познава, Секогаш имаш негатив оригинал.

Е сега чекајте ЈЕТИ, БИГФУТ, ЦЕЦА СО ЦЕЛУЛИТ,
ХАЈДИ КЛУМ ПУШИ СТОЈКО. СВЕ ОРИГИНАЛ ФОТКИ.
Па така кога ке се случи асс на тхе президент.
Сите ДИГИТАЛНИ ФОТКИ ќе ги изменат. И ќе биде некој греота палестинец кој зева под дрво. ,
не Тхе ЦИА, Но ВАЈ.


Постирано од: Kroki
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 19:27
Ako ovaa tema e za vo Svetski Zagovori, togash se' treba da stavime vo Svetski Zagovori............ Ajde, togash da gi napravime site temi na forumov, kako pod temi na ovaa............

-------------
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 09:36
Originally posted by kiddex kiddex напиша:

Me interesira sto mislite okolu licniot izbor...
Dali bi izbrale digitalna ili analogna oprema..
Moe mislenje analogna potocno film fotoaparat.
Blagodaram
 
Digitalen,se razbira.


Постирано од: Igor Kostov
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 02:31
Луѓе, прв пат ве гледам, сте го утнале друштвото


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:49
koga nesto neznaes pametno e da prasas...

ako prasuvas, treba da razmislis kogo ce prasas...

ako go prasas toj sto mislis deka treba da go prasas treba da mu veruvas...

bidejki ova e forum ce se sudrime so razlicni netocni mislenja...

VISTINATA E SLEDNA:

Digitalnata tehnologija e daleku nad analognata vo sekoj pogled. 


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:02
Digitalen normalno.
mozes da brises sliki
da gi gledas i spored mene imaat i pogolem kvatlitet i poevtini se.
Poevtini se bidejki ti ke si kupis 1 memoriska karticka i slikite ke gi stavas na kompjuter, a na film fotoaparat posle 36 sliki odnesi da ti gi izvaet


-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 11:51
digitalniot aparat e podobar zaradi brzinata i moznosta za pregleduvanje na fotografiite
analognite aparati ako onie od sreden format ili golem format imaat nenadminat kvalitet i mnogu profesionalni fotografi gi koristat.
 
mislam deka vrvniot kvalitet e fotografijata napravena na ploca koja, iako poretko, se koristi vo modnata fotografija


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: m-free
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 14:07
analogni aparati...LOL, za site od sredna klasa vece postojat digitalni magacini i se koristat so takvi magacini, na televizija gi gledate hasselblad mamiya i slicni site slikaat so digital magacin....

znaci moze nekoj sam sebe da se laze da slika so film i tolku od onalognoto...
sam se zaebal....
koga ce gi prai slikite pak filmot se skenira a toa znaci se digitalizira i se ponatamu e digitalno....

da rezimirame ne postoi povece analogna fotografija...umre...i izvadivme 6 nedeli godina itn ...so pop




Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 18:14
Originally posted by kiddex kiddex напиша:

Samo vie nadevajte se i zivejte so takva misla..
Digitalnite nikogas nema da bidat na takvo nivo kako analognite..
Se razbira si imaat svoi prednosti no samo eden nedostatok-kvalitetot!!!!!


Хахаха, па затоа јас си купив аналоген апарат стар преку 30 години. Тогаш знаеа како се прави апарат

-------------


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 22:25
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by kiddex kiddex напиша:

Samo vie nadevajte se i zivejte so takva misla..
Digitalnite nikogas nema da bidat na takvo nivo kako analognite..
Se razbira si imaat svoi prednosti no samo eden nedostatok-kvalitetot!!!!!


Хахаха, па затоа јас си купив аналоген апарат стар преку 30 години. Тогаш знаеа како се прави апарат


interesno....

toj aparat ti e promarsena investicija...

mozebi ima nekakva vrednost ako si go koristel pred 30 godini ti licno pa da te navraca na nekoi spomeni...

inaku vo denesno vreme vo tvojata vitrina ...aj mozda moze da si stoi...ama nema fajde....



Постирано од: dimi
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 10:26
m-free si videl sliki na ploci? golem format? tie se vrvniot kvalitet sto se uste ne moze da go postigne digitalniot medium.
tocno e deka mamiite i hasselbladite koritat digitalni magacini kako sto e i Phase one so 39 megapikseli, no sepak ima mnogu fotografi sto si se drzat do medium formatot na film. mnogu cesto modnite fotografi koristat slajd.
 
"so what" ako analogniot medium se konvertira vo digitalen, toa ne znaci deka analogniot format e mrtov i deka se e digitalno!? toa e isto kako da kazes deka site lugje jadat gomna bidejki toa e ona sto na krajot ostanuva  ili da bidam po jasen - sekoja hrana e konvertirana vo gomna, pa zatoa hranata veke ne postoi
Clap
 


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 10:38
Originally posted by m-free m-free напиша:

interesno....toj aparat ti e promarsena investicija...mozebi ima nekakva vrednost ako si go koristel pred 30 godini ti licno pa da te navraca na nekoi spomeni...inaku vo denesno vreme vo tvojata vitrina ...aj mozda moze da si stoi...ama nema fajde....


Можеби, но не верувам така. Има неколку фото студија во Скопје кои сеуште за документ-фотографија користат аналогни апарати од пред 20 години со мануелен фокус.

Ако ти значи нешто ... апаратот кој го набавив е Minolta XD7 еден од врвните во тоа време, а богами и сега може да држи чекор со некои дигитални машини.

Еден широкоаголен објектив, баш за овој апарат, на e-bay достигна вредност од 179 евра.

Па сега види ти самиот, а башка пред 30 години сун се родил, така да немам некоја сентиментална или носталгична врска со апаратот

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 23:02
Za sega se uste i analognite i digitalnite aparati si imaat svoe mesto pod fotografskoto sonce. Digitalnata tehnika denes e mnogu dobra, no se uste ne go zamenuva filmot vo site mozni aplikacii.
Zatoa na prasanjata od stilot "sto e podobro, digitalno ili analogno" najdobro bi se odgovorilo so : "zavisi za sto ti treba..."


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 23:34
Originally posted by Kaneo Kaneo напиша:

Што бара темава на овој подфорум??



A kade na drugo mesto da ide?


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 23:38
Originally posted by m-free m-free напиша:

Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by kiddex kiddex напиша:

Samo vie nadevajte se i zivejte so takva misla..
Digitalnite nikogas nema da bidat na takvo nivo kako analognite..
Se razbira si imaat svoi prednosti no samo eden nedostatok-kvalitetot!!!!!


Хахаха, па затоа јас си купив аналоген апарат стар преку 30 години. Тогаш знаеа како се прави апарат


interesno....

toj aparat ti e promarsena investicija...

mozebi ima nekakva vrednost ako si go koristel pred 30 godini ti licno pa da te navraca na nekoi spomeni...

inaku vo denesno vreme vo tvojata vitrina ...aj mozda moze da si stoi...ama nema fajde....



Promasena investicija e nesto sto nema upotrebna vrednost.
Covekot slika so toj aparat i pravi odlicni sliki so nego. Mislam deka so toa aparatot si go odrabotuva svoeto, ne go kupil za da pravi muabet na nego, kako sto nekoi kupuvaat mobilni za da slikaat TongueLOL.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 23:42
Originally posted by m-free m-free напиша:

koga nesto neznaes pametno e da prasas...

ako prasuvas, treba da razmislis kogo ce prasas...

ako go prasas toj sto mislis deka treba da go prasas treba da mu veruvas...

bidejki ova e forum ce se sudrime so razlicni netocni mislenja...

VISTINATA E SLEDNA:

Digitalnata tehnologija e daleku nad analognata vo sekoj pogled. 


Tocno, no toa ne znaci i deka uspeva da ja zameni vo se Smile.

Seuste smetam deka najdobra kombinacija e da si imas asolen film aparat i, kolku sto mozes da si dozvolis podobar, digitalec.

Na kratki turi obicno se resavam za edno, no koga idam bilo kade na povece od 2-3 dena, nosam manuelen film SLR + automatiziran fil SLR + digitalecot.
Se si ima svoja namena Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 23:56
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

m-free si videl sliki na ploci? golem format? tie se vrvniot kvalitet sto se uste ne moze da go postigne digitalniot medium.
tocno e deka mamiite i hasselbladite koritat digitalni magacini kako sto e i Phase one so 39 megapikseli, no sepak ima mnogu fotografi sto si se drzat do medium formatot na film. mnogu cesto modnite fotografi koristat slajd.
 
"so what" ako analogniot medium se konvertira vo digitalen, toa ne znaci deka analogniot format e mrtov i deka se e digitalno!? toa e isto kako da kazes deka site lugje jadat gomna bidejki toa e ona sto na krajot ostanuva  ili da bidam po jasen - sekoja hrana e konvertirana vo gomna, pa zatoa hranata veke ne postoi
Clap
 


interesno...

interesno razmisluvate....definitivno...sto ne znaci i deka pravilno razmisluvate...


imav linhof technika 9x12...(go prodadov na vreme) imam kopir meopta 13 x 18 (edinstven vo makedonija izvonredno ocuvan, go prodavam)

mnogu vazno opremata e moja i so nea sum snimal stotici ploci  i  sum izrabotuval fotografii... me vrzuva mnogu sentimentalnost kon seto toa...

no na seto toa ZA ZAL ili ZA SRECA vremeto mu pomina...

plocite, srno beliot film, kolor film, slajdot itn...poleka so tek na vremeto odumiraa...

digitalizacijata pobedi na frontot na poleto na fotografijata toa e fakt... i prifatigo kako takov... kolku pobrzo tolku podobro za tebe... ce imas povece vreme da se prestruktuiras...

ne ja sporeduvaj hranata....probaj da me razberes sega...probaj da gledas niz maglata...za nekoja godina ce se razvedrat rabotite ce ti stane jasno sto sum pisuval...

premnogu sme malecki za da go komentirame kvalitetot... ako vredelo ce ostanelo na pazarot... (jas znam kolku e shugavo zatoa umre LOLLOLLOL)



Постирано од: m-free
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 00:03
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by m-free m-free напиша:

koga nesto neznaes pametno e da prasas...

ako prasuvas, treba da razmislis kogo ce prasas...

ako go prasas toj sto mislis deka treba da go prasas treba da mu veruvas...

bidejki ova e forum ce se sudrime so razlicni netocni mislenja...

VISTINATA E SLEDNA:

Digitalnata tehnologija e daleku nad analognata vo sekoj pogled. 


Tocno, no toa ne znaci i deka uspeva da ja zameni vo se Smile.

Seuste smetam deka najdobra kombinacija e da si imas asolen film aparat i, kolku sto mozes da si dozvolis podobar, digitalec.

Na kratki turi obicno se resavam za edno, no koga idam bilo kade na povece od 2-3 dena, nosam manuelen film SLR + automatiziran fil SLR + digitalecot.
Se si ima svoja namena Wink


i jas imav slicna nostalgija... mi pomina... veruvajmi... LOLLOLLOL


Постирано од: bomboni
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 01:34
Decko ne e samo nostalgija... Si bil nekogas po riba? Ne e do ulovot sekogas... Digitalcite ne ostavaat tolku na tehnika i fantazija. Vo nekoi rabote se i uziva


Постирано од: maki101
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 01:51
Toa e isto kao da raspravame sto e podobro, kompakt disk ili ploci.
Za nekoi vanila zvukot e nesto najdobro sto muzickata industrija ikogas go pruzila za smrtnicite 
(i verovatno se vo pravo) a ima i entuzijasti koji uste gi koristat,
ali sepak kompakt diskot preovladeal.
Istoto ke bide i vo foto industrijata, vo idnina samo entuzijasti ke koristat analogni aparati,
a da ne zborime deka razvojot na analogni aparati odavna e zastanat a kaj digitalnite seuste zema zalet.


-------------
Prodazba na fotografii

http://submit.shutterstock.com/?ref=59927" rel="nofollow - ShutterStock


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 02:37
e sega vece sme pojasni malce....

ako se raboti za uzivanje...sekoj ima pravo da uziva vo sto saka...neli


da vi se nadovrzam na muabetot...

nekoj saka da poseduva mercedes od 1963, no voznjata so nego i so ovoj od 2006 ne se sporeduva....a filingot...toa e individualno....LOLLOLLOL


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 02:42
pa  se  znae  digitalen

-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 14:56
Originally posted by m-free m-free напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by m-free m-free напиша:

koga nesto neznaes pametno e da prasas...

ako prasuvas, treba da razmislis kogo ce prasas...

ako go prasas toj sto mislis deka treba da go prasas treba da mu veruvas...

bidejki ova e forum ce se sudrime so razlicni netocni mislenja...

VISTINATA E SLEDNA:

Digitalnata tehnologija e daleku nad analognata vo sekoj pogled. 


Tocno, no toa ne znaci i deka uspeva da ja zameni vo se Smile.

Seuste smetam deka najdobra kombinacija e da si imas asolen film aparat i, kolku sto mozes da si dozvolis podobar, digitalec.

Na kratki turi obicno se resavam za edno, no koga idam bilo kade na povece od 2-3 dena, nosam manuelen film SLR + automatiziran fil SLR + digitalecot.
Se si ima svoja namena Wink


i jas imav slicna nostalgija... mi pomina... veruvajmi... LOLLOLLOL


Ajde ideme uste ednas, bidejci ocigledno ne se razbirame. Nostalgijata nema vrska so toa. Ne sum nostalgicen tip, ednostavno sum prakticen ...

Da imam pari da si kupam navistina asolen DSLR verojatno nisto drugo nema da mi treba, no ovaka, se sto nosam vo torba si ima upotrebna vrednost (osven Zenitot koj go nosam kako backup i za nekoi poegzoticni kombinacii, kako sto e 20mm objektiv na Andon TongueBig%20smile).

Patem, se e do parite. Analognata Minolta od 400EUR (so se objektiv) seuste vadi podobri sliki od Fuji-to od 600EUR. Fuji-to e ednostavno poprakticno, no koga e zort, Minoltata spasava stvar Thumbs%20Up



-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 24.Септември.2006 во 22:31
OK OK
znaci ne ja svativte dobro temata...

pravime muabet analogen ili digitalen do 400 eura ili pravime muabet voopsto...

ako ze zeme predvid jasno e deka analogen aparat koj nekogas vredel  moze i 2000 eura ce go kupime dens za 200 eura (ne me drzete za zbor)...

togas izleguva deka zborime za odnos cena performansi... i vo toj muabet ste APSULUTNO VO PRAVO...

ako zborime za tehnika i kvalitet.... togas DIGITALNO bez komentar...








Постирано од: dimi
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 14:46
jas imam i digitalec i filmas no ostanuva probelmot sto go ima i mire. ako imam dovolno pari ke si kupam DSLR i verjatno osven za nekoja povremena licna zabava ili nekakvo eksperimentiranje filmasot nema da go upoterbuvam. 
 
tuka e i uzivanjeto od slikanjeto na film
 
ostanuvam na toa deka digitalcite se mnogu poprakticni i pobrzi, se soglasuvam so tebe deka kompletno go pobedija analogniot format (zatoa i propadnaa nekolku firmi), no sepak mislam deka filmot si e film
 
mozda ke se predomislam koga ke si kupam DSLR :)


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: m-free
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 21:38
OK Tuka sme definitivno ....

mozebi nee vo kontekast so temava ama ce vi posocam dva momenti:

imase slicna polemika pomedju fotografite koga izlegoa aparati so avtomatska blenda i slikanje na program....nekoi vikaa OKO SI E OKO, EBI AFTOMATIKA kolku bile vo ravo ? sto mislite ? LOLLOLLOL

slicno se desi koga umirase crno belata fotografija i koga se pojavuvase kolorot, mnogu togas mu predviduvaa kratok vek...NO....eve do kaj dojdovme...

jas znam kaj ce ide digitalot...probajte da go razberete toa...

p.s. ima i gafovi vo foto industrijata na primer advantiksot ne zazivea... za nekoi mozebi e nadez deka istoto ce se sluci so digitalot...LOLLOLLOL



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 08:15
Originally posted by m-free m-free напиша:

OK OK
znaci ne ja svativte dobro temata...

pravime muabet analogen ili digitalen do 400 eura ili pravime muabet voopsto...

ako ze zeme predvid jasno e deka analogen aparat koj nekogas vredel  moze i 2000 eura ce go kupime dens za 200 eura (ne me drzete za zbor)...

togas izleguva deka zborime za odnos cena performansi... i vo toj muabet ste APSULUTNO VO PRAVO...

ako zborime za tehnika i kvalitet.... togas DIGITALNO bez komentar...



Heh, mozebi ne sme ja svatile tvojata tema, no temata na onoj sto prasuva digitalen ili film aparat ja svacame.

Koga parite ne bi igrale uloga se soglasuvam so tebe po site osnovi, no ziveeme vo malku poinakov svet i retko koj nema problemi so parite i ne e barem vo nekoj stepen ogranicen od budzetot. Spored mene:

1. Prasanjeto ne mi licese kako nekoj da saka da se ispruzi 2-3000EUR-a.

2. Odnosot cena/performansi sekogas e biten.

3. Zavisi za sto ti treba i kako ce go koristis. Spored prasanjeto, se soglasuvam deka digitalec mu e majkata, no ima ludje sto slikaat 2 novogodisni proslavi na 1 rolna film ... na takvite ne im treba digitalec.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 08:38
Originally posted by m-free m-free напиша:

OK Tuka sme definitivno ....

mozebi nee vo kontekast so temava ama ce vi posocam dva momenti:

imase slicna polemika pomedju fotografite koga izlegoa aparati so avtomatska blenda i slikanje na program....nekoi vikaa OKO SI E OKO, EBI AFTOMATIKA kolku bile vo ravo ? sto mislite ? LOLLOLLOL

slicno se desi koga umirase crno belata fotografija i koga se pojavuvase kolorot, mnogu togas mu predviduvaa kratok vek...NO....eve do kaj dojdovme...

jas znam kaj ce ide digitalot...probajte da go razberete toa...



OK, time for reality check ...

m-free, site so koi polemiziras na ovaa tema imaat i digitalci i analogni aparati i seuste gi koristat i ednoto i drugoto. Znaci, nikoj od nas ne vika "e*i  digitalna tehnologija".

Mozebi go nemame tvoeto iskustvo, navedeno vo prethodnite postovi na temava, no probaj da razberes deka ne razgovaras so ludje se od vcera vo fotografijata, nitu pak so tehnoloski zaostanati tipovi koi se plasat ako nesto ima povece od 3 kopcinja.

Site znaeme sto sakame, ama retko koj ima pari da si gi ispolni zelbite do kraj.

Ako debatirame od filozofska gledna tocka, se soglasuvam so tebe, od prakticna gledna tocka ... mene i na 95% od nas, ovde, nisto ne ni znaci sto Canon ima full frame senzor, ili sto moze da se kupat digitalni "zadnici" za MF i LF aparati. Ubavo e da se znae, ama nisto ne mi znaci.

Gro-to od foto amaterite koga prasuvaat za aparat, zborat za masince do 400-500EUR, onie kako Bobi, Dimi ...mene ce ja doteraat do kaj 700-800, a sonistata si gi ogranicuvame na aparati do kaj 1200EUR. Toa e entry-level DSLR so 2 relativno traljavi objektiva. Ne e bas loso, no nemoze da ti gi ispolni site (fotografski) zelbi, a seuste e samo son!

Za kraj, kolku pati si go cul prasanjeto: "Sto ce mi predlozis da si kupam za 200-250EUR?".

Pozdrav




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 10:53
ubavo kazano Wink

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 15:48
Se slozuvam so tebe Mire i uste ednas ke recham, sekoj fotograf koristi tehnologija sto smeta deka e najdobra za nego i za proektot sto treba da go ostvari. Ja skoristam digitalna kamera za edni raboti i sreden format filmska kamera za drugi. Imam prijateli fotografi koi ja probale digitalnata tehnika i se uste ne se ubedeni deka e superiorna vo sekoj aspekt vo odnos na filmskata, a onie koi koristat golem format filmovi kako i specijalni filmski panorama kameri se uste ne i pagja na um da prejdat na digitalna tehnika.

Veke sum umoren od vakvite prasanja i diskusii bidejki toa se samo retorichki raboti i ne znachat ama bas nisto za sekoj konkreten fotograf. Mislam deka lugjeto koi gi pottiknuvaat ovie muabeti go pravat toa samo da si gi opravdaat svoite investicii vo novata tehnologija, sto pokazuva deka samite ne se sigurni dali napravile dobro promislen izbor, pa baraat nachin kako da se potvrdat i osiguraat.

Sto e vazno koj sistem e podobar? Dali toa ke te napravi podobar fotograf? Gledaj sto tebe lichno ti odgovara, a ne sto mislat drugite.

Pozdrav do site moi prijateli od foumov,

Zoran
www.abcweddingproduction.com


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 23:12
zoshto veke nema crno-beli televizori?,........................zoshto vo idnina nema da ima televizori so katodni cevki?,.......shto voopshto diskutirate za neshto ,shto poleka poleka, mu minuva vremeto,.......................kakvi fotografi ,be,....koj gi prashuva niv?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 10:12
ama se uste ima vinil ploci :)

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 15:57
Originally posted by brza brza напиша:

zoshto veke nema crno-beli televizori?,........................zoshto vo idnina nema da ima televizori so katodni cevki?,.......shto voopshto diskutirate za neshto ,shto poleka poleka, mu minuva vremeto,.......................kakvi fotografi ,be,....koj gi prashuva niv?


Koga ce mu mine, ce prestaneme da diskutirame. As simple as that.

Patem, kogo da prasaat za fotoaparati, ako ne fotografi?


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: komandant
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 00:54
Analognata oprema e specificna i interesna na nekoj nacin i si ima svoj prednosti no i nedostatoci no digitalniot esovremen nacin na fotografiranje i sekogas treba da gi sledis trendovite mislam na sovremena i nova oprema


Постирано од: branko_k
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 01:58
Originally posted by komandant komandant напиша:

Analognata oprema e specificna i interesna na nekoj nacin i si ima svoj prednosti no i nedostatoci no digitalniot esovremen nacin na fotografiranje i sekogas treba da gi sledis trendovite mislam na sovremena i nova oprema


pearls of wisdom, brought to you by: sin mu na gutach plamenaплазење


-------------
http://www.istockphoto.com/search/portfolio/3080240/?facets=%7b30%3A200%7d#2441929 - Portfolio


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 02:31
Originally posted by komandant komandant напиша:

Analognata oprema e specificna i interesna na nekoj nacin i si ima svoj prednosti no i nedostatoci no digitalniot esovremen nacin na fotografiranje i sekogas treba da gi sledis trendovite mislam na sovremena i nova oprema


Ne znam koi se nedostatocite na analognata oprema? Bi sakal da mi gi posocis, ako moze намигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 08.Октомври.2008 во 02:50
Ne ve druzev na forumov koga se vrtel muabetov. Go procitav i se cudam na muabetive.
KOLKU SAMO PAMETNI MISLI SE KAZANI NA TEMAVA  смеење

Ustvari sekogas se treskaat teski gluposti na VS temite. намигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: dimitarmisev
Датум на внесување: 13.Октомври.2008 во 13:50
Originally posted by m-free m-free напиша:

mislenja...VISTINATA E SLEDNA:Digitalnata tehnologija e daleku nad analognata vo sekoj pogled. 


Pa ne e bas tolku daleku de.. analognite se mnogu pogodni za amateri na koi ne im e cel profesionalno da se bavat so fotografija i da pravat pari od toa. Zatoa sto mozes da izvadis sliki so manje vise isti kvalitet kako najboljite digitalci, so oprema koja kosta najmnogu 1/50 od cenata na digitalnata :-)

Цитирај апаратот кој го набавив е Minolta XD7 еден од врвните во тоа време, а богами и сега може да држи чекор со некои дигитални машини.


Hehe skroz isti si zemav, go cekam da stigne :-) Ovoj e vrvot na Minolta manual focus. Kakvi prvoklasni lekji znaci moze da se najdat za ovie, za smesni ceni. E da, nemaat auto focus i glupi anti shake zaebancii sto se rasipuvaat za 1 godina.. big deal :-D



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk