Испечати | Затвори го прозорот

Универзитетот "Јеил" се извини

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31652
Датум на принтање: 19.Јуни.2024 во 18:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Универзитетот "Јеил" се извини
Постирано од: pajser
Наслов: Универзитетот "Јеил" се извини
Датум на внесување: 18.Февруари.2024 во 11:13
Реномираниот универзитет „Јеил“ се извини за големиот историски срам

EPA-EFE/PETER FOLEY (FILE)
Универзитетот Јеил се извини за поврзаноста со ропството по неколкугодишно истражување и студии за кои вели дека истражувале во неговите врски со трговијата со робови.

„Денес, во име на Универзитетот Јеил, ја признаваме историската улога и поврзаноста на нашиот универзитет со ропството, како и работата, искуствата и придонесите на поробените луѓе во историјата на нашиот универзитет, и се извинуваме за начините на кои лидерите на Јеил, во текот на нашата рана историја учествувала во ропство“, се вели во соопштението на тој престижен американски универзитет, пренесува Пословни дневник.

Се започна во 2020 година
Во последниве години, зголемен број институции официјално се појавија за нивната историска улога во трансатлантската трговија со робови.

Желбата да се соочи со наследството на расизмот во САД доби на интензитет во 2020 година по смртта на Џорџ Флојд, црнец кој беше убиен од полицаец од Минеаполис.

Од октомври 2020 година, членовите на проектниот тим на Јеил ги истражуваа врските на универзитетот со седиште во Конектикат со ропството и ги објавија своите наоди.

„Иако не постојат познати записи дека Јеил поседувал поробени луѓе, многу од пуританските основачи на Јеил поседувале робови, како и значителен број од раните водачи на Јеил и други истакнати членови на универзитетската заедница, а истражувачкиот проект идентификувал над 200 поробени луѓе“, се вели во соопштението.-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontroliranaИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk