Испечати | Затвори го прозорот

Униформи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3100
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 18:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Униформи
Постирано од: batt's
Наслов: Униформи
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 21:03
Треба ли да се воведат училишни униформи?
Кецели или можеби некаков комлет?

Што мислите за ова?



-------------



Коментари:
Постирано од: maja
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 22:47
Јас не сум носела униформа-кецела.
Но во Италија е задолжителна и тоа од I do V odd.Meне ми се сиппатични во униформа.Секое одделение е во своја боја , се работи за сината боја значи посветла потемна.Мислам дека е практична особено што заштитува од валкаљето на детето со боите кои работи на часот по уметност, но и општо земено одделението претставува една целина ,сите униформисани.Ми се допага:)

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 22:57

jas sum protiv....taka i glasav na skolo....ama i koga bi se vovele uniformi ne bi mi smetalo....ok e....sepak mnogu mi e polesno da soberam dva tri partali od skafot....od kolku da i se mislam na edna uniforma dali e cista i ispeglana.....

a od druga strana pak...ima nekoi so si se dokazuvaat megju sebe vo oblekuvanje (so e mnogu glupo) pa na kraj nekoi nemaat pari, drugi imaat.....itn....poznati vi se tei raboti - poradi ova DA bi nosela uniforma iako mi e seedno....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 21.Февруари.2006 во 23:22
bez uniformi ama da se stavat nekoi granici ,da ne se dozvoli koj kako saka da odi na skolo,posto u sredno kaj mene dovagaa kako tetki obleceni nasminkani misles na urka trgnale ne na skolo

-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 08:21
Јас носев униформа т.е кецела до 1 средно па ја укинаа штета.. После униформата се покажа класната разлика помегу децата и настана иронија посмев.. Со униформа бевме едно исто и заедно функциониравме..Денеска како гледам тераат мода во школо без пардон, со кратки сукњи голи мешиња катастрофа.. Па после професорите криви.. Сум за униформа да се доведи ништо поубаво..барем нема да се мислат пред секое тргање што ќе облечат и нема да се прљаат толку

-------------


Постирано од: dambi5
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 14:24
jas mislam deka najpametno e so uniformi site da si se ednakvi,ne nekoj da se zanesvit duri i da pretervit so oblekite.

-------------
смеењето го продолжува животот


Постирано од: mende
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 17:41
i jas sum za uviforma da se znaj deka si ucenik a ne vaka kako sto e sega side devojki se obleceni po mini nasminkani kako na korzo da odat i jas sum nosel uniforma samo do 5 odelenije a poslem to gi ukinaja

-------------
mbm


Постирано од: -Angela-
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 22:03

Јас сум против носенје униформи,затоа сто униформиранјето не ги намалува разликите мегу децата .Напротив треба да се поттикнуваат позитивните разлики , индивидуалноста на секој уценик ,позитивното однесуванје како хуманоста , соработката , друзенје..... 



Постирано од: MisIcA
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 22:58
So ovaja mladina sea treba uniformi.

-------------
[IMG]http://img228.imageshack.us/img228/6007/donfior24yg.gif" />
Nema sustestvo bez ljubov,nitu vistinska ljubov bez ljubomora, nitu ljubomora bez neverstvo, nitu neverstvo bez pricina


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 00:26

Originally posted by natalija natalija напиша:

Јас носев униформа т.е кецела до 1 средно па ја укинаа штета.. После униформата се покажа класната разлика помегу децата и настана иронија посмев.. Со униформа бевме едно исто и заедно функциониравме..Денеска како гледам тераат мода во школо без пардон, со кратки сукњи голи мешиња катастрофа.. Па после професорите криви.. Сум за униформа да се доведи ништо поубаво..барем нема да се мислат пред секое тргање што ќе облечат и нема да се прљаат толку

 da da za poslednoto se slozuvam so tebe....poradi taa pricina bi bila ZA uniformi.....zatoa sto preteruvaat....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 09:35

Гледајки низ призма на некоја традиција мислам дека униформата е ИН и ми се допага , зборувам за училишта и универзитети низ светот со долга традиција . Кога би одлучувал за кај нас НЕ би вовел униформи , посебно во контекст на ,,изедначување,, на статусот на учениците . Порано ( и јас ја носев во едно време ) ,една од основните идеи беше ,,така сме сите исти ,,  прво тоа беше фарса никогаш тоа не бевме , а уште помалку сега . Замислете ,сите носиме иста униформа ама ,,тој,, има мобилен од 500 еура  а јас немам  денес за геврече да си купам. Значи да не правиме дека сме исти кога не сме и кога не треба да бидеме исти. Сепак за практичноста во однос на штедење на своите алишта од секако лошата хигиена таму најчесто , и тука идејата е убава............  



Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 09:41
Униформите пред се за заштита ...како за уценикот, алиштата и колку толку ќе личи на нешто..Делфин бејб..сега гледам само голотија која не е воопшто вкусна за на час.. ноќни клубов ок ..но, образование си е образование..Колку толку не штитела униформата..Во мое време имаше една девојчица која срека тогаш се носеа униформи..Беше страшно сиромашна, имаше само 2 работи пантолончиња и блузичка..имаше униформа.. никој не гледаше одоздола што има, а беше страшно мила и паметна и се..Никој не ја судеше вреѓаше..Исто беше...сега се гледа класна разлика и само мода..
За униформи сум

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 09:55

Originally posted by natalija natalija напиша:

Униформите пред се за заштита ...како за уценикот, алиштата и колку толку ќе личи на нешто..Делфин бејб..сега гледам само голотија која не е воопшто вкусна за на час.. ноќни клубов ок ..но, образование си е образование..Колку толку не штитела униформата..Во мое време имаше една девојчица која срека тогаш се носеа униформи..Беше страшно сиромашна, имаше само 2 работи пантолончиња и блузичка..имаше униформа.. никој не гледаше одоздола што има, а беше страшно мила и паметна и се..Никој не ја судеше вреѓаше..Исто беше...сега се гледа класна разлика и само мода..
За униформи сум

Добро златце , знаеш дека почитувам туѓо мислење ,ако е различно од моето :))



Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 10:00
Бејб ок..го почитувам и твоето мислење и потполно те разбирам што сакаш да кажеш...
Им требаат лично за се*е...

-------------


Постирано од: WORHOLL
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 10:28
..големо ДА И ОД МЕНЕ ЗА УНИФОРМИТЕ...САМО ДА НЕ БИДЕ КАКО ВО ЕДЕН ДЕЛ ОД ОНИЕ ФИЛМОВИ...ШВЕЏАНКИ У ИНТЕРНАТУ...ХАХАХА..КАЈ МИ ТЕКНА СЕГА..СИОТ ЗАБЕГАН СУМ ДЕНЕС...БЕЗ ЗАЕБАНЦИЈА..УНИФОРМИ ДА...РАДИ ЗА6ТИТА И РАДИ СОЦИОЛО6КА СТРАНА...


Постирано од: mala
Датум на внесување: 24.Февруари.2006 во 00:30
uniformite uspeav da gi izbegnam za edna godina...a inace tie sea sto im se uniformite na osnovnite..zosto sum sredno obrazvovanie se UZAS....dzabe pari frleni a sea sredno se spekulira neso vo skolo za uniformi..sum za megutoa da e neso poSALAM..

-------------
f**k ThE ReSt...I`m ThE bEsT...


Постирано од: CAKI
Датум на внесување: 24.Февруари.2006 во 00:35

мала ајде на спиене утре ке бидес поголема



-------------
CAKI


Постирано од: VirtualA
Датум на внесување: 24.Февруари.2006 во 12:40
Јас носам униформа редовно на факс. Задолжително е јебига.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Февруари.2006 во 11:12
Големо ДА за униформите. Кога бев во средно, малку ни сметаа тие униформи, иако беа задолжителни но најдовме начин , во договор со класниот раководител, класичните сини униформи ги заменивме со маици кои самите ги одбравме, сите исти секако. Беше тоа време кога се носеа маици 3 броја поголеми, не како сега. Мислам можности постојат, униформата да биде убаво креирана и да не биде нешто што нема да се сака да се носи. А мобилен, имај каков сакаш, кога ќе влезеш во училиште, мора да се исклучи.


Постирано од: joki
Датум на внесување: 26.Февруари.2006 во 19:34

Originally posted by mArInA`0h mArInA`0h напиша:

Јоки дали е вистина дек догодина ќе воведет униформи во гимназија? Иначе јас сум за униформи, зш да не, сиве овие години сме се облеквеле како шо сакаме, зш да не смениме малце, сепак надвор од школото ќе се облеквиме како сакаме..

...да ...така  се зборвит ...али со нашето прекрасно овбразование нишо не се знајт...



-------------
Точачиња.


Постирано од: Merlinka
Датум на внесување: 27.Февруари.2006 во 01:02
Originally posted by joki joki напиша:

Originally posted by mArInA`0h mArInA`0h напиша:

Јоки дали е вистина дек догодина ќе воведет униформи во гимназија? Иначе јас сум за униформи, зш да не, сиве овие години сме се облеквеле како шо сакаме, зш да не смениме малце, сепак надвор од школото ќе се облеквиме како сакаме..


...да ...така  се зборвит ...али со нашето прекрасно овбразование нишо не се знајт...


i jas sum za uniformi

-------------
mErLiNka & KeNeDi


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 02.Март.2006 во 10:47
JAS SUM ZA UNIFORMI, VERVAJTE NEMA POUBO NESTO OD UNIFORMA, SAMO KOLKU UBAVO ZA OKO BI IZGLEDALO KOGA SITE DECA KE SE VO UNIFORMA ABE TO DA TI E MILINA DA GLEDAS, JAS VOOPSTO MNOGU SAKAM UNIFORMI, SO ZNACI SUM NAJGOLEM PODRZAVATEL ZA UNIFORMI!

-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 02.Март.2006 во 10:48

ama NE kecelji, tuku uniformi od A do S



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 03.Март.2006 во 10:42

Originally posted by senokos senokos напиша:

ej   ako   obleces  uniforma  smetaj  deka  trena  da  se  pretvoris  vo  kibort

zosto???



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Sunshine
Датум на внесување: 03.Март.2006 во 22:44

Luge, abe uniformi ok za ekonomska ramnopravnost. Isto ok za namalena pedofilija po skolite(mislam posebno za jbt skopje, i se odnesuva na maskite profesori)

Ama da nosam bluzon raperski i plav????

NIKAKO

 



-------------
May be you can shine where there is no sunshine?!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 04.Март.2006 во 00:39
Consider this: Бела кошула, сини фармерки, син елек за низ глава (само во зима) и бели патики.
Ми се чини секому достапно, а лесно се одржува.

-------------


Постирано од: gelkov
Датум на внесување: 16.Март.2006 во 22:15
Аз лично съм ЗА униформите. В България никога не съм носил униформа, сега завършвам средно образувание и може би затова съм на това мнение, ако мен ме бе засегнала щях много да протестирам, подобен казус преди няколко години се обсъждаше и в България, но до никъде не се стигна.Аз саъм за поради следните причини:
 1.По този начин ще се заздрави връзката между ученици и училище, изразът 'имам връзки' идва от Англия и означава буквално че човекът притежава вратовръзка от дадено елитно училище
 2. Няма да има разлика в обличането на бедните и на богатите ученица - по този начин ще бъдат поставени приблизително на едно ниво.

Ако започне да се вавеждат униформи, това трябва да стане напълно прозрачно - всяко училище заедно с ученическите съвети и с родитлските съвети да вземат решение какви униформи и от къде да бъдат закупени въпросните такива.
 Също така смятам че униформи има смисъл да се носят след 4. - 5. клас.


-------------
Винаги се съзнаваме като отделна, единна, съвършенно отлична от сърбите, с българско самосъзнание...(Кръсте Мисирков - вестник "20 Юли" / 11.05.1924г. )


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 16.Март.2006 во 23:32
[


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 09:27
HHAHAHAAHHAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAH

-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 02:46
кај избега бе к*рла бугарско  шо се криеш ко педер некој а???????? 

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 05:18
bugarki majki da e*ammm
mnogu ljubam da veslaaam bugarki


-------------

">


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 25.Март.2006 во 05:19
a za uniformite dostta so ovie bugarite na k..ot veke mi se kacija
ako stavat uniformi imam samo dva zbora
VE ZALAM.


-------------

">


Постирано од: Sekretarka
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 12:25
Pa dobro be decki bas e dobro da se nosat uniformi vo uciliste, samo problem e sto curite se po seksiSmile


Постирано од: SkorpijA
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 16:54
Sum za uniformi i toa mnogu zosto posebno denes se odi vo skolo nesoodvetno obleceni

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 10:53
Jas sum za uniformi,taka ke se raspoznavaat ucilistata,a i ucenicite ke bidat posimpaticni i pomalku optovareni so garderobata....E sega ne sum sekako za socijalisticki keceliDeadama za nekoi ubavi farmercinja,bluzoncinja so logo....

-------------


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 14:39
Originally posted by beleg beleg напиша:

Jas sum za uniformi,taka ke se raspoznavaat ucilistata,a i ucenicite ke bidat posimpaticni i pomalku optovareni so garderobata....E sega ne sum sekako za socijalisticki keceliama za nekoi ubavi farmercinja,bluzoncinja so logo....
 
 
Jas slusnav od bracedami deka vo Hristo Uzunov vo Ohrid imalo vovedeno unoformi. Uniformite bile za nikade kako onie za gubretarite samo sto bile farmerski.
ZA NIKADE
 


-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: Kroki
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 14:50
Originally posted by beleg beleg напиша:

Jas sum za uniformi,taka ke se raspoznavaat ucilistata,a i ucenicite ke bidat posimpaticni i pomalku optovareni so garderobata....E sega ne sum sekako za socijalisticki keceliama za nekoi ubavi farmercinja,bluzoncinja so logo....
 
Se soglasuvam so tebe.......... Socijalnite razliki kje se namalat, iako mozhebi kje se pojavat nekoi novi tripuvanja, ama sepak, kje se smeni neshto............. Sekoj kje se znae na koe uchilishte mu pripagja, kje se ima i pristojnost.............. A po povof vidot na uniformite? E tie ne mora da bidat kiznaj shto, ama mozhe da bide pantolomi ili farmerki, so bluziche i koshulche............. Edna esensko/zimska i edna proletno/letna............. COOL!!!!!! Pozdrav.........


-------------
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote


Постирано од: VirtualA
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 17:42
Јас на факс мосам униформа и супер е.
Иначе сум на ЕУРМ


-------------
http://virtuala.mkprovider.com - - ГАЛЕРИЈА


Постирано од: engie
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 18:00
 ovde vo uk site ucilista imaat vovedeno uniformi.Eve eden primer na uniformi i mene licno mi se dopaga.
Inaku Beleg potpolno so soglasuvam so tvojot komentar.


-------------


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 18:34

Originally posted by VirtualA VirtualA напиша:

Јас на факс мосам униформа и супер е.Иначе сум на ЕУРМ


    hi hi hi mozno e kolegi da sme hihihihihi

-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: VirtualA
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 15:35
можи можи
јас сум од плавите


-------------
http://virtuala.mkprovider.com - - ГАЛЕРИЈА


Постирано од: Soprano
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 17:14
ima premnogu raboti koi treba da se sredat vo obrazovanieto pa na kraj da stigneme so uniformite,a po toa prasanje mislam deka ne treba da se vovoedat bideki postojat ucenici koi ne mozat da se pronajdat vo takvo svetlo


Постирано од: Kroki
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 20:01
Originally posted by Soprano Soprano напиша:

ima premnogu raboti koi treba da se sredat vo obrazovanieto pa na kraj da stigneme so uniformite,a po toa prasanje mislam deka ne treba da se vovoedat bideki postojat ucenici koi ne mozat da se pronajdat vo takvo svetlo


Se soglasuvam so tebe, deka treba da se sredat prvo mnogu raboti, no mora od nekade da se pochne neli??!?


-------------
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote


Постирано од: breza
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 07:58
 Jas sum za uniformi ama nekoi kreirani od vas mladite i vo vas stil

-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 09:45
Nikoj ne dade komentar za noviot zakon za obavezni uniformi vo srednite skoli. Sum za uniformi, no vakvi uniformi od 2400 do 32oo den , zar ne premnogu?


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 09:51
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Nikoj ne dade komentar za noviot zakon za obavezni uniformi vo srednite skoli. Sum za uniformi, no vakvi uniformi od 2400 do 32oo den , zar ne premnogu?
 
јас сум еден од ретките овде кои се против униформите ,всушност како принцип против се што е исто, унифицирано, клише итн ....но...еве, навистина се скапи....


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 09:53
Vo sportskata gimnazija dresot po sport e 1200,uniforma na chas nenosat

-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 09:53
skapi skapi i ne sme isti nieden covek
dolu uniformi costom samo priznavam:)


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 11:17
Ги глердам секој ден учениците од Јосип Броз во убава зелена боја дуксерчиња или блузончиња како се рашетуваат за пауза или кога си одат дома.Препознатливи се ,а и некако симпатично ми делува!


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 15:45
na primer moive ubaj se?
 
 
 
  
  
 
A NA PRIMER OVDE IMAM STAVENO PERIKA, KAKO STO GLEDATE:
 
  Big%20smile


-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 20:54
super se plasvus onaa vtorana najmnogu ne se ko onie vo hristo vo ohrid so gi ima gubretarski

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: ANAKONDA
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 12:37
SUM ZA UNIFORMI OTI IMA NEKOI SMIZLI KOI NEZNAAT VEKE STO DA SI OBLECAT ZA NA SKOLO MISLIS NA DISKO ODAT


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 12:47
Originally posted by ANAKONDA ANAKONDA напиша:

SUM ZA UNIFORMI OTI IMA NEKOI SMIZLI KOI NEZNAAT VEKE STO DA SI OBLECAT ZA NA SKOLO MISLIS NA DISKO ODAT



Clap Clap Clap  bravo, jas uste od vremeto na tito koga zborev za uniformi vas nikade ve nemase.

Odlicna konstatacija od tvoja stranaThumbs%20Up


-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 13:18
Mene mi e seedno Big%20smile

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 14:03
hm  za do 4 odelenie da poslem ne bi kazal deka bi im  se svigalo toa na ucenicite


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 14:08
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

hm  za do 4 odelenie da poslem ne bi kazal deka bi im  se svigalo toa na ucenicite



Do cetvrto oddelenie momcinjata ne odat so farmerkite do pola zadnik , a devojcinjata so goli stomaci....uniformite se potrebni


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 15:15
hm a sto mislis nema povise da se zdivat odkako ce iskocat u uciliste pa mora od nekade da gledaat i stil da vozat ne te razbiram moze da treba uniformi da ama za posebni nastavi kako xemija izveduvaat eksperiment
fizicko da obezbedi skoloto dresovi za vezbanje i sto bilo igranje a an nastava mislam ne mozat zasto povise godisni vreminja i povise treba da napravat kostimi
 


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Октомври.2006 во 08:18
Ne mislam deka ke zdivat, mozebi i ke sfatat deka navistina ucilisteto e mesto kade treba da se obrazuvaat a ne da paradiraat.

a poveketo godisni vreminja ne e nikakov problem, kolku sto znam srednoskolcite sega imaat maici za potoplo vreme i bluzoni za ladno


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 22:06
Vo cel svet se nosat uniformi..neznam shto bi smetalo da se nosat i kaj nas..edinstveno moze na standardot???

-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 02:22
Треба да се носта ама бар да бидат убави. Ние имаме униформи и се ужасни, катастрофа....

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:18
Big Kiss da ne ucis vo Turskiot Koladz

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:49
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ne mislam deka ke zdivat, mozebi i ke sfatat deka navistina ucilisteto e mesto kade treba da se obrazuvaat a ne da paradiraat.

a poveketo godisni vreminja ne e nikakov problem, kolku sto znam srednoskolcite sega imaat maici za potoplo vreme i bluzoni za ladno
lele, da znaes sto uniformi imame vo hristo, ko gubretari sme so kecelite za nikade aj jas uste ovaa godina i begam ama onie ne vredet ni 50 den, a gi plativme 800.
Navistina ucilisteto e mesto za obrazuvanje, ama ne e mesto ucenicite da doagaat kako gubretariAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngry


-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:36
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Big Kiss da ne ucis vo Turskiot Koladz


Не, у Јосип Броз Тито....


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:39
Originally posted by Emus Emus напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ne mislam deka ke zdivat, mozebi i ke sfatat deka navistina ucilisteto e mesto kade treba da se obrazuvaat a ne da paradiraat.

a poveketo godisni vreminja ne e nikakov problem, kolku sto znam srednoskolcite sega imaat maici za potoplo vreme i bluzoni za ladno
lele, da znaes sto uniformi imame vo hristo, ko gubretari sme so kecelite za nikade aj jas uste ovaa godina i begam ama onie ne vredet ni 50 den, a gi plativme 800.
Navistina ucilisteto e mesto za obrazuvanje, ama ne e mesto ucenicite da doagaat kako gubretariAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngry


И ние ги плативме скапо а не вредат ни 5 денари.... А школото не е ни место кај што учениците треба да доаѓаат како ВОЈНИЦИ


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:22
sega vo gimnazija nemame, ama hristo ko bev- ko od zatvor izlezeni Confused

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:26
znam

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:35
ajde ke izdrzis uste pola godina. sto e pola godina sprema 9 godini? Wink

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 11:41
ke izdrzam ama zal mi e za onie sto ke se zapisvet

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 15:59
LOLLOLLOL vo pravo si. ama misli si prvo za sebe! Wink

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 16:16
first you than everybody else:)

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: rebel kid
Датум на внесување: 06.Декември.2006 во 19:14
haha:)nie nosime mantili be:D super e.segde mantili.belo belo belo belo:D


Постирано од: anne
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 09:56
PA MI SE SVIGAAT NIE NOSIME KOSULI I SITE SME VO ISTO A TOA E SUPER NEMA UBAVA I NEUBAVE MAICKA

-------------
i love mu love, mu love is you
so I LOVE YOU???


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 16:49
Блазе си ви .... Cry

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: duska
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 19:11

мислам дека носењето униформи во средните, па и во основните училиста би требало да биде задолжително.

за тоа има повеке причини како што се:
 
-ублажување на класните разлики помеѓу учениците кои ИМААТ и оние кои НЕМААТ
 
-помали се шансите да дојде ученик од друго училиште со цел да направи инцидент во училиштето(како што е тепачка,кражба и сл.)
Ouch
-женските(поретко и машките) поминуваат доста време пред огледало со цел да изберат што ќе облечат за утрешниот училишен ден
 
-би имале повеке кеш за да ја купиме најсаканата разголена маичка која би ја носеле само за вецерните излегувања,а нема шанси да ја облечеме за на училиште
 
-по униформата учениците би биле препознатливи по тоа каде учат
 
-и сл.


-------------
duska


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 19:58
Originally posted by duska duska напиша:

мислам дека носењето униформи во средните, па и во основните училиста би требало да биде задолжително.

за тоа има повеке причини како што се:
 
-ублажување на класните разлики помеѓу учениците кои ИМААТ и оние кои НЕМААТ
 
-помали се шансите да дојде ученик од друго училиште со цел да направи инцидент во училиштето(како што е тепачка,кражба и сл.)
Ouch
-женските(поретко и машките) поминуваат доста време пред огледало со цел да изберат што ќе облечат за утрешниот училишен ден
 
-би имале повеке кеш за да ја купиме најсаканата разголена маичка која би ја носеле само за вецерните излегувања,а нема шанси да ја облечеме за на училиште
 
-по униформата учениците би биле препознатливи по тоа каде учат
 
-и сл.


До негде се согласувам.... Ама

-"помали се шансите да дојде ученик од друго училиште со цел да направи инцидент во училиштето(како што е тепачка,кражба и сл.)"
со ова не се согласувам зашто учениците на одмори не ги носат униформите така да не се знае дали се од школото или не

-"женските(поретко и машките) поминуваат доста време пред огледало со цел да изберат што ќе облечат за утрешниот училишен ден"
Ни со ова не се согласувам зашто сега е уште полошо, конкретно за мене, јас сега уште повеќе мислам што да облечам зашто со униформата не ми одговара НИШТО.....

- и уште нешто, за да сакаме да ги носиме униформите треба сите да се согласуваат со "изгледот" на униформата и сите да ја изберат , а не  "Оваа униформа мора да ја носите и точка" и неможеме да кажеме ни дали ни се свиѓа или не

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 20:14
nasine se ko od gubretarine samo so nasite se sini, za nikadeDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDead

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 22:11
uniformi  da

-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 00:11
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

uniformi  da


Ај земи да носиш па после ќе те прашам што мислиш.... !!!!!!!!!


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: DreamGirL
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 01:43
Ние не сме носеле и изгледа нема да носиме. Лани имаше анкета ама за џабе ја направија кога ништо не испадна од тоа.

-------------
If you love some one, never put their name in a heart, because hearts break.... Put it in a circle instead, because Circles go on forever ...


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 17.Декември.2006 во 01:44
Zakon se uniformi steta sto mene ne me fati da nosam uniforma...taka pominav jas ... U pizami si idevme po sabajleLOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 12:43
униформи да-- за да не може некоја пуфла да парадира у Фард и да мисли дека го фатила Господ за м **а  еднаквост!!!! бркање мода после часови

-------------


Постирано од: gaga
Датум на внесување: 25.Јануари.2007 во 18:49
treba i toa kako.sto e ova koj kako mu teknalo odi vo skolo,pa imalo pedofilija i siluvanje.mesto da ucat devojcinjava se sminkaat.ne velam da bidat zatucani no ova e katastrofa.Exclamation


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 26.Јануари.2007 во 13:51
Убаво е да се воведат униформи сите ќе бидат еднакви и нема да се замарат со она еј што да носам утре за во шкопло па ладно па....
 
Едноставно си знаеш тоа ти е облека за во школо па за искачање ако ти е до претставување на која класа припаѓаш ке се покажеш во скапи облеки и слично.... LOL  LOL  LOL 


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 26.Јануари.2007 во 18:18
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Убаво е да се воведат униформи сите ќе бидат еднакви и нема да се замарат со она еј што да носам утре за во шкопло па ладно па....
 
Едноставно си знаеш тоа ти е облека за во школо па за искачање ако ти е до претставување на која класа припаѓаш ке се покажеш во скапи облеки и слично.... LOL  LOL  LOL 


Добро бе, сите зборат дека со униформите нема да мислиш што да облечеш... ВООПШТО НЕ Е ТАКА... Освен ако не ни дадат и панталони или сукњи и све комплет... Ама кај нас даваат само едни маички или дуксери.... И тоа една никакве боја да неможеш со ништо да спариш... И сега уште толку се мислам што да облечам... Па уште ни викаат „Униформите мора одозгоре, не смее под џемпер или блузон“... А ни даваат едни тенки, тенки дуксери, за летоска... Па што мислат они бе??? Да неможам асално да се облечам.... Џемпериве ги немам допрено зимово... И догодина слободно ќе можам да ги фрлам, ќе ми бидат мали.... Ако веќе даваат униформи нека даваат и за зима и а лето.... Или ако даваат тенки бар нека не се бунат ако облечеме нешто топло одозгоре..... А не да мрзнеме..... Или летоска од топло да вриеме....AngryAngryAngryAngryСе изнервирав сега....LOL


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Јануари.2007 во 11:39
Sportskata gimnazija ima ubavi dukseri,sivi so raspartaleni raboviLOL

-------------


Постирано од: Buki
Датум на внесување: 30.Јануари.2007 во 22:16
Originally posted by batt's batt's напиша:

Треба ли да се воведат училишни униформи?
Кецели или можеби некаков комлет?

Што мислите за ова?

 
Убаво е се разбира н етреба да се мислиш по цели ноќи.. Ах што че облечам утре...... хахахLOL


-------------
abe vidi vamu...


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 14:17
за да нема класни разлики меѓу децата многу поприфатливо и корекно е да има униформи но да личат на нешто

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 07.Февруари.2007 во 14:28
ako se ima uniformi toa da se neso pantoli i dukser ili kosula zs kako nie so imame kecejli site idame naskola kako sakame i nikoj ne ni veli,nisto

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 18:17
Jas sum za uniformi(kako roditel).Ima mnogu pricini zosto.Ne se gleda koga si kupil nesto novo a drugite ne se vo sostojba da go kupat, nema razgoleni stomaci,kratki suknji,goli gradi sepak toa e skolo.Posle casovite moze kako sakas da se obleces,a i poubavo izgledaat ucenicite(kako vo Amerika)ama ne da bidat bas uniformi tuku nesto stosno,dukseri rolki,kosuli...  

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 21:28
i jas sum za uniformi, nekako epten ubavo izgleda koga site ucenici se obleceni uredno i si lice deka ke odat na skolo a nevo disko

duri i jas za na fakultet cesto se oblekuvam vo bela kosulka so plavo ili rozevo elece odozgore i mnogu mi se svigja taka da se nosam so farmerkiBig%20smileBig%20smile




-------------


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 16:48
Абе и јас сум за униформи ама уште да беа како во Америка или незнам каде.... А не ко војници да сме Angry ЗЕЛЕНО! Или бар да беше некоја убава зелена.... И јас би носела нешто убаво (не дека ова не го носам, ама не со задоволство)

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 17:59

војничиња LOL  LOL  LOL LOL ај сите у строј на филозофија ке ве видам кај Томе у 4LOLLOLLOLLOL



-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 15:57
во мк во сите школи униформите се никакви и затоа јас сум да нема униформи во школите,а како што рече биг_кисс да се нашите унформи како во другите земји тогаш би било многу подобро а не кај мене пробаа прво на прва година им дадоа само униформи и кога ги видов лелеееееShocked ужасни со еден дуксер плав дречлив никаков, а знакчето кочо рацин во помаранџестоConfusedConfusedConfusedConfused

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 21.Февруари.2007 во 09:21
Дечки бе па зашто тооолу се осврнувате на дизајнот на униформиве?????
 
 
Малце зборете какво влијание имаат (што е и суштината на нивното носење) Wink


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 21.Февруари.2007 во 15:43
Како да не обрнуваме внимание на дизајнот? Ти кога купуваш нешто (облека) го гледаш дизајнот или влијанието и суштината?

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 21.Февруари.2007 во 19:09
abe stvrano pocnavte da nosite uniformi ??
Tongue Tongue Tongue  e bas sakam da ve vidam site postroeni vo kolona Smile
Tongue

-------------


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 13:48
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Дечки бе па зашто тооолу се осврнувате на дизајнот на униформиве?????
 
 
Малце зборете какво влијание имаат (што е и суштината на нивното носење) Wink


abe ko prvo oni nemaat nikakvo vlijanie,a ko vtoro normalno deka e vazno kako izgledaat nema ja po avtobusi da idam ko klosar oblecen


-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 15:18
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

abe stvrano pocnavte da nosite uniformi ??
Tongue Tongue Tongue  e bas sakam da ve vidam site postroeni vo kolona Smile
Tongue


Веруј ми, нејкеш LOLLOLLOL


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 15:19
Originally posted by M@$TER M@$TER напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Дечки бе па зашто тооолу се осврнувате на дизајнот на униформиве?????
 
 
Малце зборете какво влијание имаат (што е и суштината на нивното носење) Wink


abe ko prvo oni nemaat nikakvo vlijanie,a ko vtoro normalno deka e vazno kako izgledaat nema ja po avtobusi da idam ko klosar oblecen


А да, заборавиви да кажам... Точно дека немаат влијание, пошо никој и не ги носи... LOLLOLLOL


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 19:31
abe ako vas ne vi se nosi niforma, dajte mi jas ke se obecam i ke nosam i toa so merak ke si ja nosam uniformataSmile 

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk