Испечати | Затвори го прозорот

Потрага по скриено богатство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Други хобија
Опис на форумот: Тетовирање, филателија, оружје, собирање салфетки...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2991
Датум на принтање: 16.Април.2024 во 17:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Потрага по скриено богатство
Постирано од: peshokn
Наслов: Потрага по скриено богатство
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 11:37
Здраво Македонци! Јас сум от Бугарија и случајно влегов во форумот?Сакам да ве прашам дали вие собирате антички монети,имате ли колекционери и дали некој од вас се занимава со барање златни монети со метал детектор.Ако има ке ми биде мило да пишуваме на оваа тема.
Живи и здрави друго не е многу важно!



Коментари:
Постирано од: kafka
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 11:44
дај кажи ти што знаеш

-------------
трократен победник на трките и еден од основачите на форумот


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 14:26
Јас знам многу работи околу Ќустендил и во Бугарија но само таму!Незнам кај вас како стои работата затоа прашувам

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 21:19
Има и кај нас доста стари приказни за скриени азна но тоа бара многу време труд и копање а за детектор не е проблем ке набавиме мене хоби ми е археологијата па помалку копкаме ваму таму сме биле и накај вас малку по виа игнациа

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 00:01

Originally posted by peshokn peshokn напиша:

Здраво Македонци! Јас сум от Бугарија и случајно влегов во форумот?Сакам да ве прашам дали вие собирате антички монети,имате ли колекционери и дали некој од вас се занимава со барање златни монети со метал детектор.Ако има ке ми биде мило да пишуваме на оваа тема.
Живи и здрави друго не е многу важно!

     ДАЈ ЖИТИ СЕ КАЖИ МИ КАЈ ДА НАЈДАМ МЕТАЛ ДЕТЕКТОР ОТИ МНОГУ САКАМ ДА СЕ ЗАНИМАВАМ СО БАРАЊЕ СКРИЕНО БОГАТСТВО. АЈ ПОБРЗО!!!



-------------
и то...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 23:01
Има пријателе низ Македонија на милион места а и на интернет само треба да знаеш за колку слоеви земја ти треба и порачувај па барај има Македонија злато

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 10:31
Здраво! Па ние у Бугариjа имаме много производители на машини. Сакам да поканим всеки, който проявява интерес да посети бугарскио ни форум за тая цел http://hunting.jconserv.com ! Сите сте добре дошли! Извинjaвам се ако правим реклама ама там много хора ще ви помогнат да си намерите апарат! Иначе и ние тука вървиме като улави по планини и паланки в търсене на съкровища. Я лично предпочитам Рим, Гърция, Тракия и Византия - в частност монетите! Иначе имаме и ора дето се викат Казанджии - тия тражат на войводите скритите съкровища. Одат по карти и копат като улави ама всеки има правото на избор що да прави. Колеги, ще ни бъде интересно да думаме по тия тематики и с Вас - дори наскоро гледахме една македонска колекция от монети и разисквахме за една редка монета. Заповедаите и ще видите!

Администраторе извини ме за рекламата още веднаж!


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 10:42
Впрочем по Македониjа незнам како е, обаче тука да одиш само на ход да тражиш вече нестава! Много сме и сичко е тражено вече - насекаде - тука се сака копание! Иначе тре*е да сваляш по метар два земjа и може и да успееш!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 22:20
Има и овде многу копачи но законот ги стега секој ден апсат по некој,на времето пред три - четири години доста луѓе се скрасиа со златото ископано од Македонија.Јас лично сум бил со едни луѓе кои го бараа богатството на Кумановските Ајдути во Бислим ама многу треба копање

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 23.Февруари.2006 во 11:50
Копанье тре*е,ако си заслужава! Иначе Македониjа има злато - много злато! Най-убавото от монетите е Македонското и Гръцкото - Тракия също!


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 13.Април.2006 во 09:47

Originally posted by peshokn peshokn напиша:

Çäðàâî Ìàêåäîíöè! £àñ ñóì îò Áóãàðè¼à è ñëó÷à¼íî âëåãîâ âî ôîðóìîò?Ñàê ;àì äà âå ïðàøàì äàëè âèå ñîáèðàòå àíòè÷êè ìîíåòè,èìàò ;å ëè êîëåêöèîíå ðè è äàëè íåêî¼ îä âàñ ñå çàíèìàâà ñî áàðàœå çëàòíè ìîíåòè ñî ìåòàë äåòåêòîð.Àê ;î èìà êå ìè áèäå ìèëî äà ïèøóâàìå íà îâàà òåìà.
Æèâè è çäðàâè äðóãî íå å ìíîãó âàæíî!

Edvam te cekam da dojdes so metal-detektorot vo Makedonija i so policija da te zbereme vo zatvor, div kopac nieden! Od takvite kako tebe, razorani ni se lokalitetite! Pa uste i baras soucesnik od tuka! Srami se!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 13.Април.2006 во 09:54

Jas rabotam vo Bezbednosta na kulturnoto bogatstvo i ne mozam da vi objasnam so kakvi zlodela se soocuvam sekoj den. Divite kopaci (koi se narekuvaat kolekcioneri na umetnini) ni ja raskopaa zemjata i ni ja otuguvaat kulturata za sekogas. Istorijata ni se brise so sekoe nivno otkrivanje na moneti i drugi artefatki. I se dodeka gi ima takvite i tie sto gi pomagaat i podrzuvaat, sekogas za Grcite ke bideme FYROM, a za Buragite jazikot nas nema da postoi.

Makedonci, sega razmislete!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 13.Април.2006 во 10:05
Apsolutno si vo pravo.Arheoloskite lokaliteti mora da se zastitat,a naselenieto poveke da se educira za znacenjeto na istite.Treba pocesto da se posetuvaat poznatite naogalista uste od detska vozrast za da se razvie custvo na sopstvenost i griza kako i custvo na gordost sto ete na nasa teritorija imame takvi lokaliteti

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 13.Април.2006 во 23:36
Се согласувам дека локалитетите треба да се заштитат но има многу и што воопшто не се познати а за повекето што ги знаеме денес може да им заблагодариме на дивите копачи.Кај нас Археолозите воопшто не работат па поубаво нека работи тој што сака е сега кој е неговиот ќар,па многу пати и не се наоѓа ништо

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 13:59

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ñå ñîãëàñóâàì äåêà ëîêàëèòåòè òå òðåáà äà ñå çàøòèòàò íî èìà ìíîãó è øòî âîîïøòî íå ñå ïîçíàòè à çà ïîâåêåòî øòî ãè çíàåìå äåíåñ ìîæå äà èì çàáëàãîäàð èìå íà äèâèòå êîïà÷è.Ê༠íàñ Àðõåîëîçèò å âîîïøòî íå ðàáîòàò ïà ïîóáàâî íåêà ðàáîòè òî¼ øòî ñàêà å ñåãà êî¼ å íåãîâèîò àð,ïà ìíîãó ïàòè è íå ñå íàîƒà íèøòî

Ic ne si vo pravo! Arheolozite se raskostija od rabota i se sto otkrile e transparentno i dostapno za sirokata publika. Problemot e sto nasiov narod poprvo bi otisol na pevaljka vo kafana otkolku da dade 50 denari za vlez na lokalitet.

A deka e podobro divite kopaci da kopaat i rasturaat ne samo po nekropolite, tuki i po gradistata, i zasekogas da gi otugat nacionalnite bogatstva, aj preispitaj se sto kaza!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 18.Април.2006 во 04:08
Администратора да преведе от Български на Македонски.
Така приятелю - Вашата полиция не ме притеснява, ама изобщо. Първия принцип на един издигнал се до достатъчно високо ниво е НЕ МЕ СЪДИ, ЗАЩОТО НЕ МЕ ПОЗНАВАШ. Сещаш ли се? Аз не съм прост копач, а ценител на античното изкуство. Научи се да правиш разлика между ценител и прост иманяр. Айде со здраве и да знаеш - през оная работа ми е Полицията!


Постирано од: peshokn
Датум на внесување: 18.Април.2006 во 04:11
И друго - я ми кажи Ваште археолози що прават? Да не мислиш, че не краднат антики? Имат държавна протекция и крадат на поразия и после ти ми обяснявай кой е прав и кой е крив! ЕДНО Е ДА СИ КОЛЕКЦИОНЕР, ДРУГО Е ДА СИ ПРОСТ ИМАНЯР КОПАЧ! 


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 19.Април.2006 во 11:41

Originally posted by peshokn peshokn напиша:

È äðóãî - ÿ ìè êàæè Âàøòå àðõåîëîçè ùî ïðàâàò? Äà íå ìèñëèø, ÷å íå êðàäíàò àíòèêè? Èìàò äúðæàâíà ïðîòåêöèÿ è êðàäàò íà ïîðàçèÿ è ïîñëå òè ìè îáÿñíÿâàé êîé å ïðàâ è êîé å êðèâ! ÅÄÍÎ Å ÄÀ ÑÈ ÊÎËÅÊÖÈÎÍÅ Ð, ÄÐÓÃÎ Å ÄÀ ÑÈ ÏÐÎÑÒ ÈÌÀÍßÐ ÊÎÏÀ×! 

Aj ne treskaj gluposti!



-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Април.2006 во 21:01
Копач е копач 

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 20.Април.2006 во 12:37
Bas taka!

-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: eksbt
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 20:25
Pod div kopac moze da se podrazbere napad na arheoloski lokalitet.Jas sum tragac na zakopano bogatstvo i tuka nema nisato loso da zakopanoto bogatstvo ,skrieno i zaboreaveno go vidi bel den i kako takvo da predizvika i te kako dobri cuvstva kaj site i kaj onie koj ke go najdat i kaj onie koj ke go odkupat a i kaj onie kade ke bide potroseno.Site se zadovolni osven onie koi ne go nasle pred mene.


Постирано од: eksbt
Датум на внесување: 05.Јуни.2006 во 20:29
Jas sum vo Makedonija , arheoloski lokaliteti ne me interesiraat , sprotivno na toa voopsto ne doagam na arheoloski lokalitet ili crkva.Ako ste zainteresirani za zakopani bogatstva vo kuki ili nadvor od niv moze da kontaktirame so cel da se zavrsi rabotata.E majlot e eksbt@yahoo.com



Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 12:33
uf ova e dobro ama dali site sme go nashle sopstvenoto bogatstvo, pa da barame po tugite.

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: dj_didi
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 14:23
Se uste ne sme go nasle.


Постирано од: dj_didi
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 14:52
ima vreme ke go najdeme


Постирано од: stok
Датум на внесување: 18.Ноември.2008 во 21:30
ajdekazi kakoda se slusnime ili javimise ce se dogovorimedrugar moj bro e 071349646 i 075871959


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 14:59

Темата ми даде идеја за хоби!голема%20насмевка



-------------


Постирано од: dragstar
Датум на внесување: 21.Октомври.2009 во 19:13
ZDRAVO,NA,SITE!!!IMAM,DRUGAR,NA,KOJ,POVEKE,PATI,MU,SE,IMA,SONATO,ZA,ZAKOPANO,BOGARSTVO,AMA,SE,PLASI,DA,RIZIKUVA,ZARADI,NEKOJ,SI,KLETVI,KAZETE,NESTO,ZA,TOA,AKO,ZNAETE:)))POZZZ


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Октомври.2009 во 11:05
без ризик нема добивка

-------------


Постирано од: MAKEDONCISTE
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 17:30
zdravo


Постирано од: MAKEDONCISTE
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 17:33
jas znam nekoi molitvi za turski i evrejski bogatstva


Постирано од: MAKEDONCISTE
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 17:56
Booqie vie ne znaete kade e toa bogatstvo od ajducite da znaete ke go odkopavte


Постирано од: MAKEDONCISTE
Датум на внесување: 01.Јануари.2010 во 08:57
srejkna nova godina lujge kajste


Постирано од: MAKEDONCISTE
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 00:09
imam najdeno karpa so dve korita od gorna strana i stranicno dve kamari levo i desno a nastredina golema kamara pod golemata kamara ima trkalo dali nekoj znae nesto


Постирано од: mirce_007
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 11:46
   ZDRAVO DO SITE,
drago drugarce i kolega, ti sto gi stitis site arheoloski naogalista i kulturni nasledstva vo makedonija
ABE DALI SI TI NORMALEN
dali znaes niz cela makedonija, konkretno deka kaj Вардарски рид кај Гевгелија, iskopuvaat mladi arhitekti na mesta kade sto se proglaseni arheoloski naogalista.na tie isti mesta se postaveni pretezno luge na gruevski i kompanija kako i vo nekolku sosedni sela, i samo na edno mesto ima nadzor na nekoi drzavni luge, na site ostanati mesta, iako proglaseno arheolosko naogaliste i te kako se vadat bitni raboti, kako stitovi, nakiti i sekojdnevni predmeti od vreme od 5000 godini pred nova era do denes i tie isti luge na gruevski gi otkupuvaat po bagatelna cena, na lice mesto,TOa sto sakam da kazam e deka dobro ti gi zamackale ocite, osven ako ne si nekoj od ovie sto "gi stitat" arheoloskite naogalista. Prijatele veruj mi deka


Постирано од: mirce_007
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:21
jas sum poprilicno nov vo ovaa rabota, no mislam deka sea za sea imam videno mnogu, trgnuvajki od rimsko vreme tursko vreme, do raboti koi se povrzani so generali od germanska vojska i nivni ostatoci niz cela makedonija, da seto toa postoi, od mali ostavki edne grst zlato,nakit i sl (otprilika 3-10 oka) do ogromni skrieni bogatstva(riznici, zlatari i sl)dobri 80% E IZVADENO od strana na nekolku nasi poznati kako i nepoznati iminja, na primer dzingo, pasko kuzman, gruevski, urkovci, nekoi od povidnite policajci, kako i popovi i muftii, no najmnogu od strana na natovicte.Ne retko se slucilo da se ide po nekoi od tie vistinski mapi da se dojde na lice mesto , se naogaat site znaci i ispadne deka ostavkata e izvadena


Постирано од: mirce_007
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:31
    sto se odnesuva do magii, kletvi i sl, najpoznati se rimskite magii-stapici koi dragi prijateli, se i te kako zastapeni, a podatoci za niv moze da se najde od dokumenti po poteklo od vatikan, pretezno pogolemiot del od tie riznici bile otvarani od strana na nasive vojvodi i komiti vo tursko vreme i povtorno zatvarni so znacitelno pomalku stapici, koi se poprilicno vo nalik na onie od indiana jones, tuka najcesti se otrovni gasovi, kiselni(samata kiselina sto ja proizveduva zlatoto od neizluftiran prostor)kako i mehanicki stapici
     kletvite od tursko vreme se odnesuvaat najcesto na lazni ozboruvanja so cel da se isplasat narednite iskopuvaci na tie riznici, odnosno pomali ostavki
     "najgolemite kletvi" se onie koi nastanuvaat pomegu samite iskopuvaci, vo smisol, koa doaga do raspravii ili lazenja (vidov vakov znak-imam takov apaarat i sl)odnosno nesloga, uste pred da se iskopa bilo sto
     dobro poznati se i pustenite ozboruvanja za zlato zakopano od vtora svetska vojna, koe najcesto "e" minirano,
     seto ova so podatok deka se lezi zatvor od 1 do 10 godini za kopanje na divo ova go pravi opasen sport


Постирано од: mirce_007
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:37
   najcestite naogalista na zlato kako i arheoloski naogalista ne slucajno se naogaat na pojasot od NIs do dimitrovgrad(tuka bila gore dole turskata granica) okolinata na Sofija, okolinata na Skopje, Tetovo, osobeno:Bitola, Ohrid, Strumica, DOjran, cela Belasica, Ograzden, Kratovo so regionot, kako i Kriva Palanka i mal del od severna Grcija, odnosno Egejska Makedonija,
   


Постирано од: mirce_007
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:45
   kolku i da e ispravna nekoja karta ne se ide nikade bez soodvetna oprema,koja e osobeno skapa, trgnuvajki od obleka, jaki lampi , svircinja vo slucaj na gubenje, jaki jazinja, slemovi i sl. bitniot del se nekolku od uredite koi go pronaogaat zlatoto,
   najcesti se sipkite(lokatori), koi go lociraat na pogolema dalecina, no retko se precizni poradi toa sto detektiraat i drugi metali, pirit, bakar, i sl
   potoa doagaat skeneri koi povrsinski ja skeniraat zemjata, ovie ne se tolku preporaclivi, poradi toa sto magnetnite polinja na zemjata gi pomestuvaat zracenjata na uredot do tolku sto moze da izmrda i do 1 metar dobar skener, a zamislete da treba da kopate 3-4 metra dlabocina i da utnete 1 metar vo sirina
   i popreciznite e skenerite koi edinstve problem sto go imaat e sto se preterano skapi najcesto imaat radioaktivno zracenje i skoro da nema nikakvi sansi da se vnesat vo makedonija, preciznite kostaat od 30.000 evra do 300.000 kolku sto sum jas inforimiran

   za bilo koja od ovie informacii ako gresam neka me ispravi nekoj, mozda i jas naucam nesto novo


Постирано од: zanes35
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:57
Mnogu si zamisluvaat deka se Indi,

-------------
http://www.gameszone-z.com - Fun games


Постирано од: mark3r
Датум на внесување: 28.Ноември.2010 во 12:49
e ova moze


Постирано од: marjan_ninja
Датум на внесување: 27.Јануари.2011 во 14:45
jas znam kade se lakot i strelata zakopani megutoa mi treba nekoj so soodveten aparat ako ima nekoj takov slobodno neka pise vrednosta e golema


Постирано од: marjan_ninja
Датум на внесување: 04.Февруари.2011 во 17:29
dali znae nekoj nesto za magii neka pisi obevezno


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 15.Март.2011 во 13:06
Апарат не е проблем, ти кази само имаме и скенер и фдетектор и се сто треба


Постирано од: marjan_ninja
Датум на внесување: 16.Март.2011 во 17:54
filip da kako da iskontaktirame so tebe da zbornime nekoi raboti okolu ova koga i da ja vides porakava pisi tuka nesto i da se dogovorime pozz


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 19.Март.2011 во 13:58
Mozeme da iskontaktirame na mail najprvo pisi koj ti e emailot


Постирано од: teonnah
Датум на внесување: 19.Март.2011 во 14:42
Во с.д.Србци селаните открија тунел но се плашат да влезат во него ,најстариот жител на селото мисли дека тоа е база од владеењето на Турците во Македонија.Каде можам да пријавам за ова за да се започни истражување?


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 19.Март.2011 во 15:36
Marjan ti pisav privatna poraka, procitaj ja i pisi


Постирано од: marjan_ninja
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 17:55
filip veke te dodadov na msn prifatime i ke zboruvame za toa sto treba pozz


Постирано од: marjan_ninja
Датум на внесување: 20.Март.2011 во 21:38
s


Постирано од: STRATUS
Датум на внесување: 02.Септември.2011 во 23:39
obrati se vo micei international..imas odlicni detektori ..pozdrav...


Постирано од: dule3
Датум на внесување: 06.Септември.2011 во 20:23
Za prokolnati ili za bilo kakvi drugi so ne se davat i slicno garantiram i so garancija gi vadam.
Filipmk kako da stapime vo kontak mi treba tvoja pomos so aparative


Постирано од: strumica1953
Датум на внесување: 06.Ноември.2011 во 12:09
zdravo dule, me zainteresira za tie sposobnosti sto gi kazuvas deka ima moznosti da se zemaat nekoi raboti sto ne moze da se zeme. mene mnogu me interesira toa i bi sakal da kontaktirame i podiskutirame okolu toa.se nadevam deka ke najdeme zaednicki jazik i ke zavrsime blagotodna rabota i ke bideme site blagosloveni.eve ti go mojot tel.broj.pa javi se za kontakt 070-374-652 ili 078-486-077.pozdrav


Постирано од: strumica1953
Датум на внесување: 06.Ноември.2011 во 12:39
STO TE INTERESIRA ZA TOA


Постирано од: sky
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 13:40
Здраво!
Јас сум нов во форумот.
Ме интересира дали имате некои сознанија за белезите во камењата и нивното значење. Ако имате нешто исконтактирајте ме!
Поздрав


Постирано од: dapez
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 22:47
и мене ме интересира постирав во многу форуми за тоа дали некој знае за белезите ама изгледа ништо
Знам само за крстовите во камењата дека го означуваат патото до богатството и ништо повеќе
Па ако некој знае нешто повеке за знаците нека каже
Очекувамее


Постирано од: goran98
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 03:14
zdravo ako ima nekoj aparat so skener neka me kontaktira imame dobri mesta so znaci ama nemame resenie za vlez pozzz


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 17:52
Јас познавам едно богатство.Вредноста му е непроценлива.Само мислам тешко луѓе го наоѓаат....


Постирано од: stojan12345
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 19:50
Makedonija e naj bogata zemja ke se uverite koga ke se otkrie pozemni ot grad so mnogu bogastva i kristalio grad e vo Makedonija Grobot na Aleksandar Makedoski verujte ke im dokaseme na site sakajte ja Makedonija sosto i ona ve saka verujte mnogu e macna ot site strani zatova ne ja zaboravajte treba uvek vo misli da ni je i taka samo ke ni Pomogne samo Makedonija ke ni pomogne nikoj druk verujte sto vi kasuvam i ne zaboravite deka site ve sakam samo zavas ke stanam i ke dokasam deka sum ALEKSANDAR MAKEDONSI


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 14.Јануари.2013 во 11:35
Белезите и знаците во камењата ги има многу. И не секогаш имаат исто значење. Значи треба големо искуство и познавање за правилно да с етолкуваат знаците. Е сега немој да оцекуваш дека било кој ке ти каже кој знак што означува, на тие што се разбираат од толкување на знаците тоа им е предноста да бидат повикани да решаваат одредена работа, и секако своето знаење го чуваат само за себе.


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 14.Јануари.2013 во 11:36
Можеш да мо напишеш приватна порака и така да стапиме во контакт.


Постирано од: Filipmk
Датум на внесување: 14.Јануари.2013 во 11:37
Какво решение за влез ви е потребно, неможете да го пронајдете влезот или друго нешто е во прашање?


Постирано од: morediscusion
Датум на внесување: 23.Јануари.2013 во 02:26
Temava e otvorena 2005.Bravo, inace Filipmk.Imam nekolku prasanja za tebe posto gledam si dovolno informiran.Sto znaes za podzemni gradovi , odnosno nekoi sto se spomnati kako gradot kaj Veles,od ezeroto Mladost nekolku kilometri.Ovoj "grad" bese baran pred nekolku godini i sega istragata e zaprana.Tamu ne e najdeno nisto , a ima glasini deka ima grad so bolnica so se , i so nekoi si 220 toni zlato.Kolku informiran ?


Постирано од: oktopolish
Датум на внесување: 20.Март.2013 во 23:31
decki sum videl se i sesto ama ova e premnogu sum od ohridski kraj ili prvoto makedonsko kralsvo pred pajoncite kralsvoto kledo i se se znae so e kae si zimaat si prodavaat se e legalno jas see zanimavam podolgo vreme so ovaa rabota i sum videl se i ako nekoj saka nesto mozam da mu pomognam no nemojte da bidete sigurni deka nema kletvi gima sekade i na se pozz ako ve interesira nesto ke vi pomogam se lusame (nov sum na idividi).


Постирано од: Tina-te
Датум на внесување: 07.Август.2013 во 02:26
Hitno mi treba lokator, ve molam iskontaktirajte me, vi blagodaram..


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:20
при една дискусија за скриено  богатство некој ми рече дека тоа не требало да се бара, туку дека само ќе му се појавело на тој што треба да го има размислување


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:26
Тоа да не ти го кажал некој што ја гледал приказната со Ѓорѓи Колозов,
кога реши цар да се стори.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:32
не, на некој на сон му се јавило...и тоа три пати да
ти прави си смешки, како сакаш...отидов јас на спиење голема насмевкаголема насмевка


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 23:39
Е ај,добра ноќ и имај златни соништа


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 00:14
Извини што не можам и јас да ти посакам исто, нешто Ентерот ми заглавува плазењеголема насмевка


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 16.Јануари.2015 во 23:09
Незнам дали и ова треба да се има во предвид размислување

Пресметајте дали вашето име Ви носи пари

Кај некои луѓе парите како да се лепат, дури и да не се трудат многу. Други цел живот напорно работаат, а не заработуваат многу. Одговорот на прашањето зошто е тоа така, според нумеролозите се крие во матрицата на името на секоја личност, односно во бројот кој се виба број на пари, работа и богатство. Овој број го одредува вашиот личен живот, а еве како да го израчунате.

Напишете го своето име и презиме, па во таблицата пронајдете го бројот кој одговара на секоја буква. Соберете ги броевите на имто и презимето одвоено, а потоа соберете ги и тие два броја. Собирајте додека не добиете едноцифрен број.

• Истото тоа направете го и со прекарот или другите имиња што ги користите.

TAБЛИЦА

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A Б Ц Ч Ќ Ѕ Д Џ Е

Ф Г Х И Ј К Л Љ М

Н Њ О П Р С Ш Т У

В З Ж Ѕ Ѓ

1

Единиците по правило добро заработуваат, но никогаш не стануваат милионери. Работохоличари се, ја сакаат работата, а стекнувањето капитал им е на второ место.

2

Двојките секогаш пронаоѓаат партнери кои им помогнуваат да дојдат до пари. Нивните способности најмногу доаѓаат ако работаат во тим. Во суштина двојките до богатство доаѓаат така што го наследуваат или работаат заедно со партнер.

3

Тројките многу сакаат пари, но до него доаѓаат само ако им успее бизнисот да го поврзат со својата потреба да се забавуваат. Без таленти и среќа, тројките живеат од несигурни заработки. Тие се свртени кон духовноста и креативни се, па ќе заработат само ако најдат мецена што ќе им ја плаќа нивната креативност.

4

Четврките до ништо не доаѓаат лесно. Мораат многу да се трудат за да заработат. А сепак толкавата посветеност на работата нема да им обезбеди голема материјална сигурност и мир. Поголеми шанси за заработка имаат оние четврки кои се подготвени за ризик. Четворките кои одат на сигурно се големи работници, но судбината за жал не ги наградува секогаш.

5

Петките се лежерни личности, па најмногу заработка ги чека на патувања во странство. Прилагодливи се, имаат добра интуиција и слух и за најмали промени. Онаму каде што другите даваат, петките добиваат. Лесно ги менуваат работите, па никогаш нема да се сиромашни. Имаат таленти кои добро се плаќаат.

6

Шеските бараат истомисленици и поврзаност, па затоа најголем успех постигнуваат аку станува збор за семеен бизнис, или коавторство. Иако на овој број парите сами по себе не им се цел, сепак им се важни. Парадокс е во тоа што тие колку повеќе пари даваат толку повеќе имаат, па ако не успеат во околината, цел живот ќе го поминат прилично сиромашно.

7

Главна особина на седуммките е аналитичност. Тие се подготвени да пронајдат најрационален пат за остварување на потенцијалите. Откриваат и други тајни, па од тоа солидно заработуваат. Сепак, умеат да ја жртвуваат благосостојбата за да се посветат на она што им е важно, и тогаш се среќни.

8

Oсмиците секогаш се стремат кон конкретни резултати, па најважно им е она што го работаат да им биде добро платено. Никогаш не работаат ништо од чист ентузијазам, зошто работа заради самата работа не ги привлекува. Умеат да вложуваат, сакаат власт и моќ зошто тие се краток пат до богатство што осмиците најчесто го имаат.

9

Деветките од една страна се стремат да работаат нешто што ќе има глобално значење и преку кое ќе можат да му помагаат на човештвото, а од друга страна сакаат таквата дејност да им донесе и брз, лесен и голем профит. Парите и деветките се во комплициран однос. Главна особина на деветките е нестрпливост, а тоа може да им е пречка во заработката. Ако успеат да сфатат дека трудот не се наплатува секогаш веднаш, имаат шанси да се збогатат.




-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: toni ton
Датум на внесување: 09.Август.2015 во 21:12
[QUOTE=stojan12345] Makedonija e naj bogata zemja ke se uverite koga ke se otkrie pozemni ot grad so mnogu bogastva i kristalio grad e vo Makedonija Grobot na Aleksandar Makedoski verujte ke im dokaseme na site sakajte ja Makedonija sosto i ona ve saka verujte mnogu e macna ot site strani zatova ne ja zaboravajte treba uvek vo misli da ni je i taka samo ke ni Pomogne samo Makedonija ke ni pomogne nikoj druk verujte sto vi kasuvam i ne zaboravite deka site ve sakam samo zavas ke stanam i ke dokasam deka sum ALEKSANDAR MAKEDONSI [/Q

UOTE]


TAKA E DRUGAR SAMO SITE SPIEME STO NEMA KOJ DA TE SVATI I DA TI POMOGNE I JA MISLAM DEKA SI TOTAL VO PRAVO DIJ DEN KE DOJDE SAMO DOK SME SIVI DA NE BIDE KASNO POSLE NEMA NA KOJ DA SE OBRATIME DA POMOGNE I JA ZNAM EDNA KNIKA STO KRIE MNOGU TAJNJI ZA SELIOT BALKAN I USTE NESTO MOSE BI IMA VI TAJA GNIGA E RESENI JE ZA MAKEDONIJA PISUVA KOJA BOLA I ZA MNOGU DRUGI KRLJEVI I CAROVI SAMO NEKOJ SO STABILNA POJAVA NE KA MI PISE


Постирано од: Opsesija77
Датум на внесување: 25.Јануари.2019 во 22:49
Поздрав свим Македонцима,ја сам из источне Србије,случајно сам наишао на ваш сајт па ме интересује ако неко од цењених чланова има сазнања нека о скривеном благу у Србији или било шта што бих поделио самном.Унапред хвала и још једном велики поздрав свима као и админу.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk