Испечати | Затвори го прозорот

Што им смета комунизмот?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Свет
Опис на форумот: Масони, Рокфелер, Ирак, Иран, Балкан Експрес...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2858
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 20:34
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што им смета комунизмот?
Постирано од: монте кристо
Наслов: Што им смета комунизмот?
Датум на внесување: 02.Февруари.2006 во 12:53
sega debilive nemaat so da pravat vo eu sobranie pa kriv im e komunizmot , a fasizmot sto go ima vo golema mera vo evropa kaj e tuka na osuda

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .



Коментари:
Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 02:14
комунизмот е најсрање работа која некогаш постоела, ако може демократијата да создаде премоќни држави, ондак и во ред е да се практикува, додека комунизмот само уништува држави и ништо друго......

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: FESTER
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 01:58

Чекајте бе луѓе нели разбирате дека комунизмот бил за нигде. Каде е патриотизмот во вас. Комунизмот е само про Српска пропаганда за уништување на Македонија. Ако се сеќавате нашиот јазик е најсличен со Бугарскиот а србите внесоа србизми и го унистиа тоа само за да ја унистат Македонија. Проверете каде е првото заседание на ВМРО и како е напишам насловот на весникот ``Нова Македонија`` кога прв пат се појави во продазба.Angry



-------------
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 05.Август.2006 во 08:03
e toa e problemot prijatelce , makedonceto nikogas ne bilo za makedonija , ili e za srbija ili za bugarija , nikogas ne navival za makedonija . komunizmot odlicno funkcionira vo Svedska  , tamu dojde po miren pat bez revolucii bez nikoj da go seti heheh

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 03:17
 
eeeeeeeeeeeeeeeee i togas tito mu rece na cento, druze cento, ajde da prodolzime so ovoj komunizam, bas mi se sviga toa sto mozeme da go dupime narodov kako sakame, i na krajot nie pa da bideme dobri...
 
 tolku dobro ke gi izdupime, taka da uste godini i godini posle nas naucnicite ke raspravaat za toa dali nie ustvari sme bile dobri ili losi...


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 21:59
Komunizmot e edna prekrasna ideja,i kapitalistickite evropski prasinja nemaat nikakvo pravo da go anatemisuvaat...I mesto da se prepravaat deka se strasno demokratski nastroeni so toa sto ke plukaat po komunizmot,neka prozborat ednas glasno za ona sto se slucuva so raznoraznite neofasisticki organizacii i sl. vo nivnite zemji. 
Inaku,koga velam komunizam ne mislam na site devijacii koi se slucuvaa vo Albanija,Bugarija i dr. drzavi,i koi bez pravo bea narekuvani komunizam(zatoa sto i nemaa bas dopirni tocki so istiot).Komunizmot za mene e onaa prekrasna i humana idea na Marx i Engels,koja podocna,za zal,poradi coveckiot faktor bila cestopati izvitoperuvana.
By the way,ne sum komunista po ubeduvanjeTongue


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 22:11
Originally posted by hektor hektor напиша:

e toa e problemot prijatelce , makedonceto nikogas ne bilo za makedonija , ili e za srbija ili za bugarija , nikogas ne navival za makedonija . komunizmot odlicno funkcionira vo Svedska  , tamu dojde po miren pat bez revolucii bez nikoj da go seti heheh


KOMUNIZAM VO SVEDSKA....???  LOLLOLLOL


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 00:39
Politickoto ureduvanje u Svedska ima itekeko slicnosti so komunistickite principi koi se odnesuvaat na socijalnata evolucija(a delumno i na ostanatite segmenti od drzavnoto ureduvanje),razlikata e samo vo terminologijata(Svedska se deklarira kako parlamentarna monarhija)

-------------
I posle mene-POTOP!!!


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 03:16
kandid, ti mnogu se razbiras u politika izgleda.... citas mnogu knigi, ili studiras nesto, ili onaka, od cista radoznalost znaesBig%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 07.Јануари.2007 во 00:33
Se somnevam deka dosegasnive diskutanti ja poznavaat vistinskata priroda na komunizmot, i negovata cel.
Trocki pred da ja digne oktomvriskata revolucija sobiral pari od donatorite vo Menheten i Frankfurt. Karl Marx bil boem, bezdelnik niz London, koj celo vreme bil na necij platen spisok i kroel pamfleti po naracka.
Rabotite cesto ne se takvi kako sto se prikazuvaat.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 11:34
Sto e EU? Dali site clenki na EU se podednakvo mokni finansiski? Nekoi ovde ili voopsto ne citale i samo vrz baza na nekoi slusnati raboti pisuvaat.

EU e ona sto bese Yugoslavija.

Zosto Makedonija e osednata so vleguvanjeto vo EU, koga veke bila vo edna takva zaednica po koja denes voglavno se pluka. Ne mozam da sfatam kako nekoi tolku na cel glas se povikuvaat so nekoj patriotizam i kako vo Jugoslavija bile pod srbite, a denesnite nenormalni odluki na vladata gi opravduvaat so " taka ni e nalozeno od EU" i sto ke bide vlezot vo EU?



Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 04:44
Само дај ми едно објаснување:
 
“ Ако комунизмот беше толку добар и моќен (екомски и воено),  како што кажуваш ти, зошто ниту една европска држава денес не е комунистистичка? “


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 13.Јули.2007 во 23:54
Da bese/bil dobar Komunizmot togas bi opstoel i den - denes.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 00:45
idejata e dobra,....samo nerealna vo praksa,....na chovekot mu e vo prirodata,...da ima poveke od drugite,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 09:20
ustvari komunizam nikogas nemame ni oseteno... osetivme socijalizam...

Dosta raboti sto gi imaat socijalnive drzavi nie gi imavme dodeka bese socijalisticka YU (za zal sega ne).

Se sl*gam so brza deka idejata e dobra, ama svesta na lugjeto ne se menuva, alcnosta i sebicnosta se glavnite karakteristiki koi nikogas ne se menuvaat kaj covekot (nikogas na podobro)


Постирано од: malena_split
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 15:54
Комунизмот беше позитибан за мене, ама имаше свои грешки.... мислам да це комунисти попозитивни од глпи фашисти, а ги има многу фор европа....
 
ееее..... бугарите и македонците - не се  мразите..... ве молам!


-------------
---->Hate is easy, love takes courage <----


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 16:05
Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 19:58
shtom ti znaesh,..polesno ni e,...a,da prochitash shto e bukvalno komunizam,?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 23.Јули.2007 во 22:40
Originally posted by brza brza напиша:

shtom ti znaesh,..polesno ni e,...a,da prochitash shto e bukvalno komunizam,?!
Aj na kratko: go smislile Karl Marx i Friedrich Engels i idejata e da se site ednakvi, vo opstestvoto da nema golemi razliki vo plati , bogatstvoto na lugeto , da nema nisto privatno sto e dobro za nas....nema da ima krienje danoci, fiskalizacii i slicni sranja od kade sto site apasi vo drzavava se napolnija so pari a ostatokot gledaat familii so 100 eu mesecno a prasaj gi kako im se zaraboteni. Site luge da imaat isti prava, a ne ako si sin na parlamentarec da ne cekas red na salter, da ne plakas soobrakajni kazni, da ne idat inspekcii kaj tebe u firma i slicno. Dosta mi e od objasnuvanja, zemi procitaj ke razberes. Ajde kazi mi ti sto znaes za komunizmot, i napravi mi komparacija so drugo podobro opstestvo, mozebi segasnovo ?? LOL "demokratsko" ili ne znam kakvo e...poveke mi lici na APASKO i MAFIJASKO.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Јули.2007 во 00:38
Originally posted by brmm brmm напиша:

Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".
Aj na kratko: go smislile Karl Marx i Friedrich Engels i idejata e da se site ednakvi, vo opstestvoto da nema golemi razliki vo plati , bogatstvoto na lugeto , da nema nisto privatno sto e dobro za nas....nema da ima krienje danoci, fiskalizacii i slicni sranja od kade sto site apasi vo drzavava se napolnija so pari a ostatokot gledaat familii so 100 eu mesecno a prasaj gi kako im se zaraboteni. Site luge da imaat isti prava, a ne ako si sin na parlamentarec da ne cekas red na salter, da ne plakas soobrakajni kazni, da ne idat inspekcii kaj tebe u firma i slicno. Dosta mi e od objasnuvanja, zemi procitaj ke razberes. Ajde kazi mi ti sto znaes za komunizmot, i napravi mi komparacija so drugo podobro opstestvo, mozebi segasnovo ?? LOL "demokratsko" ili ne znam kakvo e...poveke mi lici na APASKO i MAFIJASKO.
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 24.Јули.2007 во 03:18
Originally posted by brza brza напиша:

[QUOTE=brmm]
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL
Ako ti ne razbiras, tvoj proble. Pogore ubavo kazav deka e tesko ostvarlivo, a deka idejata e odlicna E.... Vo slucajot jas brmcam so faktite, a ti so sto brmcis ?LOLBig%20smile, a i ne sum tuka da se prepucavam so neznalici, si pram muabet so lugeto, a ako tebe ti smeta nekoj, vo slucajot jas..neka ti smeta, ti ne mi smetaj OK ???

p.s.
od vakvi bre isfrustrirani mozoci so se znaat
ne mi se zivee,a i drzavava ne ni odi napred. c c cccc


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Јули.2007 во 08:47
Originally posted by brmm brmm напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

[QUOTE=brmm]
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL
Ako ti ne razbiras, tvoj proble. Pogore ubavo kazav deka e tesko ostvarlivo, a deka idejata e odlicna E.... Vo slucajot jas brmcam so faktite, a ti so sto brmcis ?LOLBig%20smile, a i ne sum tuka da se prepucavam so neznalici, si pram muabet so lugeto, a ako tebe ti smeta nekoj, vo slucajot jas..neka ti smeta, ti ne mi smetaj OK ???

p.s.
od vakvi bre isfrustrirani mozoci so se znaat
ne mi se zivee,a i drzavava ne ni odi napred. c c cccc
  a,be popametnjakovichu,....jas samo ti kazuvam deka ona shto go pishuvash ,...i toa na minimalen "razmak," nema vrska edno so drugo,...shto tuku mi se pravish popameten od drugite,...koga sto posto ne si,..Angry.......i da vidish kako bi ti odela drzavata ,..da se samo edna tretina k'o mene,...barem na disciplinski plan,...a od disciplinata se drugo ke odi kako shto treba,..


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 24.Јули.2007 во 20:53
Originally posted by brmm brmm напиша:

Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".


Nema vrska ova sto zboris!!!
Koja drzava bila komunisticka???
Glavna odlika na komunizmot e: Sekoj da raboti spored sposobnostite, a da dobiva spored potrebite. E za ova ne se potrebni paricni sredstva, a i nema nikakva privatnost... se e "drzavno" (neli drzavata bese na rabotnicite odnosno narodot itn...).
Socijalizmot trebase da bide preodna faza, kade kje se namali privatnosta do isceznuvanje i preod na totalna "drzavnost". Tuka spagja nacionalizacijata koja trebase da bide dobrovolna ama bese nasilna... Od nacionalizacijata najmnogu se plasat kapitalistite, zatoa i prezemaa radikalni merki protiv komunistite (pripadnici na komunistickite partii)...

Ima mnogu za pisuvanje... nemam nitu zelba nitu volja da pisuvam ponatamu.


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 02.Октомври.2007 во 23:52
Кумунизмот во буквална смисла на зборот е добро општествено уредување али секгаш теоријата во пракса не се применува.
И затоа кумунизмот нечини

-------------
Мало дете


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 01:04
eeeeeeeeeeeeeeeee i togas Tito mu rece na Chento, druze Chento, ajde da prodolzime sa komunizmom, bas mi se sviga. Dobro je to sto mozeme daubadmo nash narod kako god zjelimo, i mi na kraju bikjemo opet dobri............

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: eurm
Датум на внесување: 14.Октомври.2007 во 02:56
Комунизмот е лек за богатитесмеењесмеењесмеење


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Октомври.2007 во 18:35
Originally posted by hektor hektor напиша:

sega debilive nemaat so da pravat vo eu sobranie pa kriv im e komunizmot , a fasizmot sto go ima vo golema mera vo evropa kaj e tuka na osuda



Е, сега ја нема онаа старана:
,,Легни лебу да те јадам,,



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 18:12
Etnonacionalizam je zadnji izrod socijalizma. zalosno za "komuniste".

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk