Испечати | Затвори го прозорот

Најколоритните места на планетата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27527
Датум на принтање: 26.Септември.2020 во 17:08
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Најколоритните места на планетата
Постирано од: evangeline
Наслов: Најколоритните места на планетата
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 02:53
За миг заборавете на сино-белите нијанси на летото, сивилото на зимата и уживајте во колоритноста во нашиот прекрасен свет. 

Кејптаун, Јужна АфрикаBo-Kaap или познат како Малајски кварт во Кејптаун, е еден од најживописните делови во градот. Низ целиот кварт, фасадите на домовите се обоени во разни бои, кои секој ден им даваат ведрина на жителите.Национален геолошки парк Жангје Данксија, КинаПругастите, колоритни површини во националниот геолошки парк Жангје Данксија изгледаат нереално, а всушност навистина постојат. Површинскиот слој создал магичен ефект помеѓу минералите и песочниот камен уште пред милиони години.


Халштат, Австрија

Гробиштата до католичката црква Халштат изгледаат како совршено место за почивање, поради неверојатниот поглед кон езерото, близу селото Халштат. За жал, овде ништо не е постојано, со оглед на тоа дека телата од гробиштата морале да се преместуваат поради надоаѓањето на нивото на водата.


Имате и вие свое омилено место?-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVEКоментари:
Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 02:55
Куќата Tan Teng Niah, Сингапур


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 02:58
Бурано - Италија 


Бурано е лоциран на крајбрежјето на Венеција, но заради неговата живописна околина ќе помислите дека се наоѓа во некој тропски жежок крај. Легендарниот остров е изграден уште во далечната 1400 година, а денес е центар за гурманите. На улиците на Бурано може да се сретнат едни од најпрестижните ресторани и киосци за сладолед и млеко. Обоен во шаренило и контраст, легендата за овој град вели дека боењето на фасадите започнало одамна, кога рибарите имале потреба да си ја распознаат куќата во мракот кога се враќале. Затоа, секој еден од нив одлучил да ја обои во различна и впечатлива боја.

Боите на овие куќи е семејна традиција со векови. Доколку некој сака да ја бојадисува првин треба да поднесе барање до владата, која таа подоцна дава одговор со која боја ке се бојадисува. Се ова го прави островот убав и фантастичен.

Денес, вистинската причина за ова шаренило не се ни бара, затоа што островот Бурано е еден од најпосетуваниот во Италија и се смета дека само тој може да ви ја врати насмевката на лицето во тмурниот и дождлив ден.

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 08:27

Џенова – колоритен медитерански раскош


djenova petrov_7

„Симфонија на градот“ е анимираниот филм на Емануеле Луцати, кој тешко може да ве остави рамнодушни поради страста и поради емотивноста со која тој го прикажува својот град. Филмот е ремек-дело кое зборува за Џенова, за овој бурен и славен град. Тој е емотивна сликовница која се доживува повеќекратно, како во анимацијата каде што композициски се преклопуваат повеќе цртежи кои паралелно се движат и го прикажуваат постоењето на сите тие градови што коегзистираат на еден ист простор.

Во Џенова, всушност, се вградени средновековниот, ренесансниот, барокниот, неокласичниот и современиот град. Џенова е стуткана меѓу Лигурско Море и околните Апенини, и се простира долж ракавот што се создава меѓу овие две природни меѓи. Се движи од предградието Нерви на исток, па сѐ до областа Везима на запад, по должина од 42 километри. Типичен медитерански и линеарен град кој се развива константно низ својата историја.djenova petrov_2

Овој град со типичен колоритен раскош, постојано се доживува созревајќи низ годините. Модерно е расчленет и згуснат, полн со лузни од сообраќајни конекции, кои спонтано висат или подземно проаѓаат низ него. Овие бетонски инфраструктури вградени во неговиот целокупен изглед и раскош, ги раздвижуваат глетките и го шират погледот кон него. Го приспособуваат да живее во денешницата и го оддалечуваат од неговата стара слава.

Градот е туристички најпримамлив во неговиот потесен центар, кој изобилува со историја на познатата Џеновска република. Тесни улички, високи градби со пет-шест ката (за тоа време е вистинско чудо), влага која ги нагризува фасадите, ренесансен и барокен декор, мирис од морето помешан со лигурската кујна од околните ресторани. Лежерна раздвиженост и чувство на спокој се присутни насекаде, можеби и затоа туристите уживаат и ги преплавуваат нејзините улички.

Чувството да биде уште поголемо се надополнува со мелодијата од познатиот кантавтор Де Андре. „Креуца дел Мар“, песна опеана на старолигурски јазик, која нѐ внесува во тој амбиент. Ова централно јадро ја доживува својата кулминација по морскиот периметар каде што излегува на отворено море. djenova petrov_1

Крајбрежното шеталиште е позната инфраструктура преку која се регенерира стариот град, проектирана од познатиот локален и светски архитект Ренцо Пиано за време на Експото во 1992 година, по повод 100 години од откривањето на Америка. Препознатливи се неговите специфични архитектонски силуети кои го карактеризираат пристаништето, и со паркирани јахти и сообраќај од крузери го помешуваат хоризонтот со заднината на градот. Платформата е збогатена и со јавни сплавови (простории на отворено) каде што се ужива во околниот урбан медитерански театар.

Сепак, Џенова не е само овој возвишен туризам. Таа е и реален град, кој се соочува со современи проблеми. Претставува едно од поголемите европски пристаништа, по Марсеј, со голема размена и превоз на материјали, тешка индустрија, танкери и големи бродоградилишта. Бродските контејнери се распространети насекаде по морските рабови на нејзините предградија и го надополнуваат приморскиот градски пејзаж. Тука се и деловите од градот што делумно се деградирани, разиграни од хаосот на африканските и латиноамериканските емигранти, кои му даваат дополнителна културолошка тежина.djenova petrov_5

Во 60-тите години, време на економскиот бум, градот е во градежна експанзија и најмногу се индустријализира. Во тој целокупен градежен конгломерат кој излегува од контрола, се случуваат и по некои од похрабрите архитектонски зафати, кои од  денешна временска дистанца претставуваат огромен подвиг. Позначајни се делата на архитектот Луиџи Карло Данери со резиденцијалниот социјален комплекс Квеци, кој се издига на висината на предградието Мараси и штрчи со својата масивна структура. (Ваков пристап до тогаш е присутен само во теориите на Корбизије преку примерот на планот Обус за Алгери).

Тука е и населбата Сан Пиетро, (наречена перална), која во тоа време иако храбро изградена, денес претставува синоним за урбана деградација и импакт врз амбиентот и тамошната значајна природа. По овој период на забревтан развој, градот нагло губи една третина од своите жители, каде што врз територијата остава парадокс. Приближно 10 отсто од постоечките градби остануваат празни, а целокупната површина на градот и понатаму е презаситена од згради кои се протегаат и до врвот на планината и височините.

djenova petrov_4

Оваа демографска криза се поклопува и со економската криза која владее во последниве години низ Европа. Населението сѐ повеќе старее, особено во Италија, каде што средната старосна граница е 43,5 години, а во Џенова дури 47,2 години. Тенденцијата покажува дека до 2050 година, старосната граница на градот ќе достигне 49,7 години. Ваквата статистичка индикација ја става во преден план иднината на овој славен град, кој и во овие критични години ќе мора да го изнајде начинот за своето постоење.

Затоа, повеќе млади групи работат и дебатираат за правецот по кој сакаат да се развива нивниот град. Еден од позначајните правци е и манифестот на неколкуте повлијателни архитекти кои го застапуваат концептот на Џенова – 1%. Овој проект претендира да направи пресврт во режимот со недвижнини, кој и во овие услови на криза сѐ уште се движи по инерција. Тие предлагаат демолирање на празните и напуштени згради, со што би се ревитализирал просторот и би се создале поголеми празнини, кои би ги решиле поегзистенцијалните проблеми на паркирање, зелени зони и на поголем јавен простор.djenova petrov_3

Делови од Џенова се развиваат и спонтано и неплански, благодарение на латиноамериканската емиграција чии маси жилаво се справуваат со кризата и преку нивниот традиционален начин на живеење успеваат да станат протагонисти. Типичен пример за тоа е населбата Санпиердарена, која е населена со нив, каде што запуштеното урбано ткиво се регенерира, се намалуваат цените на градежниот квадрат, се приспособуваат условите на живеење на целокупниот кварт, а насекаде е присутен детски џагор. Преку нивното дејствување се зголемува социјалното триење и ова предградие го прави поперспективно. Ова триење сигурно ја прави Џенова поинтересна, ја надополнува, станува разнолика, отворена и космополитска. Во Џенова, следните години ќе бидат клучни за одржувањето на нејзиниот медитерански континуитет и можеби оваа неизвесност ќе биде од нејзина корист.

djenova petrov_6

Урбано маалско обележје

При излезот од Џенова, на запад, во предградието Волтри, каде сè уште надзираат градските бетонски структури, се наоѓа еден многу интересен и импровизиран простор. Овдешната плажа сè уште може слободно да се користи. (Тоа генерално не е случај со италијанското морско добро, кое државата го дава под закуп). На дел од плажата Еразмо, локалните жители спонтано организирани го создаваат синиот камп. Нафрлени бараки, контејнери и разни други импровизации го карактеризираат овој дел од предградието. Карактеристично за сиве овие елемнети е дека се обоени во сина боја, и заедно со околните чамци, кои се претежно во сини нијанси, го прават овој пејзаж оригинален. Во летните периоди е доста живо, бидејќи овие инстантни прибиралишта се користени за заштита од летните горештини и уживање во слободното време. Ова е можеби еден од најпитомите ад хок феномени, кои даваат впечаток на добро смислен маалски урбан „ленд марк“.

http://www.porta3.mk/dzhenova-koloriten-mediteranski-raskosh/" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 08:34

Каминото,Буенос Аирес,Аргентина

buenos-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 08:37
Манарола,Италија

manarola


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 08:43
Сент Џонс,Њуфаунленд,Канада

st-john


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 08:44
Кечикан,Аљаска

Ketchikan---Alaska


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:08

Колоритна експресија на банка во Токио


Emmanuelle Moureaux Architecture + Design се дизајнерите на оваа шарена коцкаста надворешност за филијалата Nakaaoki на Sugamo Shinkin Banks во Токио, Јапонија.

su_191214_04-630x459

Објектот е сместен на агол од пресек на улици, каде има големо движење на автомобили, велосипеди и луѓе. Оваа уникатна локација е карактеристична, па затоа фасадата е направена така, да го менува својот изглед ритмички како што луѓето ја менуваат својата позиција во просторот.

su_191214_05-630x420

Боите се јавуваат во и надвор од ритмичкото повторување, во контекст на виножитниот тоналитет. Фасадата е составена од коцки со четири различни длабочини. Мали високи градини се создадени во овие 12 коцки, каде се рефлектираат сезонските промени во природата, со различни сезонски цвеќиња и дрвја, како што е маслиновото дрво.

su_191214_06-630x420

Градините може да се видат од отворениот простор на првиот кат и од делот за финансии како и кафетеријата, кои се сместени на вториот кат.

su_191214_07-630x420

Сончевите здраци се филтрираат низ зеленилото од градините на јужната фасада, така што обезбедуваат хармонична и пријатна атмосфера во банката. Боите, цвеќињата и дрвјата се појавуваат во и надвор од коцките кои лебдат, создавајќи момент на виножито. Колоритот шири среќа и удобност на посетителите и на вработените.

su_191214_08-630x420su_191214_09-940x626-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:16

Колмар, Франција

Дестинации од бајките
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:17

Синтра, Португалија

Дестинации од бајките
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:19
Вроцлав, Полска
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:26
Notting Hill, Западен Лондон

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:28

Нихавен, Данска
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:29

Риомаџоре, Италија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:30

Гванахуато, Мексико
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2015 во 09:32

Валпараисо, Чиле
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Октомври.2015 во 19:57
Гансу,Кина-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 13:31

Разгледајте ги колоритните куќи во Изола ди Бурано

23-raboti-koi-ne-smee-da-gi-propustite-koga-ke-ja-posetite-italija-02.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 13:34

 Cinque Terre 

23-raboti-koi-ne-smee-da-gi-propustite-koga-ke-ja-posetite-italija-04.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 20:45
Манарола,Италија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 21:16
Полињата со лалиња во Холандија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 21:17
Долината на хималајските цвеќе во Индија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 21:17
 Парк “ШибазаК*ра” во Јапонија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Октомври.2015 во 21:18
Натрон, Танзанија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:06
Виена,Австрија

po-preporaka-na-turistite-15-gradovi-koi-vredi-da-gi-posetite-vo-zivotot-13.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:09
Барселона,Шпанија
po-preporaka-na-turistite-15-gradovi-koi-vredi-da-gi-posetite-vo-zivotot-2.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:29
Остров Аморгос,Грција-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:56
Наполи,Италија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:56
Остров Бурано,Италија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:57
Тринидад,Куба-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:57
Патаја,Тајланд-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 08:58
Бристол,Англија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:01
Сан Франциско,Калифорнија
6-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:01
Истанбул,Турција

7-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:02
Вилемстад,Холандија

10-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:03
Салвадор,Бразил

14-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:03
Свалбард,Норвешка

16-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:05
Лима,Перу

17-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:06
Берген,Норвешка

Bryggen-the-Hanseatic-wharf-in-Bergen-042010-99-0003-1024.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:06
Стокхолм,Шведска

20-Najsharenite-gradovi-vo-svetot-www.kafepauza.mk


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 09:08
Папагал зграда,Скопјеголема насмевка-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Ноември.2015 во 08:40

Амалфи, Кампанија

20-italijanski-gradovi-izgradeni-vo-karpi-1.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Декември.2015 во 17:34
Порто,Португалија (моја омилена дестинација)среќа

Porto, Portugal


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 17.Јануари.2016 во 15:50
Cтокхолм,Шведска


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Февруари.2016 во 22:06
10-najevtini-gradovi-vo-evropa-za-2016-ta-09.jpg

Варшава,Полска


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Февруари.2016 во 08:41
Cinque Terre


11-pricini-zosto-sledna-destinacija-treba-da-vi-bide-cinque-terre-12.jpg

11-pricini-zosto-sledna-destinacija-treba-da-vi-bide-cinque-terre-13.jpg

11-pricini-zosto-sledna-destinacija-treba-da-vi-bide-cinque-terre-14.jpg

11-pricini-zosto-sledna-destinacija-treba-da-vi-bide-cinque-terre-15.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Март.2016 во 10:04

Островот Бурано, Венеција

20-najubavi-mesta-vo-italija-10.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Мај.2016 во 09:10

Red Square, Москва

Лесно е да се види зошто луѓето сакаат да го фотографираат познатиот Црвен плоштад. Архитектурата е прекрасна за фотографирање, а самиот плоштад има богата и комплексна улога во Руската историја: дом е на мавзолејот на Ленин и на катедралите и дворците на Кремљ.

10-najpoznati-mesta-vo-svetot-spored-fotkite-na-turistite-4.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Март.2017 во 09:04

Лисабон


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Април.2017 во 10:05

Kолмар,Франција
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 25.Август.2017 во 00:04
Image result for india


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 25.Август.2017 во 00:13
Image result for india lotus flower


Moeto omileno cveke LOTUSOT.Nema pocista simbolika od ovaa.Vo budizmot sveto cveke.Buda sedi na lotus.Lotusot oznacuva cista dusa i bistar um spored budistite.Sledenjeto na svojata energija im dava zivot poln so silni cuvsta t.e koloriten zivot.Taka sto smetam deka zemjite kade e Budizmot se najkoloritni.
Vo Indija e Hindu religija ,megutoa toa se slicni religii.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Февруари.2018 во 15:34

Портофино,Италија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2018 во 08:34

Анси, Франција


7-ervopski-destinacii-skroeni-za-proletna-avantura (4).jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Јуни.2019 во 20:48

Џаипур, Индија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (2).jpg

Прочида, Кампанија, Италија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (19).jpg

Провинција Јунан, Кина

20-najshareni-mesta-vo-svetot (17).jpg

Авеиро, Португалија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (6).jpg

Планина Виножито, Куско, Перу

20-najshareni-mesta-vo-svetot (3).jpg

Мала Индија, Сингапур

20-najshareni-mesta-vo-svetot (13).jpg

Бурано, Венеција, Италија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (12).jpg

Нухаун, Копенхаген, Данска

20-najshareni-mesta-vo-svetot (15).jpg

Ла Бока, Буенос Аирес, Аргентина

20-najshareni-mesta-vo-svetot (20).jpg

Сент Џон, Њуфаундленд, Канада

20-najshareni-mesta-vo-svetot (9).jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Јуни.2019 во 20:49

Гамла Стан (Стар град), Стокхолм, Шведска

20-najshareni-mesta-vo-svetot (14).jpg

Џодпур, Раџастан, Индија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (18).jpg

Хавана, Куба

20-najshareni-mesta-vo-svetot (16).jpg

Гванахуато, Мексико

20-najshareni-mesta-vo-svetot (5).jpg

Хускар, Малага, Шпанија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (8).jpg

Вилемштад, К*ракао, Карипските Острови

20-najshareni-mesta-vo-svetot (4).jpg

Прованса, Франција

20-najshareni-mesta-vo-svetot (10).jpg

Национален парк Јелоустоун, Вајоминг, САД

20-najshareni-mesta-vo-svetot (7).jpg

Колмар, Франција

20-najshareni-mesta-vo-svetot (11).jpg

Чинкве Тере, Италија

20-najshareni-mesta-vo-svetot (1).jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Април.2020 во 21:39
Фарски острови


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk