Испечати | Затвори го прозорот

Воздухот во Скопје

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Екологија
Опис на форумот: За спас на планетата Земја
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27373
Датум на принтање: 26.Мај.2020 во 23:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Воздухот во Скопје
Постирано од: tyga
Наслов: Воздухот во Скопје
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 14:45
Сакам сите Вие да го кажете своето мислење за состојбата во Скопје која е премногу лоша и не се издржува навистина.. Што мислите дали за да се направи чекор кон подобрување треба граѓанско здружение да го тужи градот за сето ова што се случува? Дали тогаш ќе се свестат надлежните за состојбите во целата држава, бидејќи и не е само во Скопје актуелен проблемот со загадувањето и воздухот.. далеку сме од некоја светска/европска метропола чим ова не е сеуште средено..

-------------
http://www.gametracker.rs/server_info/195.26.159.86:27022/" rel="nofollow">Коментари:
Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 02:25
Originally posted by tyga tyga напиша:

Сакам сите Вие да го кажете своето мислење за состојбата во Скопје која е премногу лоша и не се издржува навистина.. Што мислите дали за да се направи чекор кон подобрување треба граѓанско здружение да го тужи градот за сето ова што се случува? Дали тогаш ќе се свестат надлежните за состојбите во целата држава, бидејќи и не е само во Скопје актуелен проблемот со загадувањето и воздухот.. далеку сме од некоја светска/европска метропола чим ова не е сеуште средено..
најбрзи полуефикасни решенија би биле да се укине либерализираниот увоз на возила , да се крене стандардот за емитување гасови за барем еден степен, да се притиснат главните погони-загадувачи да воведат повисоки стандари за производниот отпад и емисијата на гасови со штетни честици

индиректно влијание би имале форсирање на велосипедски сообраќај, квалитетен јавен превоз, контрола на видот на сообраќај во одредени урбани средини и големи површини на шумско зеленило на соодветни места (кај нас обратното се прави)

трета работа што го загадува воздухот, а и физички го прља градот, се градилиштата... ако некој би можел да исфорсира високи стандарди за градилиштата, тоа би било во ред...

ама сетоа ова, тешко кај нас да се изведе... дури и да имаме власти заинтересирани за решавање на овие проблеми, ќе се заплетката некаде во економско-општествени односи


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 02:27
Воздухот е заникаде.
Денес кога се вратив во Скопје одма почувствував разлика, овој пат ептен драстична, со оглед на тоа што пред да заминам (каде што бев), бев долго време со затнат нос, настината до максимум..
Ама сум била на места каде што уште полош е воздухот, така да не ми е голем проблем.
А дека не е здраво, не е.
Ако некое граѓанско здружение го тужи градот, се знае исходот. 
Се е џабе. Треба измени да се направат во многу закони.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: tyga
Датум на внесување: 14.Март.2015 во 15:53
џабе постои зелена партија во државата кога само се појавуваат само пред избори а никој не се интересира за реалните проблеми и да направат некоја промена

-------------
http://www.gametracker.rs/server_info/195.26.159.86:27022/" rel="nofollow">


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 04.Декември.2015 во 20:59
10 na treta se pokacile onie ... PM cestici denovive u Skopje.Strasno...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 02.Јануари.2016 во 09:44
Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Јануари.2016 во 19:30
Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.
кога ќе почнеме да гинеме на никој нема да му биде гајле, исто како што сега не му е на никој гајле

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 04.Јануари.2016 во 10:23
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.
кога ќе почнеме да гинеме на никој нема да му биде гајле, исто како што сега не му е на никој гајле

A, не збори така. Ќе излези послем Николче на Тв, со некоја понуда, предлог, на тије што ќе останат живи за да се зголеми НАТАЛИТЕТОТ ќе им дава по 18 000 ден. за петто дете. Сепак ќе им биди гајле.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 20:53
Suada...ti dali dises?neznam...aj i da dises...a so dises?neznam...ali garant Skopskiov ne go udisues...pa ,zatoa,ne mi go disi...mojot...Skopskiot..


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 23:50
Nitu ti go poseduvash skopskiot vozduh, nitu mozesh da zabranish nekoj da go dishe.
Najvazno od se e shto ovoj skopskiov vozduh sveto, ne se dishe!

Pa taka da, ako tvrdish deka e tvoj, te molam ischisti go, da mozam da go disham i jas, bidejki plakjam danok na imot vo edna od opshtinive vo Skopje (logichno e da mozam da ziveam...)

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 26.Јануари.2016 во 00:06
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Suada...ti dali dises?neznam...aj i da dises...a so dises?neznam...ali garant Skopskiov ne go udisues...pa ,zatoa,ne mi go disi...mojot...Skopskiot..

Тука кај мене у село друже, у планинава, знаеш кој чист ваздух го има?
Значи топ... Дишам нормално.
На шо мислеше со тоа мојов нешо, алудираш нешо на ТВОЈ?!
Што е тоа?
Многу комплицирана реченица ми напиша, не сфатив.
Всушност мене точките ме бунат, многу СИ ГО РАЗВЛЕКОЛ...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 26.Јануари.2016 во 00:08
toa radi vozduhot..

-------------
едно е - не се две


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 26.Јануари.2016 во 00:13
Викаш го мавнало у глава ваздухот?
Можно е, помислив на тоа, ама ајде си реков ќе му дам да се објасни пофино во наредна реплика...
Реков ја ќе гини народ. Тоје

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: SVOJA
Датум на внесување: 27.Јануари.2016 во 08:39


-------------
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Јануари.2016 во 19:32
пушам по кутија дневно чисто колку да го зафркнам загадувањето пред тоа да ме зафркне мене

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 19.Февруари.2016 во 17:42
E pa od taaplanina,kaj go oseti mojov,skopskiov,kakov-takov,moj...i zatoa ti kazuvam i tebe i na tvoite advokati Vangelica i outlook...NE GO DISETE AKO NEMATE POTREBA


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 19.Февруари.2016 во 20:41
Abe sveto, ne ni odgovori na mene i na mojot "klient" Suada dali kje go prochistish vozduhot bidejki e tvoj..ili advokatski da postapime hahaha

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 22.Декември.2016 во 02:48
,,,momentalno ,,,karposh 248/100,,,petpati nad dozvolenoto,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 24.Декември.2017 во 00:10
Jas ke si kupam doma fikus cveke,citam go cistelo vozduhot.Palma imam i ke bide ok.
Постирано од: novace
Датум на внесување: 07.Јануари.2018 во 22:29
КOJ и ЗАШТО везден и со децении наназад волку ги труе граѓаните и селаните во Скопје , та до ден денешен да не можат да го „откријат„ а?
збунетост
https://www.numbeo.com/pollution/in/Skopje" rel="nofollow - https://www.numbeo.com/pollution/in/Skopje-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 20.Јануари.2018 во 10:37
Vozduhot vo skopje sega ne e los nedelava.
Vo sekoj slucaj jas si nabaviv za doma procistuvaci cvekinja i pospokojna sum.
Ima moj vozduh na google ,pratam zagadenost i koga e ok se otvaraat prozorci.Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 06.Ноември.2018 во 19:49
Воздухот во Скопје, бетер и од лани и прехлани
ама  ме утешија Јане и Петре... го дишеле и тие.
 
А овие пак од  животнава средина,не ни знаат кај имаат мерни станици
и тие што ги имаат, не им работеле ...вртење со очи
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk