Испечати | Затвори го прозорот

Исламска држава - ISIS

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Свет
Опис на форумот: Масони, Рокфелер, Ирак, Иран, Балкан Експрес...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27277
Датум на принтање: 06.Мај.2024 во 15:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Исламска држава - ISIS
Постирано од: Анастеа
Наслов: Исламска држава - ISIS
Датум на внесување: 08.Октомври.2014 во 09:05

ISIS или Исламската држава во Ирак и Сирија, која држи под контрола големи делови од Ирак и Сирија се повеќе се заканува со своите освојувачки акции. Групата џихадисти, која прогласи независна држава, светот ја препознава и третира како терористичка организација. Следбеници на Ал Каеда, го промовираат и инсталираат џихадот како императив и света должност на секој муслиман.

Колкава закана претставува за светот овој здивен радикален исламизам и зошто навреме не беше препознаена опасноста од него, туку сега, откако почна да се шири како агресивен канцер? Борби се водат во југоисточна Турција, каде К*рдите протестираат затао што Турција не сака да се меша во конфликтот... А како што некој рече, ако не се спречи злото, многу бргу може да стигне и до Романија и Бугарија.

А како да се спречи, кога како што вели http://lokalno.mk/noam-chomski-dzhihadizam-isis-e-moshne-priroden-izrastok-na-chekanot-koj-mavta-vashington/" rel="nofollow - Чомски, “радикалниот исламизам е природен израсток на чеканот со кој маваше Вашингтон“ а САД се еден од клучните креатори на ИСИС?





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.



Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Октомври.2014 во 23:26
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


А како да се спречи, кога како што вели http://lokalno.mk/noam-chomski-dzhihadizam-isis-e-moshne-priroden-izrastok-na-chekanot-koj-mavta-vashington/" rel="nofollow - Чомски, “радикалниот исламизам е природен израсток на чеканот со кој маваше Вашингтон“ а САД се еден од клучните креатори на ИСИС?

намигнување


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 09.Октомври.2014 во 05:46
Овие се некакви терористи . Нешто како современна Алкајда . Во Бугарската преса се вели дека имат штабови во Бугарија  ама сеуште никој не ги е нашол . 

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Октомври.2014 во 15:51

Ако една Германија дозволи ова да и се случува, што останува за балканските држави, каде што канцерот уште полесно се шири...

http://24vesti.mk/novi-incidenti-vo-germanija-megju-kurdi-i-islamisti" rel="nofollow - Нови инциденти во Германија меѓу К*рди и исламисти




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 09:11

Само колку да се одбележи, дека си имаме и наши “борци“ таму.

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=88783#.VMnqpC5RJoF" rel="nofollow -



Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 10:55
Со овие повеќе нема зафрканција. Веќе држат под контрола 60% од Сирија и 50% од Ирак.
Една Саудиска Арабија која важи за една од најрадикално исламски држави почна
да гради ѕид долг околу 1000 км за заштита од ИД...


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 10:58
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Само колку да се одбележи, дека си имаме и наши “борци“ таму.



што би рекла Еванџелин, со гордост ја претставуваат Македонија


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 11:03
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Само колку да се одбележи, дека си имаме и наши “борци“ таму.



што би рекла Еванџелин, со гордост ја претставуваат Македонија

Сус бегазење од смеење
Тие таму мајтап си играат, а тука ќе бараат кредити и проекти за ресоцијализација.
Ја претставувале, како нескелет


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 11:05

А бе остај. “Уби ме туџа срамота“, што би рекле комшииве...

Пред некој ден читав некаде, листа на казниви дела и казнени мерки прогласени од овие запалени глави. Не можам да ја најдам сега кај беше, ама знам дека се запрепастив од она што се' е казниво....изненадување






-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 11:18
ISIS..produkt na AMERIKA...pa sega soberete odzemete i sve ke e jasno....(izgleda im se otrgna od kontrola..gresno presmetale)

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 29.Јануари.2015 во 12:40
Сеа ИСИС ке правеле реалити шоу по теркот на Cheaters,а и ке имаат избор за најдобар глас,нешто како Златно Славејче само кај нив оној шо ке биди прво место ке има можност и понатаму да си пее.
Инаку Исис се знае чие производство е,сигурно не е на Краш па производителот ни оставил и знак да сватиме шо ИСИС значи ... 151812 е црна боја во дигиталната графика.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Март.2015 во 00:59
http://csglobe.com/the-u-s-gov-helped-build-isis-admits-retired-lt-gen-tom-mcinerney/" rel="nofollow - http://csglobe.com/the-u-s-gov-helped-build-isis-admits-retired-lt-gen-tom-mcinerney/

“The U.S. Gov Helped Build ISIS ” – Admits retired Lt. Gen. Tom McInerney



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Август.2015 во 03:05

http://011vodic.com/politika/kandidat-za-predsednika-sad-rend-pol-vasington-finansira-islamsku-drzavu/" rel="nofollow - Kandidat za predsednika SAD, Rend Pol: Vašington finansira Islamsku državu





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Август.2015 во 14:00
Британски дедо продал сé што има за да се бори против ИСИС

Џим Атертон, дедо на две внучиња од Англија, кој се вклучи меѓу редовите кои се борат со Исламска држава, во интервју за Ројтерс ги открива своите мотиви. Овој човек продал сé што има за да се приклучи на христијанска милиција, позната како „Жртвувачите“ (The Sacrifiers). Бил во битка 4 пати во изминатите три месеци во Ирак.

Џим Атертон, 53, кој изминатите 20 години работел како возач на комби, има двајца внуци и никаков формален воен тренинг. Решил да се бори против ИСИС откако гледал што прават на вестите.

Сега, волонтерската христијанска милиција наречена „Жртвувачите“, му нуди нему и на други европски, американски и австралиски волонтери шанса во битката.


„Има британски животи и американски животи. Војниците од секаде умираат. Јас самиот го изгубив брат ми во Авганистан во 2006 година“, вели за Ројтерс.

На Атертон му е тешко да разбере како растечки број на странци како него би биле убедени да се борат за Исламска држава.


„Не можам да најдам зборови да го опишам тоа. Тие сакаат само да убиваат, а ја користат религијата како изговор за тоа“.

Атертон покажал посветеност на каузата со тоа што самиот се финансирал, продавајќи го својот автомобил, моторите и еден чамец. Ова му помогнало да собере 18.000 фунти за да патува до Ирак и да ги купи оружјата, облеката и муницијата кои му се потребни.

Неговото патување започнало до Њукасл до Амстердам. Потоа, летал до Турција и од таму до Ербил, во Ирак. Потоа стигнал до градот Дохук, северно од Мосул, каде се наоѓа штабот на неговата организација.

Групата е моментално ангажирана во штитење на претежно христијанското население во областа. Таткото на три деца вели дека бил во битка 4 пати откако пристигнал овде, пред само 3 месеци.

Разбирливо, Атертон се гордее со својата одлука. Но тоа не значи дека не му недостигаат неговите сакани, и сака да им се врати дома жив и здрав.

„Секако дека ми недостига семејството. Ми недостигаат и моите кучиња, и моите автомобили. Ми недостигаат моите мотори. Ми недостига да заврне барем малку... ми недостигаат сендвичи со сланина“, вели.


„Моето семејство е многу загрижено, но на крајот од денот, мислам дека се многу горди за се што направив. Барем се надевам дека се. Знам дека јас сум горд на себе што стигнав толку далеку. Само се надевам дека сето ова ќе заврши и ќе одам дома да ги видам повторно“.

Атертон е среќен што има стабилна интернет врска преку која ги следи Фејсбук објавите на семејството и комуницира со нив редовно. Им рекол дека конечно го открил својот повик во животот - да биде борец за слобода.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Септември.2015 во 09:23
Морничава исповед на секс-робинка на ИСИС

Киднапирана, тепана, продадена и силувана. Ова е животната приказна на младата Јинан која на само 18 години била продадена.

Јинан во 2014 година била во рацете на џихадистите од ИСИС, но после 3 месеци некако успеала да побегне и да ја раскаже својата ужасна приказна како предупредување за сите.

„Нè мачеа во обид да нè преобратат затоа што сме Јазиди. Ако одбиевме, нè тепаа, нè врзуваа надвор под врелото сонце и нè тераа да пиеме вода со мртви глувци во неа. Понекогаш се закануваа и дека ќе нè мачат со струја“, ја започнува Јинан својата ужасна приказна, пишува Business Insider.

"Тие не се луѓе. Единствено за што размислуваат е смртта и убиства. Секогаш земаат дрога и сакаат да им се одмаздат на сите. Тврдат дека еден ден ИСИС ќе владее со цел свет."

Јинан опишува и како била одведена во голема сала во која биле собрани и десетици други девојки. „Борците се движеа околу нас. Цело време се смееја и нè штипеа за задниците“.

„Нè гледаа како стока. Најубавите девојки беа резервирани за шефовите или богатите клиенти. Цената не им претставуваше проблем, сè додека нивните желби беа исполнети.“


Кога Јинан била продадена, нејзините денови биле обележани со посети од мажи во куќата во која била заробена заедно со другите девојки.

Припадниците на ИСИС веруваат дека им е дозволено да силуваат неверници и мислат дека така им помагаат, па така судбината на продадените девојки е преполна со ужаси кои овие мажи ги прават „во име на религијата“.

Замена на пиштол за бринетата девојка 

Борците доаѓале за да се наддаваат за девојките во фоајето каде што трговците имале улога на посредници измеѓу сопствениците на робовите и емирите кои вршеле инспекција на оваа „жива стока“, пишува Јинан во својата книга во која ги открила сите потресни искуства кои ѝ се случиле.

„Ќе го менувам пиштолот за оваа бринета“, понудил еден од трговците за девојката чија цена изнесувала 133 евра.

Убедени дека не го зборува нивниот јазик, двајца сопственици на Јинан отворено зборувале пред неа и една ноќ слушнала разговор кој открил до која мера трговијата со робови се смета како кој било друг бизнис.


„Мажот не може да купи повеќе од три девојки, освен ако не е од Сирија, Турција или заливските држави“, изјавил еден од нив по име Абу Омар.

„Тоа е добро за бизнисот. Саудискиот клиент има и трошоци за храна и и транспорт кои припадникот на ИСИС ги нема. Има значително повисока квота за својата трговија да ја направи профитабилна“, одговорил другиот.

Откако успеала да побегне со помош на украдени клучови, Јинан успеала да стигне до својот сопруг и сега живее во бегалскиот камп во ирачкиот К*рдистан.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Октомври.2015 во 15:33
Што прават крвниците од ИСИС кога не мачат и не убиваат?

Повеќето медиуми објавуваат сè за џихадистите од Исламската држава, но најчесто за милитантните активности. На малкумина им е познато што прават тие слободното време.

Томас Хегхамер, експерт за екстремистички исламизам одржал предавање на Универзитетот Сент Ендрјус за тоа со што се занимаваат џихадистите кога не убиваат, пишува Business Insider. Тој го проучил животот на ИСИС и неговите машки и женски припадници на социјалните мрежи и многу се изненадил.

Она што го прават џихадистичките заедници и што ги држи заедно дава ново светло на тоа како размислуваат екстремистите и како се однесуваат.

Религиозни пракси 

Кога не се занимаваат со милитантни активности, борците на ИСИС темелно одржуваат ортодоксни пракси – молитви, повикувања, верски перења, рецитирање на К*ранот и слично, вели Хегхамер.

„Не најдов поддршка на тврдењата дека џихадистите се лицемерни опортунисти кои всушност не се грижат за религијата. Некои од нив можеби биле ’непослушни’ пред да се приклучат во ИСИС, но во моментот кога ќе станат нејзин дел, се чини дека се многу фокусирани на сите наведени работи“, рекол тој.


Женските членови на ИСИС се особено активни на социјалните мрежи кои ги користат екстремистите и таму дискутираат за своите активности. Тие патуваат во калифат за да се венчаат со борците и да им раѓаат деца, кои милитантите потоа ги одгледуваат како нова генерација на брутални борци.

Жените зборуваат за животни, готвење, возење, домашни работи и шопинг, наведува Хегхамер.

Треба да се мисли и на пропагандата 

Сепак, ваквите твитови треба да се земат со доза на скептицизам, со оглед на тоа што е позната големата пропаганда со која ИСИС се служи за да привлече нови членови во своите редови, осликувајќи нереалистичка слика за животот во калифат. Меѓутоа, Хегхамер во своето истражување пронашол некои примери на рекреативни активности на екстремистите.

„Зборувам за слушање на исламистички песни, гледање видеа, раскажување приказни, читање поезија, интерпретација на соништата, спортски активности, собири, готвење и слично. Многу внимание му се придава на она што би го нарекол обележување на идентитетот – облекување и уредување, прекари, слогани и одредени манири“, објаснува Хегхамер.


Некои од експертите ја анализирале поезијата на џихадистите 

Ахлам ал-Наср, 20-годишна девојка родена во Сирија, ја заработила титулата поетеса на ИСИС, а позната е по тоа што во своите песни наметнува теми на радикализација, регрутирање на терористи и глорификација на насилството.

Во своите песни, ал-Наср ги слави победите на ИСИС, славејќи ги „лавовите“ и они чија „тешка борба“ донесува „ослободување“ на градовите на Блискиот исток. Исто така пишувала за тешкиот живот среде насилството.

ИСИС се диференцира од останатите терористички групи како Ал Каеда, претставувајќи се како исламистичка утопија која им носи среќа и стабилност на своите членови.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Ноември.2015 во 15:18

Путин, онака во фаца:

http://https://www.rt.com/news/322305-isis-financed-40-countries/" rel="nofollow - ISIS financed from 40 countries, including G20 members






-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Ноември.2015 во 16:53
Германската RTL со шокантни информации: Терористи на ИСИС во Скопје?

Дописникот на германската телевизија RTL, Антонија Радош, работела на истражување во врска со џихадизмот на Балканот, во коешто, помеѓу останатото, се споменува и вмешаноста на Македонија и Скопје.

Во репортажата е вклучено и интервју со џелат на ИСИС којшто во моментов се крие токму на овие простори. А тоа место може да биде токму Македонија.


Со лице покриено со марама, во сенка, во репортажата на Антонија Радош се појавува и еден џелат на ИСИС, којшто се вратил од бојното поле во Сирија, а којшто во моментов се крие на овие простори, при што не е исклучена можноста за тој да се наоѓа токму во Македонија, токму во овој момент. Неговата изјава е и повеќе од шокантна. 

Џихадистот, којшто се именува во интервјуто како Аднан, вели дека помеѓу останатите активности, и обезглавувал луѓе во името на Исламската држава.


- Убивме две жени и тројца мажи, при што тоа не смеевме да го направиме со застрелување – туку моравме да ги обезглавиме, а тоа требаше да го направиме јавно, со цел сето тоа да го видат и останатите, вели џихадистот, додека во тој момент се прикажуваа снимки токму од Македонија, поточно од строгиот центар на Скопје.


Аднан за себе вели дека бил роден на Балканот, но дека пораснал во Германија каде што живеел со семејството, сè до пред една година, кога решил да замине во Сирија. 

На прашањето зошто решил да замине и да се бори за Исламската држава, тој одговора:


- Затоа што ми беше потребен посебен адреналин, а и заради пари.

На прашањето на новинарката, за колкави суми се работи тој вели: 

- Сумите за обичните борци се движат од 2.000 долари, бидејќи сепак зависи од нивниот придонес, а специјалците добиваат и до 20.000 долари!

Тој го додава и следново:

- Има повик на интернет мрежата, па кој сака, оди. Ако умреш, ќе умреш… Тие за тоа велат дека Алах рекол дека така треба да биде. 

Сепак, Аднан вели дека не верува во тоа, и дека му била доволна само една недела за да сфати дека буквално сè е поинаку од тоа што првично секој борец најверојатно го замислува пред да тргне да се бори за Исламската држава.



Оваа репортажа, и интерјуто со џихадистот, според германската RTL е направено уште во месец септември, но делови од него овојпат се објавени по втор пат, поради изминатите настани во Париз.

Помеѓу останатото, џихадистот Аднан го објаснува и случајот кога македонската полиција, кон почетокот на месец август упадна во џамија во Скопје, поради верувањата дека токму тоа место е еден вид на меѓустаница на европските џихадисти, при што бил уапсен оџата, како симпатизер на Исламската држава. Сепак, тој напоменува дека не биле уапсени сите радикални муслимани. Џихадистот Аднан вели дека уапсениот оџа ги сокривал и обучувал почетниците, коишто пак тајните служби не успеале да ги откријат.


Во репортажата на новинарката Антонија Радош, се пренесува и нејзиното интервју со поранешниот портпарол на Министерството за внатрешни работи, Иво Котески.

Според џихадистот Аднан, Балканот е едноставно совршено место за сокривање бидејќи на ова тло царува корупцијата, при што буквално сè може да се купи за пари, па дури и дозвола за престој. Тој објаснува и зошто досега не заминал повторно во Сирија, како и тоа како гледа на иднината која што ѝ претстои на Европа.

Целосната репортажа, како и интервјуто, на германски јазик, може да го погледнете http://rtlnext.rtl.de/cms/antonia-rados-spricht-mit-deutschem-is-kaempfer-wir-mussten-sie-mit-messern-koepfen-2462459.html#.VkyUXbS0ue8.facebook" rel="nofollow - тука .


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Ноември.2015 во 19:19
ogranokot na ISIS za juzna Evropa i Zapaden Balkan vo utresnoto komenike ja prezede odgovornosta za zemjotresot vo Lefkada i rusenjeto na plazite.Ovoj poteg na semoknata ISIS,EU i SAD go okvalifikuvaa kako grub atak vrz turistickiot biznis i vrz prirodata ...voopsto.Rusija pak,zagrizena poradi najavenata surova  zima vo predelot na Sibir i posiroko,za koja ja obvinuvaat isto taka ISIS, ke prezede seopfatni i pozestoki vozdusni napadi vo Sirija i okolinata.
tolku.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 21.Ноември.2015 во 16:27
Страшни пари изгубија оние кој финансираа во исис,а од пласираните информации за уништени рафинерии и цистерни со кој се шверцуваше нафтата, израелците нека си земат повеке вазелин за да не ги боли душата од сексот.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2015 во 04:33

http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/krscanski-poglavar-sirije-zapalio-svijet-istinom-zapad-je-naoruzali-islamisticke-skupine-izdali-ste-nas-vi-zelite-rat-859695" rel="nofollow - KRŠĆANSKI POGLAVAR SIRIJE ‘ZAPALIO’ SVIJET ISTINOM: ‘Zapad je naoružao islamističke skupine, izdali ste nas- vi želite rat!’

U intervju za Le Messager, poglavar Katoličke crkve u Siriji, odnosno sirsko-katolički patrijarh  (Katolici siro-antiohijskog obreda) Ignacij Josip III Younan,  javno je optužio zapadne vlade za prijevaru i  brutalnu izdaju kršćana na Bliskom Istoku, kao i što je javno stao u obranu Assada  rekavši da su svi poglavari kršćanskih Crkava govorili zapadnim vladama da Sirija nije Egipat i Irak i da ne diraju Assada već se obračunaju s teroristima. Međutim ovi su samo odgovorali da Assadova vlast mora pasti i da će pasti za koji mjesec.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2015 во 04:40



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Uncle Sam
Датум на внесување: 24.Ноември.2015 во 10:24
-chudno shto ima lugje na ovoj svet, shto ke poveruvaat na sekakvi gluposti, koj nekoj (navodno) gi kazal.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk