Испечати | Затвори го прозорот

Машки одела

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Свадба
Опис на форумот: Свадби.Се на едно место..Модерна или Традиционална....или било каква?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26991
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 10:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Машки одела
Постирано од: Calipso
Наслов: Машки одела
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 19:20
Како да се облече младоженецот на овој ден.. свечен костум, смокинг или фрак, зависи од сезоната и формалноста на венчавката.
Па, овде споделете искуство, совети, идеи..


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!Коментари:
Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 19:40

Тајни за добрите машки одела

Како да одберете одело за вашата магична свадба

Кога купувате одело имајте на ум неколку правила:

1. Удобни пантолони

Започнете од долу па на горе. Ништо не изгледа по невкусно ако линијата на вашите пантолони не е во ред. Проверете дали линијата на појасот на вашите пантолони е удобна и дали можете да ставите два прсти во струкот додека ги  носите.

Што се однесува до фалтите тие обично се индивидуален избор. Се смета дека фалтите се правило за оние кои имаат поголем стомак, а не за оние кои се атлетски градени.

2. Раб на пантолоните

Пантолоните би требало да ви допираат до чевлите или да имаат малку подолг простор. Со манжета или не, тоа е ваш избор, меѓутоа имајте на ум дека ако пантолоните ви се без манжета прават да изгледате повисоки, а оние кои се високи со долги нозе, препорачливо е да носат пантолони без манжети.

3. Должина на ракавот

Проверете дали ви одговара должината, инаку ќе изгледате како пикнати во мала кутија. Доколку ракавот ја покрива манжетата од вашата кошула тогаш знајте дека е предолг.

4. Појас на сакото

Сакото треба да стои посебно убаво во пределот на стомакот. Традиционалниот американски крој кој бил доста популарен изминатите години, сега е заменет со сако кое е малку по кратко и повеќе струкирано.

Класичниот стил и понатаму е популарен, сепак според формата на телото проценете дали подобро ви стои струкирано сако или класично испуштено.

5. Целосен изглед на оделото

Кога е веќе сè решено, треба да сте во можност слободно да ги затегнете рацете, да ги кренете нозете и да пробате да направите полу круг на лево и десно со вашата половина. Ако во тоа успеете без проблем, тогаш го имате совршеното одело.

Бонус совети:

-Оделото мора да “лежи” на вашето тело. Тоа значи секој дел мора да изгледа совршено.
-Идеално би било да го направите по вашите мерки. Немојте да облечете одело кое сте го носеле кога сте имале 10 кг повеќе.
-Ако сакате да изгледате послабо, изберете сако со копчиња кои се наредени на едната страна.
-Носете го оделото кое оддава сигурност и самодоверба. Нека другите учат од вас како да се однесувате.
-Ако имате широки рамена, купете сако кое ќе ви биде точно и ќе ја одава вашата форма. Во никој случај не купувајте сако со надраменици.
-Ако спаѓате во групата повисоки мажи, препорачливо е смело носење на одело во пругасти линии.

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:16
http://www.dhresource.com/albu_229060541_00-1.0x0/new-high-quality-men-s-wedding-dress-groom.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:17
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/537350931_1/2012-s-fashion-groom-wedding-dress-business-suit-suit-groom-dress.jpg
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/537350931_5/2012-s-fashion-groom-wedding-dress-business-suit-suit-groom-dress.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:21
Преферирам класика кај мажите.
Црно одело,евентуално сиво.
Кошула бела,вратоврска по негова желбасреќа

http://d1ua0bfe3ijg91.cloudfront.net/blogs/wp-content/gallery/montagio-custom-tailored-suits/wedding-suits-grooms-suits-31.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:23


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:25


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:33


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:36
http://www.bridalmagz.com/wp-content/uploads/grooms-tuxedo-our-eaves-line-of-tuxedos-10251-558x752.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:37
http://alexgabany.ru/wp-content/uploads/2013/11/new-groom2.jpg
Некое детаљче за со оделотоголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:38
http://brideorama.com/wp-content/uploads/2010/10/funny-bride-and-groom.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:38

Вратоврска за вашата свадба


Секако дека е задолжително, но сепак има и такви кои наместо вратоврска носат лептир машна. Вратоврската е задолжителен детал. Ако сте младоженец, горд родител, или помаеѓу поважните учесници во веселбата, секако е добра опција да носите вратоврска.

 -------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:39
http://www.montagio.com.au/media/wedding_suits_grooms_suits_1248.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:40
http://image.dhgate.com/albu_272014450_00-1.0x0/new-arrival-dark-khaki-wedding-suits-bridal.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:41
Мене овој ми е омилен стил како стар црнокошуљаш... само не знам како би се облекол за на свадба...
...сигурно би ставил плус сивкаста вратоврска...   ... мислам, да ставам бела кошула нема да се разликувам од келнерите...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:41
http://image.dhgate.com/albu_346257943_00-1.0x0/charcoal-grey-groom-tuxedos-notch-lapel-groomsmen.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:42
http://www.dicandiafashion.com/wp-content/uploads/2013/11/grey-wedding-suits-red-tie.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:46
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:48
http://goeswedding.com/photos/Elegant-Wedding-Suits-for-Groom-5.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:50
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Мене овој ми е омилен стил како стар црнокошуљаш... само не знам како би се облекол за на свадба...
...сигурно би ставил плус сивкаста вратоврска...   ... мислам, да ставам бела кошула нема да се разликувам од келнерите...


ама вие не дискутирате на темиве...
... да ставам сивкаста вратоврска или не, или имате подобар предлог?


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:52
Ли,на темно одело,нормално посветла вратоврска
Ако милуваш сива боја,мислам би била сосема оксреќа


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:52
Јас не сум научена да дискутирам по теми
се навикнав рутински само на лепење сликиголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:54
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ли,на темно одело,нормално посветла вратоврска
Ако милуваш сива боја,мислам би била сосема оксреќа
сива или бела би била подобра според вас?


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 20:57
Бела како симбол на чинот-свадба
би била ок.
А според бојата на оделото,повеќе сива
мислам дека би одговарала:)


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:00


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:03
На сиво одело,еве ми се допаѓа белата кошула со лиљакова вратоврска:)

http://www.dhresource.com/albu_360441061_00-1.0x0/groom-tuxedos-best-man-suit-wedding-groomsman.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:06
http://www.dhresource.com/albu_249184280_00-1.0x0/summer-suit-for-wedding-dress-groom-wear.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:07


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:08


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:09
.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:09


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:09
Кај го начека Бекамголема насмевка

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:10
Tuka nekade kaj zgodnite i doterani momci голема насмевка

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:11
Вакво светлуцаво одело,мене лично не ми се допаѓазбунетост

http://img.alibaba.com/wsphoto/v0/461904288/groom-suits-Single-Breasted-1-2-Button-Wool-men-suit-wedding-suit-business-suit-silver-gray.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:11
Eve kakov bil na svadbata negova среќа


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:12
Имиџот на Бекам отсекогаш ми бил единствен:)

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:13
Ni mene takvo ne mi se dopaga ....
 
 
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:13


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:14


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:15
Daa mislev na slikite potoa sto gi postirav ...замисленост

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:16
А да,ок е
јас ја видов таа слика со бремената Викиголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:16


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:17


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:18
Da da vidov ,moja greska ...sorry голема насмевка
 
Dolnion red poveke mi se dopagaat ,posebno ona so zelenata kravataсреќа


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:18
http://fashionpoliceng.com/wp-content/uploads/2013/09/the-most-popular-men-suit-suit-black-men.jpgголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:20
Зелена,храбра боја
особено оваа малку подреч
ама ја разбива темната боја на
оделото:)


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:20
http://www.honeybuy.com/image/Simple_Narrow_Notch_Lapel_Black_Luxuriant_Soft_Wool_Custom_Suits_For_Men_11579069040532957.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:21
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/576057449/wedding-font-b-suit-b-font-font-b-black-b-font-font-b-suit-b-font.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:21


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:23


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:24
Da tokmu poradi kontrastot mi e najubava taa varijanta ..a i nekako mi e trendy  
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:24
Овој што го постираше
над мојов,ми се допаѓа
особено елечетоголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:26


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:26
Da a mene tvojot so sivo odelo i nekoja svetlo plava sarenka kravata ich ...nekako ne mi odat zaednoцрвенеење izvini

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:27


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:28
Во линии одело
и мене не ми се свиѓа
ама сега ставам секакви варијанти
се надевам на некој ќе му се допадне
за вкусови не се расправа,нели?голема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:29


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:30
Lezerno ama ubavko e ...
 
Da , sekako deka za vkusovi ne se rasparava a nekomu sigurno ke mu se dopadneсреќа
 
 
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:30
Ми се допаѓа
цветот на реверголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:31
http://www.honeybuy.com/image/White_Notch_Laple_Formal_Suits_For_Men_Online_Stores_Low_Cost_Styles_11579109223555755.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:33
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ми се допаѓа
цветот на реверголема насмевка
I mene ,u stvari komplet mi se dopaga cela kombinacija среќа

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:34
Премногу бело за мој вкус

http://www.mensusa.com/images/WhiteMens-Tuxedo-Dress-Suits.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:36
Malku nesto poinakvo a ubavo spored mene ...
Sega duri primetiv ,samo sakoto bi mi bilo vo druga boja.. 
 
 
 
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:36


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:37

Omilena kombinacija svetlo sivo so temno sivo ili crno-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:37
Пепито стил ми се допаѓа
Многу е симпатичен тој стилсреќа


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:38


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:39
Нема модна утка човековсреќа

http://www.contactmusic.com/pics/ln/20131201/the_class_of_92_021213_20/david-beckham-the-world-premiere-of-the_3977923.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:39
Od ovoj tip na kravata (ne znam koja boja ) ke si nosam na mojata svadba голема насмевка
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:40
Знаеш што сакашсреќаголема насмевка

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:43
Blagodaram ...inaku onoj kockastion pogore e stvarno smesen голема насмевка 

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:44
И оваа комбинација
ми се допаѓасреќа

http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/649971816/2013-Best-Selling-Groom-font-b-Tuxedos-b-font-Men-s-Wedding-Dress-Best-man-Suit.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 21:44
Хахаха,коцкастиот
да разбие малку сериозностголема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 22:23
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/942579380/Mens-font-b-wedding-b-font-font-b-suits-b-font-2013-men-TAN-JAMAICA-font.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 22:24
http://www.gosuit.com/images/products/mencv64804-tan.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 22:31


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 22:32
http://p.lefux.com/61/20130304/X00010HCBU/hseen-2013-draping-men-suits-wedding-dress-black-leisure-pro-5486837-big.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:01
http://img.alibaba.com/img/pb/301/628/377/377628301_994.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:02
Ајде идни невестички
пишете нештоголема насмевка
Во каква убавина од одело
сакате да заблеска Вашиот младоженец?голема насмевка


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:02
http://www.honeybuy.com/image/Peak_Lapel_Two_Buttons_Bespoke_Grey_Wedding_Men_Suits__1__7750089126079755_690X500.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:13
http://image.dhgate.com/albu_412323792_00-1.0x0/romantic-black-wedding-man-s-suit-party-dress.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:13


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:31
Без разлика дали се работи за свадба, прослава или пак ново работно место каде мора да се облекувате пристојно, кога купувате костум мора да внимавате на неколку работи. Имајте го на ум следново:
-Држете се до црната боја. Ретки се приликите кога белата е соодветна боја, а црната му стои речиси на секого. Единствено може да направите исклучок за темно сина, во комбинација со бела кошула и кравата пеперутка ( лептир машна). Оваа боја изгледа подобро од црната ако одите на вечерна прослава. -Избегнувајте сатен. Тие беа модерни во 70те, и никогаш не се вратија во мода.
-Бирајте лесни материјали. Во повеќето случаи костимот ќе морате да го носите во затворена просторија, и можно е да треба да заиграте. Лесните материјали нема да ви пречат во движењата.
-Размислете два пати пред да купите костум со дупло закопчување. Не сакате да си отворите непотребна работа. Одберете едноставен модел, едно копче е доволно и ви дава класичен изглед.
-Постојат многу додатоци со кои може да се експериментира, но не купувајте ни вратоврска пред да го одберете костумот.
-Запомнете го редоследот кога ќе се облекувате: долна облека, чорапи, кошула, панталони, евентуално елече, вратоврска и на крај костумот. И патем, можете слободно да го изоставите елечето.


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:42

Како правилно да изберете костум?

Не стојте како кип пред огледалото
Кога се обидувате да најдете костум, немојте да гледате само како изгледа додека стоите пред огледалото. Прошетајте во него, седнете и движете ги рацете, бидејќи слободното движење и удобноста се најважни, инаку нема да уживате додека го носите.

Чорапи
Кога бирате чорапи, секогаш изберете во иста боја како и панталоните. На тој начин ќе создадете ефект на видно подолги нозе.

Ракави
Совршената должина на ракавот е онаа кога вашите раце стојат покрај телото, а излегува половина или четвртина од манжетните на ракавите.

Должина на сакото
Совршената должина на сакото е до седиштето на столот кога седите. Сѐ подолго од тоа ќе направи вашите нозе да изгледаат куси.

Елек
Додека носите елек никогаш не дозволувајте кошулата да ви излегува од долниот дел на елекот.

Панталони
Тие треба цврсто да стојат и кога ќе станете по подолго седење.

Кошула и вратоврска
Кога се вратоврските во прашање, постои едно важно правило – кога носите еднобојна кошула, можете да носите вратоврска со дезен, и обратно. Така никогаш нема да изгледате нападно.

Каиш или трегери
Никогаш не носете каиш со костум, бидејќи тој визуелно го сече телото на два дела. Наместо тоа, подобро е да носите трегери на панталоните.

Сако
Сакото секогаш треба да ви стои добро на рамениците. Никогаш не бирајте сако кое ќе го ограничи движењето во пределот на рамениците, ниту сако кое видно ќе ве шири во тој дел.

Црно или тегет
За настани на кои треба да носите црна вратоврска, многу е подобро наместо црна да изберете тегет вратоврска. Таа боја ќе има подобар контраст со вашата бела кошула.-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Март.2014 во 23:53

Шноли за кравата

Квалитетниот костум секогаш изгледа ефектно и дава господски изглед, но постојат многу детали кои прават голема разлика меѓу џентлмените.
Еден од нив е шнолата за кравата. Најпрвин таа имала функционална улога – да ја држи краватата право и да не се ниша додека се движите или наведнувате, но потоа добила декоративна улога како женскиот накит.

 

 -------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 00:36
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Мене овој ми е омилен стил како стар црнокошуљаш... само не знам како би се облекол за на свадба...
...сигурно би ставил плус сивкаста вратоврска...   ... мислам, да ставам бела кошула нема да се разликувам од келнерите...

Ова е и моја омилена комбинација, ама некако не ми е за младоженец замисленост
Еве некои комбинации ако веќе остануваш на црна кошула
 
      -------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:11
Слика
Слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:45


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:47


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:48
http://mk.marketkonekt.com/sites/balkanbaba/docs/image_1338970955_2.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:50


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:53
http://image.dhgate.com/albu_208255932_00-1.0x0/custom-made-suits-high-quality-wedding-suit.jpg

Барем еден детаљ во посветла бојазбунетост


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 08:54
http://www.ottavionuccio.com/album/ongala-834-1.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 09:06
http://img.diytrade.com/cdimg/2072304/32715766/0/1370247156/BOSS_men_s_suit_business_suit_BOSS_coats_jackets_BOSS_wedding_suit_cheap_prices.jpg

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v1/711282517/Free-Shipping-Five-piece-set-Men-s-font-b-Suit-b-font-High-Quality-Business-Casual.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 09:07
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/529146546/Free-Shipping-Suits-For-Men-Wedding-Suit-Fashion-and-Long-Sleeve-Gentleman-Color-Black-Suit-Bsst.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 09:07


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 09:08


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 11:55


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 22:27


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 22:28


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk