Испечати | Затвори го прозорот

X Фактор

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Медиуми
Опис на форумот: Телевизии, радио, списанија, весници...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26591
Датум на принтање: 30.Април.2024 во 11:50
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: X Фактор
Постирано од: Schatzii7
Наслов: X Фактор
Датум на внесување: 09.Август.2013 во 14:39
Оваа есен во регионот ќе почне да се емитува една од најпопуларните музички емисии во светот, Икс фактор. Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија се земјите кои ќе бидат дел од шоуто, а аудициите за бирање на кандидати ќе стартуваат од 20 следниот месец. Датумот за аудиција во Скопје се уште не е официјализиран, но се претпоставува дека ќе биде некаде кон средината на септември.
Она што засега е познато е и тоа дека Северина ќе биде дел од четиричленото жири кое ќе решава за судбината на кандидатите, а голема е веројатноста друштво да и прават Горан Бреговиќ и Здравко Чолиќ, кои, исто така, добиле покани од продукцијата.
Првата епизода на Икс фактор ќе се емитува на 14 октомври на Сител телевизија, а емисиите во живо ќе почнат од 19 ноември.

Што мислите вие за овој музички проект кој е познат низ целиот свет, а сега се појавува и на Балканот?



-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)



Коментари:
Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 17:30
http://sitel.com.mk/mk/video-zavrshija-preliminarnite-audicii-za-h-faktor-adria" rel="nofollow - Завршија прелиминарните аудиции за Х - фактор адриа

ајде наскоро ќе гледаме и таленти, а богами и антиталенти...
вторите ги очекувам со нетрпениехи, хи...



-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 13:12
http://www.crnobelo.com/vesti/85-nastani/19323-isfrleni-od-x-factor" rel="nofollow - Исфрлени од X фактор
Поранешните учесници на „Операција триумф“ не ја поминаа втората фаза од натпреварувањето.

Пејачката Соња Бакиќ и нејзиниот колега Никола Пауновиќ не успеаја да се пласираат понатаму. Тие не ја поминаа втората фаза од натпреварувањето во шоуто „Х Фактор“ што од 29 октомври ќе почне да се емитува на Сител.

И двајцата беа исфрлени од регрутниот камп.

„Колку добри пејачи има во нашиот „Х Фактор“! Мило ми е што запознав толку фантастични луѓе и вокали, а жал ми е што паднав на провокацијата на најздодевниот и најзлобниот натпреварувач, но што е тука е. Не смеам ништо повеќе да зборувам за тоа, наскоро ќе видите што се случи“ – напиша Никола на својот Фејсбук профил.




Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 28.Октомври.2013 во 17:19
За оние што ги интересира и сакаат да го гледаатсреќа

http://www.crnobelo.com/vesti/85-nastani/19513-utrevecer-pocnuva-najgolemoto-natprevaruvacko-sou-na-planetata-x-factor" rel="nofollow - Утревечер почнува најголемото натпреварувачко шоу на планетата - Х Фактор



Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 29.Октомври.2013 во 23:01
Најмладиве растураат, последното девојче што имаше само 13 години како отпеа
се наеживдаљубов
а клонов на Здравко Чолиќ има само 15 годиниизненадување




Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 30.Октомври.2013 во 13:32
Еве ја 13 годишната Илмада

http://www.idividi.com.mk/magazin/scena/881831/index.html" rel="nofollow - Го воодушеви Жељко и целиот Балкан: Девојче со магичен глас


- Сакам поп музика. Не знам, некои се и баш љубоморни на мене и ме гледаат чудно. Тоа ми смета, тоа јас не го сакам бидејќи сакам да имам пријатели, изјави Илма пред настапот, а кога запеа веднаш на сите ни стана јасно зошто има толку многу љубоморни околу неа.

Жељко, кој се наоѓа во жирито, не можеше да престане да говори „Браво, браво, браво“, додека девојчето пееше, а кога сите од жирито станаа, публиката започна да извикува, „Сакаме уште“!

- Таа има 13 години, луѓе мои, нешто најфеноменално кое што сум го чул во светот. Ти си чудо, изјави Жељко Јоксимовиќ.




Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 30.Октомври.2013 во 19:49
Devojceto ispeja Neverojatno! Mislam deka zvuceshe i podobro od Zorica среќада

-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 31.Октомври.2013 во 00:44
Македонците од првата вечер..
 




-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 04.Ноември.2013 во 13:17
да


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Ноември.2013 во 00:04

http://zase.mk/video-transeksualetsot-od-makedonija-fifi-ja-voodushevi-publikata-na-x-factor/" rel="nofollow - Трансексуалецот од Македонија – Фифи, ја воодушеви публиката на X-Factor



-------------


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 06.Ноември.2013 во 11:10
Другиве кандидати од Македонија не заслужија толку внимание и време на X фактор 
како овој...брука, не знам од што се воодушеви публиката и жиритоне

синоќешната најдобра кандидаткада



Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Ноември.2013 во 11:34
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Другиве кандидати од Македонија не заслужија толку внимание и време на X фактор 
како овој...брука, не знам од што се воодушеви публиката
Едноставно светот се е изпедерчил .Види што створение ке представува Австриja на Евровизиja .

-------------


Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 06.Ноември.2013 во 16:28
основната идеја на Х-фактор е талентот....не кој како изгледа,како е облечен,дали е педер,трансџендер,дали е од Земјава или е симнат од месечината... талент драги мои либерални и пробелосветски ориентирани квазикритичари... талент...а дечково/девојкава го има,и те како го има... му/и'  чеситам на Фифи за се', за храброста,за настапот,а пред се' за искреноста и за достоинственото претставување пред јавноста....инаку,лично,и мене фаворит ми е Тамара Милановиќ,испеа девојчево-секоја чест...туку,да не беше издрогирано девојчево? ептен емотивно испеа или во нејзин случај се признаваат емоциите,сепак-жена е,со тапија...


-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 08.Ноември.2013 во 11:18
Веројатно јас немам слухзамисленост и слободно ќе кажам дека воопшто не ми се допадна како 
пее, нема глас со кој би влегол во најјаката конкуренција и му предвидувам уште
сега дека нема да го помине следниот круг. Инаку толку фама се крена околу него, 
а има и сигурно ќе има други македонци кои одлично пејат и заслужуваат поголемо внимание
од овој. Баш штета што него му посветија цели 5 минути во ова шоу, а некои од другиве македонци 
кои одлично пееја и најверојатно не беа интересни како него сите заедно заслужија
едвај 5 минути на Тв.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 08.Ноември.2013 во 12:43
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Веројатно јас немам слухзамисленост и слободно ќе кажам дека воопшто не ми се допадна како 
пее, нема глас со кој би влегол во најјаката конкуренција и му предвидувам уште
сега дека нема да го помине следниот круг. Инаку толку фама се крена околу него, 
а има и сигурно ќе има други македонци кои одлично пејат и заслужуваат поголемо внимание
од овој. Баш штета што него му посветија цели 5 минути во ова шоу, а некои од другиве македонци 
кои одлично пееја и најверојатно не беа интересни како него сите заедно заслужија
едвај 5 минути на Тв.

Сите "такви" на почеток добро почнуваат но лошо завршуваат намигнување како и да е и тој ќе се избрише за брзо од меморија 


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Ноември.2013 во 04:38
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Другиве кандидати од Македонија не заслужија толку внимание и време на X фактор 
како овој...брука, не знам од што се воодушеви публиката и жиритоне

синоќешната најдобра кандидаткада


Денеска ја слушнав 200 пати
просто ме зарази со песнава.
Инаку за Фифи мислам дека следен круг ќе ја тргнат,бидејќи ќе мора да отпее нешто различно од песните со кои се претстави а тие беа и слични по интонација.
Не ме воодушеви нешто посебно,никој не го навреди,каков е и што е не ме интересира не е прв што мисли дека погрешно се родил.....Филипа е преубаво име ете може и така да се вика да бил женско

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 10.Ноември.2013 во 00:09
Фифи ми е претежно одбивна, но во овој случај беше тип-топ подготвена за секакви ниски трансџендерфобични удари.

Браво за Фифи! Уа за ЖеЛко!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 11.Ноември.2013 во 16:24
http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/19764-ilma-od-x-faktor-voodusevuva-so-izvedbata-na-someone-like-you-video" rel="nofollow - Илма од Х фактор воодушевува со изведбата на " Someone like you "


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 11.Ноември.2013 во 23:41
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Другиве кандидати од Македонија не заслужија толку внимание и време на X фактор 
како овој...брука, не знам од што се воодушеви публиката и жиритоне

синоќешната најдобра кандидаткада


Денеска ја слушнав 200 пати
просто ме зарази со песнава.

Не и прв пат да пее тука во X factor ... Предходно со нејзиниот брат беа на Ја имам таленат да




-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 12.Ноември.2013 во 22:09
Богданци растури вечерва...браво за 15 годишната Маријадане вреден


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 13.Ноември.2013 во 16:14
http://www.idividi.com.mk/magazin/scena/884829/index.html" rel="nofollow - Нашата Марија растури на Х фактор

И третата епизода на регионалниот XFactor покажа разновидност на таленти, меѓу кои особено се издвои Македонката Марија Ичкова, која неверојатно добро ја испеа песната на легендарните Led Zeppelin, Whole Lotta Love.

Петнаесет годишната девојка која доаѓа од Богданци со својот глас го воодушеви жирито кое и дадоа пофалби дека со гласот ги потсетува на покојната пејачка Џенис Џоплин.

Марија е само уште еден доказ во низата дека нашата држава изобилува со таленти, па после Фифи, таа е вториот учесник од Македонија која утрово се најде во скоро сите регионални интернет портали. 

Како што откри и самата Марија, главни виновници за нејзиното учество во шоуто се нејзините пријатели, а талентот и љубовта кон музиката таа го наследила од својот татко.

Погледнете го нејзиниот настап за кој од жирито доби четири „ДА“ со кои продолжи во вториот круг:




Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Ноември.2013 во 11:45
Секоја чест за дечково!
Не остави без текст!

Мој фаворит!



ВИДЕО: Македонец со неверојатна изведба го наежи Балканот

Македонија го има најсериозниот кандидат за победа во регионалниот X-Factor по синоќешната изведба на Даниел Кајмакоски, кој го остави жирито без зборови.

Роден во Струга, а живее во Виена, Даниел ги разнежи срцата на сите гледачи кои останаа наежени по феноменалната интерпретација на песната Red од Даниел Мериведар, кој тој ја отпеа подобро од оригиналот. 

- Јас мислам дека сега го погледнавме настапот на еден од потенцијалните победници на нашиот „X-Factor“ , ме воодушеви изјави членката на жирот, пејачката Кристина Ковач.

На ова реагираше другиот член на жирито, Жељко Јоксимовиќ, кој додаде дека Кртистина не треба така да збори дека има уште многу кандидати во шоуто.

Многумина од нас не знаеја, но Даниел е автор на популарниот хит на Каролина Гочева, „Не се враќаш“, на која гостува и нашиот легендарен гитарист, Влатко Стефановски.






-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 27.Ноември.2013 во 13:29
Навистина одличен беше да
многу скромно момче со некој посебен шармљубов
инаку одлично отпеа и Македонката од Мелбурн.
Им посакувам многу успех во понтамошниот дел од натпреварот
имаме неколку добри претставници од Мк.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 03.Декември.2013 во 17:15
http://republika.mk/?p=166203" rel="nofollow - Емотивна исповед на Даниел Кајмакоски


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 07.Декември.2013 во 01:06
http://brkajrabota.mk/showtime/tv/29971-devet-makedonci-megju-najdobrite-24" rel="nofollow - Девет Македонци меѓу најдобрата 24ка на X Фактор

Деветмина Македонци се најдоа меѓу 24-те кандидати кои продолжуваат со натпреварувањето во Х-Фактор.  Станува збор за Даниел Кајмаковски, кој живее во Виена, по потекло од Струга, Лена Златкоска од Скопје, Марија Ичкова од Богданци, Фифи, Мања Софрониевска и Ангела Митева од Скопје како и Мартинијан Кириловски од Куманово и Иван и Кико Раденови од Гевгелија.

Жири комисјата повеќе нема да биде задолжена за оценување на кандидатите туку публиката. Кандидатите ќе бидат поделени во групи, момчиња до 27, девојки до 27, вокални групи и постари од 27 години, а секој член од жирито ќе добие своја група на која ќе биде ментор.

Првата епизода од новиот дел од шоуто ќе се прикаже во вторник на Сител ТВ.



Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Декември.2013 во 14:23
Сестра ми го гледа албанскиот Х-Фактор на алсат.....и мене ме заинтересира
не оти разбирам нешто
ама колку по светски изгледа и сите се тип топ средени и водителката и кандидатите и жирито во кое е Туна
а Туна е.....бомба

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 09.Декември.2013 во 14:27


-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 22:57
5 минути после рекламите не гледав за на крај се да ми се измеша изненадување



Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 23:02
Не сум баш задоволна од она што го видовме вечерва...направиле таков хаос со групиве
во една група 8 души во друга 20изненадување некои испеаја една строфа, а некои едвај 2 збора
и како ќе дојде некој до израз и да пее убаво кога ги распоредиле несоодветно. Катастрофа...
некои што беа добри претходно беа добри и сега, други беа добри претходно вечерва беа катастрофа 
и поминаа на стара слава, некои се провлекоа само заради добар изглед, 
други и покрај тоа што убаво пејат едноставно не дојдоа до израз не се снајдоа најдобро во група...
како и да е, малкумина се од оние што останаа што навистина вредат
и ќе успеат.




Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 23:16
специјално за Шатци, да се разведри малку големо гушкање




Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 10.Декември.2013 во 23:20
смеење му нема рамен едноставно за се го бивазамисленост


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 00:11
сите женски што испаднаа од Х-фактор плачеа,
само Фифи не, машко си е машко

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 00:13
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

сите женски што испаднаа од Х-фактор плачеа,
само Фифи не, машко си е машко

голема насмевкада


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 00:36
Абе не испадна Фифи, у бендови ја стаиа голема насмевка

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 00:40
Dolgo vreme gledavme isti pa isti likovi......i sega naednash mnogu ispadnaa
Ili jas ne sum sledela dobro

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 01:20
јас за Тамара си навивам трепкање


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 13:54
Четворица Македонци останаа во Х Факторне

На првите аудиции, дури 133 кандидати добија 3 или 4 „Да“ и дојдоа до фазата на регрутниот камп каде вежбаа и се подготвуваа, а при тоа беа следени од страна на членовите во жирито.

На синоќешната аудиција судиите мораа да изберат само 24 кандидати кои ќе го продолжат натпреварувањето.

За таа цел уште веднаш селективно беа поделени на 4 групи А, B, C, D од кои две групи веднаш беа немилосрдно отфрлени, а од останатите 2 се групираа 10 помали групи.

Секоја група имаше по една зададена песна која требаше да ја подготват во рок од 24 часа и да настапат сите заедно усогласени и според пеењето и според кореографијата.

Некои се истакнуваа повеќе, некои беа фер и тимски играчи. Имаше и несогласувања и караници, кои стигнаа и до жирито, а можеби и делумно влијаеја на одлуките, но на крајот се избраа најдобрите.

По настапот жирито речиси од ниедна група не беше воодушевено. По второто прегледување на снимките од настапите со тешки одлуки сепак, мораа да одберат само по некој од секоја група.

Македонците кои поминаа во понатамошното натпреварување се Иван и Кико Раденови, Даниел Кајмакоски и Филип Јаневски – Фифи.

На крајот следуваше прегрупирањето на кандидатите во соодветни групи и изненадувања за секој член од жирито кои не знаеја кој на која група ќе биде ментор.

Првата група се момци до 27 години (Лукијан Ивановиќ, Харис Ќато, Стефан, Коковиќ, Алекса Перовиќ, Милош Бајат и Петар Јојиќ). Нивен ментор е Емина Јаховиќ.

Втората група се девојки до 27 години (Тамара Милановиќ, Александра Брковиќ, Илма Карахмет, Христина Вуковиќ, Александра Секулиќ, Катарина Јовановиќ). Нивен ментор е Кики Лесендриќ.

Третата група се постари од 27 години (Даниел Кајмакоски, Маид Хеќимовиќ, Маја Новаковиќ, Младен Лукиќ, Бојана Рачиќ, Славко Калезиќ). Нивен ментор е Жељко Јоксимовиќ.

Четвртата група се бендови, од кои некои се веќе постоечки од првите аудиции (Иван и Кико Раденови, Рома Сијам (7 членови), Мouse Miles (2 члена), Јана Вуковиќ и Лука Грумиќ.

Останатите бендови се групираа од оние кандидати кои жирито најпрво ги отфрли, но сепак се предомисли поради нивните први настапи.

Нив им дадоа уште една шанса да се покажат, но не самостојно, туку во бендови.

Машки бенд (Армин Маликиќ, Предраг Антиќ, Марко Балабановиќ, Урош Туркулов, Никола Станојевиќ), женски бенд (Катарина Манојловиќ, Вања Мишиќ, Лана Шојиќ, Теодора Спаравало) идует ( Филип Јаневски – Фифи и Маринела Џогани). Нивен ментор е Кристина Ковач.

Сега следат подготовки со зададени песни и под менторство на одредените членови од жирито, каде секој се бори за својот тим.

_________________________________________________________________________________________

Баш штета што не отидоа понатаму Марија и Ленатагане



Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 14:48
што се израдував за Николче среќа


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:14

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20263-daniel-kajmakoski-ne-e-zadovolen-od-sinokjesniot-nastap" rel="nofollow - Даниел Кајмакоски не е задоволен од синоќешниот настап

На синоќешниот настап, Даниел не ги воодушеви ниту членовите од жирито, ниту гледачите, а веројатно ни самиот себе.

daniel-kajmakoski-ne-e-zadovolen-od-nastapot-01

Како што рече Жељко, вчера беше далеку од оној потенцијален победник на Х-фактор кој го истакна Кристина Ковач на првата аудиција.

Веројатно немаше доволно простор да се изрази во настап со толку силни машки вокали.

Она кое зачудува е дека сепак се очекуваше да отпее многу подобро, со оглед на тоа што пееше рефрен на „По тебе“ од Тоше Проески.

Тремата и возбудата си го направија своето, но Даниел има исклучително моќен глас, харизма и воодушевува со своето пеење.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:32
Ние уште помалку сме задоволни од она што го слушнавме од него синоќа...ќе видиме
како ќе се покаже понатаму.
Иван Раденов може многу повеќе од она што го покажа досега, а брат му нема некој глас.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:33
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Не сум баш задоволна од она што го видовме вечерва...направиле таков хаос со групиве
во една група 8 души во друга 20изненадување некои испеаја една строфа, а некои едвај 2 збора
и како ќе дојде некој до израз и да пее убаво кога ги распоредиле несоодветно. Катастрофа...
некои што беа добри претходно беа добри и сега, други беа добри претходно вечерва беа катастрофа 
и поминаа на стара слава, некои се провлекоа само заради добар изглед, 
други и покрај тоа што убаво пејат едноставно не дојдоа до израз не се снајдоа најдобро во група...
како и да е, малкумина се од оние што останаа што навистина вредат
и ќе успеат.




Мислам дека не случајно на некои им беше доверено повеќе време, на некои помалку. Жирито си ја знае работата, а оној кој го бива во која и да е група, ќе се снајде и ќе дојде до израз...па нели тоа е финтата голема насмевка


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:37
Верувам и се надевам дека најдобрите ќе отидат далеку и ќе успеат...
само ете не се согласувам дека требаше да поминат брат му на Раденов и Фифи
туку на нивно место требаше да бидат Лена и Марија.да


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 16:21
кој и да победи, 2-3 недели ќе се пишува за него, ќе гостува по емисии и потоа за кратко време ќе се заборави на победникот...
такви се овие шоуа... се сеќава ли некој на оној што победи на Операција триумф?

ќе направеле од нив ѕвезди ... ѕвезди се раѓаат, не се создаваат.

ПС: Колку што ги слушнав кандидатите, 90% од нив подобро пеат од Емина.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Декември.2013 во 09:08

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20306-kristina-kovac-ke-se-bori-so-zeljko-za-daniel" rel="nofollow - Кристина Ковач ќе се бори со Жељко за Даниел

Социјалните мрежи се преполни со коментари во врска со случувањата во „Х-фактор Адриа“. Во вторникот ги видовме кандидатите кои поминаа во следниот круг на натпреварувањето, а два дена подоцна, коментарите не запираат!

kristina-kovac-ke-se-bori-so-zeljko-za-daniel-01

Емина е воодушевена од својата група натпреварувачи, момците до 27 години. Како што неофицијално се дознава, нејзините кандидати ѝ приредиле посебно изненадување како голема благодарност што ги пречекала во Истанбул. Тоа ќе го погледнеме во следната епизода.

kristina-kovac-ke-se-bori-so-zeljko-za-daniel-1

Кристина Ковач, исто така ги поддржува своите натпреварувачи, односно, бендовите на кои таа е ментор.

Интересно е тоа дека оваа членка на жирито не ги крие симпатиите и фаворизирањето на Даниел Кајмакоски. Му напишала и коментар за поддршка на Фејсбук, иако тој не е во нејзината група:

„Драг Даниел, да знаеш дека тоа што Жељко ти е ментор не го менува моето мислење за тебе и не значи дека отсега ќе те критикувам. Но, него да, ќе го критикувам за сѐ што ќе каже погрешно, бидејќи не смее да греши со тебе! Бакнеж од К“, му напишала Кристина Ковач.

Какви навистина ќе бидат коментарите на следните аудиции останува да чекаме и да видиме, во вторник на Сител телевизија.

kristina-kovac-ke-se-bori-so-zeljko-za-daniel-2



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 16.Декември.2013 во 03:01
Глупости каде е Ичкова,како можеа да не ги пуштат Наталија Данаилова и дечкото шо беше со неа...ма ајде.
Ама најмило ми е за Тамара шо помина и Илма.

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 17.Декември.2013 во 23:34
Фаворитите ми поминаа ама душа ми излезе за Тамара ух



Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 15:39
Кои 6 кандидати продолжуваат понатаму?

Вчера се одржа првиот дел од новата фаза на натпреварување, односно „Куќата на судиите“.

Во оваа емисија беа прикажани натпреварувачите во куќите на Емина Јаховиќ, која е ментор на момците до 27 години и куќата на Кики Лесендриќ кој е ментор на девојките до 27 години.

Во двете групи имаше по 6 натпреварувачи од кои се избраа само по 3 кои продолжуваат понатаму.

Она што беше интересно е што момците најпрво имаа можност, на покана на Емина да го посетат нејзиниот дом во Истанбул и да прошетаат низ градот.

Таму ги вежбаа и своите песни, но настапите и одлуките сепак беа донесени во Белград.

Момците беа воодушевени од нејзиното гостопримство и од градот, па какао благодарност и тие ѝ подарија 6 ружи, кутија со чаша за кафе, сложувалка и слика на која се заедно со неа. Овој нивни гест само ја отежна нејзината одлука, со оглед и на нивното пеење.

На секој од судиите при преслушувањето на кандидатите им помагаше по еден странски гостин кој има вакво искуство.

Емина го избра својот сопруг Мустафа Сандал, кој е познат музичар и продуцент, а има учествувано и победено како судија на слично натпреварување „The voice“.

Прв меѓу натпреварувачите на Емина беше рокерот Милош Бајат кој имаше многу моќен и емотивен настап, но не помина во следната фаза.

Вториот натпреварувач беше фотографот Стефан Коковиќ, кој исто така не помина во следната фаза.

Трет кој настапи е препознатливиот Петар Јојиќ – Перчоли, кој иако воодушеви со својот глас, сепак во секоја негова изведба се препознава Здравко Чолиќ, поради што и тој не помина во следната фаза.

Оние тројца од групата на Емина кои продолжуваат во следната фаза на настапите во живо се: 14 – годишниот Харис ЌатоАлекса Перовиќ кој Емина специјално го побарала од групата со бендови и направила замена. Трет кој поминува во следната фаза е Лукијан Ивановиќ.

Во куќата на Кики Лесендриќ, помошник судија беше познатиот водител на BBC радио 1, Skott Millis.

Девојките навистина беа импресивни и успеаја да ги освојат симпатиите на Скот, иако повеќето пееја на српски и тој не разбираше ниту збор, но според реакциите, навистина го допреа нивните изведби.

Прва настапи Александра Брковиќ, која имаше навистина емотивен настап. Иако Кики како забелешка при одлучувањето ѝ забележа дека треба да внесе уште повеќе емоции, сепак таа помина во следната фаза.

Втора настапи Кристина Вуковиќ која има убава боја на гласот, но сепак не се истакна со изведбата на песната и не помина во следната фаза.

Трета настапи малата Илма Карахмет, која и овојпат, како и на првата аудиција воодушеви со својот глас и изведба. Без сомнение, иако е премногу мала за вакво големо натпреварување, продолжува во следната фаза на настапите во живо.

Како четврта настапи Катарина Јовановиќ, која има речиси „црнечка“ боја на глас, што е ретко на овие простори, но од друга страна тоа ја ограничува на одреден тип песни, но тоа не е она што се бара. Затоа Катарина не продолжува во следната фаза.

Комплетен настап имаше петтата натпреварувачка Александра Секулиќ, која покрај танцувањето овојпат покажа многу повеќе и во изведбата на песната, за разлика од првата аудиција. Сепак, Кики и Скот сметаа дека подобро е да продолжи сама со својата кариера.

Шеста и последна натпреварувачка беше Тамара Милановиќ, која на првата аудиција ја расплака Емина Јаховиќ со својата изведба. Овојпат имаше повесела песна и многу повеќе трема, но сепак судиите го препознаа квалитетот во неа и сметаа дека е дијамант кој допрва треба да се обликува и заслужува шанса за понатаму.

Три натпреварувачки кои продолжуваат од групата на Кики Лесендриќ се: Александра Брковиќ, Илма Карахмет и Тамара Милановиќ.

После сите настапи и одлуки за овие две групи, шесте избрани сигурно продолжуваат понатаму, а вие, публиката и гледачите имате можност со гласање да вратите еден од исфрлените момци до 27 години и една од девојките до 27 години.




Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 15:41
Колку ми е мило што излезе Перчолизадоволство


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 15:42
Percholi ispadna,me iznenadi:(

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 16:09
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Колку ми е мило што излезе Перчолизадоволство
Реално најдобро испеа ама став, движење, ист Чола и фриз и облека copy, paste е типот и затоа испадна и да се кур?и  многу 


-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 19:52
Воа последново Арапино нешто си го згрешил

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 21:25
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Воа последново Арапино нешто си го згрешил
Порке мрзла?


-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 14:24

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20440-x-faktor-tamara-milovanovik-favorit-na-skot-mils" rel="nofollow - Х Фактор: Тамара Милановиќ фаворит на Скот Милс?

За тоа дека „Х фактор Адриа“ е најпопуларно шоу зборува податокот дека на социјалните мрежи сè уште се зборува за првата епизода во куќата на судиите кога се дознаа финалистите од групите на Емина Јаховиќ и Кики Лесендриќ.

skot-mils-ja-pofali-tamara-milovanovik-01

Посебно внимание на социјалните мрежи привлече коментарот на гостинот на Кики, Скот Милс, познат радиоводител од Велика Британија, кој на Твитер за време на емисијата го објави настапот на Тамара Милановиќ и напиша коментар: „Сериозна Х фактор фаца!“

Таа за разлика од првата аудиција кога ја пееше емотивната балада од Адел  „Don`t you remember“  и со својот настап ја расплака Емина Јаховиќ, овојпат избра повесела песна.

На аудицијата пред менторот Кики Лесендриќ и неговиот гостин Скот Милс ја отпеа „Hajde da“ од Беби Дол.

Со интересната изведба и одличната контрола на гласот и ритамот ги освои симпатиите на двајцата.

Во коментарот при соопштувањето на одлуката Кики ѝ ги пренесе импресиите и ѝ откри дека во неа виделе дијамант кој допрва треба да се обликува.

Скот Милс изразил особено задоволство за поканата од Кики да му биде гостин и да му помогне во изборот на 3 девојки финалистки од групата до 27 години.

„Мило ми е што Скот ја прифати мојата покана. Неговото познавање на музиката е фасцинантно. Познато е дека Скот работел со светски изведувачи, бил главен гостин на турнејата на Роби Вилијамс, а неговото радиошоу на BBC Radio 1 е една од најслушаните емисии во светот.Штом дознав дека сум избран да бидам судија во „Х - фактор“ ми беше логично, како врвен професионалец и мој голем пријател, да го поканам како гостин – ментор. Благодарен сум што ми помогна во донесувањето на тешките одлуки“. – изјавил Кики Лесендриќ.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 16:49
Симптоматично ми е тоа што сите кои носеа крст (ланче, нараквица и сл.) испаднаа кај Емина...

Сега сум 99% сигурен дека на крај ќе победи некој од Босна.    Очигледно ги форсираат, а за жал и Даниел ќе лета следното коло.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 19:03
Se soglasuvam so tebe,Li:)
Mislam deka Bosanecot Maid ima najgolemi shansi za pobeda,spored
ona shto go gledame kako osnov za eliminacija na uchesnicite



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 19:29
Мислам дека Маид е најдобриот меѓу сите останата. Да бидеме искрени Даниел испеа толку лошо дел од песната на Тоше што ме изненади што го пуштија понатаму.
Е сега ќе видиме со гласањето на публиката и враќање на некој од кандидатите ми мириса дека тоа ќе биде Перчоли.. некако го форсираат гадов многу


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 21:47
Сите од жирито ако се пристрасни и ако гледаат само за нивните сонародници
ќе останат во финале само Срби и Босанцизамисленост


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 21:49


А кој ни` е крив што не знаеме да си организираме МК-Х-f**ktor...


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 21:53
Ајде настрана тоа што сме неспособни туку неспособни сме 
и во тоа да се избориме да имаме некој во жирито...па веќе ако учествуваат четири земји
нека има од секоја држава по еден претставник во жири.
Мислам дека во жирито нема ни Црногорец? Туку не сум сигурна дали и некои
Црногорци продолжија понатаму?
А Маид во која група е уствари? 


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 21:57
Можеме да организираме МК - Survivor...

На секого по 500 евра и праќање месец дена во Охрид... па кој преживее...


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:03
Иначе појма немам кој е тој Маид...


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:04
смеењене се согласувам Ли со локацијата,
подобро би било да ги пратат на Голем Град , па да видиме кој ќе преживеезагриженост


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:05
http://xfactorsrbija.com/wp-content/uploads/2013/11/maid-hecimovic.jpg" rel="nofollow">maid-hecimovic

Eve go Maid:)
Mislam deka e najdobar!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:06
I glas i stava i imidz:)

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:06

и на оној Лукијан толку фалење му удрија, а уствари ништо посебно...подобро оној со обетките 
да продолжеше.



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:08
Jas si go sakav i Percholi:)
Nastrana od toa shto beshe poln so sebe
i mozhebi  poseduvashe nekoja nadmenost,ama sepak
za svoi 15-16 godini,dechkoto peeshe preubavo:)


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 20.Декември.2013 во 22:33
каков геј 

-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 21.Декември.2013 во 00:36
Originally posted by Valerija Valerija напиша:


Jas si go sakav i Percholi:)
Nastrana od toa shto beshe poln so sebe
i mozhebi  poseduvashe nekoja nadmenost,ama sepak
za svoi 15-16 godini,dechkoto peeshe preubavo:)




mene mi izgleda 25-26
mozebi poradi stajlingot.....ama i liceto nekako

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 21.Декември.2013 во 00:43
Нај мака ми падна шо не го примаа тој фотографот брат му шо починал...

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Декември.2013 во 08:33
Stefan Kokovic isto imashe prekrasen nastap,zboruvam za prviot nastap
(Baila Morena),ama ete ispadna i toj kako i mnogu drugi koi imaa kvalitetni glasovni moznosti
i scenski nastapi
 


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 00:25
Не ми се  допаѓа Александра Брковиќ, женската убаво пее, ама кога ја гледам си мислам или нешто ја боли или од нешто многу и се згадило не знам


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 12:56
ајде вечер нашите да ги гледаме 

-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 14:15

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20483-leontina-kako-gostin-sudija-na-kristina-kovac-vo-x-faktor" rel="nofollow - Леонтина како гостин судија на Кристина Ковач во „Х - фактор“

Во новата епизода на „Х-фактор“ во куќите на судиите ќе ги видиме натпреварувачите над 27 години во групата на Жељко Јоксимовиќ и натпреварувачите во бендови од групата на Кристина Ковач.

leontina-kako-gostin-sudija-na-kristina-kovac-vo-x-faktor-01

Кристина како своја гостинка судија ја избра долгогодишната пријателка Леонтина Вукомановиќ како врвен музички професионалец со која и Жељко Јоксимовиќ има соработувано.

„Леонтина е вистински избор за гостин судија, кој ми помогна многу за да донесам навистина тешки одлуки. Го ценам фактот што таа е феноменален автор, зад себе има песни со кои многу кариери се изградија и ако ја изземеме стилската разлика која постои меѓу нас, таа е една од ретките жени автори на домашната сцена чија работа ја почитувам. Плус и двете сме Скорпии, што е убиствена комбинација, ќе видите во емисијата!“ – изјавила Кристина Ковач

Какви се коментарите на Кристина и Леонтина, дали бендовите ги оправдаа очекувањата на својата менторка и кои продолжуваат во следната фаза од натпреварувањето ќе дознаете вечерва во новата епизода.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Декември.2013 во 18:26
Кога настапува Тамара Миловановиќ повторно ?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 00:32
Нашиот Даниел отпеа феноменално и оди понатаму..

 

Криво ми е за Маид..се надевам публиката ќе го врати




-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 10:02
a fifi?odi li ponatamu

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 15:12
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

a fifi?odi li ponatamu

Фифи оди да, браќата не одат

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 15:58
тој таквиот отиде боже сачувај , се знаеше дека браќата нема да идат таа Ковач од почеток викаше дека не се добри, ама им се допаѓаа на другиве судии 

-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 16:06

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20515-daniel-so-svetski-x-faktor-a-koi-se-poslednite-koi-prodolzuvaat-vo-x-faktor-adria" rel="nofollow - Даниел со светски Х – фактор, а кои се последните кои продолжуваат во „Х – фактор Адриа“?

Во втората емисија од фазата во куќата на судиите ги видовме групата „Бендови“ на Кристина Ковач и нејзиниот помошник судија, Леонтина Вукомановиќ и групата „Натпреварувачи над 27 години“ на Жељко Јоксимовиќ и неговиот помошник судија Тони Цетински..

daniel-so-svetski-x-faktor-a-koi-se-poslednite-koi-prodolzuvaat-vo-x-faktor-adria-01

Во Белград се случуваше аудицијата на Кристина каде први кои настапија беа Јана Вуковиќ и Лука Грумиќ, како прекрасен хармоничен дует со одлично согласени и балансирани вокали, но за жал не поминаа во следната фаза.

Втори од бендовите се претставија победникот на македонскиот Идол и неговиот брат, Иван и Кико Раденови. Коректно испеаја, но не доволно воодушевувачки за да се издвојат во силната конкуренција, поради што не продолжија во следната фаза.

Третиот бенд е еден од новоформираните бендови во оваа фаза, од оние натпреварувачки кои не поминаа на првите аудиции како соло пејачки. Веројатно многу подобро звучат како бенд „4U“, бидејќи со својата изведба покажаа дека навистина може да функционираат како женски бенд и продолжија во следната фаза во натпреварувањето.

Ромската група „Рома Сијам“, како четврти кои настапија повторно се издвоија со својата оригиналност и различност. Комбинацијата на ромскиот јазик и американскиот рап беа одлична комбинација, но не доволна за да поминат во следната фаза.

Вистинско уживање и освежување беше вториот новоформиран бенд од момците кои не поминаа како соло изведувачи. Како boy band „Доктори“ функционираат дури и многу подобро, поради што ако не поминеа сега беа решени и сами да продолжат со кариерата како група.

Последниот шести бенд можеби најмногу се очекуваше за да се слушне како ќе звучи комбинацијата од нашата Фифи и Маринела Џогани. Според она што го покажаа, името „H2O“ им е сосема соодветно, бидејќи звучеа навистина моќно и согласено. Ја заслужија шансата што им ја даде Кристина и продолжија во следната фаза.

Тешки беа одлуките со оглед на квалитетот кој сите го покажаа, но само три бендови продолжуваат со натпреварувањето во живо: женскиот бенд 4U“, машкиот бенд „Доктори“ и дуото H2O“, на Фифи и Маринела.

daniel-so-svetski-x-faktor-a-koi-se-poslednite-koi-prodolzuvaat-vo-x-faktor-adria-1

Во Будва, на брегот на Јадранското Море се случуваше аудицијата на Жељко, а во изборот му помагаше Тони Цетински.

Прва од оваа група натпреварувачи над 27 години беше ќерката на починатиот српски пејач Луис, Маја Новаковиќ која испеа премногу емотивна балада и му ја посвети на својот татко. Тони и Жељко беа воодушевени од неа и емоцијата која ја покажува додека ја пее секоја нота. Тоа беше и една од причините поради кои таа продолжува во следната фаза.

Славко Калезиќ настапи втор на оваа аудиција, одлично испеа, но како што би рекол Тони, повеќе одговара на мјузикл, отколку на ова натпреварување. Бидејќи по професија е глумец, веројатно ќе има шанси таму да го покаже својот Х - фактор.

Младен Лукиќ е музичкиот професор и тромбонист кој буквално ги остави наежени и импресионирани и Тони и Жељко. Фантастична изведба на исклучително тешка песна со неверојатна контрола на гласот и со премногу внесени емоции во секој тон, беа повеќе од доволни за да продолжи во следната фаза со настапите во живо.

Маид Хеќимовиќ кој важеше за еден од фаворитите, особено на женската публика, испеа одлично, дури за момент вокалот му беше толку моќен и силен што немаше потреба од микрофон. При соопштувањето на одлуката дека не поминува понатаму, Жељко му призна дека тој лично никогаш го нема достигнато тој волумен на глас.

Петта по ред настапи Бојана Рачиќ со особено силна и тешка песна, но нејзиниот глас беше доволно моќен за да ја испее онака како што звучеше и да успее да ги пренесе своите емоции. Сепак, конкуренцијата беше преголема и таа не продолжи во следната фаза.

На крај, како шести, настапи нашиот Даниел Кајмакоски кој буквално ги воодушеви и можеби немаше потреба да чека до одлуката. Првиот коментар на Тони Цетински беше дека тој има светски Х - фактор и слободно може да го освојува светот. Уште една потврда на претпоставката на Кристина Ковач дека тој може да биде победникот на ова шоу. Точно, прецизно и перфектно пеење кое не беше возможно да не помине во следната фаза на натпреварувањето.

Во оваа група за нијанса можеби беа и потешки одлуките, но, сепак Жељко и Тони се согласија кои тројца ќе продолжат понатаму: Маја Новаковиќ, Младен Лукиќ и Даниел Кајмакоски.

daniel-so-svetski-x-faktor-a-koi-se-poslednite-koi-prodolzuvaat-vo-x-faktor-adria-2

За сите оние кои можеби се малку разочарани ако не продолжил понатаму нивниот фаворит, https://www.facebook.com/dialog/oauth/?client_id=1421213158114693&redirect_uri=http%3A%2F%2Fxfactoradria.com%2Ffb%2F&scope=email" rel="nofollow - Raiffesisen Club Serbia им овозможува преку гласање на нивната апликација, да вратат по еден од испаднатите натпреварувачи во двете групи.

После оваа фаза ќе почнат подготовките за настапите во живо каде се очекува вистинска борба, но и вистинско уживање.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 16:07
Originally posted by Crna Arapina Crna Arapina напиша:

тој таквиот отиде боже сачувај , се знаеше дека браќата нема да идат таа Ковач од почеток викаше дека не се добри, ама им се допаѓаа на другиве судии 


Сакаш да кажеш дека браќата беа подобри од "тој таквиот"..

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 16:14
Маид беше разочаран,што е сосема очекувана реакција.Типот беше исто предобар.Се надевам публиката ќе го врати!

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 16:16

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/20510-zosto-go-sakame-daniel-kajmakoski" rel="nofollow - Зошто го сакаме Даниел Кајмакоски?

zosto-go-sakame-daniel-kajmakoski

Полека, но сигурно, ни ги освојува срцата.

Можеби затоа што имаме потреба навистина некого да сакаме од срце.

Можеби затоа што ни недостасува ѕвезда чии концерти со душа ќе се чекаат. ..Или можеби затоа што во очите му се гледа дека е скромно дете (како што неодамна спомна и Емина Јаховиќ).

Даниел Кајмакоски, момчето со потекло од Струга, кое живее и работи во Австрија, навистина знае како да пее. И да ужива додека пее...И искрено да се радува.

Иако можеби не зборува совршен македонски јазик, Македонија полека, но сигурно, му ја дава комплетната доверба. И има зошто...

Светско, а наше. Воспитано и културно дете. Харизма која не се среќава често.

Можеби ни се допаѓа затоа што зрачи со позитивна енергија и насмевка која освојува.

Можеби затоа што навистина гледаме неискористен потенцијал со светла иднина.

Победил или не, можеме да кажеме дека ѕвездата е родена.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Crna Arapina
Датум на внесување: 25.Декември.2013 во 21:35
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Originally posted by Crna Arapina Crna Arapina напиша:

тој таквиот отиде боже сачувај , се знаеше дека браќата нема да идат таа Ковач од почеток викаше дека не се добри, ама им се допаѓаа на другиве судии 


Сакаш да кажеш дека браќата беа подобри од "тој таквиот"..
Да сакам 


-------------
Train hard,Fight easy !


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 26.Декември.2013 во 00:05
A na Leontina pa sto li i stanalo...ne lici na sebe

A na nashive...aj so sreka

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Декември.2013 во 17:48

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20562-novogodisni-koncerti-na-finalistite-od-x-faktor-adria" rel="nofollow - Новогодишни концерти на финалистите од „Х - фактор Адриа“

Ако сте дел од најголемите фанови на музичкото шоу „Х – фактор Адриа“ и имате можност викендов да отпатувате до Србија, тогаш за вас има специјално задоволство.

novogodisni-koncerti-na-finalistite-od-x-faktor-adria-01

Сите 12 финалисти кои досега беа избрани од четирите групи ќе настапат на два заеднички концерти.

За првпат, на едно место во преубава празнична атмосфера во шопинг центарот „Делта Сити“ овие петок и сабота (27. и 28.12.2013) со почеток од 18 часот, два дена ќе може вистински да уживате.

Во текот на двата концерта посетителите ќе уживаат во интерпретациите на своите фаворити. Овој петок први ќе настапат девојките до 27 години: Александра Брковиќ, Тамара Милановиќ, Илма Карахмет и момците до 27 години: Алекса Петровиќ, Харис Ќато, Лукијан Ивановиќ.

Во сабота, пак, ќе настапат: Даниел Кајмакоски, Младел Лукиќ, Маја Новаковиќ, машкиот бенд „Доктори“, женскиот бенд „4U“, Фифи и Маринела како дуо „H2O“.

Ќе има и наградна игра во која ќе може да се освојат билети за спектакуларното финале на „X – фактор Адриа“

Оние кои нема да имаат можност да отидат и да ги погледнат концертите во живо, веројатно ќе бидат прикажани како дел од некоја специјална Х – фактор емисија.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 19:19
Штета што не продолжи понатаму





Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 19:23

Задоволна сум од кандидатите кои отидоа понатаму кај Жељко,

додека од групата 4u ми се допаѓа како пее само плавушата, од докторите 3 не им ги знам имињата а од H2O никој...

п.с Маид испеа многу лошо.



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 17:51

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20591-x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl" rel="nofollow - „Х – фактор“ концерт: Даниел, Маја, Младен и бендовите направија спектакл

Финалистите на популарното музичко шоу ги воодушевија присутните на новогодишниот концерт пеејќи домашни и странски хитови.

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-01

Откако во петокот вечер на првиот концерт во „Делта Сити“ настапија финалистите од групите на Кики Лесендриќ и Емина Јаховиќ, во саботата вечер се одржа уште еден сјаен подарок концерт на финалистите во „Х-фактор“.

Во празнична атмосфера во шопинг центарот „Делта Сити“, најдобрите кандидати на менторите Кристина Ковач и Жељко Јоксимовиќ, на присутните им подарија незаборавна вечер пеејќи многу хитови со кои ги забавуваа.

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-4

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-5

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-10

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-9

Бројни тинејџери стоеја трпеливо пред концертот во ред за фотографирање со своите фаворити кои делеа автограми.

Посебно внимание привлекоа бендовите кои беа поддржани и од нивната менторка Кристина.

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-1

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-2

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-6

На крајот на концертот финалистите заедно со домаќинот на настанот, Дејан Цукиќ го отпеаја неговиот прочуен хит „Ја бих да певам“.

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-3

Инаку, сите натпреварувачи веќе вредно работат со своите ментори, а возбудливите настапи на веќе избраните кандидати и на оние кои дополнително ќе бидат вратени во натпреварувањето од страна на публиката, ќе може да ги гледаме од јануари 2014 година на Сител телевизија.

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-8

x-faktor-koncert-daniel-maja-mladen-i-bendovite-napravija-spektakl-7



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 17:55

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20589-percoli-namesto-na-x-faktor-povtorno-pee-na-ulica-video" rel="nofollow - Перчоли наместо на „Х – фактор“, повторно пее на улица

Натпреварувачот на „Х – фактор Адриа“ се врати повторно на своето старо место и пеењето на улица. Петар Јојиќ Перчоли е познат по тоа што пее песни од Здравко Чолиќ, но и многу потсетува на популарниот пејач.

percoli-namesto-na-x-faktor-povtorno-pee-na-ulica-01

За жал, не се пласираше во понатамошните емисии за настапите во живо. Сепак, тој не се откажува од пеењето и се врати онаму каде што почнал, на Кнез Михајлова улица во Белград.

Момчето кое има само 18 години ги забавува минувачите во најпрометната улица и заработува од оставените парички. Можеби некој ќе препознае поинаков Х-фактор и ќе знае да го искористи неговиот талент за да го претвори во вистинска ѕвезда.

Она што е позитивно од целиот процес, иако не продолжи понатаму е тоа што сега многу повеќе луѓе дознаа за него и многу повеќе го препознаваат. Оној кој навистина има талент ја наоѓа својата публика.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 22:10
Дечкото можеби има глас но треба да научи дека во шоу бизнисот се бара екстравагантност,оригиналност,харизматичност ,треба да си изворен а не бледа копија на некој друг.
Затоа и нема фактор.
Еве еден пример од Русија за тоа шо бара аудиториумот и лугето од шоу бизнисот.




Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Јануари.2014 во 17:19

http://www.crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/20661-daniel-kajmakoski-voodusevi-so-izvedbata-na-gromovi-na-dusa-video" rel="nofollow - Даниел Кајмакоски воодушеви со изведбата на „Громови на душа“ 

На аудицијата во куќата на менторите, сите финалисти на „Х – фактор“ изведуваа по 2 песни кои не беа веднаш прикажани.

daniel-kajmakoski-voodusevi-so-izvedbata-na-gromovi-na-dusa-video-01

Даниел покрај фантастичната изведба на „When I was your man“ од Бруно Марс, ја отпеа и „Громови на душа“ од Тоше Проески. Токму оваа изведба беше прикажана во вчерашната емисија на „Х – фактор Адриа“.

Со емотивна изведба во негов стил, до пола песна ја отпеа на македонски, а втората половина со српската верзија како „Једина“.

И Жељко Јоксимовиќ и Тони Цетински беа импресионирани од неговата изведба.

За среќа, не се труди да го имитира Тоше, туку ја пее на негов начин, кој сепак сите ги допира и воодушевува.

Официјално сè уште не се објавени видеата со изведбите од вторите песни кои ги пееја финалистите, но голема обожавателка на Даниел го снимила настапот преку телевизор и го поставила видеото на Јутјуб, па веќе сите може да уживаме во неговата изведба!



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 20:32

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/20677-koj-ke-bide-voditel-na-x-faktor-producentite-najavuvaat-iznenaduvanje" rel="nofollow - Кој ќе биде водител на X фактор - продуцентите најавуваат изненадување!

koj-ke-bide-voditel-na-x-faktor-producentite-najavuvaat-iznenaduvanje-1

Денес, во 21 часот ќе ја гледаме првата епизода на X Фактор во живо, за која продуцентите најавуваат бројни изненадувања!

Она што никако не го откриваат е кој ќе биде водител на самата сцена.

Продуцентите сакаат да ја шокираат публиката и затоа оваа информација се чува како најстрога тајна.

Како специјални гости денес ќе го гледаме светското дуо 2CELLOS.

koj-ke-bide-voditel-na-x-faktor-producentite-najavuvaat-iznenaduvanje-2



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 22:27
ke otvarame li posebna tema za Danielѕвезда

-------------
vivi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 23:34
B R A V O!!!!



-------------
vivi


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 23:37
Даниел е цар!
Плени со неговата скромност,харизма и вонсериските гласовни можности.
Гордост за Мк,за цел Балкан и пошироко.
Еден од ретките со светски Х фактор!
Фантастично!!!!



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 23:53
Водителот ми е одбивен...нешто како нашиов Зоки фаци ме асоцира
Даниел срцка
Тамара слабо
Илма супер
Александар одлично
Фифи и он слабо пее песна што ја знае како оче наш

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Јануари.2014 во 23:54
samo Daniel...eden treba da odi do krajголемо гушкање

-------------
vivi


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 08.Јануари.2014 во 00:15
ideeeee ponatamuголемо гушкање

-------------
vivi


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Јануари.2014 во 08:02

Даниел број 1 за публиката на X Factor!

По долги тестирања и елиминации, за некои тажни за други среќни, конечно дојде и полуфиналето на X Factor.

И додека има уште долги 10 недели до финалето на шоуто, сепак оваа прва вечер, нашите Даниел Кајмакоски и Филип Јаневски – Фифи успеаа да ги освојат и жирито и публиката.

Даниел, по избор на неговиот ментор Жељко Јоксимовиќ, ја испеа песната One од U2. Воедно, тој беше единствениот изведувач кој беше придружуван и од бенд. Даниел целосно се внесе во стиховите, но уште повеќе во прекрасното исполнување. Тој доби позитивни коментари од сите членови на жирито. И водителот целосно го пофали и му кажа дека тој е еден од оние миротворци кои чекорат по земјата! Тој уште еднаш покажа дека е навистина родена ѕвезда и гордост македонска, па токму поради тоа имаше освоено најмногу гласови !

Фифи заедно со Маринела, односно дуетот H2O ја испеаа познатата песна од Кристина Агилера - Beautiful. Фифи пееше со целосни чувства, можеби токму поради тоа што се пронаоѓа во зборовите од песната. Додека таа пееше публиката ракоплескаше, а двете беа навистина возбудени. Гласовите на Фифи и Маринела мошне добро се совпаднаа и имаа прекрасна интонација. Кристина Ковач избрала навистина добра песна за овој дует, што дури сите членови од жирито ја пофалија. Фифи и Маринела ќе треба повеќе да се потрудат за следниот настап, бидејќи беа предпоследни во овој избор.

За жал, најмалку гласови имаа Александра Брковиќ, која ја исполни You've Got the Love и Младен Лукич, кој ја испеа легендарната Bacila je sve niz rijeku. Овие кандидати по гласањето пееа уште две песни, па на крај жирито одлучи дека Младен треба да излезе од шоуто.

Гости на X Factor беа неверојатните 2Chellos, кои исполнија неколку познати хитови на нивен начин. Како и да е на нашите кандидати им посакуваме исто волку голем успех и следната недела!



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 08.Јануари.2014 во 09:30
Маринела појма си нема од пеење...
не ми се допаѓа и девојкава што отиде понатаму сепак бев за Младен, подобар беше.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk