Испечати | Затвори го прозорот

Дали Бранко Црвенковски ќе биде сменет ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26392
Датум на принтање: 25.Јули.2024 во 09:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали Бранко Црвенковски ќе биде сменет ?
Постирано од: Messenger
Наслов: Дали Бранко Црвенковски ќе биде сменет ?
Датум на внесување: 31.Март.2013 во 03:40
После катастрофалните резултати по СДСМ од локалниве избори (на страна од другите шест претходни)  сосем очекувано е да се постави прашањето дали на следниот партијски конгрес Бранко Црвенковски ќе биде сменет (или ќе си даде оставка) од неговата позиција ?

Еве, бидејќи јас ја поставувам анкетава, прв ќе го кажам моето мислење. Мислам дека шансите се оти Бранко, на овој или оној начин, ќе остане да седи на својата фотеља.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Март.2013 во 08:19
Гласав со НЕ .

Според мене тешко во оваа ситуација ќе се најде некој доволно ’’луд ’’ за да ја вади партијата од тињата во која ја пикна Бранко .

На СДСМ му фали  млад лидер со харизма .Само таков може да собере целиот СДСМ-овски електорат и да поведе партијата кон светла иднина .


-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 31.Март.2013 во 13:23
Originally posted by емил емил напиша:


На СДСМ му фали  млад лидер со харизма .Само таков може да собере целиот СДСМ-овски електорат и да поведе партијата кон светла иднина .

Пошто очигледно им недостасува баш таков лидер ...потребно е најпрво да му се заблагодарат на услугите од стариот и баеги шаш`рдисан-им лидер...трепкање
Па потоа ....и природно нели....ќе си се „отвори„ постапка за барање на нов ем и млад лидер на партијата...но никако од постоечкото „опкружување„ на сегашната врхушканека ти е срам
Инаку.... „ништо од бизнисот„ чинам дека ќе им се случи...голема насмевка
А можеби ...и на клоци ќе мораат да го исфрла(а)т постоечкиов...кој знае тука да каже како ќе бидне однапред...јака им душа...изненадување
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Март.2013 во 15:18
...ja pa,...chinam,намигнување...epten mnogu  ke me zdoboli,

...ali  toj ke im ostane, ali  ke im zaminel!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Март.2013 во 17:56
Мислам дека Бранко и врхушката околу него, заедно со најтврдите подржувачи, живеат со матрица од социјалистичкиот систем, кога постоеше само една партија во која членуваат само "најинтелигентните", "најпаметните", "најспособните", "најобразованите" и "најкултурните луѓе", па според тоа, како по некое непишано Божје правило, водењето на државата им припаѓаше само ним.

На таквата самобендисаност, ароганција и игнорантност кон реалноста на животот не може ништо разумно да се противстави затоа што соочувањето со илузијата на нивниот светоглед се граничи со тотална лична катастрофа. 

Од една страна ги жалам младите, способни и перспективни членови кои премногу вложија во љубвта со Бранко, па сега не можат така лесно да се разведат од него, но од друга страна тоа покажува дека или не биле доволно остроумни за да го прочитаат нивниот лидер или биле премногу амбициозни во својата егоистичност и сметале дека ризикот на крајот ќе им се исплати со некоја добро платена државна фотеља и некој иден профитабилен шверц со нафта.

Во секој случај, жално е за Македонија што ќе мора уште извесно време да се соочува со непотребни потресувања и тензии од изветените маратонци  кои го трчаат последниот круг и како хипнотизирани уште до недоглед го рецитираат слоганот "Многу сме јаки, многу сме јаки, многу сме јаки..."
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Април.2013 во 13:59
не знам kaj e branko. vtora, posle svetskiot potop, katastrofa ???? на телефон
upm ama stana dosadno bez nego
.
не знам-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Април.2013 во 14:13
sega se mislam , prasanjeto e dali kje bide smenet????
.
abe jas mislam deka vise nikoj nema da go vidi pri zdravi oci, a kamoli da go smenat
.
toj izgleda se samoraspustil na polnokj vo denot na obicnite lokalni izbori-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: ansasho
Датум на внесување: 05.Април.2013 во 11:08
Нема никогаш да биде сменет ќе си остане за стално лидер на таа партија.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Април.2013 во 00:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Мислам дека Бранко и врхушката околу него, заедно со најтврдите подржувачи, живеат со матрица од социјалистичкиот систем, кога постоеше само една партија во која членуваат само "најинтелигентните", "најпаметните", "најспособните", "најобразованите" и "најкултурните луѓе", па според тоа, како по некое непишано Божје правило, водењето на државата им припаѓаше само ним.

На таквата самобендисаност, ароганција и игнорантност кон реалноста на животот не може ништо разумно да се противстави затоа што соочувањето со илузијата на нивниот светоглед се граничи со тотална лична катастрофа. 
се сложувам донекаде со твето мислење
делон кој го подвлеков ми е спорен
колку партиски систем имаме во моментов во државава?

и едно подпрашање во контекст на твојата констатација-
како по некое непишано Божје правило, водењето на државата им припаѓаше само ним.
колку години ВМРО биле на власт од осамостојувањето?
колку години Груевски е на власт,и како премиер а и како министер?
собери,одземи па изброј ми
инаку да,се сложувам донекаде дека можеби е време Бранко да си оди,затоа што ме интересира кој ќе биде виновен потоа за се што ни се случува
и секако дека имаат квалитетен кадар(еве на локалните избори мене лично нивната понуда воопшто не ми ги задоволи критериумите)
само прашање е дали филмот со млади или памперас кадри кои ете ги има и премногу во ВМРО ќе донесе нешто позитивно


и за крај има нешто што ме мачи деновиве голема насмевка
зошто ВМРОвците на чело со премиерот упорно инсистираат Бранко да си оди и ја држат тезата дека тоа поприлично би ја зајакнало СДСМ?????
дали тоа значи дека сакаат СДСМ да дојди на власт?
логиката ми вели дека ова е против секоја логикаразмислување
освен...освен ако сите тие ВМРОвци не се од младотурците кои прелетале од СДСМ во ВМРО во потрага по повисоки интереси?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2013 во 13:10
 - ma bidete bez gajle !

...i da go snema branko voopshto,
...drpmne-ovcite za nego ke se fakjaat,...dok se zivi !

tie,ednostavno,..za k*r nemashe da gi biva ,смеење
...ako ne im beshe toj branko i,

...se chudam shto  ushte ne mu podignale i na nego nekoj glup spomenik,

..kako i za se i sekoj ...dosega!газење од смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 02:08
spomenici imame DOSTA...naprimer - spomenik na nikola karev
mozebi e glup spomenik za nas heroj . taka misli naprimer brza
.
no ako bi izgradile spomenik na branko, toa bi bilo prvpat vo nasata drzava
NE DA IZGRADAT GLUP SPOMENIK, NEGO DA IZGRADAT SPOMENIK ZA GLUP
.
TAKA DA brzo zapomni
SE GRADAT I GLUPI SPOMENICI NO NIKAKO SPOMENICI ZA GLUPIда


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 14.Април.2013 во 08:54
Не можам да ги разберам членовите на СДСМ...
упорно галамат дека членовите на ВМРО...
се заслепени во лојалноста кон Груевски...
а нели...
тие истото го прават во својата заслепеност...
кон Црвенковски...?збунетостПостирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2013 во 14:54
za niv nevazi
toa e ista vrska  kako vernicite so gospod


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Април.2013 во 12:55
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Не можам да ги разберам членовите на СДСМ...
упорно галамат дека членовите на ВМРО...
се заслепени во лојалноста кон Груевски...
а нели...
тие истото го прават во својата заслепеност...
кон Црвенковски...?збунетост


Зашто имам чувство дека негде правиш лапсусзбунетост
Јас имам чувство дека Бранко е најподржан„да биде на власт„ од ВМРО и Сител. Јас дури вчера за прв пат разбрав дека тој ти бил во коалиција со ДУИ и ДПАизненадувањеПостирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 20.Април.2013 во 06:17
Вечер, Вторник, 12. Октомври 2162
Денеска, на 200 годишна возраст, во најплодните години од својата кариера претседателот на СДСМ даде оставка од лидерското место во Партијата. Последните 155 години тој учествуваше на сите избори, вклучувајќи ги и изборите за Претседател на куќниот совет во зградата од три спрата во с.Ростуше, во која никој не живее оти пред сто години сите се иселија. Иако беше единствен член на Паријата, и сите избори ги загуби, неговото политичко влијание во федералната република небидија беше немерливо. Се претпоставува дека ќе биде заменет од 198 годишниот Макрадунстер или 190 годишната Цукерка.


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Април.2013 во 11:21


Ma све е под контрола.... многу ми наликува сегашнава ситуација на оваа во видеото....
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2013 во 00:48
...a be shto k*r me boli za vashiot branko ili...stako,...koj i da e,...bash me zabole!~@!!!

...ja gledam ovie shto pravat ...momentalno...a ne shto bilo...

...prokleti da se...! газење од смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 29.Април.2013 во 07:22

Још није готово, ова оставката ми смрди...-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Април.2013 во 23:08
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Још није готово, ова оставката ми смрди...Смрди на шпанска серија:намигнување

http://libertas.mk/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b2%d0%be-%d0%be%d1%85%d1%80%d0%b8%d0%b4-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d1%81%d0%be%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%bf%d0%be%d1%82/" rel="nofollow - Во Охрид почнаа да се собираат потписи за Црвенковски да остане на чело на СДСМ

За еден час - 300 потписи...

За да соберат што повеќе, да стават некое штандче и во вмровските штабови.

Коалиција - ЗА БРАНКО!!!хи, хи...
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 29.Април.2013 во 23:24
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

 

Смрди на шпанска серија:намигнување

http://libertas.mk/%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b2%d0%be-%d0%be%d1%85%d1%80%d0%b8%d0%b4-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d1%81%d0%be%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%bf%d0%be%d1%82/" rel="nofollow - Во Охрид почнаа да се собираат потписи за Црвенковски да остане на чело на СДСМ

За еден час - 300 потписи...

За да соберат што повеќе, да стават некое штандче и во вмровските штабови.

Коалиција - ЗА БРАНКО!!!хи, хи...А гарант оној што му љубеше рука на ро***иот прв е потпишан газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење

Боже, каква болест ...


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: novace
Датум на внесување: 30.Април.2013 во 06:47
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 
А гарант оној што му љубеше рука на ро***иот прв е потпишан газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење

Боже, каква болест ...

-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Април.2013 во 07:07
Какви задкулисни игри и какви местенки самите да се откријат и да се истрчаат оние кои не му се лојални на лидерот ! Toа е резултат од добро научената комунистичка лекција како да се провоцира кревање глави кои треба да бидат посечени на следниот партијски конгрес.  

Oва déjà vu ќе влезе во историја на македонската политичка наука. 

Едно мора да му се признае на Црвенковски - човекот е мајстор за вакви работи. И с'е додека има следбеници кои ценат и се одушевуваат од вакво диктаторско однесување тој вечно ќе владее со партијата и со нив.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 30.Април.2013 во 14:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Какви задкулисни игри и какви местенки самите да се откријат и да се истрчаат оние кои не му се лојални на лидерот ! Toа е резултат од добро научената комунистичка лекција како да се провоцира кревање глави кои треба да бидат посечени на следниот партијски конгрес.  

Oва déjà vu ќе влезе во историја на македонската политичка наука. 

Едно мора да му се признае на Црвенковски - човекот е мајстор за вакви работи. И с'е додека има следбеници кои ценат и се одушевуваат од вакво диктаторско однесување тој вечно ќе владее со партијата и со нив.


се додека е ро***иот во сдсм тоа ќе биде најдобар гарант дека нивните погубни политики никогаш нема да се вратат на власт !!!


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 05:35
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:се додека е ро***иот во сдсм тоа ќе биде најдобар гарант дека нивните погубни политики никогаш нема да се вратат на власт !!!


да де ама секое нешто си има крај ( освен виршлата која има два краја ) и токму сега Никола после оваа крупна победа треба да помисли како да ја задржи власта  , а не после неколку години да се вратат СДСМ и да зезнат сè


-------------


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 14:25
Ова БРАНКОФОБИЈАТА оние од СЗО треба да ја стават во категорија со сидата, ракот и еболата....оти кој еднаш ќе заболи, ем му нема лек, ем му нема спас, ем станува жива напаст за себе и за околината....


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 17:05
Originally posted by емил емил напиша:


да де ама секое нешто си има крај ( освен виршлата која има два краја ) и токму сега Никола после оваа крупна победа треба да помисли како да ја задржи власта  , а не после неколку години да се вратат СДСМ и да зезнат сè

како и досега, со работа, проекти ...
втора олеснителна околност му се комуњарите, нема никаква конкуренција од таа разбиена банда на неспособни ликови!!!

ДУИ освои повише општини од комуњарите, не ми се верува!!!???
 

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: novace
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 19:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by емил емил напиша:


да де ама секое нешто си има крај ( освен виршлата која има два краја ) и токму сега Никола после оваа крупна победа треба да помисли како да ја задржи власта  , а не после неколку години да се вратат СДСМ и да зезнат сè

како и досега, со работа, проекти ...
втора олеснителна околност му се комуњарите, нема никаква конкуренција од таа разбиена банда на неспособни ликови!!!
ДУИ освои повише општини од комуњарите, не ми се верува!!!???
 

Тоа (ти) е повеќе ....за сериозно загрижување , одколку за некакво не-верување...мој почитуван колега Zeksi71 не.
пс
Освен виршлата..и стапот има два истотакви краја...мој еднакво почитуван колега емил бла бла
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 21:44
Originally posted by novace novace напиша:

 

Тоа (ти) е повеќе ....за сериозно загрижување , одколку за некакво не-верување...мој почитуван колега Zeksi71 не.
пс


не се загрижува ро***иот што губи по 101-ви пут јас ќе се загрижувам, ме заболе столе да се грижам...


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 01.Мај.2013 во 22:39


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2013 во 00:03
.....................aahhhahahaaaaaaaaahahahagggghhrrhahahahahaaaaaahahahha......
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-tosho :-''............мој почитуван колега Zeksi71 не.''

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


...kolega ...reche toshko,...pa ushte i pochituvasn!изненадување
 ....ahahahahahahaaaa.....Click for a larger view.........Click for a larger view............Click for a larger view..


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 02.Мај.2013 во 22:08
Народ, што формира одбор...
за останување на Црвенковски...
на чело на СДСМ...

заслужува...
ваква влада...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2013 во 23:33
-svaka chastr,аплауз
...retko ostroumen komentar  tuka !изненадување
...da mi beshe i glavata pod sheshiron,...sega ke ti go simnev za  ova !голема насмевка
..ej,...koj si ti ( bog znae!),збунетост
...smeam da  go upotre*am kako moj potpis? намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Мај.2013 во 00:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Народ, што формира одбор...
за останување на Црвенковски...
на чело на СДСМ...

заслужува...
ваква влада...


Има нешто мазохистичко во тој наш ген.
И од пусто-турско да останало, досега веќе требаше да е искоренето.
Ама ајде де...
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 03.Мај.2013 во 11:26
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Народ, што формира одбор...
за останување на Црвенковски...
на чело на СДСМ...

заслужува...
ваква влада...

Е зошто незбунетост
Па тие сигурно во негово време си живееле ко бубрег во лој. Зошто да не го бараат пак да им се врати тоа време?збунетост
Народот си ја заслужи владата, ама дали владата заслужи ваков народ?намигнување


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Мај.2013 во 00:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Народот си ја заслужи владата, ама дали владата заслужи ваков народ?намигнување
-vladite  niz svetot,..desna eraka bi  isekle,...za da  gospodarat so  vakov,....da ne kazam glup, vekje i mene mi se smachilo od toa, tuku

...nezainteresiran ...letargichen narod....,

...ma,poprvo bi rekle .... nesposoben za nishto  narod !ма ајде


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk