Испечати | Затвори го прозорот

Плати во Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25955
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 16:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Плати во Македонија
Постирано од: one87
Наслов: Плати во Македонија
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 21:17

Би почнал со споделување на мое искуство со Хенди Телеком плата 9000 основна плус бонуси , максимум до 14 000.

Ме интересира ако некој знае за 15 де инпех маркетите како се движи платата?



Коментари:
Постирано од: paracetamol
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 20:06
17000


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 08.Јули.2013 во 21:53

Децата во 4 одделение учат дека родителите земаат 62 000 денари.....Ова учебников Спиро Ристовски да не го пишувал...не знам


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 11.Јули.2013 во 14:15
Останува да жалам за едно време кога ова и беше вистина...
Но во изминативе три месеци три работи сменив, збирот од трите плати едвај волку изнесува
Да не спомувам дека на едно место почнав како организатор и одржување
на технологија со преку 250 работни часа месечно...
Спиро убаво напишал,ама има една поговорка...Пиши хартија трпи


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 15:32

Aj be decki ,so mislite deka onie koi imaat golemi plati realno (a I kaj nas ima takvi ) imaat vreme da dojdat I da pisat ovde na forumov?

Da ne se zalazuvame ...
 
Nego, ucebnikov zaso ne e praen spored porsecnata MK plata збунетостe toa I mene me zbuniva.


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 22:19
Ја у времето кога Борис беше жив...земав плата 25 000 па киснев овде
Мада па таа е под овој просек ама со прекувремено се збираа докај таму


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 22:25
Si mozel da kisnes ,ne si imal obvrski pa si go tepal vremeto tuka ....
..btw nekoj da ima vreme da dreme tuka se somenavm bas deka ke moze maksimalno da I se posveti na rabotata...
Ja sum deremel tuka koga ne sum rabotel ili koga sum mozel da odvojam vreme da doagam tuka ...
U segasno vreme onie koi rabotat nekoja seriozna rabota nemaat bas vreme da kisnat ovde ...za zal ova e surova vistina

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 22:48
Не би рекол дека сум бил без обврски...
Уште помалце дека сум имал несериозна работа,таква плата ни тогаш
па ни сега никој не ти дава за манекен да му бидеш низ фирма.

Но околу сегашното време и суровоста...Секој со својата песна


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 22:51
Кастро погрешна слика имаш , јас овде го тепам стресот од работата а и многу ми е интерсно низ разговор да видам како лугето ги перцепираат нештата.
Платите се ниски но за тоа си е крив самиот народ..


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 22:59
Originally posted by Орка Орка напиша:

Не би рекол дека сум бил без обврски...
Уште помалце дека сум имал несериозна работа,таква плата ни тогаш
па ни сега никој не ти дава за манекен да му бидеш низ фирма.

Но околу сегашното време и суровоста...Секој со својата песна


Togas nemam poima vo koja firma si rabotel a si mozel da sedis na net namesto da rabotis ...

Toa e I poentava kaj nas ,sakame platicka ubavka a da ne rabotime

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 23:01
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Кастро погрешна слика имаш , јас овде го тепам стресот од работата а и многу ми е интерсно низ разговор да видам како лугето ги перцепираат нештата.
Платите се ниски но за тоа си е крив самиот народ..


Tokmu neso slicno kazav I pred malku ....stresot btw ne veruvam deka mozes da go tepas na net vo rabotno vreme...ozebi I mozes no toa e verojatno kratko ...se znae kolku e vremeto za pauza ...

Krivi sme da ,ne velam ne ...I da i ja se slozuvam sve potteknuva od nas samite ...

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 23:17
Ако ти е работата врзана со компјутер не е проблем.
Погоре за глупоста во учебникот,можеби Спиро за примерок ги зел роднините па извадил некој просек ,инаку платите во производството во Македонија се во очајна состојба.
Кинеските работници се поплатени од работниците во Македонија бидејки кај нас просечната плата во производството е едвај 150 евра..а викаме сме Европејци.


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 23:26
Ako ti e povrzana da mozes da doagas no ,koj e efektot od rabotenjeto na vraboteniot ako ne rabotel za ona so e platen I gubel dragoceno vreme na neso za koe ne e platen....
Znaci pak ke kazam ,ona so prvicno go kazav pogore, ne ni se platite neso golemi no onie so imaat golemi I koi stvarno seriozno si rabotat I ne gubat vreme na net veruvaj tie nitu ke dojdat ovde da pisat neso nit pa imaat vreme za vakvi nesta...
Da I ne samo vo proizdvostvo tuku I vo prodazba se platite mali ...no neli ima edno pravilo, sekoja rabotan pozicija e poinaku oceneta spored nekoja sistematizacija ..ne moze obicen rabotnik da zema ista plata so nekoj koj e vo kancelarija ili obavuva poinakva rabota...
Ili pozicija koja e so sredno da ima isto boduvanje I da zema isti primanja kako pozcija koja e so fax ?
Za ucebnikon I ja se prasuvam ....

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 26.Јули.2013 во 23:55

Според класификацијата и квалификацијата секој степен на образование носи и одреден бенефит а тоа е висината на платата.
Но на запад,покрај стекнатото теоретско образование се цени практичното и неформалното образование.
Не значи дека ако си факултетски образован си богат , бидејки има многу поединци кои немаат факултет но бизнисите им тежат во милионски суми.
На секое работно место има пауза и време за мал одмор па секој поединец тоа најразлично го користи, бидејки 8-10 саати максимална сконцентрираност на работата е голем напор и тие мали испади прават да ги средиш мислите за потоа одново да започниш со она шо го работиш.


Постирано од: ANA_MARIJA
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 00:06
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:


Според класификацијата и квалификацијата секој степен на образование носи и одреден бенефит а тоа е висината на платата.
Но на запад,покрај стекнатото теоретско образование се цени практичното и неформалното образование.
Не значи дека ако си факултетски образован си богат , бидејки има многу поединци кои немаат факултет но бизнисите им тежат во милионски суми.
На секое работно место има пауза и време за мал одмор па секој поединец тоа најразлично го користи, бидејки 8-10 саати максимална сконцентрираност на работата е голем напор и тие мали испади прават да ги средиш мислите за потоа одново да започниш со она шо го работиш.

temava glasi palti vo Makedonija  ne vo zapadnite zemji

so Makedonska plata mozes da si dozvolis eden skromen zivot , mene licno edna MK plata ne mi stiga za edna nedelaсреќа


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 00:31
Мислев на Тетово...извини за недоразбирањето.


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 00:48
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:


Според класификацијата и квалификацијата секој степен на образование носи и одреден бенефит а тоа е висината на платата.
Но на запад,покрај стекнатото теоретско образование се цени практичното и неформалното образование.
Не значи дека ако си факултетски образован си богат , бидејки има многу поединци кои немаат факултет но бизнисите им тежат во милионски суми.
На секое работно место има пауза и време за мал одмор па секој поединец тоа најразлично го користи, бидејки 8-10 саати максимална сконцентрираност на работата е голем напор и тие мали испади прават да ги средиш мислите за потоа одново да започниш со она шо го работиш.

Abe nikade ne zboram poinaku od tebe ...I ovde veke osven teoretskoto I te kako e vazno prakticnoto osobeno vo privatnte firmi ...znaci sistematizacija za sekoe rabotno mesto ima u firmite I za sekoja rabotna pozicija ima odredeno kolku ke bidat primanjata ...I vtoro vo drzavnive institucii se zema plus plata kolku so znam dokolku si so visoko obrazovanie bez razlika na koja rab pozicija si ...
Pauza ima ama pauzata vo 8 rabotni casa mislam deka e 30 min...I za tie 3o minuti vraboteniot ima pravo so saka da pravi...fakt


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Јули.2013 во 00:49
Платата е рефлексија на продуктивноста.


Ако повисокото образование во пракса го прави работникот попродуктивен, тогаш тоа ќе придонесе за поголема плата. Hо и наjвисокото oбразование може да биде практично неупотребливо во конкретно време, па тогаш и оноа помалото, но покоњуктурното, ќе биде побарано и подобро платено.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 01:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Платата е рефлексија на продуктивноста.


...mozebi tamu gore  kaj tebe...ustvari ne mozebi tuku e taka!

...me interesira bash, kolkava e produktivnosta  vo kineskite firmi koi shto ne mozat da stignat se da  proizvedat i kolkava im e platata na tie tamu....mislam , na onie zapadni firmi shto imaat tamu pogoni.


...pa , eve i tuka da vidime ,
...vo ovie izvikanive bunargjiski  ''johnsoni...'' ...sigurno nemaat vreme ni da mochaat od rabota, a  ne veruvam deka  zemaat  iljadnici evra mesechno....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Јули.2013 во 03:05
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Платата е рефлексија на продуктивноста.


...mozebi tamu gore  kaj tebe...ustvari ne mozebi tuku e taka!



Така е насекаде.

Но кога кометирав дека...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Платата е рефлексија на продуктивноста.


Ако повисокото образование во пракса го прави работникот попродуктивен, тогаш тоа ќе придонесе за поголема плата. Hо и наjвисокото oбразование може да биде практично неупотребливо во конкретно време, па тогаш и оноа помалото, но покоњуктурното, ќе биде побарано и подобро платено.


... коментирав во контекст на дискутираното пред мене во врска со образованието и платата. Поентата ми беше дека образованието е вредно доколку тоа ќе ја зголеми продуктивноста на одредено работно место, во одредена професија и во одредено време.

Истото важи и во контекст на оноа што ти го велиш, но тоа не е единствениот фаkтор кој ја одлучува висината на платата. Еден од елементите кои игра голема улога е цената на работната рака и нејзиниот број (приемчивост).

Со други зборови, никогаш нема работната рака во Германија, САД, Шведска, Кина и Македонија да биде иста за иста професија. Поентата на селeњето на светската индустрија во Кина е токму таа разлика.

Така било и така ќе остане за век и векови.











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 06.Август.2013 во 05:39
За дисусијата на Александар, Кастро и Орка на претходната страна..

НЕ е точно дека не можеш да се посветиш на работата доколку седиш тука. Ниту пак е точно дека ако седиме тука значи дека не работиме.
Всушност тоа зависи од професија до професија. 

Еве ти еден пример од секојдневие..
(Да речеме)  Јас работам како графички дизајнер во одредена фирма, платена сум за 40 часа неделно 5 дена во неделата. Но работата се состои од завршување на одредени проекти. Значи јас денес имам 8 работни часови и во тие 8 предвидено е да направам тоа и тоа. Но, јас како малку поспособна мојата работа сум ја завршила за 5 часа, што ми остануваат дополнителни 3 часа слободно време. Значи збориме за комплетно завршени обврски за тој проект и 3 дополнителни слободни часа. Платена на 8 часа на ден, јас сум обврзана да седам на моето биро, дали ќе работам нешто или не мене никој не ме контролира. Моето сум го завршила, можам слободно да го презентирам пред клиентот. 
Тие 3 часа можам слободно да ги поминам на Идивиди или на Фејсбук. Значи јас немам работа, следниот проект почнува утре.
Од друга страна пак, доколку не сум го завршила проектот во определено време, полошо е за мене. Утре ќе ме гледаат со други очи, а јас ќе ја посрамотам фирмата. Па така ако по моја вина не е завршена работата ќе си работам прекувремено. Доколку е додадено нешто плус во дизајнот, работните часови за корекција на тој проект се зголемуваат и доколку клиентот сака да нема доцнење, ние остануваме прекувремено (платено)

Но доколку би била продавачка или докторка сигурно не би го имала истиот луксуз да го креирам моето работно време.


И уште нешто, високото образование не секаде носи поголема продуктивност. За некои работни места не е воопшто потребно високо образование, а во моментов во сите огласи е чиста рутина, бараме тоа и тоа со завршено високо образование, со работно  искуство од толку години итн итн..
Пример техничка секретарка и со средно и со високо образование истата работа ќе ја изврши. А во земјава наша и таа и таа ќе земат иста плата, ниту денар повеќе.



Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Август.2013 во 07:15

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/93668-Ova-se-najplatenite-profesii-vo-Makedonija" rel="nofollow - Ова се најплатените професии во Македонија

Еве кој се најде на листата по правниците и сметководителите:

- воздухопловниот транспорт (40.283 денари),

- телекомуникациите (39.889),

- финансискиот сектор (37.338),

- фармацијата (36.726)

- производството и дистрибуцијата на електрична енергија (35.747).

Просечната нето-плата во септември годинава изнесуваше 20.779 денари. Според овие податоци, платите се зголемиле во однос на минатата година



-------------


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 09.Ноември.2013 во 14:10
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

За дисусијата на Александар, Кастро и Орка на претходната страна..

НЕ е точно дека не можеш да се посветиш на работата доколку седиш тука. Ниту пак е точно дека ако седиме тука значи дека не работиме.
Всушност тоа зависи од професија до професија. 

Еве ти еден пример од секојдневие..
(Да речеме)  Јас работам како графички дизајнер во одредена фирма, платена сум за 40 часа неделно 5 дена во неделата. Но работата се состои од завршување на одредени проекти. Значи јас денес имам 8 работни часови и во тие 8 предвидено е да направам тоа и тоа. Но, јас како малку поспособна мојата работа сум ја завршила за 5 часа, што ми остануваат дополнителни 3 часа слободно време. Значи збориме за комплетно завршени обврски за тој проект и 3 дополнителни слободни часа. Платена на 8 часа на ден, јас сум обврзана да седам на моето биро, дали ќе работам нешто или не мене никој не ме контролира. Моето сум го завршила, можам слободно да го презентирам пред клиентот. 
Тие 3 часа можам слободно да ги поминам на Идивиди или на Фејсбук. Значи јас немам работа, следниот проект почнува утре.
Од друга страна пак, доколку не сум го завршила проектот во определено време, полошо е за мене. Утре ќе ме гледаат со други очи, а јас ќе ја посрамотам фирмата. Па така ако по моја вина не е завршена работата ќе си работам прекувремено. Доколку е додадено нешто плус во дизајнот, работните часови за корекција на тој проект се зголемуваат и доколку клиентот сака да нема доцнење, ние остануваме прекувремено (платено).........

Celiot primer so grafickiot dizajner ti e odlicno postaven I imam komentar na koj veruvam deka ke se slozis...

Ima eden moment… sto mislis sopstvenikot nema toa da go zabelezi  (sekako dokolku grafickiot dizajner ne e sopstvenikot ) deka grafickiot dizajner  e realno  efektiven ,kvaliteten, sposoben , brz i mu ostanuva dosta slobodno vreme I nema li namesto da vraboti nov vraboten na koj ke treba da mu plaka pridonesi I plata da si pomisli, cekaj mozam  na ovoj da mu gi zgolemam obvrskite ? Ili poloso da izbrka nekoj od vrabotenite I na ostanatite vklucuvajki go I dizajnerot da im gi raspredeli negovite obvrksi ?

Znaci ili ke izbrka nekoj I negovite obvrski ke im gi podeli na ostanatite vraboteni ili dokolku ima potrebi za nov vraboten nema voopsto da razmisluva vo toj pravec bidejki veke ima dosta kvaliteten kadar I na istiot ke im gi raspredeli novo nastanatite obvrski (zasteduva ). Ako na grafickiot dizajner mu ostanuvaat 3 saati na ostanatite sigurno im ostanuva 1 ili 2 ili pa I 3 saati, ramnomerno ke gi raspredeli obrvskite I pak ke kazam toj zastedil…

Ili dokolku samo na grafickiot dizajner mu ostanuva vreme ,ke si rece cekaj ovoj ili neso muva ili e dosta dobar pa ke go unapredi I so samoto toa ke mu dodeli poveke obvrski …(za prvoto se znae I nema potreba da go detaliziram ) ….

Od druga strana grafickiot dizajner ima 3 slobodni saati po zavrsen proekt ,no toa ne e cesta pojava ,DA na sekoj vtor ili tret ili cetvrti proekt mu ostanuva toa vreme,no ne I na sekoj ,bidejki sekoj proekt ima svoja tezina ,znaci ne e sekoj den na net …Taka da,dokolku grafickiot dizajner ima sekoj den vo sedmicata slobodni plus 3 casa toa ke bide kratkotrajno (kako sto pisav pogore)…

….Vo celiot primer se gleda deka stanuva zbor za sovesen vraboten bidejki ako ednas se zadocni so proektot poradi nego toj ke cuvstvuva vina bidejki e svesen deka ke go gledaat so podrugi oci I deka ne e dobar imidz za kompanijata vo ocite na sorabotnicite pa tokmu vakviot vraboten se somenevam deka ke dozvoli poradi negova vina vo idnina da se docni so proektot I pokraj toa sto za toa ke dobijat dopolnitelno pari …Tuku toj ke si ja izvrsuva rabotata sovesno I ke gleda namesto da gubi vreme po nepotrebni raboti toj ke razmisluva kako da dodade nesto plus vo dizajnot za da bide plateno dopolnitelno kako bi se istaknal I pred kolegite I pred sopstvenikot ….

Od druga strana pak …. ne veruvam deka nekoj ke sedi dopolnitelno na rabota I ke si krati od privatniot zivot samo poradi toa sto ne gi zavrsil navreme svoite obvrksi  bas poradi razno razni aktivnosti vo tek na negovot rabotno vreme koi nemaat dopirni tocki so negovite rabotni obvrski ,duri I da se slucilo toa ,siguren sum deka nema da e sekojdnevie,tuku isklucok ,ednas dvapati no ne sekoj den ..…

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

 
.........НЕ е точно дека не можеш да се посветиш на работата доколку седиш тука. Ниту пак е точно дека ако седиме тука значи дека не работиме.
Всушност тоа зависи од професија до професија. ...........
 

Ne e tocno deka I se posvetuvame na rabotata I deka rabotime ako sedime tuka ,ova e TOCNO samo dokolku nashata profesija e tokmu tesno povrzana so FB,forum ili bilo koja druga socijalna mreza..  

Vraboten vo marketing sector… se grizi za FB profilot na svojata kompanija ili za web stranata na istata….

PR na kompanijata ili marketing sektor odgovoren za klipingot (vo zavisnost od ogranizacionata sturktura vo  kompanijata ) ….surfa skoro pola den po netot I cita sto se slucuva vo ekonomijata ,politikata ,I  konkurencijata vo indrustrijata od dejnosta na kompanijata vo koja toj raboti …No toj cita I prati sto se slucuva ne zadrzuvajki se na edna strana podolgo  ….

Od druga strana:

Cuvar ili obezbeduvanje vo nekoja kompanija….nokjna smena … da, vo tek na svoeto rabotno vreme ke dojde tuka ….bidejki ne moze non stop da go obikoluva objektot ili da pravi monitoring ,ima vreme da doaga na net I da go tepa vremeto ,no toj I togas e na net a ne ja izvrsuva svojata rabotna obvrska  

Drug poinakov primer …dispecerka vo taxi kompanija …nokna smena ….istoto ,nema povici ili povicite vo nokta se da receme po reducirani ….sekako ke dojde tuka da go utepa vremeto ,na rabotno mesto e ne ja izvrsuva svojata rabotna obvrska no I ne ja zagorzuva bidejki vo toj moment nema povici ….

Znaci ima situacija od situacija pozicija do pozicija …no I kolku situacii da razgledame edno ostanuva isto ….Sopstvenicite na kompaniite kreiraat uslovi ,postavuvaat vraboteni I ocekuvaat od nas nesto ,ne nie(dokolku ne sme naznaceni za toa I na takva pozicija od niv) …tie sakaat pari I profitabilnost na nivnite kompanii. Sekoj sosptvenik sekogas gi gleda sopstvenite interesi ,saka da napravi pogolem profit toa rezultira so kontrola na kvalitetot I produktivnosta na vrabotenite ,I sekako so shtedenje ,regrutiral kvaliteten kadar bas poradi toa ,im dal dobra plata za da mu donesat pari I ocekuva  nivnoto rabotno vreme da bide maksimalno ispolneto so obvrski ,gi prati kako rabotat I sekako deka prati koj sto pravi vo tek na rabotnoto vreme ,se sto ne e kako sto treba sekako deka ke bide kratkotrajno…znaci ednostavno zosto nekogo bi plakale I toa dobro ako toj nekoj ne e produktiven ? Dokolku e toj dosta produktiven I kvaliteten zosto ne bi mu dodale plus obvrska?

Golemoto slobodno vreme vo tek na rabotno vreme e  kratkotrajno I sekako rezultira ili so pomala plata ili so brkanje od rabota …Onoj koj zema golema plata vo denesno vreme nema moznost da zdivne od rabota a ne pa I da sedi po netov ili pa da pravi nesto drugo vo svoeto rabotno vreme…

Od druga strana sekako deka ima I profesii I rabotni mesta kade vrabotenite zemaat pomali primanja no I tie pak imaat tolku obvrski da ne mozat da gubat vreme na net ili nesto drugo vo rabotnoto vreme….



-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 09.Ноември.2013 во 14:56
Originally posted by емил емил напиша:

.......Просечната нето-плата во септември годинава изнесуваше 20.779 денари. Според овие податоци, платите се зголемиле во однос на минатата година.....
 
Bidejki ti e od Avgust postov verojatno stanuva zbor za Septemvri 2012 ...inaku ..
 
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2013, изнесува 21 108 денари

Site veruvam, znaeme kako se doaga do ovoj prosek,Sto znaci deka I pokraj toa sto znaeme deka poveketo plati se dosta niski  sepak ima od onie visokite koi go krevaat prosekot …Iskreno ova e dobra plata za nasi uslovi no za zal ova e prosecna MK plata a ne minimalnata .

Kolku sto sum informiran ,utvrdenata minimalna neto plata za 2012 vo nashava drzavichke e 8.050den (ako mi e greshna informacijava Ve molam popravete me) toa e nekade okolu 130 eur ....Inaku se utvrduva na godishno nivo I toa 39,60% od prosechnata bruto plata za predhodnata godina ..Za 2012 utvrdena prosecna bruto plata spored Drzavniot zavod za statistika e 30.591den znaci netto negde okolu I malku poveke od 20.000den...
 


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 09:55

http://www.fakulteti.mk/news/13-12-28/profesii_koi_kje_imaat_najvisoka_plata_vo_2014_godina.aspx" rel="nofollow - ПРОФЕСИИ КОИ ЌЕ ИМААТ НАЈВИСОКА ПЛАТА ВО 2014 ГОДИНА


1. Технички инженер - Техничките инженери може да очекуваат 8.4% подигнување, а нивните должности вклучуваат: учество во презентации како технички експерт, утврдување на технички потреби за исполнување на целите на клиентите итн.

2. Развивачи на мобилни апликации - Развивачите на апликации секогаш имаат предност особено кај компании кои сакаат да се промовираат/ Должностите вклучуваат:кодирање, тестирање, документирање и следење на мобилни апликации.

3. Развивачи на софтвери - Обврските на овие развивачи вклучуваат: кодирање, тестирање и дебагирање програми, промена, проширување и ажурирање на апликации, комуникација со тимот на аналитичари, инженери и тестирање за обезбедување на подобар квалитет како и документирање на развојот на апликации.

4. Софтверски инженер - Софтверските инженери мораат да имаат широко искуство во информациски системи, а нивните должности се создавање на инженерски спецификации за софтверски програми и апликации; развивање на софтверско тестирање, соработка со инженерите на хардвери за тестирање и интеракција на софтверот.

5. Аналитичар на деловна интелигенција - Од овие аналитичари се очекува да извршуваат должности кои вклучуваат дизајнирање и развој на широката анализа на податоците на компанијата, разгледување и анализирање на податоците од разни внатрешни и надворешни извори.

6. Архитект за податоци - Архитектот за податоци треба да поседува аналитички и креативни вештини, заедно со детално познавање на системите за податоци и базата на податоци како и методологија, дизајнирање и моделирање.


7. Програмерски аналитичар - Способноста да се разберат апликациите од техничка перспектива како и бизнис гледна точка е неопходна вештина кај програмерските аналитичари. Нивните должности вклучуваат: анализа на бизнис апликации потребни за функционални области како финансии, производство, маркетинг и човечки ресурси, кодирање, тестирање и дебагирање на софтверски апликации итн.

8. Инженер за безжична мрежа - Се очекува оваа професија да добие зголемување на платата за 7%. Должностите вклучуваат: истражување, дизајнирање и имплементирање на безжични мрежи, барање ресурси за мрежата на хардвер и софтвер, препорака за оптимизација на безжична мрежа, надградба итн.

9. Мрежен инженер - Оваа позиција се очекува да добие зголемување на платата за 6.9%. Должностите вклучуваат: инжинеринг на податоците на компанијата, видео и гласовни мрежи, воспоставување и оперирање со тестови за мрежата на компанијата, одржување сигурен пренос на податоци на различни локации низ внатрешните и надворешните мрежи.

10. Технички развивач - Оваа позиција бара веднаш да идентификуваате технички проблем во ERP апликации, да ги оцените потенцијалните влијанија и да помогнете во дизајнирање на решенија. Должностите вклучуваат: анализа, дизајн, кодирање и тестирање на ERP производството.
 


-------------


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 10:00
и колку се? збунетост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 10:04
Вчера читав дека просечната плата за Македонија во 2013 г била 21 247 денари или меѓу 680-710 наши . 

Предпоставувам дека за погоре наведените професии во 2014 минималот ќе биде 500 еврака 


-------------


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 10.Август.2015 во 22:18
Просечната плата по работник во Република Македонија, според податоците на Државниот завод за статистика објавени во Јануари 2015 година изнесува 31.644 денари.
Најниската основица за пресметка на придонесите за 2015 година изнесува 15.822,00 денари, додека највисоката 189.864,00 денари, информираат од УЈП.


е така.... некој јаде месо ....некој јаде зелка .....у просек сите јадеме сарма.....


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 10.Август.2015 во 23:56
I danokot shto go plakate vi vleguva vo platata.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk