Испечати | Затвори го прозорот

NBA

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Кошарка и ракомет
Опис на форумот: Нашите најуспешни национални спортови
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2584
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 10:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: NBA
Постирано од: micevski
Наслов: NBA
Датум на внесување: 08.Јануари.2006 во 16:19
Коментари:
Постирано од: joki
Датум на внесување: 09.Јануари.2006 во 03:08

kaj se filadelfija?

jas sum za niv-------------
Точачиња.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 09.Јануари.2006 во 13:51
Ami Filadelfija za da gi stigni ovie treba muuuuuuuuuuuuviiiiiiiiii da lapa i furni so leb da jaj
p.s.I GLASAJTE ZA OVIE SO SE DAENI ILI NEMA DRUGI ZS OVIE MOMENTALNO SE THE BEST "f**k THE REST"POZDRAV!!!


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 19:18
e cim taka se ponasas za inet glasav za ne znam

-------------
Точачиња.


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 19:57
moze za lejkersi ama odamna ne pratam NBA taka da neznam 

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 21:53
Кај ми се NEW YORK KNICKS тука одма да ги видам!!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 12.Јануари.2006 во 23:30

ABE LELE LUGE SO SE NALJUTIVTE TOLKU!!!

AMI JAS GI KLADOV ONIE SO MISLAM DEKA KE ODAT PONATAMU.A ZA FILADELFIJA DA NE PRAJME MUABET NE SE ZAEBAVAJTE VISE PUKNAVJAS MISLAM DEKA NEKOJ OD OVIE TIMOJ SO SE KLAENI TUKA KE POBEDI A NE VIE FILADELFIJA BOSTON...NE ZNAMKOJ DRUG EVE OVIE SE NAJDOBRI SPORED MENE A I TAKA NAGLASI I MENADZEROT NA NAB GLEAV NA SAJTOT NEKNI VIE SO SI MISLITE FILADELFIJA E KAKO PELISTER(ZAKON) A NISO CUDNO I DA IZGUBI OD PELISTER RECE MICEVSKI I ODLETAAAAAAAAAAAA...

------------------------------------------------------------ -------------------------------

POZDRAV OD BITOLA I AJ NE SE KARAJTE POJKEПостирано од: joki
Датум на внесување: 13.Јануари.2006 во 15:59

kako me izvrega sea so si filadelfija zaedno

...abe coek uzivaj se zafrkavav...jas sum za ajverson potocno-------------
Точачиња.


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 13.Јануари.2006 во 18:01
 а ДЕТРОИТ кај се а САН АНТОНИО?

-------------


Постирано од: interist_99
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 00:47
lejkersi zakon

-------------
TeAcHeR fOr FoOtBaLL


Постирано од: bagio
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 14:32
   MAJAMI SIGURNO KE BOBEDET
   JAS SUM ZA NIV


-------------
I`m back in the game


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 03:36


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 20:24

Му симињам капа, мада го мрзам му се клањам.81 кош даде коби вчера. Втор после Чембрлен што даде 100ка-------------


Постирано од: Mimi_MK
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 22:00
sega vo finaleto sa Dalas i Majami
 
Dalas vodi 2-0


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 03:29
Финалистите Далас ги нема, друже Мицевски, излеа не следиш доволно НБА за да видиш кои се овогодинешните фаворити Big smile

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 18.Октомври.2006 во 14:55
lejkersi i knicks
najmnogu gledam nivni utakmici ama porano lejkersi bea podobri


-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: Sweety
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 20:37

Lakers .-------------
When I die don't cry - Just look up to the sky and say GoodBye...


Постирано од: Sweety
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 20:40
Ne pratam NBA , no pak Laker mi e omilen ;)

-------------
When I die don't cry - Just look up to the sky and say GoodBye...


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 22:02
mi se svigaat satoa sto stojakovic igra tamu...
najferski kazuvamLOLLOLLOL


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 22:51
kaj se toronto bee ejjAngry

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: Alex10
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 21:52
 DALLAS RULES !!!  Dirk is the King 


Постирано од: taurus 88
Датум на внесување: 02.Април.2008 во 10:11
poveke se gledase nba poveke se sledese ednostavno pointeresno bese koga se davase na a1 tv.ne deka ja fala a1 tuku taka bevme naviknati seg ane mozes da skledis dostoen prenos....by the way najdobar kosarkar na minatoto i na denesnicata...vase mislenje milam!!!!!!


Постирано од: Tonchie
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 07:34
Не е до телевизијата, до коментаторот е. Како Љубомир Николовски коментатор за баскет на целиов континент, НЕМА!

Инаку порано почесто гледав бидејќи преспивав во школо кога имаше добар баскет, посебно за плеј офот, додека професорите испрашуваат можеш комотно да отспиеш на клупа.

Најдобар кошаркар... не е баш лесно да се определи еден, и да, тој е. Секоја декада има своја плејада кошаркари. Фан сум на Коби Брајант, и верувам дека годинава заедно со По Гасол има да кршат кичми.


-------------
Немам потпис, ама имам http://www.youtube.com/user/tonchie23 - профил на YouTube


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 15:37
Орландо и Хјустон во полуфинале

Чикаго и Бостон изминатата ноќ одиграа уште еден натпревар за паметење во рамките од 1 коло во плеј офот од Источната конференција.

Ниту четвртиот од досегашните шест меча немаше победник по регуларните 48 минути, па повторно мораа да се играат продолженија, овој пат дури три.

Најефикасен во редовите на Булси беа Џон Салмонс со 35 и Дерек Роуз со 28 поени, додека кај актуелниот шампион Реј Ален постигна 51 поен. Плејмејкерот на Бостон Рондо имаше неверојатни 19 асистенции.

Орландо со победата во Филаделфија дојде и до вкупен триумф во серијата и во полуфиналето го чека победникот од дуелот меѓу Чикаго и Бостон.

Најдобар во редовите на Меџик беше Рашард Луис со 29 поени, додека кај домашната екипа подобар од останатите беше Андре Милер со 24 поени.

Хјустон го материјализираше брејкот направен во Портланд и со убедлива победа на домашен терен се пласираше во полуфиналето од плеј офот во кој ќе се сретнат со ЛА Лејкерс.

Рон Артест беше најдобар кај Рокетси со 27 постигнати поени, додека кај Блејзерс Ламаркус Олдриџ беше најефикасен со 26 поени.

Резултати:

    * Чикаго - Бостон 128:127 после три продолженија (3:3 во серија)
    * Филаделфија - Орландо 89:114
    * Хјустон - Портланд 92:76-------------Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 17:29
Лејкерси убедливи во Хјустон, Бостон загуби од Орландо

Два натпревари од плејофот во НБА лигата се одиграа изминатата ноќ. Актуелниот шампион, екипата на Бостон, загуби од Орландо Меџик.

Во редовите на Орландо најефикасен беше Рашар Луис со 28 и Хидо Туркоглу со 24 поени, додека Двајт Хауард покрај 17 поени забележа и 14 скокови. Кај гостите Пол Пирс беше подобар од останатите со 27 поени.

Лос Анџелес Лејкерс, предводени од Коби Брајант кој постигна 33 поени, славеа во дуелот со Хјустон и поведоа во серијата.

Интересно е што целата прва петорка на Лејкерси имаше двоцифрен број поени, додека кај Рокетси најдобри беа Артест со 25 и Минг со 19 поени и 14 скокови.

Резултати:

    * Орландо - Бостон 117:96 (2:1 во победи)
    * Хјустон - Лос Анџелес Лејкерси 94:108 (1:2 во победи).


Спектакуларен почетопк на натпреварот меѓу Хјустон и ЛА Лејкерс


-------------Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 17:47


Simply the best t.e. NENORMALEN голема%20насмевка


-------------


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 17:21
Бостон и Хјустон изедначија на 2:2 во НБА лигата

Кошаркарите на Бостон и на Хјустон со синоќешните победи го изедначија скорот на 2:2 во добиени натпревари против Орландо, односно Лос Анџелес Лејкерс.

Шампионот Бостон до минималната победа од 95:94 на гости кај Орландо стигна благодарение на кошот на „резервистот„ Глен Дејвис во звукот на сирената.

Најефикасен беше Пол Пирс со 27 поени, додека Двајт Хауард застана на 23 поени и 17 скокови.

Ослабениот Хјустон, настапи без Јао Минг за кого сезонава е завршена, беше убедлив против „езерџиите“ со 99:87.

Кај домашните се истакнаа Арон Брукс со 34 поени и Шан Батие со 23 поени (пет тројки), додека кај поразените најпрецизен беше По Гасол со 30 поени.

Потфрли Коби Брајант, кој остана на за него скромни 17 поени.


Бостон се врати во игра

-------------Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 17:37
Кливленд во финале, Далас избегна елиминација

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс се пласираа во финалето на Источната конференција со четвртата победа над Атланта 84:74.

ЛеБрон Џејмс ги предводеше „коњаниците“ со 27 поени и 8 асистенции во осмата последователна плејоф победа со двоцифрена разлика.

Џејмс овој пат имаше и значителна помош од страна на соиграчите. Делонте Вест постигна 21 поен и 6 асистенции, Жидрунас Илгаускас 14 поени и 10 скокови, а Мо Вилијамс 12 поени со 5 асистенции. Во домашната екипа само три играчи имаа двоцифрен учинок, Џош Смит со 26, Џо Џонсон со 18 и Роналд Мари со 14 поени.

Кливленд во финалето на Истокот го чека победникот од дуелот меѓу Бостон и Орландо (2:2), кој ќе трае најмалку до четврток, па најдобрата екипа од регуларниот тек на сезоната ќе има неколку денови одмор пред конференциското финале.

Во другиот натпревар на денот, Далас избегна елиминација со победата над Денвер 119:117, со 44 поени од сјајниот Дирк Новицки, од кои 19 во последната четвртина.

Кармело Ентони, стрелецот на одлучувачкиот кош во последната секунда на минатиот дуел меѓу двата тима, забележа личен плејоф рекорд од 41 поен.

На Нагетс овојпат им недостасуваа дваесетина секунди за пресврт. Ентони на 3,1 секунда пред крајот постигна тројка од истата позиција од која пред два дена го уфрли победоносниот кош, но овој пат само намали на еден поен разлика.

На другата страна, Тери погоди само едно од двете слободни фрлања, но гостите немаа време за уште еден напад.

И покрај поразот, Денвер има убедливо водство од 3:1 и на следниот натпревар на домашен паркет има шанса за пласман во плејофот.-------------Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 18:03
НБА ја промовираше најдобрата петорка

Додека трае разигрувањето за титулата, веќе се одбрани најдобрите кошаркари во тековната сезона во најсилната светска конк*ренција, американската НБА лига.

Така наречениот „звезден состав“ го сочинуваат:

   1. Двејн Вејд од Мајами
   2. Коби Брајант од Лос Анѓелес Лејкерс
   3. Двајт Хауард од Орландо
   4. Дирк Новицки од Далас
   5. Леброн Џејмс од Кливленд


Леброн МВП на сезоната

За МВП или најкорисен играч во елитата е одреден Леброн Џејмс со ефек: 28,4 поени на натпревар, 7,2 асистенции и 7,6 скокови.

Најдобар поентер е Двејн Вејд со просек од 30,2 коша, кој воедно е 5. играч во историјата на НБА што реализирал преку 2000 поени и 500 асистенции во една сезона.

Наградата за најдобар центар заврши во рацете на фантастичниот Двајт, кој доминираше под обрачите со просечно успешни 13,8 скокови. Коби Брајант вкупно 7. пат е избран во идеалниот состав.-------------Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 15:29
Лејкерс поведе со 2:0

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс поведе со 2:0 во финалето на НБА лигата откако рано утрово по вторпат пред своите навивачи го совлада Орландо со 101:96 по продолжение, откако во регуларниот дел резултатот беше 88:88.

Најефикасен кај домашните беше Коби Брајант со 29 поени, Гасол постигна 24 поени и 10 скокови, а Одом 19 поени.

Кај гостите Луис постигна 34 поени и 11 скокови, Хауард исто така имаше „дабл-дабл„ учинок со 17 поени и 16 скокови, а Туркоглу 22 поена.

Следните три натпревари се играат во Орландо, а победник е тимот кој ќе дојде до четири победи.

-------------


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 17:16
ЛА Лејкерс ја освоија 15-та НБА титула

Кошаркарите на ЛА Лејкерс се новите шампиони во НБА лигата. Тоа е 15 трофеј во клупската историја на Лејкерси. Изминатата ноќ Лејкерси беа подобри од Орландо Меџик и славеа со 99:86, по што стигнаа до конечен триумф во финалната серија со резултат од 4:1 во победи.

За најкорисен играч во финалето т.н. наречен МВП беше избран Коби Брајант. Во последниот, петти меч од финалната серија Брајант постигна 30 поени, а зад своето име запиша и 5 асистенции. Во поразениот тим на Орландо, Луис беше стрелец на 18 поени.

Ова е прва шампионска титула на Лејкерс и Брајант по заминувањето на големиот Шек, поминаа цели седум години откако Лејкерс го нема освоено прстенот но оваа сезона Фил Џексон имаше фантастични играчи со кој што потешко беше да се изгуби титулата, во редовите на Лејкерс продефилираа: Коби Брајант, По Гасол, Дерек Фишер, Ариза, Одом...

Лејкерси во целиот натпревар го одржуваа константното водство па така од почетокот на втората четвртина во која губеа со 2 поени разлика па до крајот на натпреварот воопшто не беше доведен во знак прашање победникот во големото НБА финале, а воедно и шампионот за сезоната 2008/09.

-------------Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 20:38
L.A.LAKERS-CHAMPIONS.


Постирано од: DRIFT MASTER
Датум на внесување: 19.Јули.2009 во 21:51
MIAMI

-------------
DRIFT


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 03:48
Play off 2009/10...vreme e da se napise nesto za NBA vo ovaa godina...momentalno igraat Atlanta vs Orlando vo polufinale na istokot...Magic vodat so 1:0..
Vo vtoroto polufinale Boston vs Cleveland 1:1
Na zapad nisto novo LA Lakers ubedlivo protiv Utah 2:0
i Phoenix vs San Antonio 2:0

Vo regularniot del na sezonata na istok najdobri bea Cleveland na King James so skor 61-21 , na zapad Lakers na Cobe so 57-25...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 23:41
Orlando povede so 2:0 protiv Atlanta.Rezultat 112:98

Se drzea Hawks do poslednata cetvrtina, kade so serija 19-2 ma Magic rabotata bese zavrsena...Howard najdobar kaj Orlando so 29 poena i 17 skoka...Jaka borba medju Howard i Al Horford(centarot na Atlanta)vo koja Howard zaraboti i povreda na nosot i krvarenje...ali toa e NBA

Vecerva se igraat dve sredbi Cleveland vs Boston i San Antonio gi precekuvaat Suns vo da se bide ili ne natprevar za niv .Ako ne pobedat vecerva gotovo e so niv , nikoj ne se vraca posle 3:0...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 20:43
BOSTON MASSACRE
Cleveland furiozno vo Boston. 124:95 Vtora pobeda vo medjusebniot duel. Lebron James raspolozen za igra ,Celtics so nikakva odbrana a uste poslaba realizacija.Uste vo prvata cetvrtina L.James vs Celtics(celiot tim)bese 21:17, zada na kraj odlicniot James zavrsi so 38 poeni i realizacija od 63% vo pole...Celtics postignaa i neslaven rekord za najvisok poraz na domasen teren vo playoff...-29
NIGHT OF THE DRAGON
Goran Dragic e covekot za koj site pisuvaat po vcerasniot natprevar medju Phoenix i San Antonio 110:96...Imeno slovenecot postigna 23 poeni po poslednata cetvrtina samo poen pomalku od celiot tim na Spurs.Vo celata serija so Spurs Dragic postigna samo 4 poeni za da vo ovoj natprevar dojde do 26poeni so sut za 3 5/5...Phoenix stignaa do treta i se samo na cekor do finale na zapadot.Odlicna igra na Suns uspeaja da anuliraat -18 i pobedat na kraj..

Vecerva povtorno dve sredbi na zapadot LA Lakers brkaat treta pobeda na gosti kaj Utah,na istok isto Orlando gostuva na Hawks za treta pobeda...[

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 20:52
Me mrzi da pisuvam, a i onaka nikoj ne cita za NBA taka da samo kratko, Lakers dojdoa do 3:0 protiv Utah za vlakno pobedija vo poslednite sekundi ili potocno Jezzerite promasija vo 2 obidi vo poslednite 4 sek...111:110 za LA...
Orlando gi zbrisa Atlanta na gosti so 30 razlika 105:75 i povedoa so 3:0...

Vecerva Phoenix odi na pobeda protiv San Antonio za 4:0 i plasman vo zapadnoto finale; Boston doma ce probaat da go zaprat Lebron James za izednacuvanje na skorot protiv Cleveland , momentalno e 2:1 za Cavs...-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 20:56
Phoenix Suns stanaa finalisti na zapad otkako so cisti 4:0 gi dobija San Antonio Spurs i vo finale ce gi cekaat Lakers koi uste vecerva imaat sansa da stignat do 4 pobeda protiv Utah za kraj na serijata...
Boston na domasen teren pobedi so 97:87 protiv Cleveland po zasluga na Rajon Rondo koj postigna triple-double i sega se 2:2...
Vecerva uste Magic odat na 4:0 protiv Hawks...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 18:59
Se zavrsija konferenciskite polufinalinja...Na zapad vo finale igraat Phoenix-LA Lakers ; na istok Boston-Orlando...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 20:15
BOSTON
ne im gine ,, ne kako lani brej


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 12:04
http://www.idividi.com.mk/sport/ostanatsport/602708/index.html - Нова победа на шампионот ЛА Лејкерс за водство од 2:0

Тимот на Лос Анџелес Лејкерс и во вториот натпревар пред своите навивачи во финалето на Запад го победија Феникс и поведоа со 2:0. Триумфот од 124:112 синоќа беше изборен во последната четвртина која домашните ја добија со 34:22. Во текот на целиот натпревар домашниот тим се наоѓаше во водство, но Феникс во финишот на третиот период успеа да изедначи – 90:90.

Најефикасен на натпреварот беше Пау Гасол со 29 поени, додека Коби Брајант „уфрли“ 21 поен со 13 асистенции. Кај поразените Џејсон Ричардсон реализираше 27 поени, а ветеранот Грент Хил 23.

ЛА Лејкерс со оваа победа ја продолжија серијата во НБА плеј-офот од осум победи по ред или скор од 10 победи и 2 пораза. 

http://www.youtube.com/watch?v=lWWOCm85xXE&feature=player_embedded - Видео

 -------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Мај.2010 во 21:13
Phoenix uspea da dojde do pobeda protiv LA Lakers so 118:109 i da namali na 2:1... ...Boston vecerva ce odi na cisti 4:0 vo cetvrtiot mec protiv Orlando....

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Genocid
Датум на внесување: 24.Мај.2010 во 23:58
Би требало и вечерва да ги згазиме Меџикси. Овој Рондо како што тргнал вистински звер е. И да, да кажам два три збора околу Орландо. Прво тренерот им е за никаде нема никаква контрола и надгледност над играчите. Второ сите гледаат се брзоплето да биде ако им дадат кош на пример одма сакаат да вратат за 5 сек. па чекај бе малце алоо.. мислам кај сте не играте со Минесота е*аго тоа е Бостон врвна ветераснка-искусна екипа ! И како за трето целата оваа сезона им се одвиваа акциите на два начина : Пик`н`рол и На три поена... Тоа е Меџикси... Ни останува вечер да гледаме дали можат Селтикси да ги прегазат наголемо несериозните Меџикс ?
Вечерва ќе има пренос на мтв1 од 2:30 часот, па гледајте и уживајте во брилјантаната кошарка ! СПОРТСКИ ПОЗДРАВ ! Се читаме.

-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 25.Мај.2010 во 00:34
Cleveland go otpustija trenerot Mike Brown posle 5 godini vo klubot iako go imase najdobriot skor vo regularniot dela na sezonata .Kako sto rece sopstvenikot na Cavs se odlucile na ovoj cekor za da trgnat vo druga nasoka so igrata na klubot, bidejci so Brown na celo ne uspeaja da ja pominat vtorata runda od plejofot poslednite dve godini..

Frcat komentari na net od toa deka so nov trener sakaat da go zadrzat Lebron, a isto taka deka i mozat da izvisat bidejci nema da dojde nikoj od podobrite treneri vo Cleveland a so toa i da go izgubat James za kogo i Obama se zalozil da go vidi vo Chicago...-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 13:32
http://%20www.idividi.com.mk/sport/ostanatsport/605341/index.html - Почнува НБА финалето ЛА Лејкерс – Бостон

Со натпреварот што доцна вечерва ќе се одигра во „Стејпл центарот“ во Лос Анџелес стартува финалната серија во НБА плеј-офот каде ќе се судрат последните два шампиони актуелниот Лос Анџелес Лејкерс и првакот од 2008 година Бостон Селтикс.

Ова ќе биде 12-то финале во кое играат  двата најуспешни тима во историјата на НБА лигата. Досега Бостон има 17 титули, а ЛА Лејкерс 15.

Во досегашните 11 финални пресметки Бостон има скор 9-2 со тоа што ја доби и последната пресметка во финалето од 2008 година со 4:2 во победи. Бројот на вкупно одиграните финални натпревари на двете екипи меѓусебе е 67.

Предноста серијата пред своите навивачи да ја отвори ја има шампионот ЛА Лејкерс и таа ќе се одигра во форматот 2–3–2, што значи дека по првите два дуела во Лос Анџелес, следуваат три во Бостон (ако е потребно) за потоа евентуално шампионот да биде решен со нови два натпревара повторно на теренот на Лос Анџелес Лејкерс.-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: pane_juventus
Датум на внесување: 06.Јуни.2010 во 22:43
LA Lakersда


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 19:47
Лејкерси ја изедначија серијата, одлуката за шампионот во четврток
 
Во четврток навечер ќе го дознаеме името на новиот НБА шампион. Лос Анџелес Лејкерс и Бостон Селтикс тогаш ќе го одиграат одлучувачкиот седми натпревар од овогодинешното НБА финале.


Синоќа бранителите на шампионскиот прстен, Лејкерси, во својата сала победија со убедливи 89:67 и така ја изедначија серијата на 2-3.

Ова ќе биде 17-ти пат во историјата на најелитното кошаркарско натпреварување во светот тимовите да играат седми натпревар во финалето, а последни кои серијата ја доведоа до самиот крај беа играчите на Сан Антонио и Детроит пред пет години, кога Спарсите од сето тоа излегоа како победници.

Во претходните 11 финалиња Лејкерси и Селтикси четири пати за победникот одлучувале во седмиот натпревар, а интересно е тоа што во сите четири наврати Бостон бил подобар.

Фил Џексон, тренерот на Лејкерси пак, никогаш во кариерата не седел на клупата за време на седми натпревар. Десет пати бил шампиопн, но секој пат неговиот тим работата ја завршувал пред потполната кулминација.
 
Никаква драма немаше околу тоа дали, или не, ќе се игра седмиот натпревар бидејќи Лејкерси веќе во текот на втората четвртина имаа дваесет поени предност, а во продолжението дополнително ја подигнаа предноста против противникот кој очигледно многу брзо ја архивираше шестата и потполно се насочи кон седмата средба.

Клучот на победата кај Лејкерси лежеше во одличната одбрана кои ја обавуваа во текот на целиот дуел, па така Бостон од игра гаѓаше слаби 33 проценти, а за три поени 21 процент. Домаќинот потполно доминираше и во скокот (52-39), и секој параметар замина на страната на тимот на Џексон.

По Гасол беше првото име на победникот со 17 поени, 13 скокови и дури девет асистенции, додека Коби Брајант додаде 26 поени, со 11 скокови и три асистенции.-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: jack_sparrow23
Датум на внесување: 16.Ноември.2010 во 16:42
Гледав пред некој ден NBA натпревар и денешнава nba не е иста дури и е многу лоша! Веќе не се како во времето на Michael Jordan no.1   Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 22.Јануари.2011 во 22:59
Уффф оваа сезона кинеме, Рајон Рондо ни стана главната звезда во тимот, типот е лудница свака му част. !!!

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 23.Јануари.2011 во 17:56
Добро е, добра игра, 56:46 водиме на полувреме. Рондо продолжува во свој стил, 7 асистенции so far. Кеј Џи ми е ѕвер вечерва, како смирено изнудува фаули над него, го исфрустрира чуварот до даске.
Фали уште Ален да ги распуца тројките и наши се.
А Шек и официјално повреден, не допатувал во Вашингтон вечерва, само не разбрав што му е и колку ќе отсуствува.

--- надополнето ---

Катастрофа трета четвртина, ништо не им појде од рака. Сето мислам се должи на личните на Пирс и Рондо, кои ја преседоа на клупа четвртинава.
Ајде нека смогнат сили за крај, не смее ваква скоро добиена утакмица да ја изгубат.

--- надополнето ---

Ја изгубивме, јбг ништо не изигравме во второ како што треба.

Ахххх бе Пирс да ја дадеше фор д гејм ќе славев по чаршија ама ништо :С Ако тоа ни е лекција дека не треба да се опуштаме без разлика колку и да водиме. Идемо даље....-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 26.Јануари.2011 во 14:05
Лелеејјј ги испогазивме овие Клив, Мниогу јак камбек на Перк и одлична игра на нашите. Честитки. !-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 26.Јануари.2011 во 14:06
На 30ти Јануари играме против ЛА, ќе биде лудница

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 27.Јануари.2011 во 15:39
Вечер играме против Портланд, ќе биде тешка но се надам на победа на Селтикс како и секогаш !!!

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 29.Јануари.2011 во 00:22
Уфффф ги изгазивме Портланд!!!

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 29.Јануари.2011 во 12:56
Ахх изгубивме од Санс, многу промашоци од наша страна и слабо у одбрана. За инцидентите со Кеј Џи немам коментар, им препорачувам само да не се потлкачаат со него зашо ако зграби некој озбилно мислам дека нема да има глава, тоа е чудовиште ќе ги истепа сите до еден !-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 00:45
Hај хард-кор утакмица честитки до нас само да проложиме со одличните изданија. ЧЕСТИТКИ, FOR CELTICS I LIVE, FOR CELTICS I"LL DIE !!!

http://www.youtube.com/watch?v=VZC6LoJXFU0&feature=player_embedded - http://www.youtube.com/watch?v=VZC6LoJXFU0&feature=player_embedded

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 00:46
Леле какооо ги растуривмееее ЛАЛ !!! Пирс ги растури со 32 поена! ЧЕСТИТКИИИ !!!

-------------


Постирано од: Dovicinski
Датум на внесување: 02.Февруари.2011 во 09:57
Ги раздупивме и Сакраменто се разбира ;) љубов

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Февруари.2011 во 16:20

Сан Антонио триумфираше над Лејкерс во ЛА

  http://sportdenes.com/media/k2/items/cache/1d77059d0d8adeb2ceccdbc07bdc73c2_XL.jpg">Сан%20Антонио%20триумфираше%20над%20Лејкерс%20во%20ЛА%20

  Антонио Макдајс го постигна решавачкиот поен за победата на Сан Антонио со 89:88 како гостин кај Лос Анџелес Лејкерс во НБА лигата.

  Макдајс успешно ја приграби топката по неуспешниот обид на Тим Данкан и со тоа го осигура успехот за спарси, тим кој го има најдобриот скор во НБА Лигата.

  Во текот на поголемиот дел од второто полувреме гостите имаа блага предност во резултатот, но прецизните шутеви на Ламар Одом од тројка и на Пау Гасол му донесоа предност на езерџиите. Ману Џинобили и Тони Паркер од Сан Антонио не успеаа да вратат, но нивните колеги од под кошевите беа поприсебни во скоковите.

  Паркер беше најдобар стрелец за Спарси со 21 поени, 14 од нив беа постигнати за време на третата четвртина. За составот на ЛА Лејкерс, ѕвездата Гасол реализираше 19 поени.

  Во второто дерби, Мајами како гостин славеше над Орландо со 104:100. Леброн Џејмс заврши со 51 поени, 11 скокови и 8 асистенции и со тоа го забележа личниот рекорд по број на постигнати поени на еден натпревар во својата кариера.

  Резултати:
  Орландо - Мајами 100:104
  Голден Стејт - Милвоки 100:94
  ЛА Лејкерс - Сан Антонио 88:89


  -------------


  Постирано од: Dovicinski
  Датум на внесување: 14.Февруари.2011 во 21:15
  Леле колку слатко ги победивме Мајами, по четврти пат оваа сезона! Good Job Celtics

  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 25.Март.2011 во 11:25
  Во НБА лигата победи за Далас и Њу Орлеанс

  На двата ноќешни НБА натпревари победи остварија екипите на Далас и Њу Орлеанс.

  Далас на свој терен ја победи Минесота со 104:96, додека Њу Орлеанс како гостин славеше против Јута со 117:121 по продолжение.

  Тринаесет натпревари се играат вечерва. Двојките се: Индијана - Сакраменто, Орландо - Њу Џерси, Бостон - Шарлот, Кливленд - Детроит, Мајами - Филаделфија, Њујорк - Милвоки, Чикаго - Мемфис, Оклахома - Минесота, Денвер - Вашингтон, Феникс - Њу Орлеанс, Портланд - Сан Антонио, Голден Стејт - Торонто и Лос Анџелес Лејкерс - Лос Анџелес Клиперс.

  Табела - Источна конференција: Чикаго 51-19 (победи-порази), Бостон 50-20, Мајами 49-22, Орландо 46-26, Атланта 40-32, Филаделфија 37-34, Њујорк 35-36, Индијана 32-40,...

  Табела - Западна конференција: Сан Антонио 57-14 (победи-порази), Лос Анџелес Лејкерс 51-20, Далас 50-21, Оклахома 46-24, Денвер 43-29, Портланд 41-30, Њу Орлеанс 41-31, Мемфис 40-32,...


  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 06.Мај.2011 во 13:35

  Грифин - дебитант на годината

  Крилниот центар на Лос Анџелес клиперс Блејк Грифин заслужено ја доби наградата за дебитант на годината. Дваесет и двегодишникот доминираше во гласањето на медиумите со 118 први места и стана првиот едногласен избор по Дејвид Робинсон во 1990. Грифин ги одигра сите 82 средби од регуларниот дел, остварувајќи просек од 22 поени и 12 скока. Тој притоа стана првиот дебитант избран во ол-старот, по Јао Минг во 2003, а за одбележување е и неговиот триумф во натпреварот во забивање.
  Далас маверикс втор меч по ред го шокираше актуелниот првак Лос Анџелес лејкерс, совладувајќи го на гости со 93:81 и притоа поведувајќи со 2:0 во полуфиналната серија на Западот. Чикаго булс ја израмни серијата со Атланта хоукс на 1:1, откако ја совлада во вториот меч од полуфиналето на Истокот дома со 86:73.  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 29.Ноември.2011 во 15:41

  /sport/kosharka/11525-nba-pochnuva-na-25-dekemvri-rasporedot-kako-vo-zatvor" rel="nofollow - НБА почнува на 25 декември - распоредот како во затвор

   

  НБА раководството и синдикатот на играчите конечно постигнаа договор и лигата сепак ќе се одигра. Но, наместо стандардните 80 натпревари по тим, оваа година ќе се одиграат само 66.

  Сепак, ако се земе за пример сезоната 98/99 кога исто така се случи „локаут“ , оваа година и ќе се изнагледаме кошарка. Во таа сезона се одиграа само 50 натпревари.

  Јавноста, а секако и тимовите сега се загрижени за повредите, за уморот и за тензијата со којашто ќе мора да се одигра оваа сезона. Имено, стандардните 80 натпревари се играат долг период, околу пет ипол месеци што на тимовите им дава можност за стратегија и за градење на резултатот. Исто така, секој тим во просек ќе треба да одигра натпревар на нешто повеќе од секои два дена или да бидеме прецизни 80 натпревари во 166 дена.

  Оваа година сепак, се играат 66 натпревари во 119 дена, што е вистинско компресирање на лигата. Во тие услови, ниту еден тим којшто сака да стане шампион нема да има шанса за кикс, бидејќи ќе нема многу натпревари да се вади, затоа и ќе треба сите играчи да го дадат својот максимум во четирите месеци во коишто ќе се игра.

  На ова, исто така треба да се додадат и четирите дена за Ол-стар натпреварот каде што ѕвездите дополнително ќе треба да се потрошат за да ја забавуваат „гладната“ публика. Ол-стар натпреварот е закажан за 24 февруари.

  Но, гледачите секако се среќни дека ќе ги гледаат своите омилени тимови за американскиот божик. За тој ден, кога лигата почнува, закажани се три фантастични натпревари. Њујорк Никс - Бостон Селтикс, Далас Маверикс - Мајами Хит и Лос Анџелес Лејкерс - Чикаго Булс  Постирано од: Santijago
  Датум на внесување: 29.Декември.2013 во 11:09
  Перооо Антиќ ... и слушајте го коментаторот по постигнувањето на тројката од Антиќ пред крај на натпревар 
  -------------
  I'm out bcz of pathetic around here


  Постирано од: Blue Scarlet
  Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 10:22
  „Перо не врати од мртвите со неговата луда тројка“ - изјава на еден од неговите соиграчи голема насмевка

  -------------
  Lupus non mordet lupum.

  Vulneratus non victus!  Постирано од: Santijago
  Датум на внесување: 09.Јануари.2014 во 13:24
  Перо со 16 поени синоќа еден од предводниците за победата на Атланта над лидерот Индијана 
  -------------
  I'm out bcz of pathetic around here


  Постирано од: Blue Scarlet
  Датум на внесување: 09.Јануари.2014 во 14:41
  Перо се препороди во Аталанта .... изненадувањеда

  -------------
  Lupus non mordet lupum.

  Vulneratus non victus!  Постирано од: Santijago
  Датум на внесување: 09.Јануари.2014 во 14:56
  Шо че речиме кај нас ... се челичи плазење Добар е ... си ја искористи шансата , можноста ... секако дека ќе се потруди да се покаже во најдобро светло , NBA си е NBA голема насмевка

  -------------
  I'm out bcz of pathetic around here  Испечати | Затвори го прозорот

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk