Испечати | Затвори го прозорот

200 тони отровна пченица

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25813
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 09:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: 200 тони отровна пченица
Постирано од: krkovicka_mala
Наслов: 200 тони отровна пченица
Датум на внесување: 24.Мај.2012 во 11:54
Zosto ne se kazi firmata koja ja ztruje Makedonija so 200 toni pcenica?
Odnosno se znae koja firma e taa ,ama ne smee da se izgovori nejzinoto ime zatoa sto taa bila glaven finansier na DUI.Vo rok od 2 godini firmata se izgrade i stana pogolema od Zito Luks.
Znaci taka e steknato bogatstvoto na firmata od nekolku milioni evra.So otrovna pcenica.Samo ne mi e jasno aj sto go trovaat makedonskiot narod,tie si go trovaat i nivniot albanski narod,kako ne mu e zal???



Коментари:
Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Мај.2012 во 11:56
А која е таа фирма? 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Мај.2012 во 14:31
Зошто шпекулации?

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Мај.2012 во 14:35
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Zosto ne se kazi firmata koja ja ztruje Makedonija so 200 toni pcenica?
Odnosno se znae koja firma e taa ,ama ne smee da se izgovori nejzinoto ime zatoa sto taa bila glaven finansier na DUI.Vo rok od 2 godini firmata se izgrade i stana pogolema od Zito Luks.
Znaci taka e steknato bogatstvoto na firmata od nekolku milioni evra.So otrovna pcenica.Samo ne mi e jasno aj sto go trovaat makedonskiot narod,tie si go trovaat i nivniot albanski narod,kako ne mu e zal???



Баш тоа и ја се прашувам, зошто не се каже? А од друга страна пак вака како што си го напишал подобро и да не спомнуваш имиња на фирми. Име, ДУИ, троваат, бла, бла, јас ништо не разбрав. Значи или пиши тука се што знаеш за таа фирма со одржлива приказна( докази сигурно немаш) кој, како, кога,каде и зошто или воопшто не почнувај со бош муабети.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 11:21
Како прво нема врска пченицата со финансирање на ДУИ или не знам што, увезена е од Бугарија, од оператор со храна во Битола. И не се работи за 200 тони пченица, туку за еден камион, една пратка од 20 тони. Истата пченица, од истиот оператор од Битола била и претходно увезувана, но секогаш била исправна.
Секогаш постои можност од човечка грешка и превид, затоа се крие името на компанијата, не мора одма да се линчува некој и да се тврди дека има политичка позадина. Операторот си ги испочитувал сите царински и ганични процедури, само еден камион бил со затруена пченица. Можеби е грешката кај Бугарите, што мора сега да се знае името на компанијата и да се линчува јавно. Воопшто не се работи за компанија формирана од пред 2 години, туку напротив, се работи за оператор кој има бонитет и кредибилитет од 15 години. Сериозен пропуст, сериозна грешка, но, нема потреба да се линчуваат јавно, се додека не се утврди што точно е пропустот.

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 12:03
  Дали  граѓаните ја изедоа оловната пченица ???
Дали пченицата што ја увезе битолски оператор со храна е затруена со олово или не, официјално ќе се знае денес, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. Според директорот на Агенцијата, Дејан Рунтевски првичните резултати кои се неофицијални и се од само една лабораторија, се негативни.

Пред еден месец на граничниот премин Деве Баир во пченица натоварена во 19 камиони со вкупна тежина од 200 тони инспекторите пронајдоа присуство на олово далеку над дозволените концентрации. Пченицата ја преминала границата, но увозникот доби забрана да ја пушта во промет. Рунтевски вели дека не е спорен целиот товар, туку само 20 тони, односно една од земените мостри која покажала присуство на тешки метали, но и тоа не е доказ дека житото било контаминирано, зашто утврдено е дека инспекторите ги земале мострите надвор од пропишаните процедури, од погрешно место.

Се уште нема одговор ниту на тоа кој е увозникот на пченицата и каде завршила - како сточна храна или брашно, зашто според неофицијални информации и покрај забраната за промет инспекторите не ја нашле во магацинот на увозникот. Неофицијално, увозникот поднел жалба до Агенцијата за храна и ветеринарство поради несоодветното земање на мострите кои го покажале присуството на олово. Кога надлежните инспектори дошле во магацините каде што требало да се чува пченицата, во нив немало ништо. Првите информации беа дека увозникот пченицата ја сомлел за да се користи како добиточна храна, што ако навистина е контаминирана е исто така проблематично, зашто е штетна за здравјето на луѓето. За овој прекршок увозникот бил парично казнет со 5.500 евра, а под лупа е и одговорноста на инспекторите кои на граничниот премин непрописно земале примероци за анализа.

Дали се се одвивало вака, според најавите од Агенцијата, треба да се знае денес. Најважното што треба што поскоро да им се соопшти на граѓаните, сепак е дали пченицата навистина содржела тешки метали во поголеми концентрации од дозволените и дали увозникот ја почитувал забраната за промет или е веќе изедена.

пишува  денешен  вечер 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 12:37
..ma neka bide bez gajle narod!

..shto ke  izede...se ke ...posere ! да

i  u evropa ima  takvo neshto,..i u amerika,

..samo shto tamu   i kazuvaat po ime i prezime,...koj toa gi  hrani tolku velikodushno....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 13:45
пишува  денешен  вечер 


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

  Дали  граѓаните ја изедоа оловната пченица ???


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

но увозникот доби забрана да ја пушта во промет


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Дали пченицата што ја увезе битолски оператор со храна е затруена со олово или не


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

првичните резултати кои се неофицијални и се од само една лабораторија, се негативни.


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Пред еден месец на граничниот премин Деве Баир во пченица натоварена во 19 камиони со вкупна тежина од 200 тони инспекторите пронајдоа присуство на олово далеку над дозволените концентрации.


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

не е спорен целиот товар, туку само 20 тони, односно една од земените мостри која покажала присуство на тешки метали.


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

но и тоа не е доказ дека житото било контаминирано, зашто утврдено е дека инспекторите ги земале мострите надвор од пропишаните процедури, од погрешно место.


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Се уште нема одговор ниту на тоа кој е увозникот на пченицата и каде завршила

Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

но увозникот доби забрана да ја пушта во промет.

Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Првите информации беа дека увозникот пченицата ја сомлел за да се користи како добиточна храна

Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

За овој прекршок увозникот бил парично казнет со 5.500 евра.

Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Дали се се одвивало вака, според најавите од Агенцијата, треба да се знае денес.


Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Најважното што треба што поскоро да им се соопшти на граѓаните, сепак е дали пченицата навистина содржела тешки метали во поголеми концентрации од дозволените и дали увозникот ја почитувал забраната за промет или е веќе изедена.




Za vakvi (ne)informacii tatko mi, bog da go prosti, veleshe deka se triper kombinacii.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 16:40
Прво бомбастично, ајдеееее 200 тони се, ама не се 200 туку само 20 тони. Па, после пуштена е во промет, ама добил забрана за пуштање во промет. Затруена е со тешки метали и олово, ама инспекторите ги земале мострите надвор од пропишаните процедури, од погрешно место.

И сега замисли се објави името на компанијата, јавно се линчува, трпи огромно нарушување на бонитет и кредибилитет, а испадне дека дека не е затруена, туку дека грешката е кај инспекторите.
Помнам еден ваков случај, кога "Кожуфчанка" минералната вода, јавно на телевизија ја линчуваа дека е затруена со арсен, па по еден месец, излезе дека водата е сосема во ред за пиење, грешката била во процедурата на земање примерок... Која штета на прометот, губење на пазарни позиции претрпе "Кожуфчанка"...
Нека се утврди првично, дали била затруена, со што била затруена и каде е пропустот на увозникот. Потоа нека се линчува...

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 16:50
Ама пуста човечка психологија, која кај некои луѓе е доминатна животна филозофија... умот им селектира и колектира само негативни информации, без обзир дали се легетимни или не... па потоа брзаат низ улицата, комшилукот, пријателите, форумите, јавните гласила... и ги десеминираат наоколу како да се самоевидентни вистини. тага





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Мај.2012 во 17:41
...ovie izgleda ne chule,... za ona,

...''kaj ima dima , ima i vatre''.
..ili taka neshto,...beshe...збунетост

...znachi....nishto ne moze da go promeni vpechatokot deka vo makedonija,..se moze da mu projde na narodot...

...niz crevata! ...

...bi se iscerekal poradi toa ama ,

...na zalost...za zelenje e rabottata !
тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 27.Мај.2012 во 12:31
Jas nemozam da svatam kako go branis covekot koga se znae deka e eden od najgolemite lokalni celnici na dui vo Bitolsko i Prespanskiot region?
A firmata mozete da ja procitate na site lebovi sto se prodavaat vo prilepsko bitolsko prespanskiot region.I toa so dosta golemi bukvi e zapisana na hartijata.
Te molam dali znaes kakvi se posledicite od olovoto ?
Dali znaes kolkav e stepenot na zatruenost so olovoto?


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 27.Мај.2012 во 12:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ама пуста човечка психологија, која кај некои луѓе е доминатна животна филозофија... умот им селектира и колектира само негативни информации, без обзир дали се легетимни или не... па потоа брзаат низ улицата, комшилукот, пријателите, форумите, јавните гласила... и ги десеминираат наоколу како да се самоевидентни вистини. тага




Se dodeka gi stitite albanskite biznisi,makedonija ke ceka na portite pred grcija i ke moli za proska



Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Мај.2012 во 18:45
Originally posted by krkovicka_mala krkovicka_mala напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ама пуста човечка психологија, која кај некои луѓе е доминатна животна филозофија... умот им селектира и колектира само негативни информации, без обзир дали се легетимни или не... па потоа брзаат низ улицата, комшилукот, пријателите, форумите, јавните гласила... и ги десеминираат наоколу како да се самоевидентни вистини. тага




Se dodeka gi stitite albanskite biznisi,makedonija ke ceka na portite pred grcija i ke moli za proska




Не гледам дека некој на форумов штити нечии бизниси, ниту пак дека Македонија чека на грчки порти и моли за прошка. Чекаме на некои други порти, но не се тие грчки тоа е за сигурно. Други се клучарите.
Пред порти молат за прошка овие на одмор кога појдат во Грција, но не ги осудувам ни нив. Секој со своја глава.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: krkovicka_mala
Датум на внесување: 28.Мај.2012 во 20:37
Mislev da ne pustat vo nato i eu.A se branat cuzdi interesi koga se brani otrovnata hrana



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk