Испечати | Затвори го прозорот

Вистината за таканаречените "национални чувства"

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25077
Датум на принтање: 28.Септември.2024 во 03:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вистината за таканаречените "национални чувства"
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: Вистината за таканаречените "национални чувства"
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 23:35
     Site ludje na Svetot se: ludje. 
 
     Samo razmislete: shto e smisolot na "nacionalnite chuvstva" ?!
 
     "Nacionalnite chuvstva" se besmisleni, i edinstven rezultat od istite e shto gi razdeluvaat ludjeto, gi raskaruvaat ludjeto, i im vmetnuvaat loshi misli na ludjeto.
 
     Jas nemam "nacionalni chuvstva". I preku 80% od ludjeto vo Svetot (izvorno) imaat ljubov kon site ludje na Svetot, miroljubivi se, i nemaat "nacionalni chuvstva". 
 
     Koj, so kakva cel, i so kakvo pravo im nametnuva na ludjeto "nacionalni chuvstva" ?
 
     Odgovorot na ova prashanje (koj e ochigleden) im go prepushtam na chitatelite na ova izlaganje. 



Коментари:
Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 00:29
Што имаат врска со политика овие твои загрижувачки полуции?
 
Алооо, има ли пилот во авионов? лутина


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 01:33
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Алооо, има ли пилот во авионов?

Odamna e srusen avionot ti baras pilot haaaaaaaa

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 03:34
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

      Site ludje na Svetot se: ludje. 
 

     Samo razmislete: shto e smisolot na "nacionalnite chuvstva" ?!

 

     "Nacionalnite chuvstva" se besmisleni, i edinstven rezultat od istite e shto gi razdeluvaat ludjeto, gi raskaruvaat ludjeto, i im vmetnuvaat loshi misli na ludjeto.

 

     Jas nemam "nacionalni chuvstva". I preku 80% od ludjeto vo Svetot (izvorno) imaat ljubov kon site ludje na Svetot, miroljubivi se, i nemaat "nacionalni chuvstva". 

 

     Koj, so kakva cel, i so kakvo pravo im nametnuva na ludjeto "nacionalni chuvstva" ?

 

     Odgovorot na ova prashanje (koj e ochigleden) im go prepushtam na chitatelite na ova izlaganje. 


Ти да не си гласноговорник на новиот светски поредок, па сакаш сите луѓе да го изгубат националното чувство.
Какви се овие глупости сега.
Чувството за национална припадност е она што го одржувало човештвото низ милениумите на постоењето.
Која е таа нација која што на сопствениот народ му вметнува лоши чувства.

Полар,

тој точно знае кај е и дали има пилот во авионот, и точно знае дека неговите пишуванции тука спаѓаат во политика.
Ако ги пратиш западњачките форуми ќе можеш да забележиш дека таму отсуствуваат теми за национални чувства, патриотизам, припадноста кон семејството и семејните вредности.
Македонскиот народ и сличните на него народи како конзервативен народ со силно изразени национални чувства и припадност, како и преданоста кон семејните вредности, се повеќе ќе биде трн во око на пропагаторите на новите глобални вредности како што и овој тука почнува да ги пропагира.



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 08:47
     Prijateli i prijatelki, bracja i sestri: nekoi od vas, definitivno, pogreshno me sfacjaat.
 
     Kako prvo: imam pravo na svoe mislenje, bez obzir dali nekoj se slozhuva so mene ili ne, i imam pravo na sloboda na govorot.
 
     I: jas mislam deka ovaa moja tema spadja vo politika, a ako nekoj ne se slozhuva so toa, mozhe da ne ja chita ovaa tema, a, vo krajna linija, ovaa tema mozhe da bide i izbrishana.
 
     Drugo: ne lutete mi se; da razgovarame so ljubov i razbiranje.
 
     Treto: jas sum Pravoslaven Hristijanin, i protivnik sum na nov svetski poredok vo koj (so cvrsta raka) bi vladeela edna svetska vlada; protivnik sum i na "slobodna ljubov" (seks pred brak, namaluvanje na vrednostite na semejstvoto); no, ne gledam kakva vrska imaat vrednostite na semejstvoto so "nacionalni chuvstva".  
 
     Chetvrto: jas se zalagam za seopshta ljubov, i za razbiranje medju ludjeto; sekoj "problem" (individualen, politichki,...) mozhe da se reshi so dobri zborovi i so malku dobra volja. Na pr.: raspravijata pomedju Makedonija i Grcija okolu imeto na Republika Makedonija i okolu toa chij e Aleksandar Makedonski; Zar ne gledate deka toa e besmislena raspravija ?! Jas gi sakam Grcite, i bi im dozvolil da me vikaat kako sakaat i bi im priznal deka Aleksandar Makedonski e Grchki; Shto ima toa vrska ?! Jas gi sakam i Makedoncite, i, da sum grchki politichar, bi im dozvolil na Makedoncite da se vikaat kako shto sakaat i bi im priznal deka Aleksandar Makedonski e Makedonski; Shto ima toa vrska ?! I, bi sakal da im pomognam na Grcite (ekonomski, i vo sekoj drug pogled); I, da sum grchki politichar, bi sakal da im pomognam na Makedoncite (ekonomski, i vo sekoj drug pogled); Isto vazhi za sekoj svetski "problem" (Kosovo, Irak, Afganistan,...). 
 
     Neka ima dobra volja medju ludjeto. среќа


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 08:47
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

     Site ludje na Svetot se: ludje. 
 
     Samo razmislete: shto e smisolot na "nacionalnite chuvstva" ?!
 
     "Nacionalnite chuvstva" se besmisleni, i edinstven rezultat od istite e shto gi razdeluvaat ludjeto, gi raskaruvaat ludjeto, i im vmetnuvaat loshi misli na ludjeto.
 
     Jas nemam "nacionalni chuvstva". I preku 80% od ludjeto vo Svetot (izvorno) imaat ljubov kon site ludje na Svetot, miroljubivi se, i nemaat "nacionalni chuvstva". 
 
     Koj, so kakva cel, i so kakvo pravo im nametnuva na ludjeto "nacionalni chuvstva" ?
 
     Odgovorot na ova prashanje (koj e ochigleden) im go prepushtam na chitatelite na ova izlaganje. 

 
 pazi sega ., jas sum ortodoksen i zad,rt nacionalist., i shto sega ti ke pravish.,...........razmisluvanjeto sozhto sum takov ti go prepushtam tebe., ...........i glej dobro i podolgo vreme razmisluvaj............
 
 /pilot nema ., ama ovoa e isto ko filmot zhanr humor., zatoa ne prekinuvaj diskusija/плазење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 09:20
Ми се допаѓа темава, без разлика во кој форум ќе ја сместите. Само ме чуди што еден православен христијанин има анархистички гледишта (ако веќе не се сложува со новиот светски поредок).
 
Зоран Јанев,
 
Зошто тогаш се потенцира ПРАВОСЛАВЕН христијанин, КАТОЛИЧКИ христијанин, ПРОТЕСТАНТСКИ христијанин... не се ли сите христијани? Зошто се зборува за наметнување на национални чувства, а се избегнува наметнувањето на верски чувства, и тоа во време кога луѓето не се ни свесни (бебиња се) што е тоа христијанство, што е ислам итн... 
 
Кога веќе го спомна спорот помеѓу МК и ГР, да не е ГПЦ до сега 100 пати ќе беше решен спорот. ГПЦ и СПЦ не се ништо подобри од денешниве радикални исламисти. МПЦ се толкави лопови и материјалисти да немаат ни време за некоја ,,идеологија,,. воздивнување
 
Што се однесува до националните чувства, јас на тоа гледам како на различности во поглед на јазик, култура... убаво рекол Гоце Делчев: ,,Јас светот го разбирам единствено како поле за културен натпревар меѓу народите,,. Никој не треба никому да му наметнува со сила како да се чувствува (асимилација). Секој треба да ја почитува различноста на другиот во било кој поглед.
 
И за крај, и јас би сакал сите луѓе на светот да бидат еден народ, но РАЗЛИЧНОСТИТЕ веднаш ќе излезат на површина. Не може Македонец, Кинез и Кениец да имаат нешто премногу заедничко (освен што се луѓе), но на пример Македонец, Грк, Албанец, Бугар, Србин, Хрват имаат многу заеднички работи, а сепак се мразат меѓу себе. Е, тоа е жалното.
 
тага


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 09:49
     LiDivio, jas ne sum anarhist; samo rekov deka sum protiv edna svetska vlada koja bi vladeela so cvrsta raka. A, bi sakal site ludje vo Svetot da bidat obedineti so ljubov i razbiranje.
 
     A temata za Verata e drugo prashanje. Jas bi sakal da ima ljubov i razbiranje, kako medju ludjeto voopshto, taka i medju razlichnite Veroispovesti.
Jas sum Pravoslaven Hristijanin, i ubeden sum deka Pravoslavnoto Hristijanstvo e Vistinskata Vera; eden silen argument za toa: vo site Veroispovesti ima chuda, no, vo Pravoslavnoto Hristijanstvo se naodjaat najgolemite chuda.
No, Verata ne mozhe da se nametnuva so grubi metodi i raspravii.
 
     I: site ludje vo Svetot se ludje, bez obzir dali bojata na kozhata im e bela, zholta, ili crna, bez obzir dali bojata na kosata im e rusa, crna, ili kafena, bez obzir dali bojata na ochite im e plava, crna, ili kafena,...
Preku 80% od ludjeto vo Svetot, bez obzir na nivnite gorenavedeni fizichki razliki, imaat ljubov vo sebe. 


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 15:48
zoranjanev1, potpolno go razbiram tvojot stav i znam deka ne si anarhist. Ti sakash da gi premavnesh nacionalno-tradicionalnite razliki megju narodite za da ne pretstavuvaat prechka za onie chovechkite koi se potpolno ednakvi za site.

Onoa shto mi pagja vo ochi, a shto sum go zabelezhal kaj site onie vernici koi propovedaat brishenje na nacionalni (verojatno potochen termin bi bil "nacionalistichki") chuvstva i pripadnost, cvrsto si stojat na stavot deka toa ne smee da se primeni i na versko-religioznite chuvstva.

Vakviot stav ne se propagira samo od hristijanite, tuku i od muslimanite. I vo Islamot stoi deka site muslimani se brakja i sestri i deka nivnite nacionalno-rasni razliki se superficijalni i deka ne smeat da postojat kako takvi.   


Vo kontekst na kazhanovo, kako i vo dosega prochitanoto od tebe vo ovaa tema, tvojot stav kon univerzalnata humanost na choveshtvoto kje go razberev bez nikakva rezerva ili somnenie dokolku vo ravenkata go staveshe i vtoriot nagolem delitel na choveshtvoto vo svetov - religijata.


Vaka, toj izgleda kako polovichno zavrshena rabota.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 16:09
     Messenger, jas sum vernik, i smetam deka insistiranje na brishenje na verskite razliki medju ludjeto bi bilo vo antihristovski duh; jas sakam ludjeto vo Svetot da ne pravat (ili da pravat shto pomalku) grevovi.
Ova ne znachi deka raznite verski zaednici treba da se karaat medju sebe, tuku znachi deka raznite verski zaednici bi trebalo da se odnesuvaat edni kon drugi so ljubov i razbiranje.
 
     Bidejcji jas sum Pravoslaven Hristijanin, se podrazbira deka bi sakal site ludje na Svetot da stanat Pravoslavni Hristijani (po svoja sopstvena slobodna volja i po svoj sopstven izbor); kolku e toa vozmozhno, toa e drugo prashanje.
 
 


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 16:40
E sega, na ova tvoe kazhano zameni go zborot vera so nacionalizam:




Messenger, jas sum nacionalist, i smetam deka insistiranje na brishenje na nacionalnite razliki medju ludjeto bi bilo vo anarhistichki duh.

Ova ne znachi deka raznite nacionalni zaednici treba da se karaat medju sebe, tuku znachi deka raznite nacionalni zaednici bi trebalo da se odnesuvaat edni kon drugi so ljubov i razbiranje.




Mislam deka mozhesh da go dolovish rezoniranjeto na nacionalistite koe ne e nishto podaleku od onoa tvoeto versko. Se gledate kako vo ogledalo. Za da se napravi vistinski kvanten skok, onakov kakov shto mislam deka sakash da posochish, treba da se premavnat i dvete neshta.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 17:58
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

     Site ludje na Svetot se: ludje. 
     Samo razmislete: shto e smisolot na "nacionalnite chuvstva" ?!
      "Nacionalnite chuvstva" se besmisleni, i edinstven rezultat od istite e shto gi razdeluvaat ludjeto, gi raskaruvaat ludjeto, i im vmetnuvaat loshi misli na ludjeto.
      Jas nemam "nacionalni chuvstva". I preku 80% od ludjeto vo Svetot (izvorno) imaat ljubov kon site ludje na Svetot, miroljubivi se, i nemaat "nacionalni chuvstva". 
      Koj, so kakva cel, i so kakvo pravo im nametnuva na ludjeto "nacionalni chuvstva" ?
      Odgovorot na ova prashanje (koj e ochigleden) im go prepushtam na chitatelite na ova izlaganje. 

Според ставот кој го изнесуваш кон нациите (т.е. националните чувства), сфаќам дека (донекаде) имаш некои космополитски погледи на свет.
Овде би можел да кажам дека многу убаво звучи оваа (хипотетична) идеја - да нема нации, да нема граници, да нема разлики по однос на пол, раси, јазици ... И јас сакам човекот да достигне едно такво цивилизациско ниво.
Бидејќи прашуваш кој ги наметнал националните чувства, кога би ти дал еден световен одговор дека тоа не е наметнато туку дека тие се создале низ развојот на човештвото (ме чуди како досега да не си прочитал малку за тоа како настанале нациите?!), верувам не би го прифатил. Затоа ќе ти дадам еден духовен одговор, бидејќи гледам се произнесуваш за православен христијанин и во твоите дискусии јасно се гледа дека ја протежираш верата над се друго. Одговорот е во прашањето: Што пишува во библијата за тоа како настанале јазиците, а со самото тоа и нациите? (Таму нешто околу тоа вавилонската кула! намигнување) Е тука веќе може да се зборува за наметнување, од страна на тој во кој веруваш.
Покрај горенабројаните разлики кои себеси си ги поставил човекот, секако спаѓаат и верските разлики. Дали ти во овој случај, кога се работи за верска разлика, не си космополит?
Се откажуваш од една човечка определба - националност, а не се откажуваш од друга човечка определба - вера?
Велиш националното внесува лоши мисли меѓу луѓето, ги раскарува ... А што е со верите? Тие не се причина за раздор, војни, убиства ...?
Лошотијата во човекот не произлегува директно од националноста (нацијата како целина), туку од личноста на поедини луѓе. Ако националната поделеност е примарна причина за омраза меѓу луѓето (како што ти велиш), тогаш како го објаснуваш мразењето (и нанесувањето лоши работи) помеѓу луѓето во склоп на една нација?
Умешноста на живеењето и напредокот на човештвото е да се почитуваат сите нации меѓу себе, а не да се уништуваат. 
И, штом си православен христијанин, да те прашам, на која православна црква припаѓаш?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 17:58
     Zlatnik, jas pripadjam na Makedonskata Pravoslavna Crkva, no mislam deka Pravoslavnite Hristijani bi trebalo da bidat obedineti vo edna edinstvena Crkva.
 
     Drugo: Verata e Vera vo Boga, a shto e smisol i cel na postoenjeto na "nacii" ?! Ednostavno ne mi e jasno.
 
 


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 18:06
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

 
     Drugo: Verata e Vera vo Boga, a shto e smisol i cel na postoenjeto na "nacii" ?! Ednostavno ne mi e jasno.
 
И мене не ми е јасно што е смислата да има 20 различни религии, а сите велат дека постои еден ,,бог,, , сите пропагираат љубов, толеранција и разбирање, па никому ништо. не%20знам
 
ПС: Во твојот дух попрво би требало да се запрашаш зошто сите христијани не се обединат (католици, православни и протестанти), а не зошто православните не се обединат.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 18:42
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Zlatnik, jas pripadjam na Makedonskata Pravoslavna Crkva, no mislam deka Pravoslavnite Hristijani bi trebalo da bidat obedineti vo edna edinstvena Crkva.

Македонската
? (Претпоставував, затоа и ти го поставив тоа прашање)
Значи, пред одредницата на која религиска деноминација припаѓаш, стои националната припадност.
И како може да не се чувствуваш македонец, а да припаѓаш на македонската православна црква ?
Нели е ова (малкуголема%20насмевка) контрадикторно?
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Drugo: Verata e Vera vo Boga, a shto e smisol i cel na postoenjeto na "nacii" ?! Ednostavno ne mi e jasno...  

Е како не ти е јасно?изненадување

Ајде пак со духовен одговор:
Па нели нациите ги создал бог? За тоа имаш две потврди во библијата.
1. Бог е создател на се и сешто во вселенава (вклучувајќи ја и самата вселена). Кој е тој кој создал нешто, а да не е бог? Кога е така, значи и народите (нациите) се негово дело. (Во најмала рака со негов благослов.намигнување)
2. Бог е тој кој направил луѓето меѓу себе да не се разбираат со тоа што ги создал различните јазици. Размисли зошто во претходниот пост споманв за тоа што сакале луѓето да градат ...
Значи, сигурно бог имал некоја замисла, инаку навистина, која би била смислата за нивното постоење?!збунетост

И уште еднаш со световен одговор:
Како може нацијата, како човечка измислица, да не ја признаваш, а верата, исто така како човечка измислица, да ја прифаќаш.
Ако си космопоилит, биди целосно, а не парцијано.
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

...
ПС: Во твојот дух попрво би требало да се запрашаш зошто сите христијани не се обединат (католици, православни и протестанти), а не зошто православните не се обединат.

Чекај, прво нека се обединат православните, па потоа христијаните, па тек на крај со муслиманите, хиндусите, будистите, џудистите ...!намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 18:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E sega, na ova tvoe kazhano zameni go zborot vera so nacionalizam:




Messenger, jas sum nacionalist, i smetam deka insistiranje na brishenje na nacionalnite razliki medju ludjeto bi bilo vo anarhistichki duh.
     Messenger, pishuva antihristovski a ne anarhistichki duh. среќа


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 19:53
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


E sega, na ova tvoe kazhano zameni go zborot vera so nacionalizam:
Messenger, jas sum nacionalist, i smetam deka insistiranje na brishenje na nacionalnite razliki medju ludjeto bi bilo vo anarhistichki duh.

Messenger, pishuva antihristovski a ne anarhistichki duh. среќа

Точно пишал Месинџер.
Тој вели „анархистички“ затоа што е сега во улога на националист, а не на верник, оти нели, ја парафразира твојата изјава. Не би имало логика да пише „антихристовски“, а се однесува на националист.
Мислам дека сега разбра што сакаше Меси да каже со парафразата.





-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 02.Ноември.2011 во 20:57
     Dobro, Zlatnik i Messenger, ako bilo namerno napishano anarhistichki namesto antihristovski duh. Ne sum razbral. среќа


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 00:53
Toa shto ne si razbral zoshto sum napishal anarhistichki namesto antihristovski i ne e tolku vazhno.

Vazhno e dali ja razbra poentata na onoa shto go napishav kako parafraziranje na tvojata rechenica ?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 06:16
     Messenger, se nadevam deka sum ja razbral tvojata poraka vo celina.
 
     Mora da pravime razlika pomedju Vera (veruvanje deka postoi Bog i slushanje na Negovite Zapovedi) i "nacija"; po mene, "nacija" e fiktiven, neobjektiven termin. Po shto se razlikuva, na pr., "Francuzin" od "Italijanec" ?! Isti karakteristiki, ist genetski kod,... - ludje kako ludje.
Pa i dvajca ludje da se razlikuvaat na pr., po bojata na kozhata - zar vo ramkite na edna ista "nacija" nema ludje so razlichna boja na kosa, razlichna boja na ochi,... ?!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 10:37
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Mora da pravime razlika pomedju Vera (veruvanje deka postoi Bog i slushanje na Negovite Zapovedi) i "nacija"

Во суштината на овие два поима - да, има разлика, но намерата ми е да ти воочам на начинот на нивното настанување. Меѓу нив разлика нема.
Пак ќе речам, гледано од духовен, религиски аспект, бог (според неговата воља, нели) ги создал и нациите и верите. И ме чуди како ти не ја прифаќаш нацијата како божјо создание? Како не се покоруваш на неговата воља? Ако тој сакал да останат само една нација, ќе оставел така. Ќе бил само еден народ, само една нација, ќе зборувале само еден јазик.
Гледано од световен аспект човекот е тој кој содава и вери и нации. Па ако се почитува едното, зошто да не се почитува другото?
Во контекст на ова, еве по трет пат ќе те замолам за твој коментар по однос на ова божјо разделување на јазиците, а со самото тоа создавање на нациите.

А за ова:
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

... po mene, "nacija" e fiktiven, neobjektiven termin. Po shto se razlikuva, na pr., "Francuzin" od "Italijanec" ?! Isti karakteristiki, ist genetski kod,... - ludje kako ludje.
Pa i dvajca ludje da se razlikuvaat na pr., po bojata na kozhata - zar vo ramkite na edna ista "nacija" nema ludje so razlichna boja na kosa, razlichna boja na ochi,... ?!

ќе го повторам Меси, со следново парафразирање на твојот текст:

... po mene, "вера" e fiktiven, neobjektiven termin. Po shto se razlikuva, na pr., "христијанин" od "муслиман" ?! Isti karakteristiki, ist genetski kod,... - ludje kako ludje.
Pa i dvajca ludje da se razlikuvaat na pr., po bojata na kozhata - zar vo ramkite na edna ista "вера" nema ludje so razlichna boja na kosa, razlichna boja na ochi,... ?!

И која е разликата?

На крајот, како потврда на ова што го велам, е фактот дека ти си христијанин само поради тоа што си се родил овде на овие простори, во семејство (и околина) кое е православно. Да си се родел во Саудиска Арабија, тешко да си бил нешто друго освен муслиман.
Исто е и со националноста. Ќе си бил арапин, или поточно саудиски арапин.
Мислам дека сега подобро ќе разбереш дека нема разлика помеѓу вера и нација. Секако по принципот на настанување.


Р.Ѕ. Како што ја негираш сопствената нација во името на некои возвишени цели, така треба да се надминеш себе и во поглед на твоите верски убедувања, да ја негираш и сопствената вера. Само тогаш ќе можеш да се декларираш како космополит.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 12:49
   аплауз pa dobro be zarem ne osekate deka site ve vleche za nos., ., da braos ama za nego ve sanka  i toa na strnishte od trnje na goli gazoviне


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 13:12
Оооо колку изгубени чеда.. и сега во возродишот на Сонцето и МАтријархално-патријархалното воздигнување од пепелот на Фениксот ,до педерастиот воин сите се Возљубивте,и ја откривте верата на прадедовите и сега делите исто како Петар и Павао кои биле тука преди два миленија и повече???голема%20насмевкаголема%20насмевка, опс,..бреее ...

Чекај бе воа што беше ,Јеховини,Протестанти, Адвентисти,Православни,Првославни,Пагани,... Дунстери и ..Колку безвредно слово искажано во името ,на .. па да тоа некој го рекол Опиум за ПРОСТАТА НАродна маса,а таа секогаш може да се обликува како глина и пластелин,..а зарем Тој не ги направил првите од Кал и земја,а потоа пак во пепел и прав да се вратат...

И кои се тие национални чувства со вија работи,?изненадувањеголема%20насмевкаизненадување

Или Комунистите ,викаа,еј вие невредни вие вакви вие онакви(попишта и верници),а сега нивните Наследници,за верата Возродени многу повече знаеле,а Црквата си ја тера својата во Раскол,Беда и Блудство. и сето ова има само едно нешто заедничко,
Како да се лаже простата маса и да се искористува до бескрај,во секаква форма на живот.Формата на Нација и народ,барем овде сеуште ја нема,овде сеуште е Лага, БЕда и Арамилак,вредностите доаѓаат покасно со созревање во Црпките.тага


-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 13:28
Originally posted by pajser pajser напиша:

   аплауз pa dobro be zarem ne osekate deka site ve vleche za nos., ., da braos ama za nego ve sanka  i toa na strnishte od trnje na goli gazoviне
 
И мене ми се чини така... од почетокот ми беше невообичаено религиозен човек да има толку анархо-ставови... чудно типче, ама барем отвора интересни теми. да


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 14:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Во контекст на ова, еве по трет пат ќе те замолам за твој коментар по однос на ова божјо разделување на јазиците, а со самото тоа создавање на нациите.
     Bog gi stvoril razlichnite jazici kako kazna za ludjeto na Zemjata, bidejcji tie se vozgordeale koga ja izgradile Vavilonskata Kula. 


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 14:30
 a pred da se napravi vavilonskata kula /brilijantnost na chovekoviot um/ .,   site zboruvale na isti jazik ., toa sakash da im go kazhesh na  drugiveразмислување

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 15:00
     Vo Biblijata, Prva Kniga Mojseeva, Glava 11, stihovi 1-9.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 15:16
Toa e neprikosnoven nauchen fakt bez "formalno-logichka" greshka !

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 18:37
Јас го сфаќам Зоран и се согласувам со неговите ставови.И така ќе стани еден ден, пред Господ нема нација и народност.Ама то мора да дојди по природен пат, со еволуција на човековата свест, се друго би резултирало со абоминации од видот на комунизмот и анархизмот, деца на новиот светски поредок.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 20:11
Amin.

No onoa shto nekolkumina tuka sakame da nadopolnime e deka istoto vazhi i za site onie iljadnici chovekotvorbi koi denes gi narekuvame veruvanja i religii.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 05.Ноември.2011 во 09:35
Конечно, после неколкуте твои постови (и мои одговори) за прашања и недоумици во врска со нацоиналноста ... :
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

... "Nacionalnite chuvstva" se besmisleni, i edinstven rezultat od istite e shto gi razdeluvaat ludjeto, gi raskaruvaat ludjeto, i im vmetnuvaat loshi misli na ludjeto. ... ... Koj, so kakva cel, i so kakvo pravo im nametnuva na ludjeto "nacionalni chuvstva" ?
... Одговорот е во прашањето: Што пишува во библијата за тоа како настанале јазиците, а со самото тоа и нациите? (Таму нешто околу тоа вавилонската кула! намигнување) Е тука веќе може да се зборува за наметнување, од страна на тој во кој веруваш. ...

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Drugo: Verata e Vera vo Boga, a shto e smisol i cel na postoenjeto na "nacii" ?! Ednostavno ne mi e jasno...  
Е како не ти е јасно?изненадување
... Па нели нациите ги создал бог? ... ... Бог е тој кој направил луѓето меѓу себе да не се разбираат со тоа што ги создал различните јазици. Размисли зошто во претходниот пост споманв за тоа што сакале луѓето да градат ...
Значи, сигурно бог имал некоја замисла, инаку навистина, која би била смислата за нивното постоење?!збунетост ...

... со следниов твој пост... :
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Во контекст на ова, еве по трет пат ќе те замолам за твој коментар по однос на ова божјо разделување на јазиците, а со самото тоа создавање на нациите. 

Bog gi stvoril razlichnite jazici kako kazna za ludjeto na Zemjata, bidejcji tie se vozgordeale koga ja izgradile Vavilonskata Kula.

... и самиот го даде одговорот на твоето прашање: „Кој ги поделил луѓето, кој ја наметнал нацијата?“
Сосема друга работа е зошто тоа го направил. Сигурно имал некоја цел. А ваше е, како верници, да се покорувате и беспоговорно да го прифаќате тоа што е пишано во библијата и да не ја преиспитувате божјата воља за тоа зошто нешто направил?
На крај да резимираме.
Ти, како верник, си должен да ја почитуваш библијата и божјата воља. А божјата воља е ти да зборуваш македонски јазик, да живееш во Македонија, со еден збор - по националност да бидеш македонец.
Прифати го тоа. Во спротивно, ти не само што ќе се залажуваш дека не си македонец, туку ќе се залажуваш и дека си верник.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 08.Ноември.2011 во 02:22
Многу бедасто да се зборува за национални чувства,кога поготово се седи под јорган и се следат настаните како од глувчешка дупка.

Луѓе лежеле по затвори и страдале па со ДОБЛСТ и премолчување ,го поминувале животот,давај ќи се од себе за оваа земја, и

Сега одеднаш лажни ПАТРИОТИ и НАСЛЕДНИЦИ на УДБАШКИТЕ структури преземај ќи ја власта ДРКААТ за ПАТРИОТИЗАМ и делат часови по политика единство и како треба да си ја сакаме земјата.

Тие истите душегрижници,кога го градевме ова,а поготово нивните деца се криеја и се школуваа како агенти во странски држави ,со крадените пари од нивните родители(ЦРВЕНАТА БОРЖУАЗИЈА) и сега стигнаа власт да делат,а неможат по инаку сами се издаваат со сопствената политика на АРАМИЛАК,НАЗАДУВАЊЕ и ЛАЖНА и ПРИВИДНА Слика на убаво(убаво е само за нив и нивните семејства).

И најбедасто е што се кријат сега по најново во ВЕРАТА и Светото писмо,кое нема врска со НАционални чувства и овдешните случувања, но така е кога се мешаат Баби и Жаби,па се се треска,само да се зборувало како другите не се во право,а сега се од ВАС почнува.(лажни пророци,ги имало во Библијата.


-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk