Испечати | Затвори го прозорот

Пити, пастрмајлии,погачи и др. сукани работи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25066
Датум на принтање: 16.Декември.2018 во 18:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Пити, пастрмајлии,погачи и др. сукани работи
Постирано од: чаир
Наслов: Пити, пастрмајлии,погачи и др. сукани работи
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 21:27
скопска пастрамајлија:
за 5 пастрамајлии е потребно 1гилограм свински пафлак, 5 јајца, 1,5 гилограм брашно 2 лажици шекер 5 сол, свинска мас, триена црвена сол или буковец.
подготовка:
откако ке се направи тестото и се стават шекерот и солта се изработива формата на пастрамајлии се оставаат даматени за да има и беа  остојат 15 мин. покри и се ставаени со топли крпи. се полни со месо и рака а не мат се става по две мали лажици сало се пече на 250 степени.  по две минути печење откако салото кесе растопи се стават јајцата но се стават од матено туку од рака за да има белка, откако ќе се испече се премачкуваат краевите со растопено сало за краевите да бидат меки  пријатно јадењеКоментари:
Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 15:38

БРЗА ПИТА

Состојки

 • 1кг кори за баклава
 • 1 коцка свеж квасец
 • лалку вода
 • малку зејтин
 • фил по желба

Квасецот се става во вода со малку шекер да стаса.Секоја кора се премачкува со зејтин па со квасец.Кога ке намачкаме 5 кори ги филуваме ,ги виткаме во ролат па во полжав и ги ставаме во округла тава.Така продолжуваме со другите кори се додека не ги потрошиме.Ја премачкуваме питата со квасецот и со зејтинот и ја печеме околу 20-30 мин на 180 Ц.

Ако ја правите со сирење ставите малку суво нане и копар  во филот.По шмекерска е-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 13:01
Солена погача
 
Потребни состојки:

· 1 кг пченкарно брашно
· 250 г масло
· 500 г спанаќ
· 250 г сирење со Знак за квалитет
· јогурт со Знак за квалитет
· сол

Начин на приготвување:

Тепсијата во која ќе ја приготвувате солената погача попрскајте ја добро со масло, потоа посипете еден слој од брашното со дебелина од еден прст, а одозгора попрскајте ја со солена вода, да биде натопено сето брашно, но да не биде многу водено. Потоа попрскајте ја сето со масло и ставете го приготвенит фил

Измијте го спанаќот, исечете го ситно, посолете го и изгмечете го малку со раце, па додајте го претходно издробеното сирење.
Врз филот пак посипете брашно и попрскајте ја со вода и со масло како претходната кора, и ставете ја солената погача да се пече. Кога ќе се испече, извадете ја од рерната, попрскајте го со топол јогурт и покријте го за да го впие јогуртот. Се служи топла, со јогурт или кисело млеко.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 14:24
Топли сендвичи
 
Потребни состојки:

· 150 г сирење трапист
· 150 г шунка со Знак за квалитет
· 3 јајца
· 20 г сирење со Знак за квалитет
· 1,5 дл кисело млеко со Знак за квалитет
· 1 лажица Зачинал
· магдонос, сол, црн пипер
· 8 парчиња леб
· 0,5 дл млеко со Знак за квалитет

Начин на приготвување:

Трапистот се ренда, а шунката се сечка на ситни коцки. Во измешаните јајца се додаваат трапист, шунка, исечкан магдонос, сирење, сол, црн пипер, Зачинал и кисело млеко, па се меша во густа кашеста маса. Секое парче леб кратко се натопува во млеко, и се става во намачкано тавче едно до друго.

На секое од парчињата се ставаат по 2-3 лажици од добиената смеса и се ставаат во топла рерна да се потпече. Се служат со топол чај, пиво или со вино.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 18:58
Tегнета пита

Потребни состојки:

· 1 кг брашно
· 1 филџан зејтин
· половина квасец
· сол
· сирење со Знак за квалитет (спанаќ, праз)
· 1 јајце


Начин на приготвување:

Се замесуваат 1 кг брашно, 1 филџан зејтин, малку сол и половина квасец. Откако ќе се замеси тестото, се дели на 8-10 парчиња. Секоја кора по малку се расукува, се мачка со зејтин, и одоздола и одозгора, и се остава да постои 15 мин. Потоа се тегне, а краевите се сечат. Се попрскува само малку со зејтин и се става фил по желба (сирење со јајце, спанаќ или праз). Се пече во загреана рерна.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 00:30
 
ПОСНА ПИТА СО ПЕЧУРКИ
Се ближи еден од најголемите христијански празници – Велгиден. Оваа недела е недела на строг пост. Затоа, ние ви предлагаме едно посно јадење. Секако, да не се разбереме погрешно, не е само посно, туку и многу вкусно. Оваа пита со печурки е вистински избор за деновите пред Велигден.
 
 
СОСТОЈКИ

за тесто
• 450 гр брашно
• 2 дл млака вода
• малку шеќер
• 10 гр квасец
• 5 лажици масло
• 1 лажица оцет
• 1 мала лажица сол

за премачкување
• 100 гр маргарин
• 2 лажици густин

фил
• малку масло
• 300 гр шампињони
• 100 гр растителен кашкавал

ПОДГОТОВКА
Додадете малку шеќер и квасец во млака вода. Оставете да се растопи.

Во брашното, додадете сол, масло, оцет и растворениот квасец. Замесете тесто. Оставете го замесеното тесто да отстои 30-тина минути.

Откако тестото ќе се подигне, земете еден дел од него и исукајте што е можно потенок круг. Премачкајте го со половина маргарин и нанесете една лажица густин. Радијално пресечете го тестото и преклопете ги деловите за да се добие топка. Завиткајте го тестото во фолија и оставете го 30 минути во фрижидер.

Постапката повторете ја и со втората половина маргарин и тесто.

По 30-тина минути, нанесете брашно на работната површина и развијте што потенка кора и наредете ја со фил. За да го подготвите филот, малку пропржете ги исечканите шампињони и зачинете ги по желба.

Откако ќе ги ставите шампињоните, изрендајте малку кашкавал. Тестото може да го завиткате како штрудла или да одберете некоја друга форма.

Пред да печете, оставете го тестото уште 15 минути. Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 250℃. Печете 15 минути на 250℃, потоа намалете на 180℃ и печете додека не стане румена.-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Јуни.2011 во 22:56
Скопска пита со јаболка

За тестото:
250 гр. брашно
120 гр. путер или маргарин
2 јајца
70 гр. мелени ореви
кора од лимон
За филот:
1кг. кисели јаболка
120гр. шеќер
2 лажици рум
125гр. слатка павлака
1 ванила

Измијте ги јаболките, излупете ги и исецкајте ги ситно. Посипете ги со шеќерот, додајте рум и вино и пропржете ги додека не омекнат, оставете ги да се ладат. Замесете го тестото и оставете го на ладно место малку да отстои. Ставете го тестото во подмачкан плех и развлечете го до дебелина од два сантиметри, а потоа ставете го да се пече во загреана рерна. Исеченото тесто премачкајте го со спремениот фил. Изматете слатка павлака и прекријте ја питата.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Јули.2011 во 05:39

Пита пастрмалија

(За четворица)
1 килограм брашно
40 грама свеж квасец
6 децилитри вода
30 грама сол
две јајца
170 грама свинско месо
н20 грама пастрма
Приготвување: Се замесува тестото со брашното. Квасецот и водата треба да се со средна мекост. Се остава да стаса половина час, и пак се премесува. Се формираат топчиња и се остават да стасаат. Од нив на набрашнета површина се растегнува пита и се формираат краеви. Се реди со свинското месо и по малку пастрма. Потоа се става во рерна на температура од 200 степени да се пече. Пред да биде готова, се кршат јајцата врз месото. Јајцата претходно не треба да се матат, и директно се кршат врз питата. Кога јајцето ќе се запече, тоа значи дека питата е готова. Се сервира со сува пиперка, испечена на оган, и убаво со македонско црвено вино.-------------


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 31.Октомври.2011 во 21:22

 
 
 
 
ПАСТРМАЈЛИЈА

- 1 кг бело брашно
- 800 гр свинска кртина
- 5 јајца
- еден квасец
- сол
- масло за јадење

Пред да започнеме со приготвувањето на пастрмајлијата една напомена. Месото е повкусно доколку одлежи 24 часа премачкано со масло за јадење, сол, бибер и буковец.
Започнуваме со подготовка на тестото.
Во сад за матење го ставаме целото количество брашно. Брашното го посолуваме по вкус. На брашното му го додаваме претходно растопениот квасец. Тестото го матиме со електричен миксер со најголема брзина. Во текот на матењето повремено додаваме околу 2 дл вода. Подоцна додаваме и околу 1 дл масло за јадење, со што го подобруваме вкусот на тестото и побрзо расне. Вкусот ќе го почуствувате откако ќе ја вкусите пастрмајлијата. По матење од околу десетина минути го оставаме тестото на страна да расне 30 минути.
Тестото е веќе стасано. Го вадиме од садот. На рамна подлога сипуваме малку брашно и го месиме со раце. Подлогата постојано ја посипуваме со брашно за да тестото не ни се лепи и да го добие потребното количество од истото. Со месењето прекинуваме во оној момент кога тестото ќе ја добие потребната мекост. Откако тоа го постигнавме со нож го сечеме на парчиња. Парчињата се со големина колку што ни е потребно за да го развлечеме тестото и да ја добиеме поскауваната формма на пастрмајлијата. Парчињата ги правиме во топчеста форма и убаво ги месиме со рака постојано посипувајќи ги со брашно.
Земаме обична тава која ја премачкуваме со путер по целата нејзина површина. Во неа ги ставаме топките тесто и ги покриваме со крпа чекајќи да нараснат. Тоа се некаде околу 15-20 минути.
Во друга тава претходно премачкана со путер ги ставаме топките тесто кои со рака ги развлекуваме. Стандардната форма на тестото за пастрмајлија е приближно елипсовидна. Треба да внимаваме на краевите од тестото. Тие треба да бидат здебелени, со што се остава простор каде што ќе го сместиме месото. Во текот на формирањето на тестото, потопувајте ги прстите во вода за да истото не ви се лепи.
Претходно остоеното месо го исецкавме на парчиња со мала големина и го ставаме во количество по желба. Треба да внимаваме месото да не го ставаме едно преку друго. Вака подготвените пастрмајлии ги оставаме да отстојат 5-6 минути. Истото постапка ја правиме и со преостанатите две теста.
Земаме една половина маргарин и го сечеме на крупни парчиња кои подоцна ќе ги ставиме врз пастрмајлиите.
Ја загреваме рерната на температура од 200 степени целзиусови.
Пред да ги ставиме тавите да се печат, на секоја пастрмајлија ставаме по неколку парчиња од маргаринот.
Време на печење околу 20-тина минути.
Во метален сад лесно на рака матиме 6 јајца. Со така изматените јајца, ги полеваме пастрмајлиите и ги враќаме да се допечат. Подоцна краевите од пастрмајлиите ги прамачкуваме со путер и ги враќаме да се допечат уште 5-10 минути.Пастрмајлиите се готови. Краевите повторно ги премачкуваме со маргарин за да омекнат.
-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 31.Октомври.2011 во 21:54
Ова ти е велешка
Штипската е најубава-без јајца и со мноогу црвен пипер-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 31.Октомври.2011 во 22:12
 

Лесна пита со сирење

 
okrugla%20pita%20sa%20sirom
 
Потребни состојки: (за тесто)
200 мл (1 чаша) вода
600 гр брашно (мерете со истата чаша)
1 лажиче оцет
1 лажиче сол
 
(за фил)
4 јајца
400 гр здробено сирење
3 лажици кисело млеко
125 гр маргарин

Начин на подготовка:
Во длабок сад ставете ги брашното, водата, оцетот и солта и замесете ги убаво. Потоа, извадете го тестото на работна маса и месете го десет минути. Од тестото одвојте шест еднакви топчиња, ставете ги во тава, покријте ги со крпа и оставете ги да отстојат 15 минути. На малку набрашнета површина расукајте едно топче, додека да добие големината на една рака. Растегнете го тестото со дланката од центарот кон нанадвор. А потоа расукајте го со сукало додека не стане тенко и доволно долго. Повторете ја постапката за секое од шесте топчиња. Потоа, подгответе го филот и поделете го на шест еднакви делови. Секоја кора прво премачкајте ја со маргарин, па додадете од филот на средина на кората. Завиткајте ја во форма на полжав и ставете ја на средина на тавата за печење. Повторете ја постапката со останатите кори со тоа што ќе ги виткате околу првата кора што ја ставивте на средина на тавчето. На крајот, со преостанатиот растопен маргарин премачкајте ја целата пита и ставете ја во претходно загреана рерна да се пече на 230 Целзиусови степени додека не зарумени.
Послужете со чаша ладен јогурт и на здравје!-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 05.Ноември.2011 во 21:47

Пекарски кифли

• 1 кг брашно
• 100 гр путер
• 2 мали лажици сол
• 2 мали лажици шеќер
• 25 гр свеж квасец
• 4 дл вода
• 1 голема лажица разреден оцет
• 1 дл млеко

ПОДГОТОВКА
Во пластичен сад ставете брашно, сол и путер. Малку загрејте го млекото и во него додадете ги квасецот и шеќерот. Откако квасецот ќе се спои со млекото, ставете го во садот со брашно. На крајот, додадете топла вода, во која сте ставиле една лажица разреден оцет. Потоа замесете ја смесата за да стане хомогена. Тестото мора да се одвојува од садот.

Кога ќе завршите со месење, покријте го садот и оставете го тестото да отстои околу 50 минути. Потоа, преместете го во друг сад и оставете го уште 25 минути.

Откако тестото доволно ќе отстои, набрашнете ја работната површина и ставете го тестото на неа. Од тестото направете 15 топчиња и оставете ги да отстојат 10 минути.

Секое од топчињата, расукајте го надолжно со помош на сукало. Откако ќе добиете овална форма, започнете да ги мотате кифлите одозгора надолу, притискајќи го тестото со една дланка. Кога ќе стигнете до средина, продолжете притискајќи со двете дланки, сѐ додека не дојдете до крајот. Истата постапка повторете ја и со другите топчиња тесто.

Покријте ја тавата за печење со пекарска хартија и наредете ги кифлите. Оставете да отстојат околу 15 минути да нараснат. Секоја кифла премачкајте ја со вода, посолете ја и печете ги околу 12 минути во загреана рерна на температура од 250℃.-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 09.Ноември.2011 во 14:40

 

Naan - Индиски леб

Naan%20-%20Индиски%20леб
 

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ

 • 1  лажичка Шекер
 • 30 грама Сусам
 • 1 лажица  Сол
 • 4 лажица  Масло
 • 2 чешниња Лук
 • 10   Квасец грама
 • 150 милилитри Вода
 • 300 грама Брашно

 

Naan е вид на Индиски леб. Во Индија постојат многубројни видови на леб, чии што разлики се засновани на брашното кое се користи за подготовката, како и начинот на пржење или печење. Покрај Naan меѓу најпознатите Индиски лебови се: pulka, puri, roti, parata...

ПОДГОТОВКА

Во млака вода ставете го шеќерот и додадете го квасецот, па добро измешајте, поклопете и оставете да отстои 10-ина минути.

Брашното и солта помешајте ги со маслото.

Добро измешајте, за да нема грутчиња, кои се создаваат кога ќе се помешаат маслото и брашното.

Додадете ја претходната смеса од шеќер, квасец и вода, па замесете тесто, малку премачкајте го со малку масло и оставете го на топло место околу 1 час, прекријте го со памучна крпа и оставете го да нарасне.

Рерната загрејте ја 230 степени.

Малку премесете го нараснатото тесто и поделете го на 7-8 парчиња.

Секое парче кружно расукајте го, по желба посипете го со сусам или ситно сецкан лук, соберете го во топка, па повторно расукајте го.

Тестото наредете го во плех, па печете додека лебот не добие златна нијанса.

Кога лебот ќе биде печен, можете да го премачкате со малку путер.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 10.Февруари.2012 во 14:34

Ѓомлезе

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 100 милилитри Масло
 • 2000 милилитри Вода
 • 1500 грама Брашно
 • 1   Јајца/це
 • малку   Сол


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.


ПОДГОТОВКА:

Ги мешаме брашното и водата со миксер.

Од прилика треба да добиеме каша слична како кашата за палачинки. Кога ќе ја добиеме потребната каша посолуваме ( и ги додаваме јајцата ако веќе ѓомзелето го правиме со јајца ).

Земаме тепсија и ја мачкаме со масло. Над маслото ставаме каша (потенок слој).

Вака приготвената тепсија ја ставаме во рерна (доколку немаме вршник). Цело време треба да бидеме во близина на рерната за да гледаме кога ќе биде готов слојот од кашата (кога ќе поцрвени знајте дека е готов)

Од како ќе поцрвени кашата ја вадиме тепсијата, над веќе печениот слој ставаме масло и повторно слој од каша. Ова го повторуваме се додека не ја потрошиме цела каша

рецептов е напишан за правење ѓомлезе во рерна.. ама ѓомлезе се прави под вршник (сач) .....


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 19:59

Леб со лук и сирењеЛеб со лук и сирењеОва јадење може да се послужи како гар­нир или како топло пред­ја­дење пред некој убав ручек. Ста­нува збор за вку­сно лепче со многу топено сирење одо­згора, лук и зачини.

СОСТОЈКИ (за 4 лица)
• ¼ шолја рен­дан пар­ме­зан
• ¼ шолја лук и сирење со зачини
• ½ шолја моца­рела, дро­бена
• 1 млад кро­мид, ситно исеч­кан
• 1 голема лажица мајо­нез
• 4 пар­чиња леб по ваш избор

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: загрејте ја рер­ната на 220℃. На дното на садот за печење ста­вете алу­ми­ни­ум­ска фолија. Сите состојки освен лебот изме­шајте ги во еден сад (оваа смеса може да ја напра­вите и неко­лку часа порано и да ја чувате во фрижидер).

Чекор 2: ста­вете ги пар­чи­њата леб врз фоли­јата во садот за печење. Печете 5 минути. Потоа, нане­сете ја сме­сата од сирење, вра­тете ги лепчи­њата во рерна и печете уште 5 минути.

Чекор 3: исклу­чете ја рер­ната и оста­вете ги лепчи­њата вна­тре уште 2–3 минути, за да може целото сирење да се стопи. Сепак, вни­ма­вајте затоа што лесно може да изгорат.

Оста­вете ги 2–3 минути да се изла­дат и сервирајте.

Совет: ако не можете да нај­дете сирење со зачини, упо­тре­бете обично сирење и дода­дете зачини по ваш вкус.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 12:13

Пица питаОмилена храна за младата популација но и за секого. Мешавина од најомилените состојки вклопени во една целина, како одлично семејно јадење. Добро е за подготовка за разни прилики, но и за појадок за децата.

Време на подготовка:  35 минути

За 4 лица

Потребни состојки:

За ролатот:

 1. готови кори
 2. 300г сецкана шунка
 3. 300г кашкавал
 4. 300г шампињони
 5. 200 кечап
 6. 1 Кисела павлака

За прелив:

-  2  јајца

- 1 кисела павлака

-  оригано

Подготовка:

 1. Две кори да се рашират и двете да се попрскаат со малку зејтин и кисела вода.
 2. Да се рашири и трета преку првите две и на неа да се нанесе цела павлака.
 3. Да се рашири и четвртата кора па на неа да се распореди 300 г. исецкана шунка.
 4. Петтата кора да се стави преку четвртата, па да се премачка со 200г. кечап.
 5. Преку шестата кора да се распореди 300 г. кашкавал или друго сирење по желба.
 6. На седмата кора се нанесуваат 300г. пржени шампињони(се пржат се додека не водата од нив не проврие).
 7. Вака наредените кори, се свиткуваат во ролат, а потоа на послужавник се сечат на кругчиња и се спремни за печење.
 8. Се редат на подмачкан плех, секое парче се премачкува со павлака и јајце. Се посипува со оригано.
 9. Се пече на 200 C, кога ќе поруменат се намалува температурата и се остава уште  малку да се допечат.

 -------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Април.2012 во 18:33

Царска пита


Потребни состојки:

4 јајца

1 чаша јогурт

1 чаша масло за јадење

2 ½ чаши брашно

1 лажица сол

1 прашок за пециво

150 гр. рендан кашкавал

150 гр. рендана шунка 

150 гр. рендани кисели краставички

Припрема:

Изматете ги јајцата, додадете чаша јогурт и масло, изматете, додадете го брашното, солта и прашокот за пециво и матете се додека смесата не се изедначи.

Додадете го кашкавалот, шунката и киселите краставички и промешајте, па сипете го тестото во намрсена тава и печете на температура од 180 степени околу 20 минути. Потоа додадете малку изрендан кашкавал и вратете ја питата за да се растопи кашкавалот. Добар апетит!-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Април.2012 во 14:29

Овчарска пита


http://www.mkd.mk/wp-content/uploads/2012/01/sheperds-pie-e1327513887924.jpg" rel="nofollow">

 Состојки:

1 лажица маслиново масло

1 црвен кромид, ситно сечкан

1 морков, ситно сечкан

2 страка целер, ситно сечкан

500 г мелено јагнешко месо (може и мешано)

2 лажици брашно

500 мл супа од говедска коцка

1 сушен дафинов лист

1 лажица сос „ворчестер“

1 лажица доматен сос

сол

свежо мелен црн пипер

4 компири (приближно од по 200 г), лупени, сечкани

40 г путер

125 мл млеко

топен путер, за попрскување


Приготвување:

Загрејте го маслото во голема тава на средна температура. Додајте ги кромидот, морковот и целерот и динстајте ги мешајќи 5 минути, додека да омекнат. Додајте го меленото месо и со мешање динстајте 5 минути, или додека месото да ја смени бојата.

Додајте го брашното и динстајте со мешање 2 минути, или додека да се добие компактна смеса. Додајте ги супата од коцка, дафиновиот лист, сосот ворчестер и доматниот сос. Оставете да зоврие. Намалете ја температурата и со повремено мешање динстајте 30 минути, или додека сосот да згусне. Зачинете со сол и црн пипер. 

Во меѓувреме, варете ги компирите во солена зовриена вода 15 минути, или додека да омекнат. Добро исцедете ги. Истурете ги во сад со путер. Гмечете ги додека да станат компактна смеса. Додајте го млекото и мешајте со дрвена лажица додека убаво да се спојат состојките. Зачинете со сол и црн пипер.

Загрејте ја рерната на 200°Ц. Истурете ја смесата со меленото месо во огноотпорен сад за печење со обем од 2 литри. Одозгора истурете го пирето и убаво измазнете го. Попрскајте го со стопен путер. Печете 20 минути, или додека пирето да стане златно-кафеаво. Сервирајте веднаш.-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 21.Април.2012 во 13:01
    PROJA  (PCHENKARNA POGACHA)

Za ovoj recept ne kje vi treba mnogu sukanje okolu masaнамигнување - se pravi brzo i lesno. Dodeka vi se zagreva rernata Vie pochuvate da matite....голема насмевка

- 4 jajca se matat(so zhica) so malku sol. 
- edna sholja mleko
- edna sholja mineralna voda
- polovina sholja zejtin(neshto pomalku)
- edna sholja belo brashno
- dve sholji pchenkarno brashno so edno pecivo. 
- malku rendano sirenje, kashkaval i sitno seckan praz(po zhelba). 
Seto toa postepeno se  dodava i ne ja trgajte zhicata za matenje od raka.намигнување

Smesata se stava vo podmachkano(pomalo plehche) malku susam i se peche 25 min. Prvite desetina min. pojako a ostanatite na okolu 150 stepeni - zavisi na shto vi e shporetot.голема насмевка

Prijaten apetit!среќа

 


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Октомври.2012 во 09:59

Солена пита од тиквa


Потребни состојки:

 • 1 пакување тенки кори
 • ½ тиква со средна големина
 • 2 јајца
 • 200гр сирење
 • сол
 • масло
 • 3 лажици павлака

Начин на подготовка:

Тиквата излупете ја, исечете ја на прачиња и изрендајте.  Потоа посолете. Кога малку е отстои исцедете ја и додадете сирење и јајца. Се лесно соединете, па потоа филувајте ги корите. Плехот подмачкајте го со масло па додадете две кори, попраскајте ги корите со масло па додадете фил составен од тиква, сирење и јајца, па на филот додадете две кори исто така попрскани со масло и повторно фил. Постапката повторете ја додека не се потрошат филот и корите. Последната кора премачкајте ја со масло и питата исечете ја на триаголници. Ставете во загреана рерна и печете на 200 степени. Печената пита извадете ја од рерна и премачкајте ја со павлака.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 07:59

Пита со шампињони и пилешко


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 500 грама Шампињони
 • малку   Црн бибер
 • 1   Црвен пипер
 • 500 грама Тенки кори
 • 200 милилитри Суво бело вино
 • малку   Сол
 • 500 грама Пилешко
 • 200 милилитри Минерална вода
 • 1 чешниња Лук
 • 1 главица/и Кромид/а
 • 600 грама Кисела павлака
 • 20 грама Брашно
 • 200 грама Блага павлака
 • 4   Јајца/це


 • Време за подготовка: 40 мин.
 • Време за готвење: 80 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Пилешкото месо е лесно сварливо, со висока биолошка вредност и диетска намена.

Може да се подготвува на многу начини, од што зависи нутритивната вредност на оброкот. Пилешкото месо содржи протеини во оптимална количина, а на организмот му обезбедува речиси половина од дневната потреба.

Енергетската вредност зависи видот на пилешкото месо и начинот на подготвока, а вообичаено изнесува 220 калории во 100 грама. Пилешкото месо е одличен извор на витамини и минерали: витамин Б6, фосфор, цинк и селен, Б2, Б12, железо, магнезиум и Б1.

ПОДГОТОВКА:

Во една тава малку продинстајте го ситно сецканиот кромид, па додадете ги на листови исецканите шампињони.

Кога и тие малку ќе се продинстаат, додадете го ситно исецканиот лук, па залејте со виното.

Оставете на оган 10-ина минути, додека виното не испари, па додадете 200 гр. павлака, промешајте со брашно, оставете 1-2 минути, па изгаснете го огнот.

Во друг сад на малку масло продинстајте го меленото пилешко месо, посолете, додадете црвен пипер, па оставете нека се динста десетина минути.

Изгаснете го огнот и кога ќе се олади додадете 400 гр. кисела павлака измешана со едно јајце.

Во намастена тепсија со масло, ставете две кори, премачкајте со масло, ставете уште една кора, па ставете пола од смесата со шампињони, прекријте со кора, премачкајте со масло, ставете уште една кора, па смесата од пилешко.

Прекријте повторно со кора, премачкајте со масло, ставете повторно кора и на неа другата половина од смесата од шампињони.

Прекријте со две кори, питата исечете ја на квадрати, па прелијте ја со мешавина од 3 јајца, 400 гр. кисела павлака и минералната вода.

Печете 45 минути на 200 степени.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:00

Мини пити со урда


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 250 грама Урда
 • 500 грама Тенки кори
 • 1 кесичка/ки Прашак за печиво
 • 50 милилитри Масло
 • 100 грама Маргарин
 • 200 грама Кисела павлака
 • 3   Јајца/це


 • Време за подготовка: 10 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Мини пити со урда

ПОДГОТОВКА:

Се прави филот од: урдата, јајцата, павлаката, маргаринот, маслото и прашакот за печиво.

Се редат кори и се мачкаат со филот и на крај се витка во ролат. Свитканиот ролат се остава неколку часа во фрижидер.

Се сечат на парчиња 3 см и се редат во подмачкан плех.

Останатиот фил се нанесува врз питите и се пече 30 минути на температура од 250 Ц степени.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Септември.2013 во 08:36
ПОСНА ПИТА СО ПЕЧУРКИ
Се ближи еден од најголемите христијански празници – Велгиден. Оваа недела е недела на строг пост. Затоа, ние ви предлагаме едно посно јадење. Секако, да не се разбереме погрешно, не е само посно, туку и многу вкусно. Оваа пита со печурки е вистински избор за деновите пред Велигден.
 
 
СОСТОЈКИ

за тесто
• 450 гр брашно
• 2 дл млака вода
• малку шеќер
• 10 гр квасец
• 5 лажици масло
• 1 лажица оцет
• 1 мала лажица сол

за премачкување
• 100 гр маргарин
• 2 лажици густин

фил
• малку масло
• 300 гр шампињони
• 100 гр растителен кашкавал

ПОДГОТОВКА
Додадете малку шеќер и квасец во млака вода. Оставете да се растопи.

Во брашното, додадете сол, масло, оцет и растворениот квасец. Замесете тесто. Оставете го замесеното тесто да отстои 30-тина минути.

Откако тестото ќе се подигне, земете еден дел од него и исукајте што е можно потенок круг. Премачкајте го со половина маргарин и нанесете една лажица густин. Радијално пресечете го тестото и преклопете ги деловите за да се добие топка. Завиткајте го тестото во фолија и оставете го 30 минути во фрижидер.

Постапката повторете ја и со втората половина маргарин и тесто.

По 30-тина минути, нанесете брашно на работната површина и развијте што потенка кора и наредете ја со фил. За да го подготвите филот, малку пропржете ги исечканите шампињони и зачинете ги по желба.

Откако ќе ги ставите шампињоните, изрендајте малку кашкавал. Тестото може да го завиткате како штрудла или да одберете некоја друга форма.

Пред да печете, оставете го тестото уште 15 минути. Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 250℃. Печете 15 минути на 250℃, потоа намалете на 180℃ и печете додека не стане румена.

(Ninja 35)-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 20:54

Пита со зелка и ореви


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 200 грама Ореви
 • 100 милилитри Масло
 • 500 грама Дебели кори за пита
 • 1000 грама Зелка
 • малку мала лажица Црн пипер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Зелката делува на оној начин што ја зајакнува отпорноста на желудочната слузокожа на напади од киселина. Зелката содржи гефарнат, соединение слично на carbenoxolonu, уште еден поретко користен лек против чир. Всушност, овие состојќи ги поттикнуваат клетките при формирањето тенка бариера како штит од нападите на киселината. Во едно истражување, од Индиски централен институт за истражување на лекови во Лакнова. Исто така при некои лабараториски експерименти заморчиња кои боледувале од чир експертите успеале да ги излекуваат со сок од зелка.

ПОДГОТОВКА:

 Зелката пржете ја на маслото, со постојано мешање додека не омекне и не испари сета течност.

Оставете ја да се олади, па додадете ги мелените ореви, измешајте, па зачинете со сол и црн пипер.

Во тава (намачкана со масло) наредете три кори, секоја намачкајте ја со масло, па фил.

Повторувајте ја постапката додека не ги потрошите корите и филот.

Горната кора намачкајте ја со масло и испрскајте со вода.

Рерната загрејте ја на 200 степени, па печете ја питата околу 30 минути.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 20:54

Посна пита со шампињони


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 400 грама Шампињони
 • малку   Црн бибер
 • 500 грама Тенки кори
 • малку   Сол
 • 1 кесичка/ки Прашак за печиво
 • 300 грама Праз
 • малку   Оригано
 • 100 милилитри Минерална вода
 • 100 милилитри Масло
 • 300 милилитри Доматен сок
 • малку   Босилок


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Во 100 грама сирови шампињони има многу малку калории, а од тоа 3,1% се протеини, 0,3% масти и 3,2 % јаглехидрати.

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини. Од јаглехидратите кај шампињоните наоѓаме глукан и пентински материи, а потребно е да се напомене дека не содржат ниту сахароза ниту скроб па заради тоа се многу погодни за лица заболени од дијабетес.

Од витамините, шампињоните се одличен извор на витаминот Д (38% од препорачаното дневно количество), а од витамините на Б комплексот се одличен извор на рибофлавин (31% од препорачаното дневно количество) и ниацин (22,5% од препорачаното дневно количество).

ПОДГОТОВКА:

Продинстајте го празот на малку масло, па додадете ги шампињоните сецкани на листови.

Динстајте сè додека целата течност не испари, па додадете го сокот од домат и зачините, па динстајте сè додека масата не згусне.

За преливот на корите изматете го прашокот за печиво со минералната вода и маслото.

Наредете 4-ри кори, па на последната нанесете го филот од шампињони, па заролајте ги во вид на ролат. 

Одозгора посипете ги со преливот од прашокот за печиво.

Печете во претходно загреана рерна на 200 степени некои 20-ина минути.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Септември.2013 во 17:36
Царска пита

Потребни состојки:
- 4 јајца
- 1 чаша јогурт или кисело млеко
- 1/2 чаша масло
- 2 чаши брашно
- 1 прашак за пециво
- малку сол
- сирење, кашкавал, шунка, маслинки, кисели краставици (или се што ќе ви се најде по дома се матат јајцата (со миксер), се додава јогуртот или киселото млеко, маслото и се мати убаво, се додава брашното и прашакот за печиво и малку сол, на крај се додаваат исецканите кашкавал, сирење, шунка, маслинки, краставици или по желба, Се се меша убаво, се става во плех и се пече на 200 степени додека не зарумени убаво.
http://forum.kajgana.com/attachments/pita-jpg.46992/" rel="nofollow">pita.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Септември.2013 во 17:39
Пица бурек од готови кори

http://forum.kajgana.com/attachments/sdc11939-jpg-6521-1024x768-jpg.45978/" rel="nofollow">SDC11939.JPG-6521-1024x768.jpg
 • 500 гр готови кори
 • 300 гр рендана салама
 • 300 гр рендан кашкавал
 • 100 мл кечап
 • 100 гр печурки
 • 100 мл зејтин

Количината и редоследот на состојките може да се менува по желба.
Тавата во која ќе го правиме пица бурекот ја намрсуваме и ставаме една кора, потоа кората ја попрскуваме со зејтин, ставаме рендана салама. Ставаме друга кора и неа ја попрскуваме со зејтин, ставаме рендан кашкавал, ставаме наредна кора која ја попрскуваме со зејтин, ставаме кечап, потоа друга кора и неа ја попрскуваме со зејтин и ги ставаме печурките. Најпосле ја ставаме последната кора и врз неа рендаме кашкавал.
Печеме во загреана рерна на 200 степени додека не се истопи кашакавалот

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 17:06

Мрзлива баница


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 3   Јајца/це
 • 150 грама Брашно
 • 400 грама Кисело млеко
 • 60 милилитри Масло
 • 300 грама Сирење
 • 1   Сода бикарбона
 • 500 грама Тенки кори


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Мрзлива баница

ПОДГОТОВКА:

Содата се гаси во киселото млеко, а потоа се додаваат на сите останати состојќи. Смесата се меша.

Правоаголна тава се премачкува со масло. Во неа се става првата кора.

Одозгора се исипуваат неколку лажици од смесата и се размачкува по целата кора.

Потоа се поставува следната кора, после пак смеса и т.н. Најдобро е горе да се става најмногу смеса.

Баница се става во умерена, загреана рерна и се пече додека не добие златно-жолта боја.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 17:12

Виткана пита со спанаќ


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 300 грама Спанаќ
 • малку   Сол
 • 2 лажица/ци Масло
 • 100 милилитри Вода
 • 300 грама Брашно


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Спанаќот е едногодишна или двогодишна билка со сочни зелени листови и со цветови во вид на клас, со хлорофил најбогат зеленчук. Поради големото присуство на минерали и витамини, спанаќот го нарекуваат и како "крал на зеленчукот".

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги брашното и солта, па додајте го маслото и млаката вода, па замесете тесто кое малку подолго ќе го месите.

Оставете го малку да се
одмора додека го подготвите филот.

Тестото покријте го со топло тенџере.


Спанаќот исчистете го, измијте, обарете и исцедете, па ситно исецкајте.


Зачинете по вкус. Измешајте го спанаќот и оставете го на страна да се
излади.

За тоа време истегнете го го тестото колку потенко можете.


Ставете од филот на кората, па завиткајте тенок ролат, а потоа
завиткајте во круг.

Префрлете го на тава покриена со хартија и печете
околу 30 минути во рерна загреана на 180 степени.

Послужете топло.
 


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 17:13

Залиена пита од зеље

.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 500 грама Спанаќ
 • 100 грама Сирење
 • 500 милилитри Млеко
 • 50 милилитри Масло
 • 70 грама Маргарин
 • 500 грама Дебели кори за пита
 • 3   Јајца/це


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Залиена пита од зеље

ПОДГОТОВКА:

Отворете ги корите малку да си исушат. Исчистете, измијте и ситно исечкајте го спанаќот па додадете ги јајцата, изронетото сирење, 200 милилитри млеко и сол. Ако смесата е ретка можете да додадете малку рендано сирење или брашно.

Секоја кора испрскајте ја со масло, ставете од филот и завиткајте.

Префрлете во тавата за печење. Испечената пита полијте ја со смесата од истопениот маргарин и 200 милилитри млеко. Вратете во рерна на уште неколку минути, додека питата го прими преливот.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2013 во 17:14

Зелник со зеље


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 500 грама Тенки кори
 • малку   Сол
 • 350 грама Сирење
 • 150 милилитри Млеко
 • 100 милилитри Масло
 • 250 грама Кисела павлака
 • 1000 грама Зеље
 • 100 грама Блага павлака
 • 3   Јајца/це


 • Време за подготовка: 30 мин.
 • Време за готвење: 60 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Зелник со зеље

ПОДГОТОВКА:

Киселата изматете ја со изматената слатка павлака, додајте го изронетото сирење, изматените јајца, млекото и сол. Сè убаво измешајте. Зељето исчистете го, измијте и малку варете во насолена вода. Исцедете го, ситно исечкајте и измешајте со веќе подготвениот фил.

Тавата намачкајте ја со масло. Ставете една кора, намачкајте ја со масло па ставете втора кора. И неа намачкајте ја со масло па ставете дел од филот. Ставете кора, испрскајте ја со масло па нанесете фил и така сè додека не ги потрошите сите кори и фил. На врвот нека бидат две кори. Испрскајте со малку масло и ставете ја питата да се пече во рерна загреана на 220 степени. По 15 минути намалете ја температурата на 200 степени и продолжете го печењето, во зависност од шпоретот, уште 20-25 минути.

Испечениот зелник полијте го со мешавина од 1 лажица масло, 5 лажици млеко и 1 лажица изматена слатка павлака (за готвење). Вратете во рерна и оставете да се пече 10 минути на 200 степени. Питата уште врела исечете ја на парчиња и послужете.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:33
Погача со павлака и семиња

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%9A%D0%B0/" rel="nofollow - Погача со павлака и семиња

1. Се замесува меко тесто и се остава да стаса.
2. Додека стасува тестото се подготвува филот. Во еден сад се ставаат сите состојки потребни за филот (освен семињата) и се прави густа смеса за филување на погачата.
3. Откако ќе стаса тестото се дели на две еднакви топчиња. Од едното топче се расукува тенка кора и се премачкува со филот, а одозгора се посипува со семињата по желба. Потоа се расукува кора и од другото топче и се нанесува врз првата кора и повторно се премачкува со фил и со семиња и се витка во ролат.
4. Ролатот се сече на 15-17 парчиња или право или во тријаголници. Се редат едно до друго во круг во подмачкано тенџере со маргарин и во средината се ставаат 2-3 од парчињата.
5. Одозгора се премачкува со жолчка и се посипува повторно со семињата и се остава да стаса.
6. Откога повторно ќе стаса се пече во загреана рерна на 200Ц 25мин, кога ќе зарумени се покрива со хартија за печење и се пече уште 30мин на 180Ц
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:36
Погача со сирење и (погача со крем и мармалад)

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80/" rel="nofollow - Погача со сирење и (погача со крем и мармалад)

Во малку вода разматете го квасецот, додадете лажичка шеќер, малку брашно и се измешајте. Оставете на топло место да надојде. Брашното просеано секако, го ставаме во сад за месење правиме кратер во средина и го додаваме квасецот, солта, зејтинот и изматените јајца.
Во оригиналниот рецепт пишува 600 грама брашно на мене ми беа потребни 570 грама, од остатокот малку потрошив за посип. Но секако зависи и од самото брашно. Вода ми требаше околу 300 мл, во рецептот 200 мл, значи сами треба да процените колку попрецизно ќе ви треба.
Тестото да ни биде средно замесено. Го оставаме тестото да стаса 30 минути.

Ако сакате да правите една погача, намалете ги состојките на половина. Во мојот случај правев две погачи, па ја дуплирав дозата. Откако сте го замесиле тестото поделете го за погачата со сирењето повеќе од половина тесто. Подмачкајте плех бр.30 за погачата со сирење со маргарин. Кинете од тестото со намрсени раце со малку зејтин, бидејки ова тесто е помеко за да можете да оформите топче. Големината на топчето да биде одприлика како топче за тенис.
Треба да соберете 18 топчиња во плехот. Кога се наредени секое го притискаме малку со мала ракиена чаша за да направиме место за сирењето. Сирењето дел го сецкаме на мали коцки дел го рендаме и ги полниме топчињата. Ја премачкуваме погачата ,посипуваме со ким или сусам и ја ставаме да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути.

Остатокот од тестото го расплеснуваме во помало плехче, ја шараме погачата со две вилјушки. Помеѓу секоја шара ставаме крем или мармалад зависи како сакаме.
Ја печеме и оваа погача. Како додаток за солената погача може да се напиете и јогурт и ова може да ви го замени ручекот. Кога се веќе испечени ги покриваме со крпа малку да се задушат и драги мои акција соленко па блачко. Нека ви е на здравје на сите. Добар апетит. Се извинувам не е моја грешка ми се изгубија состојките ,ке пробам овде да ги внесам.За ТЕСТО: 1 кг и 200 грама брашно тип 400 ,60 грама свеж квасец.4 јајца,20 лажици зејтин,600 мл топла вода, 2 лажички шеќер , 4 лажички сол.За ФИЛ: 150 грама сирење ,150 грама еурокрем 150 грама мармалад,1 жолчка малку ким или сусам, 50 грама маргарин

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:40
Домашна погача од интегрално брашно

http://moirecepti.mk/post/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%BE/" rel="nofollow - Домашна погача од интегрално брашно


Состојки
 1. 1к.лажица сол
 2. 1к.лажица шеќер
 3. 1 свеж квасец
 4. 400мл. вода
 5. 600гр. интегрално брашно
 6. 50мл. масло


1. Од сите горе наведени состојки се меси тесто.
2. Кога ќе стаса така што двојно ќе порасне, тестото повторно се премесува.
3. Кога втор пат ќе стаса се обликува како погача и се става во намастена тава.
4. Погачата може да се засече површински со нож и се остава да стаса на топло место.
5. Се пече во загреана рерна на 200ст. околу 30мин.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:41
Солена кифла погача со интегрално брашно

http://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%84%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0/" rel="nofollow - Солена кифла погача со интегрално брашно


Состојки
 1. 125 мл млеко
 2. 125 мл јогурт
 3. 1 квасец
 4. 1 мало лажиче сол
 5. 1 мало лажиче шеќер
 6. 1 јајце
 7. 250 гр бело брашно
 8. 250 гр интегрално брашно
 9. 1 јајце за премачкување
 10. 50 гр маргарин на коцки сечен за одозгора
 11. 30 гр сусам за наросување
http://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%84%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0/#ixzz2sk8hpqnS" rel="nofollow -

Од сите овие состојки се замесува тесто, се остава да кисни 15 минути, па се размесува се дели на 25 топчина.
Од секое топче се формираат кифли и се редат во округло тавче. Се оставаат повторно да киснат, да се дуплираат.
Одозгора се премачкуваат со изматено јајце, се става по некоја мала коцка маргарин и се наросуваат со сусам.
Се печат на 200 степени, 40ина минути или во зависност од рерната.

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:43
Кифла погача

http://moirecepti.mk/post/%D0%BA%D0%B8%D1%84%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0/" rel="nofollow - Кифла погача


Состојки

 1. 600гр брашно/по желба може да се помеша 1/3 некое друго,пр.пченкарно и 2/3 пченично/
 2. 2цели и 1 жолчка јајца/жолчката е за премачкување на погачата/
 3. 1 коцка/40 гр,/ свеж квасец
 4. 1 лажица шеќер
 5. 1 лажица сол
 6. 10-150мл млеко
 7. по потреба/околу 200мл/ топла вода
 8. 150мл масло
 9. по потреба/околу 150гр/ маргарин за премачкување на плехот и кифличките
 10. по потреба/околу 50-100гр/ сусам или нешто друго за посипување на погачата

Подготовка
1. Квасецот ставете го да надојде на ваш вообичаен начин/јас го растворам во топлото млеко заедно со шеќерот/.
2. Брашното заедно со солта промешајте ги на суво/ова е трик за повоздушесто киснато тесто/ и замесете меко тесто од останатите состојки, вода, маслото и јајцата. Измесете меко тесто и оставете го да нарасне околу пола саа.
3. Искиснатото тесто изработете го уште еднаш и поделете го на 11 делови.Од секој дел од тестото развлечете тргалезна коричка која што ке ја премачкате со маргарин.Завиткајте ја во кифличка,која што ќе ја пресечете на половина.Ова повторете го од сите 10 делови, а еден останува за средината на погачата.
4. Тавчето бр 28 намачкајте го со маргарин и наредете ги кифличките, со врвот кон средината, во круг во тепсивчето. Од останатото тесто развлечете го во кора која што ќе ја премачкате со маргарин и ќе ја свиткате во ролат. Насечете го на 3-5 парчиња и ставете ги во средината на погачата/можете во средината да го ставите и само тестото обликувајќи го во топка/, во зависност од просторот кој ви останал во средината на погачата.
5. Оставете ја да нарасне-скисне околу пола час, па премачкајте ја со жолчката. За да му помогнете на тестото побрзо да скисне тавчето со погачата прекријтего со ПВЦ-фолија и оставете го на топло. Вака го забрзувате процесот на киснење, а и самото тесто не се суши.
6. Загрејте ја рерната на 200-220степени,/ова е за обична рерна без вентилатор/,посипете ја погачата со сусам или она што ќе одлучите и ставте ја да се пече се додека не се добие златнокафеава боја .
7. Извадете ја од рерната и покријте ја со платнена салвета да омекне.

Погачата е доста мека и лисната. Самите кифлици се одвојуваат една од друга без сечење и се доста лиснати. По ваша желба може во самата кифла да додадете ронето сирење во самото виткање на кифлата, со тоа ќе го збогатите вкусот на тестото.
Можете истата да ја испечете и во калапот за куглоф како што е на сликата.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:44
Погача

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-5/" rel="nofollow - Погача

Состојки

1кг брашно


 •   500мл топла вода
 • 100мл масло
 • 1 коцка квасец
 • 2 лажици (мали) сол
 • 2 лажици (мали) шеќер
 • 1 лажица адитив за тесто • Се меси и потоа се остава да нарасни. Најдобро е да стои околу 15 минути, па да се премеси, така неколку пати (на овој начин ќе биде поглатко тестото и поизработено). Потоа се дели тестото на 15 еднакви парчиња (ги мерам на вага да бидат исти). Дванаесет за кругот, а три за во средината. Секое парче се измесува и се сучи малку и се редат едно до друго, но како скалило (за еден килограм брашно, потребен е калап со дијаметар 28 за да има добра големина погачата и важно е да биде калапот премачкан со маргарин,така нема да се залепи погачата за калапот). Додека трите парчиња или се измесуваат сите заедно или се редат едно врз друго. Потоа се остава да нарасни повторно. Пред печењето се премачкува или со масло или со вода во која има шеќер (шербет). Последното важи ако погачата е блага (ако биде блага може да се стави рендана кора од портокал или лимон и плус да се стави една чаша шеќер).

  Во друг сад се меси само брашно и вода. Но тоа тесто треба убаво да се измеси и да биде многу тврдо (за да останат постојани фигурите). Потоа се сучи кора и се прават фигурите (цветовите ги правам со штампа за цвет и ставам топче насредина, крстот може да се направи прво од хартија и потоа да се копира на тестото, додека за грозјето се прават малечки топчиња и се редат како грозд, многу лесно ).

  Важно
  Фигурите не се ставаат веднаш кога се прави погачата, туку подоцна. Прво се става погачата да се пече и кога ќе биде на половина или некаде 10 минути пред да се извади, фигурите се премачкуваат со вода (на долниот дел за да се залепат) и се редат. (ова го кажувам од искуство, зашто ако се стават на почеток како што нараснува погачата во текот на печењето, сите фугури ќе ги внеси во внатрешноста и ќе ги покрие)

  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:45
  Погача

  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-3/" rel="nofollow - Погача


  Состојки


  1. 1 маргарин
  2. 4 лаж зејтин
  3. 500 мл млеко
  4. 1 лаж сол
  5. 2 лаж оцет (мали)
  6. 4 јајца
  7. 1 квасец
  8. 1 кг брашно
  9. 3 лаж шеќер
  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-3/#ixzz2sk7x1rdZ" rel="nofollow -

  Се става квасецот со малку млеко и 3 лаж. брашно и 3 лаж. шеќер да стаса.
  Потоа сето тоа се става во брашното и се додаваат јајцата, солта, оцетот, зејтинот останатото млеко, и се замесува мазно тесто.
  Тестото се остава да нарасне уште еднаш.
  Потоа се дели на два дела, а секој дел се дели на четири топчиња.
  Секое топче се расукува и се премачкува со маргарин, освен последното.
  И така ќе се добијат две кори.
  Секоја кора се расукува во дебелина од 5 мм и се витка како ролат.
  Потоа така свиткано се сече на парчиња, ама во дијагонала,( ќе се види од сликата како изгледа тоа).
  Се редат во подмачкан плех и тоа во обратен правец.
  Се премачкува со јајце и се посипува со сусам, или нешто друго по желба.


  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0-3/#ixzz2sk3sG7U3" rel="nofollow -


  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 15:49
  Жу – жу погача

  http://moirecepti.mk/post/%D0%B6%D1%83-%D0%B6%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0/" rel="nofollow - Жу – жу погача


  Состојки
  1. Тесто*
  2. 150 мл. јогурт
  3. 150 мл. вода
  4. 650 гр. брашно
  5. 1 лажичка шеќер
  6. 2 лажички сол
  7. 2 јајца
  8. 50 мл. зејтин
  9. За премачкување на корите*
  10. 180 гр. омекнат маргарин
  11. За премачкување одозгора*
  12. 1 разматена жолчка со малку млеко

  1. Водата и јогуртот се загреваат да бидат млаки.
  2. Потоа се додава изронет квасец шеќер и лажичка брашно и се остава квасецот да стаса.
  3. Во сад се матат јајцата,зејтинот и две лажички сол.Се додава смесата со стасаниот квасец и со брашното се замесува тесто.Се остава на топло покриено да отстои 30-45 мин.
  4. Стасаното тесто се дели на 4 дела.
  5. Маргаринот се дели на пола.
  5. На набрашнета работна маса првото тесто се развлекува во правоаголник се премачкува со маргарин,потоа го развлекуваме другото тесто па го ставаме врз првото и него го премачкуваме со маргарин,па третото исто а четвртата кора не ја премачкуваме.
  6. Тестото со алатка се сече на хоризонтални и вертикални траки на крај да добиеме квадрати со големина 5 х 5 цм.
  7. Другата половина од маргаринот ја топиме и ја ставаме на страна.
  8. Во округла тава за печење бр* 30 редиме пола од коцките ги поливаме со стопен маргарин ги премачкуваме со разматено јајце и 1 лажица млеко и ставаме сусам.
  9. Истото го правиме и со останатите коцки поливаме маргарин,премачкуваме со жолчка и ставаме сусам.
  10. Рерната ја вклучуваме да се загрее на 200 Ц. а во меѓувреме погачата ке стасува.
  11. Погачата ја печеме 15 мин па ја покриваме со хартија за печење и ја печеме уште 10-15 мин.
  12. Се остава погачата да се олади а потоа се вади и се служи.

  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 22:32

  http://mkd-news.com/spanak-pita-sontse-retsept/" rel="nofollow - Спанаќ пита Сонце – рецепт


  За тестото :

  500 гр брашно
  90 мл екстра девственото маслиново масло
  200 ml топлo суво бело вино
  2 лажички сол

  spanac-pita-suncana1-700x352Фил:

  350 г варен спанаќ
  350 гр ricotta сирење (или слично)
  1 јајце
  100 гр рендан пармезан сирење
  трошки од леб
  Сол и бибер

  spanac-pita-suncana2

  Измешајте ги сите состојки за тестото и месете додека не стане хомогено ( со рака или миксер ). Покријте со фолија додека да се подготви полнењето .

  Сварениот спанаќ исцедете го колку повеќе можете. Исецкајте со нож. Измешајте заедно со ricotta сирење и додадете јајце. Вметнете и 100 гр рендан пармезан сирење , сол и бибер . Добро измешајте

  Загрејте ја рерната на 180C . Поделете го тестото на два еднакви дела и направете кругови приближно со дијаметар од 30 см. Во подмачкана круг тава ставете го првиот круг на тестото , а потоа посипете со малку трошки од леб над него.

  филот ставете го во два круга (фото)
  spanac-pita-nova

  Се покријте со уште еден круг на тестото. Поврзете ги краевите со помош на вилушка. Во центарот ставете поголем сад и нежно притиснете за да се извлече круг со пополнување во средината. Остатокт се сече еднакви делови ( од околу 3 см ) , извртете ги – Навалете на косо .

  Се пече питата 30 минути во загреана рерна .  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 08:25

  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%BE-3/" rel="nofollow - Пита со мелено месо

  Прв пат првам пита со мелено месо и не се покајав. Лесно и брзо се прави, а што е најбитно вкусно е.
  Од наведените состојки замесете меко тесто. Јас обично квасецот посебно го стасувам да си го скратам чекањето да стаса тестото. 
  Додека стасува тестото, се спрема филот. Во тава на огин се става ситно исецканиот кромид да се пропржи на малку масло и се додава меленото месо. Се динста 20 тина минути и се трга на страна.
  Кога е тестото стасано се дели на 14 топчиња, на 2 места по 7. Се расплескува со рака топче да се добие мала кора се премачкува со маргаринот, врз неа се става друга и така додека да се потрошат сите. На последните не се става маргарин.
  Од двете купчиња се сукаат две кори кои треба да бидат поголеми од обемот на тавчето во кое ќе се пече питата (јас правев во бр 26). Кога ќе се расука првата кора се става на дното на намастеното тавче така што ќе излегува на краевите. Се става врз неа филот и се става одозгора втората кора набрана. Со вишокот тесто на краевите се прави витка. Се премачкува питата одозгора со остатокот од расопениот маргарин и се става во загреана рерна на 200 степени да се пече 30-40 мин, додека убаво да порумени.
  Добар апетит


  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 08:33

  http://moirecepti.mk/post/%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B8%D1%84%D0%BB%D0%B8/" rel="nofollow - Ружички-кифли

  Се замесува тестото од наведените состојки. Се остава на надојде и после пак се размесува. Се кинат топчиња од тестото и се расукува круг со големина колку тацна од кафе. Се засекува од сите 4 страни и се става фил. Се витка во форма на ружа и се ставаат во калапи од мафини. Се оставаат да надојдат. Потоа се премачкуваат со јајце и сусам и се печат на 180С/25мин.
  Наздравје!


  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 15:16

  http://moirecepti.mk/post/%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%BA-2/" rel="nofollow - Традиционален бурек со тегнети кори

  Овој рецепт за бурек што сега сакам да го споделам со вас е правење на бурек на занаетчиски начин.
  Далеку од тоа дека јас сум станала мајстор за ваков бурек, не можам да се рамнам со умешноста на мајсторот на својот занает, мој роднина, кој несебично ми пренесе дел од тајните на правење бурек. Ќе се потрудам на мој начин овде да ви презентирам колку што ќе умеам. Но, да не должам многу.

  Филот со месото спремете го на овој начин.
  Месото ставете го во тава за пржење додајте ја водата и кромидот ситно исецкан и пржете го само неколку минути додека не изврие водата. Ако правите со сирење фил само изрендајте го. Ако подготвувате посно со праз (јас правев за Бадник) само запржете го малку празот ситно исецкан со малку вода и зејтин.

  Брашното го просејуваме го мешаме со солта и замесуваме. Тестото го месиме 30 минути без прекин. Немојте да додавате ниту вода ниту брашно така треба, тестото нема да ви се лепи за рацете. За да не ви биде досадно додека го месите тестото пуштете си убава музика, јас така правам. Откако е убаво умесено тестото оставете го да се одмори околу 45 минути покриено за да не ви фати кора.
  Потоа поделето го на 4 еднакви дела треба да ви тежи 800 грама, значи по 200 грама за кора. Направете ги како топчиња, притиснете ги малку како пишија и секое добро намастете го со нерастопена маст или со зејтин во добро намастен плех. Оставете ги така околу 45 минути додека тестото не се опушти доволно за да множете да го теглите.
  Потоа подмачкајте правоаголно или кружно плекче зависно на кој начин ќе го виткате бурекот.

  ПРВ НАЧИН 
  Намастете ја работната површина со зејтин да не ви се лепи тестото додека го тегнете. Бидејки за професионално теглење немам искуство, јас го теглев тестото повеќе на раце почнувајки од крајот на кората и постепено од средината или на работната површина (како што се гледа на дел од сликите). Ако краевите ви останат подебели искинете го тоа тесто и фрлете го. Откако е истеглена првата кора напрскајте ја со зејтинот и маста или само со зејтин, здиплете ја прво од едната страна накај средината на кората, така и со спротивната страна. Истото направете го и со другите два краја на кората. Одложете ја здиплената кора на намрсена површина за да не се залепи.
  Растегнете ја втората кора, намастете ја и на ќоше или како што ние во Виница можеме да кажеме на ќостреме и повторете ја на ист начин постапка та за завиткување како првата кора. Одложете ја здиплената кора.
  Растегнете ја третата кора намрсете ја и пак дијагонално ставете ги здиплените кори. Врз здиплените кори ставете го филот и со третата кора здиплете на ист начин. Одложете ги здиплените кори како претходно.
  Растегнете ја четвртата кора намастете ја, ставете ги здиплените 3 кори дијагоналнои здиплете (самата големина на сите кори ќе ви покаже во колкаво плекче треба да го печете бурекот. Краевите на бурекот од четирите страни за да не ви стрчат свиткајте ги одоздола.

  ВТОР НАЧИН
  Кога кората ви е растегната намрсете ја и од двете страни преклопете ја накај средината. Ставете фил по вкус и земете од едниот крај свиткајте триаголник и така преклопувајте до крајот.

  ТРЕТ НАЧИН 
  Растегнете кора, намрсете ја, ставете фил и засукајте ја како ролат и направете форма како што сакате.

  Рерната загрејте ја претходно на околу 200 степени и веднаш (без стасување и одмор на тестото) печете го бурекот време околу 45 минути или зависно од јачината на рерната.

  Се надевам дека барем малку успеав да ви ја објаснам постапката. За вкусот не споменав погоре, ама навистина подсетува на бурек од бурекџилница. Мислам дека ќе успеам барем дел од членките да испровоцирам во што воопшто не се сомневам, бидејки сите се вредни да тргнат во една убава авантура како мене.
  Ви посакувам добар апетит.
  П.С. Големо благодарам на мојот роднина за овој рецепт.


  -------------


  Постирано од: evangeline
  Датум на внесување: 21.Февруари.2014 во 22:56
  Ем лисната, ем мрзлива пита од менеголема насмевка

  500 грама брашно
  1 квасец
  1 лажичка шеќер
  1 лажичка сол
  топла (не жешка) вода по потреба
  2/3  маргарин или путер
  400 грама сирење или урда
  3-4 јајца


  Се остава квасецот да стаса во чаша млака вода со 1 лажичка шеќер.
  Меѓувремено се меша сирењето/урдата со јајцата.
  Откако ќе стаса квасецот се меша со брашното и солта и се користи вода по потреба за да се замеси тесто што нема да се лепи.
  Се дели тестото на два дела. Едниот дел се расукува во кора и се премачкува со маргарин/путер. Се превиткува на пола, се премачкува пак и се превиткува уште на пола. 
  Истата постапка се повторува и со другата кора. 

  Се премачкува тавата за печење со маргарин/путер.
  Се расукува една кора, да биде поголема од тавата. Се става во тавата за печење со краевите нагоре (може и да излезат по малку од тавата)
  Измешаната урда со јајцата се распоредува рамномерно на целата површина. Се става неколку парчиња маргарин/путер. Истата постапка се повторува и со втората кора.
  Се става одозгора и се прави виткалник од страните (не знам како го викаат правилно, секој крај различно го именуваголема насмевка)
  Се става најгоре путер/маргарин и се пече. Нема да кажам 30-40 минути затоа што секоја домаќинка си ја знае релната.


  Се јаде и се бара уште.

  -------------
  Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 23.Февруари.2014 во 20:03

  Пита со коприва


  Копривата е најдобро природно средство за чистење на крвта. Таа е природен лек и за болестите на мочните патишта, а делува и превентивно во создавање на каменчиња во бубрегот и мочните патишта.

  Оваа билка содржи витамин А, се препорачува како лек против слабокрвност, ја подобрува работата на системот на варење. Често се користи како природен лек против запек и го зајакнува природниот имунитет на организмот. Ако не сте љубители на чајот, тогаш подгответе си пита од коприви за да ги искористите сите предности на овој зеленчук:

  Состојки: 700г коприви, 1 кромид, 2 чешниња лук, 400г шампињони, 500г кори за пита, 2дл кисела павлака, 2дл билна павлака, 5 јајца, 1дл млеко, 1дл зејтин, зачин Ц

  Подготовка: Ставете ја копривата во солена вода малку да отстои, а потоа извадете ја и исечете ја на коцки. Лукот и кромидот исецкајте ги ситно, а шампињоните исечете ги на листови.

  На малку зејтин испржете го кромидот и додајте ги шампињоните, динстајте додека не омекнат. Потоа додајте ја копривата, лукот и зачинете по вкус.

  Подготвениот фил оставете го да се олади, а потоа во него додајте 2 јајца и киселата павлака.

  Тепсијата во која ќе ја печете питата премачкајте ја со зејтин, па ставете две кори пита, нанесете од филот, потоа наизменично редете кори и фил додека не ви се потроши подготвениот материјал. Филуваните кори исечете ги на коцки.

  Измешајте 3 јајца, растителна павлака и млеко. Со добиената смеса полијте ја питата и ставете ја во рерна да се пече додека не порумени.

  Добар апетит!  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 14:12

  Пита од вишни  Состојки

  600g готови кори

  800g вишни

  450g шеќер

  200g масло

  250g посни бисквити

  Подготовка

  Готовите тенки кори се делат, така што за секоја пита имате по три кори. Меѓу корите ставате масло и мелени посни бисквити. На третата кора ставате зашеќерени вишни и  распоредете ги  во долниот дел на кората,па завиткајте ги во ролат. Попрскајте со масло, додадете бисквити и силно свиткајте  ги во ролат трите  кори. Истата постапка со редењето на корите важи за секоја пита, додека имате кори. Редете во маслинеста тепсија и премачкајте со масло. Питата се пече на умерена температура во претходно загреана рерна.


  http://365.com.mk/index.php/tag/rolat" rel="nofollow -


  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 14:29

  Посна пита со цимет и ореви  Подгответе посна пита со цимет и ореви – вистински празник за стомакот, особено за оние што постат.

  Состојки: 500г кори, 400г ореви, 100г презла, 5 лажици шеќер, 1 ќесичка цимет, кора од еден портокал

  Подготовка: Смелете ги оревите, а потоа истолчете ги. Додете ја изренданата кора од портокал, циметот, шеќерот и презлата и убаво измешајте. Три кори поставете на масата,  по цела ширина ставете тенок слој од филот со ореви. Свиткајте, ставете во плех и печете 30 минути на 150 степени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 14:31

  Шарена пита  Пазарите се преполни со зеленчуци, па навистина е штета да не бидат застапени на вашето мени. Набавете свеж спанаќ и пробајте го денешниот рецепт.

  Состојки:500г кори за пита, 400г обарен спанаќ, 200г шунка, 100мл павлака, 8 варени јајца, зејтин, сол, бибер

  Подготовка: Обарениот спанаќ исечете го и измешајте го со павлаката и исецканата шунка, посолете и наросете бибер. Три кори ставете една врз друга и секоја попрскајте ја со зејтин. Потоа распоредете дел од филот од спанаќ и ставете две јајца, па замотајте ја питата во ролна. Од преостанатиот материјал повторете ја истата постапка. Направените кори ставете ги во подмачкан плех и попрскајте ги со зејтин. Печете околу 40 минути на умерен оган.

  Питата може да ја послужите со млеко или јогурт.

  Добар апетит!  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 06.Март.2014 во 04:54

  http://moirecepti.mk/post/%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0/" rel="nofollow - ВЛАШКА ПИТА

  1.Во длабок сад се става млекото (млако) шекер,сол,квасец,масло и јајца убаво се промешува.
  2.Потоа се додава 10 лажици брашно и се остава да отстои 5-10мин.
  3.Потоа се додава преостанатото брашно и се замесува тесто (може и повеќе брашно зависи од острината на брашното).Тестото се дели на 3 дела.
  4.Од секој дел се расукува кора и се премачкува со маргарин.Потоа кората се преклопува неколку пати за да се добие лиснато тесто истото се прави со останатите 2 дела и се става во фрижидер 30 мин.
  5.Потоа од секое се сука кора со големината на плехот во кој ќе се пече и се става од предходно испржениот праз измешан со урдата.Истата постапка и за другите кори на последната одозгора се премачкува со јајце и се наросува сусам.
  6.Тестото се сече на лети широки 2мм и се виткаат во спирала и се редат на подмачканиот плех кога ке се направат сите со остава да отстои 30 мин и се пече на 200степени 25-30 мин (да поруменат


  -------------


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 07.Март.2014 во 07:05

  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D1%83%D0%B6%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0-2/" rel="nofollow - Пита гужвара

  Се освен корите убаво се меша. Ќе добиете релативно ретка смеса, во која се макаат 1 по 1 згужвани корите.
  Во поголем и подлабок, намастен плех се ставаат 2 слоја од корите за подлога. Краевите треба да излегуваат од плехот. Потоа се редат намаканите изгужвани кори и на крај, се превиткуваат навнатре краевите кои висеа од плехот. Доколку ни остани од смесата се мачка одозгора, а местата кои не ќе се премачкаат (случајно) со четче ги намрсуваме со масло и ги попрскуваме со газирана вода.
  Се печи на 180 степени 45 мин.
  П.С. На мојот шпорет 180 степени беа многу, па морав да намалам.
  На здравје!


  -------------


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 07.Март.2014 во 10:57
  Папарацо пита

  http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0/" rel="nofollow - Папарацо пита


  Состојки
  1. 350гр. брашно
  2. 1 лажиче шеќер
  3. 1 лажиче сол
  4. 1/2 кесе сув квасец(5гр.)
  5. 150мл. млеко
  6. 1 цело јајце
  7. 2 лажици путер (40гр)
  8. За фил
  9. 3 цели јајца, ноктец сол(на вкус)
  10. 300гр. кисела павлака

  Од каде и зошто такво име не е ни битно, мене ми запна на око некаде се сретнавме на некој сајт па ете ја ви ја претставувам ПАПАРАЦОО......внимавајте!!

  Се соединува брашното со сол, шеќерот оди во млекото и квасец  и се активира некоја мин. Ќе остави ,,пена,, на површина кога е готов. Путерот се топи, се става јајцето во брашното, од сите состојки се меси тесто со средна јачина. Премачкав масло и оставив да стаса 1 саат на топло.
  На набрашнета површина се сука надојденото тесто-големина колку стандарден плех каде ќе се печи и малку повеќе за 1 прст колку да има странично да се постави од тестото да не се излее филот подоцна. Плехот го премачкуваме путер и ја ставаме кората, боцкаме со виљушка насекаде низ тестото и го оставаме додека се припрема филот.

  За филот се бијат јајцата со сол, се става павлаката и се меша, се излева врз кората во плехот. Се печи на 200 ,30 мин. така пишуваше во рецептот ама јас оставив само да се запечи на 200-10 мин. потоа намалив на 180 и тоа 25 минути...сосема доволно, а вие регулирајте си зависно од вашите услови, со чашка јогурт идеална за појадок или ужинка.
  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 12.Март.2014 во 04:57

  http://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%B1-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8/" rel="nofollow - Селски леб што не се меси

  1. Брашното, квасецот и солта се ставаат во длбок сад и на суво се промешуваат. Со брашното може да се експериментира-на пр.1 чаша бело брашно, 1 ржано и 1 интегрално. Рецептот по тоа прашање е доста флексибилен.
  2. Се додава водата и набрзина се промешува со лажица да се изедначи.
  3. Се остава покриено да одстои 12 часа(најдобро во пластична кеса)
  4. Се промешува со лажица.
  5. Се остава да стои уште неколку часа додека се појават меури на површината на тестото.
  6. Тавчето се прекрива со пекпапир и во него се истура тестото. Се остава да стои уште 2 часа.
  7. Се попрскува одозгора со брашно и се пече во загреана рерна на 250 ст.С - 5 мин., потоа се намалува температурата и се пече уште 30 мин. до кафејавкаста боја.
  8. Се вади од рерната и од тавчето, се завиткува во крпа и се остава така да стои уште еден час. Тек тогаш печењето е завшено

  Овој леб се прави на принципот на бавна ферментација со што знатно се зголемува нивото на антиоксиданси во тестото. Рецептот го пронајдов пред многу години во Њу Јорк Тајмс и одтогаш редовно го правам ова лебче. Иако изгледа дека е многу захтевно за правење, ќе се изненадите колку малку вистинско време ви треба за да го спремите.


  -------------


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 27.Март.2014 во 09:07

  Пита со печурки и младо сирење


  pita-490x456

  Состојки:

  • 8 тенки кори за пита
  • 40 гр свеж квасец
  • 2,5 дл млеко
  • 6 рамни лажици брашно
  • 100 гр маргарин
  • 400 гр шампињони
  • 1 праз
  • 3 јајца, сол
  • 600 гр свежо сирење
  • мешавина од зачини

  За прелив:

  • 3 јајца
  • 2 дл павлака
  • 2 дл млеко
  • сусам

  Приготвување:
  1. Во подлабок сад се мешаат стопениот маргарин, млако млеко, свеж квасец и малку сол по желба па добро се меша.
  2. Шампињоните се сечат на листови, а празот на коцки.
  3. На малку зејтин се пропржува празот, а потоа се додаваат шампињоните па и тие кратко се пропржуваат додека не омекнат, а вишокот на течност не испари.
  4. Свежото сирење се дроби и се меша со три изматени јајца.
  5. Во намрсена тепсија се ставаат две кори за пита. Со помош на кујнска четкичка се премачкуваат со филот од квасец. Потоа се нанесува малку фил од свежо сирење, а одозгора се распоредуваат динстани шампињони. Се прекрива со кора за пита и се повторува истата постапка на филување додека не се потроши сиот материјал.
  6. Приготвената пита се сече на коцки. Посебно се матат јајца, павлака и млеко и се прелеваат преку питата. Се пече во загреана рерна на 200 ºЦ додека не порумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 27.Март.2014 во 09:27

  Пита од сливи и бадеми


   

  Pita-od-sljiva-i-badema

  Состојки:

  • 4 јајца
  • 200 гр шеќер
  • 200 гр мелени бадеми
  • 1 лажиче цимет
  • 1 прашак за пециво
  • рендана кора од 1 лимон
  • 1 лажица путер
  • 1 лажица брашно
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 150 гр суви сливи

  Приготвување:

  1. Сувите сливи се чистат од семки па се варат, а потоа добро се цедат и се сечат на половини.
  2. Во подлабок сад се соединуваат јајцата, шеќерот, ренданата кора од лимон, прашокот за пециво и циметот, па се мати додека смесата не стане густа и кремава.
  3. Во приготвената смеса се додаваат мелени бадеми и полека се меша.
  4. Во округла тепсија премачкана со путер и наросена со брашно, се става приготвената смеса.
  5. Преку тестото рамномерно се редат половинките од сливите.
  6. Питата се пече на 150 °Ц додека да порумени.
  7. Откако ќе се олади да се нароси со шеќер во прав.

  Извор:  http://www.dobrahrana.rs/" rel="nofollow - Dobra hrana  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: емил
  Датум на внесување: 27.Март.2014 во 16:32

  http://moirecepti.mk/post/%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%BD-%D0%BB%D0%B5%D0%B1-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8/" rel="nofollow - ‘Ржан леб што не се меси

  Во еден сад помешајте ги двата вида брашно со солта, сувиот квасец и зрната ким. Додајте ја водата и измешајте со дрвена лажица сите состојки да се соединат и да нема грутчина суво брашно. Ќе добиете едно грубо нехомогено тесто кое треба да го преместите во поголем пластичен сад со капак. Затворете го и оставете го во фрижидер, барем 24 часа. Вака направеното тесто може да го чувате во фрижидер и цела недела.
  На денот кога ќе го печите лебот извадете го тестото од фрижидер и на работната површина премесете го кратко преклопувајки го неколку пати. Тестото ќе биди сосема мазно и еластично. Поделете го на два дела и формирајте векни по ваша желба. Се остава да стаса 1 до 1 1/2 час, додека векните не се удвојат.
  За тоа време загрејте ја рерната на 250 Ц.
  Кога тестото е стасано во еден мал сад помешајте го нишестето со водата и ставете во микробранова 1 мин. на најсилно. Промешајте ја добиената течност и со нејзе премачкајте го лебот. Посипете одозгора зрна ким, направете неколку засеци на горната површина и печете ги векните некаде околу половина час, додека дното не звучи шупливо, не добијат убава боја или термометарот за храна не ви покаже температура 96 Ц.
  Оладете го лебот на решетка, покриен со крпа.


  -------------


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 27.Март.2014 во 18:05

  Пита со кренвишли


  Pita-sa-virslama

  Состојки:

  • 400 гр лиснато тесто
  • 4 пилешки кренвишли
  • 100 гр пченка
  • 100 гр моркови
  • 100 гр грашак
  • 200 гр фета сирење
  • 4 јајца
  • 1/2 кесичка прашак за пециво
  • 1 дл павлака (за варење)
  • 3 дл млеко
  • 4 лажици зејтин
  • мешавина од зачини

  Приготвување:

  1. Пилешките кренвишли се варат и се сечат на тркалца.
  2. Морковите се сечат на коцкички и заедно со грашакот и пченката се варат во солена вода.
  3. Посебно се матат јајцата, павлаката, млекото, прашокот за пециво и зачини по желба. Се додава издробено фета сирење и полека се меша.
  4. Лиснатото тесто се тенчи на дебелина од 5 мм, а потоа со запчест нож се обликува правоаголник со големина на тепсија.
  5. Тепсијата се намрсува и во неа се става обликуваното лиснато тесто.
  6. Врз тестото се распоредуваат тркалцата кренвишли и варениот зеленчук и се се прелива со приготвената смеса од сирење. Се пече во загреана рерна на 200 ºЦ додека не порумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 29.Март.2014 во 13:23

  Трилинг пита


  triling-pita

  Состојки:

  • 300 гр мелено месо
  • 300 гр шампињони
  • 300 гр праз
  • 500 гр тенки кори за пита
  • 4 јајца
  • 2 дл павлака
  • 1 прашок за печиво
  • 3 дл млеко
  • 2 дл кисела вода
  • 1 дл зејтин
  • мешавина од зачини

  Приготвување: 
  1. Шампињоните се сечат на листови, а празот на тркалца.
  2. Во тава, на малку зејтин се пропржува месото и се зачинува по вкус. Потоа се вади од тавчето и се остава на топло.
  3. Во истото тавче се пропржува празот за да омекне, а потоа и тој се вади од таму и на крајот се пропржуваат шампињоните додека не изврие вишокот течност.
  4. Посебно се матат јајцата, павлаката, 1 дл.млеко и прашок за печиво.
  5. Четири кори за пита се попрскуваат со малку зејтин и кисела вода па се редат една врз друга. Се ставаат во намрсена тепсија, се премачкуваат со фил од месо па се прекриваат со 4 кори претходно попрскани со зејтин и кисела вода. Потоа се распоредува пржениот праз и повторно се прекрива со 4 попрскани кори. На крајот се распоредуваат пржените печурки и се прекриваат со преостанатите попрскани кори.
  6. Филуваната пита се сече на покрупни коцки и се прелива со смесата од јајца. Се остава накратко да мирува за да ја впијат корите потребната течност. Се пече во загреана рерна на 200 ˚Ц додека не се зарумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 29.Март.2014 во 14:48

  Гужвана пита со месо   

  guzvana-pita-sa-mesom

  Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 500 гр мелено месо
  • 300 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 1,5 дл сок од домати
  • 1 лажица сечкан магдонос
  • оригано, зејтин

  За прелив:

  • 4 јајца
  • 3 дл јогурт
  • 1 дл павлака
  • 3 лажици зејтин

  Приготвување:
  1. Кромидот и шампињоните се сечат на коцкички.
  2. На малку зејтин се пропржува кромидот, а потоа се додава меленото месо и тоа кратко се пропржува. Се додаваат шампињоните и се продолжува со динстање додека течноста не зоврие. Се додаваат сокот од домати и зачини по вкус па се динста додека не проврие. Пред крај се додаваат магдоносот и ориганото и се промешува.
  3. Соодветна тепсија се мачка со зејтин и со обложува со две кори за пита. Потоа се земаат три кори па секоја посебно се посипува со малку фил од месо и благо се гужваат за да добијат изглед на армоника. Вака завитканите кори се ставаат една до друга врз долната кора за да се прекрие целата поврѓина. Потоа се прекриваат со правата кора и истата постапка на филување се повторува уште два пати и најгоре се поклопува со двете кори.
  4. Филуваната пита се сече на коцки. Посебно се матат јајца, јогурт, зејтин и павлака па се прелеваат преку питата и се почекува корите да ја впијат течноста. Се пече во загреана рерна на 200ºЦ додека не порумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 29.Март.2014 во 14:57

  Пита со тиквици и сирење


   

  predjelo8

  Состојки:

  • 500 гр готови кори
  • 500 гр сирење
  • 4 јајца
  • 3 дл кисела павлака
  • 2 средни тиквици
  • 1 дл слатка павлака
  • 100 гр путер
  • 1 прашок за пециво

  Приготвување:

  1. Тиквиците се лупат, се рендаат на крупно ренде, се посолуваат и се оставаат да се исцедат.
  2. Во соодветен сад се соединуваат сирењето, јајцата, 2 дл кисела павлака, прашок за пециво и тиквиците и добро се меша и се зачинува.
  3. Две кори се попрскуваат со зејтин, се ставаат една врз друга, се премачкуваат со слој од приготвениот фил и се виткаат. Истата постапка се повторува додека не се потроши материјалот и сите парчиња се редат во тепсија.
  4. Посебно се мати остатокот од киселата павлака со слатката павлака, па се премачкуваат парчињата, се прекриваат со ливчиња путер и се ставаат во загреана рерна да се печат.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 04.Април.2014 во 12:10
  Цветна солена погача

  http://moirecepti.mk/post/%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B0/" rel="nofollow - Цветна солена погача

  Состојки
  1.  квасец
  2. 1 лажиче сол
  3. 1,5 лажиче шеќер
  4. 1 јајце
  5. 50 мл масло
  6. 250 мл млако млеко
  7. 500 гр брашно
  8. 70 гр маргарин
  9. кечап, оригано, ленено семе, мелени семки од тиква и сончоглед
  10. 1 јајце за премачкува

  Прво се остава квасецот со шеќерот, млакото млеко и малку брашно да втаса.

  Потоа се додаваат солта, јајце,брашното, маслото и се замесува средно тесто.
  Се дели на 4 дела.
  Од секое топче се расукува мала коричка.
  Трите корички се премачкуваат со маргарин.
  (јас згрешив, механички ја премачкав и 4, ама ја ставив од другата страна, се гледа на сликата)
  сега на првата коричка се става кечап и 1 лажиче оригано.
  На втората кора се ставаат мелени семки од тиква и сончоглед.
  на третата кора се става мелено ленено семе.
  Четвртата кора е без ништо.
  Врз хартија за печење прво се става кората со ленено семе, врз неа кората со кечап, врз неа кората со семки.
  Најгоре се става четвртата кора.
  Се притиска нежно со раката и во средината со помош на чаша се означува центарот.
  Се засекува на 12 парчиња.
  Секое парче се свртува и се поставува бочно. Се става заедно со хартијата во тавче за печење
  се премачкува погачата со јајце, се наросува по желба со сусам, мелени семки и се остава да кисни 30 минути и се печи.
  Вкусен и личен доручек со чаша јогурт и сирење.
  Секако дека изборот може да биде и ваш, за наросување на коричките.


  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: pajser
  Датум на внесување: 04.Април.2014 во 19:58

  ,,,,orginal  pastrmajlija,,,veleshka,,голема насмевка


  -------------
  nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 23.Април.2014 во 18:56

  СЕЛСКА ПИТА

  Состојки:

  За долниот слој:

  • 500 гр мешано мелено месо
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 2 моркови
  • 1 лажица зачин
  • масло
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица доматно пире
  • 2 дл говедска супа од коцка
  • мајчина душица, оригано, магдонос, морско оревче
  • сол, бибер

  За горниот слој:

  • 500-600 гр компири
  • 30 гр маргарин
  • 50-80 мл млеко
  • сол
  • 100 гр рендан кашкавал

  Подготовка:

  Компирите се лупат и се сечат на средно големи коцки или тркалца и се ставаат во сад со солена вода па се варат додека не омекнат.
  Додека компирите се варат, се прави слојот од месо:
  Кромидот, морковот и лукот ситно се сечкаат и на кратко се пропржуваат на масло Кристал. Се додава месото, зачин Кристал, бибер и по потреба сол. Се динста 10-ина минути и се посипува со брашно. Се меша внимателно, да не се направат грутки од брашното. Врс месото се налева веќе подготвената супа од коцка и доматното пире. Се динста уште 10-15 минути или додека не се добие убава кремаста густа смеса.
  Целата смеса се префла во намастен сад за печење.
  Сварените компири се цедат, им се додава маргарин и млеко и се гмечат додека не се добие пире. Со пирето се покрива слојот од месо.
  Се пече во загреана рерна на 200⁰С околу 30 мин. Пред карај на печењето, врз пирето се ренда кашкавалот и повторно се враќа во рерна додека не добие крцкава златна коричка.
  Кога ќе се испече, се остава да се излади 15-ина минути и после се сече.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 25.Април.2014 во 16:37

  ВКУСНА ПОГАЧА СО МАСЛИНКИ И ДОМАТИ

  14

  Состојки:

  • еден квасец
  • 1 дл малку затоплена вода (за квасецот)
  • 1 лажичка мед
  • 600 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • 2 дл топла вода
  • 1 дл масло
  • 4 лажици свежи зачински билки (босилок, рузмарин, оригано, власец ….)
  • 2 ситно сецкани чешниња лук

  додатоци:

  • неколку маслинки
  • 50 мл масло
  • 50 мл маслиново масло
  • 1 домат, исечен на тенки кришки или неколку шери домати пресечени на половина
  • крупна сол

  Подготовка:
  Млекото малку се загрева и во него се топи медот. Се додава квасецот и се остава 10-ина минути.
  Во еден поголем сад се меша брашното со сол, се додава маслото Кристал, растопениот квасец и полека се додава водата. Може да се меша и со миксер, со додатокот за мешање на тесто. На крај се додаваат лукот и мешавината од зачини. Кога ке почне тестото да се одвојува од садот, се префрлува на работна маса посипана со брашно и се меси најмалку 10 мин.

  Тестото се остава во поголем сад да “се одмори”, на топло место, покриено со крпа, околу 1 час. За тоа време би требало да нарасне скоро дупло. Ако имате време, оваа постапка со месењето и одмарањето би требало да се повтори, ако немате време, не е многу голема грешка.

  Распоредете го тестото во намастен плех. Рабовите треба да бидат малку подигнати. Ако сакате потенко тесто, развлечете го во поголем плех за печење. Тестото треба малку да се згмечи со прстите, да се направат дупки (или со дршка од дрвена лажица). Се остава да стои 10-ина минути.
  Маслинките, цели или сечкани, се распоредуваат по тестото, се редат доматите, се полева со двата вида на масло (кое ќе се собере во дупките од тестото) и се посипува со крупна сол.
  По желба, погачата можете да ја правите и со кромид исечкан на тркалца, сланина, колбаси

  Се пече 20-ина минути на 200 °C.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: pajser
  Датум на внесување: 25.Април.2014 во 16:49
  Originally posted by Valerija Valerija напиша:

  ВКУСНА ПОГАЧА СО МАСЛИНКИ И ДОМАТИ

  14

  Состојки:

  • еден квасец
  • 1 дл малку затоплена вода (за квасецот)
  • 1 лажичка мед
  • 600 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • 2 дл топла вода
  • 1 дл масло
  • 4 лажици свежи зачински билки (босилок, рузмарин, оригано, власец ….)
  • 2 ситно сецкани чешниња лук

  додатоци:

  • неколку маслинки
  • 50 мл масло
  • 50 мл маслиново масло
  • 1 домат, исечен на тенки кришки или неколку шери домати пресечени на половина
  • крупна сол

  Подготовка:
  Млекото малку се загрева и во него се топи медот. Се додава квасецот и се остава 10-ина минути.
  Во еден поголем сад се меша брашното со сол, се додава маслото Кристал, растопениот квасец и полека се додава водата. Може да се меша и со миксер, со додатокот за мешање на тесто. На крај се додаваат лукот и мешавината од зачини. Кога ке почне тестото да се одвојува од садот, се префрлува на работна маса посипана со брашно и се меси најмалку 10 мин.

  Тестото се остава во поголем сад да “се одмори”, на топло место, покриено со крпа, околу 1 час. За тоа време би требало да нарасне скоро дупло. Ако имате време, оваа постапка со месењето и одмарањето би требало да се повтори, ако немате време, не е многу голема грешка.

  Распоредете го тестото во намастен плех. Рабовите треба да бидат малку подигнати. Ако сакате потенко тесто, развлечете го во поголем плех за печење. Тестото треба малку да се згмечи со прстите, да се направат дупки (или со дршка од дрвена лажица). Се остава да стои 10-ина минути.
  Маслинките, цели или сечкани, се распоредуваат по тестото, се редат доматите, се полева со двата вида на масло (кое ќе се собере во дупките од тестото) и се посипува со крупна сол.
  По желба, погачата можете да ја правите и со кромид исечкан на тркалца, сланина, колбаси

  Се пече 20-ина минути на 200 °C.  ,,,,,,изненадување,,,кубење коса,,,,тајм аут,,,kaj najde vaka ubavi raboti za krkanje,,,valeeee,,,preplet creva ke dobijam,,,i sega po vtorpat na jadenje,,,голема насмевкада


  -------------
  nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 29.Април.2014 во 22:26
  СЛАТКА ПОГАЧА СО ЕУРОКРЕМ

  Оваа декоративна погача освен што ќе ве воодушеви со својот изглед, ќе ве воодушеви и со својот вкус.

  Состојки:

   500гр брашно
   20гр свеж квасец
   1 лажичка шеќер
   300мл млеко
   50мл масло
   1 јајце
   малку сол
   еурокрем или нутела

  Подготовка:


  Замесете го квасецот во млако млеко со лажичка шеќер и малку брашно. Кога квасецот ќе нарасне замесете го тестото со остатокот од состојките. Тестото се остава покриено да нарасне. Нараснатото тесто се премесува па потоа се дели на четири топчиња. Се развлекува секоја топка на круг со пречник од отприлика 25цм. Првиот круг се става врз хартијата за печење и се премачкува со кремот. Вториот круг се става врз кремот па и тој се премачкува. На ист начин се додава и третиот круг а потоа и тој се премачкува со крем. Четвртиот круг се става најгоре но не се премачкува. Со мала шолја за кафе се одбележува круг на средина на најгорниот слој. Од самите рабови на малиот круг се дели големиот круг на четири дела а потоа секој од четирите дела се дели на половина за да се добијат осум дела, а потоа истата постапка уште еднаш за да се добијат вкупно 16 делови. Со рака се свива секој дел во една насока три пати, па соседните во спротивна насока исто три пати и така се до последното парче наизменично. Краевите се спојуваат за да добијат изглед како на прикажаната слика. Погачата се остава да нарасне а потоа се премачкува со стопен маргарин и се пече на 200 Целзиусови степени од 20 до 25 минути. 

  Добар апетит!


  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 10.Мај.2014 во 13:48

  БРЗА ПИТА СО ЈОГУРТ

  19

  Состојки:

  ЗА ТЕСТО
  ● 1 шоља пченкарно брашно
  ● ½ пченично брашно
  ● Малку сол
  ● 7 лажици путер
  ● 4-6 лажици ладна вода

  ЗА СМЕСА
  ● 2 јајца, одвоени жолчки од белки
  ● Шоља јогурт
  ● 4 лажици шеќер
  ● 2,5 лажици пченкарно брашно
  ● Сок и кора од еден лимон
  ● 1-2 лажици мак во зрно

  Подготовка:

  ●З амесете тесто од сите состојки барем два часа порано. Ако премногу се лепи додајте уште малку брашно. Оставете го замесеното тесто да отстои во фрижидер.

  ● Калапот за печење торти (чиј долен дел се вади) намрсете го со малку масло за јадење, па обложете го со тесто. Во меѓувреме загрејте ја рерната на 180 степени.

  ● Во една чинија измешајте ги јогуртот, жолчките, брашното, шеќерот, лимонот и макот. Измиксирајте добро. Во друг сад изматете цврст снег од белките од јајцата, со малку сол и шеќер.

  ● Внимателно измешајте ги двете смеси, па филот сипете го врз тестото во калапот. Печете околу 45 минути додека површината целосно не зарумени. Оставете целосно да се излади па потоа сервирајте.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 14.Мај.2014 во 08:41

  БРЗА МРЗЛИВА ПИТА СО СИРЕЊЕ

  1

  Состојки:
  3 чаши брашно
  1 кисело млеко
  4 јајца
  4 лажици путер
  1 чаша кршено сирење
  1 лажичка сода
  Подготовка:
  Најпрво изматете ги јајцата, додадете го путерот, постепено почнете да го додавате киселото млеко, во кое сте ги измешале брашното и содата.
  На крај додадете го и сирењето и сол ако има потреба. Смесата истурете ја во тепсија подмачкана со путер.
  Во почеток печете 10 минути во силно заграна рерна, а потоа уште 20 минути на умерена температура.

  Мързелива баница, готова за минути  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 15.Мај.2014 во 22:29

  БРЗА ПИТА СО КОМПИРИ

  10

  Состојки:
  3 јајца
  1 компир
  50 мл млеко
  50 гр рендано сирење
  1 лажица маслиново масло
  Сол по вкус
  Подготовка:

  Скршете ги јајцата и изматете ги со сол. Додајте го ренданото сирење и мешајте ја смесата со вилушка. На крајот додајте го млекото, полека мешајќи со вилушката. Премачкајте една тава за печење со маслиновото масло.
  Сварете го компирот и исечете го на тенки кришки. Додајте ги на смесата со јајца. Додајте малку масло и малку сол, па префрлете ја смесата во тавата за печење. Печете ја 15 до 20 минути на 180 степени во загреана рерна или додека не зарумени.
  Љубителите на кромидче секако може да си додадат 1 мало кромидче.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 27.Јуни.2014 во 21:34
  2

  Пита со капини и оригано

  Потребни состојки за тесто

  • 4 шолји брашно, плус количина потребна за месење на тестото
  • 2 лажици крупна сол
  • 3 парчиња путер, исецкани ситно
  • ¾ шолја ладна вода

  Потребни состојки за фил

  • 7 шолји капини (околу 1 килограм)
  • 1 лажичка свеж сок од лимон
  • ¾ шолја гранулиран шеќер
  • 1 лажица ситно исецкано оригно
  • ¼ шолја пченкарно брашно
  • 1 големо јајце, лесно матено
  • Шеќер за попрскување
  • ½ лажичка сол
  • Шлаг пена, за послужување

  Чекор 1

  Подготовка на тестото: Измешајте ги со миксер брашното, солта и додавајте од путерот додека не добиете смеса од груби трошки си неколку поголеми парчиња.Додадете ја ладната вода, измешајте. Поделте го тестото на три дела, сместете го во пластичен сад и оставете ги делчињата во фрижидер, најмалку 1 час, доколку сте во можност и цела ноќ.

  Чекор 2

  Пред да ги измесите оставете да постои тестото на собна температура, по што на површина со брашно исучете го 1 дел од тестото во тенки и кружни делчиња. Поставете во 22 см кружен сад за печење. Обликувајте го тестото по рабовите од садот подеднакво и оставете го го фрижидер 30 минути.

  Чекор 3

  Во меѓувреме исучете го и другите два дела и третиот (предвиден за горе дел), оформете го по желба. Вратете ги во фрижидер околу 30 минути.

  Чекор 4

  Фил: Прелејте ги капините со сок од лимон, шеќер, оригано, пченкарното брашно, посолете. Премачкајте го долното тесто, во садот за печење со јајцето (исто и крајчињата што се офоремни околу садот). Филот истурете го врз тоа, поставете ги другите две теста да го прекриете филот. Оставете во фрижидер на 1 саат.

  Чекор 5

  Загрејте ја рерната на 200 степни. Премачкајте ја целата пита со јајце и посипете со шеќер. Печете 30 минути. Намалете на 180 степени и продолжете да печете уште еден саат. Оставете да се олади комплетно и послужете со шлаг пена.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Јули.2014 во 23:16
  Рударска пита

  rudarska greblica

  Состојки

  • 500 gr брашно
  • 10 gr свеж квасец
  • 1 лажица маст
  • 2 dcl млеко
  • 1 лажица шеќер
  • Кравјо сирење
  • Јајца
  • 300 gr мелени ореви или ситно исецкан спанаќ
  • 2 dcl кисело млеко

  Чекор 1

  Истолчете го квасецот и измешајте го со 1 децилитар млеко, во кое ќе додадете малку шеќер. Оставете го малку да се подигне, а потоа додадете брашно, остатокот од млекото и малку сол за да можете да направите тесто.

   

  Чекор 2

  Оставете го тестото да се подигне додека волуменот се се зголеми барем за 2-3  пати. Потоа тенко одвојувајте го и редете го на лим за печење. За внатре измеѓу тестата измешајте сирење и јајца.

   

  Чекор 3

  Рударската пита може да ја полните само со сирење, но можете да го помешате и со ораси или ситно исецкан спанаќ. Откако сте го додале сето тоа, тестото го преклопувате за премазот од сирење да биде затворен.

   

  Чекор 4

  Пред да го ставите во рерна, премачкајте го тестото со кисело млеко и направете неколку дупки на самото тесто. Печете го на температура од 200 степени околу 20 минути.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 14.Јули.2014 во 20:36

  ЗЕЛЕНА ПОГАЧА

  14

  Состојки:
  Тесто:

  • 600 гр брашно
  • 3 лажички масло
  • Сол по желба
  • 2 лажици квасец
  • 200 мл млеко
  • 100 мл вода
  • Фил:
  • Спанаќ
  • Младо сирење
  • Сол
  • Масло

  Премачкување:

  • 1 жолчка
  • 1 лажица масло

   

  Подготовка:

  Замесете го тестото. Покријте го и оставете го да нарасне. Премесете го уште еднаш и повторно оставете да нарасне.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca1.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Премесете и поделете го тестото на два дела па фино обликувајте го.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-2.jpg" rel="nofollow">Зелена погача

  Оставете го тестото и подгответе го филот.

  Измијте го спанаќот и исечкајте го. Додадете го сирењето, малу сол и маслото па измешајте.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca3.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Размесете го тестото колку големината на плехот во кој ќе ја печете питата.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-4.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Префрлете го тестото во намрсениот плех за печење па преку него нанесете го филот. (филот можете да го ставите на средина а околу рабовите да распоредите само еден дел . Делот помеѓу оставете го празен )

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-5.jpg" rel="nofollow">Зелена погача

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-6.jpg" rel="nofollow">Зелена погача

  Развлечете го вториот дел од тестото и покријте го со филот. Доколку филот сте го распоредиле во средината, кога ќе го прекриете тестото со второто тесто, на средината ставете сад.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-7.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Стиснете ги врвовите да не излегува филот и засечете со нож, па секој отсечен дел свтрете го нагоре.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-8.jpg" rel="nofollow">Зелена погача

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-9.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Премачкајте со изматената жолчка и маслото и ставете го да се пече.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-11.jpg" rel="nofollow">Зелена погача
  Откако е испечена погачата премачкајте ја со путер и покријте ја со влажна крпа.

  http://hitkujna.com.mk/wp-content/uploads/2014/07/hitkujna-zelena-pogaca-12.jpg" rel="nofollow">Зелена погача  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 19.Јули.2014 во 21:06

  ПИТА СО МЕСО: ТЕСТО ЗА 10 МИНУТИ

  13

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТОТО:

  * 2 јајца

  * ½ лажиче сол

  * една шолја (250мл) јогурт

  * иста таква шолја брашно

  * 1 лажиче сода бикарбона (или прашок за пециво)

  ЗА ФИЛОТ:

  * 300гр мелено месо (издинстано)

  * 2-3 главици кромид (исечен на коцки)

  * сол и бибер по вкус

  НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  Измешајте го јогурот и сода бикарбоната и оставете ги да отстојат 5 минути. Потоа додадете ги останатите состојки (за тестото) и убаво измешајте ги. Намачкајте го плехот со масло (или маст) и попрскајте го со малку брашно. За оваа количина не е потрено да користите голем плех. Во плехот ставете половина од тестотот, додадете од филот и врз него ставете ја втората половина од тестото.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: evangeline
  Датум на внесување: 02.Септември.2014 во 23:51

  Гибаница со кисело млеко  Потребни состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 5 јајца
  • 3 чаши кисело млеко
  • 1,5 дл масло
  • сол

  Подготовка:

  Изматете ги јајцата, киселото млеко и маслото и додадете сол. Во претходно намачкана тава, ставете 3 кори, па потоа намачкајте со изматената смеса. Врз тоа ставете 2 кори и повторувајте ја постапката сѐ додека не ви се потрошат корите. Одозгора премачкајте со масло. Ставете ги во рерна и печете на 200 степени.  -------------
  Внимавај кому му веруваш.
  И ѓаволот еднаш беше ангел.


  https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
  is not about how much you have,
  BUT about how much you GIVE


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 03.Октомври.2014 во 17:31

  ПИТИ СО СИРЕЊЕ

  7

  Потребни состојки:
  • 500 г тенки кори
  • 500 г кравјо сирење
  • 4 јајца
  • 150 г маргарин
  • 180 г павлака
  • 1 лажица сол
  Начин на подготовка:

  Изматете ги јајцата со миксер, додајте омекнат маргарин, сирење, павлака и сол и добро измешајте. Корите и смесата поделете ги на половина. На првата кора ставете две лажици од смесата и премачкајте ја. На неа ставете ја другата кора и исто така премачкајте ја со смесата. Продолжете така сè додека не ја истрошите половината од корите и смесата, па замотајте ја во ролат. Направете уште еден таков ролат, па со нож исечете ги на кружни парчиња со ширина на два прста. Поставете ги питите на мрсна хартија во тава и печете во рерна на 200 степени, околу 20 минути.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 06.Октомври.2014 во 08:26

  http://www.crnobelo.com/hrana/recepti/21622-podgotvete-socna-pita-od-tikva" rel="nofollow -

  Питите се омилено слатко или солено задоволство, најчесто подготвено од нашите мајки и баби. Мирисот на пита секогаш нè потсетува на дом, топлина, детство и семејство. Зависно од годишното доба и плодовите кои ги имате, може да подготвите вкусен фил.

  vkusna-pita-od-tikva-01

  Пред крајот на зимата во подрумот сигурно ви се наоѓа уште некоја тиква, која совршено ќе ја надополни вашата пита. Брз и лесен рецепт со кој ќе ги изненадите најблиските.

  Потребни состојки за тесто:

  • 2 шолји брашно (од кои 1-2 лажици пченкарно, а останатото сенаменско или мешано интегрално и сенаменско)
  • 1 лажица шеќер
  • 120 g путер, исечен на коцки
  • 4-5 лажици ладна вода

  Состојки за фил:

  • ¾ шолја шеќер
  • 1 лажиче мелен цимет
  • ½ лажиче мелен ѓумбир
  • ¼ лажиче мелено каранфилче или морско оревче
  • 2 јајца
  • 600 g пире од тиква
  • ½ шолја оризово млеко во прав, нерастворено

  Подготовка:

  Измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер.

  Додавајте по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сè додека не успеете да ја споите смесата во топка тесто.

  Ставете го тестото во фрижидер додека го подготвувате филот. 

  Тестото може да се направи и неколку дена однапред и да стои во фрижидер додека не ви притреба или да се замрзне.

  За подготовка на филот, добро измешајте ги сите состојки во пластичен сад.

  Развлечете го со сукало и ставете го на дното и на страните од тавче со пречник од 20-25 cm, премачкано со путер.

  Истурете го филот врз тестото. Ставете ја питата да се пече на 250°C околу 15 минути, а за тоа време од остатоците од тестото може да направите украсни форми и да ги наредите врз филот.

  Намалете ја температурата на 200°C и печете ја питата уште половина час или додека филот не се стврдне.

  Послужете ја со кафе или чај.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 06.Октомври.2014 во 08:50

  Сочен залак: Карамел пита со јаболки ала крем-бруле


  Вкусот на оваа пита е најсличен на вкусот на крем-брулето.

  Потребни состојки:

  • 125 гр. путер
  • 100 гр. шеќер
  • Jајце
  • 250 гр. брашно
  • 1-2 лажици кисела павлака
  • Малку прашок за пециво

  За подлогата:

  • 700 гр. јаболка
  • 200 гр. шеќер
  • Кесичка ванилин-шеќер
  • Цимет
  • Сок од 1 лимон

  Подготовка:

  1. Изматете го путерот пенесто, постепено додадете шеќер, цело време матејќи со миксерот, па додадете го јајцето и павлаката, и на крај со лажица сето тоа соединете го во еднолична смеса со брашното и прашокот за пециво. Тестото треба само да се одвојува од садот. Обликувајте кугла, замотајте ја во проѕирна фолија и ставете во фрижидер додека не го подготвите останатото.

  2. Излупете ги јаболката и исечете ги на тенки кришки. Во тепсијата во која ќе ја печете питата ставете шеќер и рамномерно распоредете го на дното, потоа распоредете ги јаболката и нив посипете ги со цимет, ванилин-шеќер и испрскајте ги со сок од лимон. Ставете ги на загреана рингла и загревајте додека шеќерот не се стопи и карамелизира. Тргнете од оган и малку оставете да се излади.

  3. Извадете го тестото од фрижидер, развлечете го по димензија на тепсијата, со него прекријте ги јаболката, а краевите стиснете го со ивицата на тепсијата. Питата печете ја на 180 степени околу 20-25 минути. Извадете од рерна и неколку минути држете ја прекриена со кујнска крпа, потоа питата свртете ја на чинија за служење.

  Напомена: Питата сечете ја како торта и секое парче послужете го украсено со шеќер во прав.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 12.Октомври.2014 во 20:10

  КРЦКАВА ПИТА ОД ЈАБОЛКА

  13

  Одличен сезонски рецепт кој се комбинира совршено со сладолед од ванила.

  Потребни состојки:
  – 6 излупени исечкани јаболка со отстранети семки
  – 110гр. путер, растопен
  – 130гр. сенаменско брашно
  – 200гр. шеќер
  – 85гр. овесни снегулки за готвење
  – 2 лажички цимет
  – 60гр. путер на коцки

  Подготовка:
  Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови. Ставете ги јаболката во тава за печење. Во сад измешајте го стопениот путер, брашното, шеќерот, овесот и 1 лажица цимет да формираат ронкаста смеса. Потоа сипете ја смесата врз јаболката и наросете со преостанатата лажица цимет. Печете 50тина минути во загреана рерна, се додека смесата не стане кафена и јаболката не омекне. Уживајте…  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 14.Октомври.2014 во 20:15

  КРЕМ ПИТА СО БАНАНИ

  8

  Потребни состојки за падишпан:
  1 ½ чаша мелени непечени бадеми
  ¼ лажица сол
  ¼ лажица цимет
  ¼ лажица сода бикарбона
  ¼ чаша мелен сончоглед
  1 лажица вода
  1 лажица масло

  Потребни состојки за фил:
  Шлаг
  2 зрели банани

  Крем пита со банани

  Подготовка на пандишпанот:
  Во сад измешајте ги мелените бадеми, сода бикарбона, мелениот сончоглед, сол и цимет. Додадете малку масло и вода и замесете го тестото. Месете додека не се изедначи. Потоа ставете го тестото во тава број 9 и притискајте го тестото додека не се покрие еднакво целата површина на тавата. Ставете го да се пече во претходно загреана рерна. Кога ќе се испече, оставете го убаво да се олади.

  Подготовка на филот:
  Во сад испасирајте ја зрелата банана. Потоа направете шлаг и со лажица измешајте го заедно со бананата. За подобар вкус може да додадете и лажичка цимет.

  Филот нанесете го на претходно изладениот пандишпан. Врз филот исецкајте ја другата банана на кругови. Така подготвената пита ставете ја во фрижидер убаво да се олади.

  Крем пита со банани  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 25.Октомври.2014 во 15:23

  http://www.crnobelo.com/hrana/recepti/26564-recept-za-brza-grcka-pita" rel="nofollow -

  Ви пристигаат гости, а не знаете што да послужите? Ви предлагаме феноменално топло предјадење - грчка пита.

  recept-za-brza-grcka-pita-01.jpg

  Се подготвува лесно, без развлекувања на кори и состојките се мешаат во еден сад.

  Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 200ml јогурт
  • 1 прашок за печиво
  • 400g брашно
  • 100g шунка
  • 100g сирење
  • 5 кисели краставички
  • Масло, сол и бибер
  • Зеленчук по желба

  Подготовка:

  Исечкајте ги краставичките и шунката на ситни коцки. Во длабок сад соединете ги сите состојки, освен сирењето, додека не добиете тесто.

  Ставете масло во тава за печење, размачкајте го, па нанесете го тестото. Печете 15 минути на 200 степени.

  Извадете ја питата, изрендајте го сирењето и додадете ситно сечкан зелечук по желба, па допечете ја уште 5 минути.

  Кога малку ќе се олади, исечете ја и послужете.

  Уживајте!

  recept-za-brza-grcka-pita-02.jpg  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 25.Октомври.2014 во 15:49

  Пита готова за 15 мин


  4

  Состојки

  • 500 г готови кори (15 вкупно на број)
  • 1 китка блитва
  • 500 г урда
  • малку сол, бибер, оригано, лук во прав
  • малку масло за готвење

  Подготовка

  1. Блитвата се мие, се сечка на ситни парчиња и се пропржува.
  2. Се додаваат урдата, зачините и смесата се трга од оган.
  3. Се земаат по три кори,секоја се пропрскува со масло, се филува со филот и се витка како ролат.
  4. Се прават вкупно пет ролати, се редат на масна хартија во плех и се сечат на помали ролатчиња.
  5. Се печат во загреана рерна на 220 степени додека не заруменат.


  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 25.Октомври.2014 во 15:51

  ВКУСНА ПИТА ОД ЈАБОЛКО И КАРАМЕЛА

  3

  Есента е годишно доба кое на масата ни сервира овошје од кое може да се направат вкусни пити и слатки. За денес, на мени ви ја нудиме питата од јаболко и еден од најдобрите рецепти за вкусно парче пита за вашите гости.
  Питата е комбинацијa од свежи јаболки, цимет и солен карамел.
  Тесто:
  Измешајте 400 грама брашно,

  пола лажичка сол,

  220 грама путер (исечкан на коцки од 1 см),

  2 жолчки (белките чувајте ги за премачкување на питата) и

  3 лажици ладна вода.
  За подготовка на карамелот ви се потребни:
  200 грама шеќер,

  3 лажици вода,

  200 гр. слатка павлака,

  6 лажици сок од портокал,

  1 ванила,

  четвртина лажичка сол,

  6 јаболки,

  сок од еден лимон,

  1 лажица меко брашно,

  2 лажици цимет,

  50 грама путер и

  4 лажици шеќер

  плус две лажици цимет за посолување.
  Начин на подготовка:
  1. Измешајте го брашното со солта, набрзина додајте го путерот и измесете со прсти додека не добиете тесто со ронки. Изматете ги жолчките и додајте ги во брашното. Месете додека смесата не се собере во тесто, а ако тестото е суво, тогаш додајте ги трите лажици вода.
  Изработете две топчиња од тесто, замотајте ги со пластична фолија и ставете во фрижидер најмалку еден час.
  2. За карамелот, ставете шеќер, 3 лажици вода и ставете на млак огин. Варете додека шеќерот не се претвори во карамел (10 минути), не мешајте и по потреба, протресете ја посадата.
  Кога карамелот е готов, тргнете од огин и внимателно вмешајте ја слатката павлака, сокот од портокал, ванилата и солта. Вратете на огин и кратко мешајте додека смесата не стане мека. Оставете ја смесата да се лади на собна температура.
  3. Јаболките измијте ги, излупете ги и извадете ги семките. Ставете ги во посада со ладна вода во која претходно ќе додадете сок од лимон за да не потемнат. Исцедете, насечкајте ги на тенки кришки и додајте им една лажица бражно и 2 лажици цимет. Измешајте.
  4. Загрејте ја печката на 200 степени. Измесете го првото топче тесто, а тавчето во кое ќе ја печете питата премачкајте го со путер и посолете со брашно.
  На тестото, наредете еден слој јаболка и потоа ставете слој карамела и повторувајте така додека имате доволно смеса. На последниот слој јаболка распоредете неколку парчиња путер, а рабовите на тестото измачкајте ги со белките кои претходно ги сочувавте.
  Со второто топче тесто, покријте ја питата, и одделете ги рабовите со стискање со прстите. Отстранете го вишокот тесто.
  Питата покријте ја со алуминиумска фолија и ставете во топла печка. Печите на 200 степени првите 25 минути.
  Извадете ја питата, тргнете ја фолијата, премачкајте ја питата со белки и посолете со мешавина од шеќер и циет. Вратете во печка уште 25 минути.
  Откако питата ќе биде готова, оставете ја да се лади барем еден час.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 18.Ноември.2014 во 20:56

  Пита со сирење и шунка

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  * 400 г брашно

  * 1 коцка свеж квасец

  * 3 супени лажици масло за готвење

  * 300 г сирење (издробено)

  * 250 г шунка (ситно сечкана)

  * 70 мл млеко

  * 150 мл кисела вода

  * 80 г маргарин

  * малку сол, црн пипер

  НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1.Во поголем длабок сад го ставаме брашното, додаваме квасецот и посолуваме. Во истиот садот ги додаваме исечканата шунка, киселата вода, млекото и маслото.Месиме се додека не добиеме фино тесто.

  2.Тестото го оставаме да нарасне и да се одмори барем половина час.

  3.На набрашнета работна маса го размесуваме тестото и го сечеме на 10 еднакви дела.

  4.Од секое парче тесто формираме топче. Од секое топче, со сукало, развлекуваме кора. Кората ја премачкуваме со растопен маргарин.

  5.Врз кората нанесуваме дробено сирење. Врз сирењето ја ставаме втората кора.

  6.Постапката ја повторуваме со сите топчиња тесто, а последната кора ја мачкаме само со маргарин.

  7.Целото филувано тесто, со сукало, го развлекуваме во една поголема кора.

  8.Тркалезната тава ја попрскуваме со растопен маргарин и ја ставаме питата во тавата. По желба, наросуваме со сусам и ким.

  9.Печеме 30 минути на температура од 200 степени. Ја вадиме тавата од рерна, ја сечеме и сервираме. Добар апетит.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 29.Ноември.2014 во 18:22

  Брза пита со спанаќ


  Подгответе брз и вкусен појадок со кој ќе ги воодушевите вашите дома.

  Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 1 лажица кисело млеко
  • 1 дл. масло
  • 300 гр. ситно сирење
  • 300 гр. пченично брашно
  • 300 гр. пченкарно брашно
  • 500 гр. спанаќ или блитва
  • 1 прашок за печење
  • малку сол

  Подготовка:

  Измијте го спанаќот или блитвата (во зависност што сте одбрале), сварете, изладете и исечете на ситни парчиња. Измешајте го сирењето, јајцата и киселото млеко, па посолете по вкус. Во смесата додајте масло, пченичното и пченкарното брашно и добро соединете.

  Ставете прашок за печење, па сипете ја смесата во подмачкан сад. Печете во рерна загреana на 200 степени околу 30 минути. Кога малку ќе се излади, исечете и служете топло со јогурт.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 15.Декември.2014 во 23:02

  ПИТА СО КРЕМ СИРЕЊЕ И ЈОГУРТ

  22

  Изматете ги пенесто јајцата, па додајте ги водата, маслото и јогуртот.

  Состојки:
  500 гр готови кори за пита
  Фил:
  4 јајца
  15 лажици млака вода
  10 лажици јогурт
  20 лажици масло
  1 пециво
  400 гр крем сирење
  За посипување:
  Сусам или ленено семе

  Кратко проматете ги сите состојки.
  Додајте го пецивото и крем сирењето и малку посолете.
  Убаво измешајте го филот.

  Земете една кора премачкајте ја со филот, врз неа ставете уште една кора и пак премачкајте од филот.
  Свиткајте ги во ролат, а потоа како потковица со тоа што краевите ќе бидат споени.
  Повторете ја постапката со сите кори.
  Наредете ги во плех споени едно до друго и посипете ги со преостанатиот фил.
  Посолете со сусам и семки од лен.

  Печете на 180 степени додека убаво зарумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 01.Јануари.2015 во 16:45

  БРЗА ПИТА СО КОМПИРИ


  Состојки:
  3 јајца
  1 компир
  50 мл млеко
  50 гр рендано сирење
  1 лажица маслиново масло
  Сол по вкус
  Подготовка:

  Скршете ги јајцата и изматете ги со сол. Додајте го ренданото сирење и мешајте ја смесата со вилушка. На крајот додајте го млекото, полека мешајќи со вилушката. Премачкајте една тава за печење со маслиновото масло.
  Сварете го компирот и исечете го на тенки кришки. Додајте ги на смесата со јајца. Додајте малку масло и малку сол, па префрлете ја смесата во тавата за печење. Печете ја 15 до 20 минути на 180 степени во загреана рерна или додека не зарумени.
  Љубителите на кромидче секако може да си додадат 1 мало кромидче  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: lotus flower
  Датум на внесување: 07.Јануари.2015 во 00:45
  sakam pastrmalii


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Јануари.2015 во 15:57

  БРЗА МРЗЛИВА ПИТА СО СИРЕЊЕ

  1

  Состојки:
  3 чаши брашно
  1 кисело млеко
  4 јајца
  4 лажици путер
  1 чаша кршено сирење
  1 лажичка сода
  Подготовка:
  Најпрво изматете ги јајцата, додадете го путерот, постепено почнете да го додавате киселото млеко, во кое сте ги измешале брашното и содата.
  На крај додадете го и сирењето и сол ако има потреба. Смесата истурете ја во тепсија подмачкана со путер.
  Во почеток печете 10 минути во силно заграна рерна, а потоа уште 20 минути на умерена температура.

  Мързелива баница, готова за минути  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 26.Мај.2015 во 15:27

  ПОГАЧА СО ЗЕЛЕНЧУК  За четири лица:

  250 г. брашно,

  125 г. растителен маргарин,

  300 г. сирење,

  1,5 дл. млеко,

  6 стебла естрагон,

  100 г. шампињони.

  200 г. домати,

  2 главици кромид,

  2 лажици сончогледово масло,

  сол и бибер по вкус.

  1. Измешајте ги брашното, маргаринот и 5 лажици вода во голем сад, замесете глатко тесто и  равијте го околу 25 сантиметри. Калапот за колачи намачкајте го со масло, посипете брашно, ставете го тестото, па дното и рабовите притиснете ги оставете ги да се оладат околу 30 минути.

  1

  2. Сирењето исечете го на коцки и варете го пет минути во зовриена вода, исцедете го и оладате. Во блендер измиксајте го сирењето со млеко, додадете исецкан и исчистен естрагон, посолете и побиберете.

  2

  3. Шампињоните исечете ги на тенки кришки. На загреано масло пропржете го иситнатиот кромид, додадете печурки и кратко динстајте. Тестото намачкајте го со филот од сирење, ставете зеленчук и преполовен домат. Печете во рерна на 180 степени околу 40 минути.

  3

  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 08.Јуни.2015 во 19:57

  БРЗА ПИТА СО ТИКВИЦИ И СИРЕЊЕ

  17
  Состојки
  • 9 кори за пита
  • 250г сирење
  • 1 голема тиквица
  • 1 чешне лук, исечкан
  • 100г кисела павлака
  • 2 јајца
  • сол, бибер

  за сосот:

  • 1 лажица масло
  • 1 јајце
  • 100г павлака
  • половина лажичка сода бикарбона

  Начин на подготовка

  Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и ставете ги фрижидер да одстојат половина час. Загрејте ја рерната на 180°C. Во сад измешајте ги сирењето, павлаката, јајцата и лукот, и додадете сол и бибер по вкус. Исцедете ги тиквиците и додадете ги во смесата. Во друг сад направете сос од јајцето, маслото, павлаката и содата бикарбона.

  Раширете три кори за пита на работната маса и премачкајте ги со сосот од јајца. Оставете дел од сосот за премачкување на другите кори. На премачканите кори додадете им ги и останатите кори. Потоа додадете ја смесата со тиквици и завиткајте ги корите во три ленти. Ставете ги завитканите кори во калап за печење и премачкајте ги со остатокот од сосот. Печете ја питата околу 40 минути.

  Послужете ја питата со чаша ладен јогурт.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 11.Јули.2015 во 18:36
  6

   Рударска пита

  • 500 gr брашно
  • 10 gr свеж квасец
  • 1 лажица маст
  • 2 dcl млеко
  • 1 лажица шеќер
  • Кравјо сирење
  • Јајца
  • 300 gr мелени ореви или ситно исецкан спанаќ
  • 2 dcl кисело млеко

  Чекор 1

  Истолчете го квасецот и измешајте го со 1 децилитар млеко, во кое ќе додадете малку шеќер. Оставете го малку да се подигне, а потоа додадете брашно, остатокот од млекото и малку сол за да можете да направите тесто.

   

  Чекор 2

  Оставете го тестото да се подигне додека волуменот се се зголеми барем за 2-3  пати. Потоа тенко одвојувајте го и редете го на лим за печење. За внатре измеѓу тестата измешајте сирење и јајца.

   

  Чекор 3

  Рударската пита може да ја полните само со сирење, но можете да го помешате и со ораси или ситно исецкан спанаќ. Откако сте го додале сето тоа, тестото го преклопувате за премазот од сирење да биде затворен.

   

  Чекор 4

  Пред да го ставите во рерна, премачкајте го тестото со кисело млеко и направете неколку дупки на самото тесто. Печете го на температура од 200 степени околу 20 минути.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 09.Август.2015 во 22:12

  ПИТА СО КРЕМ СИРЕЊЕ И ЈОГУРТ

  22
  Изматете ги пенесто јајцата, па додајте ги водата, маслото и јогуртот.

  Состојки:
  500 гр готови кори за пита
  Фил:
  4 јајца
  15 лажици млака вода
  10 лажици јогурт
  20 лажици масло
  1 пециво
  400 гр крем сирење
  За посипување:
  Сусам или ленено семе

  Кратко проматете ги сите состојки.
  Додајте го пецивото и крем сирењето и малку посолете.
  Убаво измешајте го филот.

  Земете една кора премачкајте ја со филот, врз неа ставете уште една кора и пак премачкајте од филот.
  Свиткајте ги во ролат, а потоа како потковица со тоа што краевите ќе бидат споени.
  Повторете ја постапката со сите кори.
  Наредете ги во плех споени едно до друго и посипете ги со преостанатиот фил.
  Посолете со сусам и семки од лен.

  Печете на 180 степени додека убаво зарумени.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Август.2015 во 08:39

  ПИТА СО СЛИВИ

  Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 400гр брашно
  • 250гр путер
  • 200гр шеќер
  • кора од лимон
  • кесичка ванилин шеќер
  • 1кг сливи
  • половина лажичка цимет
  • лажица рум

  Начин на подготовка:

  Растопете 50гр путер во тава, ставете ги исецканите сливи и промешајте. Додадете половина шеќер, ванилин шеќер, цимет и рум, кратко варете, тргнете од оган и оставете да се олади. Путерот со раце помешајте го со брашното и додадете го простанатиот шеќер. Додадете јајца, кора од лимон и измесете тесто. Поделете го на два дела и развијте кора. Ставете ја едната кора во подмачкан плех и печете 15 минути на 180 степени. Извлечете од рерна, распоредете ја смесата со сливите, покријте со друга кора и вратете во рерна уште половина час.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Август.2015 во 09:06

  СОЛЕНА ПИТА ОД ТИКВA

  Потребни состојки:

  • 1 пакување тенки кори
  • ½ тиква со средна големина
  • 2 јајца
  • 200гр сирење
  • сол
  • масло
  • 3 лажици павлака

  Начин на подготовка:

  Тиквата излупете ја, исечете ја на прачиња и изрендајте.  Потоа посолете. Кога малку е отстои исцедете ја и додадете сирење и јајца. Се лесно соединете, па потоа филувајте ги корите. Плехот подмачкајте го со масло па додадете две кори, попраскајте ги корите со масло па додадете фил составен од тиква, сирење и јајца, па на филот додадете две кори исто така попрскани со масло и повторно фил. Постапката повторете ја додека не се потрошат филот и корите. Последната кора премачкајте ја со масло и питата исечете ја на триаголници. Ставете во загреана рерна и печете на 200 степени. Печената пита извадете ја од рерна и премачкајте ја со павлака.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 13.Август.2015 во 09:13

  СУПЕР ЕСЕНСКА ПИТА

  Супер есенска пита со прекрасен фил! Ќе погрешите ако не ја направите …

  Потребни состојки:

  12 кори за баклава (може и за гибаница, ама така питата подолго ќе се пече)

  15 големи и полни лажици ајвар (благ или лут, по желба)

  300 гр. сирење

  3 јајца

  100 гр. павлака

  300 гр. свежи шампињони, исечкани на тенки листови

  1 лажиче сол

  1 лажиче прашок за печиво

  сусам или ленено семе, за посипување

  1

  Подготовка:

  Корите поделете ги на три дела по 4 кори. Во тавче за пржење ставете малку масло да се загрее. На загреаното масло ставете ги шампињоните да се пропржат. Пржете додека да испари нивната вода. Во посебен сад измешајте ги павлаката, јајцата и сирењето и печивото. По потреба, во зависност од тоа колку е солено сирењето, посолете. Почнете да ја редите питата. На работна површина ставете една кора. Попрскајте ја малку со масло и врз неа ставете уште една кора. Врз оваа втора кора, ставете 5 полни лажици ајвар и размачкајте ги убаво низ целата површина. Потоа, ставете уште една кора и врз оваа трета кора ставете 1/3 од филот со сирење. Ставете уште една кора, врз неа ставете 1/3 од филот со шампињони и завиткајте во ролат. На овој ист начин направете ги о преостанатите два ролати. Ролатите ставете го во тавче за печење обложено со хартија за печење. Секој ролат премачкајте го со остатокот од филот со сирење (ако ви остане, ако не, со белка од јајце) и посипете со ленено семе или сусам. Ставете ги ролатите да се печат во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, додека да поруменат.

  2  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 14.Август.2015 во 18:31

  КРЦКАВА ПИТА ОД ЈАБОЛКА

  Одличен сезонски рецепт кој се комбинира совршено со сладолед од ванила.

  Потребни состојки:
  – 6 излупени исечкани јаболка со отстранети семки
  – 110гр. путер, растопен
  – 130гр. сенаменско брашно
  – 200гр. шеќер
  – 85гр. овесни снегулки за готвење
  – 2 лажички цимет
  – 60гр. путер на коцки

  Подготовка:
  Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови. Ставете ги јаболката во тава за печење. Во сад измешајте го стопениот путер, брашното, шеќерот, овесот и 1 лажица цимет да формираат ронкаста смеса. Потоа сипете ја смесата врз јаболката и наросете со преостанатата лажица цимет. Печете 50тина минути во загреана рерна, се додека смесата не стане кафена и јаболката не омекне. Уживајте…  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 15.Август.2015 во 13:54

  БРЗА ПИТА СО КОМПИРИ

  10

  Состојки:
  3 јајца
  1 компир
  50 мл млеко
  50 гр рендано сирење
  1 лажица маслиново масло
  Сол по вкус
  Подготовка:

  Скршете ги јајцата и изматете ги со сол. Додајте го ренданото сирење и мешајте ја смесата со вилушка. На крајот додајте го млекото, полека мешајќи со вилушката. Премачкајте една тава за печење со маслиновото масло.
  Сварете го компирот и исечете го на тенки кришки. Додајте ги на смесата со јајца. Додајте малку масло и малку сол, па префрлете ја смесата во тавата за печење. Печете ја 15 до 20 минути на 180 степени во загреана рерна или додека не зарумени.
  Љубителите на кромидче секако може да си додадат 1 мало кромидче.  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 30.Август.2015 во 15:24

  ПИТА ОД ЛИМОН

  За тесто:

  125 гр. брашно

  125 гр. путер

  1 жолчка

  2 лажици вода

  Кора од ½ лимон

  100 гр. бадеми

  За крем:

  3 јајца

  150 гр. шеќер во прав

  80 мл. сок од лимон

  50 гр. путер

  Кора од 1 лимон

  Припрема:

  Ставете ги сите состојки за тестото (освен бадемите) во посебен сад и замесете тесто кое ќе го завиткате во пластична фолија и ќе го оставите да отстои во фрижидер половина час.

  Потоа ставете го тестото во калап за пита и печете на температура од 180 степени се додека тестото не порумени. Откако ќе се испече, врз тестото рамномерно распоредете ги мелените бадеми.

  На пареа згответе ги јајцата, шеќерот во прав и сокот од лимон со постојано мешање. Кога смесата ќе се згусне, тргнете ја од оган и изматете ја со путерот и кората од лимон. Потоа прекријте го садот со фолија и ставете го во фрижидер да се излади. Изладениот крем рамномерно распоредете го на питата.

  Изматете ја слатката павлака за шлаг, па додајте и неколку капки лимонов сок. Премачкајте ја питата со шлаг и декорирајте по желба. Добар апетит!

     -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 30.Август.2015 во 15:29

  ВКУСНА ПИТА СО БОРОВИНКИ

  Потребни состојки:

  За тесто:

  300 гр. брашно

  ½ прашок за пециво

  Малку сол

  6 лажици вода

  2 лажици шеќер во прав

  150 гр. маргарин

  За фил:

  400 гр. боровници

  1 лажица цимет

  80 гр. мелени ореви

  50 гр. шеќер во прав

  1 ванилин шеќер

  1 лажица лебни трошки

  1 жолчка

  Шеќер во прав

  Припрема:

  Брашното помешајте го со прашокот за пециво, шеќерот, маргаринот и солта, па додадете ја водата и замесете тесто, па тестото оставете го да отстои во фрижидер 30 минути.

  Измијте и исцедете ги боровинките. Поделете го тестото на два дела. Едниот дел распоредете го во намрсен и набрашнет калап – прекријте го дното и страните на калапот со тесто.

  Врз тестото посипете лебни трошки и боровинки. Потоа посипете цимет, шеќер во прав, ванилин шеќер и ореви. Од преостанатото тесто расукајте кора и покријте ја питата со кората. Површината премачкајте ја со разматена жолчка и избодете ја со вилушка. Печете во загреана рерна на температура од 180 степени 40тина минути. Откако питата ќе се испече, посипете ја со шеќер во прав. Добар апетит!  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 08.Септември.2015 во 18:28

  Вкусна домашна пита со печурки


  За денешниот ручек решивме да ви предложиме превкусна домашна солена пита со печурки.

  Потребни состојки:

  • 500 гр. кори за пита
  • 800 гр. печурки шампињони
  • 1 парче кромид
  • сол, бибер, вегета по вкус
  • по потреба масло

  За преливот:

  • 1 чаша кисело млеко
  • 3 јајца
  • 200 мл. кисела вода
  • 50 мл. масло
  • сол

  Упатство за употреба:

  1. Ситно исецканиот кромид пропржете го на масло додека не омекне. Додадете ги исечените шампињони, зачинете со сол и бибер по вкус. Динстајте додека печурките не омекнат.

  2. На дното од тепсијата сипете малку масло и размачкајте. Ставете три кори па преку нив сипете малку фил. Така редете додека не се потроши материјалот и на крај завршете со кора. Сировата пита исечкајте ја на коцки со остар нож.

  3. Потоа изматете ги јајцата со едната чаша кисело млеко. Додадете обична вода, масло и пола лажица сол и измешајте. Со подготвениот фил прелијте ја питата. Со виљушка размачкајте ги парчињата со цел сите да се покриени.

  4. Питата печете ја на 250 степени 35 до 40 минути, односно додека не добиете златно-кафеава боја. Кога питата е готова, оставете малку да отстои, исечете ја и уживајте во нејзиниот фантастичен вкус.

  Пријатен апетит!  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


  Постирано од: Valerija
  Датум на внесување: 09.Октомври.2015 во 08:38

  Пита со суви сливи совршена за во есен


  Замислите топла, вкусна, кремаста пита од суви сливи... Направете го овој десерт за да ве згрее во овие есенски денови.

  Потребни состојки:

  • ½ кг. кори за пита
  • 600 гр. суви сливи
  • 100 гр. мелени ореви
  • 1 кесичка цимет
  • 1 лажица џем од сливи
  • 200 мл. кисела вода
  • 250 гр. маргарин
  • 500 гр. шеќер
  • Сируп: 200 гр. шеќер и 200 мл. вода

  Подготовка:

  Сувите сливи исецкајте ги на коцки, додадете ванилин шеќер, ореви, цимет и џем, па потоа сипете го сирупот и зовријте ја смесата. Кога ќе се излади филувајте ја питата.

  Редете кора по кора и премачкајте со смеса која ќе ја направите од маргаринот и киселата вода, потоа ставете го целиот фил, па повторете ја постапката со преостанатиот дел од кората како на почетокот, додека не ги потрошите сите состојки.

  Исечете ја питата на коцки, па печете 20 минути на 180 степени, или додека не зарумени. Прелијте потоа со сирупот од 500 гр. шеќер и пола литар вода и на крај можете да додадете и исечени парчиња лимон поради арома.

  Пријатен апетит!  -------------
  Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!  Испечати | Затвори го прозорот

  Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
  Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk