Испечати | Затвори го прозорот

Tpeта глобална конференција на ОМД

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24616
Датум на принтање: 01.Јули.2022 во 09:50
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Tpeта глобална конференција на ОМД
Постирано од: Messenger
Наслов: Tpeта глобална конференција на ОМД
Датум на внесување: 21.Јуни.2011 во 17:11


http://umdiaspora.org/content/view/578/1/ - Od 24 Juni zapochnuva Tretata Globlna Konferencija na Obedinetata Makedonska Dijaspora, ovoj pat vo Washington.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Јули.2011 во 00:32
Што се зборува на овие конференции? Дали досегашните вродиле со некаков конкретен плод во интерес на македонскиот народ и/или држава?

И малце да се пошегувам низ теорија на завера: Дали на ваквите конференции се одлучува судбината на пола свет? т.е. Македонија(прибидејќи Македонија јет до Индија)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Јули.2011 во 16:41
http://umdiaspora.org/component/option,com_frontpage/Itemid,1/ - Eve shto se sluchuvashe na Tretata Globalna Konferencija.


Ako treba vo nekolku zbora da se definira koja e misijata na United Macedonian Diaspora , toa najkuso bi mozhelo vaka da se kazhe: http://umdiaspora.org/content/view/31/67/ - to raise global awareness .

Makedonija, makedonskiot narod, makedonskata istorija, kultura i tradicija do sega bea tolku mnogu zapostavuvani, sokrivani i falsificirani shto ne pretstavuvaat samo nepoznatica za svetot, tuku ne se dovolno propagirani i vo makedonskata dijaspora.http://umdiaspora.org/content/view/32/68/ - Ova e vizijata na UMD.


Momentalno UMD se koncentrira na slednovo:

http://umdiaspora.org/content/view/24/47/ - Issues & Advocacy :
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/19/49/ - Uniting the Diaspora ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/21/51/ - Name Recognition ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/22/52/ - Civil Rights ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/40/106/ - U.S.-Macedonia Relations (se razbira i Canadsko-Avstralisjko-Evropski relacii),
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/24/55/ - Economic Development ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/23/53/ - EU & NATO Membership ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/33/66/ - Territorial Integrity ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/25/54/ - Cultural Awareness ,
http://umdiaspora.org/content/blogcategory/26/56/ - Charitable Efforts

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk