Испечати | Затвори го прозорот

Честит Велигден - ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24354
Датум на принтање: 03.Август.2020 во 22:51
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Честит Велигден - ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!
Постирано од: Анастеа
Наслов: Честит Велигден - ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 02:06


НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!

Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.
големо%20гушкање

Честит празник на сите христијани! големо%20гушкање
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.Коментари:
Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 11:03

Prekrasno kazhano

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 12:48
ВИСТИНА ВОСКРЕСНА!

Честит празник на сите Христијани.

-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 17:37
Srekjni Veligdenski praznici na site hristijani.
Hristos voskresna

-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 19:22
srekni veligdenski praznici ristos voskrese navistina voskrese

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 20:04
Кој сака, може да ја прочита Велигденската порака на прахристијаните во Универзален живот на следниот линк(англиски јазик)

http://www.universelles-leben.org/cms/en/about-ourselves/easter-message.html - http://www.universelles-leben.org/cms/en/about-ourselves/easter-message.html

Имено, Исус дојде не само поради луѓето туку и за животните, нашите со-созданија. Тој дојде за да ги осолободи не само луѓето, туку и животните од нивните страдања.

Меѓу другото текстос апелира да се прашаме и зошто црквите го користат крстот на кое е претставено распнатото тело? Повеќето христијани не се свесни за фактот дека распетието треба да симболизира пораз на Христа и подем на мрачните сили.
Зошто црквата во Ватикан проповеда за време на Велигден дека телото на Христос било симнато од крстот а потоа повторно го претставува прикован за крстот? И така секоја година наново. Не е ли тоа подсмев кон нашиот Спасител? Симболот на прахристијаните е крстот без тело, бидејќи Тој, Исус Христос Воскресна.
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 20:08
Srecen praznik.

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 11:20
Христос воскресна...
Среќен празник...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 12:58
Hristos voskresna!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 13:55

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!

Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.големо%20гушкање


Честит празник на сите христијани! големо%20гушкањеАмин!   

Христос воскресе - Вистина воскресе (!) во секое срце да воскресе: Љубовта, Правдата, Мирот, Радоста, ... Царството БОЖЈЕ да го донесе!


Благословот БОЖЈИ - посебно - врз сите што верувале, што веруваат и што ќе поверуваат, но и врз сите оние кои се'уште неможат да поверуваат!

Амин!-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 00:22

 HRISTOS VOSKRESE-VISTINA VOSKRESE! големо%20гушкање


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 26.Април.2011 во 15:41
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Krishti u ngjall! Vërtet u ngjall!

Христос воскрес! Воистину воскрес!

İsa dirildi! Hakikaten dirildi!

Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

Христос възкръсна! Наистина възкръсна!

Χριστός ἀνέστη! Ἀληθῶς ἀνέστη!

Hristos a înviat! Adevărat a înviat!

Christ is Risen! Truly He is Risen!


Ве поздравувам со една фотографија од Пасхалната радост во Бигорски манастир-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 28.Април.2011 во 00:11
Надополнение на Маран Ата

Hristolu unghia! Daleehira unghia!

Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 00:44
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!големо гушкање


 


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 00:53
големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 01:30
VAISTINA VOSKRESE,,,NEKA E ZA MNOGU GODINI,,,MIROT I BLAGOSLOVOT BOZHJI NEKA E VO SITE големо гушкање

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 01:32
Навистина воскресна и ја сподели Светлината со сите нас !

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 02:02
Христос Воскресе .Среќен празник на сите среќа

-------------


Постирано од: panter123
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 02:25

Hristos voskresna.....Navistina voskresna!

Cestit praznik do site pravoslavni hristijaniсреќа

Neka ni e za mnogu godini,da ni donede mnogu zdravje, srekja, uspeh, mir i edinstvo na nas makedoncite.
Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 08:48
Радост и среќа во сечиј дом.Честит Велигден.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! 
-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 08:52

Hristos voskrese!

Za mnogu godini!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 09:26
NAVISTINA VOSKRESE !!!

      


Постирано од: FosterThePeople
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 09:46
Христос воскресна-Навистина воскресна.
Ви посакувам најубав ден со најблиските!

-------------
I just wanna feel real love.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 10:41
SREKEN PRAZNIK NA SITE XRISTIJANI .....!!

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 10:50
Hristos voskresna!

Cestit praznik...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 11:02
Cestit praznik........na site да
 


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: alexa_1
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 11:05
Hristos voskresna!
Vistina voskresna!

-------------
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 11:09
ZA MNOGU GODINI
VRISTOS VOSKRESNA


-------------
vivi


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 11:28

Hristolu Unghia -Hristos Voskrese-Hristos Anesti


Khristos anesti ek nekron,
Thanato thanaton patisas,
Kai tis en tis mnimasi
Zo-in kharisamenos!

    

Khristos voskrese iz mertvykh,

      Smertiyu smert poprav,

E sushchim vo grobekh

Zhivot darovav!

 


Neka e  cestit Veligden na site pravoslavni verniciголемо гушкањеПостирано од: blagorodna
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 15:23
Ristos voskrese, vaistina voskrese, neka ni e za mnogu godini prazniko!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Април.2012 во 16:53
Neka Hristos voskresne vo nash*te srca љубовголемо гушкање

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 16.Април.2012 во 17:19
Познат ли ви е муабетов:

( 2 ДЕНА ПРЕД ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, веруваш ли во живот после смртта?
Трпана: Абе внучко, кој се вратил од таму па да каже како е?

( ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, Христос воскресна!
Трпана: Вајстина вoскресе!!!

... ( 2 ДЕНА ПО ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, веруваш ли во живот после смртта?
Трпана: Абе внучко, кој се вратил од таму па да каже како е?
Петре: Па нели Исус?
Трпана: Абе земи книгата, да не земам ја прачката!

-------------
"Be strong and courageous. Do not be terrified; do not be discouraged, for the LORD your God will be with you wherever you go." - Joshua 1:9


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 04:13


http://vimeo.com/23078290" rel="nofollow - ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!! - НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!!!

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 14:03
navistina?!...voskresnal??!!

...i kade otishol posle ...shto pravel?
...sigurno im ''pomaga'' na lugjeto  do den deneshen,...i se ''shinal'' pomagajki!!
..e, pa ,..ajde,..eve pred nekoj den , dobi molba i od eden tatko, ...da  legne na mestoto na sin mu....namesto nego,

...ajde...neka mu ja uslisha  molbata ''voskresnatiot'',..shtom e tolku sposoben i...''vistinski'' !

...hristos voskresnal,...a?...изненадување
..ako voopshto i postoel nekoj slichen,...sigurno go ''ispapale'' crvite,..kako i sê drugo zivo...otkako ke go napushti ovoj svet!
..'ristos im voskresnal!!...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 14:42
Voskresenieto, spored mene ne e istoriski nastan - tuku edna pouchna parabola. 

Pobedata na zhivotot nad smrtta(koja i ne postoi onaka kako ja tolkuva chovekot).

Deka zhivotot(ljubovta, bog, svesta, duhot, chistata energija-kako i da se kazhe....) e vechen! A se' shto se ragja(pojavuva).... umira(ischeznuva)....

Zatoa, ushte ednash - neka Hristos voskresne vo Nas, vo Nash*te srca!
-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 15:43
Originally posted by gospel gospel напиша:

Познат ли ви е муабетов:

( 2 ДЕНА ПРЕД ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, веруваш ли во живот после смртта?
Трпана: Абе внучко, кој се вратил од таму па да каже како е?

( ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, Христос воскресна!
Трпана: Вајстина вoскресе!!!

... ( 2 ДЕНА ПО ВЕЛИКДЕН )
Петре: Бабо, веруваш ли во живот после смртта?
Трпана: Абе внучко, кој се вратил од таму па да каже како е?
Петре: Па нели Исус?
Трпана: Абе земи книгата, да не земам ја прачката!
http://www.smilies.4-user.de" rel="nofollow">
.
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:http://vimeo.com/23078290" rel="nofollow - ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!! - НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!!!
.


Единствениот вистински и Совршен БОГ, навистина ГОСПОДА Исуса Христа - преку Духот Светол - од мртвите Го воскресна!   

ХалелуЈАХ! http://www.smilies.4-user.de" rel="nofollow">

.
А БОГ Кој Го воскресна Господа, и нас ќе не воскресне со силата Своја
.


(1 Коринтј. 6:14)-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: gospel
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 18:21
Originally posted by spiros spiros напиша:

.
А БОГ Кој Го воскресна Господа, и нас ќе не воскресне со силата Своја
.


(1 Коринтј. 6:14)


Трпана: Абе земи книгата, да не земам ја прачката!

-------------
"Be strong and courageous. Do not be terrified; do not be discouraged, for the LORD your God will be with you wherever you go." - Joshua 1:9


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 18.Април.2012 во 06:46
http://vimeo.com/40477939" rel="nofollow -


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 20.Април.2012 во 23:40
Значи благодатниот оган и два снопа по 36 свеки и тоа е воскресението Христово.

Информирајте го народот објавете му ја радосната вест не го навлекувајте на ритуали.
-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2013 во 16:09
Честит Велигден, ден на Христовото воскресение.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА !
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 04.Мај.2013 во 21:54
,,,,HRISTOS VOSKRESE,,,ZA MNOGU GODINI NEKA E ,,,

,,,CHESTIT VELIKDENSKI PRAZNIK,,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2013 во 00:55

Вајстина Воскресе!

На сите луѓе, во сите срца, Љубовта БОЖЈА - Вистината вечна - да ја внесе!

Амин


   
-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 05.Мај.2013 во 17:13

Христос Воскресе!

Имајте сите убави празници.... и срца и домови исполнети со љубов и спокојство.
големо гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 06.Мај.2013 во 20:23
Hristos voskrese!
Za mnogu godini!

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Март.2014 во 13:48

Почнува Велигденскиот пост - време на соединување со Бога


http://www.plusinfo.mk/vest/127816/Pochnuva-Veligdenskiot-post---vreme-na-soedinuvanje-so-Boga" rel="nofollow - http://www.plusinfo.mk/vest/127816/Pochnuva-Veligdenskiot-post---vreme-na-soedinuvanje-so-Boga

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:05

Христос Воскресна!

Среќни празници на сите, исполнети срца и весели домови! големо гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:10
e dobro , aj neka bide ,...voskresnal!

samo , oduvek me interesiralo shto stanalo posle so nego ,
kaj otishol...shto pravel ponataka......nikoj ne kazuva.збунетост


-------------
SIKTER be!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:15
Навистина воскресна!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:17
Originally posted by sikter sikter напиша:

e dobro , aj neka bide ,...voskresnal!

samo , oduvek me interesiralo shto stanalo posle so nego ,
kaj otishol...shto pravel ponataka......nikoj ne kazuva.збунетост


Отвори го срцето, сигурно и кај тебе ќе дојдене кажувај никому-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:18
,,,,Hristos voskrese,,,vajsna voskrese,,,
,,,za mnogugodini neka e,na site idvid členovi ĉestiti Veligdenski ĉestvuvanja i praznikot nad site praznici,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:30
Chestit Veligden na site големо гушкање

-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: SVOJA
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 00:37
Hristos voskrese,za mnogu godini da ni e

-------------
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 07:04
Навистина Воскресе !

-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 10:42
Христос воскресе!
За многу години!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 13:59
 
НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ!


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 14:30


Навистина Воскресе!
За многу години!


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 20.Април.2014 во 20:45
Христос Воскресна!
-Вистина Воскресна!

Да сте живи и здрави уште многу лета!

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 00:13


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 01:01


Нити тајмингот, нити крстот (во таа форма) тие на место, ... само текстот.

Нека прости БОГ Отецот (Творецот на Небото, земјата и се’ во ними) Кој што 100% беше и е’ лично во Првородениот (од Бога пред сите векови Единородениот) Логос = שְׁכיִנָה!
-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 04:56
Го разапнав предвреме? тага

Тууууу…

Нека ми прости Бог Отец. Требаше да го разапнам на време. 

O Sancta Simplicitas!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 08:52
времето не постои!

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 10:55

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

времето не постои!Од иманентниот - за разлика од трансцедентниот - аспект, времето (субјективно) постои и според известни маркери се брои!
Другарчето од комитетот се обрати во иманентниот свет, а временски се позиционира (честитајќи) според источното православно броење на времето, кое му беше промашено за 24 часа.


Стрпление - Спасение!   


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Го разапнав предвреме? 

...O Sancta Simplicitas!   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 15:02
http://daily.mk/svet/svetiot-ogan-sleze-hramot-grob-erusalim" rel="nofollow - Светиот оган слезе во храмот на Светиот гроб во Ерусалим

Светиот оган ја симболизира чудесната светлина на Воскресението Христово, за што зборува уште апостол Павле и се смета за најголемата светиња за верниците. Неговото појавување во пресрет на Велигден со молитвите на православниот патријарх, свештенството и илјадници аџии, без разлика на регуларноста, се нарекува „чудото на Светиот оган“.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2015 во 15:19
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4111577401&id=9&prilog=0&setIzdanie=23442" rel="nofollow - „Веќе дваесет века го прославуваме Велигден и ја празнуваме победата на животот над смртта. Но дали празнувањето е соодветно на нашите постапки и дали ние со своите дела покажуваме дека сме го одбрале животот и дека живееме богоугодно? Затоа, да погледнеме подлабоко во своето срце и да се потрудиме да го очистиме од секоја трага на себељубие, кое упорно се обидува да нѐ врати под власта на гревот и на смртта“.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Angel-Miranda
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 00:43
Христос Воскресе.
-Навистина Воскресе.
За многу години да ни е Велигден.


Постирано од: SVOJA
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 04:47
-Hristos Voskrese. Srekni praznici

-------------
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 06:53
Нека е за многу години


Постирано од: д4 б3
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 10:35
Христос Воскресе!

-------------
old d4b3


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 12:41
Среќни празници... https://www.youtube.com/watch?v=E-lJazaPjRk" rel="nofollow - Навистина Воскресна!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 17:41
Честит Велигден!
Нека ни е за многу години!


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 17:59
Hristos voskresna za mnogu godini praznikot


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 20:17
-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Април.2015 во 22:18

Христос Воскресна!

Убави и весели празници на сите и срца полни со љубов. големо гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Април.2015 во 02:15
http://vecer.mk/makedonija/veligdensko-poslanie-na-poglavarot-na-mpc-gg-stefan" rel="nofollow - ПРАЗНИЧНА ПОРАКА ДО ВЕРНИЦИТЕ

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Април.2015 во 18:53

Христос Воскресна!
За многу години!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: panter123
Датум на внесување: 13.Април.2015 во 21:51

Христос Воскресе

Вистина Воскресе

За многу години празникотПостирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2015 во 14:56
Прославата на Велигден во Бигорски е нешто неповторливо.

http://www.mkd.mk/galerii/veligden-vo-sveti-jovan-bigorski-1#1" rel="nofollow - Велигден во Свети Јован Бигорски-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Април.2015 во 19:44Христос Воскресе!
-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 16.Април.2015 во 15:54
брат!

кој брои времето!??

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Април.2015 во 18:31
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

брат!

кој брои времето!??


Чедата БОЖЈИ го бројат според Инкарнацијата на пред сите времиња Првородениот!
Што мислиш, на Кого и Што упатуваат 12те племиња Израилеви, 12те Апостоли Христови, 12те часа на ноќта, 12те часа на денот, 12те месеца на годината, ...?


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Април.2015 во 12:33


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Мај.2016 во 01:51
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: panter123
Датум на внесување: 01.Мај.2016 во 19:14

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

ВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

За многу години празникотПостирано од: Devojcence
Датум на внесување: 02.Мај.2016 во 12:23
Navistina voskrese
Sreken praznik


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Мај.2016 во 15:15

Христос Воскресе!

ЗА многу години празниците.... да ви се среќни и весели...големо гушкање-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Мај.2016 во 17:59
Христос воскресе
за многу годиниголемо гушкање

&amp;#208;&nbsp;&amp;#208;µ&amp;#208;·&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;»&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;°&amp;#209;&amp;#130; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;»&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;° &amp;#208;·&amp;#208;° &amp;#209;&amp;#133;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;µ


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Мај.2016 во 18:07


На сите коишто веруваат во ослободителната моќ на Крвта на Мудроста (Милоста) БОЖЈА чиста, за спасение на сите кои што ќе поверуваат Отелотворена во Господа Исуса Христа:

Месија (Христос) Воскресе!!!-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: pajser
Датум на внесување: 15.Април.2017 во 21:15

,,,,za mnogu godine neka e,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Април.2017 во 11:28
Ave - PicMix


Христое воскресе!
За многу години!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Април.2017 во 11:02
Христос Воскресе!
Навистина Воскресе!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Април.2018 во 19:47
Image result for photos of &amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#156;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;µ&amp;#208;»&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;
За многу години Велигден!
(Со оправдано доцнење)среќа


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 28.Април.2019 во 09:14
Originally posted by pajser pajser напиша:
,,,,za mnogu godine neka e,,,


,,,Hristos voskresna,Vaistina voskersna,,,
,,,za vjek i vjekov neka se chestiti Vekigdenski praznici,,,
,,,zdravje, Mir Bozhiji vo srcata na site Pravoslavni Hristijanski chlenovi,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 28.Април.2019 во 09:29
&amp;#208;&nbsp;&amp;#208;µ&amp;#208;·&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;»&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;°&amp;#209;&amp;#130; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;»&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;° &amp;#208;·&amp;#208;° &amp;#209;&amp;#133;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;µ


Христос воскресе!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Април.2020 во 12:101024x768 pozadine za desktop: Isus Krist se moli

&amp;#127891; Притча за великденските яйца - Uchiteli.bg


Честит Велигден на сите Католицисреќа
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Април.2020 во 08:51

Христос воскресе!

Lekcija 72: Alma 5:37–62

Денес е Воскресение Христово - Велигден | Фаланга


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: paralelogram
Датум на внесување: 19.Април.2020 во 10:25
Навистина воскресе! За многу години!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 19.Април.2020 во 11:06
,,,Hristos voskrese_vaistina voskrese,,,
,,,zdravje srekja blagosostojba na site chlenovi idividovci,,,za mnogu godini neka ni e praznikot

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 20.Април.2020 во 03:30

Амин!!!

Ваистину Воскресе!!!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1258&KW=Христос+Воскресе%21%21%21&PID=238365#238365" rel="nofollow - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1258&KW=Христос+Воскресе%21%21%21&PID=238365#238365Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk