Испечати | Затвори го прозорот

Real Aikido

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Останати спортови
Опис на форумот: Одбојка, тенис, планинарење, пливање, точаци, висење по форуми...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2431
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 18:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Real Aikido
Постирано од: Delfin
Наслов: Real Aikido
Датум на внесување: 12.Декември.2005 во 11:48
Ајде да видиме дали меѓу посетителите на форумов има и љубители на овие вештини . Идејата е , дружење, размена на информации за семинари, литература, видео материјали , линкови ......



Коментари:
Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 13:24
de objasni mi sto vestini se ovie????

-------------


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 13:40
akade mozat da se najdatpoveke informaciivo vrsak  so ovaj sport...dali postoi zdruzenie...dali sekoj moze dase zacleni,kolkavaesatarosnata granica za zaclenuvanje....?


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 13:46
ne mi e jasen sportot ......daj nekoj neka mi objasni  

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 14:20
Originally posted by nedopirliv nedopirliv напиша:

sakas teoretski ili prakticno?



denska si nesto posebno raspolozen...na sto se dolzi toa????


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 15:44

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

ne mi e jasen sportot ......daj nekoj neka mi objasni  

kako bi dobila info od prva raka http://www.aikido.com.mk - www.aikido.com.mk  



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Декември.2005 во 17:51
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

ne mi e jasen sportot ......daj nekoj neka mi objasni  

kako bi dobila info od prva raka http://www.aikido.com.mk - www.aikido.com.mk  




fala ,dobra strana ama jas nikogas ne sum trenirala vakov sport .....


-------------


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:08
ИНАЧЕ ЈАС ГИ ПОШТОВАМ СИТЕ БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ ШО ПОСТОЈАТ И ЗАТО НЕ ИЗДВОЈУВАМ НАЈДОБРА!

-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 12:01
Originally posted by Corporal^^ Corporal^^ напиша:

Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Originally posted by Corporal^^ Corporal^^ напиша:

АБЕ ШОТОКАН КАРАТЕ Е ДУХОВНА ВЕШТИНА, ОВА ПОЈКЕ Е САМООДБРАНБЕНА

ајде де , оваа е духовна онаа не е духовна , оваа е само самоодбрана онаа шо е можеби напаѓачка ?  ,дај кочи малку ......или прочитај барем .....

пс

авторов на репликата зад се*е има најмалку 15 години баш во шотокан

ппс

да се потсетиме малку

НЕ ПОСТОЈАТ ПОДОБРА И ПОЛОША ВЕШТИНА , ПОСТОЈАТ САМО ПОДОБАР И ПОЛОШ МАЈСТОР

 

БРАВО БРАТ ТИ ЧЕСТИТАМ ЗА 15ТЕ ГОДИНИ, АМА НЕ МОЖИШ ДА СПОРЕДИШ АИКИДО СО КАРАТЕ! НЕ Е ТАКА?

не те разбирам баш на што мислиш кога велиш ,,да споредиш,, - во принцип се секако различни ова едното е Карате другото е Аикидо.......



Постирано од: YODA
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 22:20

 Здраво и голем поздрав до Delfin. Алал да ти е брат што се сети да внесиш и ваква тема во форумот. Инаку јас активно се занимавам со реален аикидо веќе две години и морам да кажам дека нема да бев ни половина човек од тој што сум сега ако не тренирав реален аикидо. Тренирам во Битола во Будо Центарот „Пелистер“,  а тренинзите ги води реномираниот интернационален мајстор V dan Ѓуро Илиќ. Секој кој е заинтересиран и можи да ги посетува тренинзите нека помини во месната заедница „Стево Патако“. Тренинзите почнуваат од 23 Јануари во 21 часот.

Delfin ако сакаш пиши и ќе размениме искуства. Секој кој сака да праша за основите на оваа вештина само нека повели и ќе се потрудам да му одговорам.



-------------
и то...


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 23:37
Originally posted by YODA YODA напиша:

 Здраво и голем поздрав до Delfin. Алал да ти е брат што се сети да внесиш и ваква тема во форумот. Инаку јас активно се занимавам со реален аикидо веќе две години и морам да кажам дека нема да бев ни половина човек од тој што сум сега ако не тренирав реален аикидо. Тренирам во Битола во Будо Центарот „Пелистер“,  а тренинзите ги води реномираниот интернационален мајстор V dan Ѓуро Илиќ. Секој кој е заинтересиран и можи да ги посетува тренинзите нека помини во месната заедница „Стево Патако“. Тренинзите почнуваат од 23 Јануари во 21 часот.

Delfin ако сакаш пиши и ќе размениме искуства. Секој кој сака да праша за основите на оваа вештина само нека повели и ќе се потрудам да му одговорам.

hell yeah!!

 



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 08:53
Ја разгледав страната ми се допадна многу..Како вештина од секогаш ме интересирала само што јас не сум се заинтересирала да најдам каде се одржуваат такви тренинзи. Делфин фала за информацијата се надевам дека ќе се вклучам во овој вид на активност

-------------


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 22:59
natalija ако си од Битола слободно прашај и ќе ти одговорам каде се одржуваат. Ако не си, здравје. Ама ако си од Скопје таму има 5-6 клубови и кај да одиш нема да згрешиш, верувај.

-------------
и то...


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 11.Февруари.2006 во 23:01

Originally posted by natalija natalija напиша:

Ја разгледав страната ми се допадна многу..Како вештина од секогаш ме интересирала само што јас не сум се заинтересирала да најдам каде се одржуваат такви тренинзи. Делфин фала за информацијата се надевам дека ќе се вклучам во овој вид на активност

a ti nate na so sakas pojke so te vleci

karate ili aikido

ako sakas aikido odi kaj Sensei Delfin i YODA

ako sakas karate odi kaj Sensei Corporal^^

ili mozis da odis kaj so stvarno lugeto aber imat 



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 11:46

Originally posted by natalija natalija напиша:

Ја разгледав страната ми се допадна многу..Како вештина од секогаш ме интересирала само што јас не сум се заинтересирала да најдам каде се одржуваат такви тренинзи. Делфин фала за информацијата се надевам дека ќе се вклучам во овој вид на активност

Имаш отворена покана, најпрво како гостин  се разбира . Доколку ти се допадне тоа што ке го видиш........би ми било многу драго , после лесно е



Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 26.Јули.2006 во 20:37
\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 20:30
Originally posted by hektor hektor напиша:

\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga


Nemoj taka Hektor .
Poseti ne vo Irimi Nage, pa da pravime muabet dali ne cini majstorot .
Sekako, sekoja cest na Djuro Ilic, ne se stignuva do 5ti dan od mirno sedenje, no ne bi idel do tamu da gi narecam drugite diva liga.


Inaku ubava si e vestinata. Pominav 7 godini vo Shotokan Karate, na vremeto, i koga se resiv da se rekreiram povtorno so nekoja borecka vestina resiv da probam malku Realen Aikido.

Totalno drug pristap. Kako sto kaza nekoj, primarno odbrambena vestina iako ima i ponekoj udar (Atemi Waza) no tie se pridruzen element na tehnikite, a ne osnova na vestinata.

Ne e primerena za takmicenja poradi karakterot, no izgleda interesno na demonstracii na tehniki.

Imam izlozeno na forumot za fotografija i nekolku fotki od pripremi za demonstracii. Ako ste zainteresirani eve i link (ne se bog znae sto, ama proadjaat ):

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4825

Pozdrav




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 10:44
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by hektor hektor напиша:

\Samo vo bitola e za pofalba majstorot , po drugite gradovi e diva liga


Nemoj taka Hektor .
Poseti ne vo Irimi Nage, pa da pravime muabet dali ne cini majstorot .
Sekako, sekoja cest na Djuro Ilic, ne se stignuva do 5ti dan od mirno sedenje, no ne bi idel do tamu da gi narecam drugite diva liga.


Inaku ubava si e vestinata. Pominav 7 godini vo Shotokan Karate, na vremeto, i koga se resiv da se rekreiram povtorno so nekoja borecka vestina resiv da probam malku Realen Aikido.

Totalno drug pristap. Kako sto kaza nekoj, primarno odbrambena vestina iako ima i ponekoj udar (Atemi Waza) no tie se pridruzen element na tehnikite, a ne osnova na vestinata.

Ne e primerena za takmicenja poradi karakterot, no izgleda interesno na demonstracii na tehniki.

Imam izlozeno na forumot za fotografija i nekolku fotki od pripremi za demonstracii. Ako ste zainteresirani eve i link (ne se bog znae sto, ama proadjaat ):

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4825

Pozdrav


 
ооо Мире ...пријатно ме изненади .....прва прилика се гледаме а втора и тренинг правиме ......иначи ирими наге е моја омилена техника
 
поздрав


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 23:29
    Decki jas vekje stanav akademski gragjanin, i kako so e red, nazalost ke mora da se preselam vo Skopje, ne deka mi e zal so ke ja smenam sredinata tuku so nema da treniram pod vodstvoto na Gjuro Ilikj.
 Inace stano mi e karsi hotel Karpos,odma na Partizanska izlegva, i mislam ako ima taka nekoj klub da predlozite ama poblisku, oti i taka ke bidam zafaten, pa uste to mi e kuso, da brkam avtobusi.
 
    Pozdrav do site, i aj mozi so nekoj od vas ke se gledame na trening.


-------------
и то...


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 14:34
Za da trenirash AIKIDO treba da si smiren ... mnogu smiren ... i da razbirash... seto drugoto doaga samoto... ne ti treba nimalku sila ... samo um i smirenost...

Zatoa ja se otkazav na vremeto... nemav mir i nemozev poveke da napreduvam... a plus mi otide jabana i kolenoto i ramoto  jebiga Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 15:57
Ova e dozivuvanje na eden aikido majstor,koe mu pomognalo da ja razbere sustinata na aikidoto.
Jednog dremljivog popodneva,voz je kloparao probijajuci se kroz predgradze Tokija.Nas vagon je bio relativno prazan-nekoliko domacica sa decom koja vuku sa sobom i nekoliko starijih ljudi koji su isli u kupovinu.
Na jednoj stanici otvorila su se vrata i najednom popodnevnu tisinu prekinuo je neki covek koji je urlao nerazumljive psovke.Na sebi je imao radnicko odelo.Bio je krupan,pijan i prljav.Vichucu,zateturao se se na zenu koja je u rukama drzala bebu.Tako je tu zenu gurnuo da joj se dete skliznulo u krilo starijeg bracnog para.Prosto je neverovatno kako se beba nije povredila.
Zaplaseni par je brze-bolje pobegao na drugi kraj vagona.Radnik je zamahnuo nogom da sutne zenu u ledza,ali je promasio jer je ona umakla na sigurno.To je toliko razgnevilo pijanog coveka da je shcepao metalnu sipku u sredini vagona i pokusao da je izvuce iz lezishta.Primetio sam da mu je ruka posecena i da krvari.Voz je kloparao dalje,a putnici su bili sledzeni od straha.Ustao sam.Tada sam bio mlad,imao sam dvadesetak godina manje,i bio sam u prilicno dobroj kondiciji.Trenirao sam aikido skoro svakodnevno po osam sati vech tri godine.Problem je bio jedino u tome sto nikada nisam proverio svoju borilachku veshtinu u pravoj tuci.
"Aikido je,"-stalno je ponavljao moj ucitelj-"umetnost izmirenja.Kome god pada na pamet da se bije,izgubio je vezu sa univerzumom.Ako razmisljate o tome da dominirate ljudima,vech ste doziveli poraz.Mi ucimo kako da reshavamo konflikte,a ne kako da ih stvaramo."
Drzao sam se tih njegovih rechi.Stvarno sam se trudio.Cak sam isao tako daleko da sam prelazio na drugu stranu starnu ulice da bih izbegao "chimpire",siledzije koje su se kretale oko zeleznickih stanica.Osechao sam se uzviseno zbog svog porekla.Imao sam osecaj da sam i grubijan i svetac.U dusi sam ipak zeleo da mi se ukaze neka potpuno opravdana prilika u kojoj bi mogao da spasem nevinog i kaznim krivca.
"Ovo je prava prilika za to!"-rekao sam sebi ustajuci."Ljudi su u opasnosti.Ako nesto odmah ne ucinim,neko moze da nastrada."
Videvsi da ustajem,pijanac nadze zgodu da na meni iskali svoj bes."Aha!"-viknuo je."Stranac!Vama je potrebna lekcija o ponasanju Japanaca!"
Uhvatio sam se za gornji drazac i otsecno ga pogledao sa gadenjem i neodobravanjem.Naumio sam da rasturim tog curana,ali je on morao da pocne prvi.Zeleo sam da ga izludim,pa sam skupio usne i poslao mu jedan drzak poljubac.
"Dobro!"-vikao je."Dobices lekciju!".Hvatao je zalet da jurne na mene.
Delic sekunde pre nego sto je krenuo,neko je viknuo:"Hej!".Bilo je zestoko.Secam se da je zvuk bio cudesno veseo i prijatan-kao kada se ljubazno ubedzujete s prijateljem.On se odjednom ukocio."Hej!".
Okrenuo sam se na levu,a pijanac na njegovu desnu starnu.Oboje smo zurili u niskog starog Japanca.Mora da je dobro zasao u sedamdesete taj sitni gospodin koji je bezgresno sedeo u svom kimonu.Nije obracao paznju na mene,vec je opcinjeno piljio u radnika,kao da zeli da mu poveri najznacajniju i najvecu tajnu.
"Hodi,"-rekao je starac obracajuci se pijancu."Dodzi da porazgovaramo".Neznim pokretom ruke pozvao ga je da pridze.
Veliki covek je poslusao.Ratoborno je stao ispred starog gospodina i vikao kako bi nadjacao lupu tockova:"Zasto bih ja,kog dzavola,trebalo da razgovaram s vama?".Pijanac mi je sada bio okrenut ledzima.Ako mrdne rame samo jedan milimetar,tresnucu ga po nogama.Starac je i dalje gledao u radnika."Sta si pio?"-zapitao je,a iz ociju mu se videlo da ga to stvarno interesuje."Pio sam sake"-prkosno je uzvratio radnik i nastavio:"Sta te briga sta ja pijem!"Pritom ga je isplljuvao.
"O,pa to je divno"-rekao je starac."Bas lepo!Vidite,i ja volim sake.Svako vece moja zena i ja(ona znate,ima 76 godina)zagrejemo malu bocu sakea i iznesemo je u bastu.Divan je prizor kada uzimamo sake i izlazimo da bismo uzivali u veceri,cak i kada pada kisa!"Pogledao je u radnika sjajnim ocima.
Posto je razbrao sta starac govori,njegovo lice dobi blazi izraz.Pesnice mu vise nisu bile stisnute.Progovorio je:"Da.I ja volim persimone."
"Da,"-rece starac smeseci se."Siguran sam da imate divnu zenu."
"Nemam"-odgovorio je radnik."Zena mi je umrla."Veoma tiho veliki covek poceo je da jeca."Nemam zenu,nemam dom,nemam posao.Tako se sam sebe stidim."Niz obraze su mu se kotrljale suze,a telo mu je protresao bolni grc.
Dok sam stajao dobro sklupcan u svom maldenackom neznanju,svojoj slobodoljubivoj pravednosti koja ce spasiti svet,osetio sam se mnogo prljavijim od njega.
Cuo sam starca kako s puno razumevanja kaze:"O,Boze,pa to je teska sudbina.Sedi ovde i pricaj mi o tome."
Radnik se ispruzio na sedistu stavljajuci glavu starcu u krilo.Starac je nezno mazio njegovu zamrsenu kosu.
Ono sto sam hteo da postignem misicima,postignuto je ljubaznim recima.Upravo sam vidio aikido na delu,a njegova sustina bila je ljubav.
Znam deka pricava e predugacka,no dokolku ja skratev ke izgubese od smisolot.Uostalom,ako vise trenirate aikido ne treba da vi nedostasuva trepenie(a i da ne go zaboravm faktot deka se utepav od pisuvanjeDead)


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 19:58
ti treniras?Smile


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 20:34

Ne,samo filozofiram...Hobi mi e da se pravam pametnaLOL



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 23:33
Originally posted by kandid kandid напиша:

Ne,samo filozofiram...Hobi mi e da se pravam pametnaLOL




Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile
Big%20smile

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 00:32
Kandid... mnogu ti blagodaram za tekstot i da bash toa e sushtinata na AIKIDOTO...

Neznoto sekogash go pobeduva jakoto... ete toa e poentataWink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 02:18
a mnogu li e razlicno aikidoto i judoto?
judo treniram na fizicko, ama mi se sviga kimonoto na aikidoto... navistina...Tongue


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 12:33
Originally posted by buceslatko buceslatko напиша:

a mnogu li e razlicno aikidoto i judoto?
judo treniram na fizicko, ama mi se sviga kimonoto na aikidoto... navistina...Tongue


e to ti e se 2 razliciti vestini ali sepak aikido zema zafati od site borecki vestini ali vo sustina se razlicni pogotovo vo natprevaruvacki karakter, inaku najubo kimono imat Taekwondo i shaolin ama ako zborame za originalni kimonaWink


-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 13:49
Vo aikidoto nema natprevaruvanje... ima samo demonstracija na tehnika Wink

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 11:10
Ne znam dali znaete, no na 29 ti septemvri vo Makedonija doagjaat instruktor od Japonija i Britanija, da odrzat seminar, vo klubot Pat kon mirot vo skopje. e-mailot za zainteresirani e mailto:aikidoklub@yahoo.com - aikidoklub@yahoo.com , a vebot http://www.aikido.org.mk - www.aikido.org.mk


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 11:19
te molam ako go procitas ova pisi LPSmile


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 13:57
                Vaka sega : vekje mi preporacaja da odam vo Irimi Nage, i taka ne mi e tolku daleku, 20-tina minuti odenje, ama ne znam koga se terminite za trening, Pa taka da, ako ima nekoj od vas so trenira tamu, bi bilo dobro da mi pise koga se terminite, za da pominam.

                A JA PA POSLE KE SE NAJDIME TAMU WinkWinkWink



-------------
и то...


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 14:26
full contakt
mai tai faithing
koga prezentacija za toa ebate akidoto!


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Октомври.2006 во 14:51
може ли малку респект кон ,,мојот,, спорт Wacko 


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 16.Октомври.2006 во 22:55
ajde sega, go ucam i tvojot sport.........
daj boze da go zasakam povece od judoto............SmileSmile


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 28.Октомври.2006 во 11:16
mislite ucite dzudo vo mvr srce , koga vezbav dzudo na vremeto ko dojde edna od mvr se krstese , aber nemaja a za aikido e vanzemska vestina , znaete li deka samo pred zagrevanje pravite aikido majstori koristat nad 24 vezbi za zagrevanje na zglobovite , aikido vo makedonija - VIC HAHAHHA


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 28.Октомври.2006 во 13:03
KUNG FU ne e samo borilacka vestina, KUNG FU-to e nacin na ziveenje. Na coveckoto telo ima 8000 nervni zavrsetoci koi pod razlicen pritisok moze da dojde do stimuliranje ili do prekin na odredeni funkcii na coveckiot organizam.(pr. so eden dopir covek da oslepi, da se paralizira i dr. ili sprotivno so stimulacija '' blag pritisok na nerven zavrsetok" moze da dojde do podobruvanje na odredeni funkcii.) pr. Za podobruvanje na sexsualnata aktivnost pronajdete go nervniot zavrsetok na cetiri prsti isod papokot i so pritisok so pokazalecot ili sredniot prst  pravete mali krugovi vo pravec na dvizenje na strelkite na casovnikot.  Najdobri vo KUNG FU se razbira se Japoncite kade eden majstor gi znae site 8000 tocki, a kaj nas na balkanot postoi samo eden i toa poznava samo 800 tocki. Toa e covek na 60 godisna vozrast kogo licno go poznavam i sum se uveril vo negovite sposobnosti. (Covekot ne saka da se afirmira i ne e poznat na javnosta.)

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 28.Октомври.2006 во 13:09
NAJDOBRITE MAJSTORI VO SITE SPORTOVI VO R.M. VO SITE VREMINJA SE SPEC. EDINICI NA MVR I ARM (TIGRI I VOLCI) ClapClapClap

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 17:19
Pozdrav do site ljubiteli na borbeni vestini, gledam forumov stanal zestok,
Povelete na trening vo aikido klub PAT KON MIROT, sekoja sreda i sabota od 20.00, klub sto edinstveno od site klubovi vo mk, bese pretstavnik od Makedonija na svetskite igri vo Germanija, i za prv pat organizirase seminar so Japonec vo Makedonija,www.aikido.org.mk
pozdrav


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 17:24
p.s nema podobri i polosi vestini, tuku pospremni i pomalku spremni majstori, smislata e na sekoj da si otkrie sto mu odgovara da trenira, jas odbrav aikido, vrsi rabota i za zdravje i za samoodbrana


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 20:41
Originally posted by ikoman ikoman напиша:

Pozdrav do site ljubiteli na borbeni vestini, gledam forumov stanal zestok,
Povelete na trening vo aikido klub PAT KON MIROT, sekoja sreda i sabota od 20.00, klub sto edinstveno od site klubovi vo mk, bese pretstavnik od Makedonija na svetskite igri vo Germanija, i za prv pat organizirase seminar so Japonec vo Makedonija,www.aikido.org.mk
pozdrav
ISKRENO DRAGO MI E ZA VASITE USPESI I VI CESTITAM ClapClapClap SO POCIT KON SITE SPORTISTI.  

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 17:46
Здраво,

Еве ќе се вклучам во форумов.

Тренирам аикидо и би споделил некои мои гледишта.


Поздрав!


-------------
чесност...


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 02.Ноември.2006 во 01:29
Originally posted by hektor hektor напиша:

mislite ucite dzudo vo mvr srce , koga vezbav dzudo na vremeto ko dojde edna od mvr se krstese , aber nemaja a za aikido e vanzemska vestina , znaete li deka samo pred zagrevanje pravite aikido majstori koristat nad 24 vezbi za zagrevanje na zglobovite , aikido vo makedonija - VIC HAHAHHA
 
 
ne znam za toa kako se obrazuvale komunjarskite cajkani, no nie sega ucxime dzudo, del od aikido, del od karate kako i kik boks....
a zatoa sega takvite kako taa sto ti se smeela, gi vracaat ovde kaj nas na doobukaOuch


-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 02.Ноември.2006 во 10:51
ne mi se smeela mene nie i se smeevme nejze


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 11:57
Originally posted by buceslatko buceslatko напиша:

ajde sega, go ucam i tvojot sport.........
daj boze da go zasakam povece od judoto............SmileSmile
има ли нови вести ? како оди со тренирањето ? Smile


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 09:09
може имаш право може и го измислиле за филмската индустрија Big%20smile ...
отидов јас во  глумци изгледа LOL


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:08

Како и секоја друга боречка вештина, Аикидо ќе ги подобри вашите одбрамбени можности, но за да се случи тоа, потребни се повеќе години посветен и постојан тренинг.Wink

http://www.aikidomacedonia.com - www.aikidomacedonia.com


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:17
Zdravo,
jas sum nov na forumov ama ne sum vo aikidoto i so najgolema ubedenost tvrdam deka aikidoto kako borechka veshtina e i te kako funkcionalno...

Mislam deka tvojot vpecatok isto taka ne e pogreshen, ama toj sigurno se dolzhi na najrasprostranetiot nachin na koj shto aikidoto se uchi... kja nas a vprochem i vo mnogu golem del od svetot...

Hendikep na aikido veshtinata e toa shto nema natprevari i taka odsustvuva "filter" kako kriterium koj ke gi propushta kvalitetnite. Vaka, komu ide! Sekoj shto nauchil neshto malku stanuva uchitel i pokazhuva SHTO e aikido...

I normalni se takvite zakluchoci potoa.

Pozdrav!



-------------
чесност...


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:52
[makoto: Hendikep na aikido veshtinata e toa shto nema natprevari i taka odsustvuva "filter" kako kriterium koj ke gi propushta kvalitetnite. Vaka, komu ide! Sekoj shto nauchil neshto malku stanuva uchitel i pokazhuva SHTO e aikido...]
 
Не мислам дека натпреварот е вистински филтер. Во секој натпревар во боречките вештини има дефинирани правила со цел да се заштитат учесниците. Но, во животот често не е така. Животот е често борба без правила.
А за учителите и за аикидоto во Македонија...е тоа е веќе друга тема, а за тоа во некоја друга прилика.Wink

http://www.aikidomacedonia.com - www.aikidomacedonia.com


Постирано од: ZaZu
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:53
Zdravo pozdrav do site na forumov, gledam dosta Aikidoki ima milo mi e sto ste tolku zaenteresirani za najdobrata borecka vestina, zatoa eve edna pokana do site aikido klubot Henbo dojo od Skopje organizira ovoj vikend seminar so renomiraniot majstor od srbija sensei Aleksandar Dejanovic aikikai 3 dan taksata e okolu 500 den za cel seminar ke prisustvuvat i drugi majstori od srbija ne smee da se propusti.  Ke se odrzat 4 treninzi dva vo sabota i dva vo nedela so isto vreme tranje i pocetok :

od 10:00-12:00 i od 17:00-19:00

uste ednas taksata e 500 den sto prakticno e cabe koga ke vidite za kakov majstor stanuva zbor.

za poveke info odete na http://www.henbo.com.mk


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 10:55
Не, не... и јас не мислам дека треба да има натпревари во аикидото, само сакам да кажам дека нема критериум за вреднување и проверка.

Натпревар во аикидо е незамслив и бесмислен.

Поздрав!


-------------
чесност...


Постирано од: makoto
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 01:13

да, да... така е.

Луѓето кои се борат во Ултимејт фајт најголемо внимание во подготовката имаат посветено на силата и издржливоста. Потоа доаѓа брзината, перцепцијата и на крај вештината, т.е. како и што да се презме кога ќе се укаже момент за тоа во борбата...

оние што вежбаат аикидо, одат обратно... прво вежбаат вештина а другото - кој како, а најчесто и го занемаруваат бидејќи немаат намера да одат да се борат во ултимејт фајт!

затоа и се вика аи-ки-ДО, а не аи-ки-џу-ЏУЦУ, имено ДО вештините немаат вистинска примена туку имаат за цел да се зачува вештината од изумирање (има и други аспекти, ама нема да должам), а ЏУЦУ варијантите веќе не се актуелни оти луѓето одамна не се борат „гради в гради“ туку преку електронски помагала. (интернет Smile)

СЕПАК, аикидистите со нормален тренинг (во клуб со добар учител) можат да бидат во голема предност пред останатите боречки вештини како џудо, карате итн.


-------------
чесност...


Постирано од: ikoman
Датум на внесување: 16.Ноември.2006 во 14:03
Zdravo na site. Aikidoto ne priznava borba poradi toa sto sekoja borba koja e sportska ima pravila.Vo ultimet ne smees da mu izvadis oko na protivnikot, ne smees da koristis udari vo odredeni mesta, pa taka sto nema vrska so realna borba. Zatoa aikidoto e vestina, ne e sport.Vo realna borba ako treba se koristtat site raspolozivi tehniki, a samo onoj koj ne vezbal aikido ili nemal dobar ucitel ne go znae toa. No, sepak najgolem pobednik e onoj koj ke ja spreci borbata, a ne da ja provocira.
Pozdrav do site ljubiteli na aikido 
 


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 17.Ноември.2006 во 19:58
Na toj sto ima moznost vi sovetuvam da gledate OKTAGON  - americko fajtersko sou vo nesto kao kafez - osmoagolnik.
Tamu nema mrcini i nepodvizni koj cekaat 3 rundi so eden udar da pobedat.
Tamu se primenuvaat najrazlicni vestini i splet od istite - aikido, jui-jicu, borenje, karate, boks.
Mozda malce izgleda krvnicki no stvarnosta e takva - edno od porealnite shoua i borbi.
Probajte da najdete i prijatna zabava, a ako imate mislenje i veke ste go gledale ova, togas slobodno pisete.
Pozdrav


-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 17.Ноември.2006 во 20:06
Originally posted by terec* terec* напиша:

delfince

"HE ПОСТОЈАТ ПОДОБРА И ПОЛОША ВЕШТИНА , ПОСТОЈАТ САМО ПОДОБАР И ПОЛОШ МАЈСТОР"

zapamti
mora da ima najdobar i najdobrata vestina sto ja trniral najdobriot......
 
ок ,ако ти така викаш Smile
 
јас сепак останувам на старата мудрост :)


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 17.Ноември.2006 во 20:56
Momentalno sum vo USA i go gledam sekoj den.
Se vika OSMOAGOLNIK, a Ultimate Fight e sostaven del od toa. t.e. Ultimate Fight e TV shou preku cie takmicenje neafirmirani boraci preku sistem na eliminacija se borat da stanat del od toj Osmoagolnik i dobivaat kako nagrada 100 000 $ i ednogodisno sponzorstvo.
Inace vo Osmoagolnikot se natprevaruvaat luge koi se podolgo vreme vo ovoj sport i del od najdobrite od Ultimate Fight.


-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 18.Ноември.2006 во 00:30
Ne e osmoagolnikot nisto poslab od K1 i pride, tuku e daleku poatraktiven i podinamicen.
Ne sum jas od Mars i znam i za Krokap i za Filipovic ( edno isto) i za se, nitu pak e golema rabota sto sum vo USA.
Mislam deka mozes da go gledas na TV4 ili Kablovska, i ke vidis, a Ultimate Fight e sostaven del od Osmoagolnikot, proveri pa komentiraj.


-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 16:07
Ne zboram za Ultimate Fight kako zbor, tuku zboram bas za souto Ultimate Fight koe se dava na TV.
Ultimate Fight e stara disciplina - t.e. ne e ni disciplina, neznam kako da go narecam, no vo momentov e sostaven dek od Osmoagolnikot i e sou vo koe se naogaat novi borci.
Proveruvam i zboram, a ti ?


-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 16:59
Aj nema veze - batali.
Trenirav na vremeto po nesto, a sega samo gledam i uzivam vo boreckite vestini.
Dosta bese, sega onaka cat pat rekreativno, za razonoda


-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 18:59
Koga e toa pottocno, skoro doagam u Makedonija i obavezno bi go gledal?

-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 19:21
steta nema da sum tamu
a koj od popoznative ke bide, ili pak ke bidat nekoj borci aj da ne kazam B kategorija kako lazi.
fakt e deka dosega se samo bosanci i hrvato doagaat, kako isrbi i bugari, ali i od niv nikogas najdobrite


-------------


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 10:42
Originally posted by terec* terec* напиша:

Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

steta nema da sum tamu
a koj od popoznative ke bide, ili pak ke bidat nekoj borci aj da ne kazam B kategorija kako lazi.
fakt e deka dosega se samo bosanci i hrvato doagaat, kako isrbi i bugari, ali i od niv nikogas najdobrite
ja gledase "borba na gladiatori"
ADNAN BUHARAJLIJA VS DEJAN MITROVSKI(URKO) za 41sec(mislam deka bese) ja zvrsi borbata....majstor
neznam koj ke doaagat(pa koj i da se se spremame za niv)ama steta majstorot nema da se natprevaruva:(
neznam mislam deka ke ima i light,full,semi i bitrebalo da ima i low kick
drugo neznam.
i koga ke ja slusnes"eye of the tiger" togas iskaca eden od podbrite borci(od mk) i mislam deka taa borba moze da se racuna za pobedena;)
izvini vaka be terec ama ne bese za 41 sec tuku za 36 sec u nokaut


-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 08:26

Abe glup eden ako ja predade borbata toa se racuna za nokaut



-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: zupan
Датум на внесување: 25.Ноември.2006 во 23:26
aj vidi kako go racunaat pa kazi

-------------
REMY BONJASKY IS THE SHAMPION OF THE WORLD IN K-1


Постирано од: SURFAC
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 23:10
Абе не сум тренирал за да знамConfused

-------------
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 03.Јануари.2007 во 13:54

Ме интересира како се однесувате со материјалите кои ги имате за Аикидото , книги ,двд ја....Дали љубоморно ги чувате и не ги споделувате со никого или ги разменувате со други ? Дали имате своја библиотека/видеотека на оргинали  или  било што на кое ке наидете го копирате....



Постирано од: DamjanC
Датум на внесување: 30.Јануари.2007 во 18:16
Se shto imam e dostapno za gledanje... a za presnimuvanje... pa od tehnichki prichini ne go pravam toa oti ako se nafatam ke se zaboravam pred kompjuter. Smile

Pozdrav!


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 22:36
јас сум расположен за размена ....сметам дека материјалите можат само да придонесат кон напредување и едукација...


Постирано од: osavkov
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 12:27

Информација за сите аикидо пријатели!

6 до 8-ми Април 2007 во Скопје
Семинар во организација на
http://www.aikidomacedonia.com - Македонската Аикидо Асоцијација
 
Коичи Ториуми, 7-ми Дан, Шихан
Аикикаи Хомбу Доџо Инструктор
Ториуми Шихан вторпат во Македонија.
Повеќе информации наскоро.
 
Поздрав


Постирано од: margica
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 22:50
ako nekoj slusnal za bujinkan ninjutsu i za nekoj ninja klub vo makedonija go molam da mi pise telefon ili adresa.
pozdrav do site


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 02:21
Ne ti treba toa
prvo zapoznaj ja dobro psihologijata na taa vestina pa posle odluci dali e za tebe
 
A ako sepak se odlucis jas znam kad se trenira ninjitsu


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: margica
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 14:51
Ne prasav za filozofija ili soveti, samo prasav dali nekoj znae kade se vezba taa vestina. Te molam za odgovor, a psihologijata na nekoja vestina se uci otkako ce se naucat fizickite karakteristiki. Taka sum citala vo knigite za borecki vestini.
Pozdrav i cekam odgovor.
p.s. Me interesira samo za klub koj e zaclenet vo Bujinkan organizacijata na Masaaki Hatsumi.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 14:56
preeska gi vidov kako se tepaat na plostadot.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 15:22
kako be?Confused


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 15:25
imase nekoja akcija so najgolema ruska salata a decava si praea prezentacija.....i se tepaa celo vreme....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 15:26
aha...ma dobro jas pomisliv nekoe nasilstvo bilo Smile


Постирано од: Krste
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 22:11
Pozdrav do site aikidisti,posebno za osnovacot na forumot.
Zabelezuvam deka nema nikoj trener za realen aikido pa smetam deka mozam da se vklucam i da doprinesam za pokvalitetna diskusijaSmile


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 17:43
Би сакал да ве информирам дека Центарот за боречки вештини  ,, БУШИДО,, од Велес на 22.09.2007 во Сабота во СРЦ 25-Мај ,организира меѓународен семинар на Реален Аикидо . Семинарот ке го одржи Г-дин Љубомир Врачаревиќ носител на црн појас 10 dan и творец на стилот. Влезот е слободен .
Повелете .


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 28.Септември.2007 во 20:03
На општо задоволство семинарот помина на највиско можно ниво . Присуството на скоро сите клубови од државата и гостите од Солун , Ниш , Белград ,Нови Сад  беа убав белег на семинарот . На татамите  беа избројани 75 учесника  што ни преставуваше задоволство со оглед на организирање на прв семинар .  Се одлучивме за отворен тип на семинар каде што добредојдени беа и во одличен број дојдоа заинтересирани грагани со што од прва рака им го приближивме и ги запознавме со Аикидото .  Г-дин от Врачаревиќ и неговите асистенти се надминаа себеси . На крајот од семинарот имаше полагање за појаси исто така од отворен тип  ,на кое неколкумина Аикидоки добија појас за кој полагаа.
 
Следуваат и фотографии од семинарот .
 


Постирано од: spider
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 11:24
Наскоро Клубот за Реален Аикидо „ИРИМИ НАГЕ“ ќе организира меѓународен семинар во Скопје, па сите љубители на овој спорт се добродојдени.
За точниот датум, место и време на одржувањето ќе ве известам балговремено.
Поздрав


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 11:27
Најпрво добредојде на Форум !
чекам информација среќа
 


Постирано од: spider
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 12:18
Добро ве најдов!!!
Како што ветив дека навремено ќе ве известам:
Клубот за реален аикидо „ИРИМИ НАГЕ“ организира меѓународен семинар кој ќе се одржи на 23 декември во салата на Карате центар - Работнички во Капиштец со почеток во 12:00 часот.
Семинарот ќе го води Радојица Спасовиќ мајстор 8 дан.
Поздрав до сите!!!


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 19:03

Тенкс на информацијата ...22 сме во Белград ...23 во 12 кај тебе ..хм..ке биде интересно...како и да е ...одлична информација



Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 11:48
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Би сакал да ве информирам дека Центарот за боречки вештини  ,, БУШИДО,, од Велес на 22.09.2007 во Сабота во СРЦ 25-Мај ,организира меѓународен семинар на Реален Аикидо . Семинарот ке го одржи Г-дин Љубомир Врачаревиќ носител на црн појас 10 dan и творец на стилот. Влезот е слободен .
Повелете .
 
По ланскиот успешено организиран  семинар . WCRA  ( светскиот центар за реален аикидо ) го стави и оваа година семинарот на својот календар . Ве поканувам утре 27.09.2008  Сабота  во 11 часот ,во СРЦ 25 Мај во Велес . За заинтересираните љубители кои би сакале да гледаат влезот е слободен . Семинарот ке го води  Г-дин Љубомир Врачаревиќ носител на црн појас 10 dan и творец на стилот .


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 08.Декември.2008 во 19:20

Центарот за боречки вештини  ,, БУШИДО,, од Велес  годинава по втор пат учествуваше како дел од организацијата на ,,Вечер на боречките вештини,,  . Манифестацијата прерасна во традиционална и има  хуманитарен карактер . Во Ноември, 2007 година 

http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=604 - http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=604
 
средствата собрани од влезниците на манифестацијата беа подарени на Детското одделение при Градската болница во Велес .
 
Оваа година средствата се донирани за лекување на еден обичен а така голем човек ,поклоник на боречките вештини .
 
Настапот на Центарот за боречки вештини  ,, БУШИДО,, од Велес  оваа година мозете да го видите на
 
http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=1112 - http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=1112
 
http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=1113 - http://moevideo.idividi.com.mk/WatchVideos.aspx?videoid=1113
 
 
Целта на овој пост е да покаже дека во секој  сегмент од општественото живеење има простор за организирање хуманитарни акции и да биде поттик и за други вакви  манифестации .
 
 


Постирано од: Рокси
Датум на внесување: 08.Декември.2008 во 20:57
Секоја чест!

-------------
Eternity is a mere moment.. just long enough for a joke!


Постирано од: Tatanka Yotanka
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:28
Postavio sam link na pogresnom topiku, evo po upozorenju na moj propust (btw nisam video ovaj topic)  stavljam na pravo mesto намигнување
 
moja cerkica...polaganje za braon i crni pojas!
 
http://www.youtube.com/watch?v=UqB8u8aXtak - http://www.youtube.com/watch?v=UqB8u8aXtak


Постирано од: Љупчо
Датум на внесување: 21.Јуни.2009 во 14:19
Интерасна презентација особено кога тоа го работат деца....пс.Yotanka да не се имаш на некој форум регистрирано под ова име или под Аминта?...

-------------
„Ништото секогаш во себе содржи се`“.


Постирано од: Krste
Датум на внесување: 01.Јули.2009 во 22:04
За Татанка јотанака
не, не си го поставил на погрешен форум.инаку многу добро работи малата, а за игор се гледа нема што да се каже-се гледа
инаку колку години има девојчето


Постирано од: Tatanka Yotanka
Датум на внесување: 22.Јули.2009 во 12:21

sa 12 je polagala za crni



Постирано од: Tatanka Yotanka
Датум на внесување: 22.Јули.2009 во 12:23
Originally posted by Љупчо Љупчо напиша:

Интерасна презентација особено кога тоа го работат деца....пс.Yotanka да не се имаш на некој форум регистрирано под ова име или под Аминта?...
 
svuda sam Tatanka Yotanaka, ima me ponegde i kao Mumbuthu!


Постирано од: martin_tema
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 20:11
Zdravo momci,gledam ste imale interesni raspravi na temava.
Mojot sin vezbase do skoro i gore dole znam sto e aikiod.Na nekolkute treninzi dodeka go gledav ne izgledashe tolku strashno.Megutoa nekako mu dojde komplicirano i sega ne mu se odi.
Me interesira dali ima nekoja posebna postapka za pocetnici ili mora da vezbaat zaedno so site na ponapredni tehniki?

Blagodaram.


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 12:10
mnogu jaka tehnika...respekt

-------------
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      


Постирано од: Krste
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 16:46
Мартин    Секако дека има посебна постапка т.с. се вежба во групи од зависност од нивото,така да почетници вежбаат уводни  техники ,неоходни за пристапување кон соодветните техниките (пр. тех. за жолт појас),тука има прилагодување кон група,дистиплина,воспоставување на однос тренер-вежбач, авторитет и послушност кон наредбите на тренерот(социјални к-ки),како и физички-психолошки к-ки како ослободување на страв од изведба на тех. зголемување на праг на болка, соочување со партнер и др.,-пр. како кај падовите,ослободување од поедини фатови итн



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk