Испечати | Затвори го прозорот

ПОПИС 2011-та во Македонија...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24053
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 13:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПОПИС 2011-та во Македонија...
Постирано од: novace
Наслов: ПОПИС 2011-та во Македонија...
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:38
Се очекува ...во почетокот на Април месец годинава да започне најголемата статистичка операција во државата Македонија..
Се околу ПОПИСОТ 2011 година и настаните поврзани со него...
Еве ги и првите..или можеби само дел од настаните , а кои (ќе) го следат:
 
ЕТНИЧКИТЕ ЗАЕДНИЦИ САКААТ ДА УЧЕСТВУВААТ ВО ПОПИСНИТЕ КОМИСИИне
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2247&ArticleID=156689 -
 
- Сите бараат сами да се пребројуваат 
 
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти



Коментари:
Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 22:44
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=45AF85D7C108854E9746F9DC5EEC6065 - Не викајте ме Торбеш


Прекрасно интервју, околу кое, ние Македонците, мора особено да се замислиме и да не дозволиме со нашиот однос да го сториме она што не им успеа на сите окупатори на македонскиот народ, а тоа е да го разпарчиме сопствениот народ.

-------------


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 23:01
Темата е за статистичка операција, би рекол рутинска процедура во секоја држава. Пописот се врши со цел да се види со што располага земјата, со какви човечки и материјални ресурси располага, за да може да креира здрав економски план за развој.
Е, ама ова е Македонија, и нормално е да ништо не е нормално. Од ова правиме висока политика, пребројување на етнички заедници и лицитирање со бројки, бојкоти и.т.н.
Доказ дека навистина не сме нормални.....
Очигледно е дека нокого не го интересира како понатаму, туку си тера дневнополитичка агенда.
Секој сака да си го попишува својот етнос, доказ дека не функционираме како држава , туку како творба на племиња, кои сами си се пробројуваат и се пазарат како ќе владеат, секако со „пропорционален“ удел, класично ценкање како на пазар.
Не гледам потреба од бадијала трошење на пари за пописот, зашто што и да се попише, бројките се веќе договорени и све е само обична лакрдија...
Затоа, баталете го пописот, никаков ќар од тоа во оваа Македонија....




Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Февруари.2011 во 23:15
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Темата е за статистичка операција, би рекол рутинска процедура во секоја држава. Пописот се врши со цел да се види со што располага земјата, со какви човечки и материјални ресурси располага, за да може да креира здрав економски план за развој.
 
Е, ама ова е Македонија, и нормално е да ништо не е нормално. Од ова правиме висока политика, пребројување на етнички заедници и лицитирање со бројки, бојкоти и.т.н.

Доказ дека навистина не сме нормални.....
Очигледно е дека нокого не го интересира како понатаму, туку си тера дневнополитичка агенда.

Секој сака да си го попишува својот етнос, доказ дека не функционираме како држава , туку како творба на племиња, кои сами си се пробројуваат и се пазарат како ќе владеат, секако со „пропорционален“ удел, класично ценкање како на пазар.
Не гледам потреба од бадијала трошење на пари за пописот, зашто што и да се попише, бројките се веќе договорени и све е само обична лакрдија...
Затоа, баталете го пописот, никаков ќар од тоа во оваа Македонија....
 
Па ако сме некаква си држава..баш затоа и (не смееме и) не треба да го „баталиме„ ПОПИСОТ.да
Тој е:
 Нашето ОГЛЕДАЛО..во даден временски оквирголема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:01
Originally posted by novace novace напиша:

 
Па ако сме некаква си држава..баш затоа и (не смееме и) не треба да го „баталиме„ ПОПИСОТ.да
Тој е:
 Нашето ОГЛЕДАЛО..во даден временски оквирголема%20насмевка
намигнување

Ако мислиш на сликата што сакаме да ја видиме во огледалото, попис ќе има, ама ако ја погледнеме вистинската слика во огледалото, отиде огледалото....намигнување
Затоа батали попис, да не кршиме бадијала огледала, поубаво да заштедиме пари, резултатите од пописот веќе се знаат...намигнување




Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:11
Ова е највеќе за ПП „дискусија„.изненадување.
НО ...овојпат правам ИСКЛУЧОКголема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:24
На секои 10 години Европа прави попис.
1991 - Цела Европа се попишува, а во Македонија имаше самостојност, превривања, албанците бојкотираа попис, па мораше во 1993 или 1994 уште еднаш да се попушуваме.

2001 - Цела Европа се попишува, а во Македонија имаше превирања, војна, албанците бојкотираа попис, па мораше во 2003 уште еднаш да се попушуваме.

2011 - Цела Европа ќе се попишува, Османи и Тачи побараа кај нас да не важеле европските правила и да сме се попишувале кога никој друг тоа не го прави. Не им помина тоа, ама сега излегува дека може во Македонија ќе имаме избори за време на попушување.

Хмм - да не е ова некако дежа ву на секои 10 години?
Да не крие некој нешто?


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:27
Само уште еден пример за црно сценарио во однос на етничката нота на Македонскиот попис годинава:
Замисли, голем дел од Македонците да се изјаснат како Бугари (нивно лично право, а со оглед на еуфоријата за БГ пасоши, веројатно)...Замисли да излезат над 20% Бугари во Македонија-дали им следува официјален јазик, правична застапеност во администрација и секаде, и тоа со најмалку 20% застапеност?
Проблем, економските ефекти од рамковната политика, благодарејќи на „пописот“ веќе се гледаат, а тек ќе биде интересно....
Тоа нашата перцепција за статистичкатаоперација наречена попис- како најлесно до државна работа и секави привилегии, на корист на оние другите, кои „погрешно“ се изјасниле....
И на минатиот попис, меѓунардни набљудуваши укажаа на сосема други бројки на етничките групи, ама сликата не одговараше, па огледалото го скршивме, и си направивме резултат по волјата наша, според потребите за да се добие промена на уставот....





Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:33
Сепак, и покрај она погоре, јас сум за да се одржи попис, но само ако е ослободен од политичка стега и контрола, затоа што е корисна статистичка операција , за заеднички интерс на сите во Македонија..
Но, дали таков попис е можен?
Мое мислење е дека во овој момент не, затоа мислам дека во овој момент е промашена работа, ќе се потрошат парите наменети за тоа, и пак ќе имаме крива слика за нашата состојба...


Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 00:38
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Само уште еден пример за црно сценарио во однос на етничката нота на Македонскиот попис годинава:
Замисли, голем дел од Македонците да се изјаснат како Бугари (нивно лично право, а со оглед на еуфоријата за БГ пасоши, веројатно)...Замисли да излезат над 20% Бугари во Македонија-дали им следува официјален јазик, правична застапеност во администрација и секаде, и тоа со најмалку 20% застапеност?
Проблем, економските ефекти од рамковната политика, благодарејќи на „пописот“ веќе се гледаат, а тек ќе биде интересно....
Тоа нашата перцепција за статистичкатаоперација наречена попис- како најлесно до државна работа и секави привилегии, на корист на оние другите, кои „погрешно“ се изјасниле....
И на минатиот попис, меѓунардни набљудуваши укажаа на сосема други бројки на етничките групи, ама сликата не одговараше, па огледалото го скршивме, и си направивме резултат по волјата наша, според потребите за да се добие промена на уставот....
 
Се надевам..дека зборуваш за МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ..
повторувам СЕ НАДЕВАМ..
пс
За „фабричките„ (сите) грешки кај нас..се надевам дека ќе си одговараат соодветно , тие кои ги сториле..да си имаме вакво КЛИМАВО ДРЖАВИЧЕ..а едно време (ни) беа преставувани како:
СЕРИозни луѓе за СЕРИозни времиња...голема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 01:02
СЕ НАДЕВАМ дека сите случувања од претходни пописи ќе бидат МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ, и дека конечно Македонија ќе организира попис по сите стандарди и прописи.
Како граѓанин на оваа земја, без разлика на моето нацинално чувство, најбитно ми е да ја видам реалната слика на мојата земја.
Но, со самото тоа што темата за пописот е ставена во делот на политика,  јасно е чувството дека сепак се работи за политичка тема (и тоа млку вжештена деновиве), а не за економска тема, каде што сметам дека и е реално местото...
Но пак ќе повторам, не сум убеден дека во моментов сме вољни да спроведеме реален попис....
Ќе бидам пресреќен ако успее некој да ме разубеди...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 01:30
да,пописот е нашето огледало...во даден временски оквир
но штетата е што нашето огледало има искривена слика

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 01:31
ништо ново.........


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 03:03
Некои цитати за годинашниов попис:

" - Сите пописи досега биле и ќе бидат и политичка операција с` додека бројките го определуваат политичкиот статус на заедниците. Зошто по секоја цена, условно кажано, македонската заедница инсистира задолжително, над речиси секој попишувач да има свој тутор? Ризикот од тоа туторство е еден од попишувачите да не го потпишува пописниот лист, со што тој ќе стане невалиден. Сета контрола е во рацете на мнозинската заедница - потенцира Беџети."

“Владејачката ДУИ завчера соопшти дека земајќи ја предвид етничката структура во земјава, овој процес треба да биде базиран врз политички и меѓуетнички консензус.“

“- На сите четири нивоа на спроведување на пописот ќе има застапеност на соодветни етнички заедници. Ако некој од попишувачите не го потпише пописниот лист на некој граѓанин, тоа ќе се провери. Доколку се утврди дека тоа е направено неосновано и тенденциозно, на тој попишувач му се заканува и затворска казна од пет години - објасни Јаневска. “

Извор - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8F17F2893C0E2144962F5EF393A1E49E

Ова ако е статистика.... И некој овде во оваа држава збори за ЕУ интеграција...газење%20од%20смеење
Вакво пазарење нема никаде во свет....

Резултат од претходниот циркус наречен попис:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E954DEF56CD2434890B3ABBF37025B9B

А овие глупости ги плаќаме сите ние, не знам дали да ја оценам работава како трагедија или комедија......
Македонија - и  све е можно.....


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 08:02
Luge, popis se pravelo i vo stariot RIM, pa belkim sekoj znae deka potrebite od popis i korista od istiot e golema...Inaku popisot ne znachi kolku od koja zaednica...toj e mnogu, mnogu povek'e...toj dava presek na mnogu elementi od eden vremenski period...да

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 08:41
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

да,пописот е нашето огледало...во даден временски оквир
но штетата е што нашето огледало има искривена слика
Ајде кукле сега.....подсети се ..КОЈ ли „МУДРЕЦ„ ни го „СКРОИ„ ќуркот (огледалото)!!!?
Та... затоа и велат..и УБАВО ти/ни СТОИ а???голема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 11:07
КАКО ЌЕ СЕ ПОПИШАТ СЕГАШНИТЕ 80-90% НА ДПМНЕ-ОВСКАТА ПАРТИЈА КОИ СЕ СО Б,ЛГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО,АЈДЕ ДА ГИ ВИДИМЕ ПАТРИОТИДИТЕ,КОИ ЗА ЕДНИ ВЕЛЕА ДЕКА СЕ СРБОМАНИ,Е СЕГА КОГА СЕ ДАСКАЛИ,ЛИЖАЧИ И ПОЛТРОНИ НА ЕГЗАРХИЈАТА НЕКА ГО ОБЈАСНАТ ТОА И НЕ НЕ СЕ СТРАМАТ,ЗАТОА ШТО НЕМА ТУКА НИШТО СКРИЕНО,ИЛИ СИ МАКЕДОНЕЦ ИЛИ СИ Б,ЛГАРИН,НО ПРЕДАВНИК ВО ВОЛЧЈА КОЖА НАЈЛОШО.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 13:06
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Luge, popis se pravelo i vo stariot RIM, pa belkim sekoj znae deka potrebite od popis i korista od istiot e golema...Inaku popisot ne znachi kolku od koja zaednica...toj e mnogu, mnogu povek'e...toj dava presek na mnogu elementi od eden vremenski period...да

Така е во земји каде функционира се по устав и закон.
Кај нас функционира по политичка опција. Нечујно се наметна бинационално владеење или такаречи двојна политичка елита на која и одговараат едните на своите, другите на своите.
Ако на пописот од пред 10 години не се направеше зголемување или намалување-ништење на одредени национални квоти-статистика на политика, немаше да ги трпиме последиците.
Зошто реакција од помалите етнички заедници. Па затоа што на една етничка заедница и се дозволи се (заради бројност на пописот) а другите останаа со прстот во уста.
Можам да зборувам за проблемот на влашката заедница. За прв пат  се согласувам со изјава на Бабовски. Нелогично е  да умирале или се отселувале по 1000 Власи годишно, а да не се роди никој збунетост
Лојалноста кон матичната земја Власите ги донесе во ситуација да добиваат 0,05 % културен етнички простор, затоа што и не се декларирале за Власи туку се определувале кон државна припадност????збунетост
Излезе она народната- Ако не плаче дете, мајка не го дои.
Затоа ја подржувам иницијативата да има задолжително попишувач од малцинските групи кои ќе си вршат попис на “своите“. Немам против со нив да има “контролор“ од друга заедница.
Редно е еднаш да се преброиме сите етнички групи во Македонија - да видиме колку сме па да се заврши со тоа кој колку е мнозински/малцински.





-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 17:05
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

да,пописот е нашето огледало...во даден временски оквир но штетата е што нашето огледало има искривена слика



Ајде кукле сега.....подсети се ..КОЈ ли „МУДРЕЦ„ ни го „СКРОИ„ ќуркот (огледалото)!!!?

Та... затоа и велат..и УБАВО ти/ни СТОИ а???голема%20насмевка

намигнување


лепотане,ич не ми е гајле кој го е тоа скроил
ние сме тие што 20 години гледаме низ искривеното огледало...и се помиривме со сликата

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 17:29
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

ич не ми е гајле кој го е тоа скроил
ние сме тие што 20 години гледаме низ искривеното огледало...и се помиривме со сликата
 
Ееее гледаш МЕНЕ МИ Е..и СТАЛНО ќе ве подсетувам..КОЈ (идиот)  НИ ГО Е ТОВА НАПРАВИЛ..БЕЗ ДА НЕ ЗАПРАША...САКАМЕ..или НЕ САКАМЕголема%20насмевка
намигнување
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 17:35


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 17:42

Originally posted by novace novace напиша:

 
Ееее гледаш МЕНЕ МИ Е..и СТАЛНО ќе ве подсетувам..КОЈ (идиот)  НИ ГО Е ТОВА НАПРАВИЛ..БЕЗ ДА НЕ ЗАПРАША...САКАМЕ..или НЕ САКАМЕголема%20насмевка


И јас ќе те потсетувам (ама не сталнонамигнување)  дека си .





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 09:31
Originally posted by DameMak DameMak напиша:

На секои 10 години Европа прави попис.
1991 - Цела Европа се попишува, а во Македонија имаше самостојност, превривања, албанците бојкотираа попис, па мораше во 1993 или 1994 уште еднаш да се попушуваме.

2001 - Цела Европа се попишува, а во Македонија имаше превирања, војна, албанците бојкотираа попис, па мораше во 2003 уште еднаш да се попушуваме.

2011 - Цела Европа ќе се попишува, Османи и Тачи побараа кај нас да не важеле европските правила и да сме се попишувале кога никој друг тоа не го прави. Не им помина тоа, ама сега излегува дека може во Македонија ќе имаме избори за време на попушување.

Хмм - да не е ова некако дежа ву на секои 10 години?
Да не крие некој нешто?


Ај пак да си ја поддржам погорната теза со некои нови моменти (или информации).

На Тачи и Османи не им успеа да издејствуваат одложување на пописот, ама на Ахмети ќе му успее. И не верувам дека е ова само случајна идеја на Ахмети. Ова мислам дека му е сугерирано и на Груевски за време на неговата посета во УСА. Еве што кажал Ахмети во интервју за Алсат:

http://alsat.mk/vesti/zemja/2128296.html - „ Ако има предвремени избори, мислам дека најправилно би било, барем според моето мислење, датумот за пописот да се одложи за по изборите. Доколку нема избори, јас повторно велам дека недоразбирањата што постојат внатре во експертската група, тие треба да се надминат“.

Значи пак во Македонија ќе има одложување на пописот.
НИТУ една земја во Европа не го одложува пописот ОСВЕН Македонија. И тоа не е прв пат, туку ПО ПРАВИЛО ВО СИТЕ ПОСЛЕДНИ ТРИ ПОПИСИ. Во 1991 - бојкот од нивна страна, па одложен попис за 1993, во 2001 - војна и бојкот, па одложен попис за 2003.

ЗОШТО? Треба ли некоја вистина да се сокрие?

Во сите избори (од 1990 па до последните) албанските партии добиваат стално 14% - 15% од гласовите.
Тоа е и максималниот процент што нашите албанци го имаат во процентуалната дистрибуција на етникумите во Република Македонија. Дури, може да се каже и дека тој процент е околу 12% имајќи предвид дека нивните гласови се бројат во кутии во кои 99% од избирачите во списоците гласале - а всушност одамна многу од албанците на тие списоци се иселиле од Македонија.

П.С. Да не бидам погрешно разбран, не се залагам правата што им се дадени на Албанците со рамковниот устав да им се укинат (рамковниот договор предвидува такви права за население со над 20% застапенист). Тие права треба да се задржат и да се унапредуваат. Впрочем во Скандинавските земји малцинствата имаат такви права и кога се само 3% од населението (правата на Сами народот во Норвешка, Шведска и Финска, Швеѓаните во Финска, ...).
Арно ама, јас се залагам секогаш вистината да биде презентирана на луѓето.

П.П.С. Хмм - изгледа вистината во балкански услови е опасна дестабилизирачка работа.


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 10:00
Незнам колку е заложбата за таа вистина од многумина други,затоа што тоа треба да се види од каде доаѓа.доаѓа од оној кој е навласт,сега е гујо и тој калкулира,утре можеби ќе биде друг,тие ќе се ортачат,така губи само Македонецот,а со тоа гледаме на кој степен дојдовме...или е подобро нека одредени си го живеат животот,а другите да глумат дека утре ќе им биде подобро да почкаат,проблем си е проблем и го има на секое ниво,со мативоди не се оди далеку,зашто само тие користат.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 14:43
За да нема шпекулации од разни видови, треба да се направи асален попис
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AC81DFD72309DE4684471449D712BF99 - Романија тврди дека има 150.000 Власи во Македонија


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 18:24
...jas pa, tvrdam deka na kraj nema ni eden makedonec da ''ostane'' vo makedonija,...kako shto trgnalo....изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 21:26
Е ,чекај сега сите сме Македонци ли, сите сме за никаде,па секој од каде потекнува, и што после треба посебни права,посебни закони за секој,посебни привилегии,ами ајде да одиме и така па стварно да се видиме кој од каде сме,кои се македонци,а кои други ,нека си ги добијат сите правата и ,и ... без навреда секој во своја држава,односно таму од каде што е, и од таму каде што буцка другата држава во внатрешните работи на една суверена земја.
Чини така или...

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: novace
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 21:41
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Е ,чекај сега сите сме Македонци ли, сите сме за никаде,па секој од каде потекнува, и што после треба посебни права,посебни закони за секој,посебни привилегии,ами ајде да одиме и така па  ,кои се македонци,а кои други ,нека си ги добијат сите правата и ,и ... без навреда секој во своја држава,односно таму од каде што е, и од таму каде што буцка другата држава во внатрешните работи на една суверена земја.
Чини така или...
 
Каква  бре навреда ...море џанум !!
Предлогот ти е одличен..и треба да се работи на него поинтезивно..
Секој во својата држава..за да нема ниту копнеж ниту пак ускратени или неостварени нечии и некои „права„..а кои ...му „следувале„ ..голема%20насмевка
Оти секое право..подразбира секојпат... и 100% исполнети ОБВРСКИ кон домицилниот Народ да
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2011 во 22:43
...taka e!

samo posle ne znam kogo ke derat ovie od dupmne...ili koi da bidat....

edna shaka ke ostanat ''doma''!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 01:28
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Е ,чекај сега сите сме Македонци ли, сите сме за никаде,па секој од каде потекнува, и што после треба посебни права,посебни закони за секој,посебни привилегии,ами ајде да одиме и така па  ,кои се македонци,а кои други ,нека си ги добијат сите правата и ,и ... без навреда секој во своја држава,односно таму од каде што е, и од таму каде што буцка другата држава во внатрешните работи на една суверена земја. Чини така или...



 

Каква  бре навреда ...море џанум !!

Предлогот ти е одличен..и треба да се работи на него поинтезивно..

Секој во својата држава..за да нема ниту копнеж ниту пак ускратени или неостварени нечии и некои „права„..а кои ...му „следувале„ ..голема%20насмевка

Оти секое право..подразбира секојпат... и 100% исполнети ОБВРСКИ кон домицилниот Народ да

намигнување


е ова ви е паметно...во Бугарија едно време сите што се декларираа како Турци беа испратени во Турција...за да не се чувствуваат омаловажени де...како граѓани од втор ред
оние кои во оваа држава ни мафтаат пред нос со знамиња од другите држави а нашето не го признаваат ред е да им удоволиме...па да ги испратиме сосе знамето онаму кај што им е местото

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 02:00
Anjelina, би сакал да те исправам за бугарскиот случај. Тогаш голем дел од Турците се иселија во Турција заради дискриминацијата која Бугарите ја правеа врз нив.
Имав таа шанса да бидам таму кога џамиите беа под полициска контрола, а на Турците им делеа нови лични карти, со новите-словенски имиња. Од тогаш ми се врежа сликата кога на БГ ТВ на Али Мехмед Јусуф му ја дадоа новата лична карта со ново име Александар Малинов Улјанов...изненадување
Тој кутриот сигурно потоа дувнал за Турција. Тогаш замина и светскиот  ас Наим Сулејманоглу, кого го прекрстија но Наум Шаламанов...
Тоа е екстремен пример, ама Бугарите играа со ригорозни мерки , без пардон, зато што тогаш се шушкаше за наводно барање на автономија на Турците во БГ, а кај гањо кога му се спојуваат жичките-збогум логика и човечност...
Кај нас е друг проблемот, погоре дадоа убав пример, по сите параметри на гласање на избори и понење кутии до бесвест и гласње 100% за свои, Албанците излегуваат до 15%, ама со бојкоти, пазарење, закани и штелување бројки на попис, се дожа до 25%, со проекција за овој попис да се остври и 30%...
Целта е преку обична статистичка операција, да се поентира политички со крајна цел, федерализација и отцепување...
 


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 02:10
Диоген манипулацијата со процентите ми е јасна,а и крајната цел,иако на многумина воопшто не им е јасно...она погоре го напомнав онака,чисто да замислиме што би било кога би било,бидејќи има многу незадоволни кон кои се однесуваме крајно демократски...дури и преку мера...

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 02:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Диоген манипулацијата со процентите ми е јасна,а и крајната цел,иако на многумина воопшто не им е јасно...она погоре го напомнав онака,чисто да замислиме што би било кога би било,бидејќи има многу незадоволни кон кои се однесуваме крајно демократски...дури и преку мера...
Епа за жал нам не ни е дозволено да практикуваме демократија по ЕУ стандарди како Бугарите....голема%20насмевка
Се плашат да не станеме ептен демократи... Ако одиш во ЕУ како бегалец или азилант, те пакуваат и те депортираат дома- ЕУ демократија=слобода и шовекови права...
Ако дојде бегалец или азилант во Македонија, добива државјанство- МК метод на недмократија и кршење на човечки права...
Зат и не нејќат во ЕУ- никако да наушиме демократски да се однесуваме...намигнување


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 09:00
Originally posted by novace novace напиша:

Каква  бре навреда ...море џанум !!
Предлогот ти е одличен..и треба да се работи на него поинтезивно..
Секој во својата држава..за да нема ниту копнеж ниту пак ускратени или неостварени нечии и некои „права„..а кои ...му „следувале„ ..голема%20насмевка
Оти секое право..подразбира секојпат... и 100% исполнети ОБВРСКИ кон домицилниот Народ да
намигнување

Изгледа според ова девиза се раководеше нашиот јужен сосед кога ги протера “Егејците“ и ги расели низ целиот свет, та дури не им даде можност ни една свеќа да запалат на своите прадедовски гробиштазбунетост
Веројатно по таа девиза се ориентира и нашиот источен сосед кога не става графа Македонци во пописните листизбунетост
Од вакви изјави веојатно се ракводеше и западниот сосед кога “домицилното населене“ рганизираше протести против ставање графа Македонци, Власи, Грци во пописните листизбунетост
А што да сме ние подолу?
Веројатно од едноставна причина- тие немаат од три страни соседи кои ги негираат и кои им го кочат патот кон било каков напредок?збунетост
Па нели ПОПИСОТ е само статистика?збунетост





-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 10:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Изгледа според ова девиза се раководеше нашиот јужен сосед кога ги протера “Егејците“ и ги расели низ целиот свет, та дури не им даде можност ни една свеќа да запалат на своите прадедовски гробиштазбунетост
Веројатно по таа девиза се ориентира и нашиот источен сосед кога не става графа Македонци во пописните листизбунетост
Од вакви изјави веојатно се ракводеше и западниот сосед кога “домицилното населене“ рганизираше протести против ставање графа Македонци, Власи, Грци во пописните листизбунетост
А што да сме ние подолу?
Веројатно од едноставна причина- тие немаат од три страни соседи кои ги негираат и кои им го кочат патот кон било каков напредок?збунетост
Па нели ПОПИСОТ е само статистика?збунетост
 
Предлогот од нашиот почитуван овдешен колега беше потенциран (од мене) како многу интересен...само за понатамошно доразгледување
А пак твојата ...поширока експликација само ми ја потврди тезата..дека ние сме ептен заостанати на тоа поле..оти ако погледнам наоколу..сите тие наши „соседи„ се членки на меѓународни организации..каде нам како македонци ни е „затворен„ пристапот..само поради „проблем„ со нашето вековно име....а соседите немаат никаков проблем....ниту со име ниту пак се на наша „висина„ на понудениот пакет од човекови права на уживање..на сите граѓани...за разлика од соседите наши.
И најверојатно „грешката„ е таму..та треба и да се поправи..за да и ние заличиме како и тие што се дарежливи... поради љубомората нивнатрепкање
пс
Кај нас ПОПИСОТ ...e за некои...шанса за разни легитимни „барања„
Па да се спремиме како Држава за тоа..а не решавањато ....од случај до случај да бидат правени..модерно кажано ad hockголема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 11:16
Да пописот е само и само статистика,во паметните земји,но да видите кај нас како се влечат работи(податоци) за злоупотреба во секаква смисла,еве на пример ,ако се едвај 12%, албанеросите,направија некаде 21,1,5% и сега видиш ујдурма,за друго не прејудицирам,сами фантазирајте.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 27.Февруари.2011 во 15:23
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Изгледа според ова девиза се раководеше нашиот јужен сосед кога ги протера “Егејците“ и ги расели низ целиот свет, та дури не им даде можност ни една свеќа да запалат на своите прадедовски гробиштазбунетостВеројатно по таа девиза се ориентира и нашиот источен сосед кога не става графа Македонци во пописните листизбунетостОд вакви изјави веојатно се ракводеше и западниот сосед кога “домицилното населене“ рганизираше протести против ставање графа Македонци, Власи, Грци во пописните листизбунетостА што да сме ние подолу?Веројатно од едноставна причина- тие немаат од три страни соседи кои ги негираат и кои им го кочат патот кон било каков напредок?збунетостПа нели ПОПИСОТ е само статистика?збунетост


Мамамд, проблемот со егејските Македонци и односот на Грција кон нив е сосема различен од оној кај нас со малцинствата. Македонците во Грција не го газат грчкото знаме, не ги тепаат грчките деца, не ја понижуваат грчката полиција. Не смеат ниту да помислат на тоа, затоа што знаеме дека грчката држава и тенкови донесе во македонското село Овчарани.

Кај нас малцинствата не само што бараат права, туку и држави кои ниту се наоѓаат во близина на Македонија, се обидуваат да тврдат колкав дел од нивниот народ живее овде, што претставува мешање во внатрешните работи на Македонија.

Зошто Романците не пробаат да кажат колку Власи има в Грција? Многу е јасно. Грците не се како Македонците, туку веднаш во европските институции ќе почнат да ги блокираат сите можни средства од кои Романија дефинитивно зависи. Тоа е разликата меѓу Македонците и Грците.

Истиот случај е и во Бугарија, каде истотака Романија не смее ниту да помисли да се меша, иако и таму има нејзини припадници.

И за да не стане забуна, не се сложувам дека секој треба да биде протеран, напротив, постојат многу други мерки кои се ефективни и секого можат да го вратат во реалноста, а тоа е дека газење знамиња, непочитување на уставен поредок, се казнуваат и тоа доста.

Но затоа пак, секое погрешно делување и тоа како треба да биде казнето. А на мешањето на надворешни држави истотака
соодветно одговорено.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Март.2011 во 14:29
Има попис/нема попис и така се редат информациите. Во другите земји кога има избори-работите си врват без застој-кај нас се знае -животот замира- не функционира такаречи ништо оти се тргнува во ударничка акција- избори.

http://www.time.mk/read/NONE/0da879aeca/index.html - Пописот се одложува?!




-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Март.2011 во 12:10
...а да не попишат кинезите?два милиона плус минус ништо не мења...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Март.2011 во 13:41
..pa moze,

tamu tolerancijata na greshka e petpati pogolema!да

a i za vreme na nivniot popis yie ke imaat + tolku novodojdeni.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Март.2011 во 13:04
Ги боли уво нашите политичари и за граѓаните и за пописот-ним не им пропаѓаат пари, за нив и во најголемата криза плата и хонораи, луксузи и патувања има. тага
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6725CE0840774844B40A4F94B1C7A5B8 - Со одлагањето на пописот, на граѓаните ќе им пропаднат 100.000 евра
На конк*рсот за попишувачи се пријавиле околу 20.000 граѓани, а секој од нив потрошил барем по пет евра за комплетирањето на документите. Тие пари, доколку се усвои предлогот на ДУИ за поништување на конк*рсот, може да одат во неврат


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk