Испечати | Затвори го прозорот

Што е приоритет за Македонија во 2012?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23893
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 08:51
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што е приоритет за Македонија во 2012?
Постирано од: Mindy
Наслов: Што е приоритет за Македонија во 2012?
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 22:28
Епа ај да видам што мислат ценетите форумџии размислување

-------------Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 22:29
...sve po...spisku !да

...i pride neshto !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 22:55
приоритет на Македонија во иднина треба да и биде се што не е споменик, било да се политички или економски проблеми, инфраструктура, промени во администрацијата и организацијата и т.н.
имам гадно претчуство дека такво нешто во 2011 и наредните години нема да постои...
и нешто ми кажува дека брза го дал својот прв глас смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:00
...toa neshto ...greshno ti kazuva!изненадување

...ne sum ni ''zaokruzil'' voopshto !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:02
Originally posted by brza brza напиша:

...toa neshto ...greshno ti kazuva!изненадување

...ne sum ni ''zaokruzil'' voopshto !да
добро, погрешен заклучок, се извинувам
онака, ме наведе на такво мислење среќа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:09
 ai nema neshto po moj vkus na tabelata,изненадување

da imashe ,....mozebi toa bi mi bilo ...да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:32
Originally posted by brza brza напиша:

 ai nema neshto po moj vkus na tabelata,изненадување

da imashe ,....mozebi toa bi mi bilo ...да
е тука се согласувам да  (освен „културни“ проекти се разбира)


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:50
od takva kultura mi e vekje preku glava, не

..samo shto nekoi ne mozat da sfatat, deka kulturata nikade nema predimstvo na minuvanje, osobeno ako  se drugo ti  e ...falshlivo !

...kako shto e vo makedonija ,

..a ovie nashle kultura da im uteruvaat na lugjeto !

..bog da chuva!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:51

јас го отворив гласањето, да нема забунисмеење

повеќето работи од табелата се битни, како прво и основно го издвојувам стандардот, не би било лошо да порасне, а невработеноста да се намали, нооо тешкоо...
компромис за името не верувам дека во скора иднина ќе има, а за избори баш ми е сеедносреќа


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Јануари.2011 во 23:57
aha ,...ti li?!намигнување

e pa,..aj ''turi''ushte edna grafa ,.!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 00:03
Немам ингеренции на овој Пдф, голема%20насмевкаа и не сум баш сигурна дека
може да се менува нешто во анкетата, кога веќе е отворенанамигнување
 
п.с може да постојат безброј приоритети, но дали ќе се мрдне од мртва точка на било кое полезагриженост


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 00:49


Дополнително не може да се додаваат графи, евентуално Минди да отвори нова анкета со повеќе опции, па ќе ви ги префрлам постовите таму.-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 03:01


П.С. Јас би додала уште неколку опции, меѓу нив: зафаќање со решавање на проблемот со прегломазната администрација; позначајни проекти за подобрување на патната инфраструктура; решителна борба (не само декларативно) со криминалот и корупцијата во државата...

Како примеров со последниве кривични пријави од аферава тешка http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=1154723515235D439E5CA168FF6EE234 - 5 милиони евра .

Можеби не се толку приоритетни проблемиве како овие од анкетата, но не кочат од повеќе аспекти.
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 08:14
намигнувањеАфера со 5 милиони нема има 7 милиони евра во РЕК Битола и Велија со недокажана сума а споменуваат околу 4,5 милиони кој број не држи вода ако се земе вкупната сума и процентот на данокот...помалку во секој случај од 4 милиони...Инаку на министерката Канческа Милеска е во илјади евра...и така тоа...да

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 13:24
Originally posted by brza brza напиша:

aha ,...ti li?!намигнување

e pa,..aj ''turi''ushte edna grafa ,. !да

Досега “решававме sé“, па не решивме ништо-не мрднавме од место. Ако сакаме барем нешто да решиме мора да почнеме едно по едно.
Туку џабе ние да сакаме- треба да просакаат оние кои мува не ги лази.
Јас сум за животниот стандард- народ гладуватага


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 14:43
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

aha ,...ti li?!намигнување

e pa,..aj ''turi''ushte edna grafa ,. !да

Досега “решававме sé“, па не решивме ништо-не мрднавме од место. Ако сакаме барем нешто да решиме мора да почнеме едно по едно.
Туку џабе ние да сакаме- треба да просакаат оние кои мува не ги лази.
Јас сум за животниот стандард- народ гладуватага
...so nego...i  skoro se drugo se reshava,да
...ako ne za drugo.. retko koj ke  go interesiraat drugi stvari ,
..ako ima dovolno ( i kvalitetno) da si go polni ...redovno...stomakot!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 14:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

aha ,...ti li?!намигнување

e pa,..aj ''turi''ushte edna grafa ,. !да

Досега “решававме sé“, па не решивме ништо-не мрднавме од место. Ако сакаме барем нешто да решиме мора да почнеме едно по едно.
Туку џабе ние да сакаме- треба да просакаат оние кои мува не ги лази.
Јас сум за животниот стандард- народ гладуватага
Така е...но за животен стандард не мислат оние кои си го дотерале поголем од најразвиените држави...а и да се реши..мора анти корупција,судство, Тунис во наши услови...клоци за политичарите...и конфискација на украденото...покрај тоа и соодветни закони и усмерување на народните пари во развој и продуктивни вработувања...да

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 14:56
...vidi...koga bi imale lugjevo tuka po 2-3000 evra plata ,...retko na koj bi go bodela korupcijata na nenasitnite,..

ama i te kako  im ''isteruva''ochi koga nekoj ,..ako voopshto i ima srekja,...r'mba za stotina evra mesechno,... koishto nekoj lajnar,...izbran od istiot toj,..gi zema samo za patni troshoci   za samo ,..nekolku desetici km...oddalechen od  negovoto ''rabotno'' mesto ....i sl....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 15:53
Originally posted by brza brza напиша:

...vidi...koga bi imale lugjevo tuka po 2-3000 evra plata ,...retko na koj bi go bodela korupcijata na nenasitnite,..

ama i te kako  im ''isteruva''ochi koga nekoj ,..ako voopshto i ima srekja,...r'mba za stotina evra mesechno,... koishto nekoj lajnar,...izbran od istiot toj,..gi zema samo za patni troshoci   za samo ,..nekolku desetici km...oddalechen od  negovoto ''rabotno'' mesto ....i sl....
Ili za bozemna rabota vo nekakvi komisii...a potoa vrakanje vo kesh???
Ili za sedenje doma...nema stolchinja...i se taka...za podobnite i lojalnite na vlasta...дададада


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 16:46
- Да се обезбедат поволни кредити за да заживеат малите претпријатија со кој по автоматизам ке се накачи животниот стандард и создаванје на средна класа. Исто така и буџетот на Р.М. ке се надополни.

- Партиите да ги одалечат нивните долги прсти од малите претпријатија ( и од големите исто така) за да се овозможи конк*рентност на пазарот и со тоа се добива подобар квалитет на производот и намалување на и така набиените цени на пазарот.

- Наместо скулптури, подобрување на инфраструктурата за поголема оперативност на препријатијата и намалување на нивните транспортни трошоци.

- Либерализација на пазарот!

- Пробив на светскиот пазар со аграрот, металите и рудите, исто така и обука на населението од туристичките подрачја.

Монополот кој го создаваат политичарите за да ги заштитат нивните миленици продуцира неквалитет и со тоа се губи и надворешниот пазар..........-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 18:23
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

- Да се обезбедат поволни кредити за да заживеат малите претпријатија со кој по автоматизам ке се накачи животниот стандард и создаванје на средна класа. Исто така и буџетот на Р.М. ке се надополни.Амин

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:00
ШУТРАЦИ како овие од власта тоа НЕ МОЖАТ ДА ГО ОБЕЗБЕДАТ...прашање е дали и овие кои ќе ги наследат...ВКОРЕНЕТ Е КРИМИНАЛОТ...како метод на владеење...намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:03
...a koj e kriv za toa?збунетост

...dali toj shto krade ...ili toj shto mu dozvoluva toa da go pravi ?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:12
Ovoj narod ima....DOOOOLGA TRADICIJA.намигнување..nemoj da go navreduvas..газење%20од%20смеење..uste od ACE GOLEMIOT...a i potoa...samo sega malku zabeguva...no SO DOBRI NAMERI..намигнување.za sebesi???скелет

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:38
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

-

- Либерализација на пазарот!Е тек тогаш ќе пасиме треванамигнување


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 22:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

-

- Либерализација на пазарот!Е тек тогаш ќе пасиме треванамигнување
Научени сме..газење%20од%20смеење

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 23:09
...najptioritetno i e da ...padne nekoja glava ...bukvalno i toa....za da konechno se svestat lugjeno koga ke gi "stavish" nekade na ''visoko'' deka ne mozat da pravat shto ke im prdne na pamet!

...se dotogash ,...ke se vleche  u tranzicijava dodeka postoi a toa,..najverojatno nema da bide dolgo !

...a mozebi i podobro e taka da bide,..za da ne se machi  povekje...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Јануари.2011 во 07:00
Раскарај па владајнамигнување

http://www.time.mk/read/ddfd15b702/90419dff3e/index.html - Студенти и професори на различна страна
-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 30.Јануари.2011 во 17:43

Основни цели и принципи на работа

Основни цели на Програмата за работа на новата Влада на Република

 Македонија за периодот 2006-2010 (во натамошниот текст Програма) се подобрување на животниот стандард на населението, зголемување на вработеноста, засилена борба против корупцијата, развој на демократијата, подобрување на меѓуетничките односи, политичка стабилност на земјата и интеграција во ЕУ и НАТО.
Основните принципи во економскиот дел од Програмата се: економска слобода и еднакви услови за работење за сите субјекти; динамично спроведување на структурните реформи; и партнерски однос на државата со сите релевантни субјекти, а посебно со приватниот сектор со цел да се забрза неговиот развој и да се креираат нови работни места.
Основните постулати за работа на новата Влада на политички и надворешен план вклучуваат целосно почитување на Уставот, имплементација на одредбите од Охридскиот мировен договор и натамошна реализација на обврските кои произлегуваат од преговорите со ЕУ и НАТО.

од www.vlada.mk


Ова само вака на лист ќе стои , а наместо подобрување нека пишат ВЛОШУВАЊЕ  , наместо згоелмување нека пишат НАМАЛУВАЊЕ


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 23.Февруари.2011 во 16:59
Изгледа изборите пак ќе бидат главна точка тага


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Март.2011 во 15:31
Набавка на црвени свилени кошулиголема%20насмевка
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0D1124DC28B7E24C996F4ED5784E6ABF - Не остана свилена кошула од битолските вмровки
Трговците уште велат дека битолските вмровки ги оставиле без свилени кошули дури и свадбарите.

За политичарките од кремот, пак се зборува дека по гардероба заминале дури и до Солун, а се подновиле и со кожни јакни од Воден, само да се претстават во подобра светлина пред своите сопартијци на конгресот. Една од партиските активистки на ВМРО-ДПМНЕ од Битола на забелешката зошто локалните вмровки навалија на свилени кошули, одговорила „за да ја предизвикаат опозицијата“. Нивните очекувања биле политичкиот противник да свика прес-конференција и да го праша градоначалникот Владимир Талески „кој ги сотре свилените кошули во Битола“.-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јули.2011 во 11:17
Море од набројаните погоре некако и ќе се одбрани човекот, ама ај еден паметен нека ми каже како народецот да се одбрани од

http://www.time.mk/read/NONE/5be673ea5d/index.html - Црна треска од кучиња-скитници

Дефинитивно МОРА приоритет да ни биде она што за другите не се ни забележува т.е се средува без никој да забележи.тага-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 08.Јули.2011 во 23:14
приоритет?
да успееме да врземе крај со крај ...да стигнеме до 2012 без ни еден извршител да ни тропне на врата...да бидеме здрави,оти нема кај да се лечиме а и нема со што..освен ако статуата на Аце има исцелителни моќи

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Јули.2011 во 22:25
А кој  да предвиди дека ќе било приоритет -јазиците на кој ќе зборуваат министритеголема%20насмевка

http://www.time.mk/read/f77185e3fc/87c2df6211/index.html - Mнозинството ги донесе измените на законот за јазици


па и знамињатазбунетост

http://www.time.mk/read/b0ff5f19c3/0f0eabcf07/index.html - Законот за симболите утре пред пратениците-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 18.Јули.2011 во 12:47
 rekov ne jadam trici ., ama aj edna porcija ke progoltamкул
 
 bidejki poveke pametam., okolu znaminjata., ta prvoto zname im beshe dozvoleno ushte 1961., ., retko koj od vas bil togash planiranплазење., i mozham da vi kazham tochno ., koj den i na koe mesto beshe postaveno., isto i so jazikot., samo shto virtuelno se izbegnuvashe., i ne treskajte sega tuka gluposti taze., ., ako e za neshto kritika ., aj zucnete za 130.000 na tugji dadeni makedonsko drzhavjanstvo ., shto tektonski ja promeni demografskata struktura ., tuka se korenite na ovoa denes shto go kritikuvate ., a togash vi bilo neshto slatko ., ili ne ste bile od tuka ., aj nazdravje jadenje., triciне


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 22.Јули.2011 во 04:24
Приоритет за Македонија... Да се додрпа она што остана. Јебига. голема%20насмевка

-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 23.Јули.2011 во 20:16
Kako ne ostana...pa drzavata seushte postoi, dodeka postoi ima shto da se drpa i PRODAVA...a potoa gitla...голема%20насмевка

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Септември.2011 во 22:37
 Priorite?
Da se zbuni narodot posle izborite i da se zgolemuva lichnoto konto na politichkiot establishment.
Drugo i nemaat vreme da rabotat.
Mandatot brgu minuva. 


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Јули.2012 во 16:18
prioritetot beshe,

...da se obesat( pa i bukvalno) siter onie shto i nashtetile,

...ama , kako shto moze da se vidi ,...

...ete, seushte istite tie ,...duri i glaven zbor vodat vo zemjava ...ili se obiduvaat pak da go...vodat !газење од смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk