Испечати | Затвори го прозорот

Дали МВР врши пртисок над судовите?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23692
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 21:45
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали МВР врши пртисок над судовите?
Постирано од: Buggyman
Наслов: Дали МВР врши пртисок над судовите?
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 18:23
Интересна случка која ја забележав! Се прашувам, дали владата преку МВР врши притисок над Апелациониот суд?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131292 - Одлука на Апелација

По одлуката на судот, вчера имаше рекација од министерката Јанкуловска која го да де следниот коментар...

http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/jankulovska-sudot-donese-neprincipielna-odluka-za-bajrush-sejdiu - Изјава на министерката Јанкуловска!

Се прашувам, презумцијата на невиност дали постои во нашата земја, каде министерката тврди дека обвинетиот има направено криминално дело! Сепак постојат судски инстанци   или можеби гршам?

По изјавата на министерка денес се јави и обвинителот Шврговски...

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=68278 - Обвинитело и неговата изјава

... која е сепак негова надлежност по сугестија на министерството на внатрешни работи но едно не ми е јасно? Дали министерството за внатрешни работи е надлежна да коментира судски одлуки или е само притисок врз судот?

Оценете сами!

П.С. - Стојам целосно дека секој криминалец кој е ОСУДЕН од судот треба да си ги израмни сметките кон народот и државата но никако не можам да застанам над ваков чин на притисок на судска одлука се додека постои презумција на невиност!

-------------
Homo homini lupus est...



Коментари:
Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 18:37
Нормално дека врши...па и порано даваше изјави со кои се инсистирашѓе на притвор на осомничени...непочитување на презумција на невиност...и се она што наведува дека ОВАА ВЛАСТ БИ САКАЛА ДА ВЛАДЕЕ И СУДИ ПРЕКУ ПАРТИСКИТЕ КОМЕСАРИ НА дпмне...
СЕ РАЗБИРА ДЕКА НЕ ЈА ПОЧИТУВААТ ПОДЕЛБАТА НА ВЛАСТА...ПА ВИДЕТЕ ШТО СЕ ПЕАВЕА ВО ОЦРНУВАЊЕТО НА УСТАВНИОТ СУД...САМО ЗАТОА ШТО НЕ СУДЕА КАКО ШТО ИМ, БАРАШЕ ВЛАСТА...да


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 18:44
Марсовец, се чудам дури како постоиме како држава. Имам чувство дека нас народот не сметаат за дебили и дека не ги разбираме нивните постапки, или навистина поголемиот дел од нас веруваат за секоја изнесена лага дека е вистина (не говорам за горенаведениот случај), иако знам дека има и такви кој веруваат.
Ако навистина поголемиот дел од народот верува во “сожваканите“ приказни на одредени структури тогаш навистина господ да ни е на помош!


-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 18:45
Да постои можеби и има некоја шанса...газење%20од%20смеење

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 18:47
МВР е дел од извршната власт, а не од судската власт. Коментарот на министерката нема никаква правна последица, ниту пак некое друго значење.

Од друга страна, државниот јавен обвинител, има право да коментира судски пресуди, па дури и да ги оспорува пред надлежни судски органи.

Сепак, новинарскиот прилог кој се однесува на Обвинителството има грешка. Од една страна тврди дека е повреден Кривичниот законик, а подоцна Апелацискиот суд коментира член од Законот за кривичната постапка. Тоа се два различни закони.


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 19:01
Originally posted by Македон Македон напиша:

МВР е дел од извршната власт, а не од судската власт. Коментарот на министерката нема никаква правна последица, ниту пак некое друго значење.

Од друга страна, државниот јавен обвинител, има право да коментира судски пресуди, па дури и да ги оспорува пред надлежни судски органи.

Сепак, новинарскиот прилог кој се однесува на Обвинителството има грешка. Од една страна тврди дека е повреден Кривичниот законик, а подоцна Апелацискиот суд коментира член од Законот за кривичната постапка. Тоа се два различни закони.
Нема што полицајката да коментира..истото може да го каже и судот...дека при прибирањето на докази е нарушен да речеме законот...Инаку праќањето пораки од партизираната полицајка е загрижувачко пред се поради партискиот послушник а МИНИСТЕР ЗА НЕПРАВДА   Маневски, кој е прозван и од Европа...Вршење притисоци во судството???
Инаку јас не сум за пуштање или непуштање...туку за пресудување...нбе е можно толку долго да се замлатуваат ( сите) со и за правдата...плазењеплазење

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 19:33
Ок бугиман, според тебе министерката нема право да каже свое мислење?
Според мене судот е корумпиран и противречен.
Секојдневно се апсат криминалци кои потоа си ја плаќат слободата.
Дали според тебе и тоа е ОК?
Последниот случај со Бајруш Сејдиу е најдобар пример за тоа.
10 милиони проневера 1,4 милиони за слобода 8,6 во џеб, математиката е едноставна.
Искрено јас не познавам богат криминалец во Македонија кој е зад решетки. Зад решетки се само ситните риби.
Втора работа заедно со администрацијата судот е најголемиот кочничар на државата. И тоа секоја година се повтара во извештаите на Европските Комисији.
Но очигедно тоа и тоа е ОК според тебе?
Она што те мачи е изјавата на Јанкуловска. Е мене не ме мачи тоа затоа што министерката е 100% во право и тоа требаше и порано да го каже.
Што се однесува до притисокот ич не се секирај да имаше Јанкуловска влијание сигурно до сега ќе се подобреа многу работи.
За жал судот и натаму ќе остане таков каков што е НИКАКОВ.





Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 19:47
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ок бугиман, според тебе министерката нема право да каже свое мислење?
Според мене судот е корумпиран и противречен.
Секојдневно се апсат криминалци кои потоа си ја плаќат слободата.


Kutltuzin, коментирање судски пресуди од позиција на министер за внатрешни работи е недолично, прво затоа што за истото е потребно поседување на се што треба за да се види што влијаело врз таквата одлука, а истотака судството е дел од судската власт, а не од извршната власт.

Твојот коментар е во ред, но, ти настапуваш од твое лично име, а не од името на некоја институција, или државен орган, ниту пак ја претставуваш. Доколку е засегната институцијата, тогаш, навистина има простор за реакција, но во соодветна постапка.





-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 20:02
Секако дека МВР е засегната токму од причините ФАТИ ПУШТИ игра на мачка и глувче.
Точно е тоа дека од правен и етички аспект не треба да се коментира одлука на судовите од страна на министерството, но тоа е така само во држави каде институциите си ги вршат задачите согласно со законите. Тоа што се случува во нашите судови е навистина МАСАКАР на законодавството кој за жал досега никој ненашол начин и инструмент да го спречи.
Целта не ми е да ја бранам Јанкуловска туку само да укажам на тоа дека нејзината изјава и реакција е само капка во океанот на проблеми кој ги стварат судовите во Македонија.
Ако нејзината изјава е недолична тогаш што се одлуките на судот.
Навистина е смешно да очекуваме од министерката да се однесува како Швеѓанка кога судот ни е Бангчадеш.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 20:14
„Македонија има многу корупција“

„Транспаренси Интернешенал“ ја рангира Македонија покрај Босна и Херцеговина на листата на најкорумпирани држави на Балканот во глобалниот барометар на корупција за 2010 година...

Но, и покрај тоа, граѓаните сметаат дека во последните три години нивото на корупција во Македонија, особено во судството е зголемено.

„Корумпирано е. Има луѓе кои по десет години се судат, може и направиле некое дело, а може и невини да ги осудат“.

„Мито, корупција... до врв“.

Во извештајот на „Транспаренси Интернешанал“ судството останува најкорумпирана област.

http://www.time.mk/read/f3ad61baa5/8806e62f35/index.html


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 20:45
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Секако дека МВР е засегната токму од причините ФАТИ ПУШТИ игра на мачка и глувче.


Не говориме за фати-пушти ситуација, ниту пак за нешто што е согласно законите. МВР не е орган кој е дел од судската власт, туку од извршната власт. Како таков, не е надлежен за контрола на судската власт.

Во Македонија не постои единство на власта, кое постоеше до 1991 година. Затоа и не смее органите и челниците на истите така да реагираат.

За заштита на ваквите нешта, за кои говориш, постои Јавното Обвинителство, кое треба да се грижи за вакви нешта.


-------------


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 22:34
Originally posted by Македон Македон напиша:

МВР е дел од извршната власт, а не од судската власт. Коментарот на министерката нема никаква правна последица, ниту пак некое друго значење.

Кога министерката би била запрашана на улица како ГРАЃАНИН за судска одлука, изнесеното мислење ке биде како и моето, мислење на еден ГРАЃАНИН. Сепак се работи за прес конференција и изјавата е од службено лице од МВР! Што тука не е јасно?



Од друга страна, државниот јавен обвинител, има право да коментира судски пресуди, па дури и да ги оспорува пред надлежни судски органи.

За обвинителот немам коментар, тоа е негова службена дејност но некако доцнеше со изјава па КОИНЦИДЕНТНО се случи да после реакцијата на министерката и партијата ВМРО да се појави така одеднаш, цел поспан. КОИНЦИДЕНТНО, нели?

Сепак, новинарскиот прилог кој се однесува на Обвинителството има грешка. Од една страна тврди дека е повреден Кривичниот законик, а подоцна Апелацискиот суд коментира член од Законот за кривичната постапка. Тоа се два различни закони.


Сепак да ја прочитаме реакцијата на пратеничката група на ВМРО...

На одлуката на Апелација реагираа и од ВМРО-ДПМНЕ.

- Целосно ја почитуваме независноста и самостојноста на судската власт и го почитуваме легитимното право судовите да донесуваат одлуки. Но, партијата ВМРО-ДПМНЕ нема да остане нема и да премолчи очигледен преседан, кој се случи со срамната одлука на Апелацискиот суд од Скопје за пуштање во домашен притвор на кумановскиот бос Бајруш Сајдиу. Случајот за кој се гони Бајруш Сајдиу е типичен пример за организиран криминал, во кој се вмешани поголем број луѓе. Сигурни сме дека поради оваа судска одлука, дополнително му се нанесува удар на македонското судство.Ние, како ВМРО-ДПМНЕ, отворено се сомневаме дека зад оваа одлука можеби стои корупција од највисок ранг. Вакви срамни одлуки не се прифатливи - соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.


ПРЕЗУМЦИЈА НА НЕВИНОСТ, што е тоа?

http://www.time.mk/read/4a29cfe423/7387081a97/index.html - Реакција на ВМРО

Каде е професионалноста и независноста на одлуките на министерот?

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 22:52
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ок бугиман, според тебе министерката нема право да каже свое мислење?
Според мене судот е корумпиран и противречен.
Секојдневно се апсат криминалци кои потоа си ја плаќат слободата.
Дали според тебе и тоа е ОК?
Последниот случај со Бајруш Сејдиу е најдобар пример за тоа.
10 милиони проневера 1,4 милиони за слобода 8,6 во џеб, математиката е едноставна.
Искрено јас не познавам богат криминалец во Македонија кој е зад решетки. Зад решетки се само ситните риби.
Втора работа заедно со администрацијата судот е најголемиот кочничар на државата. И тоа секоја година се повтара во извештаите на Европските Комисији.
Но очигедно тоа и тоа е ОК според тебе?
Она што те мачи е изјавата на Јанкуловска. Е мене не ме мачи тоа затоа што министерката е 100% во право и тоа требаше и порано да го каже.
Што се однесува до притисокот ич не се секирај да имаше Јанкуловска влијание сигурно до сега ќе се подобреа многу работи.
За жал судот и натаму ќе остане таков каков што е НИКАКОВ.





1. Нма право на коментар!
2. Ако знаеме дека судството ни е корумпирано, тогаш нека се ослпбодат сите затвореници бидејки според тебе судот нема никаков легитимитет!
3. Презумцијата на невиност каде е? Ако судството е корумпирано кој е под контрола на владата дали и МВР е корумпирано и е под контрола на владата, дали и таа инстанца има легитимитет?
4. Кој гарантира дека министерката е во право кога партијата на власт веке се огласува и осудува индивидуи кој сеуште немаат судска завршница?

Дали тебе ти е јасно што се случува или глумиме лудило само поради изјава на министерката која е член на таа партија? И затоа веруваш?

Со самата ОСУДА без судска завршница и тоа од министер за внатрешни работи и плус ПАРТИЈА која нема три чисти од правото.... дај те молам...

немам повеќе коментар...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 22:59
Факт е дека судовите во Македонија се гушат во коруптивни афери кои често ја доведуваат во прашање независноста на судството. И покрај сите укажувања од странските и домашните експерти, ниедна власт досега не успеа да го издигне судството ни приближно до потребното ниво...
А дека МВР врши секојдневен притисок, врши...тоа може да го потврди секој судија и секој вработен во МВР кој имал службен контакт со судовите....
Презумпцијата на невиност е мисловна именка за нашево поднебје, па затоа се чести случаите пред некој судија да застане странка која според МВР е докажан криминалец, кој според изјавите на МВР е уапсен со куп докази, кој во судот е донесен од специјалци и снимен  од еден куп телевизии па после тоа да се констатира дека всушност нема доволно докази, кривичното дело е лошо дефинирано или пак лицето се приведуваа на основа на индиции поткрепени со мали или никакви докази....тука во небрано се ставаат судиите од кои се бара да изречат мерка притвор или во подоцнежната постапка да одредат потешка казна....
Заради таквиот притисок од МВР или од медиумите, многу од големите афери и дела за организиран криминал паднаа во вода..."Бумеранг", "Змиско око"  и други, каде што поради предвремената еуфорија и притисокот врз судот, дојде до преформулирање на делата, доказите од МВР беа нецелосни  и несоодветни, па добар дел од обвинетите иако со докажани криминални дејствија, се вратија на работа а дел беа и целосно ослободени....


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Декември.2010 во 23:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Секако дека МВР е засегната токму од причините ФАТИ ПУШТИ игра на мачка и глувче.
Точно е тоа дека од правен и етички аспект не треба да се коментира одлука на судовите од страна на министерството, но тоа е така само во држави каде институциите си ги вршат задачите согласно со законите. Тоа што се случува во нашите судови е навистина МАСАКАР на законодавството кој за жал досега никој ненашол начин и инструмент да го спречи.
Целта не ми е да ја бранам Јанкуловска туку само да укажам на тоа дека нејзината изјава и реакција е само капка во океанот на проблеми кој ги стварат судовите во Македонија.
Ако нејзината изјава е недолична тогаш што се одлуките на судот.
Навистина е смешно да очекуваме од министерката да се однесува како Швеѓанка кога судот ни е Бангчадеш.

Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 00:23
Кога сме кај судовите еве еден интересен текст за МОЌТА и на нашето судство:

Според последниот документ за Македонија објавен на Викиликс, сопственикот на А1 го попречувал судството.
Во доверливиот дипломатски документ испратен од амбасадата на САД во Скопје се наведува дека македонските судови се попречени во носењето правилни одлуки. Како пример за ова документот го наведува неисполнувањето на обврската сопственикот на македонската ТВ станица А1 да ги врати долговите кон американскиот непрофитен Кредитен Фонд за Медиумски Развој (МДЛФ).

Доверливиот документ на тема „Македонија и НАТО членството: Правец на одбранбените реформи“ кој датира од 2 февруари 2006 година ги анализира пречките на политичките и економските реформи.

Сегментот кој се однесува на Велија Рамковски се наоѓа во проблемите со владеење на правото. „Способноста на обвинетите во граѓанските парници да поднесуваат бесконечни и несериозни жалби го спречува судството од носење правилни одлуки“, пишува во документот.

МДЛФ е Фонд за развој и поддршка на медиуми од САД. Со посредство на тогашната директорка на А1 Телевизија Гордана Стошиќ и Фондацијата за отворено општество Сорос, Велија Рамковски во 1997 година успева да добие исклучително поволен кредит од 1,8 милиони долари со стриктна намена - парите да се употребат за набавка на телевизиска опрема и предаватели. Кредитот бил земен преку фирма на Велија Рамковски, Вемакс Скопје.

Но, наместо за телевизиска опрема, Велија Рамковски парите ги потроши за набавка на пилешки батаци од Турција„. За трговија, а не за телевизија. Освен што ги користи надвор од намената, парите не ги враќал. Фондот МДЛФ почнува постапка за измама и наплата на долгот од Велија Рамкоски. Постапката против Велија ја добива но, заради немање можност американска пресуда од овој тип да се изврши по автоматизам во Македонија, случајот заглавува. Рамкоски го знае тоа, и во тоа време изјавува: Дали должам или не, тоа е моја работа, и Судот во Македонија нема право да се меша.

Ваквите случаи континуирано нанесуваат штета на судскиот систем и на македонскиот имиџ надвор од државата и постојано се наведуваат како негативност во извештаите за македонската евро-атланска интеграција.

http://k*rir.mk/makedonija/vesti/10981-Gazda-Velija-tretiran-od-Vikiliks

Така да мислам дека со наметнување на темата бегаме од вистинскиот проблем.Зборовите на Јанкуловска неможат да се споредат со штетите кои ни ги нанесува судството.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 13:00
Сејдиу останува во притвор


Тутунскиот бос Бајруш Сејдиу останува во притвор во Шутка, ќе се испитува и работата на претседателот на Апелацискиот суд Јордан Митриновски и на неговиот колега, судијата Исман Лимани, кои ја донеле одлуката - на Бајруш Сејдиу да му се укине мерката притвор во Шутка и да му се замени со домашен притвор.
http://www.time.mk/read/88eb695f0f/b1b96f8421/index.html

Е ова веќе наликува на правна држава.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 15:34
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Кога министерката би била запрашана на улица како ГРАЃАНИН за судска одлука, изнесеното мислење ке биде како и моето, мислење на еден ГРАЃАНИН. Сепак се работи за прес конференција и изјавата е од службено лице од МВР! Што тука не е јасно?


Истото го говорам и јас. МВР не треба да коментира судска пресуда затоа што е дел од извршната власт.



Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


За обвинителот немам коментар, тоа е негова службена дејност но некако доцнеше со изјава па КОИНЦИДЕНТНО се случи да после реакцијата на министерката и партијата ВМРО да се појави така одеднаш, цел поспан. КОИНЦИДЕНТНО, нели?


Buggyman, пресудите веднаш не се извршуваат, се остава простор за реакции, како што е онаа на обвинителот, а со тоа не се извршува пресудата, односно се чека одлука од повисока инстанца.



-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 15:36
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?

-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 16:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?



Две години во притвор и одлуката сеуште не е правосилна, па колку им треба да ја докажат вината , кога жив го фатија со полни шлепери фалсификувани цигари.
Што е тоа според тебе „соодветна судка постапка„...
Според мене соодветна судска постака во вакви случаи нетреба да трае повеќе од месец два, зошто делото е очигледно.
Факт е дека судовите не ни функционират , дека се бавни и корумпирани , негледем никаква потреба да се бранат.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 16:05
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со ова се согласувам од едноставна причина што- само по себе се наметнува прашањето -Зошто полицијата апси, ако судот пушта?


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?



Две години во притвор и одлуката сеуште не е правосилна, па колку им треба да ја докажат вината , кога жив го фатија со полни шлепери фалсификувани цигари.
Што е тоа според тебе „соодветна судка постапка„...
Според мене соодветна судска постака во вакви случаи нетреба да трае повеќе од месец два, зошто делото е очигледно.
Факт е дека судовите не ни функционират , дека се бавни и корумпирани , негледем никаква потреба да се бранат.


Кај нас навистина се проблем долгите судски постапки, тоа е факт. Сепак, не можеме да кажеме дали една постапка треба да трае еден, два или пет месеци, затоа што сето тоа е законски определено, иако секако, треба да се води сметка и за тоа. Во јануари ќе почне да важи новиот Закон за кривична постапка, па многу нешта ќе се сменат. Ќе се прифати американскиот систем за водење на казнената постапка.

-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 16:08
Дај боже да се сменат работите и да се забрзат постапките, зошто ретко кој во Македонија освен ситните риби ги одслужува казните.
Се се сведува на притвор и чекање добра понуда да се ослободи судениот.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 19:54
gospod nishto nema da ti dade изненадување,...ako samiot ne zapnesh!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 20:04
Originally posted by Македон Македон напиша:


Секој е невин додека не се утврди вина со правосилна судска пресуда, во соодветна судска постапка. Полицијата со самиот факт што апси некого, не значи дека и прави правилно нешто. Зарем не постојат невини граѓани кои се уапсени?

Која се одлага те не дошол обвинителот, те не дошол бранителот, те ти реков /ми рече.  Зборуваме за криминални дејанија каде обвинетиот е фатен на дело.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 20:13
...ma i toj e nevin se dodeka sudijata ne kaze deka e  vinoven...да

....ako kaze!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 20:13
Ненавремена пресуда..скоро секогаш е неправедна...па како и да се пресуди....Тоа го кажале ми се чини и старите Евреи...( со примерите беше во Талмудот???)...Инаку притисокот ги даде резултатите...и тоа ВЕДНАШ...А ене го и Маневски по телевизии...а каде е таква брзина за ЗЕКИРОВ....???Има шртва...луѓе...а целосен молк???Е правдо правдо...под закритието на моќта...и злоупотребата на власта...па која и да е...Инаку оној босот требаше досега да биде осуден стопати...
Јасно ми е зошто судтвото ни е најизвикано...греота за чесните судии...кои ги има ..секако...и од грижа на совеста можеби и не можат да спијат...Но ова е Македонија и се е можно...дада


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 20:15
Originally posted by brza brza напиша:

...ma i toj e nevin se dodeka sudijata ne kaze deka e  vinoven...да

....ako kaze!намигнување

Ma bez son ostanav- za onie milion i polod kumanovskiot bos - ke imase plata, vaka sega ne se znae koga ke ima priliv vo budzetotизненадување


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 20:17
...ama , tie ke bea "tvoi" samo ako ti kidneshe  bosot....zatoa , ne se raduvaj predvreme!намигнување

inache,...ne gledam kolku golema garancija e mikion ipol ...od nekoj shto ima desetina pati povekje,...deka nema da  izbega!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 04:09
Se dodeka ne se donese zakon za sekoj sudija i obvinitel nad 45 god. vozrast da se oteraat vo penzija se dotogas sudstvo ke nemame i ke bide vaka kako so e sega.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 19:00
Ne!......ni sluchajno.намигнување
MVR gicenzurira.
Vi se molam bidete realni i pravete razlika megju pritisok i cenzura.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 13.Декември.2010 во 20:18
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Se dodeka ne se donese zakon za sekoj sudija i obvinitel nad 45 god. vozrast da se oteraat vo penzija se dotogas sudstvo ke nemame i ke bide vaka kako so e sega.
До сега вработуваа парттиски војници...а сега и малолњтни...нека бидат не до 40 до 25...па нека има до врвот на државата...пилиштарци...Видете во свет колку се возрасни судиите...па и дипломатите....но кај нас мора да биде поинаку...и се разбира ,,,поглупаво...дададада


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 06:11
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

До сега вработуваа парттиски војници...а сега и малолњтни...нека бидат не до 40 до 25...па нека има до врвот на државата...пилиштарци...Видете во свет колку се возрасни судиите...па и дипломатите....но кај нас мора да биде поинаку...и се разбира ,,,поглупаво...дададада


Da vo svetot sudiite se stvarno vozrasni lugje, i ceneti vo svoite sredini,poveketo od niv cesni, ama nasive vozrasni sudii se site proizvod na kumroveckata skola, koj od koj apasista i banditi, ko creva izvrzani so site mafijasi i kriminalci, i zatoa ne moze da mrdneme napred. Ma kakva penzija da im se dodeli, bi gi izbrkal od drzavata, imotot bi im go zaplenil na kompletno sudstvo i obvinitelstvo vo MK. Prokleti komunjarista i posle 20 god. od padot na komunizmot od niv ne mozeme na raat da bideme. Samo cistka treba na site postari od 45 god. i nanovo da se organizira sudskiot sistem kako i obvinitelstvoto.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 14.Декември.2010 во 07:03
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

До сега вработуваа парттиски војници...а сега и малолњтни...нека бидат не до 40 до 25...па нека има до врвот на државата...пилиштарци...Видете во свет колку се возрасни судиите...па и дипломатите....но кај нас мора да биде поинаку...и се разбира ,,,поглупаво...дададада


Da vo svetot sudiite se stvarno vozrasni lugje, i ceneti vo svoite sredini,poveketo od niv cesni, ama nasive vozrasni sudii se site proizvod na kumroveckata skola, koj od koj apasista i banditi, ko creva izvrzani so site mafijasi i kriminalci, i zatoa ne moze da mrdneme napred. Ma kakva penzija da im se dodeli, bi gi izbrkal od drzavata, imotot bi im go zaplenil na kompletno sudstvo i obvinitelstvo vo MK. Prokleti komunjarista i posle 20 god. od padot na komunizmot od niv ne mozeme na raat da bideme. Samo cistka treba na site postari od 45 god. i nanovo da se organizira sudskiot sistem kako i obvinitelstvoto.
Manevski e od Kembridz...pa i Dulik...i se taka...udarni igli na DPMNE...i sovetnici...Vlado Popovski sekretarot na SKM...a i site ostaati ...dava;i na pamet na GUJO...A ova postavuvanje na partiski vojnici go unisti sudstvoto...pa Daravelski bese gazda...i preku sudskiot sovet...sto se slucuvase...a sega eve i sinot,,,25 milioni evra kriminal a nema nitu pritvor nitu zatvor???? i nekako se se zataskuva...znaci do partizacijata e a ne do kadrite koi postojat vo Makedonija....se postavuvaat partiski poslusnici...i toa ti e...a taka e vo site institucii ama bas vo site...

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 19.Декември.2017 во 09:22
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Интересна случка која ја забележав! Се прашувам, дали владата преку МВР врши притисок над Апелациониот суд?



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131292" rel="nofollow - Одлука на Апелација



По одлуката на судот, вчера имаше рекација од министерката Јанкуловска која го да де следниот коментар...



http://www.sitel.com.mk/video/makedonija/jankulovska-sudot-donese-neprincipielna-odluka-za-bajrush-sejdiu" rel="nofollow - Изјава на министерката Јанкуловска!



Се прашувам, презумцијата на невиност дали постои во нашата земја, каде министерката тврди дека обвинетиот има направено криминално дело! Сепак постојат судски инстанци   или можеби гршам?



По изјавата на министерка денес се јави и обвинителот Шврговски...



http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=68278" rel="nofollow - Обвинитело и неговата изјава



... која е сепак негова надлежност по сугестија на министерството на внатрешни работи но едно не ми е јасно? Дали министерството за внатрешни работи е надлежна да коментира судски одлуки или е само притисок врз судот?



Оценете сами!



П.С. - Стојам целосно дека секој криминалец кој е ОСУДЕН од судот треба да си ги израмни сметките кон народот и државата но никако не можам да застанам над ваков чин на притисок на судска одлука се додека постои презумција на невиност!


Само потсетник што се случуваше...

-------------
Homo homini lupus est...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk