Испечати | Затвори го прозорот

Што би го прашале Исус?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23589
Датум на принтање: 24.Септември.2021 во 23:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што би го прашале Исус?
Постирано од: Messenger
Наслов: Што би го прашале Исус?
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 02:44
Chisto hipotetichna situacija, no sepak... ako vi se pruzhi shansa da se sretnete so Isus i mozhe da mu postavite edno prashanje, koe bi bilo toa?


Eve, kako avtor na temava, kje pochnam od sebe:

- Dali mozhesh da mi ja objasnish prirodata na tvojot Otec ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 13:13
a be....navistina si ...voskresnal?!изненадување
 
...ili gospod samo si igra majtap so lugjeto ,..za da gi drzi ..."pod" sebe!збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 13:27
Jas bi go prashala dali mozhe da mi ja objasni prirodata na pojavniot svet?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 15:41Shto sakashe da kazhesh so tvoite posledni zborovi:

34 „Боже Мој, Боже Мој, зошто Ме остави!”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО, Глава  15

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 15:54
Јака тема.

И мене секогаш ме интересирало шо му значи то...

Инаку би го прашал, дали е роден со целото знаење шо го имал, или во одреден дел од животот се просветлил.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: alf
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 20:51
.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 22:04

Би го прашала дали ќе одам во рајот или во пеколот

( сакам да дознаам предвреме ) голема%20насмевка и да ми објасни конкретно што ме чека на едното, а што на другото местозбунетост


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 22:11
Ce go prasam dali placa DDV za parite od aracot koi negovite reketari ( citaj svesteni lica ) gi sobiraat od negovite fanovi u negovo ime...iiii dali toj pravi update na cenovnikot...збунетост

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 22:34
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Ce go prasam dali placa DDV za parite od aracot koi negovite reketari ( citaj svesteni lica ) gi sobiraat od negovite fanovi u negovo ime...iiii dali toj pravi update na cenovnikot...збунетост
 
 
не%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреденне%20вреден


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 22:36
Bi go prashal:

- Kade patuvashe site onie godini koi "isparija" od Noviot Zavet ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 23:09Кога мудреците и моќниците од овој свет веќе еднаш ќе сватат, дека Уникатното Чедо БОЖЈЕ е пред Небото и земјата и се’ што е во ними, и кога веќе ќе престанат ... ?    


   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Ноември.2010 во 23:26
...a be...go znaesh li vicot za......збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 00:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto sakashe da kazhesh so tvoite posledni zborovi:

34 „Боже Мој, Боже Мој, зошто Ме остави!”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО, Глава 15

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Јака тема.

И мене секогаш ме интересирало шо му значи то...

Незнам дали ќе ви се верува, но Христос кој како Исус од Назарет сето тоа го доживеа и проживеа телепатски преку http://www.universelles-leben.org/cms/hr/prorostvo/prorocica.html - Неговата пророчица даде одоговор во своето големо дело на откровение „Ова е мојата Реч: Алфа и Омега„ во 82.поглавие насловено како „Исусовото распнување на крст„ објаснување на стих 20.(стр.812-814 во македонското издание).
Подоцна ќе имам повеќе време, па ќе го цитирам тој дел.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 00:33
Bi go prashal:

- Shto e toa shto gi ucheshe Apostolite, a shto ne im go kazhuvashe na drugite lugje?
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 00:50
 koga podobro ke razmislam збунетост,..nishto i ne bi me interesralo od nego,
 
...osven ona prvoto shto go spomnav!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal:

- Shto e toa shto gi ucheshe Apostolite, a shto ne im go kazhuvashe na drugite lugje?


 
 
Cedo bozje koga ce bides apostol ce ti kazam i na tebe...плазење
 
Toa ti e cista hierarhija, sto menadzerot im kazuva na sefovite ne im kazuva na rabotnicite...Nema potreba da znaat se...Sto pomalku znaat pomalku ce se bunat...намигнување...I polesno ce vladee so niv...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:42
Kolega, ti nebare si mu potparol na Isus.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:42
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal: - Shto e toa shto gi ucheshe Apostolite, a shto ne im go kazhuvashe na drugite lugje?

 

 

Cedo bozje koga ce bides apostol ce ti kazam i na tebe...плазење

 

Toa ti e cista hierarhija, sto menadzerot im kazuva na sefovite ne im kazuva na rabotnicite...Nema potreba da znaat se...Sto pomalku znaat pomalku ce se bunat...намигнување...I polesno ce vladee so niv...Ti odogovarash na prashanjata upateni kon Isus ?
A oti ne si otvorish tema "prashanjte go gonzo" i vidi kako kje ti odi popularnosta .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:43
Bi prashal;

- Dali site apokrifni pisanija se lazhni?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:44
Moja greshka , trebashe prvo da proveram dali messenger e online .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:45
Nema greshka bivshi kolega!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:45
Ok...
Moeto prashanje e...Dali e vistina deka vo pekolot ima podobra ekipa za druzenje ?

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 02:47
Isto taka bi prashal:

- Dali site pisanija vo Stariot i Noviot Zavet se verni?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 09:52
Tolku prashanja...a Isus shto bi ni odgovoril? Zarem ostanavme bez odgovor?


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 10:45
зошто ги уплаши ?

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 10:51

Зошто си толку добар кон мене ?-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 10:56
...zoshto nishto ne mi kazhuvash?


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 10:59
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

...zoshto nishto ne mi kazhuvash?
 
 
он нема да ти го каже со зборови.Ќе ти го каже со дела среќада


-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:10
A temata EMIL, koja beshe?


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:13
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

A temata EMIL, koja beshe?
 
Ти слободно си го прашај ,он ќе ти одговори.Тоа е 100% сигурно намигнување

-------------


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:
Shto sakashe da kazhesh so tvoite posledni zborovi:

34 „Боже Мој, Боже Мој, зошто Ме остави!”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО, Глава  15


Jas ke ti odgovoram. Тоа го кажа за прв пат Исус Бидејки тогаш паднаа над него сите Гревови на луѓето а Бог нема никаква Врска со Гревот.

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:16
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Би го прашала дали ќе одам во рајот или во пеколот


( сакам да дознаам предвреме ) голема%20насмевка и да ми објасни конкретно што ме чека на едното, а што на другото местозбунетост


Имаш Објаснување во Библијата. Ако сакаш ке ти објаснам

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:18
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal: - Shto e toa shto gi ucheshe Apostolite, a shto ne im go kazhuvashe na drugite lugje?

 

 

Cedo bozje koga ce bides apostol ce ti kazam i na tebe...плазење

 

Toa ti e cista hierarhija, sto menadzerot im kazuva na sefovite ne im kazuva na rabotnicite...Nema potreba da znaat se...Sto pomalku znaat pomalku ce se bunat...намигнување...I polesno ce vladee so niv...


Не туку пишува во Библијата колку помалку знате помалку ке ви се Суди.

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Isto taka bi prashal:

- Dali site pisanija vo Stariot i Noviot Zavet se verni?


Пишано е. Верно е словото и Веродостојно за Читање.

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:21
Originally posted by емил емил напиша:

Зошто си толку добар кон мене ?


Зошто те Сака. Животот го даде за тебе

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:22
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

A temata EMIL, koja beshe?
 

Ти слободно си го прашај ,он ќе ти одговори.Тоа е 100% сигурно намигнување


I toj mi odgovori:

Nemam zborovi

   .


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:23
Kako da pochna da odgovara


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:23
е ти сакаш веднаш ли да ти одговори ?чекај малку.....

-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 11:26
Samo neznam dali toa e Isus ili Mr.Aleksandar


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 15:15
Bi go prashal:

- Dali vekje si doshol po vtor pat megju nas, a ako ne - dali tvoeto povtorno doagjanje kje bide telesno ili duhovno?
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 19:02
Bi go prashal:

- Dali Svetiot Duh prebiva samo vo Crkvata ili nasekade vo Bozhjata Kreacija?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 23:14

 Bi go prasal ISUS  zosto ne dojde da si ja sobere veresijata od Zemjata i nejzinite ziteli...(iako toa ne treba da Go prasuvam, bidejki ne e nase da gi znaeme vreminjata i godinite).

Samo ke se pridruzam na povikot na Apostol Jovan : Dojdi Gospodi Isuse ! ( Otkrovenie 22: 20)


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 23:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Bi go prasal ISUS  zosto ne dojde da si ja sobere veresijata od Zemjata i nejzinite ziteli...(iako toa ne treba da Go prasuvam, bidejki ne e nase da gi znaeme vreminjata i godinite). Samo ke se pridruzam na povikot na Apostol Jovan : Dojdi Gospodi Isuse ! ( Otkrovenie 22: 20)

До ден денешен евреите - кои не веруваат на Неговото доаѓање во Исус - велат: “Кога Месијата ќе дојде - Бог да сочува“!

Зошто?

п.с. КингДавиде, одговорот стои во 2 Петар: 3:9

Господ нема да задоцни со Своето ветување, како што некои мислат за бавењето; но долго време трпи, бидејќи не сака да загине некој, туку сите да се покаат.
-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 14:18    " Sto najmnogu te zacuduva kaj lugeto"?

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 17:42
Bi go prashal:

- Shto napisha na zemjata pred da im kazhesh na lugjeto da frli so kamen onoj koj nema nikakov grev?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 22:55
.

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 05:38
Bi go prashal:

- Kolkumina do sega minaa niz tesnata porta?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 15:11
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Samo neznam dali toa e Isus ili Mr.Aleksandar


Samo dadov Odgovori bidejki tie gi ima vo Biblijata nemora da cekate da se vidite so ISUS pa da go prasate.

-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 15:54
Originally posted by MrAleksandar MrAleksandar напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Samo neznam dali toa e Isus ili Mr.Aleksandar


Samo dadov Odgovori bidejki tie gi ima vo Biblijata nemora da cekate da se vidite so ISUS pa da go prasate.


Isus odgovoril taka vo Biblijata? Toa se negovi zborovi?
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 15:57
Bi go prashala
Navistina li komunicira so covekot preku sovesta?

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 17:28
Bi go prashal:

- Zoshto ne gi napisha tvoite uchenja, tuku dozvoli drugi da gi preraskazhuvaat po pomnenje i slushanje... i drugi da gi interpretiraat?-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 17:55
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 17:58
Bi go prashal:

- Kolku potparoli imash svoerachno polozheno da dezhuraat kako medijatori megju tebe i lugjeto, spremni da odgovorat na sekoe prashanje upateno do tebe?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 18:27
Bi go prashal:

- Dali go priznavash Pavle za svoj 13 apostol, iako ne go ucheshe site onie godini kako tvoite lichno odbrani 12 apostoli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 18:54
Bi mu cestitala!
Navistina pogodi deka slepci ke vodat slepi.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 00:02


Originally posted by Џо Џо напиша:

зошто ги уплаши ?

Ќе разбереме ли некогаш - ние што се сметаме за многу “умни“ - дека патњата е многу важна за пронаоѓањето на Совршената Вистина и Пат и дека Твоето претење кон нас “умните“ е најнежната и најљубезната форма на истата !?
   -------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 00:17

 Bi go prasal ISUS ako e mozno  da mi dade povekje mudrost, razbiranje  i proniklivost za da donesuvam ispravni odluki vo zivotot.


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 05:05
Bi go prashal:

- Dali mu prosti na Juda?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 09:12
Bi go prashala dali ima vistinitost vo romanot "Kodot na Da Vinchi" od Den Braun.


Постирано од: MrAleksandar
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 11:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by MrAleksandar MrAleksandar напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Samo neznam dali toa e Isus ili Mr.Aleksandar


Samo dadov Odgovori bidejki tie gi ima vo Biblijata nemora da cekate da se vidite so ISUS pa da go prasate.


Isus odgovoril taka vo Biblijata? Toa se negovi zborovi?

Epa oti se negovi vi gi povtoruvam. Zosto gi ima. Odgovoril na pola od prasanjava za toa.


-------------
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 12:46
Дали ми се лутите што не верувам во татко ви?збунетост
 
големо%20гушкање


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 14:12
..имате ли ФОРУМ?
кој е модератор во секс тема...?како иде со банирањето..?со кој ник да се логирам кога ќе појдам горе...?и слични прашања...?-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 14:48
Originally posted by MrAleksandar MrAleksandar напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by MrAleksandar MrAleksandar напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Samo neznam dali toa e Isus ili Mr.Aleksandar


Samo dadov Odgovori bidejki tie gi ima vo Biblijata nemora da cekate da se vidite so ISUS pa da go prasate.


Isus odgovoril taka vo Biblijata? Toa se negovi zborovi?

Epa oti se negovi vi gi povtoruvam. Zosto gi ima. Odgovoril na pola od prasanjava za toa.


Epa ako se negovi togash citiraj gi, a ne gi povtoruvaj.

Da vidime dali toj gi rekol, kade gi rekol, vo koj kontekst gi rekol i t.n.

Vaka izlaga deka odgovarash vo negovo ime... a toa ne e vo red.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 15:08
Дали кога би се родил пак повторно ќе ја одживее својата судбина(ако можам така да ја наречам) и би умрел на крстот за нашите гревови?

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 15:19
зошто?..зошто?зарем Ти се исплатеше твоето жртвување за тие како мене?
другпат да не правиш така....

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 15:28
Originally posted by zagor zagor напиша:

зошто?..зошто?зарем Ти се исплатеше твоето жртвување за тие како мене?
другпат да не правиш така....
Ти Загор се зафркаваш малку со моето прашањезбунетост
Мислам дека дури и кога би ми одговорил Исус би го направил тоа со сетта своја мудрост и божественост зашто тој е повеќе од самиот живот, туку на обичен човек како мене во целата моја несовршеност такви прашње би поставила.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 21:27
Зошто си го замајувал народот???да

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 06:27
Bi go prashal:

- Dali Biblijata e BUKVALEN Bozhji zbor?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 10:40

-Dali gjubreto da si go ischistime najprvin vo nashiot dvor pa potoa da se grizhime za ostanatoto ili...?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 16:20
Bi go prashal:

- Dali tvojot Otec go napravi Svetov za edna nedela ili vo eden den?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 22:16
Bi go prashal:

- Dali nekogash si tvrdel deka ti si Bog?
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 14:27
Bi go prashal:

- Dali si prosvetlen ili osveten?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 15:58
-Dali Bog e licnost?


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 13:51
дали,доколку повторно се роди,би пошол на вечера со истите Апостоли....и што ќе пие?

ако ми каже ДА...знајте дека сето ова е голема завера и измама.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 15:46
dali vredeshe negovata zhrtva,..........i dali povtorno bi go napravil istoto, gledajki ne kakvi idioti sme?!збунетост

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 00:21
Bi go prashal:

Dali Juda se obesi ili prsna na poleto?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Декември.2010 во 21:59
Leleee...kolku potparoli imal Isus.

Ovde sekoj znae s'e... sekoj si dava za pravo da odgovara na prashanja upateni do drug.

Zatoa sega kje sledi edna chistka... a vie ako sakate da odgovorite na nekoe prashanje otvorete tema po toa prashanje, pa neka se povede diskusija, a na ovaa tema ostavete da odgovara Isus.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 12:41
Bi go prashala

Ako si znael deka Juda kje se obesi(a sudejkji po pishanicive vo veroispoved se si znael), zoshto ne sprechi da zgasne eden chovechki zhivot?
-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 21:11
Ushte povekje...

... ako znaeshe deka Juda kje te predade, zoshto ne go sprechi toa? Ako ne go sprechi zatoa shto trebashe da te predade, zoshto toa ne im go kazha toa na apostolite za da gi sprechat obvinenijata protiv nego?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 22:10


Go ocekuvame vrakanjeto na ISUS,
a moze i dojde ...

prek utzoulian asanz ...
i toa preku ...

WIKILEAKS !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Декември.2010 во 03:18
Bi go prashal:

Dali eden Biblijski den, od prvata glava na Bitie, trael kolku i eden chovechki den?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 02:28
Bi go prashal:

Dali da se raboti ili da ne se raboti vo Sabota?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 11:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal:

Dali da se raboti ili da ne se raboti vo Sabota?TOA E ODGOVORENO , KRISTALNO JASNO...!!

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 16:52
Bi go prashal:

Ako si odgovoril kristalno jasno - "Ne treba nikogash da se raboti vo Sabota", dali mozhash da ni ukazhesh na toj citat vo pisanijata?

I bi go zamolil citatot da ni go dade vo soodvetnata tema za Sabotata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 16:54
Bi go prashal:

Dali do spasenieto se doagja preku dela ili preku vera?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 18:02
Иако сум со убедување дека Исус токму во денешно време(во текот на повеќе од три децении) веќе дал одговор на сите овие прашања, за да не ја нарушам прашалната тема и јас ќе напишам едно прашање:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal:

Dali do spasenieto se doagja preku dela ili preku vera?
Јас би додал: Ако е одговорот дека до спасение се доаѓа преку дела, какви треба да бидат конкретно тие дела?


Постирано од: alf
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 19:04
.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 17.Декември.2010 во 19:31
.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Декември.2010 во 18:46


 Zosto ne im odgovaras na prasanjata na forumdziite?  збунетост плазење


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 18.Декември.2010 во 20:35
nisto ne bi go prasalaсреќа


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Декември.2010 во 02:10
Bi go prashal:

Dali navistina mu se javi na Pavle?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Декември.2010 во 16:55

 Bi go prashal:

Zosto messi nisto ne znae , samo Te prasuva ? збунетост плазење


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Декември.2010 во 20:22
Bi go prashal:

Dali YHWH i Nuk pu Nuk e sluchajnost ili...?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 20.Декември.2010 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bi go prashal:

Dali YHWH i Nuk pu Nuk e sluchajnost ili...?
Ијааа, ова ти е добро епиграфско прашање! Додуша мислам дека е за темата Што би го прашале мојсеј? или Што би го прашале Јахве?

п.с. баш ме интересира што вели твојот пријател рабин во врска со ова.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Декември.2010 во 13:21
Bi go prashala:

Dali misleshe na duhovnata(chistata) svest, na bezuslovnata jlubov koga reche:

- Kje vi go dadam Ona shto ni okoto ne go videlo, nitu uvoto go slushnalo, nitu rakata dodirnala. Kje vi go dadam Ona shto nitu vo srceto chovechko seushte ne se vozdignalo?


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 28.Декември.2010 во 10:59

Bi go prashala:

Dali mislata e taa shto ni go "zamatuva" pogledot?


Постирано од: alf
Датум на внесување: 29.Декември.2010 во 23:42
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Декември.2010 во 15:44
Bi go prshal:

Zoshto Pavle NIKOGASH ne ja spomna deva Marija koja denes za nas e tolku vazhna shto ja slavime kako Bogorodica, se molime na nea da se zalozhuva za nas pred Boga, ja slikame na ikoni i pravime nejzini skulpturi?-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: neznaenje
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 22:42
но ти како модератор нели се плашиш од одлуката да пуштиш една ваква дискусија..размисли малку...види го ова..:
brza:
a be....navistina si ...voskresnal?!изненадување

...ili gospod samo si igra majtap so lugjeto ,..za da gi drzi ..."pod" sebe!збунетост

ниту неверниците вака не постапуваат со Исус Христос..а ти го пушти ова..!!
гонзо:
Ce go prasam dali placa DDV za parite od aracot koi negovite reketari ( citaj svesteni lica ) gi sobiraat od negovite fanovi u negovo ime...iiii dali toj pravi update na cenovnikot...збунетост
Месингер: odnosno ti:
Kade patuvashe site onie godini koi "isparija" od Noviot Zavet ?

Занеш ли ти пријателе дека ако Господ го повика Ангелот чувар што те чува дека во истиот миг човек умира...па сега сам заклучи колку е Исус Христос милостив према нас...какви гадости му правиме а колку е Он трпелив..


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Февруари.2011 во 23:38
Temata e "shto bi go prashale Isus?". Ako imash shto da prashash, togash poveli i prashaj.

Lugjevo prashuvaat shto gi interesira, nekoi se majtapat i taka pokazhuvaat kakov e nivniot lichen stav kon nekoi raboti i toa e prakticiranje na nivnata sloboda na izbor garantirana od Boga. Ovoj sajt ne e uchilishte po bogoslovija i iako se trudime da bideme informativni i edukativni nie ne diktirame koj kako mora da veruva, vo shto mora da veruva i kako mora da se odnesuva,

Ako Gospod reshi go povika Angelot chuvar, togash neka go povika. Od prav sme storenii i vo prav kje se storime...

Kolku shto gledam, onie shto gi posochi ushte se zhivi i zdravi shto kazhuva deka Gospod ne go povikuva Angelot chuvar za vakvi raboti.

Ne se s'kldisuvaj za sudbinata na drugite i ako sakash da komentirash na nekoja tema, togash poveli i komentiraj po nejziniot topik, a ako nekoja ne ti se dopagja togash ne morash da komentirash.

Na krajot, bi te predupredil deka dokolku reshish da komentirash ochekuvaj repliki od chlenovi koi nema da se slozhat so onoa shto kje go napishesh i toa e NORMALNA rabota na ovoj sajt, kako shto e normalno i za bilo koe mislenje ili veruvanje na bilo koj chovek vo svetov.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk