Испечати | Затвори го прозорот

Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23385
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 02:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
Постирано од: Messenger
Наслов: Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:01
Redovno se srekjavame so vakvi situacii... sekogash se naogjame vo dilema... ponekogash i agonizirame... dali da bideme dosledni na iskrenosta ili da dozvolime ponekogash svesno da zaboravime na nea so cel da napravime dobrina?

Shto e doblesno vo takvi migovi? Dali e toa pridrzhuvanjeto kon normite, moralot i zakonite (verski i opshtestveni) bez obzir na krajniot rezultat ili dobrobitot na chovekot?

Skoro sekogash diskutirame, na eden ili drug nachin okolu toa, no sega da glasame i da go kvantizirame nashiot stav.    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:07
pak kje go pastiram mojot odgovor
koj rarbere razbere

TRAGACI PO VISTINI

http://www.tvgasm.com/newsgasm/images/moviegasm/National%20Treasure.jpg



sto e vistina?
da ja imas?, pa sekogas ja imas
no dali e vistina
vistinska vistina koja udara
koja treba da udri
ja imas, no nesakas da ja znaes
zatoa si pravis svoja idealna vistina
koja udara pomalku
nezno kako perduv

no ja imas vistinata za drug
so dignata glava ja predavas vistinata
gord so sebesi
i udara
tesko, macno,pretepano
no vistinito

nie sme tragaci po vistinata
ne svesni deka i drugite se tragaci
i deka kje ni ja predadat svojata vistina
teska, macna pretepana


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:08
Ovdeka mislish za onie beli lagi ili poentata ti  e sosema druga ? збунетост

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:10
OVDE SE MISLI i na teshki lagi i preMolcuvanja

nekoja devojka tuka na forumot napisa

ISKRENOST PO SEKOJA CENA GRANICI SO SUROVOSTA да


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:12
Jas do sega ne sum se nashol u dilema.
U sushtina i ne moze da se odgovori so 1 ili 2 na ova prashanje . Site lugje ne gi cenam i ne se trudam site da gi zashtitam od vistinata . Ako se raboti za chovek od familijata togash sum pretpazliv osven ako ne se raboti za situacija vo koja treba da donese odluka togash kje mu kazam se oti vistinska odluka mozesh da doneseh samo koga gi imash site potrebni informacii . Vo sluchaj na ne mnogu blizok ili dalechen priajtel nemam problem da mu kazam se sho treba .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 20:53
Ne znam dali bev dovolno jasen... prashanjeto i anketata se za ova:

Dali e doblesno samo da se govori 100% vistina, bez obzir kakva reperkusijha kje ima toa ili e doblesno vo odredeni priliki da se presudi dali e podobro da se izlazhe dokolku gledame deka toa kje rezultira pozitivno, so dobrina?

Znachi ako smetate deka ste ekskluzivno za 100% vistina togash pritisnete na "Vistina...", a ako ne togash pritisnete na "Laga..."

Mislam deka sega e pojasno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:01
Вистината како и лагата имаат свое лице и опачина,секоја вистина не вреди исто,а и секоја лага не значи и лоша лага.
Нечовечки е да лажеш заради лична корист,но нечовечки ли е во екстремни ситуации да ја ублажиш суровата  вистина ,да го заштитиш од дополнителни комплицирани ситуации ( паника ,стрес,депресија) својот близок?!
Тоа е реалноста....верувам дека секој од  нас се нашол во ситуација да премолчи,да ублажи сурова вистина,според мене логично и прифатливо,тоа е одразот на нашата стварност во која живееме.

За жал ниту јас неможам да се одлучам како да гласам....за одредени ситуации би гласала под број 1,а за екстремни под број 2.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:22
lugjeto povekje naebuvaat zboruvajki vistina nego laga




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:23
Originally posted by renatax renatax напиша:


Вистината како и лагата имаат свое лице и опачина,секоја вистина не вреди исто,а и секоја лага не значи и лоша лага.Нечовечки е да лажеш заради лична корист,но нечовечки ли е во екстремни ситуации да ја ублажиш суровата  вистина ,да го заштитиш од дополнителни комплицирани ситуации ( паника ,стрес,депресија) својот близок?!Тоа е реалноста....верувам дека секој од  нас се нашол во ситуација да премолчи,да ублажи сурова вистина,според мене логично и прифатливо,тоа е одразот на нашата стварност во која живееме.За жал ниту јас неможам да се одлучам како да гласам....за одредени ситуации би гласала под број 1,а за екстремни под број 2.


Toa znachi deka glasash za pod broj 2.


Pa, glasaj...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:25
Dobro bre lugje, shto e ova... site komentirate nikoj ne glasa?

Dali veruvate deka treba apsolutno sekogash da se govori vistina i samo vistina, bez obzir na posledicite ili smetate deka, spored situacijata, ponekogash podobro e da se izlazhe ako toa kje dade pozitiven rezultat?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:26
Ете....анкетава го доби првиот глас,го пробив мразот.среќа

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:30
Ajde da vi pomognam so edna ilustracija...

Trcha petogodishnoto dete so fizichka maana (ima dva pati pogolema glava od drugite deca) od ulica doma i plachejkji se frla vo majchini skutovi...

- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa...

I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete:

1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka.

2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 22:28
I jas glasav za 2 opcija среќа.Onoj shto bil vo vakva situacija znae deka e teshko da ja skriesh ili  zamaskirash surovata realnost,  kako vo primerot na Messenger...No nekogash ja odbirame taa opcija za dobro na nash*te bliski ...kolku go imame toa pravo da odluchuvame dali e toa doblesno ili ne e drugo prashanje ....veruvam deka taa odluka  ne moze da nashteti poveke od bolkata koja moze da ja dozivee nekoj koj i ne mora bash da ja spoznae.

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 23:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro bre lugje, shto e ova... site komentirate nikoj ne glasa?

Dali veruvate deka treba apsolutno sekogash da se govori vistina i samo vistina, bez obzir na posledicite ili smetate deka, spored situacijata, ponekogash podobro e da se izlazhe ako toa kje dade pozitiven rezultat?
pa?изненадувањезбунетост
 
zarem mislish deka na toa moze da se odgovori samo so ...potvrdno ili negativno?!изненадување
 
daj konkretna situacija pa ,...ke ase vidi togash...збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 00:35
Во интерес на другите а најчесто сопствениот ќе го изберам помалото зло. Нема да лажам, ама ќе премолчам.
Понекогаш кога сакаш да им ги отвориш очите на луѓето си ги затвараш вратите засекогаш кај некого.
Сум го доживеала ова и многу боли. Подобро е и да излажеш некојпат.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 01:44
Vtor primer...


Komitite begaat pred turskiot asker i se skrivaat vo podrumot na crkvata. Popot gi gleda, se krsti i pochnuva da se moli pred isusovata ikona... askerot stiga do crkvata, baraat naokolu, turskiot oficer go naogja popot i go prashuva;

- Dali aramiite se krijat vo crkvata?

I sega, ako ste vie popot, shto kje odgovorite:

1. Da, tuka se... ene, se krijat vo podrumot.

2. Ne ne sum videl nikogo... sigurno prodolzhile so beganjeto kon shumata (dvojno lazhenje - em ne ste videle, em upatuvate vo pogredhna nasoka ).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 01:47
primerot e neadekvaten

kazi mi ti mesi

za ova... tvoj dobar prijatel umetnik nacrtal slika, ti ja pokazuva i saka da doznae tvoe mislenje
ti ja gledas slikata i sfakjas deka e glupa, neubava, nekreativna prosto sranje u boja

te gleda i ceka da slusne kako ti se dopagja

aj kazi mi ti so bi odgovoril??????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 01:58
Originally posted by anakin anakin напиша:


primerot e neadekvaten



Jas postavuvam tema, jas postavuvam primeri za da ja ilustriram shto mislam so nea, ti mi kazhuvash deka primerite ne se adekvatni!

Za da znaesh dali primerite se adekvatni treba da znaesh tochno shto mislam, a za da tvrdish deka primerot sigurno ne e adekvaten treba da znaesh podobro od mene shto mislam jas...

Druga rabota e ako ti si mislel na neshto drugo dodeka si go chital vovedniot kometar, pa duri sega ti se razjasnuva temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:02
primerot ti e neadekvaten

a zal mi e sto ti ne go sfakjas,
a dali mene mi se razjasnuvat temite sega ili ne, toa jas si znam
no gledam si stanal baba vangja

големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:03
treto
ako e toa tvoja tema, kaj bre si procital deka samo toj sto kje pocne tema smee da postavuva primeri

mesi ti li si ...ili sednal nekoj na tvoj PC... ?????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:08
mislis lazenje za dobri celi

1. Da, tuka se... ene, se krijat vo podrumot.

2. Ne ne sum videl nikogo... sigurno prodolzhile so beganjeto kon shumata (dvojno lazhenje - em ne ste videle, em upatuvate vo pogredhna nasoka

zamislime deka odgovoril 1, askerite vleguvaat vo podrumot i gi ispotelape komitite kako kucinja... znaci zavrsi losho

zamislime odgovoril 2 , askerite si ispolegale vo trevata i komitite izlegoa i gi ispotepale askerite koto kucinja... znaci zavrsi pak losho


ete kolku e neadekvaten

kade e dobrata cel tuka??? vo vojna???? nema dobra cel


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:10
Teмата ме потсетува на романот "Разбој" од Владо Малески, каде останува неодговорено токму ова прашање и е оставено на читателот сам да извлече заклучок дали е благодорно тоа што на старицата Благуна, лагата дека девојката е бремена од нејзиниот син, кој починува во една борба со окупаторите и вдахнува мотив за живот, откако сиот живот го поминала во надеж во тага за починатиот маж, прерано починатите деца, па и синот кој иако останува жив, покрај сте грижа подоцна починува, a на старицата останува сосема сама.

Искрено, иако поминаа месеци откако го прочитав романот, не успеав сеуште да одговорам на прашањето дали навистина лагата дека внучето е од синот на старицата, која повторно и вдахнува живот на измачената жена и и овозможува да живее со помислата дека синот Стојмир ќе продолжи да живее преку внучето е подобра отколку вистината, која благодарение на суровоста, направи жената да остане сосема сама, единствено со својот разбој и гробот на синот во нејзиниот двор, каде ги поминувала деновите...

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:11
Originally posted by anakin anakin напиша:


kazi mi ti mesiza ova... tvoj dobar prijatel umetnik nacrtal slika, ti ja pokazuva i saka da doznae tvoe mislenjeti ja gledas slikata i sfakjas deka e glupa, neubava, nekreativna prosto sranje u bojate gleda i ceka da slusne kako ti se dopagjaaj kazi mi ti so bi odgovoril??????


Zavisi od momentot... zatoa jas glasav za odgovorot pod tochka dva:

Laga, dokolku kje pridonese za chovekovata dobrobit.

Ne sum dogmatichen i ne sledam slepo nikakva norma, zakon ili preporaka zatoa shto nekogash nekoi lugje se dogovorile taka ili zatoa shto nekoj prorok, svetec ili starec napishal "Bozhji" zakon.

Sekoj sluchaj e poseben, sekoj moment e unikaten i za sekoj od niv treba da se posveti soodvetno vnimanie. Ne treba da se odnesuva kako po avtomatizam, po shablon, spored nekakov prirachnik za zhiveenje, nebare zhivotot e odnapred odredena avtobuska linija po koja tochno znaeme kade kje se kachime, kolku stanici kje mineme i kade kje slezeme.

Zhivotot e nerpekinata buica vo koja ne mozheme dva pati da capneme vo ista voda, vo koja ne se srekjavame dva pati so ist sluchaj, vo koj NIE SAMITE ne sme dva pati isti vo dva posledovatelni chasa.

Spored toa, zoshto bi ochekuval da se odnesuvam prema mojot prijatel kako po nekoj shablon so odnapred prigotven odgovor?

Treba da procenam spored negovata sostojba dali popolezno bi bilo togash da mu ja kazham vistinata ili ne. Negovata dobrobit e vo prashanje, a ne mojata dogma na govorenje 100% vistina.

Oti bitno e dobrobitieto na chovekot, a ne slepoto drzhanje za pravilata, normite i propisite.


P.S. Ne se nerviraj ako rekov "Druga rabota e AKO ti si mislel na neshto drugo dodeka si go chital vovedniot kometar, pa duri sega ti se razjasnuva temata. Rekov AKO, a ne tvrdev deka si mislel. I ne rekov deka ne smeesh da postavish drug primer.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:15
bitno e mesi da go nasmees

zasto ti na umetnikot nemozes nitu da mu pomognes nitu da mu odmognes vo negovata kreacija i ponatamosna umetnicka kariera, za toa se kriticari ili negovi musterii

ti si samo negov prijatel, koj ima zadaca da bide samo prijatel,


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:28
Pa dobronamernata laga mozhe da bide i smeshka, neli? Mozhe da bide bilo shto vo dadeniot moment.

Kje reagiram onaka kako shto kje me navede situacijata. Mozhe kje ja kazham vistinata (iako tvojov primer ne e advekvaten bidejki se raboti za subjektivnnost), ako vidam deka taka e najdobro, mozham da kazham laga, mozham da premolcham, mozham da go prasham nekoi raboti vo vrska so slikata, idejata, mozhebi vo diskusija kje go navedam samiot da dojde do odgovor...



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 02:54
tocno
subjektivnosta e vo prasanje

i zatoa e vazno... treba da se naucime da lazeme vo subjektivnite okolnosti
togas svetot e poubav

inaku slikata e mozebi dobra i kje se prodade

no toj te prasuva tebe kako ti se dopagja, a tebe ne ti se dopagja ic... no koe fajde od kazuvanje istina... koga i taka taa ne vodi kon napred


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 03:16
Znachi i ti glasah za odgovorot vo anketata pod tochka 2, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 11:29
за да можам да одберам од овие 2 понудени одговори , тогаш треба да имам ситуација прво на која треба да и барам џаре.... во спротивно не можам да гласам затоа што не се носам според однапред испишани правила...среќатрепкање

-------------


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 13:25
glasav za vistinata.ako se raboti za mali deca ke premolcime,sokrieme i ako treba ke izlazeme zosto se mali,osetlivi.No na vozrasni ke im ja kazam direktno vistinata.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 13:58
normalno !
 
...toa mu doagja kako koga ,nekoj na nekoj prosjak  shto burichka niz kontejnerite, da mu kaze  deka dobro izgleda,
...samo za da ne se pochuvctvuva ovoj ..navreden ili povreden!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 14:10
Originally posted by anakin anakin напиша:

primerot e neadekvaten

kazi mi ti mesi

za ova... tvoj dobar prijatel umetnik nacrtal slika, ti ja pokazuva i saka da doznae tvoe mislenje
ti ja gledas slikata i sfakjas deka e glupa, neubava, nekreativna prosto sranje u boja

te gleda i ceka da slusne kako ti se dopagja

aj kazi mi ti so bi odgovoril??????



Иако прашањето не е поставено за мене јас би одговорила вака:

Абе брат, искрено сликава не ме фасцинира воопшто. Сепак јас не сум доволно компетентна личност за да ја оценам сликата, а впрочем секој си има свој вкус , па не сме сите луѓе исти.....разбираш среќа


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 14:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde da vi pomognam so edna ilustracija...

Trcha petogodishnoto dete so fizichka maana (ima dva pati pogolema glava od drugite deca) od ulica doma i plachejkji se frla vo majchini skutovi...

- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa...

I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete:

1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka.

2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )



На ова би одговорила вака:

Ако сине, нека викаат децата што сакаат и тие не се поарни од тебе среќа


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 14:13
Гласав за вистина


Цел мој живот сум искрена во апсолутно секоја ситуација и ич не се устручавам да го кажам она што јас го мислам , колку и да е тоа навредливо за некој





Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 14:17
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..........- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa...

I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete:

1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka.

2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )



На ова би одговорила вака:

Ако сине, нека викаат децата што сакаат и тие не се поарни од тебе среќа
princeso...alal da ti e za dogovorot!да
 
..i  ne go vikam toa samo zatoa shto ti si toa!голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 14:19

Вистина и само вистинасреќа

Како што сум јас искрена со луѓето кои ми значат и ги ценам, би сакала да ми биде возвратено на ист начинда

Подобро кажи ми ја вистината во лице, отколку да дознаам за неа од некој трет, тоа би ми било поболно.



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 15:25
sekojpat koga ke upotrebime "ponekogash" vo nasite recenici bez smisol....doagja samo...BEZ SMISOL...

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 16:08
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Вистина и само вистинасреќа

Како што сум јас искрена со луѓето кои ми значат и ги ценам, би сакала да ми биде возвратено на ист начинда

Подобро кажи ми ја вистината во лице, отколку да дознаам за неа од некој трет, тоа би ми било поболно.

 
 
Poentata ne e kako sakash drugite da bidat kon tebe tuku kakva si ti kon drugite . Zarem ima nekoj sho saka da go lazat....


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 16:58
Гласам за вистина....

Понекогаш, не е битно што ќе кажеш, битно е како ќе го кажеш нештото, во кој момент, и сл. Вистината не е болна, ако е кажана со љубов, и ако е за вистинската цел ( вистинската според нас, нели). Нема човек кој не го осетил тоа: буквално истото нешто кажано од двајца луѓе на два различни начини, различно се доживува: на едниот можеме да му кажеме БРАВО, а другиот ќе го негираме....

Примерот со другарот и сликата: јас би му кажала дека не ми се допаѓа, и би објаснила зашто. Затоа што го сакам и не е фер да му давам погрешен фидбек: колку што е тоа за мене, толку е и за него ок.

Вистината и лагата се лице и опачина, а на крајот се’ е во името на вистината среќа


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 17:31
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..........- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa... I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete: 1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka. 2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )
На ова би одговорила вака:Ако сине, нека викаат децата што сакаат и тие не се поарни од тебе среќа
princeso...alal da ti e za dogovorot!да
 

..i  ne go vikam toa samo zatoa shto ti si toa!голема%20насмевка



Kazhenoto ne e samo odbegnuvanje tuku i laga: тие не се поарни од тебе.

Kako mozhe toa da bide "vistina" ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 17:34
Originally posted by Kali Kali напиша:

Гласам за вистина....

Понекогаш, не е битно што ќе кажеш, битно е како ќе го кажеш нештото, во кој момент, и сл.
Вистината не е болна, ако е кажана со љубов, и ако е за вистинската цел (
вистинската според нас, нели). Нема човек кој не го осетил тоа: буквално истото
нешто кажано од двајца луѓе на два различни начини, различно се
доживува: на едниот можеме да му кажеме БРАВО, а другиот ќе го негираме....

Примерот со другарот и сликата: јас би му кажала дека не ми се допаѓа, и
би објаснила зашто. Затоа што го сакам и не е фер да му давам
погрешен фидбек: колку што е тоа за мене, толку е и за него ок.

Вистината и лагата се лице и опачина, а на крајот се’ е во името на вистината среќа


Znachi na prviot primer so deteto bi rekla neshto kako:

- Sine, navisitna imash glava kako fudbalska topka, ama mama mnogu te saka tokmu takov...mama ne saka deca so pomali glavi.



A na turskiot oficer kje mu kazhesh nekako:

- Sokrieni se dolu vo podrumot na crkvata, samo ostavi gi na mira... dechishta be, ne znaat shto pravat... tinejdzheri, nashle pushki nekade pa si igaat "indijanci i kaubojci"... ostavi gi, nema nikakov zijan da napravat.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 17:39
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

glasav za vistinata.ako se raboti za mali deca ke premolcime,sokrieme i ako treba ke izlazeme zosto se mali,osetlivi.No na vozrasni ke im ja kazam direktno vistinata.


Znachi na turskiot oficer so askerot zad nego direktno vo lice kje mu ja plesnesh vistinata:

- Efendi, komitite se dolu vo vizbata na crkvata! Jas nikogash ne lazham, zhimi svetata Isosova ikona na oltaron!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 17:42
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Гласав за вистина Цел мој живот сум искрена во апсолутно секоја ситуација и ич не се устручавам да го кажам она што јас го мислам , колку и да е тоа навредливо за некој


Toa znachi deka na turskiot oficer bez tronka ustruchavanje i bez obzir kolku kje se navredi kje mu kazhesh direktno vo lice:

- Ene gi komitite vo podrumot! Tamu kje gi najdesh site do eden!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 17:46
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Вистина и само вистинасреќа


Како што сум јас искрена со луѓето кои ми значат и ги ценам, би сакала да ми биде возвратено на ист начин




Toa znachi deka onie koi ne ti znachat nishto i ne gi cenish mozhesh da gi izlazhesh, neli?


Patem, prashanjeto ne e specifichno postaveno vo odnos samo za onie koi neshto ni znachat i gi cenime.



Kako kje mu odgovorish na deteto?

Kako kje mu odgovorish na turskiot oficer koj gi bara komitite?




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:00
Tret primer:

Vash semeen chlen (tatko, majka, brat, sestra, sin, kjerka...), prijatel, poznanik ili sosem sluchajno sretnat chovek, se naogja vo bolnica. Vie chekate vo hodnikot i gi slushate lekarite kako konstatiraat deka chovekot e neizlechivo bolen i deka shansite se deka nema da prozhivee povekje od dva meseci.

Vie vleguvate vo sobata na bolniot i toj, zabelezhuvajkji preku otvorenata vrata deka lekarite komentirale za nego gledajkji gi naodite, ve prashuva potpolno razocharan i deprimiran:

- Shto velat lekarite, dali kje umram?


Shto kje odgovorite vie?

1. Da, lekarite rekoa deka ne gledaat nikakva shansa oti kje zhiveesh povekje od dva meseci.

2. Lekarite velat deka situacijata ti e seriozna, no ne mislat deka tokmu taa kje bide prichinata na tvoeto umiranje (vistina + laga).


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Znachi na prviot primer so deteto bi rekla neshto kako:

- Sine, navisitna imash glava kako fudbalska topka, ama mama mnogu te saka tokmu takov...mama ne saka deca so pomali glavi.



A na turskiot oficer kje mu kazhesh nekako:

- Sokrieni se dolu vo podrumot na crkvata, samo ostavi gi na mira... dechishta be, ne znaat shto pravat... tinejdzheri, nashle pushki nekade pa si igaat "indijanci i kaubojci"... ostavi gi, nema nikakov zijan da napravat.


Не бе Меси, што ти паѓа на памет....јас ги почитувам децата, а пак камоли мое дете: зар би можела да му кажам нешто што звучи толку заникаде и скоро навредливо за неговото мозоче?среќа Ќе изберам многу подобар начин за да му ја кажам- вистината.

Во суштина, вистината не секогаш е фер, животот не секогаш е фер: некои работи човек едноставно треба да ги помине. Конкретно за вториот пример...може евентуално и да му кажам: не, не се тука; или ја копав нивава цел ден, ништо не знам:). Во оваа ситуација, во тој момент, не е фокусот во тоа дека нив ги лажам, и не сметам дека нив ги лажам туку дека ги почитувам луѓето кои треба да се заштитат, дека е тоа вистинското нешто што треба да се направи.
Може и да им кажам, внатре се: ако знам дека овие внатре ќе ги натепаат тие надвор.

Гледаш, што е правилно а што не, што е вистина а што не, ние бираме и проценуваме. среќа
На крајот, се е во знакот на тоа што тебе те води како вистинито. Поболно е да го излажам моето дете и за мене и за него, отколку на вистински начин да му ја кажам вистината.
А ако го ’’излажеш’’ турскиот аскер...па нема зашто лошо да се чувствуваш, нели?


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..........- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa... I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete: 1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka. 2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )
На ова би одговорила вака:Ако сине, нека викаат децата што сакаат и тие не се поарни од тебе среќа
princeso...alal da ti e za dogovorot!да
 

..i  ne go vikam toa samo zatoa shto ti si toa!голема%20насмевка



Kazhenoto ne e samo odbegnuvanje tuku i laga: тие не се поарни од тебе.

Kako mozhe toa da bide "vistina" ?



За мајката , детето секогаш ќе биде над сите останати , па во тој контекст е напишан мојот коментар , без разлика дали детето е сакато, хендикипирано, ретардирано , мајчинската љубов не и дозволува да си го лажи детето


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:10
Originally posted by Kali Kali напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Znachi na prviot primer so deteto bi rekla neshto kako:

- Sine, navisitna imash glava kako fudbalska topka, ama mama mnogu te saka tokmu takov...mama ne saka deca so pomali glavi.



A na turskiot oficer kje mu kazhesh nekako:

- Sokrieni se dolu vo podrumot na crkvata, samo ostavi gi na mira... dechishta be, ne znaat shto pravat... tinejdzheri, nashle pushki nekade pa si igaat "indijanci i kaubojci"... ostavi gi, nema nikakov zijan da napravat.
Не бе Меси, што ти паѓа на памет....јас ги почитувам децата, а пак камоли мое дете: зар би можела да му кажам нешто што звучи толку заникаде и скоро навредливо за неговото мозоче?среќаВо суштина, вистината не секогаш е фер, животот не секогаш е фер: некои работи човек едноставно треба да ги помине, и не можат да се ублажат. Конкретно за вториот пример...може и да му кажам, и тоа мртва ладна: не, не се тука. Во оваа ситуација, не е фокусот во тоа дека нив ги лажам, туку дека ги почитувам луѓето кои треба да се заштитат, дека е тоа вистинското нешто што треба да се направи.Може и да им кажам, внатре се: ако знам дека овие внатре ќе ги натепаат тие надвор.Гледаш, што е правилно а што не, што е вистина а што не, ние бираме и проценуваме. среќаНа крајот, се е во знакот на тоа што тебе те води како вистинито. Поболно е да го излажам моето дете и за мене и за него, отколку на вистински начин да му ја кажам вистината. А ако го ’’излажеш’’ турски аскер...па нема зашто лошо да се чувствуваш, нели?


Znachi togash ti se slozhuvash so vtorata opcija vo anketata.

Kako shto replicirash sega, gledam deka se slozhuvash so onoa shto mu odgovoriv na anakin, deka toa zavisi od situacijata.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Гласав за вистина Цел мој живот сум искрена во апсолутно секоја ситуација и ич не се устручавам да го кажам она што јас го мислам , колку и да е тоа навредливо за некој


Toa znachi deka na turskiot oficer bez tronka ustruchavanje i bez obzir kolku kje se navredi kje mu kazhesh direktno vo lice:

- Ene gi komitite vo podrumot! Tamu kje gi najdesh site do eden!



Точно така.

Сакаш верувај - сакаш не , но и во реалниот живот искрено си кажувам за се што ќе ме прашаат. Дури и моиве родители и сестра ми често ме критикуваат , и постојано ме упредупредуваат „ Ќерко ти многу ќе страдаш со твојата искреност „

Јас ако се обидам да лажам цело време имам грижа на совест и тоа одма ќе го примети секој , затоа си живеам со мојата искреност , барем ми е мирна главата.

Жив пример: бившиот дечко знаеше дека не го сакам , бидејќи јас уште на почетокот сама му кажав , но ете сепак беше со мене.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:12
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..........- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa... I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete: 1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka. 2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )
На ова би одговорила вака:Ако сине, нека викаат децата што сакаат и тие не се поарни од тебе среќа
princeso...alal da ti e za dogovorot!да
 

..i  ne go vikam toa samo zatoa shto ti si toa!голема%20насмевка



Kazhenoto ne e samo odbegnuvanje tuku i laga: тие не се поарни од тебе.

Kako mozhe toa da bide "vistina" ?
За мајката , детето секогаш ќе биде над сите останати , па во тој контекст е напишан мојот коментар , без разлика дали детето е сакато, хендикипирано, ретардирано , мајчинската љубов не и дозволува да си го лажи детето


No Mindy, ti ne zabelezhuvash deka so svojot odgovor pravish tokmi obratno od onoa shto komentirash.

Tvrdish deka majchinskata ljubov ne dozvoluva da si go lazhe deteto, a praktichno so tvojot odgvoor ne ja govorish vistinata i lazhesh. Vo tvojot odgovor nema aposlutno nishto od vistinata.


Patem, shto kje im odgovorish na turskiot oficer i na chovekot vo bolnicata?







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tret primer:

Vash semeen chlen (tatko, majka, brat, sestra, sin, kjerka...), prijatel, poznanik ili sosem sluchajno sretnat chovek, se naogja vo bolnica. Vie chekate vo hodnikot i gi slushate lekarite kako konstatiraat deka chovekot e neizlechivo bolen i deka shansite se deka nema da prozhivee povekje od dva meseci.

Vie vleguvate vo sobata na bolniot i toj, zabelezhuvajkji preku otvorenata vrata deka lekarite komentirale za nego gledajkji gi naodite, ve prashuva potpolno razocharan i deprimiran:

- Shto velat lekarite, dali kje umram?


Shto kje odgovorite vie?

1. Da, lekarite rekoa deka ne gledaat nikakva shansa oti kje zhiveesh povekje od dva meseci.

2. Lekarite velat deka situacijata ti e seriozna, no ne mislat deka tokmu taa kje bide prichinata na tvoeto umiranje (vistina + laga).


Кога го напишав првиот мој пост на темава мислев токму на ваква екстремна ситуација и воопшто не се двоумев да кликнам  на одговор број 2.
Нека не сум закитена со титула искрена,наречете ме личност без доблест, ама јас пак ќе повторам....не се срамам да ја премолчам,извртам,ублажам ваквата сурова вистина употребувајќи  ја  како опција за одговор онаа втората реченица .


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:22
Е многу се нервирам вака кога не знам да се изразам лутина


Мојот коментар на кој цврсто си стојам е дека мајката не може да ги сака другите деца ,па да го омаловажува своето

тоа јас би го разбрала пример како мајка ми мене да ми рече : ќерко многу си глупа, другарките твои се попаметни


и автоматски ќе чувствувам одбивност и ќе имам чувство дека мајка ми не ме сака ич


Значи она што сакав да го кажам дека воопшто не е лажење коментарот што сакам да му го кажам на детето бидејќи го сакам и не го гледам со други очи оти тие другите деца мене не ми значат ништо


Уффффффффффф, не знам дали овој пат ме сфати што сакав да кажам ух


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tret primer:

Vash semeen chlen (tatko, majka, brat, sestra, sin, kjerka...), prijatel, poznanik ili sosem sluchajno sretnat chovek, se naogja vo bolnica. Vie chekate vo hodnikot i gi slushate lekarite kako konstatiraat deka chovekot e neizlechivo bolen i deka shansite se deka nema da prozhivee povekje od dva meseci.

Vie vleguvate vo sobata na bolniot i toj, zabelezhuvajkji preku otvorenata vrata deka lekarite komentirale za nego gledajkji gi naodite, ve prashuva potpolno razocharan i deprimiran:

- Shto velat lekarite, dali kje umram?


Shto kje odgovorite vie?

1. Da, lekarite rekoa deka ne gledaat nikakva shansa oti kje zhiveesh povekje od dva meseci.

2. Lekarite velat deka situacijata ti e seriozna, no ne mislat deka tokmu taa kje bide prichinata na tvoeto umiranje (vistina + laga).



Без размислување ќе го кажам првиот одговор со 100 % сигурност


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:25
Третиот пример со болницата: и тука, гласам за првата опција, за вистината.

Тоа што велиш Меси, дека зависи од ситуацијата: и дали нешто ќе одредиме за лага и вистина е исто толку субјективно бидејќи има врска со лични длабоки чувства на вредности.

И велиш на Минди, во твојот одговор нема ништо од вистината: а кој ја одредува вистината? Ти, или таа? Дали има само една вистина?

Лага е грд збор за нешто што е толку вистинско за тебе како постапка, и во случајот со аскерот го губи значењето на лага:) Значи, ако го излажеш ’’аскерот’’, можеш да ги спасиш луѓето...ако го излажеш детето, или блискиот кој е сериозно болен- многу ќе го навредиш, според мене. Тој има право да знае дека му се ближи смртта, и да си ги ’’заврши работите’’ кои му се важни.

П.С. Јас како портпарол на Минди, ама ми се погоди за поентата на тоа што го мислам :)




Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 18:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..........Znachi togash ti se slozhuvash so vtorata opcija vo anketata.

Kako shto replicirash sega, gledam deka se slozhuvash so onoa shto mu odgovoriv na anakin, deka toa zavisi od situacijata.




...pa , zoshto togash barash otsechni odgovori i toa  samo na dve prashanja?изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 20:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Redovno se srekjavame so vakvi situacii... sekogash se naogjame vo dilema... ponekogash i agonizirame... dali da bideme dosledni na iskrenosta ili da dozvolime ponekogash svesno da zaboravime na nea so cel da napravime dobrina?

Shto e doblesno vo takvi migovi? Dali e toa pridrzhuvanjeto kon normite, moralot i zakonite (verski i opshtestveni) bez obzir na krajniot rezultat ili dobrobitot na chovekot?

Skoro sekogash diskutirame, na eden ili drug nachin okolu toa, no sega da glasame i da go kvantizirame nashiot stav.    

Прво и многу битно, треба да се запрашаме зошто воопшто лажеме. Лажеме за да заштитиме блиска личност, која и онака никогаш нема побарано од нас да ја лажеме?
Лажеме за да се заштитиме самите себе, да не им откриеме на останатите всушност какви сме?
Лажеме за да креираме подобра илузија од реалноста?
Лажеме за да "заштитиме" блиска личност или за да го подхраниме нашето его, кое длабоко од дното на нашата душа ќе ни каже колку добра личност сме?

Сите лажеме и сите плачеме и се жалиме кога ќе бидеме излажани. Тогаш, зошто сеуште лажеме?

Нема добра лага или добра вистина. Постои само цел која ги оправдува средствата.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde da vi pomognam so edna ilustracija...

Trcha petogodishnoto dete so fizichka maana (ima dva pati pogolema glava od drugite deca) od ulica doma i plachejkji se frla vo majchini skutovi...

- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa...

I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete:

1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka.

2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )


Па белким детето не е слепо па да не може да примети во огледало колкава глава има.
Како и да е, примеров навистина мене ми изгледа неадекватен. Таа е мајка на тоа дете и мора да го прифати онаков каков што е.

Но што би се случило со идната женска/жена (како сакате) на тоа дете. Ќе му вика дека има мало главче, или дека го љуби онаков каков што е, со сите негови маани и доблести?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 22:29
Originally posted by Mindy Mindy напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Гласав за вистина Цел мој живот сум искрена во апсолутно секоја ситуација и ич не се устручавам да го кажам она што јас го мислам , колку и да е тоа навредливо за некој


Toa znachi deka na turskiot oficer bez tronka ustruchavanje i bez obzir kolku kje se navredi kje mu kazhesh direktno vo lice:

- Ene gi komitite vo podrumot! Tamu kje gi najdesh site do eden!
Точно така.Сакаш верувај - сакаш не , но и во реалниот живот искрено си кажувам за се што ќе ме прашаат. Дури и моиве родители и сестра ми често ме критикуваат , и постојано ме упредупредуваат „ Ќерко ти многу ќе страдаш со твојата искреност „Јас ако се обидам да лажам цело време имам грижа на совест и тоа одма ќе го примети секој , затоа си живеам со мојата искреност , барем ми е мирна главата. Жив пример: бившиот дечко знаеше дека не го сакам , бидејќи јас уште на почетокот сама му кажав , но ете сепак беше со мене.


OK Mindy.

Samo kje te potsetam na naslovot na temata:

Shto e doblest: 100% vistina ili ponekogash laga?

Znachi ne se rabpti za postojano kontinuirano lazhenje, kako shto replicirash, tuku za ponekogash laga, spored ekskluzivnsta na momentot.

V sekoj sluchaj, go prifakjam tvojot odgovor kako potpolno validen - ti govorish sekogash vistina, bez obzir na posledicite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 22:36
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Е многу се нервирам вака кога не знам да се изразам лутинаМојот коментар на кој цврсто си стојам е дека мајката не може да ги сака другите деца ,па да го омаловажува своето тоа јас би го разбрала пример како мајка ми мене да ми рече : ќерко многу си глупа, другарките твои се попаметни и автоматски ќе чувствувам одбивност и ќе имам чувство дека мајка ми не ме сака ич Значи она што сакав да го кажам дека воопшто не е лажење коментарот што сакам да му го кажам на детето бидејќи го сакам и не го гледам со други очи оти тие другите деца мене не ми значат ништо Уффффффффффф, не знам дали овој пат ме сфати што сакав да кажам ух


Ma jas potpolno te sfakjam, no mislam deka ti ne razbirash oti toa nema vrska so iskrenosta. Tuka si vo celosna kontradikcija vo sporedba so komentarot shto go napravi vo prethodnite replki. Vo odgovorot so turskiot asker rekov deka go prifakjam tvojot stav na potpolno, celosno i nepokoleblivo govorenje na vistina i samo vistina, bez obzir na posledicite, a vamu gledam deka go menuvash toj stav i velish neshto sosem drugo.

Ti go lazhesh deteto za da ne mu se rodi chuvstvo na nesakanje od tvoja strana.

A toa e onoa shto go navedov vo vtorata opcija - nema da bidesh iskrena vo odredeni sluchai za da napravish dobro na choveka.

Ti tokmu toa bi go napravila so deteto!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 22:53
Originally posted by Kali Kali напиша:








Третиот пример со болницата: и тука, гласам за првата опција, за вистината. Тоа што велиш Меси, дека зависи од ситуацијата: и дали нешто ќе одредиме за лага и вистина е исто толку субјективно бидејќи има врска со лични длабоки чувства на вредности.И велиш на Минди, во твојот одговор нема ништо од вистината: а кој ја одредува вистината? Ти, или таа? Дали има само една вистина?Лага е грд збор за нешто што е толку вистинско за тебе како постапка, и во случајот со аскерот го губи значењето на лага:) Значи, ако го излажеш ’’аскерот’’, можеш да ги спасиш луѓето...ако го излажеш детето, или блискиот кој е сериозно болен- многу ќе го навредиш, според мене. Тој има право да знае дека му се ближи смртта, и да си ги ’’заврши работите’’ кои му се важни. П.С. Јас како портпарол на Минди, ама ми се погоди за поентата на тоа што го мислам :)


Pa, ne se slozhuvam so kazhanoto Kali...

1. Ako komitite bea kriminalci, a askerot policija koja gi goni, bez razmisluvanje kje im kazhev kade se sokrienite. No vo sluchaj so borci za sloboda na mojot narod protiv okupatorot i ugnetuvachot... izvini, ama nikogash nema da se stavam na strana na neprijatelot i protiv mojot narod, majka, tatko, sestra i brat, samo za da si go zadrzham mojot prechist lik na moralist koj sekogash kazhuva samo vistina i nishto drugo.

2. Odgovorot za deteto ne beshe nikakva vistina bidejki taa NE ODGOVORI na prashanjeto, a zgora na toa prokomentira deka nejzinoto dete e podobro od site drugi. Shto e toa, vistina? Kako dojde do TAA "vistina", deka site deca se poloshi od nejzinoto?

3. Za terminalno bolniot... lekarite imaat svoe mislenje spored postoechkite statistiki, no sekoj sluchaj e unikaten sam po sebe i ne e nekakva sredna statistika. Isto taka mnogu dobro e poznato deka lugje koi statistichki bile izbrishani od postoenjeto napravile chudo i prezhiveale zatoa shto bile motivirani so informacija deka nivniot sluchaj ne e tragichen, kako shto se znaat suchai na lugje koi pochinale poradi sprotivni motivacii, a ne moralo taka da se zavrshi.

Tokmu proadi toa, kako i poradi chuvstvoto so koe mora da zhivee chovekot do eventualniot kraj na svojot zhivot, jas ne bi mu ja rekol prognozata na lekarite, tuku bi odgovoril pod broj dva. Ne znam kako e so tebe, no jas nema da bidam nimalu srekjen ako so kazhuvanje na vistinata nekomu ne mu napravam nishto dobro, tuku naprotiv, bi mu go otezhnal i zagorchil natamoshniot zhivotot. Od druga strana, bezdgrugo deka vistinata kje ja spodelam so negovite najbliski kako bi mozhele da se podgvotvat za mozhntiot tragichen kraj.


P.S. Ne znam kako dojde do nikot "Kali", no dali znaesh deka toa ime ima mnogu vazhno znachnje na edna strana na svetot?




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 00:24
birajte izmegju iskrenosta i mudrostaголема%20насмевка



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 00:25
Originally posted by anakin anakin напиша:

birajte izmegju iskrenosta i mudrostaголема%20насмевка

sepak mudrosta


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 00:26
tocen odgovor

za anketa glasaa za 1 tocka osum pomalku ili povekje surovi forumdzii


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 00:32
aha,..znachi i ti si  otsechen ,..изненадување
 
...t.e ili iskren ili...neiskren ,...t.e ...mudar!
 
a be ajde!..hahahaa..........


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 00:43
aha
taka nekako kje mu dojde toa
газење%20од%20смеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 02:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Redovno se srekjavame so vakvi situacii... sekogash se naogjame vo dilema... ponekogash i agonizirame... dali da bideme dosledni na iskrenosta ili da dozvolime ponekogash svesno da zaboravime na nea so cel da napravime dobrina?

Shto e doblesno vo takvi migovi? Dali e toa pridrzhuvanjeto kon normite, moralot i zakonite (verski i opshtestveni) bez obzir na krajniot rezultat ili dobrobitot na chovekot?

Skoro sekogash diskutirame, na eden ili drug nachin okolu toa, no sega da glasame i da go kvantizirame nashiot stav.    




Lazenje nikako...osven vo nekoi epten  nesekojdnevni i epten ekstremni situacii, koga mora nesto da premolcis ili da skries za dobroto na bliskite.

Iako mislam deka nema podobra rabota od toa na svoite bliski da im ja kazuvas vistinata.

Mene  mi e navika i polesno mi e da si kazuvam onaka kako sto e, otkolku da lazam.


Ako redovno i sekojdnevno upotrebuvame laga ke ni stane navika da lazeme.


Lagata si  e laga, ma kolku i da racionalizirame  deka e "bela" ili  " mala."


Lazenjeto nikako ne e doblest.




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 03:29
KINGDAVID, anketata glasi "Shto e doblest: 100% vistina ili ponekogash laga?"

Pod onoa "100% vistina" se smeta "sekogash vistina". Nemav prostor da go napisham zborot "sekogash", pa zatoa morav da napravam supstitucija so "100%".

Znachi ne se govori za redovno lazhenje, tuku tokmu za nekoi iskluchitelni sluchai, kako na primer onie koi gi posochiv.

Ne se raboti nitu za toa dali lagata e mala ili golema. Taa mozhe da bide bilo kakva.

Se raboti za neshto mnogu esencijalno - dali nasheto ispravno, moralno i zakonsko odnesuvanje go neguvame poradi nas, bez da ne interesira kako se reperkuira kon onie so koi bituvame ili tokmu eventualnite posledicite od nasheto odnesuvanje gi zemame vo obzir pred bilo kako da postapime?

Znachi dali e doblesno slepoto pridrzhuvanje kon moralnite i zakonskite normi koi nekogash mozhat da nanesat bol i zlo ili e doblesno ponekogash da odstapime od tie normi za da gi izbegneme posochenite negativni posledici?

Shto e imperativot vo doblesnoto odnesuvanje kon drugite lugje: nie da se chuvstvuvame dobro zatoa shto ne sakame da ne "grize sovest" i "boli glava" oti vo nekoja prilika sme gi zgazile nash*te normi ili da napravime drugite da se chuvstvuvaat dobro na smetka na nasheto otstapuvanje od lichno prifatenite normi?

Sto e doblesno, da im se napravi dobro na lugjeto ili slepo da se pridrzhuvame na zakonot bez da ne interesira za posledicite?

Dali lugjeto postojat za zakonot ili zakonot postoi za lugjeto?

Ne znam dali sum sega pojasen?







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 03:47

 Ah bre messi, primerite ti se vistinski biseri, sega gi poglednav:

1.Dete so glava kako fudbalska topka? голема%20насмевка

2. Vrakjanje so vremenska masina vo 1903 i slucka pop,  komiti i turski asker голема%20насмевка

Inaku da dadam komentar za ova sto go rece ti pogore:

"Znachi dali e doblesno slepoto pridrzhuvanje kon moralnite i zakonskite normi koi nekogash mozhat da nanesat bol i zlo ili e doblesno ponekogash da odstapime od tie normi za da gi izbegneme posochenite negativni posledici? "


Tokmu pridrzuvanjeto kon moralnite i zakonski normi ke ni pomognat da ne im naneseme zlo na svoite blizni.

Podobro nekogas da premolcime nesto otkolku da izmisluvame lagi.


P.S. Ne mozam da glasam na anketata zatoa sto ne e dobro formulirana.

Kako i da glasam od dvete opcii nema da izleze pravilno i moralno .

Ne e bas taka crno i belo.

Pozdrav ! да



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 03:52
KINGDAVID, shto pretstavuva za tebe premolchuvanje?

Vo sekojdnevniot zhivot toa pretstavuva potvrda za koja ne se ima hrabrost da se verbalizira. Vo sprotivno se izjasnuva negativno.

Vo sekoj sluchaj, prashanjeto ne e za premolchuvanje, beganje od soochuvanjeto so situacijata, tuku za davanje odgovor.


Patem, kakov odgovor imash za ostanatite primeri?







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tret primer:

Vash semeen chlen (tatko, majka, brat, sestra, sin, kjerka...), prijatel, poznanik ili sosem sluchajno sretnat chovek, se naogja vo bolnica. Vie chekate vo hodnikot i gi slushate lekarite kako konstatiraat deka chovekot e neizlechivo bolen i deka shansite se deka nema da prozhivee povekje od dva meseci.

Vie vleguvate vo sobata na bolniot i toj, zabelezhuvajkji preku otvorenata vrata deka lekarite komentirale za nego gledajkji gi naodite, ve prashuva potpolno razocharan i deprimiran:

- Shto velat lekarite, dali kje umram?


Shto kje odgovorite vie?

1. Da, lekarite rekoa deka ne gledaat nikakva shansa oti kje zhiveesh povekje od dva meseci.

2. Lekarite velat deka situacijata ti e seriozna, no ne mislat deka tokmu taa kje bide prichinata na tvoeto umiranje (vistina + laga).




Samo vo ovoj primer mozam da  opravdam laga  bidejki e navistina ekstremen slucaj  kako sto navedov pogore.

Ili da pojasnam podobro, ne bi ja kazal celata vistina za da mu dadam volja na pacientot da ozdravi.

Covekovata volja ako se aktivira moze i cuda da pravi.

 Mnogu lugje se dignale od smrtna postela, zatoa sto ne im bila kazana vistinskata situacija za nivnoto zdravje iako bile otpisani od lekarite kako beznadezni slucai.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:07
Chetvrt primer...

Trigodishnoto dete vi trcha presrekjno vo pregratka prashuvajkji bez zdiv:

- Tato (mamo) dali kje mi donese Dedo Mraz igrachka za Nova Godina? A dali kje se slikam so nego, a?

Shto kje mu odgovorite:

1. Ne sine, Dedo Mraz ne postoi i zatoa jas kje ti kupam igrachka, a za slikanje... ako tolku sakash kje te slikame so eden chichko koj e oblechen kako Dedo Mraz.

2. Sekako sine deka Dedo Mraz kje ti ja donese najubavata igrachka na svetot! Kje ti ja donese na sanka shto ja vlechat elenchinjata, kje se protne preku odzhakot i dodeka spiesh toj kje ti ja stavi pokraj elkata... a potoa kje otideme da se slikash so nego!



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:09
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tret primer:

Vash semeen chlen (tatko, majka, brat, sestra, sin, kjerka...), prijatel, poznanik ili sosem sluchajno sretnat chovek, se naogja vo bolnica. Vie chekate vo hodnikot i gi slushate lekarite kako konstatiraat deka chovekot e neizlechivo bolen i deka shansite se deka nema da prozhivee povekje od dva meseci.

Vie vleguvate vo sobata na bolniot i toj, zabelezhuvajkji preku otvorenata vrata deka lekarite komentirale za nego gledajkji gi naodite, ve prashuva potpolno razocharan i deprimiran:

- Shto velat lekarite, dali kje umram?


Shto kje odgovorite vie?

1. Da, lekarite rekoa deka ne gledaat nikakva shansa oti kje zhiveesh povekje od dva meseci.

2. Lekarite velat deka situacijata ti e seriozna, no ne mislat deka tokmu taa kje bide prichinata na tvoeto umiranje (vistina + laga).
Samo vo ovoj primer mozam da  opravdam laga  bidejki e navistina ekstremen slucaj  kako sto navedov pogore.Ili da pojasnam podobro, ne bi ja kazal celata vistina za da mu dadam volja na pacientot da ozdravi.Covekovata volja ako se aktivira moze i cuda da pravi. Mnogu lugje se dignale od smrtna postela, zatoa sto ne im bila kazana vistinskata situacija za nivnoto zdravje iako bile otpisani od lekarite kako beznadezni slucai.



Togash ti si za vtoriot odgovor na anketata:

Laga, dokolku kje pridonese za chovekovata dobrobit.


Glasaj pod vtorata opcija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:14

 Jas bi glasal za treta opcija ako stavis: Samo ako  se raboti za zivot i smrt, togas( eventualno) bi izlagal- za dobroto na covekot.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:32
Tokmu toa e vtorata opcija! Zarem spasuvanje zhivot ne e dobroto za chovekot???

Duri dadov i konkreten primer za toa, neli?

Treba da se razbere deka ne sum vo mozhnost da gi navedam site mozhni primeri koi mozhat da se sluchat vo zhivotot, no toa e tokmu onoa so koe se slozhuvash i ti.

Znachi od dvete opcii ti ja odbirash onaa koja veli deka vistinska doblest e onaa koja se grizhi za chovekovata dobrobit, pa ako toa znachi deka treba da se izlazhe za da se spasi negoviot zhivot, ti si spremen da go napravish toa namesto da govorish vistina (shto e pretstaveno so prviot odgovor).






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Znachi od dvete opcii ti ja odbirash onaa koja veli deka vistinska doblest e onaa koja se grizhi za chovekovata dobrobit, pa ako toa znachi deka treba da se izlazhe za da se spasi negoviot zhivot, ti si spremen da go napravish toa namesto da govorish vistina (shto e pretstaveno so prviot odgovor).





Dokolku taka go sfakjas togas sum za vtorata opcija . No trebalo da  formuliras malku podobro  tamu deka se raboti za situacija za zivot i smrt .

Vaka, ke ostanam vozdrzan vo glasanjeto. Moze ? среќа


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:45
Breeejjj...   

Dadov dva konkretni primeri so bolniot i komitite i pak...

OK, neka ti bide, vazhno se izjasni so komentarite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 04:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Breeejjj...   

Dadov dva konkretni primeri so bolniot i komitite i pak...

OK, neka ti bide, vazhno se izjasni so komentarite.



 Ostavi komitite neka pocivaat vo istorijata . голема%20насмевка

Pozdrav i Respekt brate messi  да големо%20гушкање




Постирано од: Kali
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 13:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


1. Ako komitite bea kriminalci, a askerot policija koja gi goni, bez razmisluvanje kje im kazhev kade se sokrienite. No vo sluchaj so borci za sloboda na mojot narod protiv okupatorot i ugnetuvachot... izvini, ama nikogash nema da se stavam na strana na neprijatelot i protiv mojot narod, majka, tatko, sestra i brat, samo za da si go zadrzham mojot prechist lik na moralist koj sekogash kazhuva samo vistina i nishto drugo.

2. Odgovorot za deteto ne beshe nikakva vistina bidejki taa NE ODGOVORI na prashanjeto, a zgora na toa prokomentira deka nejzinoto dete e podobro od site drugi. Shto e toa, vistina? Kako dojde do TAA "vistina", deka site deca se poloshi od nejzinoto?

3. Za terminalno bolniot... lekarite imaat svoe mislenje spored postoechkite statistiki, no sekoj sluchaj e unikaten sam po sebe i ne e nekakva sredna statistika. Isto taka mnogu dobro e poznato deka lugje koi statistichki bile izbrishani od postoenjeto napravile chudo i prezhiveale zatoa shto bile motivirani so informacija deka nivniot sluchaj ne e tragichen, kako shto se znaat suchai na lugje koi pochinale poradi sprotivni motivacii, a ne moralo taka da se zavrshi.

Tokmu proadi toa, kako i poradi chuvstvoto so koe mora da zhivee chovekot do eventualniot kraj na svojot zhivot, jas ne bi mu ja rekol prognozata na lekarite, tuku bi odgovoril pod broj dva. Ne znam kako e so tebe, no jas nema da bidam nimalu srekjen ako so kazhuvanje na vistinata nekomu ne mu napravam nishto dobro, tuku naprotiv, bi mu go otezhnal i zagorchil natamoshniot zhivotot. Od druga strana, bezdgrugo deka vistinata kje ja spodelam so negovite najbliski kako bi mozhele da se podgvotvat za mozhntiot tragichen kraj.


P.S. Ne znam kako dojde do nikot "Kali", no dali znaesh deka toa ime ima mnogu vazhno znachnje na edna strana na svetot?




Како не ќе знам:) Но, не дека има тоа голема врска :)

Гледај Меси, не знам дали ме сфаќаш.... посебно во случаевиве што ги опиша, и случај бр 4 :), јас ќе ја кажам вистината: на мој начин (не знам дали знаеш, ама децата веќе не се лажат со баба роги и дедо мраз:))). Се може да се каже, и се може да се прифати, ако е кажано на вистински начин...изборот на зборовите, емоцијата, се многу многу важни. Сега може да не ти текнува на што мислам, ама кога ќе се најдеш во таква ситуација, ќе се сетиш на ова што го зборуваме среќа

Па посебно со примериве со децата: ако имам повеќе години, искуство и бла бла од едно дете, не значи дека сум повеќе од него, и дека треба да го ’’мафтам’’. Што добро се постигнува со тоа, не знам...освен што  не се почитува детето? Ако размислиш, ќе видиш дека тоа што го опишуваш ти е всушност, потреба за контрола, и доминација над луѓето и ситуациите...а јас ти кажувам за почитување на блиските.

Во случајот со болниот: исто така, постојат истражувања и дека кога човек е соочен со својот крај, многу повеќе му работи инстинктот за опстанок, отколку кога е ’’во сивило’’ и незнаење.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 13:18
"Во случајот со болниот: исто така, постојат истражувања и дека кога човек е соочен со својот крај, многу повеќе му работи инстинктот за опстанок, отколку кога е ’’во сивило’’ и незнаење."
 
.....ova ima potpolna logika,изненадување
...ako znaesh deka brzo ke ti dojde krajot ( i ako ne padnesh vo depresija poradi toa)...ima shansa ida ne bide bash taka kako shto mislele,
..za razlika pa, ako mu kazesh  deka ke zivee ushte dolgo,...mozno e chovek da se opushti, znaejki deka" ne mu" e nishto.......
 
....a, shto ke bide , koga ke doznaesh deka nekoj do tebe znael celo vreme ,...ama , ne ti kazuval namerno?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 13:27
е да брза, баш така... ! да


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 13:31
Lagata ponekogas e neminovna, no ne za taka setiozni raboti!, Iako jas sum sekogas za vistinata kolku i da e surova taa!

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 13:36
За мене доблеста е 100% храброст

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 15:26
Еве уште некој пример....

Еден од родителите починува...што да му каже на 3, или 7 годишното дете?
Дека тато/мама се на место од кое не можат да се вратат иако не сакале да заминат, но дека многу го сакаат....или нешто слично на тоа, што сепак е вистинито и разбирливо за дете? Вистината може да се обои на различни начини, и секој од нив да биде точен.
Или ќе му кажете дека мама или тато ќе се вратат после некое време, само треба да биде трпеливо?
Според мене, детето има право да му се даде шанса да тагува на свој начин после ваква загуба, наместо да му се даде лажна надеж. 

Друго- мама и тато се разведуваат...што да му се каже?
Дека брзо ќе се врати тој што заминал? Дека е на службен пат, додека другиот веќе може си формирал друго семејство, или друга врска?

Или едноставно ќе му се објасни дека мама и тато се разделуваат, но дека секогаш тој/таа ќе биде негов тато/мама и ќе го сака?

Дали дете заслужува да знае дека е посвоено? - Да.

Дали децата заслужуваат искреност во вакви ситуации? Според мене, да.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 15:29

 Taka e Kali. Decata se mali lugje i ne treba da go zaboravime toa.




Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 15:49
Eve, i jas kje se soglasam so Kali vo potpolnost.

Chovekot treba da se soochi so vistinata,kakva i da e.A nie bi mozhele da mu pomogneme vo toa,se razbira na soodveten nachin.

   


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 17:33
Kali , imash deca?   


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 17:34
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Taka e Kali. Decata se mali lugje i ne treba da go zaboravime toa.




Луѓето се расипани деца...




-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 17:44
Site sakame da se prikazeme  deka  sekogash i sekogash ja kazuvame vistinata  i samo vistinata...no realno ne veruvam deka e taka....veruvam deka site kazuvaat vakvi lagi  veruvam deka poveketo od vas bile vo vakva situacija ili pak deka ednostavno i koga se nashle premolchuvaat i ne davaat konkreten odgovor...i veruvaat deka molchenjeto e podobro  od kazanata vistina ili laga...
temata e mnogu opshirna i ne moze da se  izednachuva sekoja situacija na ist nachin..

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 18:46
За премолчувањето, морам да признаам, сум премолчувала....

Тајмингот е сепак многу важен. Човек не секогаш е спремен за вистината или реалноста, па дури и сам себе да си ја каже. Ќе затне уши, ќе затвори очи, за да се одбрани и заштити, и тоа е нормално....до моментот додека е спремен да се соочи со нештата, а тој момент не може да се избегне.
И некако секогаш ситуациите ме воделе кон тоа да ако нешто премолчам во еден момент доколку проценам дека не е вистинскиот момент да се каже, да после некое време, ситуацијата сама се склопила и наместила, за да се отворат картите и да се зборува за тоа. Поточно-зборам за одложување.

Јас сум посебно чувствителна ако некој ќе ме излаже со намера да ми направи добро...а јас секогаш знам дека ме лаже. Тоа боли, бидејќи човек ти го одзема правото да ја знаеш вистината, посебно ако е нешто важно за тебе.

Како и да е, на крајот секој одлучува што е вистинска постапка за него посебно за чувстителни теми како овие.....




Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 17.Октомври.2010 во 20:51
Има ли некој...
кој стално ја кажува вистината...
и само вистината...?збунетост
а тоа дали ќе излаже за свое добро...
или за доброто на некој друг...
тоа е релативна...
и пред се субјективна работа...
се разбира...
од аспект на оној што ќе излаже...
а богами и оној кој ќе биде излажан...
може да верува затоа што навистина верува...
или затоа што сака да верува...

и вака кажано се излегува...
каша попара...
ама јеби га...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 04:18
Originally posted by gazela gazela напиша:

Site sakame da se prikazeme  deka  sekogash i sekogash ja kazuvame vistinata  i samo vistinata...no realno ne veruvam deka e taka....veruvam deka site kazuvaat vakvi lagi  veruvam deka poveketo od vas bile vo vakva situacija ili pak deka ednostavno i koga se nashle premolchuvaat i ne davaat konkreten odgovor...i veruvaat deka molchenjeto e podobro  od kazanata vistina ili laga...temata e mnogu opshirna i ne moze da se  izednachuva sekoja situacija na ist nachin..


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto.

Sekoja situacija e posebna i zatoa treba da se razgleduva samata za sebe. Reshenieto koe e soodvetno za edna ne mora da bide isto taka i za druga, pa sekakvo generaliziranje so edno iskustvo e pogreshno.

One size doesn't fit everybody.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 04:24
Originally posted by Kali Kali напиша:



За премолчувањето, морам да признаам, сум премолчувала....Тајмингот е сепак многу важен. Човек не секогаш е спремен за вистината или реалноста, па дури и сам себе да си ја каже. Ќе затне уши, ќе затвори очи, за да се одбрани и заштити, и тоа е нормално....до моментот додека е спремен да се соочи со нештата, а тој момент не може да се избегне. И некако секогаш ситуациите ме воделе кон тоа да ако нешто премолчам во еден момент доколку проценам дека не е вистинскиот момент да се каже, да после некое време, ситуацијата сама се склопила и наместила, за да се отворат картите и да се зборува за тоа. Поточно-зборам за одложување. Јас сум посебно чувствителна ако некој ќе ме излаже со намера да ми
направи добро...а јас секогаш знам дека ме лаже. Тоа боли, бидејќи човек
ти го одзема правото да ја знаеш вистината, посебно ако е нешто важно
за тебе.
Како и да е, на крајот секој одлучува што е вистинска постапка за него посебно за чувстителни теми како овие.....


Mislam deka site toa go razbirame, no anketava ne prashuva za premolchuvanje tuku za govorenje.

Premolchuvanjetp voopshto ne e opcija vo ovoj sluchaj i toa e namerno postaveno taka za da se fokusirame konkretno na onoa shto se prashuva. Dokolku beshe stavena opcijata "premolchuvanje" ili "chekanje podobri vreminja", togash nemashe da stigneme nikade bidejki sekoj kje se fatesha za toj odgovor kako univerzalen izlez od konkretno izjasnuvanje.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 04:48
Originally posted by Kali Kali напиша:


Еве уште некој пример....Еден од родителите починува...што да му каже на 3, или 7 годишното дете? Дека тато/мама се на место од кое не можат да се вратат иако не сакале да заминат, но дека многу го сакаат....или нешто слично на тоа, што сепак е вистинито и разбирливо за дете? Вистината може да се обои на различни начини, и секој од нив да биде точен. Или ќе му кажете дека мама или тато ќе се вратат после некое време, само треба да биде трпеливо?Според мене, детето има право да му се даде шанса да тагува на свој начин после ваква загуба, наместо да му се даде лажна надеж.  Друго- мама и тато се разведуваат...што да му се каже?Дека брзо ќе се врати тој што заминал? Дека е на службен пат, додека другиот веќе може си формирал друго семејство, или друга врска?Или едноставно ќе му се објасни дека мама и тато се разделуваат, но дека секогаш тој/таа ќе биде негов тато/мама и ќе го сака?Дали дете заслужува да знае дека е посвоено? - Да.Дали децата заслужуваат искреност во вакви ситуации? Според мене, да.


Kali, za vtoriot primer so slozhuvam, a za prviot ne bash vo potpolnost od mnogu ednostavna prichina shto edno dete od 3 godini ne razbira shto znachi odenje so nemozhnost za vrakjanje, a koga kje mu objasnish deka toa znachi oti nikogash nema da gi vidi roditelite... bez obzir kolku kje mu objasnuvash deka go sakale toa kje razbere deka go napushtile tokmu oti ne go sakaat. I taka se sozdavaat psihichki traumi kaj decata koi ponekogash imaat dozhivotni posledici...

No na strana od toa, primerive pokazhuvaat deka ne mozhe da se dade eden univerzalen odgovor za site mozhni situacii. Ako se slozhuvam so tvoeto objasnuvanje za razvodot, voopshto ne se slozhuvam za komitite i bolniot...

Ne znachi deka jas sum vo pravo, tuku sakam da istaknam deka ne mozhe so edno platno da gi pokrieme site dupki na zhivotot.

I tokmu poradi toa zakonodavecot nikogash ne donel opsht zakon za sankcioniranje na lagata. Postojat zakoni koi sankcionirat nanesena shteta koja se temeli na laga ili sankcionira lazhenje na sud koga se bara iskluchivo kazhuvanje na vistina, no vo sekojdnevniot zhivot lagata ne se sankcionira bidejki NE MOZHE DA SE IZBEGNE tokmu od ovie prichini koi tokmu sega gi diskutirame.

Duri i vo desete Bozhji zapovedi ne postoi zakon koj veli "Nemoj da lazhesh!". Ima eden koj veli "Nemoj da svedochish lazhno protiv svojot blizhen", no toa e neshto sosem drugo. I Gospod imal dobra prichina zoshto ne stavil takov zakon. Oti postojanoto, potpolno iskreno kazhuvanje na vistinata mozhe da dovede do tragedii isto taka kako shto mozhe da dovede i lagata. I eden od najgolemite problemi shto go imaat hristijanite so Stariot Zavet e tokmu faktot deka Bog ne sankcionira laga kako shto bi tie bi ochekuvale. Sigurno deka ne ja promovira i ne ja glorificira, no zatvora ochi pred nea dokolku vidi deka taa pridonesuva za dobrobitot na lugjeto povekje otkolku kazhuvanje na vistinata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 11:30
aj...pod vtoroto ti se opfateni site mozni situacii,...да
 
...samo shto jas zgreshiv i go "            "prvoto !изненадување
 
iako ...primerite ti se..."ubi boze"!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 17:02
Podforumov "Filozofija" pocnuva da mi lici na cas po moralno vospituvanje sto ni go davaa nasite staresini vo vojska...среќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 17:25
Koe e tvojot odgovor na anketava?

Prviot ili vtoriot?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 18:44
Ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш како би бил сигурен дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?

Или, ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш тоа значи дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 19:01
...zavrzana rabota,...toa znachi !изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: alf
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 19:03
.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 19:39
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


Ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш како би бил сигурен дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?Или, ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш тоа значи дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?


Treba da se pravi razlika od "doblest e ponekogash da se izlazhe" i "doblest e da se vidi koga kazhvanjeto na vistinata ne e dobro".

Iako na prv pogled nema razlika, taa postoi megju dvata iskazi. Prvata nasochuva na mislenjeto dek e vo red ponekogash da se lazhe, bez da se ima vo predvid deka toa mozhe da bide samo vo nekoi momenti koga se gleda deka kazhuvanjeto na vistinata bi bilo kontraproduktivno ili duri tragichno.

Ova dava odgovor i na tvoeto vtoro prashanje.


Evem kje ti dadam ushte eden primer od moe iskustvo.

Edna zhena skokna od kukjata i mi umre na race poradi toa shto beshe potpolno razocharana od sinot i seto onoa shto sleduvashe od negovite reakcii kako so nea, taka i so sostojbata vo negovoto semejstvo.

Potoa sinot chuvstvuvajki, a ne znaejkji, deka majka mu mozhebi toa go stori poradi nego beshe spremen da si go odzeme svojot zhivot dokolku mu ja potvrdev negovata pretpostavka.

I shto trebashe jas da kazham vo toj moment?

- Da, imash pravo, majkata se otepa poradi tebe.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 20:08
Не сакав да пишувам повеќе, ама ќе речам уште нешто.... мој впечаток е сепак дека имаме проблем со семантиката среќа и со поимањето на нештата- што е нормално, сите сме субјективни битија.

Реков претходно: што е вистината, дали е само една, и кој ја одредува?
Сите сами одлучуваме за тоа.
Во врска со личниот пример на Меси, ти сигурно си го направил тоа што си го сметал за најдобро во тој момент, никој не може да каже спротивно. Доблеста е сепак во добрата намера.

И ќе се извинам што се замешувам во пример кој не го знам, но како што разбрав, Меси интимно сметал дека причината за самоубиството е синот. Дали е само таа вистината? Најчесто, самоубиството на еден член на семејството не се должи на вина на некој друг...туку се должи на нефункционирањето на целото семејство: не се личностите виновни, туку нивните односи на сите членови на семејството. И ова е исто така вистина. Дали тој човек би се согласил со ова, и би го прифатил за точно...мислам дека би можел.

Човек може да се послужи со повеќе вистини.
Ретко кога човек има само една опција, и само еден одговор.
Тоа ми беше поентата, всушност.
големо%20гушкање


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 20:33
Jas ne mislam nishto intimno, tuku tochno znam zoshto se sluchi toa samoubustvo.

I ovaa anketa ne ja otvoriv za diskutiranje kolku vistini postojat, dali site vistini se subjektivni ili kolku razlichni visitini za samo edna rabota mozheme da im kazheme na lugjeto.

Seto toa e filozofiranje i na nekoja druga tema mozhevme toa da go pravime kolku shto ni e drago.

Ovde se raboti za edna i samo edna vistina i za toa dali e doblesno sekogash, vo tekot na celiot zhivot, vo site mozhni situacii, na site vozrasti, da im se kazhuva na lugjeto, bez da se zeme vo obzir kakvi posledici kje ima toa.

Za mene, tokmu toa ne e doblesno, bidejki ne postojat lugjeto za moralnite normi i opshtestvenite zakoni, tuku moralot i zakonite postojat za lugjeto. Ne postoi kazhuvanjeto na vistinata za da im se nashteti na lugjeto tuku tokmu obratno. I ako ponekogash lagata e taa koja e potrebna da im se pomogne na lugjeto vo izvesni situacii togash treba taa da bide primeneta namesto vistinata.

Toa e mojot stav vo vrska so ovaa anketa. Ne tvrdam deka um vo pravo, ne velam deka sprotivnoto mislenje e pogreshno, no velam deka toa e moeto ubeduvanje od iskustvoto shto go imam do sega.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk