Испечати | Затвори го прозорот

ТВ Пинк влегува во Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Медиуми
Опис на форумот: Телевизии, радио, списанија, весници...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23320
Датум на принтање: 28.Септември.2024 во 00:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ТВ Пинк влегува во Македонија
Постирано од: Iron Man
Наслов: ТВ Пинк влегува во Македонија
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 04:44
со КУПУВАЊЕ НА ТЕЛЕВИЗИЈА К-15

Газдата на ТВ Пинк Жељко Митровиќ вчера изјави дека ја купил македонската телевизија "К-15", а оттаму велат дека не можат да ја потврдат информацијата

Популарниот српски сателитски ТВ-канал "Пинк" наскоро отвора своја телевизија и во Македонија. Сопственикот на "Пинк" Жељко Митровиќ, за белградскиот портал "Прес онлајн" потврди дека "Пинк" ја купила македонската телевизија "К-15".
"Точно е дека неодамна купивме една телевизија во Македонија, но тоа сe уште е деловна тајна. Но веќе гледам дека знаете за што станува збор и, еве, признавам, ја купивме телевизијата 'К-15' од Скопје", вели Митровиќ во интервјуто за "Прес онлајн".
Од "К-15" велат дека не можат да ја потврдат информацијата за купувањето на нивната телевизија.
"Не можеме да ја потврдиме информацијата. Преговараме со повеќе заинтересирани телевизии за продажба", ни рекоа од "К-15".
"Пинк", освен во Србија, веќе се емитува и во Босна и Херцеговина, во Црна Гора, а од минатата недела влезе и во Словенија. Со голема забава и огномет, во средата во центарот на Љубљана, Словенците го прославија влегувањето на "Пинк" кај нив.
Интернационалната "Пинк" компанија е најголема балканска медиумска корпорација, составена од комерцијална телевизија, радиостаница и филмска продукција. Основана е во 1993 година. Според претставувањето од нивниот веб сајт, основната филозофија е: забава, информација и едукација. Од 1998 година доминира по гледаноста и остварува 40-45 проценти од вкупниот приход на маркетинг пазарот во Србија.


леле мајко шо дочекавме изненадување плачење

ова не е на арно кубење%20коса

абе отвори се земјо и голтни не


кога ќе дојди тој долгоочекуван 21.12.2012 и да се спасиме сите ..........



-------------



Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 06:27
Еееее бравоне%20вредензабава  .После Бугарските ''Планета'' и ''Фен ТВ'' уште еден бисер во  Македонскиот ефирен простор.дада 
 
Токму кога има реклами по едната телевизија ќе се превклучи на другата.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Gabriela19
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 09:49
Значи од 1 ноември стартува одново тв Пинк


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 13:45
изненадувањеизненадувањеизненадување
уште ова ни фалешене 
и претходно не ја следев програмата на к-15, така што исто ми се фаќа
можам да претпоставам што ќе ни понуди новава тв, целодневна програма со турбо фолк + шпански ( турски ) серии


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Ѕвончица
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 13:46
Ќе ги исечам каблите на телевизорот чим е така.


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 22:31
ko mozi velija da si praj sto saka taka mozat i odnadvor da si kupuvaat televizii sekoja cest neka si probat nemam nisto protiv.

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 11:14
Au ama ste cudni, ja kupile, ja kupile, cudo golemo, vo sekoj slucaj mozete kulturno da ja izbegnete taa programa, vo kraen slucaj i voopsto da ne ja memorirate na vazite tv priemnici

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 12:44
А сега Јанко,Јади бурек?


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 13:00
sto e so Janko?

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 18:03
Дали ќе остане во Пинк МК?


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 20:58
jas vikam da  ostane збунетостbar da imame podobar.... malku pink burek ovoj nekako stana epten siromashen da ne recham .....bezvredenплазење

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 22:43
a Janko neli e na Nasa Tv?

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 00:21
Noooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-ќе се смени така програмата?


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 01:18
janko si e na nasa tv nema veza so k15 mislam

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 01:20
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

a Janko neli e na Nasa Tv?
   Па нели Наша ТВ е на К-15


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 01:36
Ne nema veza nasa tv so k15,k15 si e na mile toso i cacko

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 13:12
Па тогаш која е К-15? Имаше една музичка,а сега ја немам.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 13:42
Originally posted by annaja annaja напиша:

Па тогаш која е К-15? Имаше една музичка,а сега ја немам.
 
Мислам дека е таа што има две бели вертикални ленти на црн екран... не%20знам Ваљда чекаат да се вклучи Пинк на таа фрекфенција.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 16:05
Originally posted by annaja annaja напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

a Janko neli e na Nasa Tv?
   Па нели Наша ТВ е на К-15



prv pat slusam izvini

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Октомври.2010 во 18:32
и така продолжи уште една епизода од засељачувањето на македонските телевизии...

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 27.Октомври.2010 во 16:58
збунетост


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Октомври.2010 во 17:10
а само што помислив дека конечно почна прочистување на програмите...пак ли ќе ја вклучат розе телевизијатаизнервираност

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: foerbah
Датум на внесување: 28.Октомври.2010 во 19:20
интересен податок за оние кои го следат македонскиот тв етер.најпродаваната тв фрекфенција во скопје.започна меѓу првите медиум во градот,со почетокот на отварањето на првите приватни телевизии...мс или макспот телевизија со локација во просториите на денешна телма...потоа е продадена на трифун костовски и се сели во гтц,а потоа трифун ја продава на к-15 продукција,која гледајќи дека телевизијата е скапа играчка успеваат повторно да ја омажат.сега се чека да се види што ќе понуди новиот газда на оваа тв фрекфенција...


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 29.Октомври.2010 во 02:21
A koga pocnuva so programa pink

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 17:37

Пинк 15 стартува во петок


Српската медиумска продукција Пинк ја купи К-15 телевизија и од петок стартува со емитување своја програма и во Македонија. По преговорите со неколку телевизии во земјава тие одлучиле дека К-15 им е најрационално решение. Македонија е петта земја во регионот, во која најголемата балканска продукција отвора своја телевизија, кај нас под името Пинк 15. 
- Ќе бидеме македонска телевизија со програма на македонски јазик и со најдобрите проекти на Пинк продукција што се емитуваат во регионот, изјави сопстевникот на Пинк, Жељко Митровиќ, на вчерашната прес-конференција во Скопје.

За почеток, ќе се емитува комбинирана верзија со пренесување на главните шоуа на Пинк како Гранд, Сити, Фарма... Планот за понатаму е 60 проценти од програмата да биде произведена во Македонија. Митровиќ најави инвестиција од 5 до 8 милиони евра во првите 18 месеци. 
Основата и на Пинк 15 останува забавната програма, но ќе има и информативна и документарна програма. Во првата година не е предвидена спортска програма, иако Митровиќ не ја исклучи можноста да се откупат правата за англиската Премиер лига.

Засега не се открива изборот за главните функции во телевизијата, кои ќе бидат познати до петок. За останатите ангажимани ќе има јавни огласи, а целата екипа треба да биде комплетирана за околу 2 месеци.

Митровиќ вели дека се одлучил за К-15 телевизија поради пријателството со сопствениците и условите за купување. Тој призна дека преговорите со ТВ Алфа биле во завршна фаза, но не кажа зошто дилот пропаднал во последен момент.

дадазабава


-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 19:25
А што ќе биде со тие луѓе што немаат кабловска или тие други пакети....Не ја знам статистиката, колку се на обична антена и неможат да ја пратат таа програма,ама мислам дека ги има доста такви.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 17.Ноември.2010 во 19:35
Монотонија невиденакубење%20коса фармата ќе ја има на три програми А1, Пинк 15 и Пинкне
а можеби на BOOM tv ќе треба да се доплати за да ја гледаш новава твзбунетост  ама за тоа мало моргенголема%20насмевка


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 00:16
Кај мене веќе влегла ненајавена, барем да заѕвонеше, некултурахи,%20хи...
пред малку видов дека на местото на пинк плус ја ставиле пинк 15...
не дека се разликува по содржините во она што го видов
на поминување, само знакот го промениле наместо плус сега е -15.


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 01:58
Obicno kako vikaat moknite ljuge drzat televizii a za pink ne e problem samo da ne pocnat so turbo sok strasno ke bide

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: vlako088
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 19:13
Одличен избор! Конечно на раат да гледаме Пинк.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 20:11
Сега по цел ден гледајте го боки изродот

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 23:18
Konecno dobra TV stanica vo MK

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 20.Ноември.2010 во 23:26
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Konecno dobra TV stanica vo MK

kako produkcija bi se soglasil deka se najdobri na balkano i tv ama toa sto gnavat so turbomanija e uzas ....

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 01:02
Само прост одраз на СЕЉАЧАНСКАТА конфигурација на овие простори,види каде се емитува и ти станува јасно,зашто се уште сме во мрачен среден век,Жално.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 01:05
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Само прост одраз на СЕЉАЧАНСКАТА конфигурација на овие простори,види каде се емитува и ти станува јасно,зашто се уште сме во мрачен среден век,Жално.


Za vkusovite ne se diskutira, sekoj si ima pravo da mu se dopagja ona sto saka.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 13:50
Да не знае некој на сателитска, на кој сателит се гледа Пинк 15?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 14:18
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Само прост одраз на СЕЉАЧАНСКАТА конфигурација на овие простори,види каде се емитува и ти станува јасно,зашто се уште сме во мрачен среден век,Жално.
nemoj ziti...za vkusovite ne se diskutira...osobeno za...seljachkite!намигнување
 
...pa neli ubavo ti vika onoj nad mene a...pod tebe!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 14:45
Originally posted by brza brza напиша:

nemoj ziti...za vkusovite ne se diskutira...osobeno za...seljachkite!намигнување
 

...pa neli ubavo ti vika onoj nad mene a...pod tebe!да

Ne si toj koj sto ke mu natura na nekogo dali treba ova ili ona da gleda, dali bilo selski ili gradski, toa si e individualna rabota.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 22:37
na kablovskite vo bitola na mobi ja nema pink15 neznam oti

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: MkdWarrior
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 19:02
Pink pocna veke so Spanski Serriii
I toa e Dovolnoa da se   zakluci deka i pink gleda so davaat nasive domasni TV kanali pa i Pink istoto go pravi


Постирано од: MkdWarrior
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 19:40
Centurion Trailer 2010

http://www.youtube.com/watch?v=yiQCofKrYAI&feature=related

Mortal Kombat: Rebirth - New Teaser Trailer 2010

http://www.youtube.com/watch?v=KkxkhvmNeVo&feature=related

The Green Lantern Movie Trailer 2011

http://www.youtube.com/watch?v=wjUwsGGLEN8&feature=related

PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME MOVIE TRAILER

http://www.youtube.com/watch?v=bZ7Li5w2I-k&feature=related

THE SORCERERS APPRENTICE TRAILER

http://www.youtube.com/watch?v=v2uV0_1C4UM&feature=channel

so Nikolas Cage


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 19:25
Originally posted by MkdWarrior MkdWarrior напиша:

Centurion Trailer 2010

http://www.youtube.com/watch?v=yiQCofKrYAI&feature=related

Mortal Kombat: Rebirth - New Teaser Trailer 2010

http://www.youtube.com/watch?v=KkxkhvmNeVo&feature=related

The Green Lantern Movie Trailer 2011

http://www.youtube.com/watch?v=wjUwsGGLEN8&feature=related

PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME MOVIE TRAILER

http://www.youtube.com/watch?v=bZ7Li5w2I-k&feature=related

THE SORCERERS APPRENTICE TRAILER

http://www.youtube.com/watch?v=v2uV0_1C4UM&feature=channel

so Nikolas Cage


Се ова оди на Пинк ТВ или само ја промаши темата?!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: MkdWarrior
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 09:18
Mozebi gi davale a mozebi ne Na Drugite Pink Kanali

Znaci Pink pocna da dava i spanski serii.
Znaci pink gleda od nasive televizii sto davaat pa i pink 15

Pink 15 ke bide razlicna vo zabavnata programa porazlicna malce sto ke nosi novi faci mislam od srbija sto nebile i ne gostuvale vo makedonskiot eter.

A za pink 15 vo makedonija uste nepocnale da Pustaat od ovie filmovi. Doprva ke vidime so nudat uste e rano

Ima vreme ke Diskutirame na Temava :)

Gledacite se onie koi treba da gi nasocuvaat TV sto da davaat a ne Tv da ni gi perat mozocite so nekkvi si evtini raboti

Zarabotuvat Milioni a sepak ni promoviraat evtini raboti so koi ni gi perat mozocite


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 14:50

Аца Лукас го лансираше "Пинк 15" во Македонија

Белградскиот газда Жељко Митровиќ пред журот организираше коктел во хотелот "Холидеј ин", на кој пречека добар дел од македонската и од српската естрада, бизнисмени и медиуми. Митровиќ најави дека "Пинк 15" ќе биде македонска телевизија со 60 проценти домашна продукција

Аца Лукас за старт и Жељко Самарџиќ за фајронт, а Тијана Дапчевиќ и ѕвездите на "Гранд" меѓу нив. Вака Тв "Пинк" влезе и во Македонија, со промотивната забава на новата телевизија "Пинк 15", што се одржа завчера во скопскиот клуб "Миднајт".
Белградскиот газда Жељко Митровиќ пред журот организираше коктел во хотелот "Холидеј ин", на кој пречека добар дел од македонската и од српската естрада, бизнисмени и медиуми. Митровиќ најави дека "Пинк 15" ќе биде македонска телевизија со 60 проценти домашна продукција.
Забавата во клубот започна со диџеј, продоложи со бенд и светски евергрини, ама чашите и рацете се кренаа кога на сцената се појави најстарата ѕвезда на "Гранд шоу" и "Пинк" Аца Лукас. Пејачот кој го категоризираат во фолк или турбо-фолк жанрот, повеќе се покажа во екс југословенскиот поп-рок. Почна со неговата "Лична карта", испеја и по некоја српска народна, па рече дека неговите песни се здодевни, и ги викна Џибони, "Прљаво казалиште", "Бијело дугме". Во две песни му се придружи Тијана Дапчевиќ, која е е тазе водителка на македонскиот "Пинк". Го заменија младите ѕвезди на "Гранд", и тука сосема завладејаа народњаците. При крајот за микрофон се фати и поп ѕвездата Жељко Самарџиќ, а и самиот домаќин на забавата, Митровиќ запеа и гостуваше во една песна на бас гитара. ВИП гостите беа во ВИП сепареата горе, а ги чуваше обезбедување. Меѓу нив беше и евровизиската победничка Марија Шерифовиќ.



-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 15:42
Lele mamo...Vleguva Pink...so muzika...Gi ima eden ton...Ne me interesira...плазење

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Март.2011 во 15:27
Цццц и не само кај нас, му влезе и на Гадафиголема%20насмевка
Та големи тикви оти не можеле оние

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DEADA308F72AEC45ABE7E4BC7A4E6743 - Пинк доби интервју од либискиот водач

Тоа што не им успеа на Си-Ен-Ен и на Би-Би-Си, и' успеа на белградската телевизија


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Март.2011 во 15:58
i? shto ima vrska toa?збунетост

koga srbija od pamtivek ima ''neshto'' so libija,
za razlika od zapadot kojshto eve, gadafi  i im  placheshe deka go ostavile na cedilo sega...otkako  zaedno se borele protiv terorizmot vo svetot...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 30.Август.2011 во 14:31
Сорос купува дел од ТВ Пинк
 
Сопственикот на ТВ Пинк, Жељко Митровиќ одлучи дел од телевизијата да продаде на кабелскиот оператер СББ, чиј сопственик е Џорџ Сорос, пишуваат денеска српските медиуми
 

 
 
„Изминатите денови Митровиќ имал состанок со лидерите на СББ, кои се заинтересирани да откупат дел од неговата компанија, со тоа што тој и понатаму би останал мнозински сопственик. Договорот им одговара на двете страни, па се претпоставува дека наскоро ќе биде потпишан“, вели изворот за српски „Ало“.

Според изворот „со оглед на тоа дека Жељко имал големи побарувања, кои не можел да ги наплати од клиентите, на ваков чекор се одлучил за да ја засили својата империја, која во последнава година е во криза“.

„Познат е фактот дека кабловскиот оператор е неверојатно силен и моќен на нашите простори, па ова е логичен потег на Митровиќ, кој одлучил токму СББ да му биде стратешки партнер во иднина. Тој е одлучен во намерата „Пинк“ да има лидерска позиција меѓу комерцијалните телевизии, а и СББ има силен интерес во оваа трансакција. Имено, оваа компанија има намера кон крајот на годината, кога законот тоа ќе го дозволи, да почне да се занимава и со фиксна телефонија, за што веќе се подготвува теренот и инфраструктурата, така што ќе и биде потребно силно медиумско влијание“, додава изворот.

Како што пишуваат медиумите во Србија, со новата програмска шема есенва, ТВ Пинк воведува повеќе од 20 нови проекти кои Пинк ги работеше во сопствена продукција и за кои се издвоени многу пари.

Со оглед на тоа дека „Пинк“ од СББ ќе добие големи пари, нема сомневање дека на Митровиќ ќе му се исплати вложувањето, а и компанијата на Сорос секако ќе има голема добивка.



-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk