Испечати | Затвори го прозорот

Најубави хотели

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2321
Датум на принтање: 04.Август.2020 во 05:10
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Најубави хотели
Постирано од: LouWeed
Наслов: Најубави хотели
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 21:54
има низ светот убави хотели...мислам сите сонуваме од некој хотели шо сигурно се утопија за нас.......

или можда и сте биле негде во некој убав хотел........

пс: стаите сликички-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLLКоментари:
Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 21:58
па јас веќе кажав кој хотел е најубав за мене, оној што го изградија во Дубаи сега цел на море, иако ми се допаѓа пирамидата хотел исто така во Дубаи кој што е еден од малкуте хотели со екстра семда звездица.... ауууууууууууу тоа е хотелиште мајку му расплачем

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:02
мислам круната над хотелите е бурј ал араб во дубај
-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:06
епааааааааааааааа за него ти зборам бреееееееееееееееееееее, тој е тој хотел број 1 за мене

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:08
на мене лично и многу ќеф ми прај хотелот АДЛОН во берлин-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:12
хотел НАПОЛЕОН одма до аркот де триомф-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:13
е тие богами и не ми го праат меракот, али добро е што ми даде на знаење дека постојат такви хотели некаде

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:22


-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:26

Ова е во Италија во НЕАПОЛ

-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:34


RIMINI ИТАЛИЈА

-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:40


ОВА Е ХОТЕЛ РОМА

-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:49
аууууууууу дефинитвно ќе идам у хотел Рома, ајмоооооооо свиииииииии у Ромааааааааааа, никако код Џолетаааа

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:53


-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:55


-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 22:58
маичка....ај ако сакаш пиши ни и локациите на овие прекрасни хотели.......

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:00
па тоа и јас се обидувам да напраам од прееска, ама излеа забега у сликите маја  мајааааааааааааа ало италијаааа скопје повикувааааааа, нека не ми кажува овде постојано тит тит тит тит....

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:08
океј...прашано е...и бек ту да топик плис.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:27
Во ова зимско време... по би за некој добар хотел на планина со топол базен а надвор многу снег...

-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:33
Originally posted by brmm brmm напиша:

Во ова зимско време... по би за некој добар хотел на планина со топол базен а надвор многу снег...


на вакво да не мислеше.......како во австраија на тауерн......-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:35
хаха чудно... мислев на тоа баш. и сега гледав слики од таму   само ме мрзеше да уплоадирам....   си шефе...


-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:55
брмм....дали можеж да најдеш слика од нашиот хотел што го спмна...ако адселот не те заибва пак.....
пс и ја иам исти проблем.......

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 23:57
да можам, имам на телефон сликано.... но не можам да ги ставам од мојот PC секако, ова за уплоад нели дава за дирекно од http... не знам како...

-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 29.Ноември.2005 во 01:24

brm

ако не може овака може овака ... отворете на овој линк ќе ја видите сликата од Бистра која сакав да ја ставам пред 1 саат ....уффффф

http://img202.imageshack.us/my.php?image=bistrabazen6yv.jpg - http://img202.imageshack.us/my.php?image=bistrabazen6yv.jpg

 -------------


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 01.Мај.2006 во 21:57

dubai_hotel_dusk

 -------------


Постирано од: diplomec
Датум на внесување: 02.Мај.2006 во 22:06
naj ubavi hoteli se vo  LAS VEGAS
Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Мај.2006 во 00:24
a,be onoj sredniot, mislam deka e srushen veke......!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: TuTunCe
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 21:11

Ејјјјј Јас бев во хотелот ПЛАЗА во Лас Вегас!!!

Супер беше и само пари трошив. Поз.....Постирано од: mishel
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 22:52

        "ALEKSANDRIA" vo OHRID,EPTEN E DOBAR,NAJDOBAR!

KUPUVAJTE MAKEDONSKI PROIZVODIПостирано од: maja
Датум на внесување: 18.Август.2006 во 15:12

Hotel Esplanade Cheshka

-------------


Постирано од: manevska
Датум на внесување: 27.Октомври.2006 во 02:12
http://www.victoria-group.net/ - www.victoria-group.net


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 27.Октомври.2006 во 13:55
plaza i treasure chest mnogu mi se dopagaat

-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: elica
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 15:06
Естествено хотелите по българското Черноморие!На първо място :
http://www.helenaresort.com - www.helenaresort.com
И хотелите от веригата WOW: i osobeno "Kremlin palace"
http://www.wowhotels.com/kremlin/?id=3 - www.wowhotels.com/kremlin/?id=3


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 21:59

Хотелот “Ellerman House“ во Кејп Таун, Јужна Африка, е во живописниот и преубав залив Бантри Беј.

Се наоѓа меѓу палми и има извонреден поглед на Атлантскиот Океан. Иако го викаат хотел, тој повеќе е една голема куќа, бидејќи има само 11 соби и апартмани, секој со сопствена веранда, што ги прави приватни резиденции.

ellerman-02

Модерно и луксузно, овде се’ е прилагодено на гостите и исполнување на нивните желби. Тврдат дека независно по кој повод се дојдени - одмор, прослава, викенд престој - тие не може да си отидат незадоволни.

Цената за едно лице по ноќ е од $715 до $1.600 (од 536 евра до 1.200 евра).

ellerman-01

ellerman-03

ellerman-04

ellerman-05

ellerman-06

ellerman-07

ellerman-08

ellerman-09

ellerman-10

ellerman-11

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 22:11

Хотелот “Mandarin Oriental“ во Бангкок, главниот град на Тајланд, првпат е отворен уште во далечната 1879 година.

Од тогаш па се’ до денес, веќе 130 години, ја има репутацијата на еден од најдобрите хотели во светот, со огромна листа на гости - најпознати и богати личности.

mandarin-bangkok-10

Се наоѓа на извонредна локација во центарот на градот, покрај реката Чао Праја. Има 358 соби и 35 апартмани, извонредно луксузно и современо уредени со елементи и на тајландската традиција со свилени орнаменти и позлатени резби во дрво.

Апартманите “Authors“ (95 м2) и “Siam“ (130 м2) се најубавите. Во хотелот се и 9 ресторани со богата понуда на одлична тајландска и азиска храна, но и од целиот свет, повеќе кафе барови како и “Bamboo“ бар со џез музика.

За овој голем хотел во секој поглед, цената за едно лице по ноќ и не е особено голема: од $349 до $2.400 (од 261 до 1.800 евра).

mandarin-bangkok-01

mandarin-bangkok-02

mandarin-bangkok-03

mandarin-bangkok-04

mandarin-bangkok-05

mandarin-bangkok-06

mandarin-bangkok-07

mandarin-bangkok-08

mandarin-bangkok-09

mandarin-bangkok-11

mandarin-bangkok-12

mandarin-bangkok-13

mandarin-bangkok-14

mandarin-bangkok-15-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 22:15

Малдивите, повеќе острови атоли во средиштето на Индискиот Океан, се сметаат за едни од најголемите природни убавини.

А онаму каде што е убаво за престој и за уживање, таму има и многу најубави, најлуксузни и најексклузивни хотели.

w-retreat-spa-01

Еден таков, секако, е “W Retreat & Spa Maldives“ кој се наоѓа на северниот дел од Атолот Ари, на малото ненаселено островче Fesdu. Овде, од Male, главниот град на Малдивите се пристигнува само со 25-минутен лет со хидроавион.

Хотелскиот комплекс има 78 вили или бунгалови, извонредно сместени на самиот брег. Сите се најсовремено уредени и секоја е со своја плажа, на која е бескрајно задоволството од тиркизната боја на Океанот и белиот песок.

Има три одлични ресторани, од кои едниот е покрај базенот, а другиот е над водата, во кои има голем избор на превкусна морска храна и скоро се’ од меѓународна кујна.

w-retreat-spa-02

Бидејќи се’ е подредено на задоволствата на гостите, тука се бањите, салите за фитнес, но и активностите на вода: нуркање, скијање, сурфање, едрење...

За овој тропски рај, велат дека ако некој некогаш сонувал да има преубаво приватно острово, со доаѓањето и престојот во “W Retreat & Spa Maldives“ - сонот му се остварил. И вреди за едно лице за една ноќ да се плати од $1.150 до $20.000 (од 865 до 15.000 евра).

w-retreat-spa-03

w-retreat-spa-04

w-retreat-spa-05

w-retreat-spa-06

w-retreat-spa-07

w-retreat-spa-08

w-retreat-spa-09

w-retreat-spa-10

w-retreat-spa-11

w-retreat-spa-12

w-retreat-spa-13

w-retreat-spa-14

w-retreat-spa-15-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 22:22

Хотелот “Peninsula Beverly Hills“, во јужна Калифорнија, е еден од ретките во светот кој 17 години по ред ги добива најпрестижните хотелски награди и оцени “AAA Five Diamond“ и “Five Mobil Star“ на магазинот “Forbes“.

Се наоѓа во центарот на познатиот Беверли Хилс, на фамозниот булевар Санта Моника. Во овој супер луксузно, но и со вкус уреден хотел, се’ му е подредено на гостинот. Има 160 соби, 36 апартмани и 16 вили.

peninsula-beverly-hills-0111

Опкружен е со богата тропска вегетација. Во неколкуте ресторани, еден е на покривот, се подготвува храна и од американска и од меѓународна кујна.

Базенот, бањите, салоните за фитнес и за масажа, се подразбираат. Цената за едно лице по ноќ е од $555 до $3.500 (од 415 до 2.625 евра).

peninsula-beverly-hills-0126

peninsula-beverly-hills-0134

peninsula-beverly-hills-0155

peninsula-beverly-hills-0184

peninsula-beverly-hills-0185

peninsula-beverly-hills-0186

peninsula-beverly-hills-0187

peninsula-beverly-hills-0188

peninsula-beverly-hills-0190

peninsula-beverly-hills-0191

peninsula-beverly-hills-0192

peninsula-beverly-hills-0193

peninsula-beverly-hills-0195

peninsula-beverly-hills-0197

peninsula-beverly-hills-0198-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 22:32
“Acqualina Resort & Spa“ е на Флорида, во непосредна близина на Мајами, на плажата “Sunny Isle“, северно од “Bal Harbor“. Двата меѓународни аеродроми, во Мајами и Форт Лодердејл се на 40, односно на 25 километри.

Овој хотелски комплекс го сметаат за шармантно место за романтично бегство од класичните хотели кое пружа одмор од соништата.

aspa-03

Целиот комплекс е со Медитерански вили во кои сместувањето е луксузно, секоја со сопствена тераса со поглед на белите песочни плажи и на Атлантскиот Океан.

За уживање во храната се трите извонредни ресторани со поглед на Океанот, од кој едниот е познатиот “Il Mulino New York“. Има можности за одличен шопинг и на располагање е бесплатен превоз до фамозниот огромен и луксузен “Bal Harbour Shops“.


aspa-00

Тука се и првокласните голф терени, а за возрасните широк избор на бањски третмани покрај базените. За децата се нудат посебни погодности и програми.

“Acqualina Resort & Spa“ има 96 соби и апартмани, а цената за едно лице за една ноќ е од $375 (260 евра) до $2.350 (1.640 евра).


-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 22:40
Пред неколку денови, во Обединетите Арапски Емирати беше отворен новиот луксузен пустински хотел “Banyan Tree Al Wadi“. Оддалечен е 20-тина километри од живописниот град Ras Al Khaimah, а 45 километри од меѓународниот аеродром Дубаи.

Ексклузивното одморалиште е распослано на површина од 100 хектари, од кои 60 хектари се Национален резерват. Хотелот е од 101 вила-шатори, од кои 70 се од 158 м2, а 31 од 253 м2.

banyan-pustina-0002

Секој супер лукузен шатор има сопствен голем базен, прекриен со шаторско платно. Има 3 ресторани со интернационална и тајландска кујна, 2 коктел и вински барови, како и можност за организирање на “барбекју“ скара во секој шатор.

Оваа пустинска оаза во која слободно се шетаат антилопи, зебри и газели, е инсирирана од Бедуинскиот начин на живеење. На песочните пространства, гостите може да го доживеат минатото на Блискиот Исток и да уживаат во јавање на коњи или камили, лов со соколи, а на реката пловење со традиционалните арапски чамци. Во близина е и извонредно уреден терен за голф.

banyan-pustina-0003

Третманот во бањата, која има 950 м2, е во 10 одвоени шатори павилјони, а терапиите се според обуката на “Banyan Tree Spa“ Академијата која е во ексклузивното место за одмор Пукет, во Тајланд.

Инаку, Сингапурскиот “Banyan Tree Hotels & Resorts“ има 15-тина вакви ексклузивни и луксузни хотели во Сингапур, два во Кина, Тајланд, Јужна Кореја, Индонезија, Мексико, Бахреин, Малдиви, Сејшели. Во наредните година-две, веќе гради и планира да отвори во Виетнам, Филипини, Мароко, Португалија, Грција...
-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 07:22
 
Oberoi Wildflower Hall, Индија
 


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 11:19

Mardan Palace, Antalya
-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 11:35
Wynn - Las Vegas

-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 11:43

Venetian Hotel - Las Vegas


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Јули.2010 во 11:48
Venetian Hotel - Las Vegas

-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:03

Ritz Carlton - Хонгконг-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:05

Radisson Royal - Москва-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:09

Marriott Associa - Јапонија-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:10
Hоtel Hermitage Monaco..
Moжеби од надвор е е најубав...ама внатрељубов
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:12

Swissotel The Stamford - Сингапур-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:14

Four Seasons - Мајами-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:16
eve go najnoviot hotel vo Singapur
-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:17
Atlantis DubaiAtlantis Bahamas
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:19

Trump Hotel - Чикаго-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:24

Park Hyatt - Шангај-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 15:47
Mandalay Bay - Лас Вегас


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 30.Јули.2010 во 12:31
Не можам да најдам баш некоја целосна слика од хотелов. Станува збор за MUSEUM HOTEL Cappadocia - Турција. Хотелот се смета за еден од најубавоте хотели во овој регион, изграден во карпите. Цената за ноќевање се движи од 145 до 2250 евра за една вечер.
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 20:24
намигнување_______

Palazzo Versace Hotel, Австралија


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 20:25

The Leela Palace Kempinski Udaipur, Индија 
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 20:27

The Emirates Palace Hotel, Абу Даби

(има 1,3 км долга плажаизненадување)


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 08:30
 


-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 08:39
Александар Палас  во  Скопје  среќа
 


-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 08:42
Десарет  во Охрид...среќа
 
 


-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Август.2010 во 08:45
..Епинал  во  Битола   среќа
 


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 08:06
Nikopolis во близина на Солун-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 08:08
The Breakers - Палм Бич, Флорида
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Август.2010 во 17:15


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Август.2010 во 17:18
Adrère Amellal Desert Ecolodge, Siwa Oasis, Egipet
не дека е најубав, но интересна градбасреќа


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 19.Август.2010 во 17:21

Killa Bhawan, Jaisalmer Индија-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 20.Август.2010 во 14:24

Madinat Jumeirah - Dubai-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 21.Август.2010 во 11:25
Qasr Al Sarab Desert Resort - Abu Dhabi 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Август.2010 во 11:46
KARMINA PALACE, Manzanillo-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 12:50
Ksar Char-Bagh - Мароко


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 17:51
 

Секој љубител на автомобили би сакал барем еднаш да престојува во хотелот V8 во Штудгарт, Германија. Луксузниот хотел со 4 ѕвезди е ексклузивен......музеј на автомобили. Има 34 соби кои се дизајнирани за да ги импресионираат сите автомобилски ентузијасти.Изработени се од високо квалитетни материјали, трендовски детали и оригинални парчиња од автомобили од целиот свет.

Сите соби имаат индивидуална дизајнерска тема заедно со комфорен кревет, мини бар, сателитска телевизија....

hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-1
 
hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-2
 
hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-4
 
 
hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-10
 
 
hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-11
 
 
hotel-za-ljubiteli-na-avtomobili-12


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 10:42
Рај на земјата- пекол по џебот

Кога ќе ги погледнете фотографиите ќе се запрашате себе си дали ова е рајот? Па, не баш! Но, сепак изгледа прилично реално зарем не? Она што е пред вас во суштина е некогашниот ресторан Ithaa на Conrad Maldives Rangali Island, кој сега е претворен во луксузен апартман за потребите на малкумина среќници.

Апартманот се наоѓа на длабочина од пет метри под површината на Индискиот океан и има целосно стаклен горен дел кој ви овозможува додека лежите во креветот да имате повеќе од импресивна подводна глетка на океанот.

Иако на официјалната страна нема понуда за овој апартман, заинтересираните се советуваат одделно да побараат ноќевање и тоа 14 дена претходно бидејќи во апартманот можат да поминат само ЕДНА вечер.

И покрај тоа што никаде не е наведено колку ќе ве чини ова задоволство, гледајќи го целиот комплекс на егзотични вили несомнено е дека ќе треба да издвоите прилично голема сума од својот буџет, освен ако немате некое скриено богатство кое што го чувате за црни денови.-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 12:44
Ciragan Palace Kempinski, Истанбул

За секој што сака да престојува таму каде што живееле кралеви или султани, хотелот “Ciragan Palace Kempinski“ во Истанбул е идеално место. Тој порано била Палата на Отоманските султани. Огромната зграда, на европската страна на Босфор, ја изградил Султанот Абдулазиз меѓу 1863 и 1867 година.
За едно лице престојот за еден ден, во најскромните соби е 350 евра а во апартманите и до 2.500 евра.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 12:48
Maia, Сејшели

Супер луксузниот и егзотичен хотел “Maia Luxury Resort and Spa“ е во местото Ансе Луис.


Има 30 извонредно комфорни вили, од кои најголемите се по 250 м2. Сите се со незаборавен панорамски поглед на Океанот, а повеќето и со сопствен базен.Престојот за едно лице дневно овде е од 1.600 евра до 4.250 евра. За се друго, се плаќа екстра.
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 12:50
Four Seasons Resort Bora Bora


Сместувањето е во 121 бунгалови направени во традиционален полинезиски стил од тиково дрво прекриени со големи лисја од панданус, големо дрво слично на палма. 100 бунгалови чија големина е од 100 м2 до 150 м2 се изградени над водата, а над вода се уште 7 посебни бунгалови од по 300 м2, и најекслузивниот - Претседателски или Кралевски - од 500 м2.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 12:52
Adam & Eve, Анталија

За едно лице дневно престојот е од 120 до 7.800 евра.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 12:54
Mandarin Oriental, Dhara Dhevi, Тајланд-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zanes35
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 13:11
Dubaj mojata omilena destinacija

-------------
http://www.gameszone-z.com - Fun games


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 16:16
Westin Palace, Мадрид

Хотелот “Westin Palace“ во Мадрид, со високата елеганција и традиција е едно од обележјата на Шпанија. Се наоѓа во самиот културен и деловен центар на овој вистински Европски град, препознатлив со својата богата културна и уметничка традиција, но и со разновидниот ноќен живот.

Градбата ја нарачал Кралот Алфонсо XIII, а хотелот со својот кралски изглед требало да оправда да биде во престолнината на Шпанија. И денес овој симбол на Мадрид, реновираниот “Westin Palace“ на гостите им овозможува да се чувствуваат како кралеви или кралици, барем еден ден или повеќе, зависно колку остануваат.Од хотелот се’ е на “пет минути“ пешки: Од светски познатите музеи “Прадо“, “Тисен“ и “Кралица Софија“, па до историските знаменитости и преполните улици со продавници, бутици, ресторани и кафетерии. Кралевскиот престој во “Westin Palace“ и не е прескап. Цените за едно лице за еден ден се од 200 евра до 900 евра.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 19:00
Musha Cay, Бахами

Musha Cay е приватно острово на ланецот острови Exuma, на Бахамите.

musha-cay-1.jpg

Има само еден хотел, со 12 елегантно уредени соби во преубава куќа, на врвот од мало брдо.

Целиот остров е во егзотична шума, а околу него се уште 11 мали островчиња. На Musha Cay има 40-тина прекрасни плажи, што прави доживувањата и престојот во овој хотел остров да се незаборавни, вклучувајќи го и големиот избор на морска храна, уловена во морето околу...

musha-cay-2.jpg


musha-cay-5.jpg
musha-cay-6.jpg

musha-cay-8.jpg

musha-cay-10.jpg
musha-cay-12.jpg
musha-cay-15.jpg-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 19:05
Copacabana Palace, Бразил, Рио де Жанеиро

Бразил, Рио де Жанеиро, плажата Копакабана... и во центарот на оваа атрактивна убавина е легендарниот хотел “Copacabana Palace“.

Отворен е во 1923 година, веднаш стана еден од најпознатите хотели во Јужна Америка, во кој уживале богатите и славните. Се наоѓа во центарот на Рио де Жанеиро, на самата реновирана плажа Копакабана, пред него е бескрајниот Атлантски Океан, позади подножјето на планината Sugarloaf, а над него се надвиснува познатата симбол статуа на Христос Спасителот.

copacabana-palace-550
Разновидна е понудата и за релаксација: сауни, фитнес сали, парни купатила, салони за масажи... За оние што ќе решат или ќе можат да отидат, цените по лице за една ноќ се од 370 до 2.300 евра.
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zaratustra
Датум на внесување: 04.Септември.2010 во 12:33
Porto Elounda-Krit,Elounda- Bev letovo i go vidov(ne bev vo nego smesten da se razberime,tuku vo spa centarot kao ke odevme pa ne pustija i ja koristevme plazata(13eur 3lezalki+cador),a cenite se od 250eur za soba za dvajca do 3500eur dnevno za vila)
Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:33

The Dolder Grand Hotel - Цирих-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:35

Hotel de Paris - Монте Карло-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:37

Grand Hotel Europa-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:39

Внатрешноста на Grand Hotel Europaмечтаење-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:40
и повторно истиот


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 10.Септември.2010 во 00:08

The Saxon Hotel - Јужна Африка-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 10.Септември.2010 во 08:37
Едни од најдобрите...Kempinski...
 
 


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 10.Септември.2010 во 08:48
Еднаш сум бил во Kempinski во Истанбул на сам Босфор...ама затоа што друг плаќаше...свиркање
инаку цената на ноќевање со појадок беше 960 USD  и 1260 USD ....хипнотизиран
 
 
 
 
Инаку најблиску овој бренд го имаме во Банско, Бугарија...каде што цените се доста поприфатливи....
на пример...еден ручек за две особи е некаде околу 50 евра...трепкање
 
 


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 13.Септември.2010 во 12:46

Sharq Village & Spa, Катар


Го сметаат за еден од најубавите и најлуксузни хотели на Блискиот Исток. Извонредно успешна комбинација на арапската архитектура, традиција, шарм и најсовремен дизајн.

Замислен како село и базар заедно, “Sharq Village & Spa“ (дел од “Ritz-Carlton Hotels“) се наоѓа во Доха, главниот град на Катар, на брегот на Персискиот Залив.

sharq-arapski-raj-1871

Има 174 супер комфорни и ексклузивни соби и апартмани. Покрај преубавата плажа, гостите може да се разладуваат во двата прекрасни отворени базени, бидејќи овде просечната температура е 40 степени Целзиусови.

Убаво и свежо е и во одличните ресторани “Al Jalsa“, “Al Wanis Shisha Terrace“, “Al Liwan“ и “Al Dana“, во кои покрај традиционалната арапска кујна, се подготвува храна и од целиот свет. Кафе баровите во хотелот и покрај базените се дополнително уживање за гостите.

Само престојот за 1 лице дневно во овој арапски рај е од 400 евра до 1.150 евра.

sharq-arapski-raj-1879

sharq-arapski-raj-1880

sharq-arapski-raj-1881
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Септември.2010 во 12:39
Ritz-Carlton - Канкун, Мексико

Градот Канкун во Мексико, на брегот на Карипското Море, е еден од најпознатите туристички центри и одморалишта во светот со голем број супер луксузни и ексклузивни хотели.

Таму е и хотелот “Ritz-Carlton“, распослан на богато со егзотична вегетација земјиште од околу 30.000 м2, веднаш до тиркизно синото кристално чисто море и плажите од бел ситен песок. Само за уредување на плажата биле потрошени $71 милион (56,5 милиони евра).

the-ritz-cancun-1971
 
Само за еден ден престој овде, за едно лице дневно се потребни од 240 евра до 4.000 евра.

the-ritz-cancun-1970

the-ritz-cancun-1969

the-ritz-cancun-1977

the-ritz-cancun-1978-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Септември.2010 во 12:46
Il Salviatino - Фиренца


“Il Salviatino“ е неверојатно убав и луксузен хотел на брдото Фиезоле, од каде се пружа незаборавен спектакуларен поглед на центарот на Фиренца, еден од најславните и историски најзначајните светски градови преполн со врвни уметнички дела.

Се е на дофат: центарот на градот, музеите, улиците за прошетки и најпознатите бутици за шопинг. Хотелот е во зграда од од XIV век, комплетно реновирана и најсовремено опремена.

il-salviatino-1904

Има 45 соби и апартмани (од 45 м2 до 200 м2), сите различно уредени и со оригинални уметнички дела.

А бидејќи секое задоволство има цена, во “Il Salviatino“ само престојот за 1 лице дневно е од 560 евра до 4.200 евра.


il-salviatino-1905

il-salviatino-1911

il-salviatino-1912
-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 15:52
Hotel "Park Hyatt" - Токио


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: iviA
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 16:59
Pa najmnogu mi se dopaga hotelot vo Dubai


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 22.Септември.2010 во 13:20

Luxor Hotel и казино во Лас Вегас-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 22.Септември.2010 во 13:21

истиот хотел-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 22.Септември.2010 во 13:38
Хотел Кастело (Ираклион, Крит)
тука сум бил... голема%20насмевка
 


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 11:10
"Armani" хотел, Дубаи

Италијанскиот моден гуру Џорџо Армани во април 2010 година го отвори првиот од серијата луксузни хотели и одморалишта во светот брендирани со неговото име. Изборот му беше одличен. Во Дубаи, во Бурџ Калифа која со своите 828 метри највисока зграда во светот.

Хотелот “Armani“ е на првите 6 спрата и на 38-иот и 39-иот спрат од облакодерот. Има вкупно 160 - помалку се соби (од 45 м2 до 70м2) во кои најефтино еден гостин може да се смести за 800 евра по ноќ, а повеќето се апартмани (од 150 м2 до 390 м2) за кои цените најчесто се “соодветни“ на висината на облакодерот.
rszarmanisuite

Најубави и највпечатливи се апартманите “Armani Signature“ со површина од 235 м2, кои се на 38-иот и 39-иот спрат од каде се пружа воодушевувачки поглед на се’ што е Дубаи, и дење и ноќе. За еднодневен престој во нив, најреќните треба да платат најмалку по 2.250 евра по човек.

rszarmaniristorante2

rszarmanispaentrance

rszarmanicorridor

rsz1rszarmanigalleria


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk