Испечати | Затвори го прозорот

Претепан до смрт турист од Србија во Охри

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Забава, разно, игри, интима
Опис на форумот: џиџимиџарница
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23120
Датум на принтање: 06.Октомври.2024 во 00:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Претепан до смрт турист од Србија во Охри
Постирано од: Pavaroti
Наслов: Претепан до смрт турист од Србија во Охри
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 22:07
Многу го сакам Охрид, но оваа година каде имаа многу малку туристи уште услугата им беше на многу лошо ниво. Охриѓани место да си ги чуваат туристите како што е по другите туристички места они ги бркаат секоја година се повеќе и повеќе. За на крај да ја завршат сезонат со убиство на Дејан Новаковиќ од Белград.

Дејан почивај во мир, лесна ти земја.



Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 22:13
i sega ,..ako stapne srbin podolgo vreme tamu,...si go secham!

...a ne ushte i da go polnat kako ,..."grchka"!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 22:17
Премногу ми болно ова,да гледаш дека некој го доведуваш во толку лоша состојба и да незнаеш да престанеш со лудилото....отсекогаш ми се одбивни ваквите бесчуствителни луѓе.
Срамота за Охрид и за Македонија
Еднинствено Србите барем им беа редовни туристи,и тоа поради ноќниот добар живот.
еве како вратија,и тоа за девојка која глупост

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 22:27
stvarno zalosno za deckoto 10 na 1 bas se pokazale

"koga bog go sozdaval ohrid, gjavolot mu rekol de be na edno mesto stavi tolku ubavini i samo na toa bog mu odgovoril pocekaj de sega na red e narodot da se sozdade"

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 00:12
Mozda pomislile deka e Skopjanec...голема%20насмевка
 
 
Sala na strana , pred da iskomentiram bi pocekal barem istragata da zavrsi pa da se vidi sto, kako, kade....Definitivno e za osuda sekoja tepacka , a pogotovo vakva sto zavrsuva so smrt...тага...
 
Deka Ohridjani se losi domacini toa i jas go znam, deka Srbite se galamdzii i nasilnici i toa go znam...A posebno se prikazna za sebe siledziite koi rabotat kako obezbeduvanje po Ohridskite klubovi...\
Znaci se ova vo kombinacija ne nosi nisto dobro...
 
 


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 00:19
уште една брука за Охрид и за Македонија...немам зборови
догодина веројатно охриѓани сами ќе си уживкаат по плажите....никој нема да им смета
срамота
 
п.с
а има ли полиција во Охридон бе?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 00:52
Колку што разбрав од вестите, гужвата почнала најпрво помеѓу две групи на срби....
Според еден мој познаник кој бил таму во моментот...некои од србите биле пријатели со газдата на локалот...па затоа биле вмешани вратарите и неизбежното кога се во прашање гужви - специјалци од една наша полициска единица....


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 10:22
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Mozda pomislile deka e Skopjanec...голема%20насмевка






 

 

Sala na strana , pred da iskomentiram bi pocekal barem istragata da zavrsi pa da se vidi sto, kako, kade....Definitivno e za osuda sekoja tepacka , a pogotovo vakva sto zavrsuva so smrt...тага...

 

Deka Ohridjani se losi domacini toa i jas go znam, deka Srbite se galamdzii i nasilnici i toa go znam...A posebno se prikazna za sebe siledziite koi rabotat kako obezbeduvanje po Ohridskite klubovi...\

Znaci se ova vo kombinacija ne nosi nisto dobro...

 

 

Ohrigani se vinovni 100%. Lugeto pocnale da begaat a ovie pocnale da gi brkaat i tepaat, koga nekogo ke go istepas normalno i covecki e da go pustis da si otide. Pred edna nedela istepaa nekoj stranec deka sedel na stol na nekoj Ohridski fraer i uste sto treba da se sluci. Poslednive sest godini so mojata familija sekoja godina odime vo Ohrid no do godina malo morgen sto ke otidam.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 11:17
Минатата година бродот Илинден ја оддбележа сезоната,оваа година бродовите имаа забрана за пловидба ,па досетливите охриѓани смислиле нови начини(варварски) све за  '' доброто'' на туризмот.
Срамно !!!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 11:45
zar...изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 16:01
Срамота за Македонија,што ли ќе биде до година.Сочуство до семејството на жртвата.Млад човек,остави 3 даца малолетни.Жалосно!


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 21:50
Повелете
Од преземените мерки и активности констатирано е дека околу 03.00 часот во физичката пресметка пред влезот од објектот, осуммината осомничени физички го нападнале Дејан со удари со раце и нозе, соборувајќи го на плочникот пред влезот од објектот.

Сакајќи да му помогне, неговиот другар Горан Периќ се обидел да го извлече од опкружувањето, но и тој бил физички нападнат од истите лица. Во тој момент Дејан успеал да се оттргне и се дал во бегство упатувајќи се кон градскиот плоштад и по ул. „Свети Климент Охридски“, скршнал пред обложувалницата „Премиер“, ја поминал ул.„Бул. Македонски Просветители“ и стигнал пред влезот на објектот од Поштата, каде го стигнале осомничените, го собориле на плочникот и со удари со раце и нозе во пределот на телото му задале тешки телесни повреди, од кои на лице место починал.

По настанот осомничениот Н.Ѓ. со намера да им помогне на лицата учесници во настанот да не бидат откриени, ја избришал датотеката од компјутерот во кое стои видео записот од безбедносните камери поставени во ноќниот клуб, а се однесува на критичниот период кога е сторен настанот. Исто така и наредил на вработената во објектот како хигиеничарка да ги исчисти трагите од крв во дел од објектот каде што не и било задолжение да чисти.

Според одредени медиуми, тепачката започнала внатре во ноќниот клуб помеѓу две групи на српски државјани, по што продолжила надвор од објектот. Притоа газдата на клубот, откако препознал еден свој пријател се вмешал во тепачката, што ги повлекло и припадниците на обезбедувањето да се приклучат.

Prevzemeno od http://www.tocka.com.mk/


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 22:01
Originally posted by annaja annaja напиша:

Срамота за Македонија,што ли ќе биде до година.Сочуство до семејството на жртвата.Млад човек,остави 3 даца малолетни.Жалосно!



Cudno... Ne kazaa dali familijarno bil na odmor... I dali familijarno bile u disko u 3 saat nautro...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 23:00
гледајте на ,,позитивната,, страна : и лошата реклама е реклама.... .... NOT!

без разлика дали човекот бил со љубовница и со вонбрачно дете или со жена му и трите деца, НИКОЈ не заслужува да умре на таков начин... децата имале татко, сега имаат траума за цел живот...

адио охрид, одамна не сум те посетила... после настанов ќе размислам дали воопшто ќе дојдам... ех...

-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 23:58
Медиумски воопшто не слушнав за настанов...
А за жал ваквите вести од Охрид (штетни по туризамот)
одамна рамнодушно ги прифаќам без изненадувања...
И лани имав можност да видам вакво ренџерско однесување на мештните...
Да претепаат еден дечко со девојка,оти ги наврди
после невкусното свиркање по девојката...
Алоооооооо плачете девет месеци,место да го искористите
тој период и да научите нешто за туризам...


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 00:37
Од страна на СВР Охрид до ОЈО Охрид е поднесена кривична пријава против осум лица поради основано сомнение дека сториле КД „Убиство“ по член 123 став 2 точка 1 (на свиреп и подмолен начин), в/в со член 22 од КЗ, додека едно од лицата е осомничено и дека сторил и КД „Помагање на сторител по извршено кривично дело“ по член 365 став 1 од КЗ. Седуммина од нив се македонски државјани кои се веќе приведени, додека еден е српски државјанин кој засега е недостапен на органите на прогонот. Заедно со доказниот материјал во текот на денов пред надлежниот Истражен судија ќе бидат изведени: К.М.(1976) од Охрид, Н.Ѓ.(1984) од Охрид, Ш.П.(1980) од с.Велгошти-Охрид, Ј.И.(1984) од Охрид, Ч.Б.(1984) од с.Мешеишта-Охрид, Ш.Ј.(1979) од с. Велгошти-Охрид и Ѓ.Ј.(1985) од с.Мешеишта-Охрид, а по Ѓ.Д.(1981) од Лесковац, Србија ќе биде распишана потерница.
 
 
E loso e koga seljacista  ce slezat vo grad i ce se pomesaat so narod...Ne e civilizacija za sekogo..намигнување.


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 21:07
преку ... од вакви вести зевање

од една страна, кај нас владее анархија и на кој како ќе му текне, претепува некој без посебна причина, од друга страна па, колку пати претепале Македонец и никој не кренал врева?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 23:02
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

преку ... од вакви вести зевање

од една страна, кај нас владее анархија и на кој како ќе му текне, претепува некој без посебна причина, од друга страна па, колку пати претепале Македонец и никој не кренал врева?
 
Претепувале Македонци, но не убиле Македонци на таков начин.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Август.2010 во 23:30
.......i .+ vo makedonskiot  bozji raj,..изненадување

...shto rezervira  poseti za ...barem nekolku godini.да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 14:45
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

преку ... од вакви вести зевање

од една страна, кај нас владее анархија и на кој како ќе му текне, претепува некој без посебна причина, од друга страна па, колку пати претепале Македонец и никој не кренал врева?
 
Претепувале Македонци, но не убиле Македонци на таков начин.
а значи треба да утепаат некого за да стане мрсно за медиуми тага



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 15:46
Абе вие читате што пишувате или...?

Дека биле сељаци и ред други погрдни зборови упатени кон сите охриѓани?

И кај мене зад куќа пред 5-6 години имав комшија кој е осуден на доживотен затвор поради убиство на 2 луѓе. Тоа мене ме прави убиец?

Тоа што "охриѓаните" го направиле на физички начин, вие овде го правите на "дипломатски?!" начин?

Originally posted by renatax renatax напиша:

Минатата година бродот Илинден ја оддбележа сезоната,оваа година бродовите имаа забрана за пловидба ,па досетливите охриѓани смислиле нови начини(варварски) све за  '' доброто'' на туризмот.
Срамно !!!
???!!!

-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 16:26
Што се чудиш....колку мина учествувале во убиството?
Како да речеме...охриѓанец или охриѓани....иако овие не се баш ни охриѓани.
И во Скопје да се случеше ќе викавме скопјани претепале турист до смрт...нормална  ли е според тебе постапкава...или те иритира што се генерализира?!



-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 16:34
kakov eden ......takvi i povekjeto,osobeno koga za ohrigjani se raboti. a nekoj na sala spomna deka mozebi i si mislele deka e skopjanin i ne gresi, sigurno si vikale ovoj nekoj skopski srbin e , pa ke mi blebece tuka i srpski i t.n.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 16:55
Originally posted by renatax renatax напиша:

Што се чудиш....колку мина учествувале во убиството?
Како да речеме...охриѓанец или охриѓани....иако овие не се баш ни охриѓани.
И во Скопје да се случеше ќе викавме скопјани претепале турист до смрт...нормална  ли е според тебе постапкава...или те иритира што се генерализира?!



И јас не знам што се чудам, не е за чудење, за плачење е ова.


Originally posted by renatax renatax напиша:

Минатата година бродот Илинден ја оддбележа сезоната,оваа година бродовите имаа забрана за пловидба ,па досетливите охриѓани смислиле нови начини(варварски) све за  '' доброто'' на туризмот.
Срамно !!!



-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 16:56
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

kakov eden ......takvi i povekjeto,osobeno koga za ohrigjani se raboti. a nekoj na sala spomna deka mozebi i si mislele deka e skopjanin i ne gresi, sigurno si vikale ovoj nekoj skopski srbin e , pa ke mi blebece tuka i srpski i t.n.

Можит да, можит не, можит кујзнајт...


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 17:08
Чуди се ,плачи....ама редно е да си кажеш свое лично мислење без прозивки на секој коментар....и  да,запрашај се зошто си единствен на темава кој се чуди ама не убиството,туку за нашиот револт.
Поздрав!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 17:14
Не е револт да се нарекуваат сите охриѓани сељаци, не е револт да се кажува колку тие биле некултурни, недобри домаќини. Тогаш што барате секое лето во Охрид? Дека се е толку катастрофа?

Мене не ме чуди што се случило таков инцидент. Такви инциденти се случувале и ќе се случуваат секогаш и во секој град. А кога ќе се случи такво нешто не можеш да го осудуваш секој еден човек што живее во тој град.




-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 17:31
Jas mislam deka nastana malo nedorazbiranje .
Renatax ne gi generalizira rabotite tuku stanuva zbor za mnozina .
Povekjemina ohrigjani istepale srbin do smrt i toa e za sekoja osuda .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 19:12
Шта сам ви урадио??-прашувал додека го тепале.
има нешто повеќе тука,отколку она споменатото дека се е за девојка

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 19:39
Од еден од вработените во локалот, јас ја слушнав следнава верзија:

- Дечково играјќи ја турнал сопругата на газдата од локалов, се завртил и и се извинал. Другиот србин кој бил пријател на газдава му рекол: - што бе извини, вака и во Белград дан правиш (на српски нормално)?, и му залепил шамар. Дејан, наводно балкански шампион во кик бокс (не знам која година) му врзал бокс, и скокнало обезбедувањето. Сега веќе починатиов успеал да се избори со нив и избегал, е сега дали во паниката тој свртел околу поштана и повторно се нашол пред толпава луѓе што го бркале ...

…✞ яєѕт ιη ρєα¢є ✞…


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 19:59
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

преку ... од вакви вести зевање

од една страна, кај нас владее анархија и на кој како ќе му текне, претепува некој без посебна причина, од друга страна па, колку пати претепале Македонец и никој не кренал врева?
 
Претепувале Македонци, но не убиле Македонци на таков начин.
а значи треба да утепаат некого за да стане мрсно за медиуми тага

 
Па за среќа не утепале никого па да јават медиумите. Ама колку тепачки се случуваат, ако за сите почнат да јавуваат медиумите...изненадување
Ај замисли да убиеле Македонец во Грција... Лично јас како скопјанец се чувствувам побезбедно во Грција отколку во Охрид (ова од искуство го пишувам).


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 20:17
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Не е револт да се нарекуваат сите охриѓани сељаци, не е револт да се кажува колку тие биле некултурни, недобри домаќини. Тогаш што барате секое лето во Охрид? Дека се е толку катастрофа?

..................

  bez gajle!да   ke ti se ispolni zelbata ,...dogodina na prsti ke gi broish tie shto vi doshle...изненадување

...inache ,..arno vika onoj pogore
...vo grcija mnogu pobezbedno e ,...vo sekoj smisol.

..pa, duri i vo gluvo doba da zalutash ,..nemash gajle!да

samo,..sega, djabe mu e nasrbinot  shto ne otishol samo malku podole!тага


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 20:19
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Ој си Грција тогаш.
 
Во Грција никогаш не сум бил .........., т.е. на летување. Но, сум ја прошетал цела Грција вон сезона бидејќи се занимавам и со археолошки работи меѓу другото. Никогаш не сум се почувствувал загрозен како во Охрид, а сум дискутирал со Грци на чувствителни теми (историја, политика...) рамнодушност


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 20:43
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Не е револт да се нарекуваат сите охриѓани сељаци, не е револт да се кажува колку тие биле некултурни, недобри домаќини. Тогаш што барате секое лето во Охрид? Дека се е толку катастрофа?

..................

  bez gajle!да   ke ti se ispolni zelbata ,...dogodina na prsti ke gi broish tie shto vi doshle...изненадување

...inache ,..arno vika onoj pogore
...vo grcija mnogu pobezbedno e ,...vo sekoj smisol.

..pa, duri i vo gluvo doba da zalutash ,..nemash gajle!да

samo,..sega, djabe mu e nasrbinot  shto ne otishol samo malku podole!тага

Не сум јас од Охрид.

Гледам се изнашетавте во Грција, се` знаете, каде е и колку е безбедно. Ме интересира што лошо во Охрид ве има снајдено.

Уствари, ич не ме интересира, ми е гајле......


-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 21:11
Koj kade odi na odmor toa e negova licna stvar.......
...megutoa da pretepas covek do smrt...toa e veke nenormalna rabota...i kaj i da se sluci go osuduvam najmnogu...........ova e sram za Makedonija......sram da im e na huliganite koi go ubia zlatno dete.......I eden od tie 30 dusi da ne se najde da kaze dosta e luge........Kaj e dusata sega sega na negovata familija sto da mislat tie za Makedonija i Ohrid, i za makedoncite..zaradi tie huligani ke ne karakteriziraat site kako isti....SRAMOTA..........


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 21:18

Otidovme vo pogresna nasoka, kako i vo sekoj grad ima dobri i losi ludje...Ne se site Ohridjani losi i nema potreba da se pluka po Ohrid kako sto vece pravat nasite po forumi, web vesnici i slicno...Procitav na eden srpski vesnik vo komentarot dole , nekoj glupak na makedonski pisuvase, gi povikuva Srbite 'zaednicki' da go bojkotiraat Ohrid...Mislam nigde vrska, Ohrid e nas , Makedonski i treba pozitivno za gradot i ubavinite...

Problemot so obezbeduvanjata na diskotekite vo Ohrid treba da se resi poditno...50% od obezbeduvacite se so kriminalni dosieja...Sekade vo svetot obezdeduvanjeto ti otvara vrata da vlezes, kaj nas ti zatvaraat...A baska toa sto se klosari, idioti i nemaat osnovna kultura niti pocit sprema klientite...

Policijata isto taka potfrli vo slucajov...Zarem nema dovolno policajci vo civil vo Makedonija za da se pokrie Ohrid vo ovie 2 meseci...pa ne e Njujork , Ohrid e ....Ne e tesko da ima 20-30 policajci koi ce se motaat po klubovite ili okolu niv cisto da ne se slucuvaat vakvi ubistva....



-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 22:00
Не знам како можете да браните вакви работи небитно во кој град и да се случат од нашата држава, да браниш криминалци е страшно. Зборот ми беше како може ваквите инциденти да се случуваат претежно во Охрид а башка на тоа грото од Скопје да сме имале вакво искуство. Шест години без престан годишниот одмор го поминувам во Охрид, оваа година беше мизерна нигде фискални не даваа, за услугата да не зборам, плажите пола празни освен за викендите.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 22:07
Pavaroti каде виде дека некој брани криминалци?

Никој не брани криминалци, ама да се плука по цел град или цела држава, затоа што 7-8 души направиле глупост, не е во ред, нели?


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 22:13

Навистина не можам да сфатам како може да ги осудувате сите граѓани на Охрид, ова можеше да се случи било каде ... не само во Охрид туку насекаде постојат нормални и ненормални луѓе...ако одиме според ова значи сите велешани се монструмиизненадувањема%20ајде

не сакам никој да ме сфати погрешно, навистина е страшно ова што се случи и за мене тие луѓе што го сториле ова се најголеми кукавици и сите до еден што биле учесници треба доживотно да гнијат во затвор.


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 22:35
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Pavaroti каде виде дека некој брани криминалци?Никој не брани криминалци, ама да се плука по цел град или цела држава, затоа што 7-8 души направиле глупост, не е во ред, нели?

Јас како што напоменав во постот кога ја отворив темата „Охрид многу го сакам“ но сите сме имале такви искуства со Охриѓани и ако го сакаме Охрид мора да збориме за да го променат нивното ниво на култура на одредена група на луѓе.

Еве примери: Нор**лно ли е дека член на моето семејство е пазарен инспектор кога одам во продавница со него да не ме покрадат и да ми искуцаат фискална сметка бидејки знаат што работи а кога одам сам производите да бидат стално со различна цена. Или пак да се истепа странски турист бидејки бил во кафуле и си пиел пијачка дека седел на местото на некој локален фраер. Или пак да се се удават толку луѓе бидејки бил претоварен брод а во него башка на се да нема појаси за спасување и да нема соодветен технички преглед, па годинава бродарите пак да не сакаат да направат технички прегледи на своите бродови. Можам да бројам уште но ме мрзи.
Во ниеден друг град од нашата држава не случуваат толку гом*нарии па затоа луѓето се револтирани.
     


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 22:37
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Навистина не можам да сфатам како може да ги осудувате сите граѓани на Охрид, ова можеше да се случи било каде ... не само во Охрид туку насекаде постојат нормални и ненормални луѓе...ако одиме според ова значи сите велешани се монструмиизненадувањема%20ајде


не сакам никој да ме сфати погрешно, навистина е страшно ова што се случи и за мене тие луѓе што го сториле ова се најголеми кукавици и сите до еден што биле учесници треба доживотно да гнијат во затвор.

Не се секирај кога ќе ги однесат во Идрисбек ќе видат колку се моќни, таму нема да можат да се нафрлуваат како чопор волци.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 30.Август.2010 во 23:51
 
 
  Навистина  е тажно ..што еден млад живот е згаснат
на ваков начин ..во Охрид.....  Но и  жално е да се напаѓаат
сите  Охриѓани.... како што е спомнато погоре...за дело кое што
е направено од десетина души......
 
Другарот на починатиот, Горан Периќ, кој заработил само лесни телесни повреди, во полиција ги идентификувал сите учесници во инцидентот. 
МВР се уште трага по еден српски државјанин, 29-годишниот Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, осомничен дека учествувал во нападот врз починатиот белграѓанец и по него е распишана потерница, бидејќи постои основано сомнение дека веќе ја напуштил и државата. Тој уште вечерта ги собрал своите работи од хотелот во кој престојувал и оттогаш му се губи секаква трага.
 
Ми се чини дека овде се работи за нешто повеќе од колку
за некаква расправија за девојка ... или алкохол и .......
 
И уште нешто ..јас секоја година одам во Охрид... ќе продолжам и
понатаму ..затоа што си поминувам ...убаво...
Тоа што е за мене таму убаво ..за некого е во Грција...Бугарија
.... ..... или незнам каде ....  но запрепастувачки е фактот
што се повикува ....Охрид.... на бојкот....
 
 


-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 11:06
Србинот Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац осомничен за учество во убиството на Дејан Новаковиќ во Охрид, постојат сомневања дека бил член на групата “Пинк Пантер“, позната по грабежи на златари во светот, објавува денес “Блиц“.
 
Како што пишува српскиот весник 29- годишниот Ѓорѓевиќ пред три години бил приведен во Холандија. Тој како член на групата на 15 април 2007 година од златара “Граф“ во центарот на Дубаи украл накит вреден повеќе од 11 милиони евра.

За него вчера била распишана меѓународна потерница за убиството на Дејан Новаковиќ пред некој ден во Охрид. Осомничениот и еден од газдите на локалот “Куба либре Хавана“ Митре Костовски, осомничен за учество во убиството се запознале во Холандија.

Извор: http://www.netpress.com.mk/ - Нетпрес


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zanes35
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 13:15
Sram za Ohrid i za cela Makedonija

-------------
http://www.gameszone-z.com - Fun games


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 14:07
se prasuvam zasto vakvi incidenti ne se slucuvaat vo struga i dojran tuku sekoja godina samo vo ohrid

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 14:13
Usmrteniot turist bil tatko na tri maloletni kerki..............тагатага
тага


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 14:16
Originally posted by FeaR FeaR напиша:

se prasuvam zasto vakvi incidenti ne se slucuvaat vo struga i dojran tuku sekoja godina samo vo ohrid
Ни во Претор, ни во Отешево...


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 14:30
Emi neidet Ohrijdzani ni vo Pretor ni vo Otesevo, ne pa Dorjan.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 15:30
Нема оправдување за тоа што се случи...
НО....
НИКОЈ не може да чепка и прави што сака .... во туѓ двор


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 15:38
Не те разбирам,као он чепкал туѓо

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 15:46
од мерак ... од кеиф ... од некакво си самодокажување ... или од што ти не знам ... никој не ПРЕтепува човек ... до смрт

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 18:08
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - .... Да .... позадината  е сосема поинаква
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - од она што беше ..првично кажано ...


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:16
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 
  Навистина  е тажно ..што еден млад живот е згаснат
на ваков начин ..во Охрид.....  Но и  жално е да се напаѓаат
сите  Охриѓани.... како што е спомнато погоре...за дело кое што
е направено од десетина души......
 
Другарот на починатиот, Горан Периќ, кој заработил само лесни телесни повреди, во полиција ги идентификувал сите учесници во инцидентот. 
МВР се уште трага по еден српски државјанин, 29-годишниот Драган Ѓорѓевиќ од Лесковац, осомничен дека учествувал во нападот врз починатиот белграѓанец и по него е распишана потерница, бидејќи постои основано сомнение дека веќе ја напуштил и државата. Тој уште вечерта ги собрал своите работи од хотелот во кој престојувал и оттогаш му се губи секаква трага.
 
Ми се чини дека овде се работи за нешто повеќе од колку
за некаква расправија за девојка ... или алкохол и .......
 
И уште нешто ..јас секоја година одам во Охрид... ќе продолжам и
понатаму ..затоа што си поминувам ...убаво...
Тоа што е за мене таму убаво ..за некого е во Грција...Бугарија
.... ..... или незнам каде ....  но запрепастувачки е фактот
што се повикува ....Охрид.... на бојкот....
 
 




Taka e zamislena. Toa sto se sluci e losa rabota, no Ohrid e prekrasen grad, biser na Makedonija i biser na Balkanot.

Site Ohrigjani se zgrozeni od sluckata i ja osuduvaat. A tie sto go napravija zlodeloto ke odgovaraat pred zakonot.

Nema potreba za histerija i za povikuvanje na bojkot.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:30
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Taka e zamislena. Toa sto se sluci e losa rabota, no Ohrid e prekrasen grad, biser na Makedonija i biser na Balkanot.

Site Ohrigjani se zgrozeni od sluckata i ja osuduvaat. A tie sto go napravija zlodeloto ke odgovaraat pred zakonot.

Nema potreba za histerija i za povikuvanje na bojkot.
 
И јас бев згрозен кога со другар ми пред десетина години не' претепаа 8-9 ,,скинхедси,, (но сепак се охриѓани, нели...) не
 
Точно, нема потреба од бојкот кога Охрид и онака е бојкотиран последниве сезони. губитник


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:35
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Taka e zamislena. Toa sto se sluci e losa rabota, no Ohrid e prekrasen grad, biser na Makedonija i biser na Balkanot.

Site Ohrigjani se zgrozeni od sluckata i ja osuduvaat. A tie sto go napravija zlodeloto ke odgovaraat pred zakonot.

Nema potreba za histerija i za povikuvanje na bojkot.
 
И јас бев згрозен кога со другар ми пред десетина години не' претепаа 8-9 ,,скинхедси,, (но сепак се охриѓани, нели...) не
 
Точно, нема потреба од бојкот кога Охрид и онака е бојкотиран последниве сезони. губитник




Ako te natepaat vo svojot sopstven grad, ke go napustis li gradot? Ke se otselis li ? збунетост

Skinhedsi, narkomani i tepaci ima vo sekoj grad губитник


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Taka e zamislena. Toa sto se sluci e losa rabota, no Ohrid e prekrasen grad, biser na Makedonija i biser na Balkanot.

Site Ohrigjani se zgrozeni od sluckata i ja osuduvaat. A tie sto go napravija zlodeloto ke odgovaraat pred zakonot.

Nema potreba za histerija i za povikuvanje na bojkot.
 
И јас бев згрозен кога со другар ми пред десетина години не' претепаа 8-9 ,,скинхедси,, (но сепак се охриѓани, нели...) не
 
Точно, нема потреба од бојкот кога Охрид и онака е бојкотиран последниве сезони. губитник




Ako te natepaat vo svojot sopstven grad, ke go napustis li gradot? Ke se otselis li ? збунетост

Skinhedsi, narkomani i tepaci ima vo sekoj grad губитник
 
ОК, но овде зборуваме за Охрид како туристички центар, мислам дека не е случајно што многу луѓе се жалат на ,,гостопримството,, на охриѓани... едноставно, губитник .


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 19:55

 Te sfakjam LiDivio, no sepak i vo drugi turisticki destinacii se slucuvaat vakvi raboti.


Svetot vo posledno vreme ne e mnogu bezbedno mesto za ziveenje, za zal...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:12
 a, kade?изненадување..mozebi vo  majami ili....akapulko..?збунетост

kazi kade,...vo koe turistichko  mesto,..so golemina na  ohrid?..mozebi nekade i se sluchuvaat,..ama , poradi  ulichni grabezi , osobeno ako davash otpro,..

..ama , vakvi organizirani hajki  ,..ne veruvam da ima na drugi mesta ...osobeno da zapochnale vo nokjen klub ,..a da zavrshile nekade podaleku od nego,.na ulica


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:29
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - .... Да .... позадината  е сосема поинаква
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - од она што беше ..првично кажано ...


  Da, da nevin chovek pretepan, na kraj izleze vinoven kako samiot gjavol!изненадување




-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:31
...a, da prochita nekoj ubavo ,..za koj se "pricha" vo textot?изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:35
Srbin ozenet so tri deca, odi vo Ohrid kaj prijatel i taka za nisto iz cista mira go natepale, a sega se zboruva, deka navodno za nekoja ohrigjanka se skarale i takvi gluposti, ..... i taka covekot ostava doma vdovica i tri siraka edno bebe od deset meseci!збунетост

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:36
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Originally posted by zamislena zamislena напиша:

http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - .... Да .... позадината  е сосема поинаква
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/623183/index.html - од она што беше ..првично кажано ...


  Da, da nevin chovek pretepan, na kraj izleze vinoven kako samiot gjavol!изненадување


 
 
Neznam kakvi informacii imate, no vo tekstot na linkot ubavo stoi deka obvinetiot za ubistvo e kriminalec, a ne ubieniot...Sto znaci deka seuste nema nikakva pozadina , kolku ja mozam da razberam...Ili sum promasil nesto...збунетост
 


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 20:38
Koj znae sto uste ke izleze na videlina!збунетост

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 31.Август.2010 во 23:17
ајдеееееее судии,судење кривци и правциизненадување


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 00:57
Ha ha, makedonska rabota, ovde se stvorija i obviniteli i advokati. Sekoj eden postrucen od prethodniot.

I da ima pozadina, najgolema vo svet, ne mozam da svatam desetina seljacista da tepaat eden.

I sega sudot ima da gi osudi na max. kazna za skolo na drugite. A i ke imaat dovolno vreme vo Idrizovo da si gi dokazuvaat tepackite sposobnosti ama sega so ramni na niv.

Cudno kolku lugje poznavam a sto izele kjutek vo Ohrid!!!

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 11:48
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=80ADF2CF9EEB0F4F81ECAA558FA1B2A7 - Охриѓанецот Жанко З`ш и неговиот другар претепани во Србија

Ден по крвавиот настан, што го однесе во смрт српскиот турист Дејан Новаковиќ, во српскиот град Смедеревска Паланка во саботата во истот време кога е убиен Дејан, утрото околу 3 часот, физички се нападнати двајца охриѓани. Познатиот актер и водител Жанко З'ш Голабоски и неговиот другар Саше Робески биле мета на гневот на група Срби .....................................




-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 13:25
aha,...znachi,..duri i vo istoto vreme?!

...e, navistina pedantni ovie ...srpskive srbi !


...inache,...i samite si kazaa deka najverojatno nema vrska so toa shto tuka se deshavalo !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 15:46
Koj kazhal deka nema vrska so toa shto tuka se sluchuvalo?

-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 17:57
Pfff...Sega kao ovie dvajca 'pretepani' vo Srbija...A Ohridjani vednas skokaat...More ovoj celaviot i ja bi go propustil niz race....

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 20:31


Originally posted by brza brza напиша:

 a, kade?изненадување..mozebi vo  majami ili....akapulko..?збунетост

kazi kade,...vo koe turistichko  mesto,..so golemina na  ohrid?..mozebi nekade i se sluchuvaat,..ama , poradi  ulichni grabezi , osobeno ako davash otpro,..

..ama , vakvi organizirani hajki  ,..ne veruvam da ima na drugi mesta ...osobeno da zapochnale vo nokjen klub ,..a da zavrshile nekade podaleku od nego,.na ulica


Вакви работи може да се случат секаде, дури и во твоето/моето соседство. Тоа не значи дека треба да се осудуваат сите граѓани на Охрид, или пак сите жители на Македонија, затоа што тие немаат никаква врска со случајот.

Она што мене повеќе ме загрижува се токму коментарите на македонските форуми и медиуми. Јас никаде не сретнав по српските медиуми изјави каде се осудуваат сите граѓани на Охрид и Македонија, туку овој случај е окфалификуван како несреќен и случај кој се случува во секој дел од светот, без разлика дали тоа е Охрид или Мајами.

Уште повеќе ме загрижува тоа што никој не прокоментира за безбедноста која ја нуди Охрид во текот на туристичката сезона. Никој не праша зошто немало ниту еден полицаец во центарот на Охрид итн.

Сите сакате само да плукате по Охрид, по охриѓани. Ова може само да се случи во Македонија, во Охрид? Не се случува на ниедно друго место?

Јас ве разбирам потполно, само не разбирам од каде потекнува вашата малодушност, да се плука по се што е македонско.

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

И јас бев згрозен кога со другар ми пред десетина години не' претепаа 8-9 ,,скинхедси,, (но сепак се охриѓани, нели...) не
 
Точно, нема потреба од бојкот кога Охрид и онака е бојкотиран последниве сезони. губитник


Еве ти LiDivio малку да прочиташ за твојот "братски" народ.

Охриѓанецот Жанко З'ш и неговиот другар претепани во Србија

Ден по крвавиот настан, што го однесе во смрт српскиот турист Дејан Новаковиќ, во српскиот град Смедеревска Паланка во саботата во истот време кога е убиен Дејан, утрото околу 3 часот, физички се нападнати двајца охриѓани. Познатиот актер и водител Жанко З'ш Голабоски и неговиот другар Саше Робески биле мета на гневот на група Срби


Грозоморно убиство на српскиот турист, белграѓанецот Дејан Новаковиќ, во центарот на Охрид, за жал не остана без реакција со физички напад над Македонци во Србија.
Ден по крвавиот настан, што го однесе во смрт српскиот турист Дејан Новаковиќ, во српскиот град Смедеревска Паланка во саботата во истот време кога е убиен Дејан, утрото околу 3 часот, физички се нападнати двајца охриѓани.

Познатиот актер и водител Жанко З'ш Голабоски и неговиот другар Саше Робески биле мета на гневот на група Срби кои револтирани од охридскиот инцидент, ги натепале двајцата охриѓани. Жанко и Саше биле на свадба во Смедеревска Паланка кај свои пријатели, но по свадбената веселба заминале во локална сендвичарница, каде што откако се разбрало дека се гости од Охрид, веднаш биле нападнати.

Робески го извлекол подебелиот крај и се здобил со потешки телесни повреди во пределот на главата. Повредени му се едното око и устатата. Бил пренесен во болницата во Смедревска Паланка, каде што му е укажана помош и му е издадено лекарско уверение за природата на повредите.

- Без никаква причина, два пати бев удрен во пределот на главата. Повикавме полиција која дојде дури утрото и бевме во болница каде што ми ги санираа повредите, изјави за охридското радио Супер" Саше Робевски. Според неговите тврдења нападот бил од страна на едно лице по име Максим, кој работел како судски извршител во ова српско градче, на 80 километри од Белград.
Двајцата нападнати охриѓани биле во друштво на своите пријатели. Случајот е пријавен во полицијата и на повредените им се земени изјави.

- Ние седевме во сендвичарницата со пријатели и со напаѓачот немавме никаков контакт. Одеднаш почувствував удар во главата. Веднаш потоа го удри и Саше, со кого седевме заедно со пријателите од Србија. Настана мешаница во која Саше беше удрен уште еднаш, по што падна на земјата и ја повреди главата, вели Голабоски, познат актер, радио и ТВ-водител
Според Жанко и Саше случајот со убиството на српскиот турист во Охрид во тамошните медиуми добил нагласен публицитет, со интонација Македонци убија Србин во Охрид".

Сузана Вренцовска




-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 20:32
Патем, запрашајте се како настанала тепачката и кои биле причините за неа. Нели тепачката ја започнале две групи на срби?

-------------


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 01.Септември.2010 во 20:50
Ммм и јас едвај чекам шанса да ги критикувам Охриѓани, ама ова веќе преминва во вреѓање на целиот мој народ.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Септември.2010 во 18:35
I posle seto ona shto se sluchilo vo Ohrid da ne ve chudi zoshto vo svetot za vakviot nachin na razmisluvanje, regiranje, odnesuvanje i zhiveenje postoi termin "balkanizam", a shirenjeto na takviot mentalitet "balkanizacija".

Da, ne se site balkanci takvi, no ima dovolen broj na kritichna masa shto go opravduva toj termin, a onie drugite ochigledno ne pravat dovolno za da go smenat toa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 20.Септември.2010 во 20:34
Ajajajaj Messi, nie deka dobro si go poznavame nashiot mentalitet, pa kje prepoznaeme elementi na balkanizam...

A inaku, nasilstvoto i primitivizmot vo Amerika kako se narekuvaat? Vo Afrika, na bliskiot istok, vo muslimanskite zemji...? 


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Септември.2010 во 20:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I posle seto ona shto se sluchilo vo Ohrid da ne ve chudi zoshto vo svetot za vakviot nachin na razmisluvanje, regiranje, odnesuvanje i zhiveenje postoi termin "balkanizam", a shirenjeto na takviot mentalitet "balkanizacija".

Da, ne se site balkanci takvi, no ima dovolen broj na kritichna masa shto go opravduva toj termin, a onie drugite ochigledno ne pravat dovolno za da go smenat toa.
да, само на балканот се случуваат вакви работи а ова е тежок случај на балканизам бла%20бла



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Септември.2010 во 22:35
Vo pravo ste.

Voopshto ne se razlikuvame od drugite lugje niz svetot koi se odnesuvaat isto kako nas.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk