Испечати | Затвори го прозорот

Болници

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23008
Датум на принтање: 21.Април.2024 во 03:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Болници
Постирано од: *moon*
Наслов: Болници
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 00:58
mora nekade da stavime vakva tema za nasite bolnici...........ova sto jas go gledem denovive niz drzavnata bolnica Skopje ........
NA SE NALIKUVA SAMO NE NA BOLNICA KADE TREBA DA SE TRETIRAAT BOLNI, A DA NE ZBORUVAM ZA ODNESUVANJETO NA POEDNI MEDICINSKI LICA...... MIZERIJA NEVIDENA........
BI U PREPORACALA NA MINISTEROT DA GO POSETI ODDELOT NA NEVROLOGIJA I DA SI GI PROVERI VRABOTENITE VO KOKVA SOSTOJBA MU SE?
OVA GO NEMA NI VO ZANZIBAR STO SE SLUCUVA TAMU SO PERSONALOT I NIVNIOT ODNOS, MOZEBI TREBA DA GI ISPRATI NA NEKOJA DOPOLNITELNA OBUKA ZA ODNESUVANJE, PATEM DA GI POTSETI DEKA NIE SME PACIENTI KOI SI PLAKAAT ZA USLUGATA..NEZAVISNO KOI SME I OD KADE DOAGAME.
SO POCIT MINISTRE PA PROSETAJTE MALKU POVEKE NIZ KLINIKATA.......Коментари:
Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:01
POTSETE TE GI MINISTRE DEKA KAFICITE SE NAOGAAT NA DRUGATA STRANA OD VODNJANSKA, KADE KE MOZAT RAAT DA SI PIJAT KAFEEE, A AKO SE DOJDENI NA RABOTA DA SEDAT TAMU KADE STO IM E MESTOTO..........


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:02
Месечинке,за оваа тема имам само еден збор МИЗЕРИЈА
Кога ќе се спомне нашето здравство и болници прво тоа ми паѓа на памет-невидена мизерија
персонал,однос,спремност,апарати,болнички материјали,редици во ходник...катастрофане


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: *moon*
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:05
PERSONALOT PVO NEMA NIKAKVI COVECKI CUVSTVA VO SEBE SO PACIENTITE SE ODNESUVAAT KAKO SO ZIVOTNI, A NEKADE POVEKE GI TRETIRAAT ZIVOTNITE OTKOLKU LUGETO............OVIE NASIVE TAMU NE SE PRVO LUGE, KODEKS??!?
A STO BESE TOA KODEKS NA ODNESUVANJE?!
PA I NEKOJA ZAKLETVA IMASE?!!!!!!!!!!1
MA DAJ?
TE MOLAM?!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:07
Болниците кај нас се во катастрофална состојба. И со самото тоа се опасни за луѓето кои наместо да се излечат...се докрајчуваат.
Старата опрема, хигиената и се останато...се е на најниско ниво.
Но сето тоа нема да биде толку трагично, кадарот да им беше образован како што треба. Јас сепак мислам дека за да се вработат во болница, кандидатите треба да посетат обука за однесување ..во секојдневниот живот...може и онаа протокол академијата..ништо не е на одмет...

Пред три години си ветив на себе дека што и да ми се случи, никогаш нема да одам во некоја државна болница. Макар и последното денарче да го дадам, кај мене приватните болници го држат првото место. За здравје не се штеди. Жално за оние кои не можат да си го дозволат тој луксуз-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:10
Originally posted by *moon* *moon* напиша:


A STO BESE TOA KODEKS NA ODNESUVANJE?!
PA I NEKOJA ZAKLETVA IMASE?!!!!!!!!!!1
MA DAJ?
TE MOLAM?!


Во врска со ова. Кодексот на однесување одамна не постои. Сето тоа..е под секое можно ниво...катастрофа.
Мито..корупција...сето тоа цвета кај нас...како цвеќињава на балкон

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:16
hospital...bolnica po nashinski,...i so pravo....chovek zdrav ke vleze,..bolen ke izleze od,...tukashnive,...bolnici !

za bolnite shto vleguvaat,..vkje se znae,...ima povekje primeri vo posledno vreme!

sosema moderna zemja makedonijava ,..nema zbor za toa!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 01:19
Лом се болнициве.
Објекти погодни за снимање на хорор филмови.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 07.Март.2011 во 09:20
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Лом се болнициве.
Објекти погодни за снимање на хорор филмови.

da ...za zal  i jas go imav toa chuvstvo....nikakvi uslovi... stari i iskinati postelnini...nedovolno zagreani тага..... zdrobeni zidovi....toaletite se prikazna za sebeизненадување...sepak moram da kazam deka med. personal  (bar jas imav takva sreka ) dava se od sebe da raboti kako treba i vo takvi uslovi ....


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 07.Март.2011 во 10:15
Иако дел од клиниките во Клинички Центар се реновирани,вклучувајќи ја тука и новата апаратурата,болнички кревети,чаршави,инсталирање на клими на покритичните оддели,за жал сепак на одредени клиники сеуште е состојбата на незавидно ниво.
За персоналот не сакам да генерализирам,како и во секоја друга професија има професионален и непрофесионален однос,мада медицината е многу сензитивна област и не би требало човек да има ''лоша среќа'' и да наиде на непрофесионализам.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 02:13
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Месечинке,за оваа тема имам само еден збор МИЗЕРИЈА
Кога ќе се спомне нашето здравство и болници прво тоа ми паѓа на памет-невидена мизерија
персонал,однос,спремност,апарати,болнички материјали,редици во ходник...катастрофане


Аааа се потврдувам ама за персоналот ке направам исклучок ... море болничарки , сестри ... па и секојдневно има дејчиња на пракса .... како може тоа да не чини изненадување  бај д веј  додека сите тие се во фокусот се друго се занемарува плазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 02:45
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Месечинке,за оваа тема имам само еден збор МИЗЕРИЈА
Кога ќе се спомне нашето здравство и болници прво тоа ми паѓа на памет-невидена мизерија
персонал,однос,спремност,апарати,болнички материјали,редици во ходник...катастрофане
Аааа се потврдувам ама за персоналот ке направам исклучок ... море болничарки , сестри ... па и секојдневно има дејчиња на пракса .... како може тоа да не чини изненадување  бај д веј  додека сите тие се во фокусот се друго се занемарува плазењеМирен бре ти

На стари години најде да трчаш по девојчиња на пракса    Еееее... се додека гледаш по нив... вистинските "парчиња" те одминуваатА за болнициве...

Аууу само НЕпофални зборови имам за Воена .... што персонал ќе беше тоа ... во ходник да им умреш..тие ќе слават Би ги здробила...

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 02:46
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:
Мирен бре ти

На стари години најде да трчаш по девојчиња на пракса    Еееее... се додека гледаш по нив... вистинските "парчиња" те одминуваат Ја мислев на волонтерките плазење како ме негуваа додека бев таму трепкање голема%20насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 02:49
Аууу... ке го јаде стапот некоја

Како те негувале бе Јас мислев те бркале по ходник... да трчаш...кога имаш ... мака де а ти ме изненадуваш...те негувале

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 03:03
Мааа замисли ми помагаа и кога не можев сам во ВЦ плазење

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 03:07
ako ako.... sea... ke zamisluvam... ke zamisluvam sto ke bilo ..jas da bev na nivno mesto...

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 03:09
А да ... сеуште сум на домашно лекување ... па отворена е понудата до тебе ... ако сакаш да бидеш волонтерка трепкање  големо%20гушкање

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Март.2011 во 03:15e tek togas.... nema da sakas od tie volonterkite vo bolnica

ali prvo...ke se dogovorime za detalite......posle ke plukas po tretmanot vo bolnica

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:43
Неодамна на физикална терапија носев со себе пријател , кинезитерапевт (он идеше да види нешо од сестрите таму плазење) .. Но , од самата глетка се зачуди , од услови понепријатно не можеше да се изненади а во разговор со кинезитерапевтот тамо не доби одговор на ниедно прашање пошо тој што беше задолжен за моите вежби не знаеше да одговори ... И сега мислам дека цел живот ќе раскажува за се тоа што виде во Прилепската Болница посебно во тоа одајче каде што ставаат парафин плазење смеење
А јас некако ги поминав тие 10 дена терапија (по втор пат) голема насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:47
covece, sto ti e nauka...

Ima terapevti samo za kinezi???

a za Makedonci ima?

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:49
Тешко нив Марче смеење

Се знаат само за Кина и кинези не знаат плазење

А баш и ги ... боли голема насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:50
ama kje znaat da "sredat" ponekoja kineskinja, aj ti...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:51
То е несомнено ... ама ако не е бричена тешко би се снашле размислување плазење

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 00:53
hm... ako e mrak ic ne e bitno...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:08
Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.


-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:11
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

hm... ako e mrak ic ne e bitno...

Можи да промашат плазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:12
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.

Ехе , Санти го однесе патот еднаш 17 дена , втората операција 4 дена и два пати по 10 дена терапија во нецели 2 години ... а како поминав ... што се видов ... на кое ниво беше услугата ... не ме прашвајте среќа


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:13
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.
nemoj ziti...crni misli!изненадување

...pomisli deka ,...nasekade e taka ,..ne  e samo tuka taka!...mozebi i better !да.........намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:15
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.
Ехе , Санти го однесе патот еднаш 17 дена , втората операција 4 дена и два пати по 10 дена терапија во нецели 2 години ... а како поминав ... што се видов ... на кое ниво беше услугата ... не ме прашвајте среќаKao sto si podnasmean, izgleda mladi bile sestrite...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:15
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.

Ехе , Санти го однесе патот еднаш 17 дена , втората операција 4 дена и два пати по 10 дена терапија во нецели 2 години ... а како поминав ... што се видов ... на кое ниво беше услугата ... не ме прашвајте среќа

Услуга на нивоу..засипнав вриштејки цела вечер по сестрине..ах сега да ми паднат у рацее лутина-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:18
Originally posted by Calipso Calipso напиша:


засипнав вриштејки цела вечер по сестрине..ах сега да ми паднат у рацее лутина
I jas bi sakal...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:23
Жално е што она што треба да биде приоритет во државата се занемарува и се остава да се реши некогаш, во некое подобро време...можеби ќе дојде некогаш, викаат надежта последна умирала, само да не дојде предоцна. 

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:27
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Да не даде Господ да те однесе патот во болница, особено во оваа нашава мизерија невидена...почнувајќи од самата зграда, хигиената, условите, персоналот се е на највисоко ниво...побрзо ќе те умрат отколку да те управат.
Пред извесно време мајка ми даваше крв, крводарител е...па тоа сопчето кога ќе го видиш со кревети од Првата Светска Војна да не ти текне да се вратиш.
Ехе , Санти го однесе патот еднаш 17 дена , втората операција 4 дена и два пати по 10 дена терапија во нецели 2 години ... а како поминав ... што се видов ... на кое ниво беше услугата ... не ме прашвајте среќаKao sto si podnasmean, izgleda mladi bile sestrite...

Болничарките волонтерки беа плазење Ама шо дека ... кај мојш од докторине на ред да доеш загриженост


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 01:28
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Жално е што она што треба да биде приоритет во државата се занемарува и се остава да се реши некогаш, во некое подобро време...можеби ќе дојде некогаш, викаат надежта последна умирала, само да не дојде предоцна. 

И надежта умира ... со тек на време намигнување


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: BiBi_G
Датум на внесување: 01.Април.2012 во 16:53
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Originally posted by Calipso Calipso напиша:


засипнав вриштејки цела вечер по сестрине..ах сега да ми паднат у рацее лутина
I jas bi sakal...


сигурно биле зафатени...со докторите збунетостне знам
морееее... лутина


-------------

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2021 во 22:51
После тринаесе дена искуство низ штипската болница,
од возрасните сум слушал и ќе потврдам.
Ни здрав на тие врати да не тропнеш!
Би се срамел да сум дел од медицинската фела,
со се она шо се дешаваше додека одев на посети!
Само еден детал ќе доловам,во тринаесет
дена ниту еднаш доктор не се појави да каже
како поминала операција и што понатака.
Медицинска сестра на крај само рече,ќе си одите кај
матичниот он ќе ви кажелутина
Во тие тринаесет денови еден ист пикавец не помрднат
стоеше во лифтот,а секое наредно доаѓање по нешто 
ново го красеше.
Улетаа и некои од стара мајка родени,нека биде
нотирано.Чест на многу ретки исклучоци.
Четири бабички со душа не чекаа на посета да
дојде било кој за да бидат достојно нахранети,
поместени,завеса да им се тргне и ред други
работи за кои не треба да си доктор,но човек!Постирано од: pajser
Датум на внесување: 28.Јануари.2022 во 11:31
Originally posted by Орка Орка напиша:

После тринаесе дена искуство низ штипската болница,
од возрасните сум слушал и ќе потврдам.
Ни здрав на тие врати да не тропнеш!
Би се срамел да сум дел од медицинската фела,
со се она шо се дешаваше додека одев на посети!
Само еден детал ќе доловам,во тринаесет
дена ниту еднаш доктор не се појави да каже
како поминала операција и што понатака.
Медицинска сестра на крај само рече,ќе си одите кај
матичниот он ќе ви кажелутина
Во тие тринаесет денови еден ист пикавец не помрднат
стоеше во лифтот,а секое наредно доаѓање по нешто 
ново го красеше.
Улетаа и некои од стара мајка родени,нека биде
нотирано.Чест на многу ретки исклучоци.
Четири бабички со душа не чекаа на посета да
дојде било кој за да бидат достојно нахранети,
поместени,завеса да им се тргне и ред други
работи за кои не треба да си доктор,но човек!


,,, i mislish deka sega e podobro ,,,ushte pološo e,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontroliranaИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk