Испечати | Затвори го прозорот

Интересни програмчиња

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22917
Датум на принтање: 24.Јули.2024 во 20:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Интересни програмчиња
Постирано од: ZokiBoSS
Наслов: Интересни програмчиња
Датум на внесување: 20.Јули.2010 во 01:24
Овде можиме да постираме програми шо мислиме дека ќе ни бидат од некаква корист, а многу луѓе незнаат за нив. Имаше некоја слична ваква тема, али ова ќе пробам да ја напрајме полесна за снаоѓање. Значи, за секоја програма ќе кажите зошто мислите дека би била корисна, ако треба некоја слика од програмата, или линк до сликите и кратко објаснување како се работи и шо се работи. Океј, let's start.


AutoHotkey

Програма за автоматизирање на работи на вашиот компјутер, и контролирање на истиот преку шорткати. Работи на принцип како програмски јазик, има посебна нивна синтакса. Не е многу комплицирано, а се наоѓа за работи шо ги прајме рутински. Јас ја користам пример за автоматско местење авеј на МСН и Скајп со притискање на F12 (доколку користел некој скрипти на мирц, знај колку е потребно :)).

Неколку карактеристики за програмата:
» Поддржани се сите дугмиња од тастатура (Esc, Enter, Delete, CTRL, Tab и сл.)
» Временско чекање на работите (се клава пауза пример од 5 секунди до наредната команда)
» Препознавање на прозорецот (доколку е активен прозорецот "Post new topic - Mozilla Firefox, напрај то и то)

Секој шо сака можи да ја проба програмата, со превземање од http://www.autohotkey.com/download/ - ТУКА . После инсталирањето на програмата, треба да си напрајте скрипта со командите и таја скрипта да ја стартовате при секое пуштање на компјутерот ( се клава во стартап ). Еве еден пример како изгледа една скрипта:

$f12::
Run msnmsgr.exe
WinWait Windows Live Messenger 8.5 BETA
Sleep 500
Send {Alt}{Down}{Down}{Right}{Down}{Down}{Down}{Enter}
WinClose Windows Live Messenger 8.5 BETA
return

Ова е за местење авеј на MSN 8.5 (морам да го прам преку менито како да го контролирам со стрелките, бидејќи нема шорткат за авеј)

::omg::oh my god
За секое напишано "omg" самата скрипта го пиши: oh my god. (скоро во сите Windows апликации)

!5::Run msnmsgr.exe
Alt+5 стартова MSN

Докуемнтација и кратките команди ги имате http://www.autohotkey.com/docs/commands/Send.htm - ОВДЕ .
Мислам дека можи да помогни многу во некој случаеви ова, али сепак зависи од тоа шо барате.

http://www.autohotkey.com/download/ - Линк за превземање.

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!Коментари:
Постирано од: S.Kocev
Датум на внесување: 27.Август.2010 во 01:39
Интересна ти е темава Зоки!

Unlocker 1.9(последна верзија) е многу мал и лесен софтвер кој ви помага да ги избришете заклучените фајлови, а што е најдобро софтверов е бесплатен. При инсталирањето на програмата таа се интегрира во
менито на десниот клик.

Симнете го Unlocker 1.9 http://ccollomb.free.fr/unlocker/index.htm - ОВДЕ .

-------------
Kirk Hammett RULES!!!


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 25.Септември.2010 во 21:06
Google Chrome Themes

интересни теми за Хромот (разгледајте и аплајте) голема%20насмевка

http://https://tools.google.com/chrome/intl/en/themes/index.html - https://tools.google.com/chrome/intl/en/themes/index.html - https://tools.google.com/chrome/intl/en/themes/index.html

едит

не знам зошто линкот не работи (а точен е) туку копирајте го и директно пасте во адрес барот на хромот се разбира

и ќе работи без проблем

Едит 2:
Среден линкот, работи и со клик :) // Зоки


-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 01.Октомври.2010 во 02:41
фала другар среќа
-------------


Постирано од: teodul
Датум на внесување: 18.Октомври.2010 во 21:18
http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTE

-------------
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 30.Јануари.2011 во 14:07
Во комбинација со фотошоп програмчево прави магија на http://www.youtube.com/watch?v=_guoBOQG9Uw&feature=related - пејсажите


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 04.Јануари.2012 во 15:07
Originally posted by teodul teodul напиша:

http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTEIIII bravo ej

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 04.Јануари.2012 во 19:21
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

http://download.cnet.com/Advanced-SystemCare-Free/3000-2086_4-10407614.htmlSO OVA PROGRAMCE KOE E FREE LESNO I UBAVO SE SREDUVA SEKOJ KOMPJUTER I STANUVA KAKOV STO BIL VO START. PROBAJTEIIII bravo ej


Ne bas kako sto bil na start ama dobro e programceto...Vrsi nekoi mali sitni zaebancii...Normalno negovata verzija koja mora da se kupi e daleku podobra...да


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Timotej99
Датум на внесување: 28.Јануари.2013 во 14:23
Besplatno programce za simnuvanje YouTube Video (Free YouTube Download)
Besplatno programce za convertiranje YouTube video vo Audio(mp3)(Free YouTube to MP3 Converter)
Programcinjata se navistina dobri , vrsat rabota, besplatni se i dosta funkcionalni.
Kompanijata koja gi kreira se vika DVDVideoSoft, i pokraj ovie programcinja imaa uste 48 drugi razlicni programcinja.
http://www.dvdvideosoft.com/free-dvd-video-software-download.htm
________________________________________________________________________
http://www.dvdvideosoft.com/


Постирано од: Figgy
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 18:28
Ви се случило некогаш да избришете комплетно од хард диск нешто по грешка? Постојат неколку програми преку кои можете да си ги повратите фајловите, па дури и по неколку форматирања на хард дискот. :)

Мојата препорака е RecoverMyFiles proИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk