Испечати | Затвори го прозорот

Тинејџери

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22770
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 17:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Тинејџери
Постирано од: Agapi
Наслов: Тинејџери
Датум на внесување: 24.Јуни.2008 во 15:47

Kakov e odnosot na tinejdzerite so nivnite roditeli? Kolku vie kako roditeli im dozvoluvate na vasite deca i kako tinejdzer kolku dozvola imate od vasite roditeli? Dali tie imaat doverba vo vas?

Ete ke pocnam jas..odnosot so moite roditeli e prekrasen, imaat kompletna doverba vo mene taka da nemam nikakvo ogranicuvanje, za razlika od nekoi moi drugari i drugarki. Dobivam sto ke posakam, imam neogranicen izlez taka da znaam da se vratam doma i vo 1, 3 a nekogas i 5 sabajle :) se zavisi kade i so kogo sum. No sepak iako imam neogranicen izlez, cuvstvuvam nekakva obvrska dokolku planiram da se vratam posle 3 da im kazam deka taa vecer ke si doagam posle 3. nikogas ne se protiv moite odluki, ne mi zabranuvaat i sekogas mi kazuvaat "dovolno si vozrasna (18) za sama da si stavas ogranicuvanja, ako smetas deka nestoto e vo red togas pravi go " dosega ne sum imala nekakvi pogolemi karanici, znaeme da najdeme zaednicko resenie osven ednas koa 2 vikendi so red otidov sk, a za ucenje eden kup :) Na pocetokot se protivea zatoa sto trebase da spijam kaj drugarka (koja nikogas vo zivotot ja nemaat li4no zapoznaeno) no na kraj popustija, zatoa sto imaat doverba vo mene i si zaminav sk:) Blagodarna im sum, i zatoa nikogas ne ja zloupotrebuvam nivnata doverba.
 
Ja otvoriv ovaa tema zatoa sto sakam da znam kako e vo vasite domovi. Spored li4no iskustvo od moite drugarki koi reagiraat i mi vikaat deka imam duri i premnogu sloboda za moite godini, no sto znam jas ne se osekam taka. Smetam deka rabotata ne e vo ogranicuvanjata tuku vo nacinot na vospituvanje i megusebnata doverba, zatoa sto ako nekoj/a saka da trgne po los pat jas mislam deka toa moze da go napravi i vo 12 na pladne.



Коментари:
Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 28.Јуни.2008 во 00:53
Jas imam 17 godini i mora da iskomentiram nesto za ovaa tema posebno koga se raboti za ROditeli....Pred se mojata MAjka ima poveke od doverba vo mene zatoa sto nikogas ne sum zloupotrebila iako imam napraveno greska vo mojte 17 godini koj retko ja pravi no sepak Od taa greska mnogu naucif i sega pocvrsto razmisluvam za mojte postapki.Koga imaf 14-15 godini majkami kako roditel se zalagase za toa kaj da odam i so kogo da odam ne deka nemase doverba tuku se plasese da ne mi se sluci nesto (normalno za edna majka i toa samohrana).No odkako napolnif 17 godini i odkako majkami gi svati nekoi raboti vo vrska so mene .. sega mozam da kazam deka nemam nikakva zabrana koga se raboti za izleguvanje i voopsto sto edno dete Moze da posaka mene se mi e ispolneto ne mozam da se pozalam ali sekogas so dobro vozvrakam.Izleguvam nadvor do koga sakam vo zavisnost od toa kako mi e planot no sekogas imam navika da se javam doma i da kazam kaj planiram i do kolku planiram da ostanam.So toa sto majkami ima celosna doverba vo mene i mi dozvoluva poveke od sto treba jas nekogas umeam i da si se vratam doma mnogu rano ili voopsto da ne izleguvam i da rabotam nekoi poprametni raboti.Blagodarna sum i na mojata majka za toa kako se ima postaveno so mene i se sto ima napraveno za mene za da Stanam takva kakva sto sum sega.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Јули.2008 во 09:34
... roditelite na tinejdzerite konecno treba da  naucat deka nivnite deca...veke ne se deca...tuku poluvozrasni luge... no toa treba da go svatat i tinejdzerite... deka od sekoe pravo proizleguva i obvrska...
...cudno e deka preku tezata...jas znam...mnogu roditeli gi gushat svoite deca... a pak drugi... poagajki od maksimata... ako jas nemozev...neka uziva moeto dete... odat vo druga krajnost...pa od demokratijata pravat anarhija... ... ocigledno e deka site sme svesni deka neshto ne cini... pa sega .. nekoj reshil...zakonski da ne prizemji site...
... So noviot zakon za trgovija... sekoj roditel ili staratel cie dete pod 18 godini ke kupi alkoholni pijaloci ke bide kaznet so 300 evra kazna...
... Treba da se donese..ama i da se sprovede zakon za Javen red i mir ... nokno shetanje...talkanje... pa da ima i kazni... za s ekoj roditel...staratel...cie dete ...cela nok...sheta po ulici...sedi po parkovi... pie... se drogira... krshi opshtestveni dobra...izgradeni so narodni pari...
... Kolku i da se lutime... vreme e da se sredime... da naucime... ne DIKTATURA... ama ne i ANARHIJA...vo semejstvoto...
...vreme e da se prekine sindzirot... site toa go pravat...


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 12:34
темава ја отворија баш кога мене ме избришаа, и не стасав да пишам нешто како и да е... еве ме сега
јас, како дете на разведени родители, искрено мислам дека комуникацијата и со мајка ми и со татко ми... не ми е на некое посебно ниво татко ми го гледам еднаш во месец, и тоа ако го сретнам на улица... а со мајка ми некако немам навика да зборувам за тоа што мене ми се случува... нормално дека таа се грижи за мене, само понекогаш мислам дека сета таа грижа е претерана кога конечно се договоривме летово за јас да останам до подоцна, јас сфатив дека не го прави тоа заради неа, туку пред се заради мене... едноставно ми кажа да внимавам во кое друштво влегувам, и да не почнам со глупости ( да пушам, алкохол и слично )...
кај моите другарки, имам приметено дека родителот не се плаши од друштвото, туку од тоа дека неговата ќерка може да има дечко ( а јас не добив никаква забрана за тоа ) значи, секој родител е различен, ама еден ден ќе сфатиме дека се што прават, прават за наше добро... затоа што сакаат еден ден да имаме добра иднина и добар живот... а како добар живот доколку си ја уништиме младоста ??

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 07:17
Roditelite na tinejdzerite mora da naucat da razgovaraat so svoite deca, da im objasnat deka rastenjeto, promenite vo teloto, psihata se normalna rabota, no i iskushenijata koi gi cekaat od promenite na razdvizenite hormoni deka treba da se nadminat so razgovor, druzenje, , inaku se zabeguva vo druga krajnost, navleguvanje vo kriminalni dejanija koi mozat da im go upropastat zivotot...
...neupatenost... ne znaenje ili bolest... kaj tinejdzerite...

Тинејџер сексуално злоупотребил шестгодишно дете

Шеснаесетгодишно момче од Тетово минатиот месец сексуално злоупотребило шестгодишно дете. Според МВР, Ј.Н. во јуни годинава го повикало детето во својот дом и откако влегле в соба го нападнало. Сосила го турнал на подот и го злоупотребил. Пред да го пушти да си оди, тинејџерот му се заканил никому да не кажува за тоа што се случило. Но, детето и' кажало на својата мајка која веднаш пријавила во полиција


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 12:38


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Ноември.2008 во 17:58
..neshto shto zasluzuva minus..kako moze da se tvdi deka kaj nas nema...mozebi policijata nema soznanija... no opasnosta demne...Roditeli otvorajte oci...
НОВ ПРОИЗВОД НА НАРКОТРПЕЗАТА ВО ЦРНА ГОРА
Детска дрога како гума за џвакање

Таканаречена детска дрога, која е во форма на гума за џвакање, се нуди во училиштата во Црна Гора.
Ова предупредување, како што пренесува Макфакс, деновиве го објавила црногорската полиција. Цел на дилерите се главно деца од основните и од средните училишта.
Од македонското МВР смируваат. На македонскиот наркопазар се уште се нама појавено ваков вид дрога. Како што објаснуваат од секторот за недозволена трговија со наркотици, тие будно ја следат ситуацијата.
Оваа дрога има појак ефект од екстази. Ефектот на дрогата се постигнува за само петнаесетина минути и е многу посилен од екстази. Откривањето на истата е отежнато за родителите, бидејќи таа е спакувана како пакетче мастики.
Оваа опојна дрога се почесто се пакува и како чоколадни или гумени бомбони.
Според досегашните анализи на црногорската полиција, корисниците на детската дрога“ по пет-шест месеци преминуваат на тешки дроги, најчесто хероин.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 12:47
..vcera citam deka nash*te tinejdzeri praktikuvaat grupen sex i sex so povekje partneri...deneska vo Vest go citam ova...
АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ЗА РАСПУШТЕНА МЛАДИНА
Македонските тинејџери не мијат раце по одење в клозет
Македонските тинејџери пијат и пушат двојно повеќе од нивите врсници во Европа. Во истражувањето на Републичкиот завод за здравствена заштита дури 35 отсто од децата на возраст меѓу 13 и 15 години признале дека еднаш или повеќепати во текот на годината се испијаниле, па дури и за време на школските часови.
"Прашалниците им беа поделени на ученици од седмо и осмо одделение, како и на оние од прва и втора година во средно училиште.Од нив 5,3 проценти кажале дека биле принудени на сексуален однос, а дури 12% на возраст меѓу 13 и 15 години веќе имале прв сексуален однос. Седум отсто од нив на таа возраст имале повеќе од еден сексуален партнер.Студијата покажа и дека хигиенските навики кај нашите деца се на ниско ниво, па така меѓу овие 2.000 деца има и такви кои воопшто не користеле сапун за миење раце, приближно ист процент воопшто не ги мијат рацете по одење во тоалет", изјави д-р Фимка Тозија од РЗЗЗ.
Алармантните податоци за здравјето на адолесцентите произлезени од најновата студија на РЗЗЗ, направена врз 2.114 деца, говорат и дека половина од нив почнале да пушат пред 13-тата година. 20 проценти првпат запалиле цигара пред да наполнат 10 години.
"Ова се застрашувачки бројки, посебно што во земјава постојат закони со кои се забранува употреба, т.е. продавање на алкохол и тутун на малолетници. Но она што навистина плаши е што родителите воопшто и не знаеле што прават и каде се нивните деца. Податокот дека над 30 отсто од децата се изјасниле оти нивните родители никогаш не знаат што прават тие во слободното време или дека не им ги погледнале домашните задачи е поразителен. Ако родителите не се вклучени во овие активности, тогаш многу малку можеме да сториме за децата", истакна Шелдон Јет, претставник на УНИЦЕФ во земјава.
Резултатите, истовремено, покажале и дека 6,4 отсто од испитаните деца се чувствувале осамени, 8,6 проценти помислиле на самоубиство, а дури 5,7 веќе имале план како сами да си го одземат животот.
Освен што сме први по рано почнување со пиење, пушење и со сексуални односи, не заостануваме и со дебелината. Така 14 % од испитаните деца се со ризик да бидат дебели, а околу 2 процента веќе имаат покачаена телесна тежина.



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:04
uste nezna ...no koga ke stignam ke vi kazam ako ste tuka


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 11:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..vcera citam deka nash*te tinejdzeri praktikuvaat grupen sex i sex so povekje partneri...deneska vo Vest go citam ova...<font size="1" face="Arial, Helvetica, sans-serif">АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ЗА РАСПУШТЕНА МЛАДИНА
             <font size="2" face="Arial, Helvetica, sans-serif">Македонските тинејџери не мијат раце по одење в клозет<font size="2" face="Arial, Helvetica, sans-serif">Македонските
тинејџери пијат и пушат двојно повеќе од нивите врсници во Европа. Во
истражувањето на Републичкиот завод за здравствена заштита дури 35
отсто од децата на возраст меѓу 13 и 15 години признале дека еднаш или
повеќепати во текот на годината се испијаниле, па дури и за време на
школските часови.
"Прашалниците им беа поделени на ученици од седмо и осмо одделение,
како и на оние од прва и втора година во средно училиште.Од нив 5,3
проценти кажале дека биле принудени на сексуален однос, а дури 12% на
возраст меѓу 13 и 15 години веќе имале прв сексуален однос. Седум отсто
од нив на таа возраст имале повеќе од еден сексуален партнер.Студијата
покажа и дека хигиенските навики кај нашите деца се на ниско ниво, па
така меѓу овие 2.000 деца има и такви кои воопшто не користеле сапун за
миење раце, приближно ист процент воопшто не ги мијат рацете по одење
во тоалет", изјави д-р Фимка Тозија од РЗЗЗ.
Алармантните податоци за здравјето на адолесцентите произлезени од
најновата студија на РЗЗЗ, направена врз 2.114 деца, говорат и дека
половина од нив почнале да пушат пред 13-тата година. 20 проценти
првпат запалиле цигара пред да наполнат 10 години.
"Ова се застрашувачки бројки, посебно што во земјава постојат закони со
кои се забранува употреба, т.е. продавање на алкохол и тутун на
малолетници. Но она што навистина плаши е што родителите воопшто и не
знаеле што прават и каде се нивните деца. Податокот дека над 30 отсто
од децата се изјасниле оти нивните родители никогаш не знаат што прават
тие во слободното време или дека не им ги погледнале домашните задачи е
поразителен. Ако родителите не се вклучени во овие активности, тогаш
многу малку можеме да сториме за децата", истакна Шелдон Јет,
претставник на УНИЦЕФ во земјава.
Резултатите, истовремено, покажале и дека 6,4 отсто од испитаните деца
се чувствувале осамени, 8,6 проценти помислиле на самоубиство, а дури
5,7 веќе имале план како сами да си го одземат животот.
Освен што сме први по рано почнување со пиење, пушење и со сексуални
односи, не заостануваме и со дебелината. Така 14 % од испитаните деца
се со ризик да бидат дебели, а околу 2 процента веќе имаат покачаена
телесна тежина.


мали се овие бројки... зголемете се за 20%... посебно делот со пушењето и пиењето... од мојот клас, дали 5-6 сме што не пушат... другите сите... па видете сега како е всушност   

-------------


Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 15:02
mojot e super so mojata kerka


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 14:29
majka sum na 16 godisna tinejderka ,se trudam nasata komunikacija da bide vo najdobar red i od moja gledna tocka takvata relacija e odlicna...i mojata kerka go deli istoto mislenje so mene i ja citiram:-Mama ti si "zver"

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 15:18
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

majka sum na 16 godisna tinejderka ,se trudam nasata komunikacija da bide vo najdobar red i od moja gledna tocka takvata relacija e odlicna...i mojata kerka go deli istoto mislenje so mene i ja citiram:-Mama ti si "zver"
ова е најголем кеиф кој што може да го има еден родител и мило ми е што така комуницирате среќа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 14:29
i jas bi sakala da komuniciram taka koga ke porasnat moite decinja


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 11:49
... Se se plakja... Koj nema razbiranje...ima problemi..
ЗА 50 ОТСТО НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ДЕТОКСИКАЦИИ НА КЛИНИКИТЕ
Забраната ги отрезни младите
По воведувањето на забраната за продажба на алкохол по 19 часот се уште е голем бројот на алкохолизирани тинејџери, кои бараат спас на Клиниката за токсикологија, иако, информираат лекарите, тој број е речиси двојно помал од минатата година.
- Бројот на млади што доаѓаат на детоксикација е намален од 40 до 50 проценти.

-------------------------------------------------------------------
Полицајците потврдуваат дека многу често во полициските станици водат малолетници во алкохолизирана состојба, кои по полноќ ги собираат од дискотеките и кафулињата. Потоа им се јавуваат на нивните родители, кои најчесто изненадено доаѓаат по нив и не можат да поверуваат дека токму нивното дете посегнало по чашката.
Лекарите објаснуваат дека ги советуваат родителите сериозно да го сфатат пијанството на нивните деца и што побрзо да побараат помош од психијатар. Предупредуваат дека не смеат да ги затворат очите пред проблемот бидејќи само по една година редовно консумирање алкохол, тие може да станат зависници. Потсетуваат и дека последиците по здравјето се катастрофални, неповратно се оштетува централниот нервен систем и периферните нерви.

Детоксикација - 3.000 денари

Детоксикацијата се плаќа приватно и за оваа услуга не се признаваат сини картони. Родителите кога доаѓаат да си ги земат децата од болница, мораат за услугата да издвојат од 2.500 до 3.000 денари.



Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 11:54
Za takva komunikacija da se vospostavi so decata vo tinejdzerskiot period ,treba da se ima dobar nacin na pristap prema deteto uste od najmalata vozrast ... Deteteto treba da se ceni kako individua so svoi stavovi i mislenja t.e da ja cenime negovata licnost
ima edna arapska pogovoraka koja glasi ovaka: deteto od 1-7 godini mazi go i sakaj go neograniceno ,od 7-15g. vospituvaj go ,a po 15 godini bidi mi mu drugar .

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 11:56
a,..shto ako ne im platish?збунетост,...da ne ne ti go dadat deteto?,...ili,..pak ke go vratat vo,..."prvobitnata" sostojba! намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: scream4help
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 12:00
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Se se plakja... Koj nema razbiranje...ima problemi..<span id="_ctl5_lblArticleing" ="Publicationing">ЗА 50 ОТСТО НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ДЕТОКСИКАЦИИ НА КЛИНИКИТЕ</span>
                    <span id="_ctl5_lblArticleTitle" ="PublicationTitle">Забраната ги отрезни младите</span><span id="_ctl5_lblArticleContent">По воведувањето на забраната за
продажба на алкохол по 19 часот се уште е голем бројот на
алкохолизирани тинејџери, кои бараат спас на Клиниката за
токсикологија, иако, информираат лекарите, тој број е речиси двојно
помал од минатата година. - Бројот на млади што доаѓаат на детоксикација е намален од 40 до 50 проценти.</span>-------------------------------------------------------------------<span id="_ctl5_lblArticleContent">Полицајците потврдуваат дека многу
често во полициските станици водат малолетници во алкохолизирана
состојба, кои по полноќ ги собираат од дискотеките и кафулињата. Потоа
им се јавуваат на нивните родители, кои најчесто изненадено доаѓаат по
нив и не можат да поверуваат дека токму нивното дете посегнало по
чашката.Лекарите објаснуваат дека ги советуваат родителите сериозно
да го сфатат пијанството на нивните деца и што побрзо да побараат помош
од психијатар. Предупредуваат дека не смеат да ги затворат очите пред
проблемот бидејќи само по една година редовно консумирање алкохол, тие
може да станат зависници. Потсетуваат и дека последиците по здравјето
се катастрофални, неповратно се оштетува централниот нервен систем и
периферните нерви. Детоксикација - 3.000 денариДетоксикацијата
се плаќа приватно и за оваа услуга не се признаваат сини картони.
Родителите кога доаѓаат да си ги земат децата од болница, мораат за
услугата да издвојат од 2.500 до 3.000 денари.
</span>


Jas da sum na mestoto na Tie vo kliniktE za takva usluga na roditelite bi im naplatila ne 3000 denari tuku 300 000 denari ,pa neka se zaprasaat potoa tie roditeli dali sledniot pat ke dozvolat takvo odnesuvanje na svoite deca ili ke se podzamislat mmalku poveke kako da vospostavat kontakt so svoite deca i da porazgpvaraat kako se custvuvat ,kako im e vo uciliste ,so drugarite i itn itn .Za takvoto devijantno odnesuvanje na malotnicite NAJMNOGU SE KRIVI RODITELITE !

-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 12:33
Kje se nadmine li krizata vo makedonskoto semejstvo? Kje naucat li roditelite deka decata MORA da si gi priberat doma? Ako ne mozea so svojot avtoritet kje mozat so povikuvanjeto na zakonot. Redno beshe decata da se priberat od ulicite. Redno beshe decata da ostanat deca a ne "geometri" i do ranite utrinski casovi da gi merat ulicite i sokacite.
Тинејџерите дома
Тоа што родителите не успеаја да го постигнат со своите малолетни деца и да воспостават некаква контрола во нивното излегување, очигледно го постигнува законот. Одредбите кои не се нови и сега измислени, ама чие почитување во последно време го контролира полицијата, налагаат малолетниците да не висат по полноќ во кафулињата или дискотеките. Во спротивно, сопственикот на објектот во кој ќе бидат затечени, ќе биде казнет од 1.200 до 2.000 евра. Ударот по џебот повторно се покажува како многу ефикасно средство за почитување на законите. Сопствениците на кафулињата сега биле многу вознемирени од тоа што ги снајде. Да се сожали човек. А мува не ги лазеше кога ги полнеа џебовите со парите од пијалаците што им ги продаваат на децата. Пара си е пара, не е важно од каде доаѓа. Сега угостителите биле повнимателни, па барале документ за лична идентификација на своите млади гости, ама некои од тинејџерите личеле повозрасни од што се, па кафеанџиите се збунувале. Сега ќе се одбунат. Ако не - оп, две илјада евра. Парични казни ќе ги стигнат и родителите чии деца по полноќ го нарушуваат јавниот ред и мир. Редно беше. Оправдувањата од типот дека детето останува до зори на улица зашто и другите го прават тоа, мора да се преселат во минато свршено време. Ако казните успеат да ги натераат родителите да го сторат тоа што порано демек не можеле, да си ги приберат тинејџерите порано по дома, тогаш нешто сериозно досега не чинело. Не бил проблемот само кај децата. И многукритикуваната забрана за продажба на алкохол по 19 часот се покажа успешна. Помал е бројот на тинејџери кои завршуваат на Токсикологија. За среќа. Крајно време беше да се поведе поголема грижа за младите. Најпрво таму каде што се стекнуваат основните морални и човечки вредности, во семејството, кое модерното време и брзото темпо на живот сериозно го подгриза. Малку поголемо внимание и грижа ќе направат чудо со децата. А додека се случи чудото, вистинска помош се законските мерки. Жалосно е само тоа што, онаму каде што не успеваат никакви апели и повикувања на разум и совест, брзи ефекти се постигнуваат со стап, во случајов, со парична казна. Како сите да ги сакаат парите повеќе од децата. За жал, така, со принуди и казни, функционира целиот современ свет, а ние, нели, не сакаме да останеме надвор од него.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 12:48
Drzavata go napravi svoeto...kafandziite vo zashtita na svojot prihod gi zatvorija vratite . Na poteg se roditelite
КОНТРОЛИТЕ ГИ ИЗБРКАА МАЛОЛЕТНИЦИТЕ ОД КАФУЛИЊАТА
Пијанките се преселија во парковите
Кафулињата, во кои досега обично се собираа средношколци, остануваат празни откако полицијата ја засили контролата во нив. Келнерите бараат документ за идентификација од помладите гости, а малолетниците ги замолуваат да си заминат. Децата, пак, не сакајќи да си одат дома толку рано, често остануваат по парковите или на улица и бараат друг начин за забава. Рациите и контролите ги вознемирија сопствениците на кафулињата, кои досега продаваа алкохол на малолетници по 19 часот, иако тоа е забрането со закон. Во согласност со Законот за прекршување на јавниот ред и мир, ако полицијата затече малолетници по полноќ во кафуле или во дискотека, сопственикот на објектот ќе биде казнет од 1.200 до 2.000 евра. Угостителите се плашат од честите полициски контроли и од високите казни. - Зачестена е контролата на полицијата, па сега сме многу повнимателни. Меѓутоа, некои од младите изгледаат повозрасни отколку што навистина се, и е многу тешко да бидат идентификувани во големиот метеж. Навистина не е фер да не казнуваат само нас, угостителите, а малолетниците да поминуваат неказнето - реагира сопственик на велешко кафуле. Според Министерството за внатрешни работи, Законот е јасен, се казнуваат само сопствениците или персоналот на угостителските објекти во кои полицијата ќе затече малолетници по 24 часот, а казни заработуваат и ако во кое и да е време од денот им се точи алкохол. - Законодавството не го ограничува движењето на малолетниците по 24 часот. Ако децата се на отворено, се однесуваат примерно и не ги прекршуваат законите, никој не го ограничува нивното движење. Меѓутоа, полицијата редовно прави контрола и идентификација на малолетниците - објаснува Борче Пешевски од Одделението за односи со јавност на МВР. Според Пешевски, ако малолетниците го прекршат јавниот ред и мир, во зависност од тежината на прекршокот и од нивната возраст, одговараат тие или нивните родители. И младите реагираат дека полициските контроли во кафулињата и во дискотеките многу зачестија, особено за време на викендите. Затоа и бројот на сопственици што заработија парични казни бидејќи се фатени дека им точат алкохол на малолетници е се поголем. Висока казна заработија и многумина менаџери и шанкери во кафулиња речиси во сите градови низ земјава.

Казни за родителите до 800 евра

Казната за родителите чиишто деца ќе го нарушат јавниот ред и мир се движи од 600 до 800 евра. Засега неколкумина родители платиле казна затоа што нивното дете гласно пеело во парк, пиело со другарите или гласно пуштало музика дома.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 21:40
Originally posted by BlgarskiTigar BlgarskiTigar напиша:

Коле Груевски ще воведи ред във вашата земя.


kako Todor Zivkov...

sala na strana , sosema vo red e ovoj zakon, edinstveno sto ne se ogranicuva dvizenjeto posle 24 casot.... podobro ke bese ako i toa se napravese , ako mozat mene na 40 i kusur godini da mi zabranat da kupam pivo posle 19 casot ako mi dojdat gosti, sto ne e bas vo red, togas ne gledam zosto mu se dozvoluva na maloletno lice da seta po ulica ako e primerno.... ( Mamamd uste po nekoj konj da im dadat i ete ni parada    )


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 19:32
Se melslev dolgo kade da go smestam ova...Pa se odluciv za tuka...Bidejki roditelite na tinejgerite zaboravija na neshto vazno...
Za site  deca koi se rodeni i preziveeja
1950-te...1960-te...1970-te!!
Prvo, rodeni sme normalno
iako nash*te majki
koga gi boleshe glava piele Aspirin,
jadele konzervirana hrana, pushea i
rabotea do posleden den na bremenosta...
i nikogash ne bile testirani na dijabetis...
Vo toa vreme nemashe predupreduvanja vo stilot...Drzete podaleku od dofat na decata na shishencata so lekovi...
Nie porasnavme bez pampersi,
nekoi do golemi mockaa vo krevet...
kako deca se vozevme vo avtomobili bez pojasi i vozdushni pernicinja...
i nemavme kacigi na glava dodeka vozevme velosiped...
Pievme voda od crevata za polivanje na parkovite,
a ne od shishinja kupeni vo prodavnica...
Pievme Koka kola od isto shishe site deca
i nikoj od nash*te drugari ne umre od toa...
Lizevme sladoledi..jadevme beli peciva...
mackano lepce so puter i margarin...
i pievme pijaloci koi bea polni so shekeri
a ne bevme debeli
zatoa shto sekogash igravme nadvor...
Izleguvavme od doma nautro
i se igravme cel den ..dodeka ne se zapalea ulicnite svetilku...
zmurka...zuski...kaubojci i indijanci...
i site igri koi detskata fantazija moze da gi izmisli...
Mnogupati ne mozea da ne najdat cel den
...ama nikoj okolu toa ne praveshe problem...
Pagjavme...se udiravme...no prodolzuvavme ponatamu...
Nie nemavme imaginarni prijateli...
Niti problemi so koncentracijata vo ucilishte...
nam ne ni davaa apcinja protiv hiperaktivnost...
Nemavme ni ucilishen psiholog...
niti nekoj profesionalno ne orientiral...
a sepak zavrshivme kakvo takvo ucilishte..
Nam ne ni prodavaa droga pred ucilishte...
Nie nemavme Plavstation, Nintendo,X-boox..
nemavme nikakvi video igri...niti 99 TV kanali
imavme samo 2...koi retko gi gledavme...
Nemavme ni video rekorderi...surround sound..mobilki..
kompjuteri...Internet...chat...
NIE IMAVME DRUGARI
I ODEVME NADVOR DA SI IGRAME SO NIV...
Pagjavme od drvo...se secevme na stakla...
krshevme zabi...race ili noze...
no nash*te roditeli ne se tuzea na sud...
Nie odevme so velosiped
do domot na prijatelot..
zvonevme i ednostavno vleguvavme vnatre...
igravme...jadevme kako vo svoj dom...
Koga kje upadnevme vo nevolji so zakonot,
roditelite ne plakjaa kaucija da ne izvlecat...
Nie ne se plashevme od zakonot...se plashevme od roditelite...
Tie bea nad zakonot...mnogu postrogi od zakonot...
Nie ne minuvavme eden vikend so mama
...a drug so tato...
Nie site ziveevme zaedno...
vo edno semejstvo...vo edna kukja...
Nie bevme srekjni generacii
Da napravime i nash*te deca
da bidat srekjni...
Da ne im polnime glava so strav...








 




Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 20:54
Ne e moja tvorba..samo prevedeno i staveno tuka da ne "drmne" i da ne zaboravime deka i ovie deca sakaat detsko detstvo...nie prerano gi sozrevame... Preku niv verojatno gi ostvaruvame svoite segashni ambicii...тага


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 19:39
Psihologijata veli: Zadaca na tinejxerot e da gi "ubie" svoite roditeli, zadaca na roditelite na toj tinejxer e da go preziveat toa "ubivstvo".

Site minuvame niz toj proces. I taka rastat deca - so krsenje na iluziite. Taka stanuvaat svoi, letnuvaat od gnezdoto. A, nie??? Otprvin se lutime, se murtime, se plasime. A, potoa? Potoa se gordeeme so nivniot let!!!
I sfakame: sekogas ke se nasi deca, ama pred se' ke se svoi!!! Isto kako i nie, nie decata na nasite mama i tato!!!

Gushki, iskreni i topli, za site deca, i za site "mami" i "tata"! големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

 




-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: Klapsomun
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 12:45
Toa tie samo razlika na generacii ko sto ne ne razbiraat nas taka i nie nema da razbirame nekoi raboti ali toa e toa


Постирано од: Pear
Датум на внесување: 18.Март.2009 во 14:17
mamamd seto gorenapishano e ziva vistina,taka beshe,no deneshnive tinejdzeri ziveat vo drugo vreme,za niv se smeshni nash*te igri,lastik,krienka,dzamlii.....i red drugi,tie ednostavno rastat pikraj tv,pc i so mobilni,tuka e razlikata na vremeto togash i sega a so samoto toa i tie se poinakvi,kolku i da sakame nekoi raboti da izmeni i da ne se takvi kakvi shto se,nishto nemozeme protiv vremeto vo koe rastat


Постирано од: anonimno devojce
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 21:32
epa...shto da kazam...interesna tema...gi citam komentarite i...site ste mnogu pogolemi od mene(jas imam 13 godini pa veke se smetam za tin):D !!! jas iako sum mala(ne tolku ali...) imam problemi so izlezot... as imam izlez do 23:00h i nesmeam da zakasnam doma ni minuta...:S moite mi gi pruzaat site potrebni raboti...bukvalno imam se sto ke posakam...a sepak se custvuvam uzasno...imam losi ocenki...mrzliva sum. site vikaat deka toa e normalno vo pubertetot ali...sepak. placam za sekoja sitnica...za sekoja glupava sitnica...ete kako na pr.(nemojte da se smeete) ke mi kaze brat mi deka sum glupa i nesmasna(on ima 18) i jas od toa ke si napravam film...i gotovo nikoj nemoze da me smiri...:S ok inace ova nema veze so temata...se izvinuvam:D
ali morav neso da pisam u veze so toa...zs nemozam veke:S:S:S


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 21:36
sonce ako ti places sekoj pat koa nekoj ke ti rece deka si glupa -ti otide zivotot kaj sto ne treba. sto mislis ti glupa si? ako mislis deka si-popravi se. ako mislis deka ne si -neka ne ti cue sto ke recat drugite. jas ako slusav sto zborat za mene do sea koj znae u koja ludnica ke bev. za izlezot uvek e taka. site sme prosle preku toa. i veruvaj deka koa ke podsozrees ke svatis zasto toa taka bilo. bidi srekna sto tvoite imaat da ti pruzat.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 22:03
imam 17 godini a moite uste se odnesuvaat kon mene kako kon dete. imam izlez do 1.00. priznavam mi kupuvaat se sto ke posakam, no ne e samo kupi i teraj rabota. tatko mi edvaj go gledam doma, po celi denovi e na rabota. majka mi pa po cel den e doma i ponekogas me gusi so nejzinite prasanja i potrebata se da znae za mene. ne mi se naj naj ocenite, no ne sum ni ponavljacka, a sepak sekoj den gi slusam kako treba poveke da ucam. edinka sum i celoto nivno vnimanie e svrteno kon mene, sfakam deka me sakaat i se pravat za moe dobro, no neka me ostavat da si go ziveam SVOJOT zivot. so majka mi porano imavme super komunikacija, si razgovaravme bas kako najdobri drugarki. no treba da sfati deka veke porasnav i deka treba da me ostavi (pak ke potenciram) da si go ziveam SVOJOT zivot. znam deka malce sum off topik ama morav negde da ja isfrlam nervozata

-------------



Постирано од: G1RL
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 23:30
PAAA. VAKA JAS IMAM 16 GODINI A ZA ODNOSOT SO RODITELITE NZ STO DA KAZAM. SO MAJKA MI SE SOGLASUVAME OK ZASEGA NO SO TATKO MI... 5 MIN SE KARAME 5 MIN SE SOGLASUVAME... OK I JAS PRETERUVAM NEKOGAS AMA STVARNO E DOSADEN...
PR. DENESKA TRGAM NASKOLO A TOJ MI VIKA SI ZEMA LI OVA , ONA , KNIGATA.. I SE SKARAVME... NEMOZE DA SE ODNESUVA SO MENE KAKO SO PRVO ODDELENCE... ZA IZLEZOT PROBLEMITE SE MINATO...
KAKO STO PRO4ITAV KE SE SOGLASAM SO NEKOI KOI VIKAAT DEKA SE E DO RAZLIKATA VO GENERACIITE...

-------------
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 23:47
mam 17 godini a moite uste se odnesuvaat kon mene kako kon dete
твоите секогаш ќе се однесуваат со тебе како со дете,зашто ти секогаш ќе бидеш нивното дете,без разлика колку години ќе имаш
точно е дека ние родителите сме понекогаш максимално напорни,но тоа е затоа што сакаме нашите деца да ги извадиме на прав пат,да ги заштитиме од лошите работи во животот,да им го олесниме животот колку што можеме
тоа почесто од нашите деца е сватено како гушење или контролирање ама што да правиме кога тоа е посилно од нас
порано кога ќе ја видев мајка ми како ме чека на  тераса кога се враќав од град побеснував
сега ми доаѓа да ја следам ќерка ми на секој чекор
не сакав кога родителите ми се мешаа во мојот живот со многу совети кои ми беа досадни,зашто мислев дека сум доволно зрела да не слушам никого
сега секој ден се трудам да разберам дискретно колку се може,што правеле моите милички цел ден
сега знам дека мајка ми не ме гушела и не ме малтретирала со својата радозналост,тоа било само од грижа за нејзинот чедо



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 23:53
дозволете вие да бидете првата која вашето дете ќе ја победи

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 00:13
Мене ме пуштаа навечер до 12 часот. Кога наполнив 18 години им реков дека ќе си појдам дома кога што сакам. И си појдов во 12 и 15


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 11:06
Ова важи за сите родители, и за оние на бебчињата и за оние на тинејџеритеголема%20насмевкаголема%20насмевка Јас би дополнила само со
- понесете го со себе и девојчето која е симпатија на тинејџерите- рај патувањеголема%20насмевка
Осум трикови за патување со деца

Не очекувајте го невозможното

Децата по природа се нестрпливи и не умеат да чекаат. Во текот на патувањето немојте да им кажувате колку уште ќе седат во автомобилот, во возот или во авионот. За нив единствено „веднаш“ се смета за реално време.

Темпирајте го времето на поаѓање

Терминот за поаѓање усогласете го со времето кога вашето дете спие. Не тргнувајте на пат кога детето е уморно или нерасположено. Идеално време да го напуштите домот е еден час пред вообичаената попладневна дремка или пред ноќниот сон.

Тргни - застани

За време на патувањето правете кратки паузи, со што ќе се продолжи времето на патувањето, но сигурно сите ќе бидат среќни. Малку ќе здивнете, ќе ставите гориво, ќе отидете до тоалетот.

За зборлестите
Храната е најдобар сопатник затоа понесете двојно повеќе грисини од количината која мислите дека е потребна. Избирајте внимателно и избегнувајте премногу солени грисини, бидејќи децата веднаш ќе бидат жедни, ќе бараат сок, а потоа и тоалет. Затоа нудете им бисквити, банани или бонбони.

Растојание меѓу најмладите патници

За да не се претвори во ринг задното седиште поделете го со ќебе за да има одвоено простор за секое дете и определете посебна ќеса за нивните играчки.

Забава со играчки

Понесете доволно играчки, но подгответе и освежување. Најдете разни фустанчиња, додатоци за кукли, автомобилчиња, карти или коцки. Така, кога ќе им попушти концентрацијата ќе имате ас во ракавот.

Резервна облека е задолжи-телна
Облеката мора да биде комотна и удобна. Ако патувате со бебе, ногавиците мора да бидат пошироки за да можете полесно да дојдете до пелените.
Во мал ранец спакувајте облека за преоблекување, влажни марамчиња и пелени.

Вооружете се со видеоигри
Рачни игри, портабл-дивиди, мп3- плеери, во игра е се што ќе го одземе вниманието на вашите деца.
Иако не сте поборник на техниката, сепак, во тешките мигови на патувањето пуштете го нивниот омилен цртан филм.
Не заборавајте да понесете најголемо пакување со батерии.




-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 13:38
Досадни се поивелутина
Да учев толку колку што ме тераа, факултет ќе завршевлутина

Живеам во семејство со двајца математичариизнервираност
Тие не се навикнати да гледаат распрскани бои по весниците послани по паркетот, или давање на толку “многу“ пари за боици, моливи и ред други работибла%20бла
И во тоа главно имаме несогласувања со мајка ми...

Додека со татко ми...Ехх...воздивнувањеТој едноставно не може да прифати дека растам...тага
Па и не сум толку голема, но сепак...
Не може да прифати дека од машкоданка, станувам девојче, кое сака накит, суќнички, па уште и “наркоманска“ музика, а згора на тоа и момчиња да ме гледаат, па и јас нивцрвенеење




-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:11
Ne me izdigaat tie na nivno nivo, tuku pravat podobro, tie se spushtaat na moeto.среќа
 
Тиги, нормално е тоа кога имаат ќерка, а не син. За разлика од мене, пак имаш математичари и нема да имаш четири по математика туку ќе имаш петка. Колку и да растеме мора свесно да напредуваме за наши години, а музиката има големо влијание во развојот. Всушност секоја уметност има влијание на детето, како и мирот и љубовта во семејството.
Затоа контролирано: бркај си дечковци ( ниту да бидат премногу дигнати, а ниту пак премногу бубуљици ), слушај си музика ( но не играј како музиката што ќе ти свири ), носи наќит ( но не на часовите и не премногу злато и сребро ), носи суќнички ( но не премногу кратки ), опоменувај ги момчињата кој ќе те гледаат таму каде што не треба ( ако треба и со ташната по глава мавни ги ).
 
Верувај, повеќето машки, зборувам за моите другари, т.е типични штипјани, не сакаат премногу накити како во филмот Клон и сакаат повеќе учени девојчиња иако се прават дека тие не ги интересираат.
А мегу моите другари припаѓам и јас.среќа
Е сега за скопјаните не знам.среќа
 
Уживај и сушај ги твоите, ( но не и твојата забава да зависи од нив ).големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:32
Дарко...
Зарем “наркоманска“ музика е таа што ја слушам!?
Ако не слушам Цеца-Меца-Јеца и слично (што они си подслушнуваатголема%20насмевка) нешто не е во ред со мене!??лутина
Плус...Не сум јас нешто као, шмизла...Далеку од тоа...

Во животот само 4 пати суќна имам облеченоплазење (Не вклучувајки ги деновите кога мајка ми ме китела ко новогодишна елка)..Не носам злато, сребро и бижутерија....

И како тоа може да не биде во ред!??не%20знам
Што сакаат од мене сварно незнам...
Најверојатно сакаат девојче во розевко, со кикици и насмевка до шестка секој ден...

А машките не ме загледуваат којзнае колку, бидејќи, да бидам искрена, немам нешто развиена предница или задница...

П.С Не се бубуљици, туку бубалицисмеење


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:35
Еј.... се чувствувам дискриминиран...плазење
абе „глувциве “ мои екстра се, еј...големо%20гушкање

Уште кога тргнав во средно му кажав од мене дека не бидува инжињер, физичар или којзнае што...   си знаат дека ќе одам или на музичка или на ликовна академија после ова, па така да не се натегаме многу околу учењето (физика, биологија, математика....)
едноставно, го прифатија тоа такаголемо%20гушкање

Сите ми викаат дека сум ист во однесувањето како татко ми кога бил на мои години, па тоа на некој начин ми ја олеснува комуникацијата со негонамигнување Едноставно, ме разбира се што ќе му кажам.... задоволство

Само ми велат да немам единици и да станам од компјутер кога ќе ја претерам....

Уфффф...... , да Тиги, таа музикатарамнодушност
Не ми ја сакаат баш, ама не ми прават проблем ни за неа. Ми викаат дека е добро да ја слушам и да ја свирам, инаку џабе би била електричната гитара што треба да биде за скоро...љубов

Оставено е на мене да одлучам кога ќе се вратам навечер пошто знаат дека не сум проблематичен по природа,  ама најчесто се собирам околу 12 оти тогаш и друштвото се растура....среќа


Се, се.... само аудиот никако не може тате да го „свари“.. и упорно ме убедува да го сменам за 101, шкода, лижалче , орбит со вкус на лубеница.... било што....


И така...во 8мо си фатив девојка и моиве разбрале и почнаа: која е , како изгледа, чија е.... абе аман, небаре ќе се женам со неалутина дерман се немаше, по цел ден за тоа ме задевааголема%20насмевка

Не ми приговараат за начинот на облекување, долгата коса....


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:41
Фолки, друго е кога си машко...тага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 15:52
да чупе.... ама чекај да тргнеш во средно и ќе видиш колку повеќе ќе те разбират твоитенамигнување

И јас имав проблеми со нив.... и реков : ИЛИ ЏА ИЛИ БУ...
јас почнувам со инает!!!!
Теравме 1 против 2  и на крај мораа да попуштат пошто видоа дека ова не води никаде...

А... што се однесува до еден дел од твојот претходен пост...

„А машките не ме загледуваат којзнае колку, бидејќи, да бидам искрена, немам нешто развиена предница или задница...“

... иако те гледам само како пријателка, веднаш приметив дека не си до толку рамна како што сакаш сега да кажеш...црвенеењецрвенеењецрвенеење


И.....  не очекувај никогаш се да те разбираат...
Јас брат ми не го разбирам иако пред 7 години кога бев колку него си ветував дека се ќе го поддржувам...
едноставно, погледот на светот се сменува со тек на време и никогаш не се враќа...среќа ај ... ќе биденамигнување


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 16:01
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

да чупе.... ама чекај да тргнеш во средно и ќе видиш колку повеќе ќе те разбират твоитенамигнување

И јас имав проблеми со нив.... и реков : ИЛИ ЏА ИЛИ БУ...
јас почнувам со инает!!!!
Теравме 1 против 2  и на крај мораа да попуштат пошто видоа дека ова не води никаде...

А... што се однесува до еден дел од твојот претходен пост...

„А машките не ме загледуваат којзнае колку, бидејќи, да бидам искрена, немам нешто развиена предница или задница...“

... иако те гледам само како пријателка, веднаш приметив дека не си до толку рамна како што сакаш сега да кажеш...црвенеењецрвенеењецрвенеење


И.....  не очекувај никогаш се да те разбираат...
Јас брат ми не го разбирам иако пред 7 години кога бев колку него си ветував дека се ќе го поддржувам...
едноставно, погледот на светот се сменува со тек на време и никогаш не се враќа...среќа ај ... ќе биденамигнување


Срц, ја не викам дека сум даска...
Има и по “мрсни“ од мене...Тоа сакав да го кажам...
Машките повеќе се загледуваат во таквите, тоа ми беше поентата...

Така да нема потреба моите да си прават филмови колку и како мене ме загледнуваат...трепкање


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 16:08
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

да чупе.... ама чекај да тргнеш во средно и ќе видиш колку повеќе ќе те разбират твоитенамигнување

И јас имав проблеми со нив.... и реков : ИЛИ ЏА ИЛИ БУ...
јас почнувам со инает!!!!
Теравме 1 против 2  и на крај мораа да попуштат пошто видоа дека ова не води никаде...

А... што се однесува до еден дел од твојот претходен пост...

„А машките не ме загледуваат којзнае колку, бидејќи, да бидам искрена, немам нешто развиена предница или задница...“

... иако те гледам само како пријателка, веднаш приметив дека не си до толку рамна како што сакаш сега да кажеш...црвенеењецрвенеењецрвенеење


И.....  не очекувај никогаш се да те разбираат...
Јас брат ми не го разбирам иако пред 7 години кога бев колку него си ветував дека се ќе го поддржувам...
едноставно, погледот на светот се сменува со тек на време и никогаш не се враќа...среќа ај ... ќе биденамигнување


Срц, ја не викам дека сум даска...
Има и по “мрсни“ од мене...Тоа сакав да го кажам...
Машките повеќе се загледуваат во таквите, тоа ми беше поентата...

Така да нема потреба моите да си прават филмови колку и како мене ме загледнуваат...трепкање

За скоро ќе го прифатат тоа дека не си повеќе дететрепкање
Ај... ќе пуштат....
верувај, сите мои другарки (за разлика од повеќето машки јас имам и другаркиголемо%20гушкање) во средно добија голема слобода и немаа проблеми од дома во врска со ништонамигнување


А во врска со тоа друготоцрвенеење Би рекол дека убаво изгледаш и дека нема потреба од повеќецрвенеење.. а тоа што најчесто се загледуваат во други кои имаат баскет-топки на гради има вистина за момци кои се сексуално запоставенинамигнувањеплазење... ама на мама и тато тоа никој не може да му објасни...


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 17:26
Како ме изнервираа денес... кубење%20коса
Жими све, да не им бев ќерка ќе им ја учукав една!


Како што татко ми ќе ме изнервира, никој не може. изнервираност


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 20:50
“Мамо мамичке, може да идам на концерт?“
“Може, ако имаш пари“. 

плачење

Абе јас не работам....тага





-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 08:56
....e pa togash ,...nema koncert!....shtom ne rabotish.голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:25
А да работи сега, ко конобарица би работела, ама она има 17 год. па мала е за работа...
И сеа?
И на вас старците не може да ви се погоди...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 15:53
.,..moree,..taman e za nekoi raboti ,...намигнување........голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 17:38
Originally posted by brza brza напиша:

.,..moree,..taman e za nekoi raboti ,...намигнување........голема%20насмевка


Како на пример? Искажи се!


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 18:29
На еден семинар во една од работилниците работевме тема Огледало. Ја пробав тактиката и дома и на училиште. Учениците (децата) се ставаат пред “огледало“ односно другите глумат нивно однесување. Секое дете гледаше со неверување кога другите го прикажуваа неговото однесување. Полека почнаа да ги избегнуваат барем оние ситуации кои предивикуваа најмногу смеење или лутина (негодување).
Симпатично беше кога јас дојдов на ред . Бајаги беше долг списокот на корекции. Посебно оној дома.тага


-------------


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 11:23
„Адолесценција е времето кога се нервираш што си попаметен од родителите, а сепак зависиш од нив.“

Драги тинејџери, бивши и сегашни,
Драги соседи, роднини и пријатели на тинејџери,

Имате ли нешто да изјавите?

Забелешка: Веќе постои тема Родители и тинејџерите. Во оваа новата тема, родителите имаат споредна улога

(без навреда)   





Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 11:33
...a be,...on vika deka jas sum go nerviral ama,...ako e vekje popameten ,...bi trebalo da mu padne na pamet deka ,....i toj mene me nervira,....ushte  povekje!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 13:15
Имам да изјавам дека нејќам више во моето опкружување тинејџери. Незнам, не се понашам типично за едно тин-детиште со X и Y хромозоми (едит: два Х хромозоми, shame on me, јас сум знаела биологија ) во генетската структура. Не блаботам 100 саати на мобилен, не читам списанија, не оговарам, не се фалам дека не учам (ако ми се учи -учам, не е ништо страшно како што многумина го доживуваат тоа ), не се расправам со моите, кај нас има друг поим за тоа, се вика дијалог... Дијалог, ама со повишен глас.    
Едино типично што правам е што не ја раскревам собата (мразам совршено намонтирани соби), пуштам погласно музика и понекад знае мајка ми да види некој градник закачен на столица. Еднаш еден другар кога влезе кај мене во соба го виде и списка. И одтогаш -нема шанси такви “опасни“ работи да оставам така.
Мразам кога некој ќе рече: у пубертет е. Па преку .!. ако сум во пубертет, дали тоа значи дека зборувам што не треба, незрела сум или недај боже немам право на збор?   Боже сачувај, ако ми растат гради не значи дека сум лабилна личност! Или ако слушам “наркоманска музика“ и се облакам нетипично (читај: нешмизлинско) нешто не е во ред со мене. Се облакам како ми е удобно, обично во фармерки и обична маица, можда со натпис на некој бенд или некоја одлепена порака како: my boobs are metallica fan или these are real! на делот кај градите. Мразам тинејџерки во шљокицави облеки со лак на коса и тони тооони шминка. Па побогу, тинејџер си! Само сега можеш да кажеш што сакаш и да се облакаш како сакаш без да речат: недораснат/а.

П.С: Повеќе се плашам од восрасни заглавени во адолесцентност, отколку од самите адолесцентни.

ај 4ао, кис4е. xD

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 13:32
Јас пак под Тиги као во старите добри времињаплазење големо%20гушкање


Немам што да замарам бе, зелка сум си...
Или благо кажано, си ужувам во годините на сите можни начини...
Можи ќе ми биди некогаш криво за што се ми беше пред училиштето и процекот ми е таков што можам да се запишам само на ТОФ (трчање околу факултет)плазење

На мобилен.... да .... и секој месец чекам да ми го „конфискуваат“ моиве, ама не е од друго, шо да правам ко никако не можам да се разберам со другариве во последно времеголема%20насмевка

Дијалог... да .... ама сега поретко, сватија дека нема на крај излегување со мене...голема%20насмевка

ДЕЦА БРЕ ПА ТИ, ШТО РАЗБИРААТ...







-------------


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 13:46
Изјавувам и изразувам јавна благодарност на мојата драга братучетка М која е нешто поголема од мене. Таа прва ме воведе во фантастичниот свет на адолесцентите, што би се рекло, го разгазуваше патот пред мене. Многу пати ја ставаа на обвинителна клупа што предвреме ме информира за работи кои тие веројатно ќе собереа храброст да ми ги (по)кажат на мојот триесет и први роденден


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 13:52
Не се расправаме често.
Се додека имам одличен просек на училиште не им е гајле дали се дрогирам и каде сум.
Секогаш сум имал слобода , ретко ми наметнувале политички или религиозни норми.
Понекогаш ме советуваат за одредени животни одлуки , ама на крај , јас си ги носам одлуките.
Совет до родителите , ако имате интелигентно дете, кое има развиена Свест и реално ги перцепира работите , и логички делува  , остајте да си го живее својот живот , не му наметнувајте правила ,или ќе израсне во психопат а најверојатно и во социопат.



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:05
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Имам да изјавам дека нејќам више во моето опкружување тинејџери. Незнам, не се понашам типично за едно тин-детиште со X и Y хромозоми во генетската структура. Не блаботам 100 саати на мобилен, не читам списанија, не оговарам, не се фалам дека не учам (ако ми се учи -учам, не е ништо страшно како што многумина го доживуваат тоа ), не се расправам со моите, кај нас има друг поим за тоа, се вика дијалог... Дијалог, ама со повишен глас.    
Едино типично што правам е што не ја раскревам собата (мразам совршено намонтирани соби), пуштам погласно музика и понекад знае мајка ми да види некој градник закачен на столица. Еднаш еден другар кога влезе кај мене во соба го виде и списка. И одтогаш -нема шанси такви “опасни“ работи да оставам така.
Мразам кога некој ќе рече: у пубертет е. Па преку .!. ако сум во пубертет, дали тоа значи дека зборувам што не треба, незрела сум или недај боже немам право на збор?   Боже сачувај, ако ми растат гради не значи дека сум лабилна личност! Или ако слушам “наркоманска музика“ и се облакам нетипично (читај: нешмизлинско) нешто не е во ред со мене. Се облакам како ми е удобно, обично во фармерки и обична маица, можда со натпис на некој бенд или некоја одлепена порака како: my boobs are metallica fan или these are real! на делот кај градите. Мразам тинејџерки во шљокицави облеки со лак на коса и тони тооони шминка. Па побогу, тинејџер си! Само сега можеш да кажеш што сакаш и да се облакаш како сакаш без да речат: недораснат/а.

П.С: Повеќе се плашам од восрасни заглавени во адолесцентност, отколку од самите адолесцентни.

ај 4ао, кис4е. xD


Добро што на форумов имаме интелигентни тинејџери (младина)


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:11
До мене е , или Тиги во својот пост изјави дека е машко ? голема%20насмевкатрепкањеголема%20насмевка

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:14
Originally posted by Џо Џо напиша:

Не се расправаме често.
Се додека имам одличен просек на училиште не им е гајле дали се дрогирам и каде сум.
Секогаш сум имал слобода , ретко ми наметнувале политички или религиозни норми.
Понекогаш ме советуваат за одредени животни одлуки , ама на крај , јас си ги носам одлуките.
Совет до родителите , ако имате интелигентно дете, кое има развиена Свест и реално ги перцепира работите , и логички делува  , остајте да си го живее својот живот , не му наметнувајте правила ,или ќе израсне во психопат а најверојатно и во социопат.

Was zum Teufelзбунетост
Сигурен си??? Ај види провери си пак...
Не верувам баш дека е такатрепкање



-------------


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:27
Originally posted by Џо Џо напиша:

До мене е , или Тиги во својот пост изјави дека е машко ? голема%20насмевкатрепкањеголема%20насмевка


Под тинејџери се подразбира и од двата пола (исто како психолог, социолог...) Конкретно мислев на ТИНЕЈЏЕРКАТА Тиги. Ама и ти си ОК за свои години.
Со вакава младина не треба да се грижиме за својата иднина.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:31
Покрај сите коментари се чувствувам како....отпишанаизненадување
Не дека сум во тие години како луѓево над мене...ама во мое време никој не се грижеше за менеизненадување НИКОЈ. Пиела, абе остај ја. Ептен пијана се вратила..нека ја, ќе се научи да не пие, а лекцијата ќе и почне сабајле кога нема да може да ја крене главата од перница. Се степала..дете е ќе се смири. Имала слаби оценки - ќе ги поправи она, ако не ги поправи нема да добие (нешто).

Е сега да видам родител што вака реагира како моиве што реагирале порано, главата од ѕид ќе им ја мавнам 100 пати.


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:38
Да си признаам, кога ќе видам група тинејџери на улица нешто во мене се штрекнува. Исто како кога ќе видам кучиња (а многу сакам кучиња!но...), можат да трчкаат, скокаат и џавкаат околу тебе, да мавтаат со опаш весело, да те подушкаат да видат дали мирисаш на добар или лош човек, ама можат и да те зграпчат за нога со острите заби. Никогаш не си сигурен дали со нешто ќе ги испровоцираш


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 14:46
Не , не и не . голема%20насмевка
@Фолксваген...да , моите ме сакаат ваљда , сепак , нивен сум (или?)...
Ама ми даваат слобода да одлучам сам што е добро за мене.И никогаш не сум ја прекршил таа слобода.
@Лидивио , зборев за хромозмоите голема%20насмевкаголема%20насмевка , Х и У чинат машко , а не женско...голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 15:02
Првпат сфатив дека сите тинејџери не ги покажуваат истите симптоми кога 3 години помладиот ми брат побара и доби електрична гитара и потоа секој втор ден со „бендот“ имаа „генерална проба“ .
Тогаш решив да се откажам од мојата феминистичка определба и да се омажам за првиот што ќе ме „запроси“ .


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 15:24
ау је!

Пеџо не ми замеравај, молим те лепо! Од една страна мачката се гали со мене, од друга Систем ги слушам и ја потпевнувам песната, плус нервоза ради пишувањето на постот и моиве од надвор ме викаат... ма не ми текнало.

П.С: Никогаш не ја научив таа лекција биологија, за хромозомите. Сварно I should be ashamed.

___
ОНТОПИК:
Баш пред некое време една девојка (на моја возраст) ме праша: колкава си девојче? И јас и ги кажувам годините и она ме одмеркува од глава до пети и ми вика:- ми личиш помала... Зошто?
Зошто не сум се облекувала фенсерски, а девојче на мои години требало да научи да се шминка и облекува. А тек кога ќе видат машко друштво во близина... се смешкаат глупаво и “срамежливо“ ги погледнуваат. Едно не ми е јасно, срамежливи се за разговор, а не се да ги покажуваат градите и бутовите. Исто и моите како Џо, не ми наметнуваат ниту религија ниту нешто такво, во врска со религијата, татко ми ми има кажано да не се преоптоварувам многу-многу со тоа... Можеби бидејќи тој не верува во религија, можеби сварно нејќе да се замарам со такви работи.
Имам океј однос со моите инаку. Татко ми ептен сакаше да бидам економист, ама јас го зафкрнав и одлучив да станам медицинар. Тоа што е малку старомоден, нема врска.
Моиве никогаш не биле премногу заштитнички настроени према мене. Да, имало ситуации кога ми била потребна нивната помош и тие би ми помогнале, но место тоа ме терале сама да се изборам. На моменти фрустрира, ама тоа е по се изгледа за мое добро.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 15:38
Originally posted by Џо Џо напиша:

Не , не и не . голема%20насмевка@Фолксваген...да , моите ме сакаат ваљда , сепак , нивен сум (или?)...Ама ми даваат слобода да одлучам сам што е добро за мене.И никогаш не сум ја прекршил таа слобода.@Лидивио , зборев за хромозмоите голема%20насмевкаголема%20насмевка , Х и У чинат машко , а не женско...голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање


Јас со лингвистика се занимавам, па тоа XY не го забележав... ,одма се фатив за именки од машки и женски род.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 16:05
Најсигурен начин да разлутиш тинејџер е да го просветлуваш: дека го разбираш, бидејќи во него беснеат хормоните, па затоа без веза му се менува расположението од крајност во крајност, па дека минува низ фаза на психо-физички промени, демек тој/таа не е свесен што му се случува. Кој не би се разлутил по ваква масажа?

Работата е што лутината е природен дел од созревањето. Лутината е нормална емоција кај секоја возраст, и кај млади и кај стари. Лошо е да направиш лом и некого да повредиш, но не е ненормално да чувствуваш гнев. Исто како и со љубовта, омразата, радоста и тагата.
Трикот е во тоа како да се справиш со чувството, како да го изразиш. Лесно е со позитивните емоции. Ќе се смееш, ќе гушкаш и бакнуваш (па дури можеш и на некој непознат да му се испразниш )

Како и секој гнев, и тинејџерскиот покажува дека нешто не е како што треба (Мани настрана што најбрзата дијагноза што ти ја даваат е дека нешто не е како што треба - во твојата глава). Гневот на тинејџерите им дава храброст да се соочат со опасноста или да го искажат револтот кон неправдата. Е, тука е разликата помеѓу возрасните и тинејџерите. Возрасните имаат поголем арсенал на механизми на празнење. Кај тинејџерите, кога ќе се сретнат адреналинот и чувството на немоќ - работите излегуваат од контрола.

Инаку, триста работи може да те разлутат: губиш во некоја игра, го одложиле концертот за кој се остриш со недели, класот ти е составен од серковци, професорите ти се зат`нтани тупаџии, родителите, па и најдобриот другар може да те инвервира. Ма и самиот понекогаш не се поднесуваш: со облекол нешто што не оди, си треснал зелена пред кого не требало. Да не зборуваме соочувањето со огледалото или излозите: „Боже колку сум низок, колку сум дебел, леле клку сум висок, уф каков сум слаб. Никој нема да ме сакаааааа



Постирано од: Џо
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 16:44
Третиот пасус е вистинит-тотално.голема%20насмевкатрепкање

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 19:11
Третиот и вториот за мене. Oh God... дац соу ембарасинг! Многу често знам да се гушкам без причина. Онака, ми доаѓа одвнатре. И не бирам човек. Некад со сестра ми, некад со другарите и они вадат ваква фаца: али со нив почесто се скокоткам, стоки се ептен, а да не зборам колку се цмакаме у образи со другарки. И више навика ми станува, некој и прв пат да го видам (ај ем талкинг абаут запознавање хир!) ќе се гушнам со него, а ако ми делува драго и смок у образ. Сварно засрамувачки.

П.С:Машала ПодВодно. Завидно познавање во оваа област. Ќе ме посвоиш ли?

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 20:25
Тиги, нема проблем, ама само додека да се вратат твоите од одмор, оти меѓу редови прочитав дека имаш прекрасни родители. И сега, 200 денари ќе ти бидат доста за вечер?


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 21:40
Да се каже... ако уз тоа скратиш фрази од типот: “пази да не ти стават дрога во сокот„ или „памет во глава и дојди си порано“.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 23:57
ОК.

А може ова?

Убав помин и ... Не прави ништо што не би направила јас.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 00:00

Фаза во животот кога детето се трансформира во возрасен човек и на тој пат доживува невидени метаморфози. Треба да се истрпат, советуваат а понекогаш и да ја подигнеш кочницата место нив. Како и да е тоа е огромен пресврт во животот на еден човек, пубертетот и период кога открива многу нешта за себеси и светот.

Златни се, зашто се такви забеганки, мислат дека све знаат што ги прави многу симпатични ама скраја било од „многу забеган„ тинејџер, знаат да бидат кошмар и да им задаваат главоболки на сите околу нив.
И јас како и сите други си бев „бунтовник без причина„. А кога ќе размислам поубаво, па си имав свои причини и беа и оправданиразмислувањевртење%20со%20очи


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 18:44
Срцуфки сте големо%20гушкање   големо%20гушкање

И да ви кажам- не сте само вие во фазон- ми се може! аха-аха  мафтање

Во мајне тинејџ годинки, бев у 5та брзина - у теорија.. практично идеше поспоро голема%20насмевка

Слушав лав сонгс и си го фантазирав принцот....па се собиравме со другарки пред искачање и се шминкавме и дотерувавме заедно, тоа беа радости и екстази...
По дома бев умна тинејџерка, што би се рекло, следев правила бакнеж и за среќа ја имав сета слобода која ми беше потребна.

И ....сакам пак!


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 18:50
Ја мислам Кали ќе ја фати и втор пубертет , ќе ни го преврти форумот наопачки...смеењеплазењеплазењетрепкање

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 19:23
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Да се каже... ако уз тоа скратиш фрази од типот: “пази да не ти стават дрога во сокот„ или „памет во глава и дојди си порано“.
Затоа нема да пиеш сок...  Ќе пиеш коњак ....или млеко...трепкање

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 19:25
Работата е... што јас не пијам сок, така да нема за што да се грижат. Кој будала би се мачел да става дрога во лименка од скопско? Плус у рака ко ќе ми е цело време? Ма не, не иде...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 19:30
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Работата е... што јас не пијам сок, така да нема за што да се грижат. Кој будала би се мачел да става дрога во лименка од скопско? Плус у рака ко ќе ми е цело време? Ма не, не иде...
Хаха.... абе не знаат што да кажат и тие...
Шо ќе му на некого од работа да ти става дрога тебе... абе ај...


И моиве... -  да не пушиш случајно... мирисаш целиот...

ами јас ако сакам да пушам - ќе пушам и никогаш нема да разберат пошто ќе најдам 1000 начини да го прикријам тоа, само ај....


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 19:50
Да... за пушењето. Добро ти текна.

И моите се строго против, а и самите пушат во мое присуство. Зар тоа не му доаѓа исто? (џст кидинг*)
Татко ми... он е малце (поише) старомоден човек, тврдоглав и бучен (таков му е гласот, одсекогаш) и кога ќе викне по мене цело маало го слуша. Еднаш ме виде како се шминкам, а него, замислете дами и господа, му е најголем кошмар. Викаше по мене додека се шминкав цело време. Ставам пудра он:
-Види ја, што шлакаш тие ла**а по лицето дете? Види на што личиш?
-Тато остај сеа... не замарај те молам!
(Ставам маскара)
-Ти еден ден без трепки ќе останеш. Сте се исповампириле сите до една со тоа очите толкави!
-Тргни се, те молам!
И ја од инат си се шминкам (а и за себеси да не се уплашам пред огледалото, нели) и од од инат ми зборува... а ја од инат не го слушам и он од инат пак и пак и пак исто те исо и тоа е некој “зачарани круг„. Многу се пречкаме за различни ситници, он вика ја викам, многу различни карактери имаме.

Маја ми е кул жена, а и она се шлака со триста чуда, ама на стариот не му пречи тоа, што е сосем разбирливо. Кога сме сами, знаеме да се зезаме, али онака како што се зезаат две другарки. И фин однос имам со неа. Секој пат кога ќе ми направи услуга ми вика:
-Бегај ма таму, тоа ми е работа.

Луди маторци... што да им праиш.

П.С: Се надевам подводно нема да биде таква.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:05

ју донт вонт ту ноу


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:09
Стариов мојов... старомоден ко твојотсмеење... ќе земам да ја пеглам косата и ми вика : „е сега уште кармин ти фали... да не сакаш да ти купам? .. специјалка “.  Ама сега си пуштив брада и заштитен сум од коментариплазење задоволство

И неговото постојано: „ Запри ги оние шо ждригаат во другана соба“ ... сака да кажи rammsteinплазење

И мојов исто вика : се исповампиривте... само за тоа што ноќно време со брат ми ни почнува денотплазење

Не сака да станувам во 2 сатот на „сабајле “, не сака дисторизија, не сака јас да кажам нешто а тој да ме послуша ( а секогаш на крајот моразадоволствоголемо%20гушкање)

И не сака  да викам... стално се лути за тоа...

Тоа за него


Мама е посебна прича...


-------------


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:12
Лимузинче, многу ме интересира што правиш кога си стварно бесен на цел свет.


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:23
Како тоа мислиш на цел свет...??
Сакаш да кажиш на сите околу мене???

Обично зовривам од моиве и од одредени фаци во друштвото кои не ми се баш драги...


Ај подетално кажи што те интересира оти многу е сето да се напиши... искрено ме мрзи , а и треба да се премам за на одмортрепкањеголема%20насмевка




-------------


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:29
а бе просто е. кога си кисел, а и сам не знаеш на кого точно. фрлаш саксии од балкон, клоцаш кучиња низ улица, кршиш ретровизори, им правиш БУ!!! на старите бабички на улица...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:48
ахахахаха... што било ова интерена темааа..... смеење

-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 20:52
ааааа.....среќа


па... малку се расправам со првиот што ќе ми падне, малку повеќе пцујам и на крајот ќе му се извинам на сите што биле инволвирани, ќе ја треснам вратата и го барам другар ми за на кафе...голема%20насмевка

не сум лош ни кога сум нерасположен или кога вријам, и несакам никого да го повредам (навредам) ама што да правам, ете, човек сум, некогаш ми пука и мене филмот и ми избегува од конторола, но сепак останувам колку - толку присебен и си ги контролирам постапките за да не направам некоја сериозна грешка... обично така се случува кога некој професор ќе си ги лечи комплексите на мене а не смеам да му вратам на мој начин пошто ќе ја повторувам годината и морам да пречутам, па тоа што се собрало во мене ќе го истурам на некој ни крив ни должен, само ете му се  „паднало парето“...


А често тоа знам и многу вешто да го затскријам ( некогаш благодарение и на другар ми големо%20гушкање ) и бар да пробам колку што можам да ја прифатам позитивната енегија од луѓето кои се околу мене или барем да не му ја пренесам негативната...







-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 21:51
..."му се паднало парето’’... хаххахахда
фразава е гром да  мир
- кога си нервозен, сите се криви, и точка  плазење и изгледа така останува и подолго после пубертет голема%20насмевка


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 21:55
Originally posted by Kali Kali напиша:

..."му се паднало парето’’... хаххахахда
фразава е гром да  мир
- кога си нервозен, сите се криви, и точка  плазење и изгледа така останува и подолго после пубертет голема%20насмевка
Тенкју драга моја софорумџике големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јуни.2010 во 22:01
Еј, кога сме веќе кај бесот, јас незнам за другиве тинејџери ама јас супер се справувам со него. Озбилно.
Ако сум бесна идам кај мене во соба (и замислете не трескам врата!) пуштам музика, седнува и дишам длабоко, ќе легнам на креветот и така со слушалките на уши кулирам. Само пред тоа ќе го акнам од ѕид еднаш грдото мече што го имам појма немам од каде, битно издржливо е, значи од петто па наваму замислете колку лупања има издржано. Мора да е силно. Го челичам.

П.С: Обично си ги слушам Чилдрен оф Бодом во вакви моменти.

П.П.С: Кажи Кејт... поинетересна тема амин. Добро можа има... во секс.

П.П.П.С (ако постои нешто такво ): ако не ги фатило постпубертетска мрза (ова е некој нов термин) нека напишат во кратки црти како им било док биле на наша возраст. Фино лепо.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 01.Јули.2010 во 00:28

Патешествија од тој период имам мал милион. И мемоари имам пишувано, овај дневници де. Беше забавноголема%20насмевка

Дечковци, запознавања луѓе секој ден, бламирања, глупирања колку сакаш. Некои работи додуша засекогаш оставија траги и до ден денес се сеќавам на некои непријатни ситуации со машкиот род кои покасно сериозно ми влијаеа на изборот што го правев. А многу се заљубував, многу.....после отрпнав и раат ми беше главата.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 02.Јули.2010 во 20:20
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

ако не ги фатило постпубертетска мрза (ова е некој нов термин) нека напишат во кратки црти како им било док биле на наша возраст. Фино лепо.


Е па, фино лепо, сите имавме мушички. Една од моите беше да се закопам во некоја книга што не е лектира (тие ги читав по службена должност :) и тоа најдлабоко кога мајка ми сметаше дека е време за чистење или кога ќе дојдеа гости (леле, колку не сакав гости! и леле колку таа се нервираше и ме давеше со проповеди за редот и учтивоста). сега ја разбирам зошто толку се нервираше, ама тогаш се чудев како ми се паднала толку `обична` мајка (душичка мила). дури години подоцна сфатив колкава добивка на лото е да имаш нормално семејство.
кога не ми беше погодено, најмногу страдаше брат ми, се` додека не порасна покрупен од мене и почна да се бави со карате .
уф, и дневници. боже, боже, цели томови. еден дури во дворот го закопав (толку беше таен ). сега би се скинала од смеење да можам да го прочитам. А можеби е не . Ги памтам сите мои симпатии. Сите беа посебни. Ништо не се случи. веројатно затоа ги паметам по добро


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 11:13
Репутацијата е нешто што им е многу важно на тинејџерите. три четвртини од тин-филмовите се комедии и трагедии директно предизвикани од тоа дали и колку и на кој начин си популарен или не.




Постирано од: Charmedgirl18
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 12:16
и јас како тинејџерче, морам да се снаоѓам.и со мајка ми и со татко ми може да се рече дека сум во добри односи, најчесто.не ми викаат за шминкањето, ни за искачањето.ама поприлично ме контролираат во поглед на тоа, каде и со кого искачам.а незнам ни зошто, кога сум со одличен успех на школо, немам лошо друштво, не пушам, не пијам, а уште помалку да се дрогирам...
ваљда сите родители мислат дека треба да си ги контролираат децата, без разлика какви се...
кога ќе ме изнервираат, не трескам врати, не се дерам, туку одма почнувам да смислувам контранапад(читај:одмазда!)

-------------
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 13:04
Charmed , дај кажи некоја тактика за контранапад...
Ќе ти дадам едно плусче...голема%20насмевка


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 13:45
Море Џо,
Ти кажа, зар не читаш меѓу редови?

навидум се` е ок, аха, ќе биде...
а ти тивко си работиш да си ја доведиш водичката на воденичката.

Овие новите деца (пардон, тинејџери) се раѓаат матурирани, машала)


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:03
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:


Овие новите деца (пардон, тинејџери) се раѓаат матурирани, машала)


Стварно, да не ти се верува дека се тинејџери (во позитивна смисла)


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:09
Да бе се мешаат во филозофија и психологија и после припаѓаат у депресија, па дури и во секс (ова не е случај со мене, да се разбереме) а немаат никакво сексуално искуство. а и во вероисповед исто така...



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Charmedgirl18
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:29
Originally posted by Џо Џо напиша:

Charmed , дај кажи некоја тактика за контранапад...Ќе ти дадам едно плусче...голема%20насмевка

епа, ПодВодно, ти објасни нешто, ама не кажа конкретно, тоа јас треба да напишам.имаш два вида на контранапади, ја обично ги мењам во зависност од расположение-таканаречени од мене,активни и пасивни.пасивните ти се прости, кога мама ќе ти каже,
-Ај, Џо , фрли го ѓубрето, ти ќе речеш
-ахам, и нема да го фрлиш со саати, така да она ќе биде приморана сама да го фрли...
активните не ги применувам на родителите, туку на баба ми.кога ќе ме изнервира, ќе и зезнам некоја ствар и она ќе се нервира околу тоа.еве ти еден пример, одамна беше ова, незнам за што се испокаравме, јас (нормално, тајно!), ги земав ножичките и малце и го потзасеков омиленото џемперче баба ми полуде начисто и пак не сфати дека јас сум била „криминалецот“
е сега ти не мораш истово, направи се некои твои контранапади во стил на моиве, само едно нешто е најважно, никако не дозволувај да те фатат или да сфатат дека ти си крив

-------------
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:31
гледам интересна тема(дури и бескрајно смешна се згазив од смеење).
јас шо да кажувам посебно за мене, тинејџер како тинејџер.
проблеми имам и тоа многу, се карам со моите секој ден-нешто ми рекле, а не сум направил од седење пред компјутер па викај да слушаат сите...
за излегување не викаат зависно со кого излегувам, не се шминкам, не се пеглам, не се дрогирам, не пијам(само ликер ама не се смета како пијалок:), не пушам, не учам :D...
немам некој посебен имиџ, шорцој со блуза за по дома, фармерки со блуза со некој натпис за излегување.
кога сум лут е посебна приказна па освен ако нема некој заинтересиран не ма да пишам.-Само ќе кажам дека кога сум лут се води во друга димензија кавгата или тепачката.


-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: Charmedgirl18
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:34
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

гледам интересна тема(дури и бескрајно смешна се згазив од смеење).јас шо да кажувам посебно за мене, тинејџер како тинејџер.проблеми имам и тоа многу, се карам со моите секој ден-нешто ми рекле, а не сум направил од седење пред компјутер па викај да слушаат сите...за излегување не викаат зависно со кого излегувам, не се шминкам, не се пеглам, не се дрогирам, не пијам(само ликер ама не се смета како пијалок:), не пушам, не учам :D...немам некој посебен имиџ, шорцој со блуза за по дома, фармерки со блуза со некој натпис за излегување.кога сум лут е посебна приказна па освен ако нема некој заинтересиран не ма да пишам.-Само ќе кажам дека кога сум лут се води во друга димензија кавгата или тепачката.

е ај кажи како е кога си лут.многу ме интересира

-------------
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 14:39
е ај да кажам чармед>
значи вака кога сум лут сите ми сметаат буквално, трескам врати фрлам тастатури лупам по монитори-кога сум дома, а на друго место како на пример на школо си најдувам некоја жртва па почнувам да мавам по него како некој манијак(пуздер го праам да не може да мрдне нормалнозадоволствоголема%20насмевка)
нема нешто или некој што може да ме смири(барем не во првите 15 минути)
можам да кажам дека многу лесно се нервирам(дури сега се изнервирав со тастатуравалутина)
епа тоа е.
П.С и многу се нервирам кога некој не ми враќа на смс, лп, меил...


-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk