Испечати | Затвори го прозорот

Современа архитектура

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Aрхитектура и дизајн
Опис на форумот: Хармоничен спој на наука и уметност...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22407
Датум на принтање: 27.Октомври.2020 во 13:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Современа архитектура
Постирано од: Marko Polo 1
Наслов: Современа архитектура
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:44
Postirajte sliki od nesto moderno...Коментари:
Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:45


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:45


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:46
Unique house...Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:49


-------------


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:54


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:58
 
 
Викторианска куќа во современен стил.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 13:59
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

pa,..boga mu ljubish!изненадување....pishete be shto , od kade,...kako....a, ne smao slikichki da lepite,...k'o shto reche,....atamankata!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 15:19
Проект на Santiago Calatrava во Чикаго

800px-Ciuda


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 15:33
Модерно  со многу стакло,фино вклопени детали кои оваа куќа ја чинат посебна.
Дизајнерски....убав објект!
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 15:39
Ултра модерна мини оперска куќа во Минхен.
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 18:04
http://cache.gizmodo.com/assets/images/gizmodo/2008/06/dynamictop494.jpg

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 18:08
i?...kaj go ima ova?.изненадување.

...i pishi obrazlozuvanja bre!....bilo koj !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 11:31
Заха Хадид  родена е во Багдад, дипломирала математика во Бејрут, а потоа се запишала на архитектура во Лондон.

Нејзините градби изгледаат футуристички, а сите дела или предизвикуваат воодушевување или жестоки критики.

Според многумина најдобри проекти до денес се 'Vitra Fire Station' во Германија, проектот за куќата IBA-Block 2 во Берлин, 'Mind Zone at the Millennium Dome' во Лондон и Hoenheim North – паркинг, Стразбур.

Автор е и на Научниот центар во Волфсбург, Музејот на Современа уметност во Рим и BMW центарот во Лајпциг.

Дури 5 од нејзините дела се на листата на 15 најфасцинантни архитектонски остварувања.

 
 
 
 


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Август.2010 во 06:58
Резиденцијален објект во ДанскаАнар Тауер Дубаи


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: emilgrant
Датум на внесување: 21.Август.2010 во 09:42
Originally posted by renatax renatax напиша:

Проект на <span ="Apple-style-span" style="border-collapse: separate; color: rgb(0, 0, 0); font-family: 'Times New Roman'; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: 2; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; font-size: medium;"><span ="Apple-style-span" style="color: rgb(15, 9, 12); font-family: Arial,Helvetica,sans-serif; font-size: 14px; line-height: 21px; text-align: left;">Santiago Calatrava во Чикаго</span></span>800px-Ciudaова не е Чикаго туку The City of Arts and Sciences - Valencia, Spain


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 22:38
BMW музеј - Минхен


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 22:39


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 22:46
Нешто и од внатрешноста на музејоттрепкање
кинетичка скулптура од 714 топки
 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 24.Август.2010 во 22:54
веројатно и ова е внатрене%20знам


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Август.2010 во 01:11
убаво шатзи што ти текна на вакво нешто, мене што се однесува до модерна архитектура, ме привлекуваат било да се историски, уметнички или други...
во секој случај, нешто слично еве, музејот на Порше во Штутгарт
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Август.2010 во 01:17
патем си ја пропуштила според мене најинтересната галерија на БМВ
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 25.Август.2010 во 15:17
да 
не ја сретнав таа слика,затоа
Innsbruck - железничка постојка
 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 13:23
...
 
Лоцирана на индонезискиот остров Бали, вилата Алила е проектирана со цел да го истражува потенцијалот кој што го созадва фузијата на народната архитектура во корелација со современиот дизајн. Вилата Алила претставува комбинација на фолклорни елементи карактеристични за архитек*рата на Бали во кој е интегриран современиот архитектонски пристап во решавање на формата и просторот. 

Карактеристично и впечатливо е што архитектите во архитектонскиот пристап на решавање на просторот, особено внимавале во просторноста и хиерархијата која што ја наметнува фантастичната локација, ослободувајќи ја вилата од непотрбни преградни површини со цел создавање на чувство и амбиент во кое станувате дел од природата. Проектот е дело на архитектонското студио 
http://www.wohadesigns.com/ - WOHA . 
 
 
 
 
 
 


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Август.2010 во 21:12
marina bay sands....noviot kockarski komplex vo singapur,...so tri 59 katni kuli na chij vrv  na 200 metri visochina ,se naogja nebesniot park,...

....so gradini,..restorani,.barovi.sali za tancovi ...i najgolemiot bazen vo svetot!изненадување

fascinantno ,..nema shto !

..a, ovie tuka,...lavovi i konji ke mi praele....газење%20од%20смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Септември.2010 во 10:55

http://zdravo.com.mk/igracki/m2/3596-arhitektonsko-cudo-koe-sozdava-glavobolka.html - Архитектонско чудо кое создава главоболка!


Ова е испреплетена зграда - коцка е туку што е изградена во Тајпеј, главниот град на Тајван. Димензиите се 57 x 57 x 57 метри. Целата е со огромни континуирани спирални скали кои изгледаат како да се во постојано движење и бесконечни.

На покривот кој е уреден како парк, започнува огромен отворен амфитеатар кој благодарејќи на извонредно осмислените спирални скали завршува во приземјето. Истовремено, така осмислени, тие прават и фасадата да изгледа визуелно континуирана.

Оригиналната конструкција овозможува постојана вентилација, сенка и непречена циркулација на голем број посетители и вработени. Целиот простор во оваа “коцка“ е со 4 намени: за забава и изложби, за канцеларии, за продавници и за ресторани и кафе барови.

Коментарите се единствени. Ова архитектонско чудо изгледа неверојатно убаво.

tajvan-zgrada-kocka-1

tajvan-zgrada-kocka-2

tajvan-zgrada-kocka-3

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 29.Септември.2010 во 15:54

 Сончев водопад за Олимписките игри 2016


Рио де Жанеиро е избран за домаќин на Олимписките игри во 2016 година, и центар на неговата архитектура може да биде овој гигантски водопад конструиран да работи на сончева енергија. Дизајниран е од швајцарската архитектонска фирма RAFAA, и функционира на тој начин што собира сончева енергија за да ја “пумпа” морска вода нагоре, и како резултат преку вртечки турбини водата паѓа надолу. Внатрешниот простор на оваа сончева кула ќе биде исполнет со амфитеатар, продавници и бутици. Луѓе ќе може да се качуваат на врвот на кулата и да ја разгледуваат убавината на Рио де Женеиро од различни набљудувачки терени. Предвидено е дури и можност за банџи скокање.

http://cooleria.mk/arhitektura/soncev-vodopad-vo-rio/">
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 16:36
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 22:53

Lentos Kunstmuseum, Linz-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 23:00
План за новата железничка во Штутгарт
 


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 23:02
План за новата железничка во Штутгарт


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 23:44
Национална библиотека во Кина

-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 08.Октомври.2010 во 23:45
Внатре


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:03
Објект во форма на полумесечина некаде во Нов Зеланд.
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:08
Bas bi sakal da vidam objekt vo forma na Nov Zeland na nekoja polumesecina... moze i na cela mesecina...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:23
Цццц...ме збуни,помислив дека погрешно сум напишала.

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:27


-------------
Incredible Blue


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Ноември.2010 во 21:37
  http://www.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/toilet_house-1.jpg     http://manolohome.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/01/toilet_shaped_house.jpg

Вила во вид на тоалетна шоља

http://www.youtube.com/watch?v=-qNklgzgpwI&feature=player_embedded - -     http://3.bp.blogspot.com/_h8swaZWFcE8/R2FRDX3OjhI/AAAAAAAAAEY/ZGgsJ7tNumw/s400/toilet%2Bhouse2.jpg 

-------------Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 14.Ноември.2010 во 12:15
Проект за футуристички град некаде во близина на Јужнокорејскиот град Ансан.

Проект%20района%20южнокорейского%20города%20Ансан%20студий%20BIG%20%28Bjarke%20Ingels%20Group,%20Дания%29,%20INABA%20%28США%29,%20MAD%20%28Китай%29%20и%20Mass%20Studies%20%28Южная%20Корея%29
Проект%20района%20южнокорейского%20города%20Ансан%20студий%20BIG%20%28Bjarke%20Ingels%20Group,%20Дания%29,%20INABA%20%28США%29,%20MAD%20%28Китай%29%20и%20Mass%20Studies%20%28Южная%20Корея%29

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 16.Ноември.2010 во 10:14
Calatrava и неговите егзибиции од кои застанува здивот.
Најчесто прави мостови и железнички станици кои се структурно блиски со облиците од природата,па затоа за него велат дека е мајстор за антропоморфна архитектура.

Еве делод неговите проекти....
ТоронтоЛисабон
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 16.Ноември.2010 во 10:40
bi sakal ednas vakvo da napravat za liga na sampioni dosta samo e animirano i da prisustvuvam na toj natprevar sekakoплазење


-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 04.Декември.2010 во 22:41
Dancing Towers by Zaha Hadid


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 04.Декември.2010 во 22:45
Дубаи


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јануари.2011 во 12:52

Walt Disney Concert Hall....los angeles


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 17:41


Guggenheim Museum Bilbao... arh. Frank O. Gerry

-------------
Incredible Blue


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Февруари.2011 во 17:53
http://farm4.static.flickr.com/3248/2720697133_6f9ed2e2e4.jpg

Москва


-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 05.Февруари.2011 во 11:37
Специфичен музеј, за специфичен уметник
 

nvcbn

Музејот Салвадор Дали во St. Petersburg, Florida во близина на водите на Tampa Bay.

Повеќе од 30 години огромната колекција на дела направени од Салвадор Дали, се чуваше во старата зграда на музејот која конечно беше заменета со нова!

Новиот музеј е распослан на 6.320 метри квадратни, а во него можат да се видат стотици слики и други дела на авторот во најразлични големини.

1-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

Новиот дизајн на зградата е дело на компанијата HOK Florida.

Зградата сега го отсликува креативниот дух на Дали и е соодветно место за чување на делата на најпознатиот надреалистичен сликар во историјата.

8-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

Сè во склоп со дивата имагинација на артистот!

11-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

9-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

Секако, градбата не е направена само за да се истакне духот на авторот, туку и за да се заштитат неговите дела од елементарни непогоди. Иако ураганите се ретка појава во Tampa Bay, зградата е направена да може да издржи бура и од трета категорија, притоа да не се оштети нејзината геодетска стаклена фасада.

И внатрешноста е доволно испреплетена и сложена, впрочем како и самиот автор на делата!

5-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

6-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_

7-Muzejot-Salvador-Dali-www.kafepauza.mk_-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 05.Февруари.2011 во 18:46
http://www.on.net.mk/galerii/Arhitektura/images/On.net_Arhitektura_016.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Arhitektura/images/On.net_Arhitektura_036.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Arhitektura/images/On.net_Arhitektura_050.jpghttp://www.on.net.mk/galerii/Arhitektura/images/On.net_Arhitektura_074.jpg


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 13.Февруари.2011 во 14:30


-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: pillot
Датум на внесување: 13.Февруари.2011 во 15:15
Opera House-Sydney Australia...treba da se dozivee

-------------
bidi sekogash onoj sto vistinski si


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Февруари.2011 во 21:22
ќе ви дадам само една забелешка на тие што постирате на темава, постирајте постоечки објекти кои се веќе завршени, проектите, рендерите и т.н. остајте ги за во 3Д презентации

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 19.Февруари.2011 во 16:04


-------------
Incredible Blue


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Март.2011 во 14:17


http://www.kafepauza.mk/art-i-dizajn/modernata-arhitektura-na-azija/ - Модерната архитектура на Азија

Во последните 20 години, во Азија се појави тренд за создавање модерни метрополи, најмногу заради привлекување голем број туристи и инвеститори во државите. Градовите низ Азија во кои е инвестирано за урбанизација се за воодушевување и вредат да се најдат на списокот со места кои мора да се посетат во текот на животот. Во овие земји се наоѓаат http://www.kafepauza.mk/art-i-dizajn/pette-najvisoki-oblakoderi-vo-svetot/ - огромни и необични облакодери кои неретко рушат и рекорди . Сепак, главна специфика во нивното урбанизирање е тоа што тие не се обидуваат да го копираат Западот. Тие во својата архитектура внесуваат многу културолошки елементи од нивниот крај, што ги прави специфични и многу атрактивни.
.

Шангај, Кина

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Сингапур, Сингапур

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Пекинг, Кина

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Хонг Конг, Кина

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Шенжен, Кина

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Сеул, Јужна Кореја

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Абу Даби, Обединети Арапски Емирати

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Бусан, Јужна Кореја

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија

Токио, Јапонија

Модерната%20архитектура%20на%20АзијаМодерната%20архитектура%20на%20Азија
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Март.2011 во 19:57
 аплауз
ова јас стално го зборам, ако нешто ми се допаѓа кај современата архитектура, тоа е што е неутрална за цел свет, односно не е карактеристична за ниедна култура, а дозволува во неа да се внесуваат многу елементи од традицијата и културата, па да биде што е можно повеќе оригинална и да претставува културно обележје
За сите објекти во азија не знам многу, но Taipei 101 е еден таков пример на фузирање на традиционална културна симболика со постмодернистички стил, а воедно внесени и симболи од модерниот живот како компјутерската технологијана пример да

инаку наспроти ова, половина од тоа што е претставено на сликиве не ми се допаѓа,во Азија има далеку поголеми уметнички дела од некои обични азиски облакодери


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 07.Април.2011 во 21:44
Nesto sto procitav denes vo vesnik i prijatno me iznenadi...Ova e "noviot" parlament na Albanija.

-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Април.2011 во 23:53
albancite izgleda ne chule za barok....    

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 00:01
морам да кажам дека е малку чудно решение за парламент, повеќе личи на некаква концертна сала или театар одколку на парламент, но сепак ми се допаѓа и ми се допаѓа тоа што е креативно и оригинално
најверојатно поради брановидниот лим ме потсеќа на Disney concert hall

@brza, дај бе олади малку од политикава, и без ти да ни кажеш знаеме што пропуштаме, така да, не мора секој пат кога ќе видиш нешто модерно да спомнуваш барок...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 16:18
Мошне храбар и иновативен проект!
Еве како би изгледала внатрешноста ,прозирна фасада,многу светлина...храбро,храбро!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 01:11
ladel ne ladel...ne se ladi!

...osobeno koga ke vidam neshto slichno vo blizina,..aj , da e nekade daleku...ama , na stotina km od tuka ...i toa kade ...vo albanija ,..na koja shto nekoi seushte i se smeat poradi ''zaostanatosta''duri i vo odnos na  naprednava makedonija,...

...a, shto pravat ovie alchnive goveda,tuka,..vo ova sovremeno vreme?!

....im padnalo na tie zakrzlaveni mozoci, da mu napravat kupoli na  sobranieto?!газење%20од%20смеење

...vo 25 vek da pravish nekoi stari stilovi ,..demek  da pokazesh deka si imal ti istorija i porano,..toa mozat samo bezumni i analfabetni  lugje,...
ama, so toa edinstveno pokazuvaat deka ,navistina sé vo zemjava e veshtachko,pa,...mozebi i samata taa,..

...bi pomilsile lugjeto odnadvor,
...koga so sila  gradi odamna vo evropa ''potrosheni'' stilovi dizajni...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 01:26

.......a ova e nekoj sportski centar shto imaat vi plan da go gradat vo tirana ,..zaostanatata albanija!изненадување

...a, ovie tuka se posraa so onoj star stadion,..kakvi shto vo svetot se rushat i na nivno mesto pravat nekoi so koishto navistina i treba da se prchat!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 01:41


...i crkvite vo albanija ne lichat bash na crkvi,изненадување...barem ne na ovie tuka ,vo makedonija....

...dodushe,..ovaa bila ortodoksna ,iako  ,..ne znam shto mu znachi toa,..sepak e crkva!.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 02:01
''archea tower" tirana!idnata bank of albania!


univerzittetski kampus na tiranskiot univerzite!nekoj shoping centar  vo tirana...vekje pochnal da go gradat,...i...


....i pravo da kazam, ama...mi se smachi vekje od zaostanatosta na albanskite albanci !!
...pozatucani...navistina nema!

...od makedoncite, mislam!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 15:16
noviot stadion vo tirana!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 20:22
Јас просто сум фасцинирана од сите овие проекти кои се во тек на изградба и оние кои се во план да се реализираат во Тирана.
Како тргнале градот  ќе добие сосема нов современ  изглед.
Браво за соседите!


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Април.2011 во 21:44
стадионот во Тирана е само концепт сега за сега

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Април.2011 во 22:54
pa?

....inache,...ova e ploshtadot vo tirana:


...........tuka nekako i bi lichela onaa menazerija od glupi spomenici na ''dve pedi'' zemja na skopskiot ploshtad,!

...sepak ,...tie imaat vkus i ne podlegnuvaat na idiotizmot na nivnite vodachi !аплауз


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Април.2011 во 23:27


....do kaj dojde svetot eeejj,....mislam ,...naprednava makedonija,изненадување

...nekogash najzaostanatata zemja vo evropa ,...sega e primer za sovremena arhitektura tuka.....-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Април.2011 во 23:46
pak tirana!

............etc !...........аплауз


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Април.2011 во 00:10
brza контрола малку тајм%20аут
најпрво, голем дел од тоа што го постираш се само концепти и идеи, тешко дека ќе се реализираат некои од нив, правете малку селекција и доколку постирате рендери, гледајте да бидат проекти кои навистина се предвидени или се во изградба, но гледајте да бидат реални и постоечки во најголем број

и брза, олади малку со политикава, ти ги разбирам фрустрациите со Ск2014 и од архитектонска гледна точка моите се можеби многу поголеми, но не мора секоја тема да ја напаѓаш со доза сарказам во врска со плановите на нашата влада, тоа ако го коментираш, коментирај го во политика!


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Септември.2011 во 10:25


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Септември.2011 во 10:28

http://bumbar.mk/20/naomi-kempbel-zarodenden-dobi-chudo-od-kuka/ - Наоми Кемпбел за роденден доби чудо од куќа

http://bumbar.mk/k/zabava/ -  
Наоми Кемпбел доби свое ултра модерно и иновативно живеалиште на островот Седир во Турција, уште попознат како островот на Клеопатра – екокуќа во облик на окото на богот Хорус, древен египетски симбол за заштита, кралска моќ и добро здравје.

Славната манекенка Наоми Кемпбел ова живеалиште кое го дијазајнирал шпанскиот архитект Луис Де Гаридо го има добиено како роденденски подарок, пренесува хрватскиот портал  “Net.hr.”

Куќата со стаклена купола има 25 соби, а што се однесува до изворите на вода и енергија оваа куќа е во потполност еколошка. Покрај останатото, оваа куќа содржи и преубави внатрешни тераси во горниот дел кои придонесуваат за регулирање на микроклимата во внатрешноста.

Архитектот Де Гаридо мислел на се, па така куќата е изградена од челик и стакло за да има постојан проток на воздух, со што се избегнува создавањето на неугодна влага. Исто така има и природно светло и греење кои можат да се регулираат по потреба. Прецизно е осмислен и системот за водоснабдување. Покрај веќе постоечкиот, конструиран е и специјален систем за искористување на отпадните води преку нивна биолошка обработка.

Наоми Кемпбел е последната во иизата се поголем број ѕвезди кои градат еколошко прифатливи куќи на островите, како куќете на соларен погон на Џони Деп на Бахамите.-------------


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 23.Септември.2011 во 08:27
 
Може ли ова да се стави во современа архитектура  голема%20насмевка
 
Дрвената куќичка дизајнирана од http://www.bruitdufrigo.com/ - Bruit du Frigo однадвор наликува на бел облак. Сместена е во Лормонт, Франција. Во неа може да се сместат и......до 7 луѓе, а туристите можат да резервираат соба и да преноќат бесплатно.

Уникатна градба која ќе  остане во паметење.

kukata-vo-forma-na-oblak-1

kukata-vo-forma-na-oblak-2

kukata-vo-forma-na-oblak-3

kukata-vo-forma-na-oblak-4

kukata-vo-forma-na-oblak-5

kukata-vo-forma-na-oblak-6

kukata-vo-forma-na-oblak-7

kukata-vo-forma-na-oblak-8

kukata-vo-forma-na-oblak-9

kukata-vo-forma-na-oblak-10Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Септември.2011 во 00:29
zirnete go skopjeno '14....pred da ''pukne'' od sovremenost!смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 21:17
патем, навистина ми е жал колку малку се цени современата архитектура во македонија и колку всушност се подценува и се деградира како бездушна и миновна
и штета што наместо ова возвишува некој таканаречен „барок“

да не испадне дека звучам како плукач на ваквите ставови, еве ви доказ, Меморијалниот центар на Тоше проевски се рангира меѓу најдобрите современи објекти во светот
ова е линк каде може да го разгледате ако не сте го посетиле, а на истиот линк се гласа за објектот, кој е во многу сурова конк*ренција која е светлосни години понапред од македонската архитектура
патем, објектот може слободно да се смести во минимализам, стил кој е доста чест и најмногу омразен во Скопје
http://openbuildings.com/buildings/memorial-house-todor-proeski-profile-40439 - http://openbuildings.com/buildings/memorial-house-todor-proeski-profile-40439

тоа што го нагласувам е дека ме фрустрира колку многу луѓе ко мегафони се изјаснија како Ск2014 не презентирало во светот
епа прашање до нив, дали сакаат да ги презентираме нашите дела кои ќе се ценат како култура и уметност, или сакате да се прославиме во Лејди Гага стил, преку смелост и скандал???-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 22:07
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

патем, навистина ми е жал колку малку се цени современата архитектура во македонија и колку всушност се подценува и се деградира како бездушна и миновна
и штета што наместо ова возвишува некој таканаречен „барок“... ili "neoklasicizam"... posledniot primer so zgradata na vladata e vsusnost neo(grcka)antika. Ako imaat pamet...
-------------
Incredible Blue


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 22:18


Eve sto se gradi po svetov denes... Medical Complex in Australia...

Vrska nemaat ova Avstralijancive... Kade im se korintskite stolbovi? Timpanonite? S-volutite? Ic ne ostavile mesto za skulpturi... bez veze se...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:15
ма ајде,...хахаха,..аустралијанците немаат врска од архитектура!

...ова му е мајката нејзина:...ushte koga ke mu opnat i teleskop gore...celo skopje ke go imaat na dlanka turistite,....od duri 21 metar ,...eeejjj...21 !!!газење од смеење-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:18
Арна есреќа

Колку триумфи имавме од денот кога почна да се гради...
Кошаркари, ракометари....

Убавиниангел


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:22
Pak mozese da bide "triumfalna", ama ne vakva, Santi... Zosto da ne bese moderna triumfalna porta Makedonija?


pak kje citiram: "Arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe ziveeme"...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:26
...a kade ima na drugo mesto takva,...djepna porta?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:26
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Pak mozese da bide "triumfalna", ama ne vakva, Santi... Zosto da ne bese moderna triumfalna porta Makedonija?


pak kje citiram: "Arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe ziveeme"...

Па затоа што немате ништо модерно на плоштадот. Како се вика онаа старата зграда? Ристиќева палата? 
Освен оној стакленикот што е под хипотека, нема ништо модерно таму.
Зошто па портата да е модерна и да се разликува од останатите ?


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Февруари.2012 во 23:38
Santi, plostadot Makedonija e seuste nezavrsen. Plostadot go formiraat objektite okolu, a ne plocnikot po koj se odi. Risticeva e na agol, i e gradena u vreme na neoklasicen period na SHS. Stokovnata Tipo, ili City Galery e vo internacionalen stil (period od vtora polovina na XX vek), do plostadot dopira i Lumix - moderen objekt. Znaci, plostadot ne ni bese "neo"...

Se ona sto se planira sega da se gradi - "oficerski", objektot na mesto na "stara banka", i najgolemata markica - sproti City Galery, kako i site sto se izgradija od drugata strana na Vardar se t.z. "neo"...

Ova e sepak diskusija za druga tema...   

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Февруари.2012 во 12:11
Потполно го подржувам ставот на Марко-Ахитектурата е и треба да го отсликува општеството во кое живееме ,но се знае кој го има ексклузивното право да одлучи како треба да излгеда плоштадот во Скопје па дури и во случај кога 99% од архитектите би се залагале за современ изглед на новите проекти.-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: fichot
Датум на внесување: 03.Февруари.2012 во 02:51
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Pak mozese da bide "triumfalna", ama ne vakva, Santi... Zosto da ne bese moderna triumfalna porta Makedonija?


pak kje citiram: "Arhitekturata e slika na opstestvoto vo koe ziveeme"...


Епа така де. Доказ дека општествово ни е заостанато барем неколку века позади останатите. Само како успеавме толку бргу да се вратиме назад...едно време држевме чекор. :( 


-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Февруари.2012 во 13:03
..ovie tuka,....pod sovremena arhitektura ,  podrazbiraat , ochigledno,....samo toa shto e ...sega skoro izgradeno ! смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Април.2012 во 17:12
i eden azerbajdjan ke ja gradi najvisokata zgrada vo svetot...

http://www.digitaltrends.com/lifestyle/2-billion-azerbaijan-tower-to-usurp-saudi-arabias-kingdom-tower-as-worlds-tallest/" rel="nofollow - $2 billion Azerbaijan Tower to usurp Saudi Arabia’s Kingdom Tower as world’s tallest


..eden cel kilometar!....eejjj...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 00:10
мене ова воопшто не ми е импресивно, празно трошење на пари само да се види на кој му е поголем... објектот... иако ова е приватна инвестиција, го ставам на исто ниво со ретардации како Ск2014
згора на тоа, во ваквите објекти нема никаква иновација освен во проблемите со висина на објектите со кои треба да се справуваат, за разлика од други објекти кои имаат цела идеологија на дизајн и уметност, сето тоа искомбинирано со практичната употреба и функционалност на објектот, многу од нив се и облакодери, значително пониски од овие, дел од нив и за свое време највисоки

и интересно беше порано како објектите се натпреваруваа за пола метар за да ја добијат титулата, и тоа најчесто се правеше со јарболи и антени, а на самите објекти им беше обрнувано повеќе внимание, сега тоа време е поминато кога имаш Арап што милион во џеб чува и неговиот нов рекорд е над 200 или 500 метри (просечна висина на нормален облакодер)... катастрофа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 00:24
..aj sega i ti ...ne se pravi mnogu (arhitektonski)..mudar.изненадување

...za  tolkavi gradbi,...prvpat imam ''slushnatoo'' deka ke se pravatt ,...ushte i mnogu pred  ti da stapnesh na ovoj svet.

...znachi,...eden den i toa morashe da se sluchi,
..pa duri , imam chitano i za razmisluvanja za  oblakoder od  cela edna ,..milja ( 1600m) !!

znachi,...po tebe , edna tolkava gradba,   se pravi so ona shto vekje se znae,...bez nikakvi inovacii ,a?

...zatoa shto problemite na visinata ...ne baraat inovacii , tuku niv mozat da se reshat i so ona shto vekje  se znae ...i pri izgradba na edna petkatnica.изненадување
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 01:38
па мислиш дека има некакви иновации во објектот? можам да ти покажам со кои градежнички трикови се користи кога збориме за висина, и дека нема ништо ново во него, единствено не знам колку е еколошки и практичен...
има голема основа на приземјето, има пет главни оски на кои се држи, формата му е аеродинамична, тотално клише ако збориме за облакодери бидејќи се користи со основи на градежништвото (како што викаш ти, од времето на петкатницата), згора на се, има фасада како да е изграден пред 20 години...
има далеку поимпресивни „мали“ облакодери, кои се косат со логика, се утопуваат во пејсаж со необични форми и материјали... да го скратиме муабетот, замисли си го објектов во десет пати помали димензии, ќе ти биде тогаш импресивен?

исто така, облакодерот за кој збориш дека е 1600 метри е Kingdom tower во Саудиска Арабија, на кој мораа да му ја смалат оригиналната висина на околу 1000 метри поради географските неповолности за високи градби во регионот
самите физички можности на оваа планета и на човекот се ограничени, сакале или не, и нема поента ако некој ги достигне во два потега... Empire state што е примитивна технологија за денешно време, го држеше својот рекорд 40 години
еве ти да добиеш претстава како се движеле работите досега, погледни како одрипнува Burj Khalifa од се останато
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 14:19
a , be zabegan,...valjda ne e toa samo ednostavno redenje na spratovi,...ama ,
.. aj , nemam jas pojma od arhitektura...da ne palamudam,намигнување...iako ne zboruvam za rahitekturata od ...tehnichki aspekt!

..ama , da mi sporeduvash ti edno  skopsko luna parkche '14...so edna kilometarska gradba,...i toa so istiot zbor e malku...smeshno be!изненадување

...teshko deka nekoj ke gi nadmashi ovie tuka,vo svoeto ''neimarstvo'',..osven,..samite tie! http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3A2AB17CFECFAA48B00777C075B7BAB2" rel="nofollow - Градските плажи ќе се оградуваат ..смеење

...na kraj kraevi,...samo idejata  za neshto e na  nekoi lokalni ili drzavni  ''mokjnici''....vo utepani zemji kako makedonija!.
..nivnata realizacija sigurno ne e na domashni "umovi" ...pogotovo ne takvi  grandiozni i dotogash nevideno neshto....koe shto e  plod na  vistinski umovi od...amerika, britanija,..shvajcarija,...i vo ponovo vreme   i na tajvan , singapur...japonija...pa i kina....

...shto mislish,...deka ''proektot  za onie 100 i kusur katnici, shto  nekoj misleshe tuka da gi  izgradi,...ke bea  plod na ...domashen um?ма ајде

..a i onaa ''miljata'' ...sum ja  ''sretnal'' pred mnogu vreme , nema vrska so ovaa vo ....arabija!
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
..tuku,...eve ti neshto i po tvoj vkus :
....(barem se nadevam deka ke ti bide vkusno) !голема насмевка


...gradba vo BAHREIN,.. koja shto si e dovolna samata na sebe ,..vo energetski smisol,...a, koj  ima energoja ...ima i sê drugo ,neli?

...strujata taa si ja ''zema'' od silata na veterot ,..so  tri propeleri ,..postaveni visoko na horizontalni drzachi ,koi gi povrzuvaat dvete  kuli...koishto i samite po sebe imaat neobichen oblik,
... a, najmnogu poradi toa ,..veterot podednakvo da ''udira'' vo site tri veternici .

...e,..ako  i ova ne e po tvojot istanchan (ili prefinet arhitektonski) vkus,.голема насмевка..vo idnina ,

...zemi samiot da si...''gotvish"!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 15:13

нешто ми е смешно ако се споредува со МК...

1,На врвот од тие згради т.е. последниот кат,треба да се донесе вода..против-пожарни системи па дури и ....и парно!намигнувањеПумпи,системи,заштити..треба некој да знае каде да ги монтира,да нацрта и остави простор при градба,после да знае кој ги продава и зошто служат каде да ги купи..абе ова е цела филозофија за стручни фирми како нашиве.

2,Не е тоа јарбол од 10 000 евра и акни му застава и ако дува ветер ќе се вее,ако не..џабе,не се гледа чија е ...заставата.

3,Знете ли дека нашиве не знаат денес ниту можат да направат овде кај нас зграда од 10 ката.Гледате како се одвиваат работите со Турчинот.На нашиве ќе им треба една цела смена од 8 саати плус ЏПС да дојдат до врвот и да се вратат,евентуално ако не се симнат со кранот од пола зграда до долу..

4,Кај нас сеуште се градат катни згради,и при поставување на плочите ретко кој остава дупки(отвори)за инсталациите.Потоа се лиат и кој треба да става цевка си ги буши плочите една по една..нормално да стави цевки.....

5,Кај нас што е пониско посигурно е!..не е исто да ти падне човек од третти кат и од 150...!.

Кина,абе Кина скоро пушти најдолг висечки мост во светот,зелезничка линија имаат таму каде што оној мОртусон може само да сања,станица за истата на ниво на Монт Блан..абе на месечината први ќе стапнат..Кина е тоа,не е заебанција..да-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 05.Април.2012 во 21:51
@brza не реков дека тоа се дела на домашни инвеститори и архитекти, баш напротив, затоа зборам дека е експериментално поле, бидејќи секој амбициозен архитект може таму да направи чудо, само ако го финансираш како што треба, тоа е се, парите го вртат светот...
а во однос на „зеленоста“ на објектите, сум гледал слични примери, овој во Бахреин е дури и застарена идеја, имаш пример од Мајами за проект каде ветерници се интегрирани во самата фасада и скоро воопшто не се забележливи


и еве ти уште неколку инвентивни примери, од 2009 година
http://www.fixr.com/blog/2010/01/14/top-10-green-structures-of-2009-and-beyond/" rel="nofollow - http://www.fixr.com/blog/2010/01/14/top-10-green-structures-of-2009-and-beyond/

а еве ти го нашето зелено постигнување (шала на страна, за наши стандарди многу зелен е објектот) ама катастрофа е по сите урбанистички и дизајнерски стандарди-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 00:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

@brza не реков дека тоа се дела на домашни инвеститори и архитекти, баш напротив, затоа зборам дека е експериментално поле, бидејќи секој амбициозен архитект може таму да направи чудо, само ако го финансираш како што треба, тоа е се, парите го вртат светот...
а во однос на „зеленоста“ на објектите, сум гледал слични примери, овој во Бахреин е дури и застарена идеја, имаш пример од Мајами за проект каде ветерници се интегрирани во самата фасада и скоро воопшто не се забележливи

..aa.. ,ja pa se chudev,...otkaj tolku prashina na zgradata vo bahrein!голема насмевка
..tuku, da не sаkash da kazesh deka nekoi od  tie gradbi...gi pravat novopecheni arhitekti...pa, makar tie rabotele i za najgolemite svetski arhitektonski biroa?изненадување...i nekoj ....na nekoi shto, samo shto se steknale so  zvanjeto arhitekt,.. ( pa kolku i da se ambiciozni) ke im dade na raka  milijardi,...za da mu napravat neshto imresivno.....ili ne mislish taka?збунетост

...a za zelenosta,..pa, zarem mislish deka na ovoj svet ima neshto...pozeleno...od ova shto tuka  se pravi ?намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 18:11
да се појаснам, ми смета тоа што по секоја цена во дотичните земји како Бахреин и ОАЕ, се стремат кон тоа да направат нешто што е нај, занемарувајќи многу пропратни ствари на градежништвото, се додека некој има полн џеб, се оди во екстремности, од кои ако гледаме реално човештвово и нема многу голема потреба
а за сето ова уживање во парите на тие луѓе, трпи и нивната и домашната економија...

архитектите и инжињерите не е битно дали се нови или искусни во својата струка, работата е што за разлика од кога се гради во други градови, каде внимателно треба да се направи цел план заснован на околината и да се запазат многу регулации, таму, во таа пространа пустелија и бескрајно „ништо“, им е дозволена тотална слобода, се додека објектите се безбедни за вдомување...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 29.Април.2012 во 22:39
vo prilog na postot na Zabegan... Dodadi go i Singapur na listata...
-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2012 во 23:54
e bash !изненадување
...ako i za ova go misli istoto,..''svaka mu chast''!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 31.Мај.2012 во 12:41
Абе, Скопје 2016 (и 2020 нека е) можно е да биде збогатено со нешто вакво или тешко?
Инаку зградава треба да биде изградена во Дубаи се надевам во скоро време. Кај нив и онака се никнува преку ноќ.
Ќе ка најдете на нет како Crescent Moon Towerhttp://api.ning.com/files/aNjvqCDKbiFQGwZXYrv8DZiufb3qwnW4XPKGKr51sL5QZcGP48xSUSNJSY1lf8FCiRNQyx*13scR7p1Kkhl30n2*dKn5vlI*/dubai1.jpg" rel="nofollow">
http://api.ning.com/files/WdBGvjzeyVudHZO16LtAubWVn3GM1fCkv8ksHmAm29*Zdy6YUHlDTxiX3PYnpSY6axrvnHINyE5DmBXI*oMK1ZLtR6IHjC6-/dubai5.jpg" rel="nofollow"> http://api.ning.com/files/WdBGvjzeyVs9IZ9vMOM*mAyouCFWBcRPXSAdUW3jNdbP9dqv331PGapMYXQ41s4Uxgh6WXeEorJ4lQQdZuXB7mcSmj9dWQ5z/dubai2.jpg" rel="nofollow">


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 31.Мај.2012 во 20:43
Pa mozebi, Santi, otade Kameni...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 23.Јануари.2013 во 01:21
 

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 11:37
najnovo dostignuvajne vo gradejnaeto e gradbata so grafit so visok elektricen napon pri sto se dobiva dijamantska gradba polesna i pocvrsta iljada pati od celikot ova e kinesko naucno dostignuvajne no e kopirano od prirodata kade grmotevicata od oblacite moze da predizvika proces na zemjata ako na mestoto ima grafit i drugi soedinenija pa taka moze da se sozdade mnogu cvrst kamen so gigantski velicini sto za cvrstina koristi svojstva od grafit t,e, dijamant.no moze da se sozdade i cist dijamant.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk