Испечати | Затвори го прозорот

КАКО СЕ ПЕРАТ ПАРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22392
Датум на принтање: 05.Јули.2024 во 08:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: КАКО СЕ ПЕРАТ ПАРИ ВО МАКЕДОНИЈА
Постирано од: marsovec
Наслов: КАКО СЕ ПЕРАТ ПАРИ ВО МАКЕДОНИЈА
Датум на внесување: 30.Април.2010 во 17:30
На големо се зборува и помеѓу народот а и по медиумите за перење пари и богатење преку ноќ.
Како се перат парите во Македонија - на кои начини?
И кој?

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС



Коментари:
Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 09:45
Како се перат пари? На различни начини...
Кој пере пари? Кој не... голема%20насмевка (зборувам од шоу бизнисов)


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 09:55
Vo masina za perenje i koj toa gi pere?.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 09:58
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Vo masina za perenje i koj toa gi pere?.
 
 
Мафијата ги пере.А мафијата зошто ги пере?Затоа зошти им дозволува Европа.
Се тоа е еден безкраен циклус.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 14:27
i,...kako se perat?збунетост....nema nekoj "struchnjak" da objasni..изненадување...sigurno avtorot go interesira ...kako se pljachkaat opshti pari sobrani od makotrpnata rabota na narodot ( koj ima srekja da poraboti)....perenjeto pari  e sosema treta rabota i ne veruvam deka prashanjeto e bash za vistinskoto "perenje pari"...koeshto i ne veruvam deka bi go interesiralo obichniot,...mal chovek ..намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 20:04
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Vo masina za perenje i koj toa gi pere?.

Не бе на рака.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 11:18

Темава ептен е некако економска.среќа



-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 16:39
Дали овие скулптурчиња и бизнисов што го води владата која гради станови и ги продава ( бизнис со народни пари)-може да се искористи за перење пари ( па и за мито и корупција)??
Молам да ми објасните, ако вие не знаете некој од владата?
Други прашања подоцна да не се замориме за време на празников.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 18:06
  toa tie drushkane,...chista,legalna  pljachka,...kakvo pranje!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 21:50
Ај пошто сте на тема Медиуми да го прашаме Миленко како се перат ??


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 22:50
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Темава ептен е некако економска.среќа



више економична него економска...голема%20насмевкацрвенеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 03.Мај.2010 во 00:26
Nemojte covekot e eptem upaten. mozebi i uplaten. mvoogu e poznat, duri bese na sovetuvanje, sega nas ne sovetuva.
Имаме таква карма - се мој до моега се советвици и продавачи на вистини.Во интерес на владата, За критика на опозиција далинекаде во светот се заработуваат пари - повеќе од претседател на држава.
НМо да се вратиме на темава, зарем мислите навистина дека владава со сите свои проекти го поткусурува буџетот и ги дрпа народните пари.
Навистина е загрижувачко ,бидејќи има и ревизорски извештаи за сомнително трошења на буџетски пари.Дали има и перење пари???
Молам за одговор од засегннатите ( тука го сметам и народот).
Се извинувам за писмото - превтливо како и времињата во последно веме.


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: dras
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 10:09
....ПРЕТПОСТАВУВАМ НЕ ВО МАШИНА ЗА ПЕРЕЊЕ САДОВИ ИЛИ АЛИШТА!?.....


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 15:34
Па како ги дрпа парите, со рекет или мито и корупција ???
Глупчо сум па ме интересира како?

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: 16.9
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 10:19
Па Марсовец, и не мислам дека си толку глупчо ко што сакаш да се претставиш :))
Пари се перат на разни начини, ама има еден кој е проверен, но вои последно време се потешко се „пере„ и на тој начин, пошто државава се згнала да оправа криви дрини.Според мене не треба толку да се стегаат закониве, ние сме далеку од ЕУ-НАТО, па може у мегувреме да профитираме малкуцка и од такви бизниси.
Инаку, перењто главно се прави преку нерезидентни сметки, однонон сметки на сгтрански фирми во РМ, пошто истите не потпагаат под никакви даноци и контроли (има ама лефтерно). Многу наши „бизнисмени“ по совет на стручни лица отвораат нмеколку сметки низ светов, обично во некои држави каде што оф-шор фирмите се добродојдени (Делавер во УСА, КИПАР, ЛИХТЕНШТАЈН итн), па на таа фирма се отвара под-фирма, и така неколку пати, како би се изгубил трагот на основачот на првобитната, потоа на таа трета или четврта подфирма, и се отвора сметка во некоја наша банка како нерезидент, или пак сметката останува во странска банка, и кога треба да се вадат поголеми суми се префрлуваат од овде на такви сметки. Секако, тоа се прави под разни основи, те интелектуални услуги, те фиктивни фактури, има многу финти.
Тие пари после се враќаат назад во држава како чисти, испрани, и се користат за што му требаат на перачот.
Може не објанив баш најјасно, ама мислам дека во глобала ме свативте. Или не? :)


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 10:32
јас многу често во перачката машина си ги перам парите


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 23:10
само едно не го разбрав 16.9...
како тоа може да профитира државата

Според мене не треба толку да се стегаат закониве, ние сме далеку од ЕУ-НАТО, па може у мегувреме да профитираме малкуцка и од такви бизниси. ....или мисли на...бизнисмените
...порано беше многу полесно....

-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 14:21
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

само едно не го разбрав 16.9...
како тоа може да профитира државата

Според мене не треба толку да се стегаат закониве, ние сме далеку од ЕУ-НАТО, па може у мегувреме да профитираме малкуцка и од такви бизниси. ....или мисли на...бизнисмените
...порано беше многу полесно....

А со скулптуриве кои се неколкукратно поскапи а на царина пријавени повеќекратно поевтини?
Кој со тоа ќе се опари?
Дали и со нив може да се изврши перење а на народот пеглање?

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 14:02
narodot e ispeglan vo sekoj pogled,..ama samiot pa,pojma  nema od peglanje,изненадување..inache , bi gi "ispeglal" toj site,...shto perat pari...osobeno negovi.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 20:55
Originally posted by brza brza напиша:

narodot e ispeglan vo sekoj pogled,..ama samiot pa,pojma  nema od peglanje,изненадување..inache , bi gi "ispeglal" toj site,...shto perat pari...osobeno negovi.

Ova so plazava na zagadeniov Vardar.I tuka ke bide dobro perenje - samo da ne na nekogo mu naletaat g**na, inaku gradonacalnikov izgleda znae sto e perenje eve sega perenje so g**na, vazno ke bide so uredeni i dekorirani objekti.Paricki i toa dodatni od perenjevo?
Sigurno tamu ke ima i pusaci a i da se razladat nekoi od izmorenive lopatari ?.....

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 14:42
Еве рење на македонски начин:
Се прави плоштад на сред град - со коцки - предперење
Се вадат коцките по 50 год. и се реди гранит - главно перење (на 90 степени)
Се вади гранитот по 5 год и се редат старите коцки - плавење со омекнувач.

И парите се чисти, како нови, без старите закоравени дамки.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 16:07
Originally posted by lilica lilica напиша:

Еве рење на македонски начин:
Се прави плоштад на сред град - со коцки - предперење
Се вадат коцките по 50 год. и се реди гранит - главно перење (на 90 степени)
Се вади гранитот по 5 год и се редат старите коцки - плавење со омекнувач.

И парите се чисти, како нови, без старите закоравени дамки.
i ...veruvajte deka e taka!да...arhitekt e "chovekot"....ova bez zaebancii....za veruvanjeto mislam!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 10:24
Проектот за пешачките патеки на езерата - еднаш го поништија, сега пак го објавија.Погледнете ги условите , целата документација е на интернет.

Ете како се перат пари........се гради во 2010, а се исплатува во декември 2012.

ДУЕЛ за нештата за се исперат подобро!

И уште СИТЕ тендери на владата се такви.



-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 10:39
Не сум чул за школа за пеглање, ама ако имаш пегла лесно се користи.Затоа неможеш обопштено да тврдиш дека народот нема појма од пеглање.

А владата пере свои пари, оти одамна во РМ нема народни пари. Се е на владетелите.Да беа на народот, досега градежните фирми ќе беа исплатени, ама државата не го дава своето.





-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 10:52
нема школа за пеглање ... тоа се учи со текот на времето ........ оваа сегашна гарнитура е една од најнапредните во тоа ...... ги имаше барем во две влади па пеглањето го научија по пропис ....... го пеглаат народецов без А да каже голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 11:03
file:///C:%5CUsers%5CPrzinec%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -
file:///C:%5CUsers%5CPrzinec%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - Перењето на пари најопшто би можело да се дефинира како постапка за прикривање на постоење, илегалност на изворите и употреба на приходите кои се резултат на криминална активност т.е. нивна легализација. Измамата е центар на целата постапка на перење пари преку лажното прикажување на надлежните институции потеклото на имотот, како законски и негово користење како законски стекнати приходи.

file:///C:%5CUsers%5CPrzinec%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - Перењето на пари е илегална, се повеќе употребувана санкционирана активност, со фалсификување на деловно финансиската документација или вршење на други дејствија со цел парите стекнати со недозволени активности се прикажат како законски стекната добивка од стопански дејности. file:///C:%5CUsers%5CPrzinec%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:LYFqY1QpqYUJ:www.fb.uklo.edu.mk/ProfDok/%D0%9F%D0%95%D0%A0%D0%95%D0%8A%D0%95%2520%D0%9F%D0%90%D0%A0%D0%98%2520%D0%91%D0%A4%D0%9A.ppt+%D1%88%D1%82%D0%BE+%D0%B5+%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5+%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8&cd=3&hl=en&ct=clnk&client=firefox - еве и линк па прочитај...
file:///C:%5CUsers%5CPrzinec%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Јуни.2010 во 11:11
а мајстор пегле е се знае ...... оној кој стави потпис на сите покрупни продажби почнувајќи од ОКТА  .......... прва пегла и мајстор заваравања , од министер до племиел ..... мистел 24 / 7 ...........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 16:11
Зошто има забуна со перењето на пари преку тендери? Мислиш се е јавно на нив?

Има перење и тоа какво, да не знаеш од каде тргнале парите, за што биле и за што завршиле. Е сега секој кој не се занимава со јавна набавка, неможе да го види тоа!

Па за наместен тендер провизијата како ќе ја добие тој што го мести? Сигурно однапред нема да му ја дадат и сигурно ќе оди преку трети лица. А провизиите се високи.

Има се и сешто, само нема луге да кажат стоп за беззаконието.







-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 16:17
@lilica...
ти зборуваш за мито и корупција...
од моментот кога така здобиените пари...
некој ќе се обиде да ги прикаже како легално заработени пари...
тогаш зборуваме за перење пари...
е сега,  начинот како ќе се обиде да го направи тоа...
е тема на овој подфорум...да




Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 16:59
ahaизненадување,...shto ke pravime,..da nema koj da ni pojasni,...shto,...kako....zoshto.........................................................na koj nachin!

...ke propadnema nachisto!задоволство


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 18:10
на некои може да им се објасни...
на некои не...
во принцип тоа не е важно за оние кои...
по дефиниција се пропалитети...намигнување


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 19:57
Дали некој ја знае дубарата на Технометел-Вардар,никој не коментира за тоа,сите излегоа на улица за таа фамозна приватизација, а од Технометал-Вардар никој не се пожали,а јас колку што знам над 1500 души од 2000 души останаа на улица, мегу кој сум и јасссссс.....жалосно но вистинито.Ќе дознаам ли најпосле или нешто некој или секој се плаши да каже.Од сите вработани само 3+1 се сега јаки бизнис луге,а тој 1-от беше ситно директорче кој се снајде.Може има повеќе ама јас знам за нив.Се извинувам што бесот го фрлив тука мегу вас,ама незнам каде би да друго место....може некој ќе ми се придружи.Ви благодарам!


Постирано од: konan
Датум на внесување: 03.Јули.2010 во 13:30
Originally posted by annaja annaja напиша:

Дали некој ја знае дубарата на Технометел-Вардар,никој не коментира за тоа,сите излегоа на улица за таа фамозна приватизација, а од Технометал-Вардар никој не се пожали,а јас колку што знам над 1500 души од 2000 души останаа на улица, мегу кој сум и јасссссс.....жалосно но вистинито.Ќе дознаам ли најпосле или нешто некој или секој се плаши да каже.Од сите вработани само 3+1 се сега јаки бизнис луге,а тој 1-от беше ситно директорче кој се снајде.Може има повеќе ама јас знам за нив.Се извинувам што бесот го фрлив тука мегу вас,ама незнам каде би да друго место....може некој ќе ми се придружи.Ви благодарам!
tesko druze, mnogu tesko, parite se zavrteni, im nema trag oddamna, kjutenje za toa? da, celta im se ispolni, rasprodadeno kjutenjeto im dade vreme da pokrijat tragite na parite, e sega znam site sme pominale preku toa, ili barem povekjeto, no edini spas ti e da SHIBAS napred, zaboravi go minatoto , ne nose prosperitet, naprotiv te koche, srekjnoда

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 03.Јули.2010 во 13:35
А што слушам...и Пелагонија ја снајде слична судбина

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 03.Јули.2010 во 15:09
Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Дали некој ја знае дубарата на Технометел-Вардар,никој не коментира за тоа,сите излегоа на улица за таа фамозна приватизација, а од Технометал-Вардар никој не се пожали,а јас колку што знам над 1500 души од 2000 души останаа на улица, мегу кој сум и јасссссс.....жалосно но вистинито.Ќе дознаам ли најпосле или нешто некој или секој се плаши да каже.Од сите вработани само 3+1 се сега јаки бизнис луге,а тој 1-от беше ситно директорче кој се снајде.Може има повеќе ама јас знам за нив.Се извинувам што бесот го фрлив тука мегу вас,ама незнам каде би да друго место....може некој ќе ми се придружи.Ви благодарам!
tesko druze, mnogu tesko, parite se zavrteni, im nema trag oddamna, kjutenje za toa? da, celta im se ispolni, rasprodadeno kjutenjeto im dade vreme da pokrijat tragite na parite, e sega znam site sme pominale preku toa, ili barem povekjeto, no edini spas ti e da SHIBAS napred, zaboravi go minatoto , ne nose prosperitet, naprotiv te koche, srekjnoда
Не се 3+1,сршено%20срце малку повеќе се.Но сега се угледни (лопови) луѓе, на кои им одат политичарите на бакни рака.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 00:25
Жалосно но вистинито......и не се јави некој засегнат.А кој е газда сега на Технометал-Вардар??????


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 13:43
со PERSIL....кој е препорачан од INDESIT.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2010 во 13:57
ma nema vrska!изненадување
...se ushte ...na raka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 22:15
А ова со какакабана?
Велат дека било едно мало пералниче?
 За ситни потребштини?ѓавол


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 00:09
Za da postoi perenje na pari, prvo mora da ima nelegalno steknati pari....
Ste gi pomesale vie rabotite so zloupotreba na sluzbena dolznost za steknuvanje protivpravna imotna korist....iliti kradenje...pljacka...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 00:13
...eeheeизненадување...jas toa odma go...tropnav ama,...na koj ke kazesh !.збунетост..vazno e samo da napishesh neshto,..bez razlika shto !да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 00:36
E posle kradenjeto doadja perenjeto na tie pari...Kaj nasite politicari bi islo vaka...Za ilustracija eve edna prikazna ....
 
Go zimame kako primer 'premierot x'....Otkako ce se iznakrade i ispozima provizija problemot mu e kako samo da gi iznese parite nadvor od zemjata...
Tuka dobro mu doadja diplomatskiot pasos ( ne mora da bide negoviot) , najcesto e negov covek od doverba koj ima ludje na Kipar kade se otvaraat smetki vo tamosnite banki, znaeme Kipar e meka na perenjeto pari vo Evropa...stigaat parite tamu , sto vo kes sto preku transakcii na fiktivni off shore kompanii i parite si se mnozat tamu i go cekaat premierot x i gospozata Smeska da se povlecat od politika ...
Za sekoj slucaj mr.x si zima i Bugarski pasos da ne daj boze slucajno nekoj od negovite propee i toj poleka si se zanimava so fiktiven biznis dali tuka dali vo Bg...parite vo mali iznosi mu se prefrlaat na negovata firma za izvrseni 'konsultantski i sovetodavni uslugi' i happy end...
Vlasta okupirana vo borba protiv opozicijata ne se bafta so bivs premier ili minister....Taka mr x , Smeska i Tigarceto si ziveat srecno i veselo do krajot na svojot zivot....намигнување
 
 
Prikaznata e fikcija...Sekoja slicnost so vistinski ludje i nastani e slucajna...all rights reserved...
 
 


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 15:22
ma toj tvoj MR X ili ke go gonat ili ne, tragedijata e uste pogolema.
toj bil i pominal, ama ne se sluzuvam so negonenjeto, no sega se pojavija nekoj novi pomali positni(samo navidum positni) sega site od politicarite imat svoj biznis, taka da uste ne pocnale da kradat oni imat biznis(pripremeni peralni) koga ke prorabote kradenjeto tie se kompletirani so cela paralna susalna i za peglanje oddel.
Ako navistina vladata i iantikorupciska saka da PROBA da naprave nesto, togas e dobar pocetok da gi izgasne ili stave vo miruvanje site nivni firmi firmicki i kancelarii za konsultanntski uslugi.
No seto toa nema da mu odgovara na nikoj od zakonodavcite i cuvarite na zakonot, taka da mislam deka ke mine uste mnogu vreme za da pocne da se pomestuvat rabotite.
pa najgolema glupost e ostaj go nekase iznakrade  pa sega ke mu ja zemime kukjata shupata i magareto,(daravelski) se napolni ko turski brod i sega ke go brkame , e brkajte go,  ke mu gi fatite vrvcite od patikite samoда
 


-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 17:03
Ова овие од Италија а и Хрватска ...со ова фонтаниве за фекалирање на минувачите...да не се тоа тие модерни перални ...странски...можеби усовршени од Сицилија?ѓавол

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 08:20
Цветанов обелодени - Како се перат пари во Македонија, ама и КОЈ тоа таму ги пере ( и ја загадува ОКОЛИНАТА)!!!


-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јули.2010 во 12:09
...e pa zatoa,збунетост..prvo treba da se isplakne,..vidlivata prljavshtina,.изненадување.

e posle,..mu doagja ona,  temelnoto pranje,..koga se brishe se,.

....shto bilo ....ochigledno ,...i pod mikroskop !!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: CICAMACA
Датум на внесување: 24.Септември.2010 во 14:59
Бидејки нема повеќе пари во РМ, нема што да се пере!
.................се само социјала!..............




Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Септември.2010 во 15:24
...nema pari za socijala, tochno e toa!

...ama , za kradenje i te kako ima...nepresushen e izvotot,...t.e..budjetot...

....sekoja godina e se ponov ...t.e ....popoln !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: CICAMACA
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 16:49
Еве еден пример за тоа како се перат пари во РМ - Плата од 63.000 евра/месец се исплаќа на еден човек, па тој потоа им ги поделува на сите инволвирани во случајот, ама нема имиња, нема трансакциски сметки , нема кривични пријави.......... .......а тој едниот е некој без род и пород и никој неможе да го уценува со загуба на работно место или нешто сл. околу децата или жена му........ ..............и се е како подмачкано.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 17:10
Originally posted by CICAMACA CICAMACA напиша:

Еве еден пример за тоа како се перат пари во РМ - Плата од 63.000 евра/месец се исплаќа на еден човек, па тој потоа им ги поделува на сите инволвирани во случајот, ама нема имиња, нема трансакциски сметки , нема кривични пријави.......... .......а тој едниот е некој без род и пород и никој неможе да го уценува со загуба на работно место или нешто сл. околу децата или жена му........ ..............и се е како подмачкано.
 
Ne gledam nisto sporno...
Primer: Jas kako sopstvenik na firma ako sakam mozam da si dadam i plata od 100 000 e mesecno
  Ili mozam da dadam kolku sakam plata na bilo koj
 
Za slucajot se raboti mislam za privatna veledrogerija ili taka nesto...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Октомври.2010 во 23:11
Originally posted by brza brza напиша:

...nema pari za socijala, tochno e toa!

...ama , za kradenje i te kako ima...nepresushen e izvotot,...t.e..budjetot...

....sekoja godina e se ponov ...t.e ....popoln !
da!
 a, sigurno site chule deka godinava ushte povekje go  dopunile za dogodina i , najverojatno ,
..leshinarite sega trijat race!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 17:38
Сепак мислам...дека за ова...перењево...најмногу знаат оние...од власта....Имаат МНОГУ ...за перење...плазењеплазењеплазење

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Ноември.2010 во 22:04
...kako i da e,..rachno se perat,
 
...i ne se zalat poradi toa!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 23.Јануари.2011 во 23:27
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Сепак мислам...дека за ова...перењево...најмногу знаат оние...од власта....Имаат МНОГУ ...за перење...плазењеплазењеплазење


Slabo odi perenjeto ....nekako centrifugata im koci , pa na sitn gi fakaat

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 21.Април.2013 во 23:45

..не знам,ама овој МЕРКАТОР нема да гради,иако СИТЕЛ-от викал... ќе гради тука,пошто сега државата треба да направи ...Џиџимиџирница..скр.т.з. .. Аква парк.голема насмевка


http://www.sitel.com.mk/merkator-kje-gradi-vo-makedonija" rel="nofollow - http://www.sitel.com.mk/merkator-kje-gradi-vo-makedonija



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk