Испечати | Затвори го прозорот

Канонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22264
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 15:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Канонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет
Постирано од: KINGDAVID
Наслов: Канонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:35

 Poznato ni e tvrdenjeto na Pravoslavnata i na Rimokatolickata Crkva deka avtorot na Svetoto Pismo e Crkvata, odnosno, deka taa odredila duri na Tretiot Kartagenski Sobor,okolu 397 godina od n.e. koi knigi mozat da vlezat vo sostav na Svetoto Pismo.

Gledame deka nekoi od Pravoslavnite vernici nekolku pati  ovde posebno toa go istaknuvaat koga diskutiraat so Protestantite, demek, ako ne bila Pravoslavnata  Crkva nemalo da ima Sveto Pismo.

Dali e toa navistina taka? Sto zboruvaat faktite? Dali bez Pravoslavnata Crkva ne bi postoelo Svetoto Pismo?


Ve molam ovde da gi spodelime faktite i da diskutirame na ovaa tema.








Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:41
Pisanijata vo Svetoto Pismo si postoele od porano, a na Soborot onie koi bile prisutni se dogovarale koi od tie pisanija da gi soberat vo edna zaednichka kniga.

Svetoto Pismo, kako edna konkretna zbirka, ne postoela pred toa, no toa ne znachi deka ne postoele i nejzinite pisanija.

Toa e isto kako nekoj sega da gi sobere nash*te komentari i da sostavi edna kniga, pa da proklamira deka ako ne bil sobirachot na knigata togash nemalo da postojat pisanijata. Patem, sobirachot e samo toa - sobirach, a ne nekakov "avtor" na zbirkata pisanija. Pisanijata si imaat svoi avtori.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:48

Dobro glediste iznese brate messi i e mnogu blisku do vistinata .да





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:53
Sobirachot na pisanijata ne mozhe da polaga avtorsko pravo ili ekskluzivitet vrz objavenite pisanija bidejki tie ne se negovi avtorski dela.


Zatoa, sobirachot na zbirkata dela mozhe da gi koristi objavenite pisanija za razvivanje svoja doktrina, no ne mozhe da gi koristi za napagjanje tugji doktrini, nitu pak da im zabranuva na drugi da gi koristat istite dela za svoite doktrini.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:01
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Poznato ni e tvrdenjeto na Pravoslavnata i na Rimokatolickata Crkva deka avtorot na Svetoto Pismo e Crkvata,


Не знам каде и од кого прочита дека „авторот на Светото Писмо е Црквата“, затоа што ако се навратиш на ден претходно на оваа дискусија, ќе забележиш дека си го цитирал Ахмар, кој вели:


Originally posted by Ahmar1 Ahmar1 напиша:

Христос создал и оставил на земјата ЦРКВА. А Цркватата е ТАА КОЈА ОДЛУЧИЛА КОИ ЕВАНГЕЛИЈА ЌЕ БИДАТ ПРИФАТЕНИ.



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Gledame deka nekoi od Pravoslavnite vernici nekolku pati ovde posebno toa go istaknuvaat koga diskutiraat so Protestantite, demek, ako ne bila Pravoslavnata Crkva nemalo da ima Sveto Pismo.Dali e toa navistina taka? Sto zboruvaat faktite? Dali bez Pravoslavnata Crkva ne bi postoelo Svetoto Pismo? Ve molam ovde da gi spodelime faktite i da diskutirame na ovaa tema.


Па повели, почни да ни образложуваш, затоа што ти рече дека:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

e se prefrlam vo RAZGOVORI ZA RELIGIITE i tamu ke go napisam odgovorot kako nastanal Kanonot na knigite na Svetoto Pismo.


Го чекаме твојот исцрпен одговор

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 08:16

 Maranata, jas ne ja otvoriv ovaa tema da imam monolog , tuku site da ucestvuvame vo diskusijata.


Ajde , poveli , kazi go svoeto mislenje i arumenti za ovaa tema , a ne da go cepkas mojot post na fragmenti i da gi vadis rabotite od kontekst.



Vie me nateravte da otvoram tema so vakov naslov, pa dajte da imame diskusija.


So netrpenie gi ocekuvam vasite iscrpni argumenti .


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 09:43
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Maranata, jas ne ja otvoriv ovaa tema da imam monolog , tuku site da ucestvuvame vo diskusijata.


За да има дискусија, треба да ја започне оној кој ја отворил темата. А кога ти не си приложил ниту едно твое мислење и не си го аргументирал, како сакаш да има дискусија?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ajde , poveli , kazi go svoeto mislenje i arumenti za ovaa tema , a ne da go cepkas mojot post na fragmenti i da gi vadis rabotite od kontekst.


Не мора да биде расцепкано. Еве го целиот твој коментар:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ne mozam da ne iskomentiram za golemata zabluda koja ja imaat Pravoslavnite i Katolicite i koi ovde ja povtoruvaat kako rasipana ploca deka Crkvata go sostavila Svetoto Pismo. Dosega molcev , no za da ne bidam offtopic ke se prefrlam vo RAZGOVORI ZA RELIGIITE i tamu ke go napisam odgovorot kako nastanal Kanonot na knigite na Svetoto Pismo.

P.S. Cetirite Evangelija koi se vo Biblijata se najverodostojni, dodeka apokrifnite kako ova "evangelie" se samo falsifikati na ucenjata na ISUS.

Utre ke go napisam , sega nemam vreme...trpenie molam.


Епа, исполни си го зборот.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Vie me nateravte da otvoram tema so vakov naslov, pa dajte da imame diskusija.


Овој твој коментар звучи како ние да те фативме за гуша, па те натеравме да отвориш ваква тема. Всушност, „ние“ само предложивме да се отвори ваква тема, за да биде попрегледно твоето изложување што ни го вети.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А може и да се отвори нова тема „Канонот на Светото Писмо - Стар и Нов Завет“ (или само Нов, како сакаш), па таму да ни ја образложиш православната „заблуда“.


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

И мислам дека е боље да отвориш нова посебна тема баш и само за оваа "заблуда".


Гледаш дека никој не „те натера“ да ја отвориш темава, туку беа дадени само предлози?!

Инаку, мојот (Православно-Христијански) став е оној како на Ахмар:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Христос создал и оставил на земјата ЦРКВА. А Цркватата е ТАА КОЈА ОДЛУЧИЛА КОИ ЕВАНГЕЛИЈА ЌЕ БИДАТ ПРИФАТЕНИ.


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 22:19
maran ata se slozuvam so tvoeto mislenje

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 23:55

 Jas dadov uvod i ve povikuvam site i Pravoslavni i Protestanti i od bilo koja veroispoved koi imate poznavanja od ovaa tema  da diskutirame .



Eve, jas ke go kazam mojot stav: NAJGOLEMA LAGA  e faktot deka PRAVOSLAVNATA CRKVA ODLUCILA KOI KNIGI DA VLEZAT VO SVETOTO PISMO  изненадување



 


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 02:17
Najgolema laga e deka evangelijata vo Biblijata se edinstveni sto se verodostojni ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 09:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Eve, jas ke go kazam mojot stav: NAJGOLEMA LAGA e faktot deka PRAVOSLAVNATA CRKVA ODLUCILA KOI KNIGI DA VLEZAT VO SVETOTO PISMO изненадување


Oва е исто кога на тема дали постои Бог би рекол само кратко ДА и ТАЧКА!!

Значи образложи ШТО,КАКО,КАДЕ и ЗОШТО.
зашто со вака необразложени ставови може да си играме до бесвест.

Ако играм по твое ја би РЕКОЛ НАЈГОЛЕМА ЛАГА Е ДЕКА Е ЛАГА ДЕКА ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА ОДЛУЧИЛА КОИ КНИГИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО СВЕТОТО ПИСМО.....сега ме сфаќаш која ми е поентата?!

PLEASEEEEE образложи си го твојот став барем еднаш кога веќе ја критикуваш Православната Црква.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 15:30
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Eve, jas ke go kazam mojot stav: NAJGOLEMA LAGA e faktot deka PRAVOSLAVNATA CRKVA ODLUCILA KOI KNIGI DA VLEZAT VO SVETOTO PISMO изненадување


Oва е исто кога на тема дали постои Бог би рекол само кратко ДА и ТАЧКА!!

Значи образложи ШТО,КАКО,КАДЕ и ЗОШТО.
зашто со вака необразложени ставови може да си играме до бесвест.

Ако играм по твое ја би РЕКОЛ НАЈГОЛЕМА ЛАГА Е ДЕКА Е ЛАГА ДЕКА ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА ОДЛУЧИЛА КОИ КНИГИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО СВЕТОТО ПИСМО.....сега ме сфаќаш која ми е поентата?!

PLEASEEEEE образложи си го твојот став барем еднаш кога веќе ја критикуваш Православната Црква.




Dali vasite stavovi bea nekade obrazlozeni ili samo povtoruvate kako "rasipana ploca" edno tvrdenje koe ako ne bese bogohulno ke go smetav za smesno i tragicno vo isto vreme deka "Bez Pravoslavnata Crkva nemase da ima Sveto Pismo"....?

Covek ne znae dali da se smee ili da se cudi изненадување

Ajde, kade se vasite fakti, dajte da zboruvame za toa? Zosto molcite ?



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 06:04
КИНГДАВИД, значи, од она твое ветување:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

...ke go napisam odgovorot kako nastanal Kanonot na knigite na Svetoto Pismo. Utre ke go napisam...


...нема абер. Само кажи, до кое утре да те чекаме да ја „разобличиш“ Православната Христова Црква дека е во „заблуда“ дека таа одлучила кои Евангелија и посланија денеска треба ти да ги читаш?


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 16:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

КИНГДАВИД, значи, од она твое ветување:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

...ke go napisam odgovorot kako nastanal Kanonot na knigite na Svetoto Pismo. Utre ke go napisam...


...нема абер. Само кажи, до кое утре да те чекаме да ја „разобличиш“ Православната Христова Црква дека е во „заблуда“ дека таа одлучила кои Евангелија и посланија денеска треба ти да ги читаш?




Ako mislis deka ke se spustam na tvoeto nisko nivo i da se raspravam so tebe , gadno se lazes.

Povelete ovde ima tema , Kanonot na Svetoto Pismo, Star i Nov Zavet, na koja dosega edinstveno Messenger dade svoe mislenje kako sto treba.

Ne sakam da "razoblicuvam" ili napagjam niedna vera, tuku moe moto e VISTINATA PRED SE . Toa sto sum se rodil i sum krsten vo edna vera ne znaci deka taa e najispravna i deka mora da mizam pred faktite .


Kade se sega tie silni udaranja vo gradi:" Pravoslavnata Crkva da ne bese nemase da ima Sveto Pismo?"

P.S. I ne znaev deka treba da " razoblicuvam" Pravoslavna Hristova Crkva? Kako e naskrateno ....PHC?изненадување

Jas znam deka ima MPC,,SPC,RPC,GPC,BPC,APC, itn....ama PHC???збунетост


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 22:13
Nitu evangelijata ne se sovpa]aat


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 02:15
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ako mislis deka ke se spustam na tvoeto nisko nivo i da se raspravam so tebe , gadno se lazes.


А што ти сметаш дека е расправање? Тоа што неколку пати ти беше напоменато да си го оддржиш ветувањето кое го даде на http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21264&KW=Utre+ke+go+napisam&PID=2238803#2238803 - 15.Април.2010 во 01:18 :

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

...ke go napisam odgovorot kako nastanal Kanonot na knigite na Svetoto Pismo. Utre ke go napisam...


И не знам за кое ниво зборуваш? За тоа што прво „скокаш“ дека ќе разобличуваш, а потоа излегува дека не си способен да образложиш која е „заблудата“ на Православната Црква во однос на канонот на Светото Писмо? Ајде, те молам, уозбили се и почни да дискутираш како возрасен.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Povelete ovde ima tema , Kanonot na Svetoto Pismo, Star i Nov Zavet, na koja dosega edinstveno Messenger dade svoe mislenje kako sto treba.


Православните Христијани кои пишуваат на форумов до сега неколку пати разглобено дадоа образложение за канонот на Светото Писмо.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ne sakam da "razoblicuvam" ili napagjam niedna vera, tuku moe moto e VISTINATA PRED SE .


Која вистина? Не ја видов „вистината“ од тебе...

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Toa sto sum se rodil i sum krsten vo edna vera ne znaci deka taa e najispravna i deka mora da mizam pred faktite .


Па тогаш, ако таа не е најисправна, смени ја. Или нема најисправна?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kade se sega tie silni udaranja vo gradi:" Pravoslavnata Crkva da ne bese nemase da ima Sveto Pismo?"


Тие силни удари се „удрени“ уште пред година дена, само треба некој да ги отвори очите за да чита. Ахмар даде еден добар извадок од ПРОТЕСТАНТ кој имал некои свои квази-теологии Сола Скриптура, но иследувајќи ја историјата, стигнал до заклучокот дека Новиот Завет воопшто не постоел таков каков што денеска го читаме и дека тој е производ од Црквата раководена од Светиот Дух:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Главната поента зашто некои книги влегле а некои не влегле во новозаветниот канонот е заради нивната (не)автентичност.

Еве ќе го цитирам Отецот Џејмс Берштајн

"Четирите Евангелија се напишани од триесет до шеесет години по Христовата смрт и воскресение. Во меѓувреме, Црквата се потпирала на усното предание - сведочење на очевидците, како и на расфрлени предевангелски документи (какви што се наведуваат во 1. Тим. 3, 16 и 2. Тим. 2, 11-13) и пишани преданија. Повеќето цркви го имаа само оној дел од она што ќе стане Нов Завет.

Кога сведоците на Христовиот живот и учење почнале да умираат, апостолите, водени од Светиот Дух, пишувале за да ги сочуваат и зацврстат расфрлените пишани и усни преданија. Бидејќи апостолите очекувале дека Христос наскоро ќе се врати, изгледа немале на ум дека овие евангелски извештаи и апостолски писма, своевремено ќе бидат собрани во нова Библија.

Во текот на првите четири века по Христа имало суштинско несогласување околу тоа, која книга треба да се вклучи во канонот на Писмото. Првата личност за која е забележано дека сакала да го востанови новозаветниот канон бил еретикот од вториот век Маркион. Тој сакал Црквата да го исфрли своето еврејско наследство и затоа сосема го отфрлил Стариот Завет. Маркионовиот канон вклучил само едно евангелие, кое тој самиот го издал и десет Павлови посланија....Многу научници сметаат дека раната црква решила да создаде свој јасно одреден канон делумно заради реакцијата на искривениот Маркионов канон. Разрушувањето на Ерусалим, 70 години по Христа, исчезнувањето на еврејската христијанска заедница во тој град, и заканата дека ќе се изгуби континуитетот на усното предание можеби, исто така, придонеле за неодложната потреба Црквата да го стандардизира списокот на книгите на кои христијаните можат да се повикуваат.....

Во текот на еволуцијата на канонот, како што веќе спомнавме, на повеќето цркви им бил достапен само мал број апостолски документи, а можеби некои од нив немале ниту еден. Книгите на Библијата со напор рачно се препишувале, што барало многу време и труд. Исто така, бидејќи повеќето биле неписмени, можеле да ги читаат само оние малкумина привилегирани. Запознаеноста на повеќето христијани со Писмото се сведувала само на она што се читало во црквите - Законот, Пророците, Псалмите, некои од апостолските сеќавања. Прогонствата на христијаните од Римската империја и постоењето на многу документи со неапостолско потекло дополнително ја комплицирале започнатата работа.

Тоа беше моето трето изненадување. На некој начин јас наивно си замислував дека секоја куќа и секоја парохија ги имале во целост Стариот и Новиот Завет уште од појавувањето на Црквата! Мене ми беше тешко да замислам дека Црквата опстојувала и напредувала без комплетниот Нов Завет. Можеби тоа беше мојот вистински клуч за одгатнување на фактот дека севкупниот живот на Црквата е многу поширок отколку само напишаните зборови.

На почетокот на христијанството дури постоел и спор околу тоа, кои четири евангелија треба да се употребуваат. Повеќето малоазиски христијани повеќе го користеле Евангелието според Јован отколку евангелијата на Матеј, Марко и Лука. Потпирајќи се на описот на Страдањето што се наоѓа во Евангелието според Јован, повеќето малоазиски христијани Велигден го славеле поинаку од оние во Рим. Римските христијани имале извесен отпор кон Евангелието според Јован и наместо него ги користеле другите евангелија. Западната Црква извесно време се двоумела да се служи со Евангелието според Јован, затоа што гностичките еретици го користеле заедно со своите „тајни“ евангелија..

Со текот на времето, Црквата востановила кои документи навистина се апостолски, а кои не се. Таа борба била долга и траела неколку векови. Во текот на утврдувањето, Црквата неколку пати се состанувала на Собори. Овие црковни Собори се соочувале со многу прашања, меѓу кои било и прашањето за канонот на Писмото.
Важно е да се воочи дека причината за Соборите била утврдување и потврдување на она што во Црквата како целина веќе конечно било прифатено. Црквата канонот го утврдила востановувајќи што е очевидна вистина и пракса на црквите Божји. Соборите настојувале да го објават она што е соборно умување на Црквата, и да го одразат единството на верата, праксата и преданијата, кои веќе постојат во помесните цркви.

Соборите нам ни даваат специјални записи преку кои Црквата јасно и едногласно ни соопштува што прави Писмото. Меѓу многуте собори што се одржале во текот на првите четири века, два се особено значајни во овој контекст:

1. Лаодикискиот Собор е одржан во Мала Азија околу 363 година. Тој е првиот Собор кој јасно ги наброил книгите на сегашниот Стар и Нов Завет, исклучувајќи го Јовановото откровение. Лаодикискиот Собор востановил дека само наброените книги треба, и можат да се читаат во храмот. Неговите одлуки широко се прифатени на Исток.

2. Третиот Картагински Собор се одржал во Северна Африка околу 397 година. Овој Собор, на кој бил и блажениот Августин, дал целосен список на канонски книги и на Стариот и на Новиот Завет. Дваесет и седумте книги на сегашниот Нов Завет се прифатени како канонски. Соборот исто така усвоил дека овие книги треба да се читаат во црквите како Божествено Писмо, а другите да се исклучуваат. Соборот широко е прифатен на Запад."


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. I ne znaev deka treba da " razoblicuvam" Pravoslavna Hristova Crkva? Kako e naskrateno ....PHC?

Jas znam deka ima MPC,,SPC,RPC,GPC,BPC,APC, itn....ama PHC???


Епа, што да ти правам ти што не знаеш? Оние кои се Православни Христијани знаат дека Православната Црква е Христова.



-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 17:06

Maranata, za mene ne e dokaz  eden Protestant sto preminal vo Pravoslavie i kazal nekoi raboti .

Samo vo Makedonija kolku imame Pravoslavni koi preminale vo Protestantstvo, ili vo Jehovini svedoci i Adventisti , ili vo nekoi drugi verski zaednici. Sigurno i tie imaat svoi prikazni kako i zosto go napustile Pravoslavieto. Sigurno nema da kazat dobri zborovi za Pravoslavieto, neli?


Ima edna pogovorka: Izbeganata kalugjerka go ozboruva svojot manastir.


Inaku, nemam namera da omalovazuvam nikakvi verski ubeduvanja na niedna religija, samo mi preci faktot sto Pravoslavnata i Rimokatolickata Crkva iznesuvaat edno tvrdenje deka " ako ne bile tie , nemalo da ima Sveto Pismo",tvrdenje sto e bogohulno.


Vrvot na Pravoslavnata i Katolickata Crkva ja znaat vistinata za Kanonot na Svetoto Pismo, samo sto taka gi ucat  svoite vernici .


No, da zboruvame so fakti. Ke pocnam da go kazuvam moeto glediste za Kanonot na Stariot i Noviot Zavet koe se temeli na fakti.

Ako imate  pisuvano na ovaa problematika na drugi temi  prefrlete gi postovite ovde ako vi e tesko da pisuvate odnovo.

P.S. I te molam  da ne se obrakjas kon mene so navredlivi zborovi i izrazi kako sto se na pr. „скокаш“ ili nesto slicno ako sakas da imame diskusija. Ne sakam licno obrakjanje i kvalifikuvanje za mene .Drzi se za temata .

Kako bi ti bilo jas da recam deka "kokodakash" iako e toa vo navodnici?

Dali ke ti bide ubavo togas? збунетост



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 18:15
Opomena do site: komentirajte za temata, a ne za komentartorite.

Maran Ata, na posochenava tema, osven povtoruvanje tugji komentari i "stavanje kapachinja" na onie koi se obiduvaat da komentiraat, ne prilozhi nitu eden svoj komentar za tvrdenjeto zad koe stoish kako vernik.

Za tvojot nachin na diskutiranje, vo koj skoro postojano gi komentirah i analizirash komentatorite zaedno so nivnite komentari, gi patronizirash, im se potsmevash i gi potcenuvash, gi devalvirash kako lichnosti po sekoj niven post, povekje pati ti e svrteno vnimanie i od chlenovite na forumov i od moderatorot. Ako beshe toa prv pat, togash kje progledavme niz prsti i kje rekovme deka ne si znaela, no poradi upornoto prodolzhuvanje smetam deka treba da se odmorish nekolku dena.



Bi gi potsetil site chlenovi deka validnosta na nash*te tvrdenja ne se bazira na devalvacijata na nechija lichnost ili povikuvanjeto na nechij avtoritet.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 18:49
Informacija za site chlenovi vo vrska so nashive temi.



Vo sekoja debata ili diskusija, tezhinata na potvrduvanjeto i argumentiranjeto SEKOGASH pagja na onoj koj se iznesuva afirmativno za postavenata tema ili problem.

Konkretno za povodot na ovaa tema, dokolku nekoj tvrdi deka Noviot Zavet postoi edinstveno zatoa shto postoi Pravoslavnoto Hristijanstvo, toj treba argumentirano i faktoidno da go dokazhe toa tvrdenje. Tezhinata na dokazhuvanjeto pagja na nego, a ne na bilo koj shto istoto bi go dovel pod prashanje.

Ilustrirano so drug primer, ako nekoj tvrdi deka Bog postoi, tezhinata na dokazot pagja na nego, a ne na onoj koj bara istoto da bide dokazhano. Prviot ne mozhe svoeto tvrdenje da go argumentira so izjava "za da me pobiesh, ajde dokazhi ti deka Bog ne postoi!"










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 11:35
Ај за да ја вратам во живот дискусијава на ова тема ќе почнам јас (по втор пат).

Бидејќи е залудно да им цитирам тоа што вели Светото предание на Црквата, на тие што не веруваат дека Црквата е таа која одлучила кои книги ќе влезат во канонот, затоа ќе мора да изложам само стрикно историско гледање за истото.И тоа не од православен научник туку од ЦИНИК,(кој башка и е деклариран содомит)но е и професор на Јаил Инуверзитетот.(сум го цитирал и претходно и тоа неколку пати).- Dale B. Martin, Woolsey Professor of Religious Studies, Yale University

Тоа што го вели он во едно од своите предавања ќе го сумирам во неколку кратки реченици со неколку мои коменетари. (Ако сакате детално да го ислушате целото предавање идете на линков http://oyc.yale.edu/religious-studies/introduction-to-new-testament/content/sessions/lecture02.html - ТУКА )..

Целиото предавање ,од православна гледна точка и не е воопшто така лошо(освен некои цинични забелешки),и јас лично немам некоја голема замерка ,освен можеби терминот усно предание сами би го заменил со СВЕТО ПРЕДАНИЕ.

Но да почнам..
Раните христијани воопшто не ја сфаќале Библијата како што ја разбираат повеќето протестанти. Бидејќи тие како прво и основно ЈА НЕМАЛЕ БИБЛИЈАТА!!Ниту пак имало организирано напори(барем во почетокот)за нејзино составување.

Апостолските посланија (од кои најстаро е посланието до Солунјаните напишано околу 50-та година по Христа.) биле повеќе како циркуларни писма до одредени помесни Цркви во одредени градови.
Евангелијата се напишано дури по посланијата на апстолите.(најстаро е по Марко некаде околу 70 година по Христа)

Сега се наметнува прашањето за критичарите на Црквата да објаснат тогаш на кое евангелие мислел Апстолот Павле кога вели во првата глава од посланието до галaтјаните:

“8 >Но ако и ние, или ангел од небото, ви проповеда друго евангелие, различно од она што ви го проповедавме, да биде проклет! .
9. Како што рековме порано и сега пак велам: ако некој ви проповеда евангелие, што се разликува од она што го примивте, да биде проклет! ”.

Првите обид за креирање на некаков канон биле од страна на еретикот Макрион.Тој бил гностик и го направил тоа со цел да отфрли еврејското наследство на Црквата.
Цркавата во Рим го исклучила од своите редови Епископот кој го екскомуницирал било неговиот роден татко(!)и му ги вратиле парите што претходно ги донирал).

И сега се појавило едно логично прашање-Ако не треба да се прифати неговиот еретички канон тогаш кој треба да се прифати? Затоа потребата за некакво кодифицирање во канон се појавила повеќе како реакција на еретички обиди за искривување на верата на апостолите.

Процесот за селектирање од многуте документи кои циркулирале по целата Римска Империја траел доста долго.Сперед повеќето научници се зема периодот меѓу 200-400 година по Христа.(значи цели 200 години!!)
Еден битен практичен проблем е што многу од евангелијат биле АНОНИМНИ,значи дека во изворна форма не пишувал никаде дека ова е евангелие по Матеј или Марко туку само тексот се пренесувал од рака на рака, без никаков потпис. Имињата на евангелијата се додени инспирирани од   СВЕТОТО ПРЕДАНИЕ на Црквата.

Додека многу побројни биле Псевдо документите.
На пример ова е послание од апстол тој и тој додека автор е сосеме некој трет но намерно го ставил тоа име за да добие на тежина текстот.Тоа само по себе и не значи дека е правено од злобни намери(тоа е речиси правило за многу од античките дела) но сепак многу ја направило комплицирана одлуката кои од сите тие посланија и евангелија се навистина изворни и правилни.

На кратко имало 3 главни критериуми:


First, it seems that the text that at least these people believed were the most ancient and had the closest proximity to Jesus.].

Значи не се правело муабет дали нешто е инспирирано од Бога туку дали е навистина старо и води до апостолите. А затоа ти треба да имаш значи УСНО (ја би додал СВЕТО) ПРЕДАНИЕ.

Remember, the word canon just means list. So this was a list of books that some author believed were scripture and should be read by Christians and churches. And he mentions others that he believes they should not. Sometimes he didn't believe they were bad books. Sometimes he believed they just weren't supposed to be included with the highest canonical books.

Имали текстови кои сите ги признавале дека се инспирирани од Бога но не се ставени во канонот како на пример протоевангелие по Јаков или пастир Ермин кој се многу почитувани од Црквата како многу душеполезни за читање.


A second big reason was simply general acceptance.].

Значи колку некое дело е поприфатено од повеќе помесни цркви шансите да влезе во канонот му се зголемувале. Така посланието до евреите и апокалипсисот на Апостолот Јован така е влезен во канонот.(првото било многу популарно на истокот а другото на западот и на крај компромис и ДВЕТЕ ДЕЛА ИДАТ У КАНОНОТ)

И третиот НАЈБИТЕН УСЛОВ:



But the most important criterion-theological acceptability. People tended to want to include the documents that matched their own theology. In other words, you believed something was apostolic if it taught stuff you believed..].

Значи доаѓаме до зајакот тука..Црквата не ја базирала своја вера на библијата тука библијатa се базира на верата на Црквата.. Ако сака на документот нека пишува и дека го напишал и Апостол Петар(додуша има еднен таков апокриф) ,ако не пишува во него тоа што го учи Светата Црква или дури и против неа тогаш НE ВЛЕГУВА ВО КАНОНОТ..



So what happened was the people who were the Christians in the second century, and the third century,who resembled what later became Nicean, Orthodox Christianity, they were the ones who had the most say, eventually, in what became part of the bible.


Оваа реченица нема ни да ја коментирам!!
Мислам дека е доволно од мене, сега се на ред контра аргументите

Бујрум повелете,не се срамите.

п.с
Значи не со сум читал таму негде у некоја си книга,туку дај те наслов,автор и КАДЕ МОЖЕ ИЗВОРНО ДА СЕ ПРОЧИТА ТОА.Ако ја сум можел да се шинам од барање и читање за да го поткрепам погорниот мој текст, ќе можете и вие.



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 19:21

         KOJ GO SOSTAVIL KANONOT NA SVETOTO PISMO?

Kako sto znaeme, nekoi avtori od Pravoslavnata i Rimokatolickata Crkva tvrdat deka bez nivnata Crkva ( Pravoslavnite velat bez Pravoslavnata, Rimokatolicite bez Rimokatolickata) nemalo da ima Sveto Pismo.

Sto zboruvaat faktite? Dali e navistina tocno toa  tvrdenje?

   Bidejki Kanonot na Stariot Zavet( Hebrejskite Spisi ) e utvrden mnogu godini pred da se pojavi Hristijanstvoto , otprilika do krajot na 5 vek pred n.e. sosema e nepotrebno da se naglasi deka Pravoslavnata Crkva nema nikakva vrska so Kanonot na Stariot Zavet. Se smeta deka Kanonot na Stariot Zavet pocnal da go sostavuva Ezdra, koj bil eden od vdahnovenite pisateli na Biblijata i svestenik , a e zavrsen vo vremeto na Neemija.

Zatoa, da se zadrzime na Noviot Zavet.

NEKOI  avtori( ne site ) od Pravoslavnata i Rimokatolickata Crkva tvrdat deka Kanonot na Noviot Zavet bil utvrden so vekovi posle Hrista od edna Crkva koja imala golema mokj i poddrska od Rimskata drzava na celo so imperatorot Konstantin . Megjutoa, faktite pokazuvaat nesto drugo.

Mnogu profesori po crkovna istorija go istaknuvaat sledniot fakt, koj moze da se proveri na internet.

Nieden Crkoven Sobor nitu covek ne odredil koi spisi ke bidat vkluceni vo Noviot Zavet, a koi ne. Kriteriumite bile mnogu jasni i precizni: Kako verodostojni bile prifateni spisite SAMO od prviot vek od n.e. za koi se smetalo deka izlegle od peroto na apostolite i na nivnite sorabotnici.

Drugi spisi, pisma ili "evangelija" sto bile napisani podocna ne bile vkluceni.

Ovoj proces vo osnova bil zavrsen dolgo vreme pred carot Konstantin i dolgo vreme pred da bide osnovana Crkvata na koja taa i dala mokj i koja pocnala da se preobrazuva od ednostavnoto Hristijanstvo na ranite Hristijani  do Crkvata polna so paganski tradicii koja ja znaeme denes, koja se razdeli vo 1054 na dva dela , na Pravoslavna( Istocna ) Crkva i Rimokatolicka( Zapadna) Crkva.

Crkvata ne utvrdila nikakov Kanon na Tretiot Kartagenski Sobor okolu 397 god od n.e. po svoj izbor. Poispravno e da se kaze deka Crkvata gi priznala knigite sto Hristijanite otsekogas gi smetale za verodostoen del od Bozjata Rec.

TO BE CONTINUED...



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 01:37
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


         Nieden Crkoven Sobor nitu covek ne odredil koi spisi ke bidat vkluceni vo Noviot Zavet, a koi ne. Kriteriumite bile mnogu jasni i precizni: Kako verodostojni bile prifateni spisite SAMO od prviot vek od n.e. za koi se smetalo deka izlegle od peroto na apostolite i na nivnite sorabotnici.Drugi spisi, pisma ili "evangelija" sto bile napisani podocna ne bile vkluceni.


Izvini, no ova ne e tochno, bez obzir koi "avtoriteti" go zastapuvaat vakvoto mislenje.

I toa kako se raspravalo i se dogovaralo koi pisanija kje bidat izbereni, a koi kje bidat isfrleni od takanarecheniot Nov Zavet. Kriterijumot ne bil edinstveno deka kje se izberat samo onie koi verojatno (originalnite pisanija ne postojat) poteknuvaat od prviot vek, tuku i samo onie koi odgovarale na dogmata dogovorena vo Nikea.

Isto taka, ne postoi nikakov dokaz deka odbranite pisanija poteknuvaat od peroto na apostolite. Iminjata (avtorstvoto) na pisanijata staveni se podocna od strana na Crkvata i togash e odredeno da se dodelat lichnite iminja na Isusovite apostoli zatoa shto se smetalo deka kje bidat poprifatlivi za vernicite. Znachi izborot na pisanijata e praven iskluchivo spored dogovorenata doktrina - shto odgovaralo na doktrinata bilo prifateno, shto ne odgovaralo bilo otfrleno. Vernicite ne znaat deka vo pochetokot Noviot Zavet imal povekje prifateni pisanija koi so vreme bile otfrlani, a Otkrovenieto prvichno ne vleglo vo originalnata zbirka, pa dodadeno e podocna.

Rimokatolichkata/pravoslavnata crkva sekako deka ima definitivna uloga vo IZBOROT na pisanijata koi denes gi znaeme kako Nov Zavet, kako i vo unishtuvanjeto na site ostanati.

Ako toa znachi deka taka deneshnata Crkvata go "sozdala" Noviot Zavet, togash neka bide taka.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 03:04

Izvini ti brate messi, ama tvoeto tvrdenje ne e tocno ama ic.

1.Dali znaes deka najraniot katalog so popisot na knigi koi treba da go socinuvaat Noviot Zavet poteknuva nekade okolu 170 god. od n.e. narechen Muratoriev fragment po covekot koj go pronasol ovoj vreden dokument?збунетост

Vo toj katalog se navedeni 25 od 27 -te knigi  od Noviot Zavet, odnosno , ne se vkluceni samo Poslanieto na Apostol Pavle do Evreite i Poslanieto na Apostol Jakov.

2. Ne rekov deka nemalo raspravii za toa koi knigi trebalo da vlezat vo Noviot Zavet, zatoa bile svikani tie Sobori za da se resat tie gorlivi prasanja.

P.S. Ako trgneme so izvori koi ni odgovaraat na nasite odnapred sozdadeni mislenja, bez razlika na vistinata, lesno mozeme da najdeme naucnici koi velat deka ISUS nikogas ne postoel .

Teorii ima eden kup, no dajte da zboruvame so fakti.

 Muratorieviot fragment kako i mnogu drugi  katalozi koi poteknuvaat pred Soborite vo Nikeja i Kartagina kazuvaat deka ranite Hristijani mnogu dobro znaele koi knigi se Bogovdahnoveni a koi lazni.

E sega brate messi, ti sto povekje si naklonet kon Gnosticizmot i sakas da tvrdis deka gnostickite  knigi se na ramno nivo so knigite od Noviot Zavet e druga rabota . Da ne spomenuvam i deka Apostol Pavle ti e trn vo oko .

Ke imame diskusija utre, sega e kasno. Pozdrav!големо%20гушкање








Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 03:15
KINGDAVID,

Vo tie veminja postoele sekakvi kompilacii na knigi, a toa znachi deka nekoja od niv mozhebi bila blizu do onaa koja podocna kje se sobere i kje se imenuva kako Nov Zavet.

Vakvata koincidencija ne znachi deka pred Soborite SITE se reshile tokmu na takva oficijalna zbirka pisanija .

Ako beshe taka, togash nemashe da ima tolku raspravii i tepanici vo odreduvanjeto na doktrinata i Knigata.

I ne zboruvam za teorii tuku za fakti. Druga rabota e dali nekomu mu se dopagjaat ili ne.

Na krajot, ova voopshto ne ti trebashe:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

E sega brate messi, ti sto povekje si naklonet kon Gnosticizmot i sakas da tvrdis deka gnostickite  knigi se na ramno nivo so knigite od Noviot Zavet e druga rabota . Da ne spomenuvam i deka Apostol Pavle ti e trn vo oko .големо%20гушкање


Kazhanovo nema vrska so temata, nitu odgovara na vistinata i pretstavuva neploden napad na lichnosta...

Veruvam deka si bil umoren i ti se propushtilo vo pishuvanjeto.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 03:24

Umoren sum epten, slucajno se ukluciv i ne mozev da veruvam sto si napisal na mojata omilena tema намигнување


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 11:23
KINGDAVID си ми отворил ЗЛАТЕН РУДНИК за реплика со наводните факти.Извинете ако сум малку подолг со постов..

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Bidejki Kanonot na Stariot Zavet( Hebrejskite Spisi ) e utvrden mnogu godini pred da se pojavi Hristijanstvoto , otprilika do krajot na 5 vek pred n.e.


Ова не да не е точно!
Ај пак да го цитирам професорот ...

When and how did Jewish scripture become settled? The Jewish bible started developing in the Rabbinic period. So what the rabbis--now, this is all after Jesus and Paul. So we're talking about the third, fourth and fifth, sixth centuries.. They started teaching people that only the Hebrew scriptures in Hebrew should be used
I would even say that one reason the rabbis started using Hebrew more and taking the Hebrew Bible is because they were reacting against the predominance of Christianity, as it grew more and more strong


Значи составувањето на Еврејскиот канон на стариот завет е повеќе како реакција спрема Христијанството.И тоа не е ништо ново.(Мало потцетување дека во првиот век книгите кои подоцна ќе бидат класифицирани како дел од стариот завет се читале и препишувале на грчки.Значи многу од старозаветните книги и биле напишани на грчки јазик додека некои иако биле оригинално напишани на хебрејски се зачувале само преводите на старогрчки.)

Затоа и евреите го намалиле својот канон и ги офрлиле некои старозаветни (сопствени) книги само зашто ги немало зачувано на еврејски.
А друг муебт е зашто Протестанските реформатори ги прифатиле таа рабински(анти-христијанска)верзија на стариот завет. Ај барем они имат оправдување дека не знаеле но денешните протеснати(и тие кои се во суштина такви) го немаат тоа оправдување...



Додека за ова мислам дека треба сам да се појасниш зашто овие две изјави мене ми изгледаат КОНТРАДИКТОРНИ...

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Nieden Crkoven Sobor nitu covek ne odredil koi spisi ke bidat vkluceni vo Noviot Zavet, a koi ne.


а потоа иде ова...

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ne rekov deka nemalo raspravii za toa koi knigi trebalo da vlezat vo Noviot Zavet, zatoa bile svikani tie Soboriza da se resat tie gorlivi prasanja.


Идеме понатаму..

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kako verodostojni bile prifateni spisite SAMO od prviot vek od n.e. za koi se smetalo deka izlegle od peroto na apostolite i na nivnite sorabotnici.


Ова не ми е јасно..Како првите христијани знаеш дека времето го мереле како сега што ние го мериме?!
ај добро да речам лапсус.Но за тоа дека се прифаќале само дела напишани од апсотолите е тука мораш повеќе да објаниш зашто повеќето новозаветни посланија и сите(без исклучок) евангелија се напишанин АНОНИМНО.
Додека во исто време во првите векови имало права ГУЖВА од дела со лажно авторство.
Значи според анонимните "научници" што ги цитираш првите христијани само значи гледале кој се потпишал на делото.

Што пишува внатре и не е толку битно,важно старо да е!..

(за твое потцетување Гностичкото евангелие по Тома се датира некаде помеѓу 100-150 година,значи по оваа теза за малку ова дело требало да влезе во новозатениот канон!)..


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

....Muratorieviot fragment kako i mnogu drugi katalozi koi poteknuvaat pred Soborite vo Nikeja i Kartagina kazuvaat deka ranite Hristijani mnogu dobro znaele koi knigi se Bogovdahnoveni a koi lazni..


Ако внимателно си ме прочитал претходно,ќе се сетиш дека не било проблем дали некоја книга е БОГОВДАХНОВЕНА ИЛИ НЕ. Еве мало потцетување.

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Remember, the word canon just means list. So this was a list of books that some author believed were scripture and should be read by Christians and churches. And he mentions others that he believes they should not. Sometimes he didn't believe they were bad books. Sometimes he believed they just weren't supposed to be included with the highest canonical books...


Имали текстови кои сите ги признавале дека се инспирирани од Бога но не се ставени во канонот како на пример протоевангелие по Јаков или пастир Ермин кој се многу почитувани од Црквата како многу душеполезни за читање.


Исто така тоа кодексите ги вадиш од историски конектс.

Ајде пак кај професорот...

Now, notice that means that some people would say that they use that 367 date, when Bishop Athanasius sent around his Easter letter. And they say that's when the Christian canon of the New Testament was set. Because it's the earliest that we have. But that's not really right. He was just bishop of one area. His letter was not binding on anybody else, except the churches in his Alexandrian diocese. So it didn't set the canon. 367 is simply the time when we get the earliest list that matches our list of twenty-seven books of the New Testament.. But you can see when you look at all these different codices, different canon lists, from a century later in the 400s, two centuries later in the 500s, three centuries later in the 600s, you still get different lists. So it took a long time for the twenty books that we have to get settled on. And we'll talk about how that actually happened, also, still.


Значи сега нема потреба ја да ти кажам каков РАЗЛИЧЕН список и редослед на новозаветните книги имало овие кодекси :
The canon of Mommson(почеток на 4 век),Codex Sinaiticus (околу 350 година),Codex Claromontanus(6 век)..




-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 14:53
Pisanjata si postoele ushte pred bilo koj Sobor i kako takvi bile upotrebuvani vo razni crkvi. Sekoja crkva i episkop si imal svoja zbirka pisanija. Sigurno deka imalo nekoi episkopi koi gi koristele gore-dolu istite pisanija shto podocna vlegle i vo Noviot Zavet.

No toa ne znachi deka Noviot Zavet, vo sega poznatava forma nekogash bil priznat od site episkopi i crkvi tokmu kako takov. Toa oficijalno se sluchilo posle dogovorite na Soborite. Od druga strana toa pak ne znachi deka ako pravoslavnata crkva ne postoela deka nemalo da postojat i tie pisanija i deka nikoj nemalo da gi koristi onakvi kakvi shto bile napishani.

Crkvata samo gi kompilirala vo deneshnava forma spored zastapuvanata doktrina.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 22:39
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ова не да не е точно!
Ај пак да го цитирам професорот ...

When and how did Jewish scripture become settled? The Jewish bible started developing in the Rabbinic period. So what the rabbis--now, this is all after Jesus and Paul. So we're talking about the third, fourth and fifth, sixth centuries.. They started teaching people that only the Hebrew scriptures in Hebrew should be used
I would even say that one reason the rabbis started using Hebrew more and taking the Hebrew Bible is because they were reacting against the predominance of Christianity, as it grew more and more strong


Значи составувањето на Еврејскиот канон на стариот завет е повеќе како реакција спрема Христијанството.И тоа не е ништо ново.(Мало потцетување дека во првиот век книгите кои подоцна ќе бидат класифицирани како дел од стариот завет се читале и препишувале на грчки.Значи многу од старозаветните книги и биле напишани на грчки јазик додека некои иако биле оригинално напишани на хебрејски се зачувале само преводите на старогрчки.)




Znaci , da bideme na jasno: Velis deka Kanonot na Stariot Zavet  ne go sostavilie Evreite PRED Hristijanstvoto tuku POSLE kako odgovor na Hristijanstvotoзбунетост


Ako e taka, dali si slusnal za SEPTUAGINTA?

 Za onie sto ja sledat diskusijata ke go kazam ovoj fakt:

SEPTUAGINTA e prevod na knigite na Stariot Zavet  na grcki jazik za Evreite koi ziveele vo dijasporata i zboruvale grcki i postoela 2 veka pred Hristos.


Septuagintata gi sodrzi site knigi na Stariot Zavet( bez onie 11, isto kako sto denes Protestantite go imaat Stariot Zavet) .

Pravoslavnata i Rimokatolickata gi vikaat ovie 11 knigi Devterokanonski i gi stavaat vo Stariot Zavet. Devterokanonski znaci Vtorostepeno inspirirani , odnosno inspirirani, ama ne kako drugite knigi od Stariot Zavet.

Vo Noviot Zavet ISUS i Apostolite citirale od ovoj prevod, zatoa citatite ne se bukvalni do zbor isti kako Hebrejskiot prevod .

Povekje od 380 direktni citati i zaednicki zbir od otprilika na 890 citati i upatuvanja se temelat na Septuagintata.

ZNACI, PRAVOSLAVNATA CRKVA GO SOZDALA KANONOT NA STARIOT ZAVET ? ABRE, EPA ahmar1! плачење

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Додека за ова мислам дека треба сам да се појасниш зашто овие две изјави мене ми изгледаат КОНТРАДИКТОРНИ...


 Ako ti e kontradiktorno, procitaj gi uste ednas moite postovi i ke vidis deka kontradiktornosta e vo tvojata glava...

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Ова не ми е јасно..Како првите христијани знаеш дека времето го мереле како сега што ние го мериме?!


Ako ne ti e jasno prasaj, ne e sramno. Ako ne prasas nema da znaes.

 Dali mislis  deka togas lugjeto nemale kalendar i ne znaele da go presmetuvaat vremeto, pa ne znaele koj vreme bilo ona vo koe nie denes go vikame  prv vek koga ziveel ISUS?глупчо

Dali si slusnal za Julijanskiot kalendar збунетост Ako ne, istrazuvaj malku i ke vidis deka se na ovoj svet  ne nastanalo od  Pravoslavietoсреќа



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Исто така тоа кодексите ги вадиш од историски конектс.

Ајде пак кај професорот...



Ne gi vadam kodeksite od istoriskiot kontekst, tuku toa e fakt.

A koga izvor i dokaz ti e eden profesor koj ne e Pravoslaven, ne znam sto da kazam na ova, posebno koga ovoj covek ne e ni Hristijanin, tuku CINIK kako sto rece ti.


Dobro, odi ti kaj profesorot, nema problem.... Vidi tamu sto napisal...намигнување


P.S. Ova stanuva interesno. Ne se nadevav deka diskusijata ke zazeme vakov pravec.

Posebno  deka ke slusnam tolku biseri od ahmar1 .

Abre, epa ahmar1...голема%20насмевка





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 01:05
Da predupredam na vreme - obrakjate se so respekt, bez obzir dali se slozhuvate so mislenjata i veruvanjata. Bez potsmevanje, cinizam i patroniziranje.

Odnesuvajte se kako kulturni lugje i vernici dostojni na svojata vera.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 12:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da predupredam na vreme - obrakjate se so respekt, bez obzir dali se slozhuvate so mislenjata i veruvanjata. Bez potsmevanje, cinizam i patroniziranje.

Odnesuvajte se kako kulturni lugje i vernici dostojni na svojata vera.


Сигурно мислиш на ова:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Dobro, odi ti kaj profesorot, nema problem.... Vidi tamu sto napisal...

Posebno deka ke slusnam tolku biseri od Ahmar .
Abre, epa Ahmare...


procitaj gi uste ednas moite postovi i ke vidis deka kontradiktornosta e vo tvojata glava...

ABRE, EPA AHMARE !


Море да не прочитав дека КИНГДАВИД(KINGDAVID) ми го сменил никот од АХМАР1 во АХМАРЕ?!
не деке мене ми е гајле многу многу за тоа но нели тој многу сакаше ИЗВОРНО да се пишуваат никовите но сега самиот сега ги менува на другите членови.

Двоен аршин?!




-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 12:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Znaci , da bideme na jasno: Velis deka Kanonot na Stariot Zavet ne go sostavilie Evreite PRED Hristijanstvoto tuku POSLE kako odgovor na Hristijanstvoto


Значи ПРОЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО што реков(поточно го цитирав професорот).


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

When and how did Jewish scripture become settled? The Jewish bible started developing in the
Rabbinic period
. So what the rabbis--now, this is all after Jesus and Paul. So
we're talking about the third, fourth and fifth, sixth
centuries.
. They started teaching people that only the
Hebrew scriptures in Hebrew should be used
I would even say that one reason the rabbis started using Hebrew
more and taking the Hebrew Bible is because they were reacting against
the predominance of Christianity, as it grew more and more strong
]


И не ме вади од контекст и не ја менувај темата.Уште малку фали да ми кажеш дека Апостол Павле ај што со себе носел НОВ ЗАВЕТ ,со себе носел и КОМПЛЕТЕН Стар Завет на еврејски!.



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

pa ne znaele koj vreme bilo ona vo koe nie denes go vikame prv vek koga ziveel ISUS?
Dali si slusnal za Julijanskiot kalendar Ako ne, istrazuvaj malku i ke vidis deka se na ovoj svet ne nastanalo od Pravoslavieto.


Извини што вака ќе те потцетам но мерењето на времето пред и по Христа се појавува во 16 век(!!!)
Јулијанскиот соларен календар не го сметал времето пред и времето по раѓањето Христово.
Дури ни годината на раѓањето Христово не се утврдила се до 4-5 век.(да те потцетам дека Божик се слави од 4 век).

То само го изнесов како кратка забелешка а ти го употреби како ГЛАВЕН АРГУМЕНТ во твојат реплика.
Те молам за ова ако сакаш да правиме муабет отвори си нова тема..




Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

A koga izvor i dokaz ti e eden profesor koj ne e Pravoslaven, ne znam sto da kazam na ova, posebno koga ovoj covek ne e ni Hristijanin, tuku CINIK kako sto rece ti.


Првин цитирав православен извор ,ти рече дека не е доволно добро зашто било(те парафразирам)-субјективно.
ОК тогаш, реков еве НЕправославен (академски)извор да употребам, и тој не ти чини..
Па еве кажи ми кој извор за тебе е веродостоен?!

памфлет од стражарска кула??!што?

Значи ти велиш дека ние лажеме дека Црквата е таа која го одобрила канонот, ние велиме дека ти не ја кажуваш вистинат(за канонот) значи ни треба некој неспорен извор на информации..
Во вакви теолошки дебати најдобро е да се користста академски докази(сега кој како ги прифаќа и толкува е друго прашање) но мора да има нешто и во тие докази.


п.с
рече дека ќе го продолжиш твоето претходно излагање за тоа како според тебе настанал канонот на новиот завет..
го чекам вториот дел.



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 14:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:




Море да не прочитав дека КИНГДАВИД(KINGDAVID) ми го сменил никот од АХМАР1 во АХМАРЕ?!
не деке мене ми е гајле многу многу за тоа но нели тој многу сакаше ИЗВОРНО да се пишуваат никовите но сега самиот сега ги менува на другите членови.

Двоен аршин?!





Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .


P.S. Go smeniv obrakjanjeto vo postot pogore. Bez pozdrav kon tebe не


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 15:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .P.S. Go smeniv obrakjanjeto vo postot pogore. Bez pozdrav kon tebe не


Колку што јас знам според правилата на боб тонот тука на форумот. ПРЕНЕСУВАЊЕ НА ЛИЧЕН РАЗГОВОР ПРЕКУ ЛП ЈАВНО НА ЛИСТАТА СЕ САНКЦИОНИРА!

Од кај знаат(и на крај краева што им е гајле)другите форумџии ако некој член на форумот се жали на друг дека има хемороиди?!(што има тука да се извинува некој?!)Мислам дека полично од тоа здравје!!
Мислам дека Модераторите треба да реагират за ова!

Значи форумот тука е за аргументирана цивилизирана дискусија(без лични прозивки). Ако некој нешто има лично да си каже или да му се обрати за тоа постојат ЛП(Лични Пораки).
И колку за информација јас не бев тој кој ја започна личната преписка преку ЛП со тебе туку ти со мене.

Јас тоа што имам да кажам го кажувам јавно-Значи за темата на дискусијата.Лични муабети не ми се приоритет.

Ако имаш да кажеш нешто во врска со темата за дискусија тука кажи слободно.Ако немаш НИШТО да кажеш ,здрав и жив да си,што друго да ти кажам?



-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 15:22


TI NAJDE DA ZBORUVAS ZA BON TON? изненадување
                
не          не         не





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 15:44
Znaev deka diskusijava kje pojde vo ovaa nasoka, pa zatoa na vreme ve opomenav...

Vratete se na temata, a megjusebnite prepiskite i lichnite mislenja za vash*te sogovornici zadrhete si gi za sebe ili razmenete si gi preku LP.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 10:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


         KOJ GO SOSTAVIL KANONOT NA SVETOTO PISMO?..........TO BE CONTINUED...


Го чекам продолжението

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: sk
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 11:03
Ahmar1, se slozuvam za toa deka merenjeto na vremeto pred i posle hrista se javilo pokasno, ti velish 16 vek. Me interesira, dali imash nekoi konkretni podatoci za toa, koj go napravil i slicno?

Blagodaram


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 14:02
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


         KOJ GO SOSTAVIL KANONOT NA SVETOTO PISMO?..........TO BE CONTINUED...


Го чекам продолжението




Ke povtoram uste ednas ako slucajno imas slab vid (vidi go boldiraniot tekst so crveno podolu) :


Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .




Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 14:34
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ke povtoram uste ednas ako slucajno imas slab vid (vidi go boldiraniot tekst so crveno podolu) :Se dodeka ne mi se izvinis za lp kade  sto mi napisha nesto vo vrska
so odenje vo wc, nasata diskusija ke bide zamrznata .


Што треба да направи кингдавид или да каже за да биде баниран за вакво СЕРИОЗНО прекршување на форумските правила!!

Јас му реков да го продолжи своето образлагање ЗА ТЕМАТА.А тој ПОВТОРНО изложува ЈАВНО информцаии кажани преку ЛП
(друга работа е што лаже,ако модераторот е заинтересирани може да му пратам и копија од таа фамозна ЛП).

А друго е што повторно навредува на лична основа со тоа што повторно алудира на состојбата на моето телесно здравје!!
Некој може да биде опомента/баниран што напишал име од ник со мал буква а некој како горе наведениот може уште и да продолжи да го прави тоа што го прави.

Аман веќе од двојни аршини!!


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


nasata diskusija ke bide zamrznata .


Значи признаваш дека немаш НИКАВИ АРГУМЕНТИ за твоето тврдење.Јас на долго и широко го образложив ставот на православната Црква. (И ТОА ДВА ПАТИ!! )Еднаш од Презвитер од Црквата и друг пат од НЕправославен извор.

За возврат добив само памфлет со ненаведување на НИКАКОВ ИЗВОР од каде се добиени тие информации и лични прозивки и етикетирања КОИ НЕМААТ НИКАКВА ВРСКА СО ТЕМАВА.
     


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 15:01


KINGDAVID, privatnite prepiski po LP se samo toa - privatni. Za niv ne se diskutira javno na forumov. Patem, tie ne se niakkva prichina ili uslov za pishuvanje ili nepishuvanje na bilo koja tema.


ahmar1, tvoite zabeleshki deka temava nema nishto so povikuvanje i diskutiranje na lichni poraki se potpolno na mesto. Od druga strana, ne e na mesto impliciranjeto za baniranje bidejki eventualno sankcioniranje mozhe da sledi za prenesuvanje na integralnata sodrzhina na lichnite poraki, a ne za spomnuvanje deka se razmeneti.

Vo sekoj sluchaj, diskusijava izleze nadvor od site prifatlivi kriterijumi i zatoa se zakluchuva.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk