Испечати | Затвори го прозорот

Како да ослабите само еден дел од телото?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22171
Датум на принтање: 19.Јуни.2024 во 09:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како да ослабите само еден дел од телото?
Постирано од: gicaprasica
Наслов: Како да ослабите само еден дел од телото?
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 19:35
Zdravo. Me interesira dali e mozno da se oslabi samo vo nozete? Bidejki se zdebeliv vo dolniot del od teloto poveke odkolku kaj stomakot i racete. I dali so vezbanje na orbitrek i najlonska kesa ke uspeam da oslabam poveke vo nozete otkolku vo racete i stomakot? Fala vi mnogu na site.Коментари:
Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 23:07
Daj be pisete barem nesto, ako treba i izlazete


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 23:37
zemi tocak i vozi dava dobri efekti za slabeenje

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 12:57
И јас имам сличен проблем, кога се дебелеам се во нозете ќе ми се залепи...

Еве неколку совети, па ако сакаш и можеш примени ги...

1. направи промени во исхраната (исфрли благо, газирано и сувомеснато)

2.Навечер не јади сол воопшто (Може солта ти ја задржува водата во организмот)

3. Наутро пиј мнооогу вода.....и воопшто во текој та денот пиј вода и зелн чај

4.Направи промени во начинот на вежбање (фокусирај се повеќе на долниот дел од телото, но не го занемарувај и горниот....значи повеќе точак, орбитрек, трчање)

4. Купи си антицелулит гел еве има еден ефтин (околу 200 денари) а многу ефикасен. Се вика ТОРСО на Јака-80 е. Ќе ја подобри циркулацијата на крвта во делот на бутините, ќе се подобри размената на материи во клетките зафатени со целулит, кожата ќе се измазни, а паралелната употреба на гелот и вежбањето ќе го намали обемот на нозете.

Вака постапувај 2 недели, па пиши ни за резултатите..кај мене има резултати..

-------------
МИР со сите


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 16:09
gicaprasica,
послушај го советот од Polzavce и не користи најлони за екстра потење.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:46
И плус ролерки да

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:50
Fala ti mnogu za sovetot, megutoa mozebi ke ti zvuci smesno, ama jas nikogas ne sum upotrebuvala anti celulidni preparati i neznam kako se upotrevbuvaat. Uste denes ke otidam da kupam. Ke mozes li da mi kazes kako se upotrebuvaat ili si ima upastvo?


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:52
Na rolerki si ja skrsiv lani rakata, i strav mi e da se kacam pak :)


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:57
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:

Fala ti mnogu za sovetot, megutoa mozebi ke ti zvuci smesno, ama jas nikogas ne sum upotrebuvala anti celulidni preparati i neznam kako se upotrevbuvaat. Uste denes ke otidam da kupam. Ke mozes li da mi kazes kako se upotrebuvaat ili si ima upastvo?


Се мачка кремата со прсти на бутините и на критичните места т.е. местата зафатени со целулит. Со ракавица или директно на рака ќе се мачкаш неколку минути
за да ти се подобри циркулацијата. и тоа кремата ќе се втрие, а ефектот ќе го видиш после неколку неделна употреба среќа


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:00
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:

Na rolerki si ja skrsiv lani rakata, i strav mi e da se kacam pak :)

posto ti si pametno devojce i vtoriot pat nema da padnis bidi uporna

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:03
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:

Zdravo. Me interesira dali e mozno da se oslabi samo vo nozete? Bidejki se zdebeliv vo dolniot del od teloto poveke odkolku kaj stomakot i racete. I dali so vezbanje na orbitrek i najlonska kesa ke uspeam da oslabam poveke vo nozete otkolku vo racete i stomakot? Fala vi mnogu na site.вака: облекуваш што можеш повеке, ако и да е топла надвор ...или наj веке кога е топло....одиш , тркаш по улиците или таму ако си имате специално место...намигнување

или правиш секс...но во определена поза...одозгора...така и стомакче ако имаш и него ке скинеш.плазење

или...роди едно дете--- па ке станеш кожа и кости.скелет


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:54
Антицелулитниот гел за кој ти пишав се става во мали количини. Не е мрсен не се секирај нема да остава траги на облеката. Црцкаш на раката и втриваш на бутините, стомакот (каде сакаш ти, каде сметаш дека имаш проблем со целулитот). Мачкаш како крема за тело, како помада...како сакаш кажи го...

Добро е откако ќе се изнавежбаш, да се истушираш, па после да се мачкаш од кремата. Може два пати на ден (наутро и навечер), а може и само еднаш. На кремата и треба повеќе време да се впие (намерно за да се масира местото подолго и да се поттикне циркулацијата). Кога би те мачкал некој друг со кремата уште подобро. Ти ќе си лежиш, ќе одмараш од вежбањето, а масажата треба да биде блага, ќе те релаксира.....

Гелов јас го купив во Тинекс и чинеше 210 денари....

Плус можеш да се качуваш по угорници..на планина, на угорни улици, по скали....

-------------
МИР со сите


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 20:44
Fala ti mnogu za po detalnite informacii, jas ke pocnam sega i so kremata pa se nadevam deka ke ima rezultati. Inace vezbam na orbitrek sekoj den po 25 minuti, bidejki mene ne mi e potrebno da oslabam samo sakam obemot na nozete i butovite da mi se namali. Ke probam so kremata i ke ti kazam dali ima podobruvanje :))) Pozzz


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 22:18
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:


bidejki mene ne mi e potrebno da oslabam samo sakam obemot na nozete i butovite da mi se namali


А тоа обично се вика, слабеење.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 22:23
газење%20од%20смеење   големо%20гушкање

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 12:57
Претпоставувам дека гицапрасица сакаше да каже дека не планира да држи диети со цел да ослабне оти во тој случај попрво би и ослабнале рацете и стомакот, градите би и се смалиле итн, а тоа се местата кои таа би сакала да и останат исти, а да и ослабнат само нозете.....

Сепак мила, ќе треба да направиш поправки и во исхраната....благо, газирано и сувомеснато не јади (или барем намали ги) и внимавај на солта.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 20:38
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Претпоставувам дека гицапрасица сакаше да каже дека не планира да држи диети со цел да ослабне оти во тој случај попрво би и ослабнале рацете и стомакот, градите би и се смалиле итн, а тоа се местата кои таа би сакала да и останат исти, а да и ослабнат само нозете.....Tocno taka :) jas sto vezbav na orbitrek oslabev i vo racete i vo stomakot a vo nozete mnogu malce, sto znaci ne e samo vo vezbanjeto, a so kremata pocnav od vcera :) 10x


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 20:42
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

газење%20од%20смеење   големо%20гушкање


Moze da znam sto e tolku smesno?


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 21:17
Извини навистина, само смешен ми беше начинот на кој ти реплицираше Ѓороски големо%20гушкањеНема лутиш големо%20гушкање

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 00:55
Sega imam uste edno prasanje :) Drugarkami sto drzese dieta vo Silhouete i rekoa deka prvo mora da drzi dieta za da gi stopi masnite nasl*gi i nikako na orbitrek bidejki saloto ke se nabie i posle po tesko ke bide da se ostrani. A koga ke go stopi saloto togas moze da pocne da vezba? Dali sega prvo da se stavam na dieta i da se mackam so kremata pa koga ke oslabam da pocnam da si vezbam?


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 08:35
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:

Sega imam uste edno prasanje :) Drugarkami sto drzese dieta vo Silhouete i rekoa deka prvo mora da drzi dieta za da gi stopi masnite nasl*gi i nikako na orbitrek bidejki saloto ke se nabie i posle po tesko ke bide da se ostrani. A koga ke go stopi saloto togas moze da pocne da vezba? Dali sega prvo da se stavam na dieta i da se mackam so kremata pa koga ke oslabam da pocnam da si vezbam?


Диетата не е гладување. Тоа е план на исхрана прилагоден спрема целта која сакаме да ја постигнеме. Ова што сега го имаш овде напишано, како совет од куќа која 20 години тврди дека им помага на жените во регулирање на телесната тежина (еден од нивните третмани) е најголема глупост. Знам дека луѓето шетаат по светот и посетуваат саеми, можат тамо да прашаат ако им е овде срам.
Вежбањето, без разлика дали е тежинско или аеробно, преставува стимулација и поттик за достигнување на целта. Во овој случај, како кај тебе, поттик за побрзо трошење на повеќе калории и остранување тоа што е вишок. Поради тоа што кажуваш дека нозете ти се најболната точка (крива е генетиката која ја поседуваш) покрај возење орбитрек, користење антицелулит крема (конкретно само на нозете) јас би ти препорачал и вежби за нозе трипати во неделата. Да не го заборавиме и начинот на хранење, затоа има една поговорка која се кажува "Ти си тоа што јадеш".
Вежби, слободни клекнувања со раширени нозе (стапалата се поставени во положба поширока од ширина на рамења, завртени благо нанадвор) и исчекор. И двете вежби се изведуваат без дополнително оптеретување во по три серии со по 100 повторувања во серија, два до трипати во неделата.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 11:23
Гица, убаво кажа Ѓороски диетата НЕ Е ГЛАДУВАЊЕ.

Еве ти пример како би изгледало едно дневно мени, па ти види дали ова е диета или се работи за здрав начин на исхрана...

Наутро стануваш, пиеш две чаши вода на гладно срце....Во наредните 2 саати јадеш: 1 јаболко, 1 киви, 1 портокал и пиеш вода или сок од исцеден лимон (се е ова ориентационо, не се точни количини..ако сакаш 2 портокали, 2 киви..ако сакаш кило вода, ако сакаш две кила)

Кога ќе ти се пријаде (зависи колку овошки си изела или колку вода си испила) ќе си ставиш малку мешани житарици со млеко, јогурт или чај.....

За ручек една кришка црн леб, стек на скара со гарнир од варен грашок и морков и салата од што сакаш (марула, краставички, цвекло итн)...уз ова можеш и младо кромитче...

За вечера варено јајце и кисело млеко (без леб)....Ова што погоре ти го напишав не е стручно нутриционистички...да знаеш.....тоа е начинот на кој јас се хранам кога ќе сакам да скинам некое килце (а ти кажав нели и јас во нозите се дебелеам)

Паралелно си вежбаш нели.....Абе не се оптеретувај диета ваква онаква.......јади си нормално само исфрли некои работи, а додади други.....исфрли: благо, грицки, сокови (тетрапак и газирани...сите освен цедени домашно), паштети, колбаси, пушено месо....
Додади: зелен чај, цитрони (сок или јади си ги), магдонос, интегрален леб наместо бел, интегрални макарони, шпагети наместо бели....


АЈТ со среќа.....


-------------
МИР со сите


Постирано од: gicaprasica
Датум на внесување: 08.Април.2010 во 13:25
I jas se zacudiv kako moze vezbanjeto da bide loso, ali sto znam, nikogas ne sum se trudela da oslabam i ne sum imala problem so telesnata tezina, zatoa sakav da prasam sto mislite.
A toa sto Ti si toa sto jades e vistina.
Jas rabotam na brod i resiv da pauziram nekolku meseci, i posle tolku rabota, od ednas prestanav da se dvizam, na kompjuter, pred tv, spienje, jadenje i taka koga se osvestiv sto sum napravila se uplasiv. :) Ne sum debela ali strav mi e ako ne obrnam vnimanie do kaj mozam da stignam. :)
Ne mi e maka da vezbam i da vnimavam na ishranata samo sakam da bide pravilno toa sto go pravam. Fala vi mnogu na site sto se potrudivte da mi pojasnite nekoi raboti. I ke go prifatam vasiot sovet. Lebot za pocetok ke go isfrlam skroz, ke ja stavam kremata i ke vezbam na orbitrek, a i tie vezbi za noze sto mi gi kaza Goroski ke gi primenam. Pozz


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 19:24
Originally posted by gicaprasica gicaprasica напиша:

Sega imam uste edno prasanje :) Drugarkami sto drzese dieta vo Silhouete i rekoa deka prvo mora da drzi dieta za da gi stopi masnite nasl*gi i nikako na orbitrek bidejki saloto ke se nabie i posle po tesko ke bide da se ostrani. A koga ke go stopi saloto togas moze da pocne da vezba? Dali sega prvo da se stavam na dieta i da se mackam so kremata pa koga ke oslabam da pocnam da si vezbam?Zemi neshto raboti od mashkite raboti i ne da se stopish..........togash ke gledash samo da fatish krevet i kje prashuvash:
,,UTRE SE RABOTI LI?,,голема%20насмевка-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 14:07
Dokolku, sakas da gi oslabnes nozete, naprotiv, treba da go vezbas gorniot del od teloto, a za dolniot koristi masazi i isfrlanje na tecnosti so razni anticelulitni tretmani. Vo sprotivno samo ke gi zajaknes nozete i ke predizvikas zadrzuvanje na tecnost. Za ovaa cel e odlicno plivanjeto.


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 15:59
Зависи како ќе ги вежбаш нозете.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: itsmebaby
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 21:04
Dali e podobro pri vezbanje da se koristi pojas za zgolemeno potenje (konkretno kaj polovinata i stomaceto ) za zabrzano topenje na mastite t.e kakvo vlijanie ima istiot:S ??
Blagodaram odnapred
pozz


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 29.Јуни.2010 во 17:58
Потење и топење или согорување на масните наслаги се два различни процеса.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 19:58
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Потење и топење или согорување на масните наслаги се два различни процеса.
Може поконкретно да објасниш? Благодариме!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 20:49
mozno e toa?..збунетост.na primer,..samo ednata noga da ja oslabnam ,..ili drugata da ja ..popravam?

zatoa shto, otkako ja skrshiv ednata,...nikako da ja stigne,..drugata.изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 20:57
Originally posted by brza brza напиша:

mozno e toa?..збунетост.na primer,..samo ednata noga da ja oslabnam ,..ili drugata da ja ..popravam?

zatoa shto, otkako ja skrshiv ednata,...nikako da ja stigne,..drugata.изненадување
 
 
Skrshi ja i drugata pa ce bidat taman...да


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 21:04
eee изненадување да...za ova imash +......pogolem ne moze za zlal !..изненадување

... a, se nadevam i deka na nekoj ke mu go zadovoli nivoto... koeshto go saka vo komentarite.изненадување..a, koe e toa nivo?.збунетост..redenje suvoparni brojki i fakti...od drug kazani ..vo stotina redovi mozebi?...ili pak,...smrtna serioznost vo niv?.....shto li?.?збунетост
......


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk