Испечати | Затвори го прозорот

Градоначелникот на Охрид - Петрески?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21976
Датум на принтање: 25.Септември.2024 во 20:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Градоначелникот на Охрид - Петрески?
Постирано од: novace
Наслов: Градоначелникот на Охрид - Петрески?
Датум на внесување: 13.Март.2010 во 23:16
 
Јас одлучувам кога ќе се вратам, а не СДСМ! Јас знам што е најдобро зе мене и за тие што ме избрале, а не Црвенкоски! Јас победив на изборите, а не СДСМ!

Вака, поедноставено, треба да се чита, пораката што од далечна Австралија, по брза пошта, му ја испрати градоначалникот на Охрид Александар Петрески, на  лидерот на СДСМ  Бранко Црвенкоски. Фалеше само уште да му напише - јас сум Бранко Црвенкоски во Охрид.

Но, да нема простор за сомневање дека некој шпекулира. Еве што буквално "му напиша" на Црвенкоски, Александар Петрески, преку австралискиот портал Информатор.

- Слободно можете да погледнете кон членовите на делегацијата и верувам ќе констатирате дека оваа не е партиска делегација, а тоа значи јас одлучувам за мене и знам што е најдобро за мене и за тие што ме избрале. А ниту СДСМ ме пратиле тука ниту имаат право да ме одповикаат назад, а и сакам да напоменам дека и на последните избори се виде колку гласови добија СДСМ, а колку јас, изјави охридскиот градоначалник Александар Петревски.

Ете тоа е тоа, некој сега треба да си ја подвитка опашката! Ги има доста во СДСМ и надвор од него, што сега ликуваат на мајтапењето на Петрески со Бранко Црвенкоски. Особено што  Петрески, му се допаѓало тоа некому или не, има и аргументи во својот џеб.

Петрески, не случајно, му праќа порака на Црвенкоски дека одговара "пред тие што ме избрале"! А,  за да не се мачат во одговорот - кој го избрал, им појаснува на СДСМ дека тие не се избирачите на Петрески. И навистина има огромна разлика, со неколку илјади, помеѓу гласовите што го освои лани во март Петрески и оние на советничката листа на СДСМ. Практично СДСМ претрпе дебакл и само со умешноста на Петрески СДСМ има претседател на Совет и мнозинство во локалната власт.

Умешноста е во тоа што има пари и функции што ги дели на НСДП на Тито Петковски и ВМРО НП на Љубчо Георгиевски. Секако не е во право дека ќе победеше без гласовите на СДСМ. Но тоа е друга приказна. За него СДСМ е само инструмент, преку кој доага до кандидартурите. Се останато е во негова добра режија, во спојот со градежниците, или урбаната мафија - кој како милува, во концесиите кон Албанците од Охрид, преку Струга до Велешта, во концесиите до медиумите.

Погледнете кој е во неговата делегација. Дури е за поздравување неговата искреност  (заедно со дрскоста кон лидерот), кога вели дека тој таму не води делегација на СДСМ. Знае тој добро кого води. Бизнисмени, со кои ги прави парите. Новинарка од национална ТВ куќа, која ништо не слуша што се случува во земјата и надвор од неа врзано се Петрески!? Медиум, или газда - кој како милува, со која градат диви мостови и спојуваат бизниси во Охрид!?

Затоа Инпрес вчера напиша дека Црвенкоски си го заслужува срамот што му го плеска во огромни количини Александар Петрески.Не дека е тој дирекно виновен за Петрески. Но тој дозволи - еднаш да се погреши, а уште еднаш да се повотори грешката со Перески.

Тражили сте - сада гледајте!? (Крај)

намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти



Коментари:
Постирано од: sloboden MKD
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 01:22
Aman be decko, i koga Branko pravilno reagira spored standardi na Vmro ti povtorno naogas zamerki. Aloooooo, kraj e so Vmro Dpmne, ne mora Branko da dojde ama nema Vmro da bide na vlast.


Постирано од: mornar
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 15:25
Aleksandar Petreski ke se vrati i toa dosta brgu.............ama prinudno.
(informacijata e od izvori bliski na instituciite na vlasta).
Ohrigjani ne se sekirajte.
Ace vi se vrakja, ama neznam dali kje go snajde sudbinata na Zaev.
Chuvajtese od vodata a za Aceta ich uvo da ve ne boli.


-------------
,,ALEA JAHTA EST,,


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 16:16
повторно можеме да се изнагледаме партиски војни за една небитна работа за државава

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Eraserhead
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 23:55
Covekot(Градоначелникот на Охрид - Петрески) pred eden mesec skapa po televiziite i barase pomos i na nikoj od vladata ne im bese gajle sto se slucuva vo Ohrid,a nekoi ohrigani se javuvaa vo nekoi tv kuki tvrdejki deka nisto ne e opasno i deka so ezeroto ova se slucuvalo sekoja godina.Pa ne znam sto e sega problemot,sto go napagaat


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 04:13
Gospodinot Petreski ce se vrati brgu no samo ako bugarskiot premier mu kaze da se vrati...Covekot javno barase pomos od Bugarija....eeeejjjj...aloooo...vo koja drzava ti zivees, cii gradjani te izbrale...sram za Makedonija...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 07:34
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Gospodinot Petreski ce se vrati brgu no samo ako bugarskiot premier mu kaze da se vrati...Covekot javno barase pomos od Bugarija....eeeejjjj...aloooo...vo koja drzava ti zivees, cii gradjani te izbrale...sram za Makedonija...
 
Твојата..овде искажана дилема..а подцртана од мене...ме „враќа„ ..наново и одново ...да (си) го поставам прашањето...???
А тоа е:
КОЈ (ли тоа) му даде глас(ови).... на сегашниов „Лидер на Опозицијата„..односно „најголемата„ партија таму...да (си) седи (КОГА СИТЕ СТОЕЈА ПРОСТУМ) при http://www.national-anthems.net/music/MK - ИНТОНИРАЊЕТО на денешната химна на Република Македонија...!!!.   
Снимките за се(то) овде кажано... некаде се сигурно сокриени или уништени недајбоже...мора да постојат во некој таен бункер на МРТВ...за денес сите да можат го видат ...во „оригиналното„ руво...
пс
Помошта тогаш била (по)барана..од северните-ни соседи наши..преку „спикерот„ тогашен...а и денешен „лидер„ а човек-партијата (`жт `дг `вк) другарот Стојан Андов..со ИЗЈАВАТА искажана пред пратениците во ПРВИОТ Парламент:
Ние треба ВЕДНАГА да идеме во Белград..ЧЕ НИ ЗАМИНЕ ВОЗОоооо
Тие и такви изјави..сега ...се сокриени од ЈАВНОСТА ..помладата..за да си знае со кого си имаат работа..сеуште..
намигнување
 
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 09:29
Ne mu dolikuva na eden "gradonacalnik" da postapi na vakov nacin koga negoviot grad e pred prirodna KATASTROFA...........OSTAVKA I NISTO DRUGO !

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 09:53
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Ne mu dolikuva na eden "gradonacalnik" da postapi na vakov nacin koga negoviot grad e pred prirodna KATASTROFA...........OSTAVKA I NISTO DRUGO !



Eh sega. ne mu vadi muabeti na covekot, pa toj e sovrsen pa toj e pameten dobar, mudar oti on e clen na opozicijata..A tek da bese od vmro togas da gi vidam site ovdeбла%20бла
 vmro se krivi za ezeroto sto se izleva, a ovoj covekot gradonacalnikot ne si e kriv toj i taka celiot e elementrarna nepogoda samo sto ke otvori usta da kaze nestoгазење%20од%20смеење..gaf do gaf...


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: lilica
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 10:10
Originally posted by sloboden MKD sloboden MKD напиша:

Aman be decko, i koga Branko pravilno reagira spored standardi na Vmro ti povtorno naogas zamerki. Aloooooo, kraj e so Vmro Dpmne, ne mora Branko da dojde ama nema Vmro da bide na vlast.



........Се согласувам и надевам засекогаш.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 10:17
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Ne mu dolikuva na eden "gradonacalnik" da postapi na vakov nacin koga negoviot grad e pred prirodna KATASTROFA...........OSTAVKA I NISTO DRUGO !



Па нели никој не е крив за водостојот?........Ако не е виновна власта, НЕСМЕЕ во никој случај да е градоначалникот. Езерото е во владение на РМ - т.е. ВМРО-ДПМНЕ, а градоначалникот НЕСМЕЕ да го гиба тугиот имот. Значи ако има кривица некој тоа е ПРЕМИЕРОТ, па бил или не во странство градоначалникот, можеше да направи нешто............Па владата објави дека во прашање е природна непогода, така да .........нема кривци...........?????
..........

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 11:13
Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Ne mu dolikuva na eden "gradonacalnik" da postapi na vakov nacin koga negoviot grad e pred prirodna KATASTROFA...........OSTAVKA I NISTO DRUGO !
Eh sega. ne mu vadi muabeti na covekot, pa toj e sovrsen pa toj e pameten dobar, mudar oti on e clen na opozicijata..A tek da bese od vmro togas da gi vidam site ovdeбла%20бла vmro se krivi za ezeroto sto se izleva, a ovoj covekot gradonacalnikot ne si e kriv toj i taka celiot e elementrarna nepogoda samo sto ke otvori usta da kaze nestoгазење%20од%20смеење..gaf do gaf...
Toj e gadonacalnik i ne trebase da odi vo "prijatelskata" zemja Avstralija, a vo Ohrid voda od site strani ne deka moze nesto da napravi no tuka zgresi covekot

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 11:21
a koj pa go dupi?!изненадувањезбунетостpushti go budalata,...on znael shto bilo najdobro ...ama , za nego !...vo toa sum siguren !

da sum jas ohridganec ,..ima da go pluknam glupakot!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 13:13
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Ne mu dolikuva na eden "gradonacalnik" da postapi na vakov nacin koga negoviot grad e pred prirodna KATASTROFA...........OSTAVKA I NISTO DRUGO !

Ами кукаше, викаше, бараше помош, критикуваше и на крај кога неговиот сограѓанин од власта го ослободи дека нема место за паника човекот си замина на посета кај дијаспората да си каже маката. Тоа што на неговиот шеф не му се допадна постапката оти сега позицијата има оружје во рака дека не се многу засекирани за Охригани реши човекот да се врати.
Арно ама еве и јас сум во дилема дали треба да се врати или неголема%20насмевка, опасно ли е во Охрид или се е под контролазбунетост


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 13:23
Gradot na Kliment i Naum go vodi nepismen gradonacalnik...
Kakva ironija...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 13:24
ehh,изненадување...pa, cela drzava ja vodat ...nepismeni !...da  e samo ohrid...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: novace
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 14:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Gradot na Kliment i Naum go vodi nepismen gradonacalnik...
Kakva ironija...
 
http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc -
Писмен ти бил..еве го овде ...пули го ...иии слушај го..што мудроштини си кажвет...аха..и тресет ногу зелени..хаха голема%20насмевка
И ова... и овде:
  http://www.youtube.com/watch?v=EIQUyLGe828&feature=related - Аце си ПЕЕ:  Чакам те сас бујна сраст... големо%20гушкање
намигнување http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc -


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 18:43
Градоначалникот Петрески од Австралија се врати со сознанието дека БУМЕРАНГОТ ако го фрлиш , тој ке ти се врател назад !!!
п.с. Му дале еден, и да донесит како доказ !!!

-------------
car's freack


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 18:56
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Gradot na Kliment i Naum go vodi nepismen gradonacalnik...
Kakva ironija...
 
http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc -
http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc - Писмен ти бил..еве го овде ...пули го ...иии слушај го..што мудроштини си кажвет...аха..и тресет ногу
И ова... и овде:
  http://www.youtube.com/watch?v=EIQUyLGe828&feature=related - Аце си ПЕЕ:  Чакам те сас бујна сраст... големо%20гушкање
намигнување http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc -

газење%20од%20смеење
Е бог да ги прости изјавите во кои ако не е монтажа се гледа ораторството на нашите пулитичариголема%20насмевка.
И баш ме заинтересира кој е оној сокриениот на сликата?збунетост
Малку с енервирам, ама ја секој си знае- кој става вакви рабоке на јутјуб па после се лутиме кога нашите источни соседи велат дека тука има многу нивниизненадување


-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 19:14
 
Тема: Градоначелникот на Охрид - Петрески?
 
Е шчо ако се врати, не ќе го празни со кофи Аце езероно ...
Плавит и во Струга, и во Албанија. Шчо не го празнет тие?
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:14
Neznam zosto vlasta sega go napaga gradonacalnikot na Ohrid, koga do pred edna nedela site bevme svedoci deka Vlatko Gorcev,Aleksandar Nikolovski, Zoran Stavrevsi i samiot premier Nikola Gruevski i den i nok ni trubea po televiziive deka situacijata vo Ohrid e stabilna, deka gradonacalnikot samo sobiral poeni itn itn. Epa stom situacijata e stabilna bas ubavo im napravi. Istoto bi go napravila i jas na negovo mesto.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:30
Јебиветризам


Откако, без видни причини, и без логика, Аце Петрески по втор пат го доби мандатот за градоначалник на Охрид, работите тргнаа по логичен ред.

Соочен со сопствената моќ без логика да добива избори и власт, Аце П. од Охрид тргна за Австралија. Во освојувачки поход. И таму да си ја проба среќата. Да ги земе под свое. Кој знае - знајт.

Во согласност со пробаниот метод кој му носи успех, Аце со себе во Австралија ја понесе и дописничката на А1 телевизија. Да му одработи. Како што му одработуваат и во Охрид. Проверена работа.

И, што прави Аце П. низ Австралија?
Еве, во петокот на пример, бил во Сиднеј. Шетал низ Кинг стрит, да го опулет гражданите. Да сфатет дека човекот што го имат чекено два века е стасан. Тука е. Со нивните маки е завршено. Ќе им го реши Сиднеј за два мандата, да не може да го препознаат. Како и Охрид, Аце П. од Сиднеј ќе направи европска метропола. Модерен, мултиетнички град, со саглам елитни куќарчиња, и пансиони, веднаш до морето. Ма, и во море, ако така бараат гражданите.

Шета Аце П. низ Сиднеј, од бурекџилница Балкан, до пицерија Антико. Во саботата на вечера во ресторан Деспина. Е сега, има еден заеб со вечерата во Деспина. Газдата е во затвор, па го пуштаат повремено за викенди. Со најава дека на гости му доаѓа градоначалникот на Охрид, слободниот викенд му е гарантиран. Патем, Аце плови малку на јахта, и набацува свеж тен.
А Охрид е под вода. Так вика Аце П.

Ние, до сега, знаевме дека Охрид е до вода, ама водата му дошла до врата. А и преку врата. Аце вика така. Па, кога виде дека е работата забегана, му ја здува за Австралија. Од тага, што не може да го гледа градот како се мачи.

Фантомишчана охридски џигеросаа в бузине, откако Аце им е ојден. И зајден.
Како што колегите му од СДСМ, бучковистите, сред војна во август 2001 година, му ја здуваа на Халкидики. Со причина, несомнено. Да не ги јаде вруќината бадијала, бидејќи крајот на војната тие одамна го знаеа. И кроеја.

Науката ја познава оваа појава. Посебен правец - јебиветризам.
Јебиветеризам е најголемиот придонес што СДСМ го дал за развој на научната мисла. Во Македонија, и пошироко. Има и други придонеси, особено кон економската научна мисла, во делот на приватизации, фискални политики и развој на банки и штедилници... но, јебиветризмот им е крунски успех.

Забележан како битен научен правец, јебивтеризмот има свои следбеници, од Љубе Бошковски, преку активистите на Соросидот Владе Милчин, до Стојан Андов. Праксата констатирала дека правецот има своја практична примена, дека е доходовен, и поддржан од голем број граѓани.
Да, недоволно за да се освои и задржи власт, но доволно за себе.

Затоа, Аце реши јебиветризмот, како примента научна доктрина, да го извезува и шири низ Австралија.

Како што англиските мисионери, и пратениците на Папата, пред двеста години тргнале во Австралија во ширење на својата наука. И уверувања. Што е Аце покусо од нив?
Аце е пионер на јебиветризмот во Австралија. Засега не го разбираат, но брзо ќе се освестат. Кога ќе сфатат дека јебиветризмот е докажана постапка за експресно збогатување, контрола врз судии и медиуми, планирани и договорени војни за промена на устави и етнички поделби на територии... ќе го прифатат како свое чедо.

Гарант, и таму, има многу луѓе со слични интереси.
Папата на Аце П. не дозволува авторството за јебиветризмот да му го шират, без контрола и надомест, други низ светот. Изјави дека Аце направил грешка, и дека мора веднаш да се врати назад. Да ја дели судбината, и маката на својот поплавен град. Изјава која е целосна спротивност на верата и науката што таа партија и нејзините функционери две децении ги држи на власт.

И затоа, правоверниот Аце не се согласува со ваков пресврт. Смета дека Папата застранил во науката, и дека имал лош ден. Како аргумент за ова Аце, од своја страна, изјавува дека има повеќе гласови од СДСМ. И дека знае што прави.

Аце не се враќа во Охрид, барем до вторник, кога му е денот. Тој ги надминал локалните рамки, и сега тера своја агенда на меѓународен план. Ќе дојде откако ќе заврши со задачата.
Тера Аце политика по Австралија, подржан од дописничката на соросоидната А1 телевизија. Како да си е дома.

Охриѓани се во очај по Ацета. А и Езерото тагува по Аце. Го чека, не сака да се повлече од поплавените куќи додека Аце не се врати.

Извештаите од Охрид на А1, без дописничката на Аце, не се тоа што беа. Обезличени се..
Јебиветризмот е пред раскрсница: ќе го освои светот, или ќе исчезне.

Соросоидните новинари се збунети. Во исчекување. Депримирани од преамбициозноста на Аце, и јавното понижување на Папата, што Аце им го смести со одбивањето на негов повик итно да се врати дома. Просто е нападно како ја ставаат под тепих, ја игнорираат темата, и положбата на Папата.

Ни Папа, ни кардинали ни бискупи... ни верници не останаа од СДСМ. Кога немаат саглам шеф, Аце ќе им шефува.

Аце П., со време, си кажа дека за него прв авторитет е Бојко Борисов. Само тој, и никој друг.
Како што рече Прванов, Охрид е бугарски Ерусалим.
Аце се согласува со него.
Охрид, Охрид красив мил, ти за мене рај си бил...

Vecer


Od vcera mu se mislev na tekstot da go prostram, ne deka sum nekoj Fan na Latas -naprotiv, ama vo vistinski moment tekst na mesto...



Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:33
Originally posted by BoaVista BoaVista напиша:

Neznam zosto vlasta sega go napaga gradonacalnikot na Ohrid, koga do pred edna nedela site bevme svedoci deka Vlatko Gorcev,Aleksandar Nikolovski, Zoran Stavrevsi i samiot premier Nikola Gruevski i den i nok ni trubea po televiziive deka situacijata vo Ohrid e stabilna, deka gradonacalnikot samo sobiral poeni itn itn. Epa stom situacijata e stabilna bas ubavo im napravi. Istoto bi go napravila i jas na negovo mesto.


Ma ne mu se nafrla vladata, mu se nafrla narodot...toa e problemot...Inaku i vladata i opozicijata laaat i koga treba i koga netreba edni na drugi na toa veke ogluvevme...No ovoj pat Ackata im dade epten mnogu materijal za laenje , a na Ohrigani domasna zadaca da se prasat "Zosto po vtor pat go izbraa" ...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:38
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Ma ne mu se nafrla vladata, mu se nafrla narodot...toa e problemot...Inaku i vladata i opozicijata laaat i koga treba i koga netreba edni na drugi na toa veke ogluvevme...No ovoj pat Ackata im dade epten mnogu materijal za laenje , a na Ohrigani domasna zadaca da se prasat "Zosto po vtor pat go izbraa" ...
 
 
Тие финти може да поминуваат во Скопје...кај што луѓето послабо се познаваат....ама не и во помало место....кај што секој со секого се познава...
Ако под народ ја подразбирате таа груп**ката од вмровчиња, што ги извлекле од дома да мораат да лаат против градоначалникот, без некој да ги праша дали сакаат или не...тогаш се лажете....


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:45
Koj narod? Aktivistite i partiski vojnici na DPMNE? Onie koi po naredba i pritisok od vlasta izlegle da protestiraat? Za mene toa ne e nisto drugo osven uste eden obid na Gruevski da sobere politicki poeni. No za zal premnogu e providen, pa ne sme nie ovci ovde pa da veruvame deka sekoj prethodno organiziran ,,protest'' na vlasta e kao demek spontan.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:49
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Ma ne mu se nafrla vladata, mu se nafrla narodot...toa e problemot...Inaku i vladata i opozicijata laaat i koga treba i koga netreba edni na drugi na toa veke ogluvevme...No ovoj pat Ackata im dade epten mnogu materijal za laenje , a na Ohrigani domasna zadaca da se prasat "Zosto po vtor pat go izbraa" ...
 
 
Тие финти може да поминуваат во Скопје...кај што луѓето послабо се познаваат....ама не и во помало место....кај што секој со секого се познава...
Ако под народ ја подразбирате таа груп**ката од вмровчиња, што ги извлекле од дома да мораат да лаат против градоначалникот, без некој да ги праша дали сакаат или не...тогаш се лажете....



Sepak najinspirativno ke ostane izvestuvanjeto na poedini mediumi koi se vozdrzuvaa od komentiranje se do momentot koga licno PAPATA se odluci da go povika Ackata da se vrati , e togas pocna i tia da go plukat Ackata i da raskazuvat za negovata neodgovornost...
PAPATA i negovite verni "nezavisni" novinari i shou programata moze da pocne...
Kako i da e na Ackata ne mu trebase da se seta bas vo ovoj momet...Ili agendata mu e tolku prenatrupana sto ednostavno nema drugi termini...?


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 23:53
Originally posted by BoaVista BoaVista напиша:

Koj narod? Aktivistite i partiski vojnici na DPMNE? Onie koi po naredba i pritisok od vlasta izlegle da protestiraat? Za mene toa ne e nisto drugo osven uste eden obid na Gruevski da sobere politicki poeni. No za zal premnogu e providen, pa ne sme nie ovci ovde pa da veruvame deka sekoj prethodno organiziran ,,protest'' na vlasta e kao demek spontan.



Abe drugar mene ne me interesira koj izlegol , zosto izlegol i kako izlegol...Rabotite gi gledam od moja gledna pozicija...A toa sto vo momentov go gledam e NEMORAL, NEODGOVRNOST i CISTA NEPISMENA GLUPOST...A najmnogu zatoa sto sum siguren deka vo tie dve nedeli kolku sto imase predvideno za poseta , po programa trebase da sraboti onolku kolku sto srabotuvat clenovi na neke rekreativno drustvo za eden vikend seminar...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 00:05
Малку ќе биде глупаво да ги повторувам изјавите од ТВ....
пред да замине за Австралија, цела Влада заедно со сите придружни полтрони, убедуваа дека во Охрид не е воопшто страшно, се е во границите на нормалата.....
само еден ден откако замина, дигнаа узбуна, небаре Охрид го погоди цунами...и само градоначалникот е крив што удрило во моментот кога тој отишол на шетање...


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: BoaVista
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 00:07
Nemoral, neodgovornost i cista nepismena glupost e ova sto go pravi vladata. Neli velea deka ne e kriticna sostojbata vo Ohrid? I sega kriticna stana koga ohridskiot gradonacalnik zamina za stranstvo. Pazi bogati, prikazni za dobra nok. Ubavo covekot gi molese po televiziite da pomognat, no tie ubeduvaa deka toj sobira poeni i deka situacijata ne e kriticna. stom premierot veli deka situacijata ne e kriticna i so pravo sto otide, nema sigurno da sedi i so budali da se rasprava. I pazi situacija. Odednas vlasta uviduva deka stituacijata vo Ohrid e kriticna. Prikazni za mali deca. Ne deka Gruevski tolku mnogu saka da im pomogne na ohrigjani(da sakase imase prilika)tuku saka da se reklamira covekot. Kao u stil kolku eoj pravi, kolku se grizi itn, no veke stanuva dosaden.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 06:37
За некои владата е виновна и што зимово трае толку долго...
но нејсе, нивни поглед на приказната...
но ајде да го погледнеме само однесувањето на Петрески...
1. на сите звона и на цел глас трубеше дека Охрид е во опасност...
дека не само што му се заканува криза туке веќе и бил поплавен...
2. бидејќи нели он немал помош, како да е тоа работа на некој друг да се грижи за Охрид и езерото а не првенствено градоначалникот на Охрид (чудно ама не го слушнав градоначалникот на СТруга да даде било каква изјава)...

на помош повика друга држава да дојде и да му помогне; не сум слушнал дека било кој, било каде досега што побарал помош од друга држава во сопствената, правејќи ја неспособна и омаловажувајќи се прво самиот себе па потоа и другите, не е наречен предавник...

3. откако му дојде тајмингот за да си отиде во Австралија, човекот со мирна душа си отиде и заборави дека само пред два-три дена тој прв дигаше галама...
без грижа на совест ги оставо Охриѓани, кои претходно така жестоко се трудеше да ги заштити, да се снаоѓаат како знаат и умеат...

4. и кога сите, па дури и неговата "матична партија" го повикаа да се врати назад...
човекот си донесе бумеранг...
и јавно им го покажа на сите...

и некои сеуште го бранат...
омразата кон некој друг, е поголема од колку - толку реалното размислување...

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 10:59
originalno od toj shto ...nemal pojma koj e:

"За некои владата е виновна и што зимово трае толку долго..."

......ne beизненадување,..neli za  se ( i sesto) branko vi bil kriv!...inache , da ne sfati nekoj pogreshno( k'o shto znaat da sfakjaat!)....i nego,...so задоволство
...lichno bi mu go butnal ....stolcheto ispod!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: novace
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 11:41
Сознанието на поддржувачи ...на подолг период време пропаднатата и декласирана опција во Македонија..секојден..лично си гледаат..како ги губат позициите...а  кои сеуште им о(п)станале понекаде..и очајно сакаат (нам) да ни (до)кажат дека „избраникот„ нивен... (бил) е буквално речено „натеран„ ...да замине(л) ..ништо поблиску..та дури во Австралија.изненадување.
Резултатот од тоа ..наскоро...и можеби..ќе си го почуствуваат..на грбот.
Лидерите нивни (за останатите видени како=штетници) ..мора да бидат елиминирани..од секој ..макар и привиден допир со..народните пари...и привилегиите кое тоа ги носи..голема%20насмевка
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:18
Додека Аце се шета погледнете што му се случува на Охрид..........

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=24A4A95D8A942B49B23809B2B6CBFE92 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=24A4A95D8A942B49B23809B2B6CBFE92


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 22:45
Трпеше критики, се силеше и се спакува за да се врати:
Аце П. Снагата: Појак сум од СДСМ!


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=A0FD43192A393F4895B79579371B3785 - http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=A0FD43192A393F4895B79579371B3785


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 22:23
Нејќу да коментирам, сами ке си прочитатеголема%20насмевка
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=44640 - Петрески му се налути на Груевски


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 22:28

и овој сака да се сретне со “ побегуља “ ............газење%20од%20смеење



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: alankan
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 22:35
mmmmm



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk