Испечати | Затвори го прозорот

Коњ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21954
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 10:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Коњ
Постирано од: bijonse1
Наслов: Коњ
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 22:14
http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693" rel="nofollow">                       

Коњот е голем копнен цицач кој се одликува со брзина, сила и издржливост....

Влијанието на коњите на човечката историја и цивилизација ги прави едни од најважните домашни животни. Коњите биле припитомени во Евроазија  пред околу 6,000 години.....

Тие низ историјата им служеле на луѓето во земјоделството , војните и спортот. Денес питомите коњи се распространети насекаде низ светот, со вкупна проценета популација од околу 60 милиони единки, диви коњи, како оние на американскиот запад, се всушност слободни предци на домашните коњи кои не се припитомиле, све за него, слики , занимливости
Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 22:59
pony...."minijaturno" konjche,...ispod 58 inchi visina se vbrojuva vo niv.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 21:35
Нов екстремен спорт - Horsesurfing http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> http://www.zazabava.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=2574&pop=1&page=0&Itemid=73 -
http://www.zazabava.com/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=2574&itemid=73 -
Долгогодишнот сурфер Matt Smith (28), од Bude - Cornwall, инспириран од неверојатната сила на коњите, реши својата пасија за сурфање да ја претвори во  "нов" екстремен спорт...

"Секогаш имав чувство дека пропуштам нешто во врска со силата на коњите.Долги години експериметирав со автомобилите и моторите, и успевав да ги уловам брановите.Сфатив дека нема зошто да не пробам тоа да го направам и со коњите. Чувството е неверојатно - ја поседувате силата на коњот и силата на брановите, што ви дава моќ да направите неверојатни акробации"

Специјално јаже е прикачено на седлото на коњот, така што сурферот е влечен додека коњот галопира по плажата.На овој начин сурферите можат едноставно да ги покажат своите вештини за скокови во воздух и трикови во водата.Со помош на Daniel Fowler-Prime, кој е познат во светот како еден од најдобрите дресери на коњи, и неговиот коњ Rohan, се очекува овој спорт да биде афирмиран ширум светот.

%20-------------


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 11:49
НО КОМЕНТСПостирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 12:11Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 13:49
А Французите шницли прават од нивтага Пусти коњи, ептен ми е жал за нив, толку им служеле на луѓето низ вековите и тоа им е фалатага

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 17:09
да Glenn !!! човекот е таков ......до вчера што се вели го јадел блискиот свој.....па сега за еден коњ....тага http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693" rel="nofollow">
Еве на пример италијанските политичари вмешаа прсти и во националната кујна, од која сакаат да ги извадат сите специјалитети од коњско месо, поради кои во Италија годишно се колат 213.000 коњи.....уххх до каде дојде светов тага
Со повеќе од 48.000 тони изедено месо секоја година, Италијанците убедливо се најголемите консументи на коњско месо во Европа. Една од главните причини за неговата популарност меѓу младите е железото кое го содржи во големи количини......
Сега политичарите сакаат со закон да го спречат колењето и продажбата на овој вид месои тоа предлогот даден од Франческа Мартини од Министерството за здравство, која бара да се почитува достоинството на коњите.......пса сега кој зане како ќе помине не%20знам
Поради големата побарувачка, Италија секоја година увезува повеќе од 20.000 коњи од Полска и Источна Европа. Статистиките на одделот за здравство покажуваат дека просечната национална консумација на годишно ниво изнесува еден килограм месо од коњ по глава на жител. Тоа е главен дел од италијанското мени уште од времето на Римската империјагубитник


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 17:24
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CJoco%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml">
  •  Просечниот живот на еден коњ е околу 20 до 25 години
  • Коњите јадат трева и дневно трошат 11-13 часови пасејќи.
  • Да. Коњите знаат да пливаат и повеќето од нив уживаат во вода
  • Исто како и вашите нокти така и копитата на коњите растат цело време. Затоа потковиците(кондурите) на коњите мора да се обновуваат регуларбно...
  • Генерално коњите спијат стоејќи, но ако се осеќаат доволно сигурни знаат и да си прилегнат.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CJoco%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CJoco%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 17:39
Липицанер крал меѓу коњите.........да

Beautiful%20Lipicaner%20white%20horses


Австриската Кралица Сиси била тотално одушевена од нив, грофицата од Монако Грација Патриција исто така.........постојат две светски познати школи во Австрија и во Шпанија.........името на овие прекрасни коњи е поврзано со едно мало место во Словенија каде тие и се одгледуваат........Не само поради неверојатната убавина и неповторливиот грациозен стил на движење, туку и поради семејната лоза се кралеви меѓу коњите....Секое грло во ергелата во Липице има грижливо водено семејно стебло, што се бележи во дебелите стари книги. .....Чистотијата на сортата спаѓа меѓу најбитните обележја на липицанерите....

Липице е мало село што се наоѓа на висорамнината над италијанскиот пристанишен град Трст. Името го добило поради големиот број дрва на липа што растат во околината. Нив ги има се‘ повеќе, бидејќи традиција е за секое ново ждребе што ќе се родело во ергелата  се засадело и ново липово дрво во селото.

Почетокот на расата липицанери лежи во далечната 1580-та година. Тогаш Кралот Рудолф Втори од лозата на Хабзбург нарачал едно стадо лесни коњи од Шпанија, кои токму во ергелата во Липице беа вкрстени со домашната издржлива сорта. Новата сорта во почетокот служеле за воени цели и за работни цели, но со тек на времето се‘ повеќе се користело за влечење раскошни кочии на кралскиот двор, па и за дресура...... Долго време сите липицанери во Кралската школа за дресура во Виена доаѓале од Липице. Но, кога во 1918-та се распаднала австро-унгарската монархија, половината од стадото во Липице била префрлена во австриската ергела Пибер. Од таму подоцна се снабдувала Кралската школа за дресура.

Дека идината на ергелата во Липице е обезбедена покажува и одлуката на словенечкото министерство за одбрана да ги користи липицанерите за протоколарни цели. Така на грлата од селото Липице и во иднина нема да им недостасува славата на светската политичка сцена.........да  http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693">-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:04

Грациозен скок на липицанер http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693">

Липицанер изведува скок......главната проба со членовите на „Шпанската школа за јавачи“ од Виена - Австрија....

пред одржувањето на гала-настапот пред германската публика во Берлин...........

http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693">


-------------


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:05


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:09
Originally posted by bingo bingo напиша:

извини бијонсе да те прашам нешто си јавала ли ти некој добар коњ

двосмислено ме прашуваш.....
не знам како точно да ти одговорам....трепкање


-------------


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:12


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:14

Британската кралица на подарок добила Липицанер http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693">

Кралицата Елизабета Втора на подарок добила расен коњ за време нa својата посета во Словенија.... 

Британската кралица го посетила словенечкиот град Липица, каде што и бил подарен коњ од познатата раса Липицанер..............да-------------


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:20
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:<h2 id="H2naslov">Британската кралица на подарок добила Липицанер http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693"> <span style="font-size: 10px;"></span></h2>                        
            <t>
              </t><t></t><table width="100%" cellpadding="0" cellspacing="0"><t><tr><td colspan="2"></td></tr>
              <tr><td colspan="2"></td></tr>
            </t></table>
            <span id="lblDatum" style="font-family: Verdana; font-size: x-small; font-weight: bold;"></span>
            <t></t>

Кралицата
Елизабета Втора на подарок добила расен коњ за време нa својата посета во
Словенија.... 

Британската кралица го посетила
словенечкиот град Липица, каде што и бил подарен коњ од познатата раса
Липицанер..............да

изгледа лепи цане се викал


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Март.2010 во 18:26
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/5a760_original.jpg&photo_id=98281,%20280,%20440,%20140,%20220%29">  Алхетинска раса,Туркменистан
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/6f8d6_original.jpg&photo_id=98282,%20450,%20375,%20225,%20187.5%29">  Андалусииска раса
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/173a0_original.jpg&photo_id=98284,%20450,%20378,%20225,%20189%29">  Арапски коњ
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/0426a_original.jpg&photo_id=98285,%20450,%20374,%20225,%20187%29">  Булонски коњ
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/582d0_original.jpg&photo_id=98286,%20450,%20388,%20225,%20194%29">  Литвански коњ
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/1d7e1_original.jpg&photo_id=98288,%20450,%20376,%20225,%20188%29">  Хафлингер
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/028e6_original.jpg&photo_id=98289,%20450,%20430,%20225,%20215%29">  Нониус
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/2042c_original.jpg&photo_id=98290,%20450,%20393,%20225,%20196.5%29"> Норикеј
 
javascript:%20popUpPhoto%28popup.php?pic=files/photogallery/37544/ecdaf_original.jpg&photo_id=98291,%20283,%20250,%20141.5,%20125%29">  Першерон
 


-------------


Постирано од: lipicaner
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 15:58
nema potreba od moj komentar , ako neshto dodatno ve interesira . prashajte ja bijonse1 .se misli za konj lipicaner

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 16:39
Коњот посебно липицанер е чест избор на скапоцен подарок
http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693" rel="nofollow">
Бошњачкиот член на Претседатеството на БИХ Харис Силајџиќ на либискиот водач Моамер Ел Гадафи му испратил на подарок коњ липицанер во знак на благодарност за неговата долгогодишна поддршка на Босна и Херцеговина...  Липицанерот бил многу вреден коњ, бидејќи бил првак во трката на 40 километри, а во Виена бил трениран во тамошната позната школа за јавање..


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 18:08
#">...............

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 07:49


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 07:01
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Април.2010 во 10:17
#">Невероятно%20красиви%20коне

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 17:07
http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170900/170900"> http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170920/170920">

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 17:08
http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170902/170902"> http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170901/170901">

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 17:09
http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170904/170904"> http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170903/170903">

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 17:17
http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170907/170907"> http://www.mojnet.com/korisnik/mehi/slika/slika-170905/170905">
Просечниот коњ тежи околу половина тон....
неговиот мозок е со големина на печен компир......

копитата на коњот се аналогни со човечките нокти......
Коњот стои на средните прсти!

Некои од најблиските роднини на коњите  се tapirs и носорог........

Коњoт не може да повраќа...........

коњите правaт разлика na тонови, отколку на одредени зборови.......да


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 20:08
 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Април.2010 во 21:23
http://www.hedweb.com/animimag/horses-gallop.jpghttp://www.studentsoftheworld.info/sites/animals/img/2752_beloved-horses.jpg

Коњите можат да пијат и до десет литри вода на ден...............
http://www.mojnet.com/korisnik/bubamara59/slika/slika-79693/79693">

Kоњот може да гледа подобро во текот на ноќта од човечкото око....

Коњот гледа две различни слики во исто време, една слика на едно око друга на друго...-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 21:00
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 15:11
 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 16:56
Image result for horses fight    Related image

борба коњ со коњ во ринг !  


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 01:04


-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:28


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:29


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:35
 

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 00:34


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 03:51
 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 15:52
Image result for horses fight

борба !


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 15:53
Related image


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 15:54
Related image


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 16:22
 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 17:23
http://www.mojvideo.com/uporabnik/tudor/slika/slika-199294/199294"> http://www.mojvideo.com/uporabnik/tudor/slika/slika-199302/199302">

-------------


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 23.Јули.2010 во 16:06
On.net_Zivotni_020


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Февруари.2011 во 15:56

 
Е многу се убави мечтаење
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2011 во 09:47

Коњите можат да спијат стоечки ?

 

Скоро е невозможно да заспиете додека стоите. Во моментот кога заспивате, најчесто ќе паднете. Но коњите често изгледаат дека спијат додека стојат - и навистина тоа е така!

Кога коњот стои мирно и се одмара, ги спојува нозете и ги фиксира во една позиција, држејќи го коњот и додека тој спие.

Уште повеќе коњите сакаат да спијат додека стојат, бидејќи ако легнат нивната тежина врши притисок на земјата, што го отежнува нивното дишење. Затоа коњот ретко легнува да спие, и може да дреме мирно и убаво додека стои на своите нозе.


Одредени големи животно, како слоновите, истотака можат да спијат додека стојат!-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 24.Февруари.2011 во 06:42
http://www.gallery-gobelins.com/Modeli/animals/Kon640.jpg">


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 18:18

Коњите припитомени пред 9.000 години?

 - Археолозите во Саудиска Арабија истражуваат ново наоѓалиште кое би можело да обезбеди докази дека коњите се припитомени пред 9.000 години на Арабискиот Полуостров.
- Откритието на цивилизацијата, наречена Ал Макар по местото на наоѓалиштето, ќе даде поинакво од досега распространетото мислење дека припитомувањето на животните се случило пред 5.500 години во централна Азија-, рече Али ал Габан, потпретседател за антиквитети и музеи во саудиската Комисија за туризам и антиквитети.
- Ова откритие ќе нe натера повторно да го разгледаме нашето знаење за припитомувањето на коњи и еволуцијата на културата во доцниот неолитски период-, рече Габан.
- Цивилизацијата Макар е многу напредна цивилизација на неолитот. Ова наоѓалиште јасно ни покажува дека припитомувањето на коњите почнало пред 9.000 години-, додаде тој.
Археолозите на наоѓалиштето откриле и остатоци на мумифицирани скелети, глави на стрели, орудие за мелење житарки, ткаење и плетење, како и друго орудие кое е доказ за постоењето на цивилизација во која цветале занаетите.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 06:29
http://bgman.net/uploads/posts/2009-02/1233561936_82568324.jpg">Най-забавните%20снимки%20за%20днес

-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 09:04
 
 


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 13:55
alt

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Октомври.2011 во 05:29


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 06:54
http://bgman.net/uploads/posts/2011-10/1319787451_animals_18.jpg">Удивителни%20снимки%20на%20животни

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 03.Ноември.2011 во 22:31


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Ноември.2011 во 13:24
http://bgman.net/uploads/posts/2011-11/1320388081_podborka_10.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-04.11.2011г.

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 08.Ноември.2011 во 22:53


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Ноември.2011 во 21:45
http://bgman.net/uploads/posts/2011-11/1320996597_podborka_44.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-11.11.2011г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 06:01
http://bgman.net/uploads/posts/2011-11/1321250987_podborka_13.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-14.11.2011г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Ноември.2011 во 06:13
http://bgman.net/uploads/posts/2011-11/1321250972_podborka_67.jpg">Най-интересните%20снимки%20за%20днес-14.11.2011г.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Ноември.2011 во 10:56


-------------


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 17.Ноември.2011 во 13:09


-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 18.Ноември.2011 во 17:32-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Ноември.2011 во 05:39
http://fishki.net/comment.php?id=101305" rel="nofollow">Сказочная красота – арабские и андалузские лошади (36 фото)

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Ноември.2011 во 22:12
Тројанец

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Декември.2011 во 05:16
http://bgman.net/uploads/posts/2011-12/1324277708_best_photos_of_the_natural_11.jpg" rel="nofollow">Най-добрите снимки на животни за 2011 г.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Декември.2011 во 07:43
http://bgman.net/uploads/posts/2011-12/1324447458_podborka_58.jpg" rel="nofollow">Най-интересните снимки за днес-21.12.2011г.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Јануари.2012 во 07:11
 


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Јануари.2012 во 07:11
 


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 02.Февруари.2012 во 23:40
 

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Мај.2012 во 05:24
http://biskvitka.net/2008/08/21/krasivi_kone.html#" rel="nofollow">Красиви коне

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Мај.2012 во 05:25
http://biskvitka.net/2008/08/21/krasivi_kone.html#" rel="nofollow">Красиви коне

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Мај.2012 во 05:25
http://biskvitka.net/2008/08/21/krasivi_kone.html#" rel="nofollow">Красиви коне

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Мај.2012 во 00:34


............najvisokiot konj u svet!...zemskata buila visoka 160 sm !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:24
  Image result for horses fight

борба!!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:25
http://s.ngm.com/2009/02/wild-horses/img/wild-horses-01-615.jpg


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:26
http://4.bp.blogspot.com/_qWfzZrEmGGo/TPapgNm5p5I/AAAAAAAAAQs/mRARc-f7ouY/s1600/horses.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:26
http://www.horsemanmagazine.com/wp-content/uploads/2008/08/clydesdale-horses.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:29
  http://www.animalwallpaper.org/wp-content/uploads/2011/02/450-%C3%97-300-icelandic-horses.jpg 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:29
 http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01761/fighting-horses_1761908i.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:31
http://3.bp.blogspot.com/-daknqSkty0g/Tnh2hYxd1fI/AAAAAAAAALc/omS6HRPrfoM/s1600/white+wild+horses+%252811%2529.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:31
  http://images.fineartamerica.com/images-medium/wild-horses-lorraine-foster.jpg

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Јуни.2012 во 07:19
Конче

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 05:32


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 05:33


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 05:34


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 03.Септември.2012 во 08:02

За своите 23 години, коњот- пастув по име Алфлора, успеал да „направи“ 1331 ждребиња и на својот сопственик му донел заработка од 5 милиони евра. Тој оплодувал и до 5 кобили дневно.

Horse-Racing3-500

Британецот Петер Хокенхал, го купил коњот Алфлора уште кога тој имал 7 години. Коњот тогаш се повлекол од тркачките натпревари, па фармерот одлучил да го чува за оплодување кобили.

Купувањето на коњот се покажала како добра инвестиција затоа што пасутвот во неговата втора улога се снашол многу подобро него на тркачките стази.

За една „сеанса“ Хокенхал наплатувал по 3700 евра, што до сега му донело 5 милиони евра.

- Алфлора е издржлив како војник. Кога згодна кобила ќе помине покрај него, тој се впушта во акција. Свесен е за фактот дека е пензионер, но и понатаму ужива во својата работа. Се надевам дека еден ден и ќе умре додека се забавува со кобила, изјавува за „Дејли мејл“ фармерот.

Денес Алфлора боледува од артритис, но неговиот спственик вели дека тој и понатаму го прави „тоа што го прави најдобро“. Неговите потомци не се само убави, туку и успешни- едно ждребе до сега 11 пати победило на трки.-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 08:47
Конете 3 част

-------------


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 23:47


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 23:48


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 23:48


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 23:51


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Септември.2012 во 05:42


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Септември.2012 во 05:44
Животински свят / Animal world

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Септември.2012 во 12:29


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:10
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:11
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:12
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:17
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:18
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 11:22
Красиви коне / Beautiful horses

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Септември.2012 во 21:19

потомокот на Букефал....т.н.Македонски коњ.
-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk