Испечати | Затвори го прозорот

Поплави и одрони во Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21811
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 14:56
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Поплави и одрони во Македонија
Постирано од: kultuzin
Наслов: Поплави и одрони во Македонија
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:33

Нивото на Охридското Езеро не се спушта, поплавени објекти во Пештани


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=120114#komentari - Коментари (0)    
20.02.2010 15:10
 

 

Нивото на Охридското Езеро денеска не е променето во однос на вчера, односно изнесува 693,88 и е за 13 сантиметри над горната утврдена граница.

Силниот ветер од југозападен правец предизвика силно бранување на водата која под налетите на ветрот се излева врз крајбрежните делови на езерото.

Од силните удари на брановите се урна и дел од пешачкиот „Мост на желбите“ што од Света Софија водеше кон населбата Канео.



Црна и Треска се излеваат


20.02.2010 15:05

Водите на Црна река ги поплавија плодните ниви и кај демирхисарските села Единаковци и Света, уништувајќи ги површините засеани со пченица и јачмен. Црна, тука многу пати ја уништувала летнината и жителите ги завивала во црно.

„Само беше прашање на време, кога Црна ќе се излее во горниот тек на своето корито. Претходните години, ова се случуваше на почетокот на пролетта, сега, два месеца порано“, рече денеска Ване Велевски, земјоделец од с. Света.

Нова лавина го блокира патот Маврово - Дебар

Зоран Јованоски http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=120031#komentari - Коментари (3)   javascript:otvoriVideoPrilog%2810/zoran-odron-18-02.wmv,%20120031%29">  
18.02.2010 09:55
 

 

Патот Маврово - Дебар е во целосна блокада. Нови одрони од земја, карпи и дрва, лавини од снег, постојано се спуштаат од планината Бистра, затрупувајќи се што досега беше расчистувано.


Одрони во Вевчани и кај Македонски Брод

20.02.2010 - 11:02 |

Одрон земја широк меѓу 150 и 200 метри и висок два метра синоќа се урнаа во Вевчани, на потегот од игралиштето кон Здравствениот дом, информира Центарот за управување со кризи.

Сител


Каква срамота ќе заврне малку снег или дожд и толку, полави и одрони на секаде...

Незнам само што би правеле кога времето кај нас би било како во Словенија, Австрија, Германија или Холандија....Веројатно она што е високо би било затрупано од карпи а она пониското под вода...

Секоја година иста песна и никој не превзема ништо...А штетите се многу поголеми отколку инвестициите во превентивна заштита , најпосле подобро да се спречи отколку да се лечи...





Коментари:
Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 15:37

Формиран Кризен штаб во ЈП Македонија пат за одроните

20.02.2010 - 14:02 |
  • http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija - Македонија

Владата внимателно ја следи состојбата со одроните што се случија во изминатите денови и преку надлежните субјекти презема мерки за нивно санирање, информира министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Одговорајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција во Владата, Јанакиески рече дека  е формиран кризен штаб во ЈП Македонија пат и координативно тело на ниво на Влада.
 
- Внимателно ги следиме сите активности и случувања. Видовте дека за многу кратко време беше исчистен патниот правец Скопје - Велес. Во однос на патниот првец околу Дебар кога ќе се смири малку земјиштето договорени сме со Градежниот факултет да излезат на терен, да направат увид и доколку се покаже дека е активно свлечиште ќе се направи проект и ќе се санира состојбата, изјави министерот за транспорт и врски. 
 
За тоа дали ќе се бара одговорност од некои од раководителите во Макеоднија пат бидејќи работниците без заштита ги расчистувале одроните, одговори дека секој што ќе го прекрши законот ќе одговара. - Но, можам да кажам дека Македонија пат во последниот период многу активно работи и брзо ги отстрани одроните на патиштата во Република Македонија, посочи Јанакиески.

Сител


А од кој да бара одговорност? Од партиските војници кои без грам образование и искуство се поставени на многу важни функции?



Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 16:08
Каква комедија:

Градоначалникот на Охрид, Алекасандар Петрески, и денеска упати забелешка до надлежните институции во државата, да излезат на терен и да се уверат дека се работи за реални закани и проблеми.

„Ситуацијата е навистина критична. Проблеми има секаде, а не само на крајбрежјето. Скребатска река веќе е излеана, неколку куќи се поплавени. Меѓународниот пат кон Свети Наум е поткопан и во секој момент може да се урне“, предупреди Петрески.

Тој истакна дека надојдената вода директно се заканува да ги поткопа и цевките на колекторот за заштита на Охридското Езеро, што се сместени во крајбрежјето и се на директен удар на брановите.

„Постои опасност и по водоводниот цевковод и подземните електрични и поштенски кабли, кои веќе наместа се излезени на површина. Ги повикувам надлежните да излезат на терен и да видат“, рече Петрески.

Пратеникот во Собранието на РМ од Охрид, Александар Николовски, пак, со смирувачки тон за актуелната состојба со високиот водостој на езерото.

Опасност од прелевање на езерото и поплавување во овој момент не постои. Ситуацијата внимателно се следи од страна на координативно тело, составено од повеќе ресорни министри и директори на институции задолжени за оваа проблематика, раководени од министерот за транспорт и врски, кое на дневна основа ја следи ситуацијата“, истакна Николоски.

Потсетувајќи дека нивото на Охридското Езеро е седум сантиметри пониско од највисоката точка регистрирана во 1986 година, кога и покрај толку високиот водостој немало поплави во Охрид.

Во однос со ситуацијата со Црн Дрим, Николоски рече во овој миг не постои опасност од поплави ниту за градовите Струга и Дебар, оттаму што според информациите од акумулациите со кои раководи ЕЛЕМ, во двете езера Глобочичко и Дебарско, има доволно место за водата што во овој миг се испушта од Охридското Езеро.

Според податоците од Центарот за управување со кризи, забележано е покачување на водостојот на Дебарското Езеро, како последица на се поголемиот доток на вода од сливот на реката Црн Дрим.


А1



Се поплавува струшкото крајбрежје

published - 20/02/2010 14:36:00
Големина на текст: javascript:tsz%28article_body,12px%29"> Decrease%20font javascript:tsz%28article_body,16px%29"> Enlarge%20font
image

И покрај максималниот испуст на водата од Езерото во реката Црн Дрим во Струга, струшкиот дел од крајбрежјето на Охридското езеро денес почна да се поплавува. Според експертите настанатите поплави се последица и на високите подземни води и прекинатата абсорптивна моќност на Охридското Езеро.

Езерото почна да си ги враќа плажите назад, а вода достигна и до блиските улици.

Брановите достигнуваа височина и до еден метар.

И понатаму во најголема опасност се жителите од селото Луково.

Мештаните со страв гледаат во надојдената вода, а веќе се забележуваат и првите посериозни штети. На  луковчанецот Милутин Урошоски водата му навлегла во рибникот кој го имал со години.

“Луѓето од ЕЛЕМ, требаше на време да го пуштат Дримот, а не сега, кога дојдоа во опасност Охрид и Струга. Видете езеро е внатре, не можам да влезам во подрумот. Постои опасност да се сруши рибникот. Навлезе вода внатре, целата риба за да ја спасам ја однесов кај еден пријател. Што ќе биде и како ќе биде не знам. Цевките што се поставени не функционираат, бидејќи веќе се внатре во реката. Реката е на патот, сè е веќе под вода. Никој до сега не дошол да нè праша дали имаме некоја мака“, вели Урошоски.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески од Скопје изјави дека по подобрување на временските прилики ќе се замине на терен.


Под вода се и стотина куќи во охридското село Пештани. Таму денес беше градоначалникот на Охрид Александар Петрески кој рече дека поради сегашната ситуација не може да се предвиди кога ќе биде пуштен во употреба колекторскиот систем. Локалната власт формира кризен штаб за следење на состојбата.

“Ако не ги заштитевме цевките од колекторот со тампон и со песок, досега водата ќе ги однесеше“, вели Петрески.

Охриѓани и стружани во последните 50 години не паметат ваков водостој на Охридското Езеро, а неговото ниво е во постојан пораст. Од Центарот за управување со кризи соопштија оти  денеска нови поплави има во демирхисарско, кичевско и во околината на Македонски брод.
Реката Треска е излеана од коритото во атарот на кичевските села Пласница и Лисичани. Поплавени се околу 10 хектари ливади и необработена земјоделска површина. Делумно е поплавен и дворот во училиштето во Лисичани, но наставата се одвивала нормално.
Излевање на Треска има и во Македонски брод. Во струмичкиот крај, под вода се околу 60 хектари во атарот на Богородица.

Кризниот центар соопшти дека во наредните денови се очекува браната Калиманци да ја достигне критичната точка, а опасност од поплави има во општините Зрновци и Чешиново – Облешево

Мики Трајковски


Алсат




Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 16:19
Navistina ako prodolzi vaka toplovo vreme ke ima golemi POPLAVI

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 17:41
Природата нема партиска припадност и за жал не бира кого и каде  удира. Партиските несогласувања, препукувања и покажувања патриотизам во Скопје а не онаму каде треба не им помагаат на обичните смртници. Каналите изградени во  младинските акции после ослобудувањето одамна требало да се исчестат, да се средат. Парите од патарините требало да с енаменат за заштитни зидишта, столбови и метални конструкции. Луѓето тунели под мориња подигнале и функциониаат кај нас со мрежи за селски бавчи автопатишта заштитуваат од одрони.
Охридското езеро поплавува куќи а партиските војници филозофираат дека се спремни или неспремни зависи кој од која партија е. Бруката се повеќе излегува на виделина. Борбата за власт им зема се што значи рационално размислување и работење за она што с еизбрани и за што народот им даде  доверба.


-------------


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 17:52
A konkreten predlog sto bi mozelo da se stori vo vrska so Ohridskoto ezero ima li nekoj tuka ili samo da se pluka po lokalnite i drzavnite vlasti...

Ezeroto ne po prv pat (niz godinite) ja nadminuva maksimalno dozvolenata kota i za zal tuka ne moze da se stori mnogu, a toa sto lugeto si gradele kuki na rabot od ezeroto, trebalo so vreme da razmisluvaat, priroda e toa, a ne covecki faktor i za zal tuka ne moze nikoj da im pomogne. среќа


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 18:02
Владата (на некои луѓе им е) е за се виновна

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 18:09
Tragichno e toa vo se' da se mesha politika. тага 

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 18:24
И за ова дан се криви властите збунетост

Карпа убила пет туристи на плажа во Португалија

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/60806/karpa-portugalija.jpg">

Пет лица загинале кога голема карпа се одронила на плажа во популарната туристичка дестинација Алгарва во Португалија.

„Можеме да потврдиме дека загина еден маж и четири жени“, изјавил претставник на локалната власт за Ројтерс и додал дека уште тројца се повредени.  Несреќата се случила на популарната плажа Албуфеира, една од најпознатите плажи во Португалија.
 
Одронот на карпи на плажите на Атлантскиот океан во Португалија е релативно честа појава и секое лето има информации за повреди, посебно во август кога голем број на Португалци го користат годишниот одмор.

Сепак, смртните случаи се ретки, а оваа несреќа е најтешка во последните неколку години. Трагедијата веднаш предизвикала расправа за безбедноста на португалските плажи. На карпата што се одронила имало натпис со предупредување на пристапот до неа бил слободен.




-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 20:20
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

A konkreten predlog sto bi mozelo da se stori vo vrska so Ohridskoto ezero ima li nekoj tuka ili samo da se pluka po lokalnite i drzavnite vlasti...

Ezeroto ne po prv pat (niz godinite) ja nadminuva maksimalno dozvolenata kota i za zal tuka ne moze da se stori mnogu, a toa sto lugeto si gradele kuki na rabot od ezeroto, trebalo so vreme da razmisluvaat, priroda e toa, a ne covecki faktor i za zal tuka ne moze nikoj da im pomogne. среќа

Луѓето да размислуваат ама власта (било која да е ) никако да не ја чепкаме. Кој издава дозволи за градбазбунетост Кој треба да води грижа да не дојде до ’’изненадување на снегот во сред декември или пожарите во сред лето’’?
Медаљата секогаш има две страни- секој нека моли бога да не се најде на местото на тие што ги снашло. Тогаш мислам дека дискусиите и одобрувањето/осудувањето ќе биде поинакво.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 20:43
И не ова мислење на обичните смртници, туку на стручните лица. Зошто некој не седне не размисли да направи нешто да се искористат капацитетите до максимум.збунетост
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=22010100346&id=9&setIzdanie=21915 - Поплавите ни најавуваат суша
ГОЛЕМИТЕ ВОДИ СЕ НЕИСКОРИСТЕНИ


Во Македонија има вкупно 50 вештачки акумулации и сите се со комбинирана намена. Најмногу се користат за снабдување со вода за пиење, потоа за наводнување на земјоделските површини, а само од некои се произведува електрична енергија. Сите тие деновиве се преполни, поради наглото топење на снегот, што според познавачите, не е добро за годината.

- Наглото топење на снегот не придонесува за да имаме добра хидролошка година. За жал, сега надоаѓа многу вода која немаме капацитет ниту да ја искористиме, ниту да ја задржиме, па единствено што можеме и што мораме да направиме е да ја пуштиме да истече, за да не не загрози. Но токму овие огромни количества од кои сега се ослободуваме ќе ни бидат потребни во посувите периоди. А ако снегот се топи постепено, многу е поголема веројатноста дека во секој период од годината ќе имаме доволно вода - смета Раде Неделковски од јавното претпријатие „Студенчица“, кое управува со истоимениот хидросистем што ги снабдува со вода Кичево и Прилеп.



-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 20:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

A konkreten predlog sto bi mozelo da se stori vo vrska so Ohridskoto ezero ima li nekoj tuka ili samo da se pluka po lokalnite i drzavnite vlasti...

Ezeroto ne po prv pat (niz godinite) ja nadminuva maksimalno dozvolenata kota i za zal tuka ne moze da se stori mnogu, a toa sto lugeto si gradele kuki na rabot od ezeroto, trebalo so vreme da razmisluvaat, priroda e toa, a ne covecki faktor i za zal tuka ne moze nikoj da im pomogne. среќа

Луѓето да размислуваат ама власта (било која да е ) никако да не ја чепкаме. Кој издава дозволи за градбазбунетост Кој треба да води грижа да не дојде до ’’изненадување на снегот во сред декември или пожарите во сред лето’’?
Медаљата секогаш има две страни- секој нека моли бога да не се најде на местото на тие што ги снашло. Тогаш мислам дека дискусиите и одобрувањето/осудувањето ќе биде поинакво.



Пред некоја година на господата од Македонија пат ги изненади снегот кој падна во Јануари...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 20:55
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Tragichno e toa vo se' da se mesha politika. тага 



Точно е тоа САНИ , но тоа е како резултат на тоа што политиката се меша во се...
На народот ќе му треба време да свати дека политичарите не се криви што во Македонија падна снег и сега се топи...Но и политичарите треба да сватат дека во државните институции ни треба способни луѓе а не партиска војска...Така да едното без другото неодат...


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:36
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Луѓето да размислуваат ама власта (било која да е ) никако да не ја чепкаме. Кој издава дозволи за градбазбунетост Кој треба да води грижа да не дојде до ’’изненадување на снегот во сред декември или пожарите во сред лето’’?
Медаљата секогаш има две страни- секој нека моли бога да не се најде на местото на тие што ги снашло. Тогаш мислам дека дискусиите и одобрувањето/осудувањето ќе биде поинакво.


Za kukite kraj Ohridsko ezero ne znam, poveketo se od tursko vreme, podocna renovirani, a za vo toa vreme koj daval dozvoli ne znam голема%20насмевка
Za snegot i pozarite celosno se soglasuvam, megutoa za nadoaganjeto na Ohridskoto ezero ne ni e kriva ni vladata niti pak "gradskiot tatko".

I pak ke kazam na starite ohrigani nikoj ne im e kriv sem samite sto se "catalele" i gradele kuki na obala i sakale plazata da im e v dvor намигнување


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: MySelfme
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 01:24
Koga prirodata ce si gi vmesa prstite togas nisto ne se moze...

-------------
NOTHING NEVER ENDS...

Kakov paradoks!!!Sovrsenata ljubov e onaa sto ne pravi nesrecni.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 08:45
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Луѓето да размислуваат ама власта (било која да е ) никако да не ја чепкаме. Кој издава дозволи за градбазбунетост Кој треба да води грижа да не дојде до ’’изненадување на снегот во сред декември или пожарите во сред лето’’?
Медаљата секогаш има две страни- секој нека моли бога да не се најде на местото на тие што ги снашло. Тогаш мислам дека дискусиите и одобрувањето/осудувањето ќе биде поинакво.


Za kukite kraj Ohridsko ezero ne znam, poveketo se od tursko vreme, podocna renovirani, a za vo toa vreme koj daval dozvoli ne znam голема%20насмевка
Za snegot i pozarite celosno se soglasuvam, megutoa za nadoaganjeto na Ohridskoto ezero ne ni e kriva ni vladata niti pak "gradskiot tatko".

I pak ke kazam na starite ohrigani nikoj ne im e kriv sem samite sto se "catalele" i gradele kuki na obala i sakale plazata da im e v dvor намигнување

Па не знам дали сите оние во кои навлегле подземните води се од турско времезбунетост  бидејки градбите од тоа време имаат бедем и се заштитени, градени се од камен и без канализација (тоа е од поново време) а и овие некако ми изгледаат како тазе градениголема%20насмевка
Пулитичаритеголема%20насмевка се криви за некоординираност и меѓусебни пресметки токму кога на народот му влегува вода до глужд. Кога ќе ги удави ич не е важно кој е крив.
А за нивото на водата, кажаа стручните лица- изградба на акумулации кои ке ни ја зачуваат водата за кога ке ни треба ( значи некој политичар мора да почне со тоа- доста се вадат со она - не е направено 50 години, па нека праат сега, затоа ги избравме, за праење не за кажување.)
Околу одроните знам, посебно оние по нашиорт славен автопат кој на се наликува ама не на автопат. Секој кој патува на оваа делница знае колку е опасно бидејки само мало невнимание или нагли трзај се лета во Вардар .
Решение има, само МОРА да се одвојат пари и да се изберат стручни лица (не партиски) за да ја завршат работата и направеното редовно да го контролираат и обезбедуваат.
Единствено добро во одронот на автопатот е само тоа што на лице место се погодила полициска патрола и навремено реагирала ( пофалби за нив) и спасиле луѓе од страшни последици.



-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 10:09
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Охридското езеро поплавува куќи а партиските војници филозофираат дека се спремни или неспремни зависи кој од која партија е. Бруката се повеќе излегува на виделина. Борбата за власт им зема се што значи рационално размислување и работење за она што с еизбрани и за што народот им даде  доверба.
 
Еве ви типичен преставник на тоа што е погоре кажано..и е поддцртано..со црвено..хаха..
 
сп
Слободно погледајте (му) го појаснувањето..хехе!
Кој ли го избрал овега...и ЗА ШТО..хаха?
 
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=6C2D1E19EE2E1149B42AA00A0AFCAFF6 - http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=6C2D1E19EE2E1149B42AA00A0AFCAFF6
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 10:27
Dobar si e Ace, you tube e poln so vakvi negovi izjavi голема%20насмевка

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 13:14
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Dobar si e Ace, you tube e poln so vakvi negovi izjavi голема%20насмевка
 
Добар ....велиш ...?!!!
Дали..затоа што (сеуште) си стоит на две нозе???
Илиииии...!!
Давај....ги тие ..а кои ги имало на you tube ...за да сите ..арно ..да го опулиме де??.
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 13:22
....se si mislam deka onoj.изненадување..branko li go vikavte,збунетост...i tuka go ima zabodeno toa nosot negov !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 13:48
Originally posted by novace novace напиша:

Давај....ги тие ..а кои ги имало на you tube ...за да сите ..арно ..да го опулиме де??.
намигнување


http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc&feature=related">Bog da gi prosti slusatelite голема%20насмевка
http://www.youtube.com/watch?v=MxRp_TwFE2Y">Objekitte ke si gi nosime so nas голема%20насмевка ...

http://www.youtube.com/watch?v=MxRp_TwFE2Y - http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc&feature=related -

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 14:13
Originally posted by Sunny Sunny напиша:



Originally posted by novace novace напиша:

Давај....ги тие ..а кои ги имало на you tube ...за да сите ..арно ..да го опулиме де??.

намигнување
http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc&feature=related">Bog da gi prosti slusatelite голема%20насмевка http://www.youtube.com/watch?v=MxRp_TwFE2Y">Objekitte ke si gi nosime so nas голема%20насмевка ... http://www.youtube.com/watch?v=MxRp_TwFE2Y - http://www.youtube.com/watch?v=9NwJeTTHCNc&feature=related -



Простор, простор, простор, простот, простор , простор, простор, простор....Бог да чува од неписмени луѓе...

Овој бетер излезе од типчето од Битола „Кај ми е сонцето„...

И овој човек е Градоначалник на Охрид...


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 15:45
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


И овој човек е Градоначалник на Охрид...
 
Тој си је(т).....друг и поарен (ај да не кажам и поитар) ...НЕМЕТ....хахаголема%20насмевка
пс
Е сега ..во ек на сезона која (им) иде.....ако се иде ПРАВОпропорионално спред прикажаново погоре ...слаб бериќет ќе ИМЕТ ...О`риѓанине???
...ТАПА сезона ќе имет....со вакви функционери???
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 16:18
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


И овој човек е Градоначалник на Охрид...
 
Тој си је(т).....друг и поарен (ај да не кажам и поитар) ...НЕМЕТ....хахаголема%20насмевка
пс
Е сега ..во ек на сезона која (им) иде.....ако се иде ПРАВОпропорионално спред прикажаново погоре ...слаб бериќет ќе ИМЕТ ...О`риѓанине???
...ТАПА сезона ќе имет....со вакви функционери???
намигнување


Со оглед на тоа дека ВМРО со бугарофил излегоја логично беше дека Охрид, повторно ќе го води овој полуписмен човек...
Баш таму кај шо ни требаше најсилен кадар ние утнавме...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 16:21

Свлечиште го расцепи патот Битола-Ресен

Пеце Стефановски http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120144#komentari - Коментари (0)   javascript:otvoriVideoPrilog%2810/pece-21-02.wmv,%20120144%29">  
21.02.2010 15:49
 

 

Свлечиште однесе две коловозни ленти кај Ѓавато. Свлечиште долго седумдесет метри и широко шеесет метри е причина поради која е оштетен и опасен за сообраќај, магистралниот пат Битола-Ресен, на еден километар после планинскиот превој Ѓавато.

Денеска, поради свлечиштето кое се уште е активно, две коловозни ленти пропаднаа до еден метар длабочина и се појави огромна пукнатина, крајно опасна за учесниците на сообраќајот на третата лента по која се движат возилата.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120144


Е ова дефинитивно ни 200 Греувци ни 300 Бранковци и 500 Јанакиевци неможат да го спречат...

Но како што рече САНИ креативноста на Македонецот не познава граници, па така и  оваа појава на лизгање земјиште секако има политилчка позадина и одговор...
И на крај еве го бисерот напишан како коментар на А1:
1.Александар од Скопје на 21.02.2010 во 18:29 напиша:
Јас имам предлог, нека стават споменици по патот, тешки се, таман ќе спречуваат во иднина следни свлечилишта, башка туристички пат е, странци ко ќе возат ќе можат да се восхитуваат на нашите херои




Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 19:42
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Свлечиште го расцепи патот Битола-Ресен






Е ова дефинитивно ни 200 Греувци ни 300 Бранковци и 500 Јанакиевци неможат да го спречат...

Но како што рече САНИ креативноста на Македонецот не познава граници, па така и  оваа појава на лизгање земјиште секако има политилчка позадина и одговор...






Има политичка заднина и тек колкава- километарска. За 20 години се изнасекоа ленти за селски чешми и 2 метра асфалт ама никако  за нешто асално и сериозно.Вината е тука и кај политичарите и кај нашите ’’стручни лица’’ назначени од политичарите затоа што се гради кому кај ке му текне. Патиштата ни се градени по питај бога кој стандарди и на питај бога какви подрачја се тераат трасите па сега ни се случуваат слечишта, одрони.
Кој сака може да спори дека природата е посилна, ама ние ја чепнавме со самата изгрдба. Значи тогаш некој не мислел на таа силина на природата.
А и кога нешто с егради, не се гради еднаш за секогаш туку се одржува. Денеска излегоа на терен од министер до кризен штаб да видат да терен. Колку до вчера не убедуваа дека нема големи опасности.тага



-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 22:03
претпоставувам патиштата сами се градат, среедуваат и одржуваат...

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: novace
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 22:24
Погрешно предпоставуваш......голема%20насмевка
Народ гради....друг се слади..односно вози!!
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 22:25
Originally posted by novace novace напиша:

Погрешно предпоставуваш......голема%20насмевка
Народ гради....друг се слади..односно вози!!
намигнување
ептен, гледам колку изградија


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 23:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Има политичка заднина и тек колкава- километарска. За 20 години се изнасекоа ленти за селски чешми и 2 метра асфалт ама никако  за нешто асално и сериозно.Вината е тука и кај политичарите и кај нашите ’’стручни лица’’ назначени од политичарите затоа што се гради кому кај ке му текне. Патиштата ни се градени по питај бога кој стандарди и на питај бога какви подрачја се тераат трасите па сега ни се случуваат слечишта, одрони.Кој сака може да спори дека природата е посилна, ама ние ја чепнавме со самата изгрдба. Значи тогаш некој не мислел на таа силина на природата.А и кога нешто с егради, не се гради еднаш за секогаш туку се одржува. Денеска излегоа на терен од министер до кризен штаб да видат да терен. Колку до вчера не убедуваа дека нема големи опасности.тага



Точно е дека има политичка заднина таму кај што се кратело на материјал, таму кај шо се градело колку да се изгради и тн...
Но навистина е банално во секоја вест да се спомнуват спомениците...Јас како што гледам со тие пари од спомениците се решава инфраструктура, се решават стечајците, се решава невработеноста , како да се работи за 10 милијарди евра а не 10 милиона...Мислам дегутантно е навистина...На крај оваа гарнитура е три години на власт , не ги оправдувам затоа што неквалитетното и нетемелното градење продолжува и во нивниот мандат...Но од друга страна неможе за се да бидат криви не е можно во држава во која 20 години ништо не било градено и одржувано за 3 години да се санира...

-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 23:10
се’ е тоа божја работа ............ никој не е виновен ......... што низ државата се користат патишта па и пруги и мостови и училишта и ред работи од времето на гнасната комуњарска власт ........... што никој во целите дваесет години “ самостојност и независност “ не изгради ништо повеќе од некое селско чешмиче или километар пат во рекламни цели .......... сликување , снимање и аплаудирање од партиското членство дотерано и стокмено за таа цел .......... голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 23:16
da be!....ovie ne pravele nishto,..a, ovie barem neshto gradat,..pa, makar i smeshni stvari da se..

ai pitanje e dali nishto ne se pravelo porano,...ako ne drugo,..barem ne trubele na cel glas deka ke gradat raznorazni gluposti,...i toa na samo edno mesto...inache,..eve ,..vlajko vi go napravija,...pa, mostot do transportniot centar,...pa....vodnjanska so kukja nasred kolovozot,...i sl..neimarski .k*rioziteti ...




-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 23:29
Ај да не навлегувам во градењето, тоа е научна фантастика, него ме интересира дали некој знае:

-Дали и колку  се испитуваат патиштата? Истрошеност, носивост... итн
-Ако некој тоа го прави ме интересира кој?( немој да ми кажете Министерство за Транспорт-одма ќе се подсетам на бродчето во Охрид)
И на крај: Кој ја сноси одговорноста?



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 01:32
Факт е дека патиштата ни се истрошени и никакви, дупка до дупка, имаме делници каде често се случуваат одрони а се оставаат незаштитени и тука е делот каде власта треба да си сноси одговорност, но пред се’ да дејствува превентивно за да се спречат масовни инциденти и катастрофи. Кај нас инфраструктурата и животната средина сеуште се третира како нешто споредно и никако власта да се зафати со сериозно вложување во неа. Се’ се сведува на санирање последици од ваквите катастрофи или крпење дупки...

А инаку вакви природни појави како поплави, свлечишта и одрони нормално дека се случуваат насекаде, и во најбогатите земји кои фрлаат огромна пара на одржување инфраструктура, секојдневно поправаат патишта, се градат брани, канализации вакви, онакви. Никој нормален не помислува да фрла вина врз власта за такво нешто, аман... И езера се излеваат, кога ќе надојде водата не можат да ја сопрат никакви насипи и брани, посебно во планински подрачја или каде има обилни врнежи од дожд и снег...
Разликата е таа што отпосле се’ она што било зафатено со поплава се плаќа од осигурителните компании, останатата штета ја санира државата или локалната власт.
Кај нас кој плаќа и кој може воопшто на кризава да плаќа осигурување за да очекува некаква отплата на штета?!

Се остава се’ на случај или на милост и немолост на природата, па не се реагира ни онаму каде може да се спречи.
И како и се друго кај нас, откако ќе помине - ќе се заборави на случајот се до следната поплава, одрон, свлечиште...
 



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 07:13
"Утрински весник": Природата заканува Македонија
Поплавени улици, оштетени патишта, куќи, од кои со кофи се вади вода. На овој начин вчера изгледаше туристичка населба Пештани откако водата од Охридското Езеро преле и наводни стотици куќи, пишува денеска македонскиот "Утрински весник". Водата наводни неколку куќи во Охрид и срути мостот, кој поврзува жителите на населбата Канео со центарот на градот. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски вчера го посетил настраданите во Пештани и ветил помош за санација на штетите, пишува изданието.


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 07:19
Одрон сруши патот Битола-Ресен
Одро растури патот Битола-Ресен, пишува денеска македонскиот весник "Дневник". Весникот посочува дека поради влажниот терен 60 метри од патот се потонати. Не е имало инциденти за време на свлачиштето. Поради инцидентот во моментов едното платно од патот е затворено за движење. Според експертите свлачището е последица на интензивните дождови и снеготопење и ако не бидат преземени мерки може да влијае и на други делови од патот.


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 11:17
И Дебарското езеро може да прелее
До максималната кота на должина на Дебарско езеро има уште четири метри. Ако обилните врнежи од дожд и топење на снегот продолжат, за седум дена водата ќе достигне максималното ниво и без дополнителниот прилив на води од реката Црн Дрим, објави Канал 5. Албанија, исто така, е загрозена од нови поплави, истакнува македонската телевизија.


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:07
Ве молам без недолични коментари!

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:13
lele tragedija ako se izlee изненадување изненадување изненадување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:17
лелеее,изненадување навистина голема трагедија ќе не снајде!тагатага

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 14:58
Originally posted by Генерал Митре Генерал Митре напиша:

Ај да не навлегувам во градењето, тоа е научна фантастика, него ме интересира дали некој знае:-Дали и колку  се испитуваат патиштата? Истрошеност, носивост... итн-Ако некој тоа го прави ме интересира кој?( немој да ми кажете Министерство за Транспорт-одма ќе се подсетам на бродчето во Охрид)И на крај: Кој ја сноси одговорноста?


Пријател, има професори на Градежниот факултет и инспектори во секоја општина и министерствата. Добро се платени од даноците и придонесите од нашите плати, ама и да излезат на терен сите тие и кога ќе состават и достават до Владата и министерствата извештаи за нужна и хитна и неодложна санација и ревитализација на некој постоечки објект од инфраструктурата - одговорот на власта со години наназад ( зборувам за период од 15 год) е Во ред, ама во моментов немаме средства , ќе одвоиме за догодина..........и т н.
Значи, сам извлечи си одговор за прашањето-Кој ја сноси одговорноста?

Сево ова го знам бидејки како вработен во јавно претпријатие добивав такви извештаи за хитни санации и ревитализации на инфраструктурни објекти кои ги стопанисуваше претпријатието. Кога ќе пратев писмо до надлежното министерство, одговорот е - НЕМА ПАРИ.
За сите објекти кои се во сопственост на РМ за поправки и одржување ЕДИНСТВЕНО и само надлежна е РМ - министерствата.
Значи кој да ја казни неа?

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 16:04
Navistina e tezok apsurdot koga vladata na R.M ke kaze deka nema pari za najnuzni infrastrukturni proekti koi se od ogromno znacenje i vitalnost za drzavata, a pari za razno razni proekti od tipot skopje 2014 i nekoi slicni gluposti ke najde pa makar pod drvo i pod kamen... Edinstveno nesto sanirano se patistata po koi pominuvaa konvoite na Nato vo 1999, i se ostana samo na toa...
Sepak mislam deka prirodata definitivno ja zapocna bitkata protiv covekot. Ova treba da se dopolnitelni signali za covekot da se osvesti i deka mozno e da se slucat pogolemi katastrofi...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 16:17
Па што ако има катастрофи од невремето? Нас власта ни создаде катастрофален стандард - еден ден јади, три пости само со вода - па никој ништо не превзема, па природната катастрофа може да е СПАС од бедниов, понижувачки опстанок во време на приучени новајлии.
Време е природата да го исчисти губрето од Македонија, оти нема кој.

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 17:00
Одрон на земјиште на регионалниот пат Охрид – Свети Наум
22.02.2010 - 14:02 | Македонија
Обилните врнежи од дожд и презаситеноста на почвата со вода, доведоа до одрон на земјиште на регионалниот пат Охрид – Свети Наум. Неколку тони земја и карпи се одронаа на коловозот непосредно над хотелите Метропол и Белви.


Екипи со механизација на „Македонија пат“ се на местото на одронот и ја санираат состојбата. Одронот предизвика мал застој и проблеми во одвивањето на сообраќајот. На терен се и екипи на Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи и на Локалниот кризен штаб.

Сител

Ова со одроните не е играчка...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 17:18
Originally posted by lilica lilica напиша:

Па што ако има катастрофи од невремето? Нас власта ни создаде катастрофален стандард - еден ден јади, три пости само со вода - па никој ништо не превзема, па природната катастрофа може да е СПАС од бедниов, понижувачки опстанок во време на приучени новајлии.
Време е природата да го исчисти губрето од Македонија, оти нема кој.
да......absolutly !!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:22
Пелагониското поле, со поплавени 10.000 хектари, ги покажа сите слабости на системот за одводнување, а поради штетите летово во Македонија ќе се појави огромен дефицит на житни култури.

A1

Значи не е само до природата...
Најспецифично е во Струмичкото поле каде одводните канали се затрупани од самите земјоделци....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:37
Вреќи со песок како превенција од излевање на Охридското езеро
22.02.2010 - 17:02 | Македонија
Насипи со вреќи песок ќе бидат поставени на охридското крајбрежје како превенција од евентуално излевање на водата од езерото.

A1

Шо знам...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:54
Сега слушам на вести на Сител дела прицините за слечиштето во Португалија е преголемата урбанизацијазбунетост Значи човечкиот - сите тие потреси, разчабавување на ткивото на земјината цврстина, го предивикал природниот фактор да си ја покаже моќта.За жал.
Така и кај нас. Не само што се виновни оваа туку и сите влади и политички моќници, до сега кој заборавија дека се што е градено не е на оној што изградил туку е на државата и дека се вложени народни пари за народно добро па имаат обврска да го одржуваат.
Ако можеа да се ригорозни за плукање на улица, за палење цигара на јавно место требаше да бидат уште поригорозни за она што го кажа Култузин- затнување на каналите. Од некоја си непромислена глава, од покажување надмоќ на некојси партиски активиста со градба, надградба/ доградба врз она кое покажа дека направи штета која ја плаќаат сите.
Страшно и страмно беше она партиско надмудрување кога треба да с епочне со заштита на охридскиот дел.
Зошто сега никој не вели дека грешат, кога почнаа со полнење вреќи со песок, со формирање заштитен појас (па евала нека биде за џабе-нека почне да се повлекува водата)
Отишле да го вратат во живот стариот пат РесенБитолаизненадување. Зошто го оставиле да пропаѓа (кој и да е виновникот)?
Некој некаде низ темите спомна дека МОРА некој да ги освести политичариве да почнат да бидат она за што се избрани- слуги на народот и на Македонија, а не владетели и џелати.
Никој повеќе не верува во приказни за мали деца, дека нема пари. Кога има за нивни прошетки низ светот во име на некои патувања за доброто на Македонија, з апроекти на кои само тие им го гледаат доброто ќе мора да најдат и пари и стручни лица (доста е со партиски кадри) кои ќе го чуваат целото општествено добро затоа нит е нивно, нит наше туку припаѓа на сите идни генерации на оваа земја.
Ја запустија бре златна земја од лакомост, од непромисленост, од нивни надмудрувања и натрпревари да покажат кој од које поголем патриот ама на збор, на дела слабо нешто палат.




-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:59
И нешто што ми пали нерви, излегоа на терен во костими, кондурчиња од кои боли глава ко да одеа во некој париски салон на чај или кафе.
Толку ли не научија основното правило, дека на такви терени се оди со гумени чизми, кабаници, па нека е бре и маска за пред народ, ама нека проличат дека се  навистина загрижени. Доста ни е од дотерани манекени.


-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 19:51

Охрид намерно е поплавен!

Бранко%20Геровски%20-%20Острилка..............
http://www.spic.com.mk/informacii/Ostrilka.html - Од авион се гледа дека Охрид овојпат е поплавен намерно, за да се
разнишаат позициите на градоначалникот. Како бре не ви е срам?!

С(т)рамота бре...него како...
Човеков е легенда...
Легенда бе...
П.С. Слики на цистерните со кои владата го полнеше Охридско...
накнадно ќе бидат објавени во Шпиц...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 20:07
повторно некој ја пропушта поентата на обвинувањето на власта и покрај тоа што мама објасни чекање

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 20:09
и господ кренал раце ............ од нас ......... газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 20:36

Насипи со вреќи од песок долж охридското крајбрежје

Нина Кепеска http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=120186#komentari - Коментари (0)   javascript:otvoriVideoPrilog%2810/izjava-talevski-22-02.wmv,%20120186%29">  
22.02.2010 17:33
 
 

Плажите во охридско се поплавени, платформите се под вода, потпорните зидови се искршени. Стотина метри во должина и два метри во ширина од патот во Пештани исчезнаа од високите бранови.

На потегот Струга-Охрид во најниските делови долж охридското крајбрежје надлежните служби ќе почнат да поставуваат насипи со вреќи од песок, со цел да се спречи излевање на водата.

„Во Пелагонискиот регион се бележи опаѓање на нивото на Црна река. Во утринските часови поточно во 8 часот изутрината, забележано е опаѓање на Црна река и нивото изнесува 3, 72 метри.

- Водостојот на Охридското езеро во однос на вчерашниот ден, стагнира. Водостојот на реките од сливното подрачје во овој регион е во благ пораст, но генерално состојбата во моментов се оценува како стабилна.

- Инаку во општина Вевчани, продолжува и денес расчистувањето на одронот на земјиштето“, изјави Мишко Талевски, портпарол на Центарот за управување со кризи.



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 20:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

И нешто што ми пали нерви, излегоа на терен во костими, кондурчиња од кои боли глава ко да одеа во некој париски салон на чај или кафе.Толку ли не научија основното правило, дека на такви терени се оди со гумени чизми, кабаници, па нека е бре и маска за пред народ, ама нека проличат дека се  навистина загрижени. Доста ни е од дотерани манекени.



Бидис среќна што воопшто излегоа, после оваа (Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески од Скопје изјави дека по подобрување на временските прилики ќе се замине на терен.) изјава јас мислев дека до лето ќе чекат за да излезат на терен , нели додека не се пправат условите...

Што се однесува до Португалија и тие несе ништо подобри од нас, иста песна...Да се биде во Еу не значи по автоматизам дека си напреден и среден имаме два добри примери на исток...и северо исток...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 21:10
Отсечени села и поплавени училишта во Пласница
Дарко Штаргоски     Коментари (0)    


22.02.2010 15:03



За месец, месец и половина втора катастрофална поплава во Општина Пласница. Патиштата се блокирани, училиштата се под вода, а поплавени биле и над 100 хектари обработливи површини.

Градоначалникот Исмаил Јаоски обвини дека и по втор пат Владата воопшто не реагира. Над 4.000 жителите на селото Пласница се уште се отсечени од остатокот на Општината, бидејќи мостот кој тогаш се урна се уште не е саниран, а не е изграден ниту друг алтернативен пат, жителите не можат да се снабдат со основните намирници.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=120179


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:19
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Охрид намерно е поплавен!

Бранко%20Геровски%20-%20Острилка..............
http://www.spic.com.mk/informacii/Ostrilka.html - Од авион се гледа дека Охрид овојпат е поплавен намерно, за да се
разнишаат позициите на градоначалникот. Како бре не ви е срам?!

С(т)рамота бре...него како...
Човеков е легенда...
Легенда бе...
П.С. Слики на цистерните со кои владата го полнеше Охридско...
накнадно ќе бидат објавени во Шпиц...
.да...i jas toa go vikam!....ne e voopshto prirodna rabotata,изненадување....se si mislam deka ohridjani  navecher( za da ne platat kazna) se praznat ,....masovno....vo ezeroto!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:36
Gero mozeme  da go napagjame za nekoi negovi zabeguvanjana  i Donkihotsko odnesuvanje ama vo ovoj napis nema nisto sporno. Fakt e deka gradonacalnikot alarmirashe a drugite izjavuvaa deka situacijata ne e alarmantna za sega po kritikite na javnosta da izlezat na teren i da se fatat za rabota. Nejse, ne e ni vazno koj ima zaslugi vazno e deka se razbudija deka se fatija za rabota. Konecno razbra site deka na Ohrid mu treba zashtita. Fala bogu.

-------------


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:40
Izdavam stan vo Skopje..Na povisoko..vazi za Ohrigani

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Gero mozeme  da go napagjame za nekoi negovi zabeguvanjana  i Donkihotsko odnesuvanje ama vo ovoj napis nema nisto sporno. Fakt e deka gradonacalnikot alarmirashe a drugite izjavuvaa deka situacijata ne e alarmantna za sega po kritikite na javnosta da izlezat na teren i da se fatat za rabota. Nejse, ne e ni vazno koj ima zaslugi vazno e deka se razbudija deka se fatija za rabota. Konecno razbra site deka na Ohrid mu treba zashtita. Fala bogu.


Ова е една од најголемите критики кои би ги упатил кон владата е токму тоа.Навистина без разлика кој градоначалник од која партија е, едноставно треба да соработуват со локалната власт, ова се покажува како кобно во случајот со Охрид...И на крај до толку ли неможат да ги надминат плитичките интереси барем кога е во прашање борбата против елементарните непогоди...



Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 00:54
Негрижа ја лизна земјава



Не се мајката природа и глобалното затоплување виновни за одроните, свлечиштата и за поплавите, туку државата, сметаат експерти

Овие два дена се критични поради најавените нови врнежи од дожд и снег, кои може да предизвикаат нови поплави, одрони на патиштата и свлечишта на почвата, тврдат познавачите. Во Македонија повеќе пати се регистрирани вакви одрони и свлечишта, но никогаш досега не биле во толкави размери и истовремено. Дали причините за ваквите појави лежат само во мајката природа, односно се последица на глобалното затоплување или голем дел од вината, сепак, паѓа на товар на човечкиот фактор?

За Веселин Стојановски од Управата за хидрометеролошки работи, причините не треба да се бараат во глобалното затоплување, туку во човечкиот фактор.

- Нема драстични промени во температурата, таа се движи во рамките на просечната, но затоплувањето можеби дојде десетина дена порано од очекуваното. И самите информации од поплавените подрачја говорат дека, сепак, се работи за неисчистени канали или обраснати речни корита, поради што е спречен протокот на водата па таа се излева - изјави Стојановски.

Неофицијално, експерти што сакаат да останат анонимни, сите случувања сакаат да ги анализираат одделно. Според нив, свлечиштето на магистралниот пат Битола-Ресен се појавило поради пропусти во изградбата на патот. Тие сметаат дека и покрај тоа што на истото место и претходно се појавувале свлечишта, не биле преземени мерки за негово отстранување и соодветно тампонирање. На правец Маврово-Дебар и порано биле забележани лавини во овој период од годината. Но, за жал, досега никој не размислувал неколкуте кризни точки да бидат санирани уште во горната зона на патот што подразбира изградба на неколку каскади со потпорни ѕидови на здрава подлога. За последните случувања на автопатот Скопје-Велес каде што имаше одрон на патот, проблемот е недостигот од заштитна обложна мрежа за одлагање на косините. Иако ЈП „Македонијапат“ има обврска да поставува по 20.000 квадратни метри годишно, прашање е дали тоа го прави со оглед на нејзината лоша финансиска состојба. Недостигаат и анкери со бетон што треба да ги спречат нестабилните камени маси да се одронат.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6DA6D522490147479C5253E2F1C759F3


Во голем дел се согласувам со експертите но се прашувам зошто секогаш имаме експерти кога нешто ќе се сруши, кај се кога треба нешто да се изгради или да се превземат превентивни мерки...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 10:16
...nie sekogas se dvizime do maksimalno dozvolenoto nivo,potoa nekoj drug ni e kriv.
...eden santimetar pogore ili podole ne vrsi rabota na 250 metri.
...sto se slucuva od drugata strana na ezeroto?zosto nikoja televizija ne dade snimki na bregot od taa strana,ili ova e kup so pesok pa samo na ednata moze da se razlee?
...mesame politika vo sekoj pogled,bile i ke bidat branosuvani vodite vo ezeroto.
...mostovite od karton normalno ke bidat sruseni,po onaa poznatata..Vlado ,dizi most!!!.голема%20насмевка
 
....kanalite se polni so sporeti i frizideri,sisinja i kutii..ma svasta ima,pa normalno e deka ke se izlee rekata.
..i za se ova,normalno kriva e ovaa vlada,ne zatoa deka ne se zalozila za nekoj problem da se resi,tuku ,po moe -zaradi toa sto znaela deka vo poslednive 20 godini sekoj se zaebava so se na svoj nacin ,a taa se nafati taa zaebancija da ja ispravi..
znaese sto ja ocekuva ,taka da sega neka ne se vadi na faktot deka problemite se stari....RESETE GI.


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 11:28
Професорите од Градежен факултет во Софија, раскажуваат за искуствата од областа која не тресе деновиве......Тие постојано прават увид на сите објекти со кои располага државата (мостови, брани,регулирани речни корита,згради на администрација,воени објекти и сл.), па на основа на нивните согледувања од теренот се прави извештај и се доставува до владата, која ВЕДНАШ без повторна консултација или проверка одобрува средства и се што е препорачано да се санира, ревитализира, да се направи ремонт и сл. се завршува.
Кај нас ако професорите не се членови на владеачката партија се прогласуваат за ДЕЖАВЕН НЕПРИЈАТЕЛ зошто си ја вршеле својата должност како стручни лица, а камо ли да се постапи по нивна препорака за санација, чистење на одводен канал или сл. А оние стручни лица - професори - членови на владеачкото мнозинство никогаш не бараат такви зафати, затоа што ги нема во програмата од 100 ЧЕКОРИ.

Зошто во струмичко не е излеан најголемиот одводен канал во републиката -Моноспитовски канал - долг 14.100 м ?

Затоа што З.З. го исчисти кога имаше извештај од водостопанското претпријатие дека го загрозува полето, и сега тој функционира.Одвои средства предвидени за друга намена и направи вистински потег.
Ако не беше така, Струмица денес ќе беше Венеција! Има делови кои по обилен дожд се залеваат ама има истек и набргу се сушат таквите површини.

Се разбира оваа е вон програмата 100 чекори, и не е за споменување............... ....... ...... .......

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 11:35
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Gero mozeme  da go napagjame za nekoi negovi zabeguvanjana  i Donkihotsko odnesuvanje ama vo ovoj napis nema nisto sporno. Fakt e deka gradonacalnikot alarmirashe a drugite izjavuvaa deka situacijata ne e alarmantna za sega po kritikite na javnosta da izlezat na teren i da se fatat za rabota. Nejse, ne e ni vazno koj ima zaslugi vazno e deka se razbudija deka se fatija za rabota. Konecno razbra site deka na Ohrid mu treba zashtita. Fala bogu.


Ова е една од најголемите критики кои би ги упатил кон владата е токму тоа.Навистина без разлика кој градоначалник од која партија е, едноставно треба да соработуват со локалната власт, ова се покажува како кобно во случајот со Охрид...И на крај до толку ли неможат да ги надминат плитичките интереси барем кога е во прашање борбата против елементарните непогоди...




Несоработката е нашето секојденвие, наша реалност и стварност и ..............се што е надвор од преродбата е комуњарско.
Егоизмот на шака луге во власта не доведува години наназад кога беше потребно цел ден да се патува од Гевгелија до Струмица - се разбира поради непроодни и стари (лоши) патишта. Денес со одрониве , да ти е страв да тргнрш на пат!!!! ..... .......... ......

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 11:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Fakt e deka gradonacalnikot alarmirashe a drugite izjavuvaa deka situacijata ne e alarmantna za sega po kritikite na javnosta da izlezat na teren i da se fatat za rabota.
 
Факт е истотака..дека истиов градоначелник си купи НОВ автомобил со народни пари..во екот кога многу фирми тамо едвам крпеа крај сокрај..
Аха..и за време со случката секако немила..со бродот кој потона во езерото..никао и никој не можеше овега да го добие ..за најобично интервју??
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 11:45
Еве како известуват нашите медиуми:

Охридското езеро и натаму расте


Поради постојаните врнежи од дожд, што не престанува во Охрид, нивото на езерото и натаму расте. Денес водостојот што е за еден сантиметар повисок од вчера, се искачи на 74 сантиметри над нултата или 16 сантиметри над максимално дозволената точка.

А1


Нивото на Охридското езеро денеска непроменето

Нивото на Охридското Езеро според денешното утринско мерење е непроменета во однос на вчерашниот ден, информира Центарот за управување со кризи.

Сител


За Сител не расте за А1 расте, ништо не е нормално во нашата држава ни...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 12:24
...neka ne ja koristat makar i najmala covecka sudbina za da se kritikuva vlasta pa makar taa bila i segasnava.
so prirodata nema igracka,a golem udel ima covekot vo nasokata vo koja taa se menuva .
"covekot" e najgolem vinovnik...
 
 p.s.ni na kraj na pamet ne mi e da se potsetam sto bi storil B.C. vo ovaa situacija.
skraja da e...pu..pu..


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 13:28
Луѓето имаат уши и слушаат, а фала богу имаат и роднини, пријатели па контактираат и се информирани до каде е ситуацијата и како им е . Срамот е на оној кој лажно информира.
Уделот на овие кои се денеска опозиција не сакам да го спомнувам затоа што токму за она што е констатирано дека не направиле нешто за подобро (или што би рекол некој-направиле лошо) се казнети на избори. Сегашниве не смеат да си дозволат да го повторат истото. Ним народот им веруваше и им даде доверба да ја исправат грешката на првите.
Нема голема филозофија, само треба да си повикаат стручни лица, да излезат на терен и да преминат на реализација на плановите за заштита. На прес конференции проблемите не се решаваат туку на терен, онаму кад енародот се дави ви вода.


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:20
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Луѓето имаат уши и слушаат, а фала богу имаат и роднини, пријатели па контактираат и се информирани до каде е ситуацијата и како им е . Срамот е на оној кој лажно информира.
Уделот на овие кои се денеска опозиција не сакам да го спомнувам затоа што токму за она што е констатирано дека не направиле нешто за подобро (или што би рекол некој-направиле лошо) се казнети на избори. Сегашниве не смеат да си дозволат да го повторат истото. Ним народот им веруваше и им даде доверба да ја исправат грешката на првите.
Нема голема филозофија, само треба да си повикаат стручни лица, да излезат на терен и да преминат на реализација на плановите за заштита. На прес конференции проблемите не се решаваат туку на терен, онаму кад енародот се дави ви вода.
 
 
 
...ti mammad si pomlada i ne pametis koga go isusija katlanovskoto ezero ili bara kako sakas kazete ja..
dotogas ne se ziveese od voda,od komarci ,od poplava,narodot placese i kukase ...koga go reguliraa Vardar,vodata ja snema,barata se izgubi no i vodite od okolnite podracja..presusija bunarite ..nastapi susa.pocnaa da placat po vodata..
sakam da kazam ,na ovoj narod ne moze kraj da mu se najde,ako ima nekoj eden pamet za leto ,drug za zimo..vo red,ama vaka toplo-ladno ..ne ja biva.
koj kade stigna napravi kuka,zatrupa kanali ,otpad frli vo reka...hacienda napravi, ako ne na samiot breg, togas ja svlece pola planina i sega place za poplava ..odron i ne znam sto..
poplava vo Pestani po podrumite...!a nikoj ne kazuva nitu A1 prasuva po koja logika ili tehnologija ili nacrt plan se izgradeni tie kuki!
 
sto ne se prca,ne se kozi..rekol narodot,taka da ova sto se slucuva e star problem i nekoj go predvidil samo ne sakal da poveruva deka ke se sluci..
kako i da e,ke pukne prolet i ke se povlece vodata....намигнување
 
p.s.bidete spokojni,Vladata so vnimanie gi sledi slucuvanjata vo zagrozenite podracja.
среќа
 


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:23

Охридското езеро и натаму расте

Нина Кепеска http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120208#komentari - Коментари (1)   javascript:otvoriVideoPrilog%2810/nina-poplava-23-02.wmv,%20120208%29">  
23.02.2010 11:30
 
 

Поради постојаните врнежи од дожд, што не престанува во Охрид, нивото на езерото и натаму расте. Денес водостојот што е за еден сантиметар повисок од вчера, се искачи на 74 сантиметри над нултата или 16 сантиметри над максимално дозволената точка.

Езерото засега е мирно, но тоа не ги успокојува жителите на крајбрежјето, каде веќе ги нема плажите, чии мостови и платформи се потонати, а објектите урнати.

Во Пештани ноќеска и денес, екипи на Дирекцијата за заштина и спасување постојано поставуваат вреќи со песок, правејќи насип за заштита на најкритичните места на брегот посебно на отсечениот дел од патот Охрид - Свети Наум на влезот од ова туристичко село, што е доста погодено од невремето.

Откако под ударот на силните бранови и надојдената вода исчезна дел од регионалниот пат, по кој се одвива сообраќајот на целото источно крајбрежје кон граничниот премин со Албанија, жителите на Пештани, исплашени за нивната безбедност, синоќа цела ноќ дежурале во екипи низ селото, за да интервенираат доколку настанат нови проблеми.

Тие најавија формирање на кризен штаб за делување и санирање на штетите, што посебно се забележителни во подрумите, гаражите и приземните делови на куќите, каде водата од подземната влага повторно нарасна за неколку сантиметри од дождот.

Охриѓани кои стравуваат од налет на нови јужни ветришта, што се посебно разорни од правецот на Струшко Калишта, сега се плашат и од зголемената температура што ќе го стопи снегот и ќе го наполни езерото, поради што упатените велат дека неприликите со езерото можеби допрва доаѓаат.

ме интересира што стана со ПЕЈОНСКИТЕ населби на паско паторот кај градиште за кои се фрлени куп пари и поради кои автокампот скоро и да остана без плажа газење%20од%20смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:36
ме интересира што стана со ПЕЈОНСКИТЕ населби на паско паторот кај градиште за кои се фрлени куп пари и поради кои автокампот скоро и да остана без плажа...
 
 
...ke se preselat na Plaosnik.tuka voda nema da go fati..
samo odron nekoj ako se pojavi,normalno ,za nasi uslovi ..od nikade.


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:41
Originally posted by zagor zagor напиша:

ме интересира што стана со ПЕЈОНСКИТЕ населби на паско паторот кај градиште за кои се фрлени куп пари и поради кои автокампот скоро и да остана без плажа...
 
 
...ke se preselat na Plaosnik.tuka voda nema da go fati..
samo odron nekoj ako se pojavi,normalno ,za nasi uslovi ..od nikade.
 
 
едно е сигурно ако ги преместат ........... од пожар нема да имаат гајле ......... ќе бидат ЖИВА ВОДА голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:47
...a zatoa moze ovie spomenicite vo skopje gi stavaat na "postolje"..da ne r"gosaat...газење%20од%20смеење
ma sve si ibalo majkata,tuku nema kade..

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:49
сакаш да кажеш дека и знамињата ги редат толку високо за да не р’ ѓосаат збунетост збунетост збунетост

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:52
...ne,za da ne gi palat!
piromani edni...


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 15:53

све станале Икбе паликуќи тага



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:42
Канал 5: Во Македонија се можни нови големи свлачишта, предупредуваат научниците 
  

Во Македонија има услови за ерозивни процеси и за свлачишта, предаде македонската телевизија Канал 5. Високата влажност на почвата, порестата нестабилна маса и човечкиот фактор, се главните причини за свлачиштата во Македонија. Кај тоа во блиската иднина свличане на земни маси ќе има не само во западниот дел на земјата, но и во источниот. "Районът околу Дебар, Охрид е критичен. Во Источна Македонија критичен е Делчевско-Беровскиот регион, цели села може да бидат затрупани ", вели Ивица Милевски од Институтот за географија. Научниците истакнуваат дека особено треба да се внимава при изградба на патишта, бидејќи во иднина природата ќе станува се безмилосно. 
 
 
Се надевам да нема ништо лошо су Куманово пошто се повеќе почнувам да  се загрижувам за Маја тага


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 20:12
Deneska ja gledav reprizata od emisijana so onie glavushine odgovorni za zashtita na Makedonija od elementarni nepogodi. Se zakaraa onaka profesorski koj pomalku/poveke napravil da ne dojde do vakvi nesakani pojavi.
Novinarot go prasuva Makraduli zoshto dodeka tie bile na vlast ne gi iscistile kanalite a toj ko slep za stap se fatil za slikanjeto na premierot. Demek tie cistele ama ne s ereklamirale. Pa potoa Pande Lazareski kazuva kako tie cistat, sreduvaat.I na kraj gradonacalnik od nekoja poplavena opstina kazuva deka za mestoto kade se naditruvaat nema  kanalit.  Se krstev so leva raka, gospod grev da ne mi pisi. Od tolku zagrizenost za gragjanite mozea barem da se informiraat kade cistele i shto cistele.изненадување


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 10:15
вчера нешто пред полноќ е фатив изјавата на министерот миле во врска со поплавите и многу ме смири кога изјави дека водата во езерото е стабилна ........... охридското езеро , нормално ...... затоа Охриѓани и Охриѓанки , донт паник .............. да

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: laura.skopje
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 10:23
sega za poplavite i odronite e vinovna politikata, bog da cuva! i gospod bil od vmro

-------------
http://mikrobloger.com/laura - http://mikrobloger.com/laura


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 12:50
Originally posted by laura.skopje laura.skopje напиша:

sega za poplavite i odronite e vinovna politikata, bog da cuva! i gospod bil od vmro

Е тука има голема грешка во констатацијата бидејки очигледно е дека како да е од ’’комуњарите’’ . Некако тргна против владеачките структури па таман тие ке се пофалат дека нешто сработија, господ веднаш ги демантира.
 Сликање пред багери за чистење канали- туп поплави и излевање на ’’исчистените канали’’
- стабилно езерото- туп поплавени куќи, однесени мостови, патишта.
Очигледно е дека тука мати нешто лицето БЦ во коалиција со господ или пак и на господ му дојде преку глава од трошење пари за градење начичкани верски објекти а народ нема леб да јаде. изненадување


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 14:48
Originally posted by laura.skopje laura.skopje напиша:

sega za poplavite i odronite e vinovna politikata, bog da cuva! i gospod bil od vmro
кај ја виде кратеницата ВМРО во оваа дискусија?
однапред извинување ако сум ја пропуштил

многу очигледно е како некој ги превртува зборовите на другите!


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 17:07
Охридскиот градоначалник бара помош од Бугарија
24.02.2010 - 16:02 | Македонија
Охридскиот градоначалник Алекандар Петрески во интервју за бугарската агенција “Фокус” најави дека за состојбата со Oхридското езеро ќе бара помош од бугарскиот генерал Бојко Борисов поради тоа што од централната власт не добива никаква помош.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ohridskiot-gradonachalnik-bara-pomosh-od-bugarija

Не се нормални навистина...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 17:18
а што да не бара помош кога тој што треба да му помогне не сака да слушне збунетост ....... а што се однесува до бугарите , мислам дека ако е потребно со кофи ќе го празнат езероно само да можат да помогнат .........газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 17:25
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Охридскиот градоначалник бара помош од Бугарија
24.02.2010 - 16:02 | Македонија
Охридскиот градоначалник Алекандар Петрески во интервју за бугарската агенција “Фокус” најави дека за состојбата со Oхридското езеро ќе бара помош од бугарскиот генерал Бојко Борисов поради тоа што од централната власт не добива никаква помош.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ohridskiot-gradonachalnik-bara-pomosh-od-bugarija

Не се нормални навистина...
 
 
A zosto de ne se normalni? Jas ziveam vo Ohrid,ela da vidis kako e sostojbata ovde,,,koga drzavata ne saka da pomaga zaradi partiski  pricini togas normalno deka gradonacalnikot ke bara pomos od Bugarija,pa mozebi i od drugi zemji.. Ova e sramota za cela drzava,,opstinata da pobara pomos od drugi drzavi,samo zatoa sto gradonacalnikot na Ohrid bil sdsmovec.. Ova e golem sram za vladata


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 17:41
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Охридскиот градоначалник бара помош од Бугарија
24.02.2010 - 16:02 | Македонија
Охридскиот градоначалник Алекандар Петрески во интервју за бугарската агенција “Фокус” најави дека за состојбата со Oхридското езеро ќе бара помош од бугарскиот генерал Бојко Борисов поради тоа што од централната власт не добива никаква помош.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ohridskiot-gradonachalnik-bara-pomosh-od-bugarija

Не се нормални навистина...
 
 
A zosto de ne se normalni? Jas ziveam vo Ohrid,ela da vidis kako e sostojbata ovde,,,koga drzavata ne saka da pomaga zaradi partiski  pricini togas normalno deka gradonacalnikot ke bara pomos od Bugarija,pa mozebi i od drugi zemji.. Ova e sramota za cela drzava,,opstinata da pobara pomos od drugi drzavi,samo zatoa sto gradonacalnikot na Ohrid bil sdsmovec.. Ova e golem sram za vladata
 
 
тако је губитник


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 17:55
4.igor од skopje на 24.02.2010 во 15:20 напиша:
Pogolema glupost ne mozel da napravi....da bara pomos od Bugarija,katastrofa,pod hitno da se smeni ovoj covek gi srami i Ohrigani i Makedonija!
sram sram golem sramзадоволство

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 18:16
katastorofa!тага....a, da ne ne udril,...nibiru...porano?изненадувањезбунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:18
Бугарија на помош!!!
 
Најуспешниот градоначалник на сите времиња!
 
со овие клипови човек ќе ја спаси државата. не знам кај му се виде дека реките течеле “на горе“ а се чудам зашто нема некој нов клип од “бисерите“ што се случија деновиве...
 
http://www.youtube.com/watch?v=KystS_ezq44 - http://www.youtube.com/watch?v=KystS_ezq44
 
http://www.youtube.com/watch?v=HnsV6DpMWts - http://www.youtube.com/watch?v=HnsV6DpMWts
 
http://www.youtube.com/watch?v=Bavmd0jPKUo - http://www.youtube.com/watch?v=Bavmd0jPKUo
 
http://www.youtube.com/watch?v=7b5WmQolDsg - http://www.youtube.com/watch?v=7b5WmQolDsg
 
http://www.youtube.com/watch?v=EIQUyLGe828&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=EIQUyLGe828&feature=related


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:24

подобро да бара и добие помош од бугарија отколку да чека господ да му се смилува .......... зошто ако чека од овдешниот “ господ “ , тешко дека ќе добие ........... зафатен е со пресметување на профитот  ( и трљање раце поради зголемениот водостај )  од трговијата на берза со струјата која ќе им ја продаде на албанија и грција голема%20насмевка 



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:31
Маршале... интересно е како некој плаче кога бизнисот не му иде...
а што го “продаде градов на ш.... и сака да го направи како Струга„ тоа е друга тема...
 
Сега Грујо му е крив за поплавите и за тоа што се сруши “кич“ мостот на Велија Рамковски... - па мост не се прави со две штици и за приватни потреби... Затоа Господ гледа...
Абрее све да се рушиии.... од нив ништо не сакаме!!!!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:32
Apsolutno se soglasuvam so poslednata recenica od postot na Tetratka! губитник

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:33

А јас си мислев дека само ЉуБчо бил бугарофил...намигнување и кога он е во прашање - Бугарија е најлошата држава, а кога тоа го прават бугарофили комуњари се тоа е во ред...

Бучко... каде си... те повикува макја Бугари... дојди во Охрид сите да не спасиш...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:34
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Маршале... интересно е како некој плаче кога бизнисот не му иде...
а што го “продаде градов на ш.... и сака да го направи како Струга„ тоа е друга тема...
 
Сега Грујо му е крив за поплавите и за тоа што се сруши “кич“ мостот на Велија Рамковски... - па мост не се прави со две штици и за приватни потреби... Затоа Господ гледа...
Абрее све да се рушиии.... од нив ништо не сакаме!!!!!!
 
 
а бе , во право си .......... ама велија барем нешто направи за разлика од оние кои охрид го чувствуваат за свој а со прст не мрдаат за него ..... па наместо да сторат нешто за Охрид кого го рекламираат и промовираат за туристичка дестинација , ќе прават глупости по скопјено .....................


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:38
да не беше Велија - ќе немавме “мост на ХОРОСКОПИТЕ“....газење%20од%20смеење

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:41
да .......... и не туку се смеј да не ви донесе ОНОЈ некоја ГОНДОЛА па да го промовира Охрид за Венеција на балканот ......... како му тргнало со уметноста , не е ништо чудно ............ газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 19:42
More sto e za pravo mi se ostvari zelbata tamu голема%20насмевкатрепкање

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 21:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Охридскиот градоначалник бара помош од Бугарија
24.02.2010 - 16:02 | Македонија
Охридскиот градоначалник Алекандар Петрески во интервју за бугарската агенција “Фокус” најави дека за состојбата со Oхридското езеро ќе бара помош од бугарскиот генерал Бојко Борисов поради тоа што од централната власт не добива никаква помош.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ohridskiot-gradonachalnik-bara-pomosh-od-bugarija

Не се нормални навистина...

А кога ќе се сетам изборите ги доби САМО заради тоа што на  противкандидатот му импутираа бугарштина.збунетост
Мала ли е Македонија, малку ли народ има во оваа земја спремни да помогнат?!збунетост
До каде ке се оди со небулози?


-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 21:39
ќе не издави водава,ќе не затрупаат карпите а  тие упорно тераат политики...бог да чува...а сите глумат сериозни политичари загрижени за народот ...

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 21:58
Ја листам книгата од прорекувањата на  пророчицата Ванѓа и една реченица некако ми остана во сеќавање- Ја минираат планината за да најдат злато и со тоа го менуваат токот на водата. Водата се враќа назад во земјата. Не знаат лакомците дека потоа ке плаќаат со злато за вода, ама нема да ја најдат!
Така и нашиве. Копаа, раскопуваа, ги ситнеа планините, кој кај ке му текнеше отвораше патишта, потопуваше места, градеа езера. Сега земјата сама се отвора, водите поплавуваат.
Се размрда, тешко се сопира.тага


-------------


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 08:41
На Охрид можеме сите ние - граѓани на РМ - со доброволна работа и пари да му помогнеме, ама НЕ СМЕЕМЕ. Езерото е на РМ, а во приватниот имот не се чачка.
Значи, Градоначалникот освен помош од ЕУ, неможе ништо да побара ( Бугарија сега е ЕУ, не е како порано само РБ).
Се сомневам дека некој од ЕУ ќе мрдне со прст, освен што ќе се јавува по телефон до нашиот премиер и ќе добива инфомации дека е се под контрола.
Само владата СМЕЕ да донесе механизација и војска за да е на готовс во случај на потреба од евакуација. Инаку сметам дека сите што си гледаат сеир од случувањата, како и што се сладат од потезите на власта (тоталната инертност за случувањата)се само луге кои се ограничени во своите погледи и се слабо информирани за функциите на институциите и случувањата во државата.

Слично со - Министерот за образование не знаел дека компјутерите се само за забава, а секој родител знае од кажување на своето дете што се случува со компјутерите.И Министерот пак не верув ана родителите!!!!!....


-------------
Кој бара ќе најде.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk