Испечати | Затвори го прозорот

Непознати зборови...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21795
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 08:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Непознати зборови...
Постирано од: brza
Наслов: Непознати зборови...
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 19:15
ima mnogu zborchinja ,bez razlika chii se, za koishto nekoj voopshto ne chul , pa i nema pojma shto znachat,....e, pa, na koj ne mu e jasen nekoj zbor,..neka pobara ,..nekoj da mu objasni.


na primer,..

shto zanchi zborot brav?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert EinsteinКоментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 19:18
brav......oven predvodnik!.

..valjda vo srpskiot ...ili hrvatskiot.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 21:15
Ај ќе ве молам...
Што значи...
Дизторзира?
Сварно незнам.црвенеење


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 13:45
Дисторзира - се искривува, се отклонува, се накривува, се извиткува...

(distort, distortion)


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 21:44
narushuvanje

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 00:35
што значи глаголот авоцира?
-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 01:54
Латински avocare - отповикува, бара нешто да се прати


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 14:40
veruvam deka zabeganiov misli na ona,...avocira spomeni....shto ima smisol tvoeto...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:37
Авоцира значи тоа што го напишав и се однесува на документи, акти списи...

Евоцира е различно (латински - evocare) и се однесува на повикување спомени, сеќавања на нешто или некој...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:43
Originally posted by brza brza напиша:

brav......oven predvodnik!.

..valjda vo srpskiot ...ili hrvatskiot.
 
Зборот Брав, за овен многу често се има користено и во Македонската литература особено во оние народните приказни за Крале Марко, Итар Пејо и сл. така да не мора задолжително да значи дека е од српско или хрватско говорно потеклосреќа


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 16:18
aha,...e toa ne go znaev !изненадување...даfala!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 23:50
Звукар-Учител(во основно училиште)
Подлеск-темјанушка
Харич-туѓина
Обезгрижение(збор образуван,изгледа од Прличева по углед на) рус обеззаботиb(букв.обезгрижува).

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 23:56
ненавист - омраза
фодуллук - гордост, надменост

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 00:06
prvpat slusham!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 00:35
Originally posted by brza brza напиша:

prvpat slusham!изненадување

kako i za mojot zbor sto prv pat slusna


lindram-umilkuvam

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 00:37
да!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 16:36
колонијал???...мислам дека е нешо ко продавница...ама подетално ако ќе можит. =)

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 22:07
Originally posted by Џо Џо напиша:

колонијал???...мислам дека е нешо ко продавница...ама подетално ако ќе можит. =)
колонијал ти претставува продавница со мешани продавници,сваќаш?

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 13.Март.2010 во 14:48
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

колонијал???...мислам дека е нешо ко продавница...ама подетално ако ќе можит. =)
колонијал ти претставува продавница со мешани продавници,сваќаш?


Let it be..

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Март.2010 во 15:14
што е: дамар збунетост

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 20:12
Што значи точно мимикриа?

Не мислам на членката. голема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 14.Март.2010 во 20:22
Мимикрија т.е мимикрирање е способност на некои животни и растенија да се прилагодуваат во условите кои живеат за да опстојат и да се одбранат од непријателите.
-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 16:48
мрести ???

-------------
LD Pistolero a.k.a Demolero


Постирано од: емил
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 17:02
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

што е: дамар збунетост
 
 
Дамар е тоа подебелото месо во свинското или телешкото шкембе.Нели знаеш како шкембето е рошаво и во средината има една долга подебела ивица.Е таа ивица е дамар.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 21:35
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

мрести ???
taka se vika koga ribite se ,..onaduvaat!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Jovan.74
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 23:57
хаха

-------------
LD Pistolero a.k.a Demolero


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 00:00
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

што е: дамар збунетост
 
 
Дамар е тоа подебелото месо во свинското или телешкото шкембе.Нели знаеш како шкембето е рошаво и во средината има една долга подебела ивица.Е таа ивица е дамар.


Емил, кај нас мислам дека тоа означува и некој немир, душевен немир ама поврзан со позитивни чувства.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 00:25
Damar znaci veni(krvni sadovi) od turski...Bez celata misla vo koja e upotreben ne moze da se znae na sto se misli...
Inaku ima i grad vo Kanzas - Damar...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Март.2010 во 15:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

што е: дамар збунетост
 
 
Дамар е тоа подебелото месо во свинското или телешкото шкембе.Нели знаеш како шкембето е рошаво и во средината има една долга подебела ивица.Е таа ивица е дамар.


Емил, кај нас мислам дека тоа означува и некој немир, душевен немир ама поврзан со позитивни чувства.

 
Мислам дека најточно објаснување даде maria_magdalena,дамар е некој вид чувство,бран на емоции.....овој збор го среќавам во некои творби на нашите поети,ете има наслов на една песна Скриен Дамар и во никој случај неможе дамарот да се поврзе со вена.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: orlov
Датум на внесување: 05.Април.2010 во 21:47
да Tochno. Taka e.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: russia
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 01:40
...


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 21:33
парафилија (paraphilia)?


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 21:57
изненадување.... хи,%20хи...

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 03:15
Смејте си се хи,%20хи... јас си се брукам ваму. изненадувањеплазење


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 14:45
непендек...или непендлак..
Некој ме нарече така на некоја тема...=/
шо значит?


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 15:04
i mene bash me interesira!....a, shto ne go prashahs toj shto te,...narekol taka?изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 13:54
   Utre nov den, nova nafaka...
 
 
  ... nafaka...  не%20знам
 
 


-------------


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 19:31
Originally posted by brza brza напиша:

i mene bash me interesira!....a, shto ne go prashahs toj shto te,...narekol taka?изненадување


заборавив кој беше ...
мислам дека Anarchy беше...ама не се сеќавам...=/


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: panter123
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 04:29
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

парафилија (paraphilia)?

zborot parafilija najcesto se koristi upotrebuva za nekoi pojavi vo seksot koga se misli na razni perverzii izopacenosti kako pedofilija, nekrofilija, zoofilija i dr.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 18:50
аутфит = облека
мејкап = шминка

(инспирирано од едно интервју на телевизија)


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 19:06
trendseterka  .. toa da ti bila nova profesija смеење

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 19:09
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

   Utre nov den, nova nafaka...
 
 
  ... nafaka...  не%20знам
 
 
 
 
касмет ,среќа


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 21:42
karakondjulaизненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 21.Јули.2010 во 21:45
Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадувањеНа ова мислиш....

Караконџула је назив за ноћног демона у народном веровању у Бугарској, Македонији и јужној Србији. Караконџуле су искључиво женски демони са ликом старице са великим ноктима и гвозденим зубима и (веома често) са роговима.

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Караконџула - WoooW

ај да едитирам...ќе ми речат на српски сум постирала

превод...
Караконџула е име за ноќните демоните по верувањето на луѓето во Бугарија, Македонија и јужна Србија. Караконџулите се исклучиво женски демони со ликот на стара жена со големи нокти и железни заби и (многу често) со рогови. ....каков - таков..превод е

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 09:04
ќирфија

 што беше тоа?збунетост


-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 12:20
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

ќирфија што беше тоа?збунетост

шајка?
клинец?
..најверојатно

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 19:11
...  Непознати за мене ...но за  Струмичани .. ..да .... ... голема%20насмевка
 
Ава - воздух
Аз`р - готово,спремно
Ајанасана - бре мајката!
Ајг’р - нескопен коњ
Ајљак - без обврски, задолженија
Ајмана - слободен
Ајнаџии - мрзливец,турцизам го употребуват бежанците, а се употребува за оние кои ништо не работат.
Алајка - слугинка
Ала франга - според француски образец
Албабани - се употребува за изразување на некаков вид лакомост
Алтобус- реиз - автобус
Ам’лк - амалска работа
Ам’салак - расипан (човек)
Ангаже - прошетка под рака
Антарии - кошула
Анџ’к - имено, штотуку
Апсаздан - одненадеж
Аргаванљии - виолетова боја
Аресе - бендисува, допадливо
Арл’к - отвор, дупка од механичко потекло
Армас - веридба
Асии - лош човек
Ачик - отворен-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 20:56
Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадување

Караконџула може да означува висока и слаба женска или девојче.
Мене татко ми ме викаше така порано, кога бев мршава и висока, ко костур на батерии бев.

Ај објаснете ми што е сурлтук.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:06
сигурна си дека е сурЛтук?
или суртук,без Л?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:12
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

karakondjulaизненадување

Караконџула може да означува висока и слаба женска или девојче.
Мене татко ми ме викаше така порано, кога бев мршава и висока, ко костур на батерии бев.

Ај објаснете ми што е сурлтук.
  tochno taka!
 
a, surtuk... e turski  izraz i eve ti prevod:N) к*рва (sl.), проституција (sl.), фуфа (sl.), хитруша (sl.), повлекана (sl.), проституција (sl.)
 
...pa, mozesh da zamislish shto oznachuva,..ama , tuka samo na mashko mozesh da mu kazesh ...surtukeden!
 
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:21
кај го најде овој превод за СУРТУКОВ беизненадување
прв пат слушам за ова значење на зборот...кај нас,демек во Прилеп,бабите така викаа по непослушните момчиња,оние кои се тинејџери,големи физички а сеуште мали во мозочетоголема%20насмевка...
па ја слушаш баба на порта како вика по внукот-
ајде бе ваму суртук еден,цел ден ли ќе викам по тебелутина


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:28
...paa, i mene tatko mi taka mi vikashe ponekogash..голема%20насмевка
 
...i jas se iznenadiv sega koga vidov bukvalno shto e prevodot,..
 
iako tuka ne se misli na nishto od toa...изненадување
 
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:38
Во превод од турски
суртук - к*рва
пезевенк- макро


-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:43
јооојј бре мајче...види бре шо ни викале бабиве и дедовциве...ауууу...абе мора да има и некое друго значење зборов дај не зезајгрицкање%20нокти

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 21:44
k'o shto kazav ,...nema vrska so ...makedonskiot surtuk!даголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:00
суртук

1. скитник. 2. неизделкан, груб, суров, неугладен.-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:04
е ова веќе може да пројде...демек бабите сакале да кажат дека сме неизделканихи,%20хи...

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:05
Originally posted by brza brza напиша:

k'o shto kazav ,...nema vrska so ...makedonskiot surtuk!даголема%20насмевка

Немаголема%20насмевка
Нашиот суртук е суртук- галвен шизикголема%20насмевка


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:11
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

е ова веќе може да пројде...демек бабите сакале да кажат дека сме неизделканихи,%20хи...


Прашајте баба за да ви каже

Туку мене да ми каже нкој што значи ќелезанка

Некој ми има речено..ќелав дека значи

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:16
да ма,тоа значи...точно ти кажаленамигнување

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:18
od...koe selo ste be vie?!изненадување.................намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:24
газење%20од%20смеењеплазење од Подмочанигазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:33
..a, babata?збунетост............намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 22:47
Пола од Забрчани пола од Ерековци

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:12
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

сигурна си дека е сурЛтук?
или суртук,без Л?
ми се испрчило тоа „л“ тука.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Септември.2010 во 23:58
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

е ова веќе може да пројде...демек бабите сакале да кажат дека сме неизделканихи,%20хи...


Прашајте баба за да ви каже

Туку мене да ми каже нкој што значи ќелезанка

Некој ми има речено..ќелав дека значи


Ќелезанка го викаат онај кој е ќелав и си е приглуп малце.....бејзикли означува човек со недостаток на мозок ... плазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 14:23
струмичка азбука.....голема%20насмевка
се изнасмеав..а пола од ова не разбирам...

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - A – Армас – file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Б – Б`лтии –Баја дрва си исцепал со балтиита.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - В – Вонка file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Г - -   Детто се испотило оти играјале гуничка.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Д – Диско. file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ѓ – Ѓети. Со новите ѓето шлапна у ѓоло.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Е – Енус. file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ж – Жвака. Ного са вирани тии жваќи.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - З - file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ѕ – Ѕнѕрлии. Ного се погоди тва слаткото од ѕнѕрлии.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - И – Иљинџе. Ијгидии, види гледат си иљинџето.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ј – Јадранка. Скинна тее јадранката.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - К –к*рем. На калимаанта file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Л – Лнгиди. к*рдисааме со су сваќата на лангиди кај комшиита.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Љ – Љимонтабатлии. file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - М – Мска. Малее, вонка мска.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Н – Нас`ј – Нас`ј бе јадееме мрфки на саиро.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Њ - Њух - file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - О - file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - П – Пачавица. Су пандуфлите си ги чинувша пачавиците.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Р – Ронка. Сафи ронки си направил на земната.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - С – Сичко. Стига су таа скама, сичко расчина.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Т – Тинкии. Тортоп станаа тии тинкиите.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ќ – Ќирфии. Не ме ѕифки ного. Ќе зеем су керфии ќе те заковам за џамо.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - У – Ујдисе. Мале ни едни папуци не можам да си ујдисам. Сите ми праат пљуски.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ф – Френки. О хо хо... фасуљ со кисели френки!

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Х – Х'лхопки. От тај тељо сукинах си х'лхопките.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ц – Цреп. Мутав си как цреп.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ч – Чушки. Не се прај ного чишит. Ак те фанам ка крадеш чушки ќе те маам со чикичо...

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Џ – Џрџанаци. Спрустирал руби вчера вонка, заледиле му се џарџанаците.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - Ш – Шпирто. Не ми шмити ного ного, најди шпирто и завали го огино.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CGORDAN%7E1.ZAF%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 14:47

Сега ми е јасно...дека никогаш нема да научам да зборам поинаку од..скопски
А Руки толку многу ме тераше да научам струмички...ама ова како друг јазик ми е бре Никогаш не ја разбрав што сака да каже

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:16
emii, oti t'ka?.изненадување...ne sakish ...langidi?...ili samo mrfki jaish?збунетост
 
 
sichko!!  голема%20насмевка
 
...i nim bidi...limontabaetlija!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:35
ее брза ти па далдисал сиголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:40
emi, i ja s'm tabaetlija,..ka ke viim nekuja moma so mi se arese!
 
i nim me zaebavi poafkje,oti ke zeam  ...baltijata i ...pu glaafta...
 
sichko...najstina!изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:40
не ма...само закцује!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:42
i ti da ne sakish edna kirfija u...tilo,.......be?!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:43
мале ак а зеам блтиата ке ве забакардисам...голема%20насмевка
утре вонка кокал ке билозагриженост


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:43
мај јок..со вакви полиглоти што до вчера беа мрчендајзери си немам работа.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:48
Енос ли ќе се чинуваш

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:51
тоа зависи од мудурот.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:52
ma ne,..udamna e budla on!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 15:58
нормално,штом не сака да те цуне,а ти се зацуцујеш...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:03
núrmalno mu bilo? збунетост...a be voa epten nímal ak'l!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:06
за пеза е...как т’ка........
ним гуворте......шо не е


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:12
како и да е,ќе дојдеш ти на кастингот и ќе пиеме кафе...варено во ѓезве...-сакаш од шоља или од филџан?

..е ова е нашиот Македонски јазиk,што многумина го обожуваат...а тој или нема адекватни зборови,или јас не ги познавам..за жал.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:13
nekuj , zaguljen strumichki gjuptin da ne e...ut okolijata?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:18
газење%20од%20смеење мале ка сам се изнасмејала.....
ка ми е интересно струмичкото гуворење....голема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:23
pa,..lafi gu puchesto ...togaj !изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:24


Вии ептен сте далдисале со струмичкио...изненадување
Мале мале ка ќе ви доо Анѓата, ка ќе ве запердаше со метлата...хи,%20хи...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 16:32
emi oti?збунетост
 
ne e taja loshata.изненадување...znajme nie tuka koja e losha!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 17:03
изненадувањеизненадувањеизненадувањемалеееееееееее изненадување
 
аморе...до утре за домашно вие двајца да сте ги подвлекле сите непознати зборови во дијалогот
јасно?чекање
 
оти  ќе зеем со керфии ќе ве заковам за џамогазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 20:01
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење...a,so lafish ma pa ti,......kalesh angjo?!збунетост-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 20.Октомври.2010 во 22:04
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

изненадувањеизненадувањеизненадувањемалеееееееееее изненадување
 
аморе...до утре за домашно вие двајца да сте ги подвлекле сите непознати зборови во дијалогот
јасно?чекање
 
оти  ќе зеем со керфии ќе ве заковам за џамогазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеним сус керфии мољам ти сагазење%20од%20смеење


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 14:31
Не ми е јасно шо значе зборо суртук не%20знам

ако има некој шо го разбира, нека пише па попосле ко ќе се уклучам на форумо ќе прочитам


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 14:41
суртук е затворен во себе човек,кој  што не контактира со никој и целиот свет му е крив за нешто.На таков човек се вика суртук 

-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 16:38
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Не ми е јасно шо значе зборо суртук не%20знам

ако има некој шо го разбира, нека пише па попосле ко ќе се уклучам на форумо ќе прочитам


Mindy врати се на 4 страна...имавме една подолгичка дебата баш за тој зборсмеење
ама и  објаснувањево  од Емил држи водасреќа


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: brza
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 17:42
pa i drzi da vidish:изненадување
 
,,,zatoa shto...istoto moze da se kaze i za ...k*rvata:
 
..t.e..."затворенa  во себе ,којa  што не контактира со никој и целиот свет i е крив за нешто.На takva  се вика суртук...ili zenska imenka od nego......намигнување 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 27.Октомври.2010 во 12:01
member_profile.asp?PF=22843&FID=67 - емил , member_profile.asp?PF=15229&FID=67 - Andjelina и member_profile.asp?PF=3597&FID=67 - brza , фала ви многу за објаснувањето среќа  Да сте живи и здрави големо%20гушкање


Постирано од: panter123
Датум на внесување: 27.Октомври.2010 во 18:55
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Не ми е јасно шо значе зборо суртук не%20знамако има некој шо го разбира, нека пише па попосле ко ќе се уклучам на форумо ќе прочитам

Jas kolku sto znam zborot "surtuk" znaci grub, surov, neizdelkan no i objasnuvanjeto na prethodnite forumdjii drzi voda.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk