Испечати | Затвори го прозорот

P90x !!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21620
Датум на принтање: 25.Мај.2024 во 19:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: P90x !!!!
Постирано од: stivshot
Наслов: P90x !!!!
Датум на внесување: 27.Јануари.2010 во 22:38
Pred nekoj den pocnav so edna programa za vezbanje P90x .
Mnogu e naporna ,pa me interesira dali nekoj ja ima vezbano i dali navistina dava dobri rezultati.
Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 10:20
moze da pojasnis kakva e taa programa? nemam slusnato, a bas me zainteresira.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 13:38
E vaka .Covekot sto ja ima napraveno ovaa programa za vezbanje se vika Tony Horton.Se sostoi od treninzi sekoj den 90 dena vo domasni uslovi a potrebni rekviziti za vezbanje se:vratilo,edno racni tegovi od 10-12kg,racki za pravenje sklekovi.podelena vo tri fazi.Jas gi imam cd -ta za sekoj den sto da se vezbas so nekoj rabotni listovi kade zapisuvas sto si vezbal izvadeni od Cd- ata
Eve eden link od covek sto vezbal P90x,pa ako ova e vistinito togas stvarno e odlicno.
http://www.youtube.com/watch?v=RZciY7ymPmU
a ova e Toni Horton http://www.youtube.com/watch?v=OIyjnyHj1mk
Pozdrav!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 18:13
Ги изгледав клипчињата...
Ај малце вака да се расприкажеме...
Прво ме интересира во делот кај Градите....Како е можно да се добие таа маса на градите ако не се работи со тежина.. поточно Бенч прес... Како можеш горниот дел од градите да го зголемиш до тој степен ако не користиш коса клупа..... Друга работа... Приметив дека има добро развиен дел кај трицепсот, како и добро развиени вратни јамки.. Искрено со бучици од 10-12 кг, да напраиш толку добар пумп на јамки и рамен дел треба да си фантом...
Да кај грбот се сложувам дека има добра дефинираност а изостанува масата на мускулатурата бидејќи со вратилото, добиваш на дефиниција но не и многу на маса... искрено типот од клипчето тешко дека успеал само со оваа програма да го постигне сево ова... Убаво е да ја користиш програмата, но мислам дека тој ефект и тие резултати нема да ги постигнеш... Секако тука голема улога игра и режимот на исхрана.. и многу суплементи, како креатин, мега масс, па после амино.. и сл... Пробај... но не очекувај да ги достигнеш тие резултати за 90 дена....


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 19:29
Zavisi sto ti e celta.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 19:55
Sto mi e celta? Celta mi e da malku od malku se pokaze nekoja definicija ,da mozam da si ja nosam sopstvenata tezina na pr: da vo sekoe vreme mozam da napravam 10-12 zgiba,40 skleka i 60 stomacni (so svitkani kolenici i nekoj da te drzi).I voedno od zdravstven aspekt e dobro neli?.Predpostavuvam deka deckite od klipovite ne se napraveni samo od toa ,sigurno ima uste nesto tuka,nekoj dodatoci na ishrana,drigi vezbi itn...
Sepak mislam da se vezba ova vo domasni uslovi ke dade nekakov rezultat.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 20:15
Ke dade rezultat no SAMO AKO imas sredena ishrana. Znaci 80%   e delo na ishranata, a 20% na vezbanjeto. Pa sega ti vidi. Sepak da odis vo teretana e drugo.Imas poveke motivacija otkolku doma sam da vezbas. No tvoja odluka.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 20:23
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Sto mi e celta? Celta mi e da malku od malku se pokaze nekoja definicija ,da mozam da si ja nosam sopstvenata tezina na pr: da vo sekoe vreme mozam da napravam 10-12 zgiba,40 skleka i 60 stomacni (so svitkani kolenici i nekoj da te drzi).I voedno od zdravstven aspekt e dobro neli?.Predpostavuvam deka deckite od klipovite ne se napraveni samo od toa ,sigurno ima uste nesto tuka,nekoj dodatoci na ishrana,drigi vezbi itn...
Sepak mislam da se vezba ova vo domasni uslovi ke dade nekakov rezultat.


ЗА сето ова не ти е потребна оваа програма.. Доволно тие едночасовно вежбање на ден... со повторување во неколку серии со мали паузи... јас би ти препорачал да си почнеш во некоја теретана, да побараш фитнес програм, т.е анаеробно вежбање со мали тежини, претежно со брзи и долги серии... чиста сила и дефиниција... немаш потреба од ништо друго..
А ако не ти се фрлаат парички за термини у теретана, слободно почни си домче... Склекови, барем по 10-15 на ден, стомачни склекови по 20 на ден, еднорачни бучици, за бицепс, трицепс, рамо и трапезоид... и уживај.. трчај барем 1-2 км. на ден.. ќе имаш перфект боди кондитион... и полн со сила...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 20:25
10-15? pa jasgi pravam 100 vo 3 serii среќа 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 20:29
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

10-15? pa jasgi pravam 100 vo 3 serii среќа 


Реков за почеток... да


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 21:03
Vo poslednive nekolku godini ja pravam ovaa programa sto sam sum si ja napravil:
-trcam na kej od mostot"Obedineti nacii" do "Palas" nekogas do kanal,a sega vrtam na Orbitrek
-pa eden den odmaram
-pa doma pravam zgibovi,stomacni i sklekovi po nekolku serii
-pa pak odmaram eden den
-potoa so edno racni tegcinja:biceps,triceps i ramo isto nekolku serii max.10kg na teg
-pa odmaram dva dena
Vo zavisnost od rabotata nekogas moze i po nekolku dena da ne vaezbam .Kako dodak nekogas zemav i Amino
Zatoa sakav da go probam P90 nekako mi izgleda po extremen.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 21:08
ti najdobro znaes kako reagiral takviot trening na tebe. ne kaza nisto za ishranata (barem jas ne vidov) a toa e NAJBITNIOT del od seto ova.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 21:24
Pa kolku mozam gledam da ja pogodam ,odnosno da zemam nesto pokvalitetno kako na pr:koga sum doma odnosno 2 smena prvo med 2 lazici, izvezbuvam pa potoa doruckuvam posle trening 1 saat i nesto najcesto jogurt so zitarki ili pak tost domasen so jogurt,mleko itn.E sega odam na rabota i ako sum vo moznost ili kaj ke sum ke zemam nekoj sendvic so pilesko (stek),pleskavica od 7-ica ,posle nekoj saat nekoja banana,mandarina.jabolko,a navecer varam 3-4 jajca samo belki i edno parce leb so marmalad ili dzem i toa .A koga sum 1 veke e podobro (oriz ,grasak supi i tn) kako po doma :)
Toa e toa!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 22:39
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Vo poslednive nekolku godini ja pravam ovaa programa sto sam sum si ja napravil:
-trcam na kej od mostot"Obedineti nacii" do "Palas" nekogas do kanal,a sega vrtam na Orbitrek
-pa eden den odmaram
-pa doma pravam zgibovi,stomacni i sklekovi po nekolku serii
-pa pak odmaram eden den
-potoa so edno racni tegcinja:biceps,triceps i ramo isto nekolku serii max.10kg na teg
-pa odmaram dva dena
Vo zavisnost od rabotata nekogas moze i po nekolku dena da ne vaezbam .Kako dodak nekogas zemav i Amino
Zatoa sakav da go probam P90 nekako mi izgleda po extremen.


Interesna semicka imas, ama nema intenzitet nekako.. premnogu pauzi sozdavas pomegju denovite.. bidejki rabotis low weight treninzi, i pretezno si na aerobni vezbi, moja preporaka e da se intenziviras sekoj den po 1-2 saati, Ponedelnik do Sabota, a Nedela relaks pesacenje.... Ke imas ubavi efekti.. Inaku Amino e ubava rabota, samo zavisi kako go imas zamisleno negoviot efekt.. Jas pisav na druga tema vo ovoj podforum... Efektot na Amino e da dade dopolnitelna energija vo muskulite, gi zacvrsnuva i go pottiknuva topenjeto na masnite nasl*gi.... Ako sakas da dodades na muskulna masa moja preporaka ti e Creatine 100 % MONOHYDRATE..... Ubav efekt, i ubavo se kombinira so sekoj drug suplement...
A za hranata sto e tuka e.. Kolku povekje pazis, tolku podobro za tebe.. No ti trcas taka da nemas problem so masnite nasl*gi...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 09:23
Nemam problem so masnite nasl*gi sega za sega ,ama kako odat godinite moze nesto da pokaze .Zemav sega Whey Protein od Weider i sakam da go dopolnam so creatin ,a voedno ke pripazam malku i na ishrana pa da vidam sto rezultat ke dade.Dali bi bila dobra kombinacija?


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 21:03
протеините можеш слободно да ги комбинираш со креатин... но гледај да биде тоа креатин монохидрат... И доколку користиш вакви суплементи, да знаеш дека можат да ти создадат масни наслаги, ако не го зголемиш интензитетот на вежбање....
А за исхраната доколку сакаш да добиеш на мускулна маса, најдобро е да користиш

Месо (пилешко, риба, говедско)
Житарици (ориз, пченица, пченка.... или земи мусли со овошје и мед)
Млечни производи (млеко обично, кисело, јогурт, кајмак, кашкавал, сирење, урда, павлака, и сл.)
Овошје (банани најпрепорачливи, портокали, лимони ......)
Зеленчук......
Тестенини (сите видови во изобилие).....
Мед (наместо шеќер)


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 21:34
Ne moze da dobie masni nasl*gi taka lesno. Masni nasl*gi se dobivaat ako se vnesuva mnogu poveke od sto e potrebno za 1. da se izgradi muskul 2. da se potrosi na trening. e togas ako ima poveke -moze da se sozdade nasl*gi. sto ne znaci voopsto deka ke e od kreatin gejner ili protein.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 22:11
Originally posted by La Ninja La Ninja напиша:

Ne moze da dobie masni nasl*gi taka lesno. Masni nasl*gi se dobivaat ako se vnesuva mnogu poveke od sto e potrebno za 1. da se izgradi muskul 2. da se potrosi na trening. e togas ako ima poveke -moze da se sozdade nasl*gi. sto ne znaci voopsto deka ke e od kreatin gejner ili protein.


Значи масните производи во комбинација со креатинот се како да комбинираш протеини со јаглехидрати.
Што значи доколку внесуваш суплементи секогаш е потребно вежбање како би му се овозможило на организмот да го искористи сето она што му е потребно, т.е да го пренасочи во потребите за зголемување на мускулната маса... Што значи доволен е појачан режим на исхрана, за да може телото максимално да ги искористи сите протеини и јаглехидрати, а остатокот да го исфрли без притоа да создаде резерви во вид на масни наслаги...
Е сега кога дополнително внесуваме Протеини и Јаглехидрати, како би му дале дополнително гориво на организмот мораме и да го зголемиме интензитетот и тежината на вежбањето како би можело телото што повеќе да искористи од истите, да ја зголеми мускулната маса,а при тоа да останат што е можно помалку резерви....

Мислам дека објаснив малце повеќе...

Исправи ме ако грешам... да


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 18:08
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Vo poslednive nekolku godini ja pravam ovaa programa sto sam sum si ja napravil:
-trcam na kej od mostot"Obedineti nacii" do "Palas" nekogas do kanal,a sega vrtam na Orbitrek
-pa eden den odmaram
-pa doma pravam zgibovi,stomacni i sklekovi po nekolku serii
-pa pak odmaram eden den
-potoa so edno racni tegcinja:biceps,triceps i ramo isto nekolku serii max.10kg na teg
-pa odmaram dva dena
Vo zavisnost od rabotata nekogas moze i po nekolku dena da ne vaezbam .Kako dodak nekogas zemav i Amino
Zatoa sakav da go probam P90 nekako mi izgleda po extremen.


Секој друг систем на вежбање, спореден со овој изгледа екстремно.

За да направиш промена во изгледот, треба да одредиш што е тоа што недостаува и да направиш промена во стариот начин на живеење. Тежинските тренинзи се стимулација за раст на мускулните влакна и обликување на телото, аеробниот тренинг е систем каде се трошат поголем број на калории и на тој начин се намалува телесната тежина, се подобрува кардио-васкуларниот с истем и респираторнит тракт кај луѓето, со правилниот начин на исхрана (избор на хранливи намирници и оброци) се добива финален резултат на тоа што сакаме да станеме и како сакаме да изгледаме.

P90X е еден од милион различни системи на вежбање кои постојат во светот. Овде е интересно што оние кои го создавале се потрудиле да бидат целосни, па покрај вежби, видеа, книги, и реквизити, успеале да направат и линија на додатоци во исхраната.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: stivshot
Датум на внесување: 26.Април.2010 во 09:55
Zdravo !! Ja zavrsiv programava pred nekoj den i mozam da kazam deka stvarno e extremna.Bara domar odmor i ishrana ,voedno i dodatoci protein. amino itn..
Sakam da stavam nekoja slika ama neznam kako ?


Постирано од: Игор
Датум на внесување: 28.Јануари.2012 во 01:31
Оваа програма е заснована на мускулна конфузија, па затоа сакам да кажам дека со правилната исхрана(нутриционистичкиот план) што го има во пакетот P90X, а и соодветни суплементи(од големо значење е Whey 100% протеин) можат да се постигнат врвни резултати, нека не ве чуди како и зашто му се толку напумпани градите на Tony Horton, програмата опфаќа најразлични вариации на склекови со најразличен отпор кој што може и сам да го модифицираш(пр: ако тежината ти е 80кг и да имаш ранец на грбот од 10кг) автоматски ти со градите и трицепсот и сите други мускули што се активираат при склекот погиднуваш 90кг, што не се малку.

Програмата бара 100% посветеност, бара многу читање по форуми(ги има многу за неа) контактирање со луѓе, споделување искуства поради самото тоа што во текот на програмата има многу проблеми што треба да знаеш како да ги решиш, поради тоа што има повеќе од 6-7 најразлични области на фитнесот и боречките вештини, а и ден за јога што јас многу го почитувам, затоа што барем според мене, мислам дека со ниедни други движења неможе да се стекне таквки флексибилност, и отпорност од повреди и слично како со јогата. Јас ја сакам оваа програма, ја правам веќе 4 месеци, и ја препорачувам на секого.ПоздравИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk