Испечати | Затвори го прозорот

Чаламба... и ибриците

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21274
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 08:23
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Чаламба... и ибриците
Постирано од: Tetratka
Наслов: Чаламба... и ибриците
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 17:02
Во последно време терминот “ибрик - ибригџија“ станува се популарен и не познат...

тука има една интересна статија за традицијата на ибриците, нивната употреба и нивната историја,...


Вообичаено под “ибрикчија“ се подразбира занаетчијата кој ги изработува карактеристичните садови за подмивање - ибрици, кои биле изработени од најразлични материјали - глина, стакло, бакар, злато и др.
 
По-богатите ( соодветно распоредени по-високо во општествената хиерархија) поданници на империјата, имале прислуга  - ибрикчии, (специално обучени луѓе за таа служба) кои учествувале во ритуалот на подмивањето -  со ибрикот го прскале (потурале), задникот на господарот,  па со крпи го сушеле и на крај го прскале со ориентални мириси.
Човекот на врвот на империјата, Султанот, имал, не еден или двајца ибрикчии, а цела "сурија", предводена од државниот ИБРИКЧИЈА - вистински свештеник во храмот на Султанот.
 
Подмивањето како ритуал кај Султанот ја достигнувало својата кулминација со дејството ЧАЛАМБА. Кога Султанот ќе осети лек дискомфорт во областа на правото црево и анални сфинктери, тогаш на помош доаѓаат свита од ибрикчии на чело со главниот ИБРИКЧИЈА.
 
Двајца од персоналот на ГЛАВНИОТ ИБРИКЧИЈА го земаат под мишка Султанот, така што го придржуваат додека тој клечи над позлатеното купатило (“вц школка“. денес се наоѓа во историскиот музеј во Цариград, ако најдам слика ќе ја постирам...).

За време на напоните на Султана, главниот ибрикчија ја обвива во своите прегратки главата на Султана, така што ја милува нежно и шепоти смирувачки: "Ајде, малку остана Ваше величество" или "Слободно, Ваше величество, и овој зор ќе помине ...".
 
Во меѓу-време другите од свита ја подготвуваат посудата од ибрици..., ја темпираат водата..., ги затоплуваат крпите и т.н.

Откако главниот ибрикчија проценува дека Султана е готов, тој три пати ги замива задните делови на Султанот со ароматизирана вода со 39 Ос.
 
Особено внимание се посветува од колковите па на долу на кај тестисите. Потоа главниот ибрикчија внимателно со меки крпи и пудра го подсушува задник на господарот. (во оние години најверојатно со обичен прав)

 Еден од помошниците на главниот Ибрикчија му подава шишенце со благовонно масло (омиленото на Султанот),  главниот ибрикчија зема точно една капка од него и ја капнува во шијната јамка, во основата на главата.

Капката се тркала по 'рбетниот столб на Султана и кога таа ќе стигне до анусот, главниот ибрикчија со нагло движење на половиот орган, ја втрива во аналните сфинктери на Султанот, и вика на цел глас на грло:" ЧАЛАМБАААААААААААА ".

Потоа, додека останатиот дел од персоналот го облекуваат Султанот, главниот ибрикчија го анализира “материјалот“ кој го оставил Султанот во позлатениот тоалет (цукало) и предскажува за иднината на империјата и на султанското семејство.

Постојат тврдења дека долг период, за главни ибрикчии се бираа главно јаничари (најверојатно од бугарско потекло), но колку тоа е точно не може да се каже ...



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Коментари:
Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 17:08
Хммммммм многу интересно,сум претпоставувал дека имало некои ритуали после голема нужда кај кралеви и властодржци но до олку да била замината работата ни на крај памет.

Wowwwwwwwww   

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 17:10
.......газење%20од%20смеење
пс.
следува продолжение...газење%20од%20смеење
трпение спасение...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 17:12
Какво продолжение леба ти???

Не туку ми се смеј тука сега!!!!!!!

Ајде пишувај понатамо?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 17:15
чекај... треба да преведувам...
не е лесно... а и нека легне малку темава...

прашувам: Што мислите за ваквата традиција и култира...?


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 18:39

она што го мислам ќе доведе до банирање па само ќе премолчам ...... засега ...... и замисли те молам , денес некој прави бурек  или “ слатки “ откако претходно бил кај што султанот оди пешки свиркање



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 19:28
tetratka i ponatamu.............prodolzi.......големо%20гушкање


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 20:02
мислам дека после ова редно да да се отвори мала дискусија...

како и од каде или кој е виновен за оваа традиција и дали денес истото е актуелно во одредени средини...збунетост


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 20:40
Редно е. Толку имав слушано за тие ибрици во последно време, ама за ритуалов незнаевизненадување

Чаламба...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 20:48
Ејјјјјјј немој темава да ја упропастите

ако знаете нешто за ова пишете и дополнете или ставете некој текст.


А ти Тефтерче ајде терај понатамо

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 23:20

Aj anasana...

Ne se chalamBiraj, preveduj tamu i pisi vtoriot del...
Me iznasmea...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 00:20
Пукнав веќе...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 01:48
Ajde so vtoriot del pa ce vikame site CHAAALAAAAMBAAAAAAAAAA...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 01:57
 јаоооооооооо изненадувањеизненадувањеизненадување ...  зар ти ова озбилно збунетостзбунетостзбунетостзбунетостизненадување

абе овие се настрани биле изненадување

ај шо се испофаќале ... накрај и експертска анализа имало изненадување
сум чула за на гравчиња, карти, ѕвезди, кафе ... ама уште ова не сум го чула изненадување

Чекај, а ова адетов и денес го имет овие?збунетост

ауууу ... се тапкале т.е. го тапкале ... газење%20од%20смеење
ах леле... џабе му биле пустите хареми ... газење%20од%20смеење



-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 02:04
Тетратка, утре ако немаш напишано домашно на час по ЧАЛАМБОЛОГИЈА голема%20насмевка учителката ќе те натера за казна да се качиш на селската чешма на-сред-село (во 12:00 кога момите одат по водатрепкање) и 1.600 пати да викнеш на сет глас: ЧАЛАМБАААААААААА....газење%20од%20смеење

Е сега мисли му ја...хи,%20хи...

П.С. Бројката 1.600 е произволна и секоја сличност со вистински настан или бројка е сосема случајна...бла%20бла




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 10:22
изненадување каков несериозен пристап кон една ваква сериозна  тема од едукативен карактер од областа на општата култура... ц ц ц...
 
Општо познато,надалеку признато и безброј пати повторувано (на часовите по историја) е значењето и улогата на Султаните низ историјата...Браво,аферим и алал вера за авторот на темата што се сетил да обрне внимание на другите навидум неважни за историчарите ,а особено важни за хроничарите субјекти кои на еден или друг начин имале силно влијание и неспорна улога во креирање на расположението на дотичните владари чие што расположение пак било од голема важност за останатиот дел од тогашната популација( Султановите поданици, рајата,Јаничарите и ред други да не набрајам )...
Зборот ми беше... у ствари сакав само да се надоврзам на постот на авторот каде тој несебично ги набројува и ги споделува со нас дел од активностите и задачите за кои ибриците биле задолжени во тоа време...поточно,сакав да споделам( неосновано и недокажано со факти и пишани документи) предание за предвидувачките способности на главниот ибриџија на Султанот Забраив Му Името кој владеел негде во некој дел од 17-тиот век.
Се раскажува од колено на потколено дека главниот и одговорен ибриџија на Султанот Забраив Му Името ,благодарение на обимниот материјал за претскажување кој Султанот го оставал зад себе во периодот кога Јаничарите,Спахиите и уште едни други дигнале џева и барале поголеми права( ваљда си немале право на споствени ибриџии)- го претскажал пропастот на Отоманската Империја ( билив ит ор нот)...
На Султанот Забраив Му Името  тоа ( нормално) ич не му се бендисало па го осудил својот главен ибрик за непослушност и ширење на паника и страв во редовите на неговиот харем и го протерал од палатата заедно со неколкумина други арамии.
Мислам дека( не баш сум сигурна) тоа ,истотака,било почетокот на крајот на ибриџиството како служба,занает,занимање или како веќе милувате да го наречете...
 
толку ...не%20знам


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 10:54
Мене ме интересира, кое е значењето на зборот ЧАЛАМБА и дали истиот има некој придонес во празнењето?  

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:01
Па чаламба најверојатно означува дека “султанот конечко си завршил работа“...

ако најдеме нешто ново - нормално тука ќе биде објавено...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:02
ми се допаѓа коментарот на member_profile.asp?PF=16800&FID=55 - Biba_G ... се надевам дека и некој друг ќе напише нешто поопширно и интересно на оваа тема...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:04
Скопските јавни бањи и амами

 Јавните бањи и амами во Скопје ги граделе ориентални неимари. Нив најмногу ги употребувале муслиманите и тоа со двојна намена: за одржување на хигиената  и за религиозни капења.

Сите амами, според надворешниот изглед, личеле еден на друг, но според својата внатрешност, тие битно се разликувале. Некои од нив личеле на старите римски бањи, други биле со модерен изглед, но најчесто внатрешноста била ориентална. Најчести посетители на ориенталните амами биле муслиманките кои во амамите ја одржувале својата хигиена.

Во градот постоеле четири амами  кои ги посетувале само муслиманите.

Овие четири амами имале 18 одделенија за капење со 43 мали корита од кои се земала топла вода за поливање. Поливањето се вршело со специјални посатки,  наречени тасови. Освен корита, во амамите, имало и 3 кади и два туша. Водата во амамите била носена или од бунари (со помош на електромотор) или од обични јавни чешми. Во овие бањи имало и 23 кревети за одмор, а имало и простории за потење. Цената, во зависност од тоа дали бил користен кревет или не, била различна. За жените цената била пониска во однос на мажите. Во амамите дневно се капеле околу 140 луѓе. Хигиената во амамите била на задоволително ниво.

Амамите биле распоредени по маала. Стара нова бања се наоѓала во Крњево (на местото на денешниот комплекс факултети), Нова бања била во Ново маало (спроти “Гранд хотел”), Чаирска бања во Чаир на мостот пред Јаја-паша и бањата Вардар кај Поштата. http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftn1 - Посетата на јавните бањи претставувала ритуал, со посебни подготовки. Секој носел пешкир, тас за посипување и храна, бидејќи во бањата се останувало по неколку часа. голема%20насмевка Муслиманските жени во бањите ја одржувале целокупна хигиена, ја фарбале косата со к'на, се депилирале со специјално средство за депилација т.н.”сарик'на”и сл. По завршувањето на капењето и парењето, се седело пред бањите, се пиело кафе, клакер и газоза. Амбалажата на клакерот и газозата била интересна - мали шишиња кои се отворале со буткање на топче кое служело како затворач. Честопати во бањите, во зимскиот период, се правеле и вистински гозби со разновидна храна. http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftn2 -   http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/simages/8_1.jpg">

8.1. Тас за посипување, МГС инв. бр. 298

 Бањите биле градени квалитетно, со мермер на подовите, а на страничните ѕидови имало к*рни од каде што течела топла вода која била затоплувана во големи казани на дрва. Во средината на амамите имало мермерни т.н. “бини “на кои седеле капачите и се пареле.

Во бањите имало ангажирано и жени “телаљки” (“телак”) кои помагале при капењето и триењето.

Во бањата кај Поштата, капачите се триеле со бела рапава крпа “гебро”. http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftn3 - Во Офицерскиот дом, во 1935 год. била изградена современа бања која заедно со Уредот за осигурување располагала со 17 тушеви и 11 кади.

Во бањата на Офицерскиот дом се капеле поимотните граѓани, а бањата на Уредот била резервирана за работничката класа. http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftn5 - .

Според статистичките податоци во периодот 1926-1935 година имало вкупно 180.657 капачи кои се капеле во бањите на Заводот. Во текот на 1936 година во сите установи во Скопје вкупно имало 245.991 капачи. http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftn6 -

  http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/simages/8_2.jpg">

8.2. Ибрик и леген за миење на лице и раце, МГС инв. бр. 798 и 800

 

Со навлегувањето на бањите во домовите, многу семејства почнале да ги напуштаат амамите. Хигиената на децата се одржувале дома, во лимени корита. Водата сé повеќе навлегувала во скопските куќи. Во куќата на Лела Божиновска во Еврејско маало имало казанче за топлење вода за миење на садови во кујната. Куќата на Рубен имала свој водовод, со резервоар за вода кој бил сместен на мансардата. Во постарите куќи наследени од Турците,  како што била куќата на Незахат Бајрам и на Верка Хаџиманова имале амамлак, со вградено казанче кое се греело на дрва во “отвор” направен во ѕидот. Амамлакот бил поплочен со мермер,  а на специјален дел, наречен  “секија”, се ставала затоплената вода.


 

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref1 - Semejstvoto [kaperda, trgovci od Skopje, koi svojata ku}a ja gradele vo 1934 god. imale luksuzna bawa. Yidovite bile oblepeni so italijanski plo~ki, so kada i boljer na drva, klozetska {olja i kazan~e za voda. Mnogu skopski dobrostoe~ki semejstva vo svoite domovi imale bawi koi gi sodr`ele site potrebni udobnosti.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref2 - Marija Dimitrova, se}avawa, terenski istra`uvawa vo 1995 god.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref3 - D-r Mitko Panov, "Hronologija na edno detstvo i mladost", Skopje 1980,40.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref4 - Borivoje Gradi{ki, se}avawa, terenski istra`uvawa vo 1995 god.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref5 - Kupatila, "Vardar", 30 maj 1935, 2.

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/sites/c08/c08banji.html#_ftnref6 - Asanacioni radovi, "Spomenica 25-godi{wice osloboђewa Ju`ne Srbije", Skopqe, 1937, 784.



да не ти се верува...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:11
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Па чаламба најверојатно означува дека “султанот конечко си завршил работа“...

ако најдеме нешто ново - нормално тука ќе биде објавено...
одам да затоплам вода на ќумбето(ова колку да биде поавтентично) па подоцна ќе го изложам своето видување и скромно размислување за видот, потеклото и за срамежливите почетоци на користење на изразот чаламба
 
среќатрепкање


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:15
Па како што може да прочитаме за скопските бањи..., интересно е како тук не се спомнува ЧАЛАМБА... или некој намерно не сака да спомен...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

за тоа секој може да процени сам...

п.с.
ова е посериозниот дел од темава...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 12:21
http://iffi.cc/blog/wp-content/uploads/2009/02/ibrik.jpg
едно ибриче... ЧАЛАМБА.....свиркање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 14:44
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Капката се тркала по 'рбетниот столб на Султана и кога таа ќе стигне до анусот, главниот ибрикчија со нагло движење на половиот орган, ја втрива во аналните сфинктери на Султанот, и вика на цел глас на грло:" ЧАЛАМБААААА


сакаш да кажеш дека овој го СОДОМИЗИРА султанот??!!!ауууууу!!!

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 15:08
aj jas otidov da go palam oganot da se stopli boljerot
i ke se kapam vo limeno koritoголема%20насмевка


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 19:43
памет у главу и дупе уз плочице ...... да не слушнеш како некој извикнува ЧАЛАМБАААААА голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 22:16
Дали во современите “султанати“ се користат овие ритуали? Султанот од Борнео, има 4 жени, дали има и ибрикџии?збунетост

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 22:25
како само можеш да прашаш ? .......... па тоа е традиција не е шала смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 08:19
Од султаните... “заовјувателот“... ја воведува ибрикџиската традиција...
а за тој со жените... нели добро се знае... тие се само маска.. или поточно од него третирани се како слугинки кои понекогаш го задоволуваат орално..., п.с. нишо чудно и анално... со ибриците се е можно...
голема%20насмевка
голема%20насмевка

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 08:56
nema da komentiram na temava ja svakjam za provokacija kon edna druga kultura...
fakt e deka bile vele sila.....
fakt e deka 500 god ni bile na grb....
fakt e deka mnogu ,,adeti,, se ushte se zadrzhani i primenuvani od nas ....a ovde nekoj podsmev osekjam..   

-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 09:14
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

nema da komentiram na temava ja svakjam za provokacija kon edna druga kultura...
fakt e deka bile vele sila.....
fakt e deka 500 god ni bile na grb....
fakt e deka mnogu ,,adeti,, se ushte se zadrzhani i primenuvani od nas ....a ovde nekoj podsmev osekjam..   


Не случајно го напишав тоа за Скопје...
темата нема врска со провокација, а е чиста историска вистина...
кој како сака нека го разбере тоа...

ние разговараме за Чаламба културата и ибриците... не знам зашо некој има проблем со тоа...збунетост


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 13:35
jas nemam problem.....
poshto mi go replicirash mojot komentar...
jas mislam deka ne e vo red vash*te komentari kako se izneseni so podsmev.....
mi treba prostor da gi izvadam site rechenici kade se osekja toa....
edno ke ti kazham ....da bev muslimanka i da prochitav nachinot kako se odviva konverzacijata ...
veruvaj ne ke mi beshe sveedno..
a i bugarka so potenciran bold iznesen fakt ne znam kolku vistinit....pak ne ke mi beshe sve edno
jas samo sakam da kazham deka zabega temata , a mozheshe da ima poinakov tek....
moe mislenje ....ne mora da go cenish

p.s. mnogu me chudi prisustvo duri na trojca moderatori ...
koi vlegoa vo ,,film,, so smeenje ....bravo....
a vamu vo drugi temi ....ajj da ne komentiram .....
ochigledno e sve....

-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:04
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


a i bugarka so potenciran bold iznesen fakt ne znam kolku vistinit....pak ne ke mi beshe sve edno
jas samo sakam da kazham deka zabega temata , a mozheshe da ima poinakov tek....
moe mislenje ....ne mora da go cenish


го ценам твоето мислење и затоа http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%87%D0%B8%D1%8F - тука може да видиш дали тоа е навреда за Бугарите или самите тие пишуваат за тоа...

Съществуват твърдения, че за голям период от време, за главни ибрикчии са избирали главно еничари (вероятно от български произход), но доколко това е вярно не може да се каже…“

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:08
http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images01/41/l_0e1bc1d27635aa7a5c62e509dd1f79ba.jpg - тука може да видите слика на главниот ибрикџија...тоа се муслимански минијатури...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:14
http://img.blogcu.com/uploads/gergin_7ibrik.jpg
еве неколку стари ибрици


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:14
http://www.readliterature.com/ibrik2.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:16
taka tetratche moe....nasochija temata ozbilno.....nemoj so podsmev....
ostavi toa za drugi podtemi намигнување


-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:18
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images01/41/l_0e1bc1d27635aa7a5c62e509dd1f79ba.jpg - тука може да видите слика на главниот ибрикџија...тоа се муслимански минијатури...
 
 
 
 
Bjons.....go vide li glavniot ibikchija ?


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:19
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images01/41/l_0e1bc1d27635aa7a5c62e509dd1f79ba.jpg - тука може да видите слика на главниот ибрикџија...тоа се муслимански минијатури...
 
 
 
 
Bjons.....go vide li glavniot ibikchija ?

па тоа е сврзано со чаламба...

сега разбовараме за другата форма на ибрици,..,.


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:21
http://www.egitimseti.net/img/urun/149qbrik_1.jpg
ова се прекрасно изработени ибрици


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:21
http://img1.loadtr.com/b-28594-ibrik.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:22
ова е рачно изработен позлатен ибрик...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:22
http://www.turkeytravelplanner.com/galeri/bsst/images/alaettin_ibrik.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:23
ова е посребрен ибрик... рачна изработка
http://www.aysellergumus.com/LegenibrikveHamamTaslari/slides/ibrik1.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 17:34
долниот дел:
http://www.aysellergumus.com/LegenibrikveHamamTaslari/slides/ibrik2.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:02
 bravoooo tetratche мечтаење 
a sho beshe toa sho se pusheshe  slichno na ova izgledashe......
kazhi go de.............lele ne mi teknuva тага


-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:04
наргиле...голема%20насмевка
денес злоупотребено од младинава...ангел


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:06
da da........daj edno postiraj slika.....голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:08
може ова... за да бидеме он топик...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.yurdan.com/productImages/categoryimages/Nargile_turkish_water_pipe.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:11
сега ја се прашувам... и за ова султанот има посебна послуга или...збунетост

п.с.
сликата збунува,,,..


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:19
http://www.iskelecinaralti.com/images/nargile-eski%281%29.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:22
http://img1.blogcu.com/images/g/o/r/gorseldil/nargile.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:29
ај да разбиеме монотонија...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:34
http://images.oneofakindantiques.com/5729_royal_doulton_tapestry_ewer_1.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 18:35
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images01/41/l_0e1bc1d27635aa7a5c62e509dd1f79ba.jpg - тука може да видите слика на главниот ибрикџија...тоа се муслимански минијатури...
 
 
 
 
Bjons.....go vide li glavniot ibikchija ?

па тоа е сврзано со чаламба...

сега разбовараме за другата форма на ибрици,..,.


 газење%20од%20смеење ... morale da se procistat lugeto be tetratce


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 19:18
aaaaaaaaaaajjjjjjjj gnasoti pognseni zar i tea imet sco prajle so ibricite kaps lecele rasipani dusi


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 25.Декември.2009 во 19:19
i sco primetif sluzitelite na slikite sa sve mzisca


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 17:54
тука може да купите ИБРИЦИ ...

ИСТАНБУЛ - ГРАД НА ИСКОНСКАТА БОРБА МЕЃУ МИНАТОТО И ИДНИНАТА

Џиновскиот лавиринт од кој секогаш се излегува - Капали чаршија

ИЗГРАДЕНА ВО 15 ВЕК ТОЈ ДЕНЕС Е НАЈСТАРИОТ И СО СВОИТЕ 31 ИЛЈАДИ МЕТРИ КВАДРАТНИ И НАЈГОЛЕМИОТ ПОКРИЕН ПАЗАР ВО СВЕТОТ. ТАА Е КОМПЛЕКС НА 4 000 ПРОДАВНИЦИ РАСПОСЛАНИ ВО 61 УЛИЧКА И 18 ВЛЕЗА, А ВО НИВ 10 ИЗВОРИ НА ЛЕКОВИТА ВОДА, ЧЕТИРИ ФОНТАНИ, ДВЕ ЏАМИИ

Истанбул... Моќен град распослан на два континенти. Метропола која на специфичен начин спојува различни култури и религии. Дом на единесетмилиони луѓе. Еден од најголемите трговски и културни центри во поширокиот регион.  Неговата историја почнува уште 3000 година пред нашиот век. Бил престолнина на Византијците, главно седиште на Отоманската империја.  Неодоливата убавина на Истанбул ја прави уникатноста на местоположбата, која ја нема ниту еден град во Светот. Во неговото срце, скапоцениот Босфорски канал ги спојува водите на Црното, Мраморното Море и Златниот Рог.  Тој е град во кој борбата меѓу минатото и иднината, меѓу традиционалното и модерното е вечна.   За оној што првпат пристигнува во овој мегалополис, туристичката прошетка не значи само обична обиколка на градот. Меѓу многубројните туристички атракции, најстара и најпосетувана е црквата Аја Софија. Изградена е во шестиот век, таа повеќе од 900 години претставувала најважен христијански храм. Во 15 век, кога Мехмет втори го освоил градот, наредил во неа да се изградат минариња и фонтани и ја трансформирал во џамија. Како една од најголемите Византиски градби во светот, во 1934 година била прогласена за музеј.   И речиси и да нема некој што бил во Истанбул, а да не раскажува за убавините на Сината џамија и нејзините шест грациозни минариња. Изградена е во 1609 година по нарачка на Султан Ахмет како исламски ривал на моќната црква Аја Софија. Целата џамија е во знак на сината и белата боја.   Ризницата на вистинското богатство, пак, е скриено во сараите на Топ капи. И неа ја изградил Султанот Мехмет и низ вековите претставувала седиште на Отоманската империја. Составена од кралска резиденција, харем, државна администрација и воени бараки, таа била дом на речиси 3000 луѓе. Најимпозантен е харемот каде што биле сместени 300 анами, конкубини и деца на султанот. Посетителите имаат навистина единствено доживување да ги видат беспрекорно изработените фонтани и влезови, скапоцените одаи, необично декорираните хали, терасите со прекрасен поглед на Босфор и Златен Рог.   И големиот покриен базар, познатата Капали чаршија е навистина особено место за секој посетител. Изградена во 15 век, денес претставува најстар, а со површина од 31 илјади метри квадратни и најголемиот покриен пазар во светот. Капали чаршија е комплекс на 4 000 продавници распослани на 61 уличка, со 18 влеза. Во чаршијата има 10 извори на лековита вода, четири фонтани, две џамии. Низ вековите седумпати бил опожаруван, но секогаш повторно обновуван.  Прошетката по лавиринтот на Капали Чаршија е вистинска авантура за секој посетител. Капали чаршија е изложбен и продажен саем. Во метежот од луѓе, продавачи, насмеани лица секогаш следи чувството дека се е распоредено со идеална прецизност. Одненадеж пред вас се отвора можноста да поседувате дребулии, кои наликуваат дека се од некое друго време. Бројаници, монистра со неизбежното сино око-чувар од сите земски зла, чудесни ибрици или наргилиња; шарени султански турбани и анамска облека, анадолски носии, традиционални турски декорации или марами од најфина свила, перничиња со ориентални орнаменти или рачно ткаени теписи, разнобојни светилки, лустери, витражни стакла. Веднаш донив, пак, се бутиците со модерни креации или надалеку познатата турска облека од кожа. Во златарскиот дел пак, сјај до бессознание. Милиони парчиња различен накит изработен за да ги задоволи вкусовите на секого.   Пред малите продавнички стојат трговците, кои на сите можни јазици ве мамат да посегнет по една од дребулиите. Секако, нема ниту еден производ кој чини помалку од милион лири, се разбира. Но, таму не се купува ништо ако претходно не се потрошат барем неколку минути ценкање. Така, за кратко време она што сте го посакале можете да го купите најмалку двојно поевтино. Без ценкање нема добар Пазар - тоа е девизата на големите стамболски трговци. 




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 17:56
има ли сличности меѓу двете професии...збунетостзбунетостзбунетост

КАЗАНЏИСТВО

 

 

 

Со овај занает порано се занимавале само Власи дојдени од Крушево, потоа почнале и луѓе од Охрид да се занимаваат со овој занает. За нормално одвивање на овој занает порано суривините се носеле од Солун, кои се пренесувале со кираџии, додека подоцна суровините се обезбедувале од Прилеп каде што постоела топилница за стар бакар.
            Алатаот употребуван во занаетот главно е рачно изработен, а во последно време и фабрично.
            Од производите што биле порано изработувани и најчесто барани од купувачите се: синии, тепсии (големи и мали), разни котли, ѓумови, саанови за јадење, тасови, тенџери, ѓезвиња за кафе, изработувани се и големи казани за варење на ракија кој биле и најскапо продавани.
            Денес, охридските казанџии како резултат на современиот живот и потребите на домаќинствата прават обиди да се вклопат на барањата од туризмот и изработуваат главно сувенири производи како што се: гарнитури за кафе, разни украсни вазни, ѓумчиња, ибрици и др




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 18:01
http://www.exoticlampsselection.com/ibrik/ibrik4.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 18:11
прекрасен ибрик...

http://images.gittigidiyor.com/1593/45-CM-PRINC-IBRIK-CIVI-ISLEMELI__15936949_0.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Декември.2009 во 20:50
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:




Морам да признаам нешто јавно. Еден мал порок.
Не пушам цигари, ама знам да тргнам наргиле а особено со арома на јаболка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 27.Декември.2009 во 13:16
marija... сдк дека чадиш како оваа:
http://www.tatlikiz.net/wp-content/uploads/2008/07/nargile04.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 27.Декември.2009 во 13:19
види го ова... какво е тоа за вуста...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.dragonweargear.gr/photogallery/Nargile/nargile9.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 27.Декември.2009 во 13:20
за млади брачни парови.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.dragonweargear.gr/photogallery/Nargile/Sahara-CandyStripe-Hookah.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 10:57
http://www.loadtr.com/28588-s%C3%BCrahi.htm">ibrik%20resimleri

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 10:58
http://www.loadtr.com/28597-s%C3%BCrahi.htm">sürahi%20resimleri

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 12:00
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

marija... сдк дека чадиш како оваа:http://www.tatlikiz.net/wp-content/uploads/2008/07/nargile04.jpg


Ваков лезет бара посебна атмосфера.Не сум султан ама знам да ја направам (и без ибрик ми е убаво ) Убаво е после...хм...
Црн чај, бадемчиња-лешничиња, растурени перничиња и ориентална музика (ни во Арабија немаат толку ЦД-ња со таква музика колку што имам јас ). И ондак...лезет...Гасеницата од “Алиса во земјата на чудата“. Ма не...Ѓорѓи Колозов кога глуми цар...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 12:07
се прашувам... дали со новиот закон ќе го забранат чадот воопшто или само тутунот...

п.с.
па нека се сетат нашиве да отворат некој “наргиле“ бар...
нема да биде лошо...трепкање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 12:37
Има едно убаво место во Скопјево со таква атмосфера. Миндери, ибрици, славејчиња и наргилиња, се служи султан-коктел (какао со лешници), чинам на Ленинова беше, се слушаат така Буда-баројне ама ориентал, одамна немам појдено таму ама е ЗАКОН, арно ме потсети


Друго такво место ти е арапски ресторан иако ни приближно ја нема веќе онаа атмосфера како порано, но е добро (иако не е ефтино)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 12:46
Треба да видиме што ќе се случи со законот по НГ... па може да се отворат “наргиле“ барови насекаде...(сугурно ќе биде доста интересно) а тоа може да биде добро како “замена“или да се пополни “дупката“ во законот...

па да видиш тогаш... како сите ќе се нафрлат по наргилињата...




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:03
Sultanot Tetratka so svojot ibrik i sultankata,,,,
 CALAMBAAAaaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:10
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Sultanot Tetratka so svojot ibrik i sultankata,,,,
 CALAMBAAAaaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


..............газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

ме изнасмеа....


море бре,... не знаев дека и султан сум станал... едно време бев чорбаџија... сега па и султан...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

сега за наргилињата зборуваме... за чаламба... немам предиспозиции... не ги исполнувам условите (нели може да се сетиш на што мислам)...

а интересно би било навистина кај нас да се отворат “наргиле“барови... како замена за тутунот...

п.с.
ја сум непушач и немам проблеми со законот/./..газење%20од%20смеење

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:21
Nargileto e interesna stvar,
ednas eden prijatel mi se javi od amerika i mi vika eve sega sum vo edno mesto kaj sto se pusi nargile,i tamu imalo takvi turski barovi.Po edno vreme paga od smea,
vika lele ovoj do mene si ja izgore ustata loso povlekol covekotгазење%20од%20смеење

e za toa za nesakam nargile,za da ne povlecam loso газење%20од%20смеењеплазење
inace ti moze ne gi ispolnuvas uslovite za Sultan ama imas predispozicii za takov pa taka da ke ostanis Sultan Tetratka..голема%20насмевка


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:36
http://farm3.static.flickr.com/2374/1712435061_4e7001af6c.jpgвака ли се изгорел другарти...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:38
http://allday.ru/uploads/posts/1207741650_286a8ee74a7f384c24821f57ebf5887a_full.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:40
mooree jaki zeni,vidi gi...


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:43
види го ти дедо мраз...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://e-vestnik.bg/imgs/pismo_ot/Koleda1207-3.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:44
http://www.trud.bg/Images/Cache/Image_211117_3.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:45
http://www.rosfoto.ru/photos/big/0051000/051702_41.jpg
овој е најјак...

сигурно знае што е ЧАЛАМБАА.....


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:47
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Waterpipe.jpeg

што ли мисли овој... дали викал : ЧАЛАМБААА....  па сега одмара... со чадот...збунетост


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:50
http://www.magazinche.com/images/items/small/magazinche_1747.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:52
ете наргилебар:
http://farm1.static.flickr.com/57/218661818_245262e95e.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 13:56
http://www.bazaarturkey.com/nargile.gif
ова се ибрици со стаж...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:01
http://img110.imageshack.us/img110/5594/crw8276jfr8nc.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:02
100% се турчинки
http://www.rehberalem.com/firmalar/30553/urun/nargile_keyfi_381.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:09
http://masc464am.files.wordpress.com/2008/03/dsc_0180.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:11
http://www.bedandbreakfast.com/inns/desert-hot-springs-california-lodging-elmoroccoinnspa.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:12
леле.... ама се забавуваме.... а што ли има во наргилето...збунетост

http://images.travelpod.com/users/egsolove/1.1258102458.hookah-bar-with-ofir.jpg


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:17
http://www.usmenuguide.com/skyhookahlounge3.jpg
ќе отворат ли кај нас,,,,? или нема ибрици...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:20
http://www.sataysarinah.com/images/hookah_bar_scene.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 14:21
http://marleycarroll.com/blog/wp-content/uploads/2009/08/lady_with_hookah_or72.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 17:39
Пушењето наргиле дава некоја уметничка инспирација.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 17:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пушењето наргиле дава некоја уметничка инспирација.


види ја оваа... и се ти станува јасно...

http://marleycarroll.com/blog/wp-content/uploads/2009/08/lady_with_hookah_or72.jpg



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 20:07
http://livinglondon.files.wordpress.com/2009/03/hooka.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 20:11
http://weblogs.baltimoresun.com/entertainment/midnight_sun/blog/hookah.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 20:13
http://1.bp.blogspot.com/_WnCJlq_kUA8/SuKP2rmWpUI/AAAAAAAAVgk/DDHKPzNHv8A/s320/cairo-egypt-giza-hookah-bar.jpg

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 01.Јануари.2010 во 14:09
Многу интересно, како укапирав пред да го прогласат моменатот му го зденуваат набрзинка на Султанот?збунетост
Само едно нешто знам, а тоа е дека луѓето се многу сексуални суштества, па тоа дека демек денеска луѓето биле извитоперени, ненормални, тоа порано го немало......аха да, жими стојкоголема%20насмевка
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Јануари.2010 во 17:19
ај С.Н.Г.
Да знаеш дека развратните работи денес се понормални како форма од некогаш...

Ако читаш за минатото - читаш и не ти се верува... и си викаш: бреее... ние денес по-нормални сме биле...трепкање да не ти се верува...голема%20насмевка


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 02.Јануари.2010 во 15:10
За разлика од другите империи и царства (како на пример Француското во кое царевите и царе-дворците (дворјаните) се напинале со насолзени очички над смрдливиот “Комплет“, (п.с. сопствен измет), зад вратите на дворците се наложени да се градат палати, за да можат да бидат исчистени).
Во Отоманската империја хигиената била подигната на “пиадестал“. Покрај тоа, на подмивањето се гледало не само како процес на чистење, а како на сакрален ритуал поврзан со специфичен арсенал од ибрици и ибрикџии. Во империјата имало дури професија која целосно е посветена на овие ритуали. Тоа се надалеку познатите ибрикџии.
1. Ибрикчија е мајстор кој произведува метални садови во форма на покани и поретко амфори, кои се користат во ориентален тоалети за подмивање - задолжително подмивањето се врши со левата рака.

2. Ибрикчијата е претставник на Султанот, кој сам ги врши активностите за подмивањето и подсушавањето на задните делови на господарот. Поради големината на свита од ибрикчии, потоа се создава и функцијата `` Главен ибрикчија ``, кој е едно од - доверливи лица на Султанот, имајќи ја предвид неговата специфичност и обрвски.
но тоа не е се што се извршува во Отоманската империја.
да не заборавиме и за :
1. Карактерот обликување на депилација над горната усна - т.нар. Мустак Тип Фатмак (за тоа, некој другпат);
2.Т.нар. "Мрсни борби" (многу "јака" тема);
3. За депилација кај жените (нема смисла да не идеме офтопик);
4. Подмивањето по дефекирање (дефекирање = извршување нужда);
5. Свештениот ритуал Чаламба, на која е посветена и самата тема;
 
Ибрик е чајник со дoлг чучур или лејка во која навремето
правоверните си го поливале на задникот да го мијат после голема нужда; имало и служители по ќенефите кајшто тоа поливање им било работа на ибрикчиите.
 За време на "големата екск*рија", во турскиот вестник Гјунеш излезе статијата "Хош гелдиниш ибрикчилер" или "Добре дошли,  ибрикчии!" и оттогаш па наваму и јас им викам така...


 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk