Испечати | Затвори го прозорот

Промената на името-наша предност!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21150
Датум на принтање: 28.Јуни.2024 во 08:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Промената на името-наша предност!!!
Постирано од: Античкиот
Наслов: Промената на името-наша предност!!!
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 11:55
Сакам да ја отворам темава , со надеж дека можеби нешто ке сменам ....

бар кај некои...

Темава е лично мое гледиште - и како такво јас ке ја образложам мојата перцепција на проблемот... Мислам дека не е проблем ако ние се викаме Северна Македонија- во кој смисол??? Ако сме ние Северна- некаде мора да постои и Јужна, што од некој агол набљудувано на неупатениот - може да му симболизира дека се работи за распарчена територија...
Ево ние како контратежа да имаме барање кон грците -тие тој делот до солун официјално да го заведат како Јужна Македонија... со тоа и прогоните и делбите на овој народ би добиле на легитимитет...
Шо знам....
Што мислите вие???



Коментари:
Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:36
Тоа е општо мислење кое не е лошо бидејки е со добра цел,но треба да се знае дека Грците немаат добра цел - тие сакаат да не постои ништо Македонско воедно и Македонија.Така да ако се викаме Северна Македонија автоматски Македонскиот идентитет и јазик губат од значение,стануваме Северно Македонци,јазикот Северно Македонски и т.н.  бидејки Северни Македонци и Северно Македонски јазик не постојат во историјата тогаш испаѓаме како измислена нација и измислен нов јазик,азбука и др.

Не е добро тоа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 13:26
Можеби...

Но доколку и ние од нив бараме - областа Македонија кај нив (значи делот до Солун) тие да го прекрстат- ке имаме одреден реципроцетет , но и одредена историска хипотека...

Види, можда не е најдобар предлог- но сепак е предлог- за разлика од ставовите на власта и голем дел од населението - т.е. немањето прдлог - а времето не гази...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 13:30
nisto bre
nisto ne treba da se menuva
a i nisto nema da se smeni
SE E OVA IRACIONALNO
I vreme e da go proglasime problemot za IRACIONALEN i prekineme so site
smesni aktivnosti za prekrstuvanjeto

ne e grci tie koi ja kreiraat nova evropa... taka da nema opasnost od grcite
nego od germancite... bitno e dali tie sakaat da vlezeme so niv ili ne

vo momentot koga germancite 'e posakaat da bide evropa zaokruzena i cela vLEGUVAME zA 3 SEKUNDI nezavisno kako 'e se vikame




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 14:34
чим така... да чекаме да им се присака на германците...


...малку македонски газ...лол

-------------


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 14:42

Tepanio tepan , e***** e***....

Jas nemam pravo da recam ni dza ni bu so 3000 km dalecnost nemam pravo da sponam deka imeto e lanec na identitet , na istorija , dedomi borec bi se vrtel vgrob,,,,....
No , nemas ni ti , posto nikogas ne si se osekal kako Makedonec , tvojata greska e sto zivees tamu .
Vremeto ke si kazi , kompromis ne e sekogas izlez to se vide posle ramkovniot no nas nikogas pamet ne ni idi!


-------------


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 15:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа е општо мислење кое не е лошо бидејки е со добра цел,но треба да се знае дека Грците немаат добра цел - тие сакаат да не постои ништо Македонско воедно и Македонија.Така да ако се викаме Северна Македонија автоматски Македонскиот идентитет и јазик губат од значение,стануваме Северно Македонци,јазикот Северно Македонски и т.н.  бидејки Северни Македонци и Северно Македонски јазик не постојат во историјата тогаш испаѓаме како измислена нација и измислен нов јазик,азбука и др.

Не е добро тоа
 
Зошто пак така? Дали постојат јужно-корејски и северно-корејски идентитети и јазици? Или источно и западно германски? Или пак кинески, тајвански и хонг-конгшки? Што сте се разврескале со тој идентитет како сељак од Кучевиште „коме је ускраћено право одцепљења“... Идентитетот е нешто многу појако од името или било која владина одлука, апсолутно нема никаква опасност.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 15:46
токму така...


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:53

Македонија да биде Северна - јазикот и народот Македонски

14.12.2009 15:03
 
 

Американците подготвуваат стапица за името на ПЈРМ - Република Северна Македонија да биде името на државата, терминот македонски да се употребува за одредување на идентитетот и јазикот.

Ова го пишува грчкиот весник „Елефтеротипија“, повикувајќи се на неименувани, високи американски дипломати. „Елефтеротипија“ објавува дека администрацијата на Обама, преку посредникот Нимиц ќе изврши притисок врз Атина и Скопје за решавање на спорот со името.

Планот на Вашингтон, според „Елефтеротипија“ предвидува новото име Република Северна Македонија да помине на Советот за безбедност на Обединетите Нации, кој со одлуката би препорачал тоа име да го користат сите членки на светската организација во билатералните односи со Македонија.

Суштинскиот проблем за Македонија, именувањето на нацијата и јазикот би се надминал со т.н тивко решение. Со терминот македонски би се впишале во регистарот на ОН без неопходно одобрение од Грција, која практично не би можела да го блокира, посочува „Елефтеротипија“. Американците според атинскиот весник ќе ја менуваат тактиката која ја користеше претходната администрација на Буш.

Ќе се впушти во оспорување на грчките аргументи пред самитите на членките на НАТО и ЕУ, планирани наредната година. „Елефтеротипија“ потсетува дека и пред Бук*решт имаше силен американски притисок, но Атина не попушти и со вето го спречи приемот на Македонија во алијансата.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117486 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117486


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:58
ако викате така... ајде зашо тогаш Македонија да не биде: И Македониа ине Елиники... 

па да не ги мачиме грците... а и нашиве фанатици тука...
срамота е 21 век некој да ни забранува нешто...

п.с.
историјата е друга работа... и за историски факти се расправаат историчари... а не политичари


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:01
Jas da bev makedonec,vo nikoj slucaj ne bi go prifatil da se promeni imeto na drzavata,pa makar i da se zacuva identitetot..

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:12
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа е општо мислење кое не е лошо бидејки е со добра цел,но треба да се знае дека Грците немаат добра цел - тие сакаат да не постои ништо Македонско воедно и Македонија.Така да ако се викаме Северна Македонија автоматски Македонскиот идентитет и јазик губат од значение,стануваме Северно Македонци,јазикот Северно Македонски и т.н.  бидејки Северни Македонци и Северно Македонски јазик не постојат во историјата тогаш испаѓаме како измислена нација и измислен нов јазик,азбука и др.

Не е добро тоа
 
Зошто пак така? Дали постојат јужно-корејски и северно-корејски идентитети и јазици? Или источно и западно германски? Или пак кинески, тајвански и хонг-конгшки? Што сте се разврескале со тој идентитет како сељак од Кучевиште „коме је ускраћено право одцепљења“... Идентитетот е нешто многу појако од името или било која владина одлука, апсолутно нема никаква опасност.
 
 



Ако не се менува идентитетот, а Македонија биде примена во НАТО под името Северна Република Македонија ( НИКАКО Република Северна Македонија ), а јазикот и народот да остане македонски јазик и македонски народ, а Уставот да не се чепка, тогаш можеби и треба да размислиме, само доколку како што кажа аваторов на темата, грчкиот дел биде заведен како Јужна Македонија, со што би се признала поделбата на овој намачен народ ). Во спротивен случај- нема што да менуваме.


-------------


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:18
оп оп петти истомислени... ова мојме да ја разглобиме идејава... ајде момци...
коментарииииииии


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:20
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

оп оп петти истомислени... ова мојме да ја разглобиме идејава... ајде момци...
коментарииииииии


Античкиот, Грците нема да ја прекрстат нивната територија во Јужна Македонија, тоа е јасно. Затоа и напишав, ако тие го наречат тој дел Јужна Македонија, тогаш ние да размислиме, ама бидејќи нема, џабе ќе размислуваме.


-------------


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:22
а зашо да не се викаме Вардарска... ако некој пласира идеа како Северна... и др//.. др... др...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:24
Абе убаво Марко Антоние велеше со предлогот негов Рајска Македонија да си се крстимесреќа

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:31
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

оп оп петти истомислени... ова мојме да ја разглобиме идејава... ајде момци...
коментарииииииии
Античкиот, Грците нема да ја прекрстат нивната територија во Јужна Македонија, тоа е јасно. Затоа и напишав, ако тие го наречат тој дел Јужна Македонија, тогаш ние да размислиме, ама бидејќи нема, џабе ќе размислуваме.



Ниедо размислување не е џабе... ево нека им се понуди.... шо знам...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:33
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

оп оп петти истомислени... ова мојме да ја разглобиме идејава... ајде момци...
коментарииииииии
Античкиот, Грците нема да ја прекрстат нивната територија во Јужна Македонија, тоа е јасно. Затоа и напишав, ако тие го наречат тој дел Јужна Македонија, тогаш ние да размислиме, ама бидејќи нема, џабе ќе размислуваме.



Ниедо размислување не е џабе... ево нека им се понуди.... шо знам...


Проблемот е што тие намерно инсистираат на географска одредница, со цел да се направи дистинкција и постави "граница" меѓу Република Македонија и нивниот регион, па еден таков предлог, верувам, нема ни да го разгледаат.
Знаеш и самиот, за нив, тие се оригиналната Македонија, се друго и измислица.


-------------


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:35
добро... али како аргумент мојме да им ја префрлиме жешката топка во нивни нозе- и ние да менууваме име но и тие....шо знам,....


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:53
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ако викате така... ајде зашо тогаш Македонија да не биде: И Македониа ине Елиники... 

......
 
 
И Македониа ине миа ке ине мегали!, ако сакаш да ги нервираш грците ...


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 18:00
etsi eine...а они затоа се нервираат...голема%20насмевка
голема%20насмевка


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: dras
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 18:02
..ајде Бе... која предност,...,кој тоа ве лаже?....


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 23:18
Promena na imeto PREDNOS.........interesno a vo shto?
Ili dovolno e samo edna notorna laga za da narodot pomisli deka e vistina.
Narode!
Osvestise!
Te mamat...........лутина



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 23:42
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Тема: Промената на името-наша предност!!!
 
 
Промената на името нема никаква врска со битисувањето на македонскиот народ на долг период (сто години и сл.). Ниту е предност, ниту е заостанување. Го афектира на пократок рок, и затоа треба да се реши.
 
 
 
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 23:54
tapa rabota
sega ni pustat patka demek smenete go imeto
se drugo po staro
a nie slepci treba da se fatime za toa
NE BE
na referendum glasam PROTIV.. ni bukva ni bakraci



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 23:59
Ne probuvaat kako mali deca, so lizavce...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:00
toa vas
mene neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeплазење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:31
да бе, промената ќе ни биде предност, па после ќе имаме уште една предност, па уште една и т.н. намигнување

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:33
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Зошто пак така? Дали постојат јужно-корејски и северно-корејски идентитети и јазици? Или источно и западно германски? Или пак кинески, тајвански и хонг-конгшки? Што сте се разврескале со тој идентитет како сељак од Кучевиште „коме је ускраћено право одцепљења“... Идентитетот е нешто многу појако од името или било која владина одлука, апсолутно нема никаква опасност.
 


Зависи за каков идентитет зборуваш.
Ако зборуваме за правниот идентитет кој се заведува во личната карта на секоја држава во ООН и тоа како има опасност тој да ни биде променет со новото име што сакаат да ни го наденат.
Ако името се смени во Република Северна Македонија, автоматски народот и јазикот се заведуваат како северномакедонски, освен ако договорно не се остане на сегашното.
Таков беше случајот со двете Кореи, доста поразличен од нашиот, затоа и не треба да се споредуваат.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:38
мој став е дека проблемите од историјата треба да ги решаваат историците...

како што малцинствата добиваат секакви права под маската на современото демократско општество и човекови права... така и ние денес пред светот имаме право на себеидентификација... (крај на краиштата - ние шивееме на таа територија... тоа не е тешко да се види...)

затоа - историските проблеми нека ги решат историчарите - а тие секогаш се контрадикторни... за многу прашања и непознати работи од минтото...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 02:14
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа е општо мислење кое не е лошо бидејки е со добра цел,но треба да се знае дека Грците немаат добра цел - тие сакаат да не постои ништо Македонско воедно и Македонија.Така да ако се викаме Северна Македонија автоматски Македонскиот идентитет и јазик губат од значение,стануваме Северно Македонци,јазикот Северно Македонски и т.н.  бидејки Северни Македонци и Северно Македонски јазик не постојат во историјата тогаш испаѓаме како измислена нација и измислен нов јазик,азбука и др.

Не е добро тоа
 
Зошто пак така? Дали постојат јужно-корејски и северно-корејски идентитети и јазици? Или источно и западно германски? Или пак кинески, тајвански и хонг-конгшки? Што сте се разврескале со тој идентитет како сељак од Кучевиште „коме је ускраћено право одцепљења“... Идентитетот е нешто многу појако од името или било која владина одлука, апсолутно нема никаква опасност.

Зависи за каков идентитет зборуваш.
Ако зборуваме за правниот идентитет кој се заведува во личната карта на секоја држава во ООН и тоа како има опасност тој да ни биде променет со новото име што сакаат да ни го наденат.
Ако името се смени во Република Северна Македонија, автоматски народот и јазикот се заведуваат како северномакедонски, освен ако договорно не се остане на сегашното.
Таков беше случајот со двете Кореи, доста поразличен од нашиот, затоа и не треба да се споредуваат.

 
Зборувам, како и сите други, за етничкиот идентитет. Тоа што го викаш правен идентитет воопшто не е идентитет, тоа е државјанство. До пред дваесетина години сите бевме државјани на СФР Југославија, но етничката пропадност ни беше македонска. Република Македонија, или како и веќе да се вика, не мора ниту да постои, како што не постоела до пред шеесетина години, но македонскиот народ и идентитет ќе опстане.  
 
На сите нас ни е јасно дека овој спор е заради егејците. Јасно ми е што сакаат грците и зошто запнале толку за промена на името, но не ми е јасно што сакаат нашиве егејци. Ако ги сакаат имотите, инволвирањето на проблемот со името е непотребно, тоа е последниот начин на кој нешто може да добијат. Ако сакаат да се вратат во Грција, и тоа можат да си го решат со грците, постојат милион поедноставни начини да станат грчки државјани. Единствено рационално е дека тие го сакаат токму она од што грците најмногу се плашат - територија и одцепување од Грција.
 
   


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:01
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Зборувам, како и сите други, за етничкиот идентитет. Тоа што го викаш правен идентитет воопшто не е идентитет, тоа е државјанство. До пред дваесетина години сите бевме државјани на СФР Југославија, но етничката пропадност ни беше македонска. Република Македонија, или како и веќе да се вика, не мора ниту да постои, како што не постоела до пред шеесетина години, но македонскиот народ и идентитет ќе опстане.  
 
На сите нас ни е јасно дека овој спор е заради егејците. Јасно ми е што сакаат грците и зошто запнале толку за промена на името, но не ми е јасно што сакаат нашиве егејци. Ако ги сакаат имотите, инволвирањето на проблемот со името е непотребно, тоа е последниот начин на кој нешто може да добијат. Ако сакаат да се вратат во Грција, и тоа можат да си го решат со грците, постојат милион поедноставни начини да станат грчки државјани. Единствено рационално е дека тие го сакаат токму она од што грците најмногу се плашат - територија и одцепување од Грција.


Многу дискутиравме за идентитетот на истоимената тема, да не се повторувам и тука, како одговор на твојот пост ќе го цитирам само д-р Игор Јанев, кој се залага за покренување постапка пред Генералното собрание на ОН:

“Името, како правен идентитет на државата, е есенцијален дел од нејзиниот субјективитет и не може да биде предмет на одземање, наметнување или преговарање. Од друга страна, името не имплицира правни последици (пр. право на нечии територии). Со амандманите во Уставот, Македонија експлицитно се оградува од такви интерпретации. Ова се базични аргументи, кои му ја одземаат правната сила на грчкиот аргумент дека името Македонија имплицира „територијални претензии”. Името на една држава по себе не имплицира или влијае на територијалните права и обврски на таа, како и на другите држави. Овој аргумент се однесува и кон другите права и обврски на државите (културни, историски и слично)...“



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:18
shto kazal toj:

“Името, како правен идентитет на државата, е есенцијален дел од нејзиниот субјективитет и не може да биде предмет на одземање, наметнување или преговарање."

..
..arno vika be,  igor!....na drzava!....ama ,...kolku shto pamtam ...nemalo porano  drzava (
samostalna i priznaena od drugite drzavi)...pa toa da "stoi"!..imeto drzavava si go dobila pred 20-tina godini, otkako stana toa shto e denes!...znachi.....nikogash nemalo do togash posebna suverena drzava ...na koja shto stvarno bi bilo  nezamislivo denes  da i kazuvash kako ke se vika.

  edno e da prekrstuvash  drzava koja shto vekje odamna se  ima samata krsteno,...a , sosema treto....novopechena dzava!

..jak nekoj expert toj janev...nema zbor za toa!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:32
Originally posted by brza brza напиша:

shto kazal toj:

“Името, како правен идентитет на државата, е есенцијален дел од нејзиниот субјективитет и не може да биде предмет на одземање, наметнување или преговарање."

..
..arno vika be,  igor!....na drzava!....ama ,...kolku shto pamtam ...nemalo porano  drzava (
samostalna i priznaena od drugite drzavi)...pa toa da "stoi"!..imeto drzavava si go dobila pred 20-tina godini, otkako stana toa shto e denes!...znachi.....nikogash nemalo do togash posebna suverena drzava ...na koja shto stvarno bi bilo  nezamislivo denes  da i kazuvash kako ke se vika.
  edno e da prekrstuvash  drzava koja shto vekje odamna se  ima samata krsteno,...a , sosema treto....novopechena dzava!
..jak nekoj expert toj janev...nema zbor za toa!


Преиспитај се малку од историја за она со црвеното, а не е лошо и да прочиташ нешто повеќе за правото на самоопределување на секој народ!

Покрај другите отстапки, една од најважните кои ги направивме е додавката Република пред Македонија, со која се прави јасна дистинкција помеѓу територијата на Република Македонија и северната грчка област.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:37
Па очигледно е дека нашиот проблем со името е како борбата на Давид со Голијат, само за разлика од него ние спроти себе имаме повеќе голијати.  Голијатот од исток вели дека Македонците се Бугари и дека јазикот е бугарскизбунетост голијатот од југ несака ни да чуе де попушти за историјата па оспорува се што е античко, Голијатот од север не ја бара територијата што ја доби со поделбата на Македонија но црковните луѓе не ја признаваат црквата. Голијаото од запад секогаш спомнува дека нејзините пропадници се обесправени иако Македонија е веке на големо билингвална држава. Најстрашното е што во оваа борба со Голијатите никој не помага, туку сите одмагаат и на крај не е чудо и да одлучат на давида истоштен од борбите,  санкциониран и изолиран да му направат еутаназија, а нема да им биде прв пат. Колку и да изгледа песимистички, вистината е таа. Останува Давид да се праша дали може против сите???
  


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:41
Mamamd.. jas sepak mislam deka David ke gi sobere silite i ke im pokaze na site Golijati deka namerno ja zataskuvaat vistinata, i na kraj ke ispadne eden golem pobednik... Istorijata ke si go dobie vistinskiot tek na nastanite, a idninata na David ke bide svetla... Samo potrebno e vistinski vodic, za da moze David pravilno da mine niz temninata... Vprocem od sekogas sme bile sirace na balkanot, taka i se odnesuvale sprema nas.. No toa vreme nabrzo ke zavrsi... ke isplivame na povrsinata..
Mozebi zvuci premnogu optimisticki.. no jas dlaboko sum ubeden vo ova sto go kazuvam.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 15:23
optimizam ima i previshe vo zemjava ,..samo ushte da ima i koj da gi "materijalizira" sonovite pusti !

inache ,..ubavo bilo da se sonuva....za zdravjeto, mislam!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 16:45
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Зборувам, како и сите други, за етничкиот идентитет. Тоа што го викаш правен идентитет воопшто не е идентитет, тоа е државјанство. До пред дваесетина години сите бевме државјани на СФР Југославија, но етничката пропадност ни беше македонска. Република Македонија, или како и веќе да се вика, не мора ниту да постои, како што не постоела до пред шеесетина години, но македонскиот народ и идентитет ќе опстане.  
 
На сите нас ни е јасно дека овој спор е заради егејците. Јасно ми е што сакаат грците и зошто запнале толку за промена на името, но не ми е јасно што сакаат нашиве егејци. Ако ги сакаат имотите, инволвирањето на проблемот со името е непотребно, тоа е последниот начин на кој нешто може да добијат. Ако сакаат да се вратат во Грција, и тоа можат да си го решат со грците, постојат милион поедноставни начини да станат грчки државјани. Единствено рационално е дека тие го сакаат токму она од што грците најмногу се плашат - територија и одцепување од Грција.


Многу дискутиравме за идентитетот на истоимената тема, да не се повторувам и тука, како одговор на твојот пост ќе го цитирам само д-р Игор Јанев, кој се залага за покренување постапка пред Генералното собрание на ОН:

“Името, како правен идентитет на државата, е есенцијален дел од нејзиниот субјективитет и не може да биде предмет на одземање, наметнување или преговарање. Од друга страна, името не имплицира правни последици (пр. право на нечии територии). Со амандманите во Уставот, Македонија експлицитно се оградува од такви интерпретации. Ова се базични аргументи, кои му ја одземаат правната сила на грчкиот аргумент дека името Македонија имплицира „територијални претензии”. Името на една држава по себе не имплицира или влијае на територијалните права и обврски на таа, како и на другите држави. Овој аргумент се однесува и кон другите права и обврски на државите (културни, историски и слично)...“
 
Одбраната на правниот идентитет на државата нема врска со спорот со името. Зошто тогаш се вреска „вековното име“, та „вековното име“, ако не се мисли на етничкиот идентитет? Република Македонија постои во разни форми од 1945, и колку што јас знам да сметам, нема ниту еден век од тогаш.
Правниот идентитет на МК се промени многу пати од 1991. Најголема промена, ако не ти текнува е рамковниот договор.  
Тоа што Уставот се оградува од територијални претензии нема никаква врска. Устав се менува. Државно уредување се менува. Се се менува. Посебно на Балканот. Во Македонија има доволно сили (егејци) што сонуваат за Гоолема Македонија. Огромен дел од ниве се во власта. Сигурно не очекуваш дека грците се толку наивни и дека очекуваат да го напишеме тоа во Уставот. Името имплицира територија, и тоа како.
 
Никој не ми одговори на прашањето: Што е мотивацијата на нашите егејци, кои знаејќи ги, ништо не прават за џабе?
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 23:42
Е ај сега и ти - “одбраната на правниот идентитет на државата нема врска со спорот со името“...голема%20насмевка
Како може да нема?
Името имплицира на (правното) идентификување на народот и јазикот, како едни од основните елементи кои се впишуваат во регистарот на ООН под името на секоја држава.
Токму затоа некои од експертите советуваа предлогот да оди со Северна напред (Северна Република Македонија), за да не може од него да се изведе придавка и за народот и јазикот - северномакедонски.
Тоа го кажуваат веќе се поотворено и грците, зошто ние одбиваме да веруваме во нивните намери да не оспорат и како држава (со името) и како народ?

Нашето име имплицира само на нашата територија, на територијата на нашата држава (и народ) која ова име го носи подолго од северната грчка област, која до ’89-’90 година никој во Грција не ја ни викаше Македонија.
Најпресна е аферата за огромните суми пари фрлени по грчките новинари за “македонизација“ на северна Грција, а неодамна излегоа на виделина и директните наредби преку соопштенија до локалните новинарски куќи и медиуми, со строги препораки - наместо северна Грција, секогаш да се употребува терминот Македонија.
Зошто е така?
Кој се обидува на вештачки начин да оствари монопол на името Македонија, кое соседната држава го носеше 45 години како самостојна република во федеративна држава, па тоа не им сметаше на грците?

Во прикаски за Голема Македонија јас не верувам... мислам - дај да бидеме малку пореални, кој денес се плаши од такво нешто... од Македонците?голема%20насмевка



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 23:45
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

да бе, промената ќе ни биде предност, па после ќе имаме уште една предност, па уште една и т.н. намигнување


Sekako. Posle kje imame ,,prednost, na chekanjeeeeeeeeee. Ama do koga? i toa ne se znae.......i se taka vo nedogled.......
лутина


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 03:01
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Е ај сега и ти - “одбраната на правниот идентитет на државата нема врска со спорот со името“...голема%20насмевка
Како може да нема?
Името имплицира на (правното) идентификување на народот и јазикот, како едни од основните елементи кои се впишуваат во регистарот на ООН под името на секоја држава.
Токму затоа некои од експертите советуваа предлогот да оди со Северна напред (Северна Република Македонија), за да не може од него да се изведе придавка и за народот и јазикот - северномакедонски.
Тоа го кажуваат веќе се поотворено и грците, зошто ние одбиваме да веруваме во нивните намери да не оспорат и како држава (со името) и како народ?

Грците не го оспоруваат правниот идентитет на Македонија. Тие воопшто немаат проблем со постоење на државата. Да беше така, немаше ни со ФИРОМ да се сложат. Тоа што го зборуваш за ООН (уф, ама организација најде да се потпреш) нема врска со идентитетот на македонците. Има стотици народи што немаат држави, тие не се во ООН (уф, пак), па сепак имаат идентитет. Сети се на евреите кога добија држава. Идентитетот е нешто многу поисконско и повредно од државата, а и од тој регистар во ООН.
 
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Нашето име имплицира само на нашата територија, на територијата на нашата држава (и народ) која ова име го носи подолго од северната грчка област, која до ’89-’90 година никој во Грција не ја ни викаше Македонија.
Најпресна е аферата за огромните суми пари фрлени по грчките новинари за “македонизација“ на северна Грција, а неодамна излегоа на виделина и директните наредби преку соопштенија до локалните новинарски куќи и медиуми, со строги препораки - наместо северна Грција, секогаш да се употребува терминот Македонија.
Зошто е така?
Кој се обидува на вештачки начин да оствари монопол на името Македонија, кое соседната држава го носеше 45 години како самостојна република во федеративна држава, па тоа не им сметаше на грците?
 
Е па да видиш, не е така. Територијата (целата) е позната под името МАкедонија многу пред да биде створена современата македонска држава. Кој ти кажал дека до ’90 година никој во Грција не ја спомнувал Македонија? Самиот сум сведок дека тие така ја нарекуваа многу порано од тоа, само заради спорот, сега тоа е понагласено. Она што го знам уште е дека во седумдестите години немаше продавница во Солун каде не се зборуваше македонски. Сите зборуваа, но тоа го правеа тајно оти беа санкционирани за тоа. 
 
Грците исто така имаа проблем и со социјалистичка Македонија. Зошто тогаш не ги пуштаа егејците да влезат во Грција? И уште не ги пуштаат. Тоа е единствената причина зошто на југословените им требаше виза за Грција. Немој да се залажуваш, војната меѓу егејците и грците уште трае, и никогаш не престанала.
 
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Во прикаски за Голема Македонија јас не верувам... мислам - дај да бидеме малку пореални, кој денес се плаши од такво нешто... од Македонците?голема%20насмевка
 
Грците! Имаат словенско малцинство, никој не знае колкаво. Тоа малцинство еднаш се постави на страната на растурање на грчката држава. Не станува збор само за страв од Р.Македонија, тука е и Бугарија, со слични претензии.
 
Она што им треба на Грција и Македонија е НАЦИОНАЛНО ПОМИРУВАЊЕ. Грците треба макар формално да ги помилуваат противниците во граѓанската војна, а Македонија треба да се ослободи од егејското лоби, кое сеуште не сфаќа дека ја изгубиле војната.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 13:02
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Она што им треба на Грција и Македонија е НАЦИОНАЛНО ПОМИРУВАЊЕ. Грците треба макар формално да ги помилуваат противниците во граѓанската војна, а Македонија треба да се ослободи од егејското лоби, кое сеуште не сфаќа дека ја изгубиле војната.
 
 

 Колку ова може да с ереализира, времето ќе покаже. Очигледно самите чинители не мислат така
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1893&ArticleID=129101 - - Егејското прашање ставено под тепих


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 13:45
Добро member_profile.asp?PF=16174&FID=49 - Polar Bear , гледам дека не се разбираме, јас зборувам за еден идентитет ти за друг, затоа само неколку збора и да се вратиме на темата, не би продолжила понатаму со спорење.
Ја спомнувам ООН затоа што заради членство во неа прифативме демек привремена референца што сеуште си ја носиме, ја спомнувам ООН затоа што спорот се води под нејзина капа и таму треба да се депонира конечното решение.

Јас знам едно: името на нашата држава е природно (генерички) одредено и тоа пред повеќе од 60 години, бидејќи Република Македонија е географски сместена на територијата која се нарекувала Македонија.
Друга држава во светот нема под такво име.
Ако се сведе проблемот на спор за државно име поради истоимена област од друга држава, тогаш треба да се отворат многу такви спорови низ светот, нема зошто ние да бидеме единствени.
И знам дека ниедна држава нема никакво право да бара од друга да си го смени името.
И дека грците никогаш нема да прифатат именување на северната грчка покраина како Јужна Македонија.
И дека до национално помирување помеѓу Грција и Македонија е многу тешко или скоро невозможно да се дојде.

И да се вратам на темата - не гледам никаква предност во промената на името, туку отварање на фронтови и за други отстапки.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 14:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Добро member_profile.asp?PF=16174&FID=49 - Polar Bear
   , гледам дека не се разбираме, јас зборувам за еден идентитет ти за друг, затоа само неколку збора и да се вратиме на темата, не би продолжила понатаму со спорење.Ја спомнувам ООН затоа што заради членство во неа прифативме демек привремена референца што сеуште си ја носиме, ја спомнувам ООН затоа што спорот се води под нејзина капа и таму треба да се депонира конечното решение.Јас знам едно: името на нашата држава е природно (генерички) одредено и тоа пред повеќе од 60 години, бидејќи Република Македонија е географски сместена на територијата која се нарекувала Македонија.Друга држава во светот нема под такво име.Ако се сведе проблемот на спор за државно име поради истоимена област од друга држава, тогаш треба да се отворат многу такви спорови низ светот, нема зошто ние да бидеме единствени.И знам дека ниедна држава нема никакво право да бара од друга да си го смени името.И дека грците никогаш нема да прифатат именување на северната грчка покраина како Јужна Македонија.И дека до национално помирување помеѓу Грција и Македонија е многу тешко или скоро невозможно да се дојде.И да се вратам на темата - не гледам никаква предност во промената на името, туку отварање на фронтови и за други отстапки.
Moдераторке само една кратка реплика и јас се согласувам со вас дека нема предност во промената на името.Инаку сакам да ве надополнам и оаа ке ми биде како предлог:Ако си го смениме нашето уставно име во Северна Македонија,тогаш Грците нека ја наречат провинцијата Република Македонија.Овој предлог е прифатлив за двете страни.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 15:16
prifateno !....my ...gosp'on mlieg!намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 16:10
гледам дека сите сте се задржале на идентитетот и скоро целиот народ бамбори за тоа, не е само тоа, гледајте и на друг начин, ова ќе биде едно попуштање од низа попуштања, подлегнуваме на глупости за едни мочани сојузи, за иднина која не можеме да ја видиме
се додека вака се однесуваме кон нашите пречки, ги прескокнуваме наместо да ги рушиме, одиме кон распад на и онака расклатената Македониичка што ја имаме во сите правци

не можам да поверувам како некои луѓе се оптимистични во однос на ова, ќе влеземе во сојуз и сите проблеми ќе ни се решеле, ајде бре
вреди ли да се продадеме толку евтино?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 16:27
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Добро member_profile.asp?PF=16174&FID=49 - Polar Bear
   , гледам дека не се разбираме, јас зборувам за еден идентитет ти за друг, затоа само неколку збора и да се вратиме на темата, не би продолжила понатаму со спорење.Ја спомнувам ООН затоа што заради членство во неа прифативме демек привремена референца што сеуште си ја носиме, ја спомнувам ООН затоа што спорот се води под нејзина капа и таму треба да се депонира конечното решение.Јас знам едно: името на нашата држава е природно (генерички) одредено и тоа пред повеќе од 60 години, бидејќи Република Македонија е географски сместена на територијата која се нарекувала Македонија.Друга држава во светот нема под такво име.Ако се сведе проблемот на спор за државно име поради истоимена област од друга држава, тогаш треба да се отворат многу такви спорови низ светот, нема зошто ние да бидеме единствени.И знам дека ниедна држава нема никакво право да бара од друга да си го смени името.И дека грците никогаш нема да прифатат именување на северната грчка покраина како Јужна Македонија.И дека до национално помирување помеѓу Грција и Македонија е многу тешко или скоро невозможно да се дојде.И да се вратам на темата - не гледам никаква предност во промената на името, туку отварање на фронтови и за други отстапки.
Moдераторке само една кратка реплика и јас се согласувам со вас дека нема предност во промената на името.Инаку сакам да ве надополнам и оаа ке ми биде како предлог:Ако си го смениме нашето уставно име во Северна Македонија,тогаш Грците нека ја наречат провинцијата Република Македонија.Овој предлог е прифатлив за двете страни.

Provincija Republika Makedonija e podobro od Severna Makedonija........hehehhee,podobro e Republika Makedonija-SKOPJE,odosto Provincija RM


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 23:53
Читај малку повнимателно: “Ако си го смениме нашето уставно име во Северна Македонија,тогаш Грците нека ја наречат провинцијата Република Македонија.“

Значи грците да го сменат името на нивната провинција (северната област) во Република Македонија.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk