Испечати | Затвори го прозорот

Кули,обелискови,саат кули,минариња..

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Aрхитектура и дизајн
Опис на форумот: Хармоничен спој на наука и уметност...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21087
Датум на принтање: 27.Октомври.2020 во 14:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кули,обелискови,саат кули,минариња..
Постирано од: bijonse1
Наслов: Кули,обелискови,саат кули,минариња..
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 22:55
Подтема посветена на специфичните градби,саат кули , обеликси , минариња и све што иде висински како украсни делови на некој објект, со нивната убавина и намена придонесува за комплетно разубавување на придружниот објект, форумскио ник ,,Тетратка,, како колекционер посебно е вљубен во саат кули, дајте да му помогнеме во збогатување на неговиот албум.... големо%20гушкање
Image result for саат кули     Related image

Саат кула во Битола , над 60 000 јајца собрале отоманските турци за малтеротКоментари:
Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 22:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Clocktower_bitola.jpg">Податотека:Clocktower%20bitola.jpg

Саат кула Битола


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:00
 

Саат-кулата (оригинален назив на турски Ebu Bekir Paşa Saat Kulesi) е еден од најзнаменитите и препознатливи објекти во градот Гостивар, таа е еден од трите културно-историски споменици во Гостивар и се наоѓа и на општинските грб и знам, изградена е во 1728/29 година од Исмаил Ага, син на Хаџи Јусуф ага, годината на градбата и името на градителот се запишани на османлиско-турски јазик на камена плоча што се наоѓа над влезната врата да


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:04


Сат кула Велес


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:08
 
Саат кула во Струга 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:09
исто...
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:11
еве ја  саат кулата во Кратово...!!!
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:15
 Прилепската кула...
 
 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:38
 
 
 
Sveta Sofija Ohrid


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:40
 
 
Saat Kula Veles


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:41
Саат кула во Велес 
 


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 23:48
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Подтема посветена на специфичните градби ......
саат кули , обеликси , минариња и све што иде висински како украсни делови на некој објект...
со нивната убавина и намена придонесува за комплетно разубавување на придружниот објект......
Никот Тетратка како колекционер посебно е вљубен во саат кули .......
дајте да му помогнеме во збогатување на неговиот албум....
големо%20гушкање


големо%20гушкањеголемо%20гушкање
душичка

големо%20гушкање

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2009 во 09:44
zarem ima nekoj shto ne chul za,.....golemiot ben?
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Декември.2009 во 09:47
ili za ....tower bridge.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:14
Image result for саат кули

Саат кула Прилеп


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:19
Мустафа-пашина џамија-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:20

    

Саат Кула во Турција  


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:29


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:31
Related image  Related image

Саат кула Велес


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:33
http://i698.photobucket.com/albums/vv348/volan-sko/74Large-2.jpg
црква Св. Константин и Елена  Скопје


-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:34

Саат кулата во Прилеп


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:37


Саат кула Скопје-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:40Саат кула Битола


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:42
На црквата Св. Димитрија во Скопје

                    http://i34.tinypic.com/2n9zzap.jpgПостирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:45
http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/B77AF7F7AAEC744B9D9176B4AA2B0636.jpg      Image result for саат кула Штип       Image result for саат кула Штип   

Саат кула Штип


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:46
http://i265.photobucket.com/albums/ii203/mitatos/stip098541ew7.jpg
Саат кула Штип пред ехехеееее време голема%20насмевка


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:48


Саат кула Скопје ехехеее ееее времеголема%20насмевка


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:49


Велес


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 22:09
  

Skopje panorama Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina ...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Декември.2009 во 22:13
     


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 18:05
убава тема бијонсе среќа
а каде беше оваа саат кула?-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 18:08
Феудална кула Скопје-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 18:11
Рилски%20Манастир%20-%20църквата

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 18:15

Image result for саат кули

Саат кула Велес,

Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Декември.2009 во 23:21
http://i288.photobucket.com/albums/ll164/volanskopje/812Large-5.jpg

Света Петка -Црниче


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 07:03
 
 
 
 
Крепоста "Баба Вида" Видин


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 17:02

Related imageПостирано од: емил
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 17:09
 
 
 
 
 
Асенова крепост ,Асеновград
 


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 18:15
Related image     

Турција


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Декември.2009 во 18:40
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Sveta_Sofia_Church_E2.jpg">Файл:Sveta%20Sofia%20Church%20E2.jpg  
 
црквата "Света Софиja" во град Софиja


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 21:23
It looks nothing like the guuuuuy голема%20насмевка-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 11:28
 Свети Петар и Павле... во Лисиче 
 
http://www.uptiki.com/">


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Јануари.2010 во 17:29
Image result for саат кули
Clock tower and Phillip II, Саат кула и споменикот Филип во БитолаПостирано од: емил
Датум на внесување: 23.Јануари.2010 во 17:44

Сграда%20с%20квадратни%20кули http://4coolpics.com/photo/Innosence/278770.html# --------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јануари.2010 во 16:53
http://www.mojvideo.com/uporabnik/macesen/slika/stadion/190060">stolp

Minhen


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Јануари.2010 во 16:56
 
 
Туркменистан


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јануари.2010 во 16:57
http://www.mojvideo.com/uporabnik/macesen/slika/lectova-srca/190058" rel="nofollow">reka
Minhen


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 09:10
Кувеjт


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:08


-------------


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 00:52
ima greska vo naslovot na temata. ne se vikaat OBELIKSI, ami OBELISKOVI (ednina: OBELISK).

OBELIKS inace e nerazdelniot drugar na ASTERIX.

pozdrav.

-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 01:06
Фала на забелешката Фичотсреќа

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 22:30
http://esperanto.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&handle=PJR&number=194&#slideanchor" rel="nofollow">Related image

Битола
Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:38
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden - http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden">IMG_4869_DxO.jpg

Sweden
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden -

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:45
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden">IMG_5883_DxO.jpg

Sweden
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden -

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:46
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden - http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden">IMG_5452_DxO.jpg

Sweden
http://www.pbase.com/nto_feeling/best_of_sweden -

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:57-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 23:04
e , navostina neverojatno!!изненадување  na nikoj dosega ne mu teknalo da ja stavi...najpoznatata kula vo svetot.
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:06-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 18:21
i ova da ne ti go ...tokmat....na ploshtadot?!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 21:06
Originally posted by brza brza напиша:

i ova da ne ti go ...tokmat....na ploshtadot?!изненадување
еј ќути да не го видат, и тоа ќе помислат

инаку вакво нема да има пред плоштад, туку карши собрание не


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 12:44
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 15:19
Пловдив-стария%20град 
 
Етнографски музеј-Пловдив,Стариот дел


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 08:43
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 16:45
#">Царевец

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 18:47-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 19:01


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2010 во 09:23
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2010 во 09:28
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 20:42
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 08:31
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 18:49
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 18:54
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 18:48
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 18:55
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 18:57
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 04:05


-------------


Постирано од: laura.skopje
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 10:01
?

-------------
http://mikrobloger.com/laura - http://mikrobloger.com/laura


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:25
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:26
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:45
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:46
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 17:18
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 17:33
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 17:38
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 20:48
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 20:52
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 20:53
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 03:57
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 20:08
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 20:10
 

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 21:54
 


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Obelisk-Lateran.jpghttp://www.sacredsites.com/africa/egypt/images/obelisk-queen-hapshetsut-500.jpg       

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 21:56
                         http://seshdotcom.files.wordpress.com/2008/11/obelisk.jpg        http://www.pushindaisies.com/candypress/ProdImages/mum_obelisk_stone_lg.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 21:58
http://www.bibleplaces.com/images/Luxor_Temple_obelisk_at_entrance,_dg_042001.jpg                   http://muc.in/pic/munich_obelisk.jpg  

-------------


Постирано од: 10101
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 23:08
Obeliskot vo DCEmpire State Building, NYCSaat kula so fontana vo DubaiMinare vo MarokoПостирано од: Renatax
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 15:47
Највисоката кула во светот,отворена за посетителите пред 2 месеци,со 160 катови.
Архитект-Бил Бакер
-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Мај.2010 во 17:49
http://gdb.rferl.org/FA08E6AB-8ED7-429E-9837-C59065560B9C_mw800_mh600_s.jpg
Прилепа града


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Мај.2010 во 03:43
 
 
Саат кула и црквата позади неа во град Елена,Бугарија


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 21:16
http://free-zg.t-com.hr/ro_vision/FreeWeb/bigblog/novi_zeland/nz007.jpg

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Јуни.2010 во 03:51


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Јуни.2010 во 07:49


-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk