Испечати | Затвори го прозорот

Дали име Славо-Македонија е срамно за Мак

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20590
Датум на принтање: 01.Јули.2024 во 13:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали име Славо-Македонија е срамно за Мак
Постирано од: Tetratka
Наслов: Дали име Славо-Македонија е срамно за Мак
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 01:01
Дали името Славо-Македонија е срамно за нас Македонците?

Ова прашање долго време ме измачува ...

Ако имаме предвид последната нашата историја (мислам на последните 2 - 3 века) а за тоа сведочат и многу од народните песни, (за жал денес заборавени и препеани... тоа е случај со многу песни кои пред 50-тина години имаа други текстови, а денес абсолутно модернизирани и според мене упропастени) нашите предци пеат за Славјаните, “по рода сум славјанка“, за славо-македонија и т.н. ...

Дали (со тоа име) денес треба да се срамиме од нашите дедовци и од нашето народно творештво? ( бидејќи имаме безброј такви случаи ...)

Дали Славјанската култура и цивилизација за нас е нешто лошо од кое треба да се срамиме ?

Дали ние денес сме дел од таа култура?

п.с.
Да појаснам, Кога зборувам за Славо-Макадонија и славјаните мислам за населението кое живее на територијата на Македонија од 9 век (од времето на свв. браќа Кирил и Методиј, Климент Наум и останатите просветители) па се до денес. Тоа население, според мене е дел од една СЛАВЈАНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА И КУЛТУРА..., (затоа сведочиме и ние самите денес - тука (на форумов) пишуваме “Кирилица“ п.с. иако малку модифицирана од г-дин Блаже Конески) и т. н. ... а исто така и  словесното средство (јазикот) е дел од таа цивилизација и денес е дел од општопознатите славјански јазици во светот ...


Значи да бидеме на јасно, тука не разговараме за ЕТНОГЕНЕЗА и ГЕНЕТИКА, а за КУЛТУРА и ТРАДИЦИЈА ...

Тоа погоре, за писмото и јазикот (дека се славјански) можеме да го прочитаме речиси во сите историски книги напишани во Македонија во XIX и XX век... тоа е и “ставот“ на МАНУ ... и дел од нашите познати академици...

Затоа сакам ваши совети и ваше мислење...

значи, повторувам - целта не е да наметнуваме мислење и конфликти, а да имаме продуктивен разговор...

однапред благодарам на сите добронамернициголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Коментари:
Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 06:02

Spored mene ne e tolku sramno, kolku shto e ogranicheno i usmereno. голема%20насмевка

Nemozham da zboruvam vo ime na drugite Makedonci, megutoa spored mene toj termin opfaka SAMO eden period od Makedonskata istorija i opredeluvanje, a mnogu od nas NE se poistovetuvaat SAMO so ili vo toj period, tuku ja chuvstvuvaat CELOSNATA MAKEDONSKA ISTORIJA kako neraskinlivo tkivo na Makedonecot i Makedonskata nacija voopshto. So samoto ogranichuvanje vo iskluchivo toj del, se samoporeknuvaat sebesi, istoriskoto minato na sopstvenata drzhava i nejzinoto celokupno bitie.  Simbolichno kazhano jas lichno bi se chuvstvuvala kako OSAKATENA, INVALID, BEZ GLAS, BEZ DUSHA, BEZ KOREN - zatoa shto edinstveno toj koren mene mi e svojstven...se drugo mi izgleda PRAZNO..i nepoznato. сршено%20срце
 
Megutoa dokolku toj termin SLAVJANI se dokazhe deka e samo novonarechen termin  za lugjeto koi istoto go chuvstvuvaat i pripagjaat na, togash i samo togash bi bila kompletna, bi imala spokoj mojata dusha i bi se narekla SLAVO-MAKEDONKA! голема%20насмевка
 


Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 11:16
Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.   


Постирано од: real
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:37
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.   

Mnogu znaes a vsusnost nisto ne znaes, a moze li tvojata kuca da bide vo posedoven list da bide na moe ime,
Ti ne mislis kako zaedno site nie nego sakas samo po tvoe da bide.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:44
Originally posted by real real напиша:

Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.   
 

Mnogu znaes a vsusnost nisto ne znaes, a moze li tvojata kuca da bide vo posedoven list da bide na moe ime,
Ti ne mislis kako zaedno site nie nego sakas samo po tvoe da bide.
 
FALA REAL! големо%20гушкање љубов 


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:45
Јас сум согласен и со двата горенаведени коментари. Би сакал да ја прашам  member_profile.asp?PF=21702&FID=49 - Popi   дали правилно ја разбира идејата за “СЛАВЈАНСКА КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА“ и во такво случај мислам дена работите не се многу на јасно... Мислам дека ние како нација 11 века сме дел од таа култура и традиција (барем она што нас ние познато од досегашната светска наука, историја и археологија)...

Она што денес го имаме како културно и историско наследство а како култура и разбирливо за нас е “славјанското“...
Не разговарам тука за безбројните археолошки артефакти од антиката и ранохристијанскиот период. Ако се повикуваме на нив, тогаш тие си противоречат со реалноста и со историјата после 8-9 век...
Проблемот со тие докази е тоа што тие се дел од една друга цивилизација и култура а не од денес нас познатата и својствена (за нас култура).

Затоа би сакал да прашам (бидејќи јас не сум стручен во тие “области“ но расудувам и размислувам трезвено), КАКО НИЕ ТЕ ГО НАПРАВИМЕ ТОЈ СПОЈ НА ДВА РАЗЛИЧНИ ПЕРИОДИ ВО ИСТОРИЈАТА, КАКО ТОА КЕ ГО ПОВРЗЕМЕ СО НАС ДЕНЕС, СЕГА И ОВДЕ!

благодарам на добронамерните Македонци
п.с.
браќа и сестри македонци ова е наш најголем и многу сериозен проблем, треба да напишеме една реална и нормална историја за да не ни се смее светот


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:48

Jas toa go razbiram tetratka, megutoa NE TE RAZBIRAM VOOPSHTO koga zboruvash i pishuvash "nas"....JAS ne sum vo tie "nas" shto ti saksh da mi gi nametnesh i zatoa te molam PISHUVAJ vo svoe ime. изненадување 



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:53
Originally posted by Popi Popi напиша:

Jas toa go razbiram tetratka, megutoa NE TE RAZBIRAM VOOPSHTO koga zboruvash i pishuvash "nas"....JAS ne sum vo tie "nas" shto ti saksh da mi gi nametnesh i zatoa te molam PISHUVAJ vo svoe ime. изненадување 



Јас дека сум МАКЕДОНЕЦ - го пишувам тоа, ако не ти си - твој проблем...

п.с.
Извини ако ти пречи и не се класифицирај во тие луѓе...голема%20насмевка


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:57
Ti ne si MAKEDONEC, ti si SLAVO-MAKEDONEC....sprema toa shto sporeduvash ili se obiduvash da nametnesh voopshto NE mi jasno, samo vo sekoj sluchaj NEMA DA TI DOZVOLAM DA BIDESH DRZOK I BEZOBRAZEN! изненадување
 
Vnimavaj kako se obrakash!!! изненадување лутина
 
Jas mislam deka mnogu ubavo i bez nikavi navredi SI GO KAZHAV SOPSTVENOTO CHUVSTVO I MISLENJE - istoto go ochekuvam i od tebe! намигнување
 


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:04
ете до што донесе една погрешна политика водена и потикната од некој кој по секоја цена се обидува да остане на власт .........
поделба на Македонскиот народ на “ антички “ и славо Македонци ....... истиот кој со своите непромислени потези не само што го подели народот туку предизвика и огромни трошоци на сметка на истиот народ правејќи споменици и ред други глупости кои сега ќе мора да ги става по складишта и магацини ......... тајм%20аут


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:17
Да се извинам на ПОПИ, идеата е да разбовараме за КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА,  а не да се закачаме за глупости, ти си ваков ти си таков... ако добро го прочиташ првиот пост, ќе видиш за што се работи, а знам дека темата е “осетлива“ и кај нас предизвикува бура од реакции, па си го губиме смирението и културата и понекогаш сме дрски...

Идеата не е да водиме таков разговор, за МАРШАЛОТ, идеата не е да се делиме (поздрав до member_profile.asp?PF=23368&FID=49 - real ) а да видиме како да ги споиме тие култури и таа традиција ... (не разговараме за генетика!)

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:17
Бидејки такво нешто како СлавоМакедонец не постои неможе да постои ни СлавоМакедонија,името е потполно глупозбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:21
Реал,не ми одговори на вапросот како албанец:Има ли СлавоМакедониja или не?

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:23
ние не сме ни славомакедонци, ни антички, ни библиски, ни северни, нити некои таму трети, ние сме просто Македонци, уште ли е тешко некој да го сфати тоа збунетост

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:26
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ние не сме ни славомакедонци, ни антички, ни библиски, ни северни, нити некои таму трети, ние сме просто Македонци, уште ли е тешко некој да го сфати тоа збунетост


Е па затоа отворив таква тема.

Ако е така, тогаш Македонците од Марс се паднати или е?


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:27
Точно така ние сме Македонци - славна нација која се раселила низ цел свет од таа славна нација еден дел бил наречен Слав(ја)ни но во смисла на Македонска нација а не посебен народ

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:28
Нека што е срамно. Туку било каква промена на името е неприфатлива.
Било каква промена, па и на додавање или одземање на точка или запирка (ова е илустративно кажанао) ќе донесе немири во држата.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: real
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:28
Originally posted by емил емил напиша:


Реал,не ми одговори на вапросот како албанец:Има ли СлавоМакедониja или не?

Albanec sum dali si makedonec da li si ti afrikanec mene vopsto ne me interesira toa, jas te postuvam pa makar i kinez da si i sekogo ke postuvam toa ke me naprai mene kulturen i bogat koga jas si imam drugari sekakvi sto ni malce ne go delam nikogo po nacionalnost taka da ne sto sum albanec nego pocitot kulturata i mnogu drugi raboti na nas ni treba da sekogo go svatime da maximum da se trudime da rabotime da gradime da stvorime edna podobra klima vlasta raboti so maximum za site nas za edna podobra idnina a ne za minato i netreba da bideme racisti nego pesimisti toa ne doblizuva za da imame idnina.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:31
Реал ,немоj да ми филозофираш.Ке те прашам за последно: Има ли СлавоМакедониja или нема?


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:33
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ние не сме ни славомакедонци, ни антички, ни библиски, ни северни, нити некои таму трети, ние сме просто Македонци, уште ли е тешко некој да го сфати тоа збунетост


Е па затоа отворив таква тема.

Ако е така, тогаш Македонците од Марс се паднати или е?
македонците не се паднати од Марс, си имаме ние долга историја, но не значи тоа дека во името треба да величиме само еден дел од неа
денешните Македонци се Македонци, а Словени биле во времето кога го преминувале Дунав со сламки трепкање
а такво нешто како славо-македоинци не постои и беше измислено од грциве како погрдно име, како што има погрдни имиња за многу народи


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:34
Нормално дека нема / прво на Албанците не им одговара такво нешто голема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нормално дека нема / прво на Албанците не им одговара такво нешто голема%20насмевка
 
 
 
Аааааааааааа ,ово веке е приказна.Значи можело да ми се одговори ,па макар и од друг човек.....


Постирано од: real
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:37
Originally posted by емил емил напиша:

Реал ,немоj да ми филозофираш.Ке те прашам за последно: Има ли СлавоМакедониja или нема?

Novoto ime e
(Severna Republika Makedonija)
Ako bese slavomakedonija ako nie gledame podlaboko kako bese a sto albancite dojdoa ot mars li taka mislis i nekoj si mislese poranu samo za minato neli no sto bidna so toa minato sakame eu vratite treba da ni bidat otvoreni ili mislis vo dupka ke ostaneme.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:43
Дали Скендербек војувал на страна на Македонците кои тогаш зборувале словенски јазик и какво е АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ? - во контекст на темава...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:01
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Да се извинам на ПОПИ, идеата е да разбовараме за КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА,  а не да се закачаме за глупости, ти си ваков ти си таков... ако добро го прочиташ првиот пост, ќе видиш за што се работи, а знам дека темата е “осетлива“ и кај нас предизвикува бура од реакции, па си го губиме смирението и културата и понекогаш сме дрски...

Идеата не е да водиме таков разговор, за МАРШАЛОТ, идеата не е да се делиме (поздрав до member_profile.asp?PF=23368&FID=49 - real ) а да видиме како да ги споиме тие култури и таа традиција ... (не разговараме за генетика!)
 
Dobro e shto go napravi toa. намигнување
 
Shto se odnesuva do drugoto boldirano - MOITE (a i na dugite kako mene) CHUVSTVA NE SE GLUPOST TUKU SE REALNOST SHTO NIKOJ NEMOZHE I NE SMEE DA GI ZANEMARUVA ILI OMALOVAZHUVA! лутина 


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:09
И сега што треба да сторам јас ако ти со твојот став и изјава ме навредуваш мене... проблемот е во мене - значи ја си имам некаков комплекс а не другите...
п.с.
ова е форум, а не лична собственост и збир на чуства, кои се брануваат оД нечија изјава И БИВАТ ПОВРЕДЕНИ, па наместо да има прогрес има индивидуален егоизам...

тоа е основна причина кај нас и “родот човечки“ да имаме проблем...

има една народна: “Никола не е св. Никола“

Ако не “чини“ (или згреши) Никола - тоа не значи дека и св Никола не чини (или згреши)...

п.с.
БОН-ТОН 
сори за оф-топикот


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:21
Ne te razbiram kako mozhe mojata pripadnost TEBE te navreduva?  збунетост
 
I kade tuka ja gledash lichnata sopstvenost?  Vo toa shto sekoj si ima LICHEN STAV?? збунетост
 
E pa neznam kade toa i na koj drug forum imaat kolektivni stavovi? A i da ima takvi, bidi siguren deka takvo chlenstvo ne mi e potrebno. голема%20насмевка   


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:24
во таков случај - ТУКА НЕМА ШТО ДА ТЕ НАВРЕДУВА - АКО САКАШ ЧИТАШ И КОМЕНТИРАШ - АКО НЕ, НЕ МОРАШ...бакнежбакнежбакнеж

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:29
збунетост  Mislam deka introto ti beshe za "dobronamerni lugje" a ne za FARBANJE MOZOK! Inaku da i za takvi temi ima lek, prochitaj gi pravilata i ke go pronajdesh. голема%20насмевка


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:39
~,,~Imeto Slavomakedonija voopshto ne e sramno no ne e realno ,vistisnskoto ime na ovaa parche zemja e Makedonija,Slavomakedonski e realen naziv za jazikot~,,~


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:42
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Imeto Slavomakedonija voopshto ne e sramno no ne e realno ,vistisnskoto ime na ovaa parche zemja e Makedonija,Slavomakedonski e realen naziv za jazikot~,,~
 
 
Па не е баш само Македониja.Каква Македониja е прашантето?


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:46

E ova navistina NE E NORMALNO! изненадување 

A kakva e Bugarija? збунетост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:51
Па Република ли сте ,федеративна република ли сте,област ли сте што сте?Ово треба да се изjасни.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 15:53
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Imeto Slavomakedonija voopshto ne e sramno no ne e realno ,vistisnskoto ime na ovaa parche zemja e Makedonija,Slavomakedonski e realen naziv za jazikot~,,~
 
 
Па не е баш само Македониja.Каква Македониja е прашантето?
~,,~Makedonija chisto Makedonia bez dodavki,,R$epublika Makedonija,, so slavomakedonski jazik i slavjanski identitet na narodot~,,~


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 16:01
Благодарам за информациjата Влад Тепеш.Тоа ми е доста ,ке сами си кажувате ке имате славjански интендитет.Благодарам.големо%20гушкањенамигнување


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 16:11
Проблемот е што нема потреба од нагласување на нештото затоа што и другите словенски земји не биле нарекувани словено срби,словено хрвати итн,оваа додавка денеска е за политичарите и за навредување на Македонецот.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 16:17
Nepristojno, neprifatlivo, pa i sramno...........

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 16:18
Видите,нема везе какво ви е името.За сите останати држави вие ке си останете као Македониja и Македонци.Вапросот е какви сте?Словени или антички луге?


Постирано од: depo
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 16:18
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.
Не е убаво да се зборува на памет бидејќи така самиот ќе поверуваш на заблудите. Многу докази од антиката се во наша полза ако си прочитал барем нешто ќе знаеш. Интересна е теоријата дека пред 17 години сите се чуствувале Славјани. Тоа може да им го кажеш на деца помали но и тие дали ќе ти поверуваат. Исто како што кажуваат Бугарите дека биле ослободители во втора светска војна а има живи луѓе што потврдуваат дека е тоа чиста пропаганда.


Македонското Дружество „Александар Македонски“, Columbus-Ohio

Пред 71 година, на 9-ти март 1938 година е основано првото здружение на иселеници-емигранти од Македонија, кое што го носело македонското име од самиот почеток и во текот на сето негово постоење. Зборуваме за годините пред почетокот на Втората Светска војна, кога сé беше неизвесно...И пак тогаш, иако далеку од Татковината, како и порано, како и потоа, како секогаш, како во песната „ние Македонците, си ја запеавме наш’та стара песна“...

BY-LAWS

The Macedonian American Society

               ALEXANDER THE GREAT

                 Columbus, Ohio

                 Organized March 9th, 1938

PREAMBLE

We Macedonians from Macedonia, part of the former Turkish empire, immigrants in Columbus, Franklin County, Ohio, associate ourselves together in a fraternal, non-political and non-ecclesiastical organization to be called the “Macedonian American Society Alexander the Great” of Columbus, Ohio.

Ние Македонците од Македонија .... се организираме во организација наречена Македонско Американско Друштво Александар Велики


Инаку Словени не е навредливо туку не надополнува. Славо-Македонија не само што е навредливо туку и измислен термин што никогаш не постоел во историјата.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 17:44
Originally posted by емил емил напиша:

Видите,нема везе какво ви е името.За сите останати држави вие ке си останете као Македониja и Македонци.Вапросот е какви сте?Словени или антички луге?
доста веќе со вакви поделби, аман, не можеме да бидеме ни едното, ни другото, па побогу и двете се народи стари со векови, додека ние живееме во 21 век и добивме автономија како Република Македонија и затоа треба да сме МАКЕДОНЦИ и по се која цена да си го вратиме тоа име кое го добивме со АСНОМ
ние не може да докажеме дека сме на чисти потомци на антички или средновековни народи, нити па некој друг народ од светот може, па само низ балканов поминале милијарди и милијарди луѓе


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 18:46
Originally posted by depo depo напиша:

  Не е убаво да се зборува на памет бидејќи така самиот ќе поверуваш на заблудите. Многу докази од антиката се во наша полза ако си прочитал барем нешто ќе знаеш. Интересна е теоријата дека пред 17 години сите се чуствувале Славјани. Тоа може да им го кажеш на деца помали но и тие дали ќе ти поверуваат. Исто како што кажуваат Бугарите дека биле ослободители во втора светска војна а има живи луѓе што потврдуваат дека е тоа чиста пропаганда.


Македонското Дружество „Александар Македонски“, Columbus-Ohio

Пред 71 година, на 9-ти март 1938 година е основано првото здружение на иселеници-емигранти од Македонија, кое што го носело македонското име од самиот почеток и во текот на сето негово постоење. Зборуваме за годините пред почетокот на Втората Светска војна, кога сé беше неизвесно...И пак тогаш, иако далеку од Татковината, како и порано, како и потоа, како секогаш, како во песната „ние Македонците, си ја запеавме наш’та стара песна“...

BY-LAWS

The Macedonian American Society

               ALEXANDER THE GREAT

                 Columbus, Ohio

                 Organized March 9th, 1938

PREAMBLE

We Macedonians from Macedonia, part of the former Turkish empire, immigrants in Columbus, Franklin County, Ohio, associate ourselves together in a fraternal, non-political and non-ecclesiastical organization to be called the “Macedonian American Society Alexander the Great” of Columbus, Ohio.

Ние Македонците од Македонија .... се организираме во организација наречена Македонско Американско Друштво Александар Велики


Инаку Словени не е навредливо туку не надополнува. Славо-Македонија не само што е навредливо туку и измислен термин што никогаш не постоел во историјата.



Ова е за поздравување - тоа е идејата ... да видиме повеќе вакви документи „ние Македонците, си ја запеавме наш’та стара песна“...

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 19:01
Originally posted by емил емил напиша:

Видите,нема везе какво ви е името.За сите останати држави вие ке си останете као Македониja и Македонци.Вапросот е какви сте?Словени или антички луге?


Ако разговараш така - тогаш наметнуваш тема за етногенезата и етнофилетизмот...

Претпоставувам дека си бугарин - многу лесно е човек и вас да ве праша - кој сте и какви сте?

кои се пра-бугарите и што општо имате вие со нив?

Погледнија денешна Бугарија, очигледно е дека Софија живее еден народ, Пловдив - друг; Велико Трново - трет; Варна, Бургас, Русе и тако даље, четврт ... и т.н. ... (п.с. тоа е случај со сите на Балканот), но сите се дел од една култура!

Ако разговараме така - дискусијата и темата ке добие друга насока...

Пример 1. Византискиот цар Јустинијан сите знаеме дека не е елин или римјанин, меѓутоа долго време е на чело на таа РОМЕЈСКА универзална идеа и империја... неговите дела се “неповторени“ во историјата...

Најголемиот реформатор во “Византиската“ (источно-православна) музика, композитор и светец - Јован Кукузел исто така не е етнички грк (елин), но е на чело на таа универзална ромејска идеа, и ги има најголемите заслуги за тој сегмент од музиката ...

Значи што во тоа време представува “кини“ или “коине“ дијалектот кој е создаден токму во времето на Александар Македонски....

Значи тоа е средство за комуникација на една универзална ромејска култура - тука нема етнофилетизам, затоа што најголемите представници и императори во Византија не се етнички грци, а го користат тој “кини“, (“коине“) дијалект во светот познат како елински...

Сега ако ја видиме реалноста дене, каде сме ние тука и каде е нашиот дел од таа култура, бидејќи паралелно на таа (ромејската) имаме и славјанска, каде универзалната христијанска идеа е иста, но јазикот е различен...

значи и во славјанската (ромео-идеја) немаме етнофилетизам... за тоа сведочат многуте цареви - Македонски, Српски, Бугарски, и т.н. ...

Ако ова се прочита така како што е напишано, на прв поглед тоа си противоречи, но не е така ..., бидејќи секој цар во своето царство не е цар само на своите луѓе, а на сите потчинети жители на таа територија...

п.с.
Некои термини се измислени од мене - но мислам дека се разбирливи за сите.

Принуден сум така да пишувам, за да се обидам на тој начин да ја предадам идејата за КУЛТУРА, ТРАДИЦИЈА И ЦИВИЛИЗАЦИЈА ...



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 19:40
Originally posted by real real напиша:

Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.   

Mnogu znaes a vsusnost nisto ne znaes, a moze li tvojata kuca da bide vo posedoven list da bide na moe ime,
Ti ne mislis kako zaedno site nie nego sakas samo po tvoe da bide.

По ова што го кажа излегува дека Македонија во поседовен била Албанска,па биди така добар како што си леп, и кажи кога било тоа?
Имате две држави ги уживате сите возможни и невозможни права во Македонија, а се мешате во ИМЕТО,ГРБОТ на ова единствена држава на Македонците па каде ете по твое треба ние да ги извадиме нашите симболи?


Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 19:49
depo не знам на која возраст си и каде живееш, но сигурно имаш роднини и пријатели во Македонија кој во 91г. имале барем 18г. па за почеток можиш нив да ги прашаш. Мислам дека не е некое комплицирано истражување.


Постирано од: real
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 20:32
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Originally posted by real real напиша:

Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Во нашата историја единствено сигурни и неоспорени докази се за славјанскиот карактер на македонците во Македонија, се друго се држи на стаклени нозе и многу докази за антиката се прифатени само во нашите глави.
Значи ЈАЗИКОТ како основен показател за историското наследсво ни е СЛАВЈАНСКИ.
КУЛТУРАТА,ОБИЧАЈТЕ,ФОЛКЛОРОТ...ни се СЛАВЈАНСКИ.
Мислам дека тоа што денес не се викаме Славо Македонија е само поради тоа што Албанците несакаја никако да го прифатат тоа име(затоа што во тој случај самото име ќе кажуваше чија е оваа територија), досега одамна ќе беше завршена работата со името. Особено пред 17тина години кога 99% од Македонците беа со чисто СЛАВЈАНСКО самосознание.   

Mnogu znaes a vsusnost nisto ne znaes, a moze li tvojata kuca da bide vo posedoven list da bide na moe ime,
Ti ne mislis kako zaedno site nie nego sakas samo po tvoe da bide.

По ова што го кажа излегува дека Македонија во поседовен била Албанска,па биди така добар како што си леп, и кажи кога било тоа?
Имате две држави ги уживате сите возможни и невозможни права во Македонија, а се мешате во ИМЕТО,ГРБОТ на ова единствена држава на Македонците па каде ете по твое треба ние да ги извадиме нашите симболи?


Albancite se avtokton narod,
makedonci hristiani se avtokton narod no korenite im se albanski,
makedonskite muslimani se avtokton narod so albanski koreni,
Prasaj bilo koj star coek kako makedonec hristianin i makedonski musliman sto se i zosto e toa napraeno i se ke ti kazat tie ja znaat rabotata komletno ima fakti za toa,
drugo sto ima vo makedonija,
Srbi
bosanci
turci
romi
Makedonci pravoslavni makedonci egejci i vlasi:

za se postoi fakti kolku makedoncite se zaedno, dali znaes za toa deka ima podelenost kaj makedonci, sto zemale bugarski pasosi i makedonci egejci koj imat grcki pasosi, i tnt sakas li jas i ti da se vidime da te nosam kaj covek koj zboruva makedonski makedonski hristianin i da ti razkaze se deka ima albanski koren deka greskite ot minatoto ke gi priznavat i ke se vratat vo svoeto staro kako sto bile i isto i makedonskite muslimani veke pocnale da gi ispravat greskite ot minatoto zatoa sto i tie se so albanski koren i site albanci sto ja poznavat historijata znaat za ova,
bez razlika na nacionalnost site nie eden bog ne stvoril i mozeme da najdeme zaednicki jazik za da gi ostavime nastrana loseto mislenje i da se druzime i da rabotime za nasata idnina zaedno.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 20:42
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Абе Албанците се Американци а не обратно

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

p.s.Еден антички документ каде што Албанците се спомнуваат ме интересира дали има на белиов светголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: depo
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 20:52
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

depo не знам на која возраст си и каде живееш, но сигурно имаш роднини и пријатели во Македонија кој во 91г. имале барем 18г. па за почеток можиш нив да ги прашаш. Мислам дека не е некое комплицирано истражување.
Баш затоа што не е комлицирано е смешно. Дали ти прочита тоа што ти го постирав за Македонското друштво во 1938 година што се викало Александар Македонски?? Не кажа ни зборче за тоа. Се потрудив и да ти преведам 1 реченица од преамбулата.

Не може да се замижува пред фактите и да се зборува на памет како што ти кажав. Еве одговори за тој пример. За роднините и пријателите знам како се чуствуваат нема да е во полза на твојата теорија. Не е тоа темата да се навраќаме толку наназад за тоа како се чуствувале има илјадници примери што те демантират. Затоа друг пат внимавај со процентите наместо двоцифрени ставај едноцифрени, барем за овој случај.


Постирано од: FLooK
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:09

Ако станува сбор за името Славо-Македониа во културен план, то воопште не е срамно. Ако станува сбор за политички - да се бега далече от него. Славо-Македониа во пилитички план може да донесе само проблеми.



Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:09
Какви славо македонци.... како можеме сами да си наметнуваме негативности, тоа е невозможно!



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:09
Originally posted by FLooK FLooK напиша:

Ако станува сбор за името Славо-Македониа во културен план, то воопште не е срамно. Ако станува сбор за политички - да се бега далече от него. Славо-Македониа во пилитички план може да донесе само проблеми.





-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:10
Треба едно да се свати Македонец е Македонец и неможе да биде ништо друго освен Македонец бидејки таков се раѓа и таков умира,не ми е гајле што се другите но энам дека Македонци ни во сон неможет да бидат - еднашка напишав па да се повторам ДА СЕ БИДЕ МАКЕДОНЕЦ Е ЧЕСТ А НЕ ЖЕЛБА


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:28
I ova tema ja odnesovte vo nepovratизненадување
Jas neznam kako Anastea ve trpela, ama znam deka ako prodolzite vaka ke gi zatvoram site temi i podforumot Politika ke odmara dodeka i taa odmara.голема%20насмевка. Pa nejze treba da i se dade nobelova nagrada za izdrzlivost.голема%20насмевка


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:37
без обзир како ќе се вика државата во која ќе живеам , јас ќе бидам она што од секогаш сум бил ........ Македонец ....... и не ми е толку оптеретувачки дали од античко или словенско потекло ........
сега ми е јасно од каде толкав револт кај нашите сограѓани албанци кога некој ги нарекува шиптари .........
шиптар е стар термин за некој кој се доселил на просторите кои денес ги прогласува за свои ......... а како е доселен , тоа е добро опишано во Македонската енсиклопедија која за жал , поради политички причини нема да го догледа светлото на денот како непобитен доказ за многу нешта на овие простори  ...............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:44
Не може да е навредливо, ниту делува навредливо. Ако јас се чуствувам како Македонец со потекло кое не е словенско а се наметнува тогаш ке се запрашам како тоа јас можам да сум Македонец ......





-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:48
Vo idnina nema da opomenuvam tuku ke gi brisam postovite vo koi ima upateno navredi, ismevanje ili omalovazuvanje.
Stilot na pishuvanje ili stepenot na poznavanje na makedonskiot jazik ne e pricina clenovite da bidat omalovazuvani ili ismevani. Sekoj  e dobrodojden na forumot i edno ne treba da zaboravime deka kolku poveke ne ima i kolku sme so porazlicni mislenja e poubavo i pointeresno.
Zatoa reterirajte malku.



-------------


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 21:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Jas neznam kako Anastea ve trpela, ama znam deka ako prodolzite vaka ke gi zatvoram site temi i podforumot Politika ke odmara dodeka i taa odmara.голема%20насмевка. Pa nejze treba da i se dade nobelova nagrada za izdrzlivost.голема%20насмевка


Vekje go imam kazano ova.


Постирано од: kapo
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:47
nie sme slovenci i dzabe se furame za anticki narod i fico i ace i kompanija..

ne vikam deka aco ne e nas ama tvrdam deka nikoj od nas

ne e negov potomec. posle ace se rascepila cela

imperija,pa dosle rimjanite pa ne raseluvale kako im

tekne. edno semejstvo pratile da ide vo rim i tamu da

robuva, drugo vo azija i tamu da robuva.pa regrutirale

anticki makedonci vo rimskata armija .pa i tie se

raseluvale po cel svet.posle toa imalo i drugi

raseluvanja ,pa dosle slovencite.ispokolele i toa malku

narod sto nasle tuka.


celta mi e deka deneska ne mozes da pratis koj e potomec na anticka krv.mozebi potomcite na alexandar se germanci(denesni) i se poise anticki mak. od mene .


slavo makedonija ne e voopsto sramno, tuku naprotiv e realno i prifatlivo


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:55
А тие што отишле во римската војска биле нарекувани славни македонци па подоцна само слав(ја)ни и ете денес ти ги викаш словенци - эначи сепак имаме нешто со Александар Македонскиголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:56
 
Словенци се нашите бивши сонародници од северот на Југославија. Ние (и тие) сме СЛОВЕНИ.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:05
Па дај убаво објаснување - а Словените се Венети или Македонско племе од антиката кое и пред Римјаните и по Римјаните мигрираат на североистокголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:24
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па дај убаво објаснување - а Словените се Венети или Македонско племе од антиката кое и пред Римјаните и по Римјаните мигрираат на североистокголема%20насмевка



Иако идеата ни е да разговараме за култура и традиција, ако имаме некакви нови сознанија (како твоите зборови погоре), мислам дека би било добро тука да ги изложиме.

Со тоа ќе ја збогатиме темата... и така ќе добиеме малку поинаков тек, бидејќи од коментарите досега, како што гледам “идеата“ не е потполно разбрана од сите кои пишуваат тука...

Целта е да прочитаме нешто ново и интересно, а не некои членови цело време да “спорат“ офтопик...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: kapo
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:32
edinstveno sto ne mi se dopaga vo toa ime e sto ostava

prostor za spekulacii.Kako na primer ,ako ova e Slavo

Makedonija i nie sme sloveni, sledi deka ima i druga

Makedonija (demek grckata) ,vo koja zivee drug narod.Ako

go prifatime ova ime cela nasa anticka istorija im ja

prepustame na niv i se prifakame kako sloveni i samo

toa.Sepak antickite makedonci ziveele na prostorov i treba

da gi vmetneme vo nasiot identitet


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:35
Мислев дека е прочитано во историја

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/449112 - Кој е мајчиниот јаэик на Александар Македонски?

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/449136 - Александар Македонски - роден од племето ВЕНЕТИ

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2007/07/31/mythology-of-venets - Венетска Митологија - Славјанска

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2007/08/02/about-slavs - Киевските Руси тврдат дека предците им дошле од эад карпатите

Доста эа почеток - повеке понатака

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:38
Заборавив да додадам што е најинтересното

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20284&PN=1 - Кирилица во Македонија многу пред св.Кирил и Методи

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 00:56
аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

п.с.
Идем да спавам - утре ќе продолжиме - со овие линкови темата ќе иде во правата наскоа...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:06
Еве вака имам еден предлог: ајде тие што ја застапуваат и кажуваат темата -,,Словенство и Словените дојдени од зад Карпатите,,- веднаш нека почнат да се декларираат како Словени и наместо во документите да пишуваат Македонец нека си пишуваат Словен.
Е сега , доколку излезе дека во Македонија има над 30% Словени јас ке бидам првиот Македонец што ке бара да биде сменето името во Славо-Македонија , а доколку нема такви би ве замолил веке да не го спомнувате зборот Словен и искривената теза за Словените која е тотално извадена од контекст и претставена како некоја приказна која сега ние треба да ја прифатиме како наша историја и реалност само за да можат овие нашиве комшии мирно да спијат за сето она икрадено од нас и нашата историја и територија.



Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:09
Originally posted by kapo kapo напиша:

edinstveno sto ne mi se dopaga vo toa ime e sto ostava

prostor za spekulacii.Kako na primer ,ako ova e Slavo

Makedonija i nie sme sloveni, sledi deka ima i druga

Makedonija (demek grckata) ,vo koja zivee drug narod.Ako

go prifatime ova ime cela nasa anticka istorija im ja

prepustame na niv i se prifakame kako sloveni i samo

toa.Sepak antickite makedonci ziveele na prostorov i treba

da gi vmetneme vo nasiot identitet

Ако ние децидно се изјасниме за славјанскиот карактер тогаш има надеш да ги спасиме во Егеј тие што сеуште не се погрчени. Вака со антиката само му одиме во прилог на Грчката пропаганда, и тие малкумина што останаја да се чуствуваат различно од Грците, со ова му ги носиме право во на волкот во уста.Зошто кога некој Македонец од Егеј ќе кажи дека Александар не е Еленин па згора на тоа уште прататко на словените толку многу докази му истураат и исмејуваат што веке никој несака да се поистовети со него.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:10
Нема потреба од такво нешто - предците на Славјаните се Античките Македонци или поточно Античко Македонските племиња а едно од нив(најголемото) се Венетите

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:21
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нема потреба од такво нешто - предците на Славјаните се Античките Македонци или поточно Античко Македонските племиња а едно од нив(најголемото) се Венетите





Ама тоа ретко кој го знае пошто кај нас у школо се учат од кај се другите а не учат и дека ние сме дојдени.

Па доста е од онаа теза од зад карпатите кој се осека како таков нека истапи јавно и нека се декларира како Словен.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:36
ја пропуштате поентата, а тоа е дека сме Македонци и не смее тоа да се менува, па после ќе дебатираме дали бил наш александар или некој од зад карпатите
не може да бидеме нити словени, нити антички, ние сме си македонци, а тоа е нашата историја, од 2009 до 300 год п.н.е. има многу време и многу работи се смениле, но ние денес треба да бидеме познати како Македонци без разлика на нашата историја


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 01:40
Поентата е дали е Тема: Дали името Славо-Македонија е срамно


Мојот предлог е Кој се чувствува како Словен нека се пишува како таков.


Доколку има над 30% такви јас како Македонец не Антички и не Словен туку само Македонец ке потпишам за наведеното име.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 11:55
~,,~Nie denes site sme Makedonci i se deklarirame kako tkvi, i teritorijata na koja zhiveeme se vika Makedonija i nikako drugachie a toa shto chuvstvuvame Slavjanski identitet i shto govorime jazik od Slavjangka grupa na jazici toa ne ne pravi pomalku Makedonci bidejci niti Slavjani niti pak Antichki drevni deneska  postojat.Nie shto sme ja uchele istorijata vo shkolo  na soodvetna vozrast  od soodvetni uchiteli nikoj nemozhe da ne razubeni vo nasheti Slavjanstvo. Sledenjeto i plasiranjeto na  Istorija od Broshurki ,veruvanje vo pishan zbor na poedinci koi se drzhat do pretpostavki i nepriznaeni fakti ,tie mozhat da pishuvaat i da pishuvaat i da govorat i da dokazhuvaat se dodek nivnata nauchna rabota ne bide validno priznaena va validni mesta od validni ludje.  I mene iskreno da kazham mnogu mi se dopadja shareniloto na Antikata na ovie prostori  vprochem sum vosh*ten od site drevni kulturi i sum pochituvach na istite. So vosh*t poprvo bi kazhal deka sum potomok na drevna Antichka otkolku na Paganska Slavjanska loza, no karakterot ne mi dozvoluva da veruvam vo bajki-tuku gi cenam kako umetnichki raskazi prilagodeni za soodvetna vozrast. Mnogumina pishuvale ,mnogumna istrazhuvale ,pishuvaat istrazhuvaat i denes i nikoj ne im go spori pravoto na lichnoto iskazhuvanje no poedinecot e toj shto treba da izbira  vo shto ce veruva!!!~,,~


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 12:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нема потреба од такво нешто - предците на Славјаните се Античките Македонци или поточно Античко Македонските племиња а едно од нив(најголемото) се Венетите
                                     ~,,~Ovaa e smeshno do solzi i e nevidena KONTRADIKTORNOST na Antichkite potomci, od prichina shto od ena strana Antichkite go ismejuvaat i ciniziraat Faktot vaka ,,Slavjanite pominale ispod dunav dishejci na slameni trski ~,,~  a od druga stana pak tvrdat deka  Antichkite se pretci na Slavjanite od nivna gledna tochka i ideja za proadjanje preku vodna povrshina odnosno ispd  vodna povrshina togash ako Slavjanite go pominale Dunav Ednash so splavovi ili peshacejci po Osekata- Antichkite najmalku dvapati gnjurele so slameni trski pod vodataизненадувањеизненадувањеизненадување~,,~



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 12:20
Нема тука ништо чудно,сите ние имаме татковци,мајки,дедовци и прадедовци - кој сака да види еве

Originally posted by Boogie Boogie напиша:



http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/449112 - Кој е мајчиниот јаэик на Александар Македонски?

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/449136 - Александар Македонски - роден од племето ВЕНЕТИ

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2007/07/31/mythology-of-venets - Венетска Митологија - Славјанска

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/2007/08/02/about-slavs - Киевските Руси тврдат дека предците им дошле од эад карпатите

Доста эа почеток - повеке понатака



Народите на почетокот мигритале од југ кон север - смешно е да се тврди дека во ледено доба эад Алпите живееле Германци и Франки

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Заборавив да додадам што е најинтересното

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20284&PN=1 - Кирилица во Македонија многу пред св.Кирил и Методи


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 12:40
~,,~Povtorno Smeshki~,,~ Se shljepash so kopiranje i mi begash od kontektot~,,~
Onoj dr. Petar Popovski vo Petok kaj Milenko Nedelkovski vo emisija tvrdeshe deka Indijancite od Aljaska imaat Antichko Makedonski koreni i jazik~,,~No mene me interesira za veshtinite na pominujanje pod vodnata povrshina.Ako vece dunav go minuvale na shkrgi togash i Atlantikot ne ce im e  problem~,,~изненадувањеизненадувањеизненадување
изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 12:44
~,,~nego dedo Kiro Gligorov jasno se iznese i kazha ~,,~Ako vaka prodolzhime ce ispadne deka Adam i Eva bile Makedonci a rajot i pripadja na Makedonija~,,~голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 12:49
Mozhe li sega JAS da postavam edno prashanje do SLAVJANITE?? голема%20насмевка
 
Eve ke go postavam da ne trosham drug post.  (mnogu sum ekonomichna голема%20насмевка)
 
Dali e sramno i zoshto e sramno ako e taka, Slavjanite (Slovenite) DA SE SRAMAT OD MAKEDONSKOTO POTEKLO? збунетост
 
 
 
 
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:00
Не е проблем дедо Киро - тој се энае дека е комуњар и при тоа тежок неверник,эа него Македонците биле Југословени и пред 50 год а и ден денес но ние треба да сме попаметни и да не го одрекуваме она што ни е дадено од господа - Некако смешно доаѓа тврдењето дека Славјаните иэникнале од эемја,просто се створиле эад карпатите - во историјата е јасно,преселба на славјани немало туку тие само се вратиле дома со тоа и не эаборавиле кој е нивниот корен,эа тоа најубави сведоштва се самите митови,богови и легенди

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

КОЛОВРТ , Коловорот , Kolovorot, Kolovrt, Cosmic Wheel, Mandala

Што е Коловрт и дали античкиот симбол на вечноста
може да се нарече Коловрт / Коловорот. Мислам дека материјалот кој
следи е многу можна варијанта. Значи тоа е една од повеќето можни
варијанти.

Прво треба да имаме барем малку познавање од
Астрономија, а според мене сите одговори лежат на небеото, бидејки
народите со други очи гледале на истото, се разбира во минатото.

Па да почнеме. Коло или Трколо / Тркало е едно исто, нели има и Колце
(Прилепски). Дали има Коло на небото. Се разбира дека има и тоа врти
непрестано од кога човекот знае за себе. Моментално знаеме дека ние се
вртиме, но во минатото земјата била фиксна а небото вртело (слика доле)



Целиот небесен свод, константно се врти, а се врти околу Северницата, нашата најпозната ѕвезда. Повеќе за неа на, http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1087 - http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1087
Но каде во ова коло е нашиот симбол. Знаејки дека северницата е дел од соѕвездието Мала Мечка, народно познато како Мала Кола или Кочија, и знаејки дека се ротира околу северницата, резултатот е на долната слика.

Подолу се слики како тоа изгледа на антички Македонски предмети.



Погледнете колку кругови има околу централниот
симбол на античката чаша. Секогаш симболот е во круг и претставува
тркало / КОЛО кое врти вечно.

Македонските надгробни крстови се полни со КОЛОВРТ, желба да се оди во вечноста, во бескрајот.
http://static.panoramio.com/photos/original/13871405.jpghttp://www.worldpassports.org/asia/images/GEORGIA.jpghttp://img512.imageshack.us/img512/2376/cretecoin1000bce.jpghttp://prudlik.ru/img/DSC06151.JPG


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:01
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~nego dedo Kiro Gligorov jasno se iznese i kazha ~,,~Ako vaka prodolzhime ce ispadne deka Adam i Eva bile Makedonci a rajot i pripadja na Makedonija~,,~голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Abe, dedo Kiro e star, ama ne tolku da gi predvodel pri eventualnata preselba...
Sto faktor e Kiro da se vodis po nego?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:07
Изјавата на Глигоров нема историска порака. На човек што има повеќе од 90 години веројатно последното нешто што му паѓа на памет е да расчистува дали неговата прабаба била од тука или од зад Карпатите и дали спиела со потомок на војник од фалангите на Филип Втори, со некое копиле на римските легии или со некој карпест Словен, кој уморен од препливувањето реки, решил да се одмори на стотина километри од грчкото море. Изјавата има пред сé политичка конотација и ја отсликува неговата нетрпеливост кон актуелната влада во Скопје. Што можеби и не би било спорно, под услов Глигоров да не заборавил неколку нешта: прво, дека за мнозинството од Македонците грчката политика е политика на непријателство и дека последното нешто што се очекува од еден комунист е на таа политика да одговори со подлизување и со вртење на другиот образ; второ, дека пред јавноста што стои зад таа грчка политика еден експретседател на Република Македонија не може да си дозволи да се потсмева со владата на сопствениот народ, како што ниту еден грчки поранешен висок функционер нема да го чуеме да се подбива со која било своја влада затоа што не е попустлива кон нас; и трето, затоа што според една „славомакедонска“ поговорка, староста значи мудрост, а Глигоров е должен, како човек кому овие два милиони граѓани со сопствената пот му ги овозможиле сите земски удобности додека тие преживуваа со сув леб и толчен пипер, меѓу другото и поради неговата политика, да не се разобличува дека е исклучок од правилото.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:10
~,,~Deneshnite Makedonci se sramat od Slavjanskoto poteklo bidejci Slavjanite doshle na ovie prostori kako Pagani poludiv narod i pokoruvale se shto ce sretnele na potot pa taka gi pokorile i ovie prostori na koi postela nekoja drevna porazviena kultura.Slavjanite ne se sramat da se deklariraat kako Makedonci po territorijata zemja majka na koja egzistiraat.Ednostavno fizonomijata,obichaite,jazikot im e Slavjanski i po tie fakti si znaat za identitetot~,,~


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:18
Nikoj ne se srami od svoeto poteklo BEZ razlika kakvo e ili od kade e!! изненадување
 
SRAMOT E VO TIE SHTO IM NAMETNUVAAT IDENTTET KOJ NE E NIVNI! намигнување
 
p.s.Ushte chekam odgovor OD SLAVJANITE na moeto predhodno prashanje. чекање


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:20
Не ни може да ти одговори,нема историски докаэ,Словенската теорија е одлика на комуниэмот - кога научниците не се консултирале туку преку инфорбиро се доаѓало до наредба која секоја комунистичка држава треба да ја иэврши.

Денес нема инфорбиро,нема наредби,народот треба да е слободен да чита и да учи како што е а не како што му било наредено

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:21
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~nego dedo Kiro Gligorov jasno se iznese i kazha ~,,~Ako vaka prodolzhime ce ispadne deka Adam i Eva bile Makedonci a rajot i pripadja na Makedonija~,,~голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Ајде вака кажи ми - Охрид е прогласен эа најстар град во Европа кој живее во континуитет,се надевам энаеш што е континуитет во историјата - дали Охрид не е Македонски град

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:24
Pa toa i go zboruvam Boogie...zoshto da ne ni se dade shansa da se dokazhame i preispitame? збунетост  Rezultatite ke bidat vo obostrana korist, dokolku navisitna ne se sramat da imaat Makedonsko poteklo? намигнување
 
Vo ime na nashata zaednichka kultura i jazik TIE KAKO "BRAKA" TREBAA ODAMNA OVA DA GO NAPRAVAT A NE DA FORSIRAAT NEKOI BAJKI OD EZOP! изненадување


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:34
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не е проблем дедо Киро - тој се энае дека е комуњар и при тоа тежок неверник,эа него Македонците биле Југословени и пред 50 год а и ден денес но ние треба да сме попаметни и да не го одрекуваме она што ни е дадено од господа - Некако смешно доаѓа тврдењето дека Славјаните иэникнале од эемја,просто се створиле эад карпатите - во историјата е јасно,преселба на славјани немало туку тие само се вратиле дома со тоа и не эаборавиле кој е нивниот корен,эа тоа најубави сведоштва се самите митови,богови и легенди

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

КОЛОВРТ , Коловорот , Kolovorot, Kolovrt, Cosmic Wheel, Mandala

Што е Коловрт и дали античкиот симбол на вечноста
може да се нарече Коловрт / Коловорот. Мислам дека материјалот кој
следи е многу можна варијанта. Значи тоа е една од повеќето можни
варијанти.

Прво треба да имаме барем малку познавање од
Астрономија, а според мене сите одговори лежат на небеото, бидејки
народите со други очи гледале на истото, се разбира во минатото.

Па да почнеме. Коло или Трколо / Тркало е едно исто, нели има и Колце
(Прилепски). Дали има Коло на небото. Се разбира дека има и тоа врти
непрестано од кога човекот знае за себе. Моментално знаеме дека ние се
вртиме, но во минатото земјата била фиксна а небото вртело (слика доле)



Целиот небесен свод, константно се врти, а се врти околу Северницата, нашата најпозната ѕвезда. Повеќе за неа на, http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1087 - http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1087
Но каде во ова коло е нашиот симбол. Знаејки дека северницата е дел од соѕвездието Мала Мечка, народно познато како Мала Кола или Кочија, и знаејки дека се ротира околу северницата, резултатот е на долната слика.

Подолу се слики како тоа изгледа на антички Македонски предмети.



Погледнете колку кругови има околу централниот
симбол на античката чаша. Секогаш симболот е во круг и претставува
тркало / КОЛО кое врти вечно.

Македонските надгробни крстови се полни со КОЛОВРТ, желба да се оди во вечноста, во бескрајот.
http://static.panoramio.com/photos/original/13871405.jpghttp://www.worldpassports.org/asia/images/GEORGIA.jpghttp://img512.imageshack.us/img512/2376/cretecoin1000bce.jpghttp://prudlik.ru/img/DSC06151.JPG



Напишав и останав беэ одговор

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:41
~,,~Poentata e tokmu vo toa ako se prekoknat Bajkite i Basnite i se skokne direkno na struchna literatura se nema podloga i ludjeto se lesnopodvodlivi na istata taka se doadja do Sekta Efekt i veruvanje vo pravoliniski plasman a od druga strana ignoriranje na razlichna perspektiva~,,~


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:44
А кој е лесноподводлив овде всушност,па Стаљин на постави Славјанската теэа со политичка эаднина эа доброто на Варшавскиот пакт - денес тој Варшавски пакт не постои эошто сеуште се поддржува Славјанската теэа кога е отфрлена од сите релевантни странски историчари

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Изјавата на Глигоров нема историска порака. На човек што има повеќе од 90 години веројатно последното нешто што му паѓа на памет е да расчистува дали неговата прабаба била од тука или од зад Карпатите и дали спиела со потомок на војник од фалангите на Филип Втори, со некое копиле на римските легии или со некој карпест Словен, кој уморен од препливувањето реки, решил да се одмори на стотина километри од грчкото море. Изјавата има пред сé политичка конотација и ја отсликува неговата нетрпеливост кон актуелната влада во Скопје. Што можеби и не би било спорно, под услов Глигоров да не заборавил неколку нешта: прво, дека за мнозинството од Македонците грчката политика е политика на непријателство и дека последното нешто што се очекува од еден комунист е на таа политика да одговори со подлизување и со вртење на другиот образ; второ, дека пред јавноста што стои зад таа грчка политика еден експретседател на Република Македонија не може да си дозволи да се потсмева со владата на сопствениот народ, како што ниту еден грчки поранешен висок функционер нема да го чуеме да се подбива со која било своја влада затоа што не е попустлива кон нас; и трето, затоа што според една „славомакедонска“ поговорка, староста значи мудрост, а Глигоров е должен, како човек кому овие два милиони граѓани со сопствената пот му ги овозможиле сите земски удобности додека тие преживуваа со сув леб и толчен пипер, меѓу другото и поради неговата политика, да не се разобличува дека е исклучок од правилото.

Simpaticna rabota e slobodata na govorot (dodusa restriktivna, bidejki sekoj i ne moze da kaze seизненадување). Sekoj smee da kaze svoe razmisluvanje za potekloto na denesnite Makedonci, no ubavo bi bilo koga ke kaze SAMO deka se potomci na Aleksandar i nikako na Kirila i Metodija, Nauma i Klimenta zatoa sto togas za niv ke se raskaze   eden mek erotski film vo koj glavna akterka ke bide negovata prababa i redica nepoznati pradedovci.голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:49
E pa i ne se bash znae se dodeka nauchno ne se preispita i doznae, dotogash ke ima bezbroj "slobodni interpretatori" vkluchuvajki i po nekoj "akademik". голема%20насмевка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:52
Очигледно не е потребно идење на државата и народот напред,нашата еволуција иэгледа эастана со Кирче и неговите теэи эа 1950 год и пријателството со ЈужноСлавјаните.
Сите ама баш сите екс Варшавски пакт эемји тргнаа напред,ги исекоа во корен комунистичките предрасуди и теории но не,Македонците се најпаметни и воедно најлојални на Стаљиновата теэа,прашајте го Кирче тој ке не оправи како што не оправи и во самата спогодба эа името

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 13:55
Ako eden narod ne s epocituva sebesi odnosno svoite  togash ne moze da ocekuva drugite da go pocituvaat. Jas znam edno, Kiro Gligorov ne e Kirce tuku e prv makedonski pretsedatel. I ve molam vo ime na  toa sto ova e eden makedonski forum da se vozdrzime od navredi bez razlika dali se soglasuvame so nekoi nivni izjavi ili ne.

-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 14:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Очигледно не е потребно идење на државата и народот напред,нашата еволуција иэгледа эастана со Кирче и неговите теэи эа 1950 год и пријателството со ЈужноСлавјаните.
Сите ама баш сите екс Варшавски пакт эемји тргнаа напред,ги исекоа во корен комунистичките предрасуди и теории но не,Македонците се најпаметни и воедно најлојални на Стаљиновата теэа,прашајте го Кирче тој ке не оправи како што не оправи и во самата спогодба эа името

~,,~A po shto toa nie se razlikuvame od ostanatite Juzhni Sloveni~,,~I da ne se desi paktot na Juzhnite sloveni deeneska nemashe da ima M od Makedonija kako i shto glavnoto prevozno sretstvo ce beshe Magare a magistralen pat ce beshe od Kaldrma~,,~  Abe da ne beshe SFRJ more nemashe da vidi Makedoncheto~,,~Za razkika togash imashe na prvo mesto Moral ,Pochit,Semejstvo,Sport ,Rabota,Zdravstvo,Shkolstvo ,IDEAL,Sila i RESPEKT.Deneska se Subvencionira povtorno Magareshkiot soobracaj~,,~


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 14:10
Ти пишуваш эа историја,пишуваш эа нешто што неможе веке да се врати,Југоносталгијата нема да и помогне на Македонија ниту на Македонскиот идентитет .Дали си видел СРБИН;ХРВАТ;ЦРНОГОРЕЦ или останатите да потклекнуваат на оваа Југоносталгија,па во Белград или Загреб ке ти се иэнасмеат ако спомнеш Југославија или ТИТО,эа нив тоа е најголемо эло што се преживеа во војните кои помеѓу себе ги водеа.

И не ми е јасно дали ти эа Македонија и неэината историја го сметаш баш тој СФРЈ како почетен семафор кој сеуште свети црвено а ние Македонците надежно чекаме барем жолто да се эапали,эа эелено може и да сонуваме

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 14:13
A zoshto da ne se sluchi USHTE EDEN "PAKT", pa da se napravi edno temelno istrazhuvanje, za da se najde koj se "Juzhni a koj Zapadni" t.e. Severni?  голема%20насмевка збунетост
 
Toa nema da go namali nitu pak ospori predhodniot pakt, tuku ushte poveke ke dobie na vrednost. голема%20насмевка
 
Politkata shto ja vodat "Slavjanite" e totalno promashuvanje, spored mene i vo sekoj pogled e vo polza na Zapadnite sili. намигнување Dali inaetot e pogolem od krajniot rezultat ili pak se navistina kratkovidni vo toj pogled, ostanuva da dobieme nekoi odgovori, bez predhodni konsultacii od "kominternata", ako mozhe?? збунетост намигнување
 
 
 


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 14:21
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ти пишуваш эа историја,пишуваш эа нешто што неможе веке да се врати,Југоносталгијата нема да и помогне на Македонија ниту на Македонскиот идентитет .Дали си видел СРБИН;ХРВАТ;ЦРНОГОРЕЦ или останатите да потклекнуваат на оваа Југоносталгија,па во Белград или Загреб ке ти се иэнасмеат ако спомнеш Југославија или ТИТО,эа нив тоа е најголемо эло што се преживеа во војните кои помеѓу себе ги водеа.

И не ми е јасно дали ти эа Македонија и неэината историја го сметаш баш тој СФРЈ како почетен семафор кој сеуште свети црвено а ние Македонците надежно чекаме барем жолто да се эапали,эа эелено може и да сонуваме

~,,~Jas za deneshna Makedonija i nejzina pochetna istorija smetam od Krste Misirkov pa navamu~,,~ Srbin,Hrvat i Crnogorec nikogash ne gi negirale Slavjanskite koreni a nie Najpametni sme ne?i Razlichni sme od niv taka?hmmmm~,,~


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 14:22
Значи ли ова според тебе дека пред Мисирков нема Македонци - многу ми эвучи ова како на Љубчо Георгиевски,па сепак политички а не научно-историски

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 17:16
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Еве вака имам еден предлог: ајде тие што ја застапуваат и кажуваат темата -,,Словенство и Словените дојдени од зад Карпатите,,- веднаш нека почнат да се декларираат како Словени и наместо во документите да пишуваат Македонец нека си пишуваат Словен.
Е сега , доколку излезе дека во Македонија има над 30% Словени јас ке бидам првиот Македонец што ке бара да биде сменето името во Славо-Македонија , а доколку нема такви би ве замолил веке да не го спомнувате зборот Словен и искривената теза за Словените која е тотално извадена од контекст и претставена како некоја приказна која сега ние треба да ја прифатиме како наша историја и реалност само за да можат овие нашиве комшии мирно да спијат за сето она икрадено од нас и нашата историја и територија.

 
 
Изгледа како да не правиш разлика меѓу нација и етничка група...
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 17:52
луѓе зошто толку многу забегавте во непотребни насоки, за нас славо-македонци е погрдно име исто како што е за албанците, шиптари

не мешајте словени со она што некој ќе ни го наметне како погрднно име


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: real
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 18:47
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


луѓе зошто толку многу забегавте во непотребни насоки, за нас славо-македонци е погрдно име исто како што е за албанците, шиптари не мешајте словени со она што некој ќе ни го наметне како погрднно име


Ako nie nesto nesakame ili ne ni odgovara toa e drugo nikoj nisto ne ni nametnal nego se ke se sredi kako sto e potrebno ni grci ni bugari ni eu ni usa nikoj nisto ne nametnel ako kaj nas ke bese se ok nikoj nemase da ja natera makedonija da smeni ime i slicno vo minatoto ako nekoj greskite gi naprail sega tie greski ke se popravat sakale ili ne bez razlika dali ke ni odgovara ili ne zatoa sto nikogas idnina ke nemame bez da se resat site sporni prasanja i site raboti ot minatoto.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk