Испечати | Затвори го прозорот

Агресивен влез на турбофолкот во Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20576
Датум на принтање: 10.Јуни.2024 во 03:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Агресивен влез на турбофолкот во Македонија
Постирано од: kultuzin
Наслов: Агресивен влез на турбофолкот во Македонија
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 18:34
Агресивен влез на турбофолкот во Македонија




Билборди, плакати, реклами. Низ цело Скопје се најавуваат гостувања на најголемите српски турбофолк ѕвезди.

Познавачите на културата се вџашени од агресивниот влез на турбофолк културата во Македонија.

„Во најголемите диско-клубови, кафеани доминира српската турбофолк музика, што не беше во толкава мера присутна порано. Јас кажав, дури и најголемата дискотека во градот го менува името и најавува на големо Савиќ, Шако Полумента“, изјави Оливер Белопета, директор на Скопски џез фестивал.

Турбофолк музиката е измислена во Србија во '90-тите години на минатиот век, за време на владеењето на Слободан Милошевиќ.

Експертите велат турбофолкот е одраз на економската, но и социолошката криза на тогашното српско општество. Но, музиката не остана ограничена само на Србија, се прошири на сите балкански земји.


Белопета: Доминира српската турбофолк музика, што не беше во толкава мера присутна порано

Познавачите велат веќе не се работи само за музика, турбофолкот стана засебна култура.

„Турбофолкот е нешто коешто го гледаме во гласачките ливчиња, го гледаме во училиштата, во секојдневието, во џиповите, во политиката“, рече Искра Гешовска, културен центар „Точка“.

Според експертите, слушањето музика е индивидуален избор, но во време кога се зборува за идентитетот, популаризацијата на турбофолкот е дискутабилна.

Гостувањата на српските фолкери се легални, имаат работни дозволи и ги плаќаат сите давачки, Министерството за култура се правда дека поради тоа не може ништо да направи, па останува медиумите, невладините организации и образовниот систем да влијаат врз едукацијата на младите луѓе.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=115569


Мислам дека ова е многу сериозна работа од која на секој начин мора да се заштитиме...
Пред некој ден читав во Хрватски весник дека во Србија се прават обиди да биде забранен а лично мислам дека и во Македонија на секој начин мора да се браниме од ширење на оваа зло...кое на секој можен начин ја уништува младината....



Коментари:
Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 18:45
што све нема човек да прочита ....... а да се донесе и закон во парламентот ? ........ што смее а што не смее да се слуша ? ........ нешто слично како законот за фасади ... или фасада или казна па ако е потребно и конфискување на имотот ..... него што . од една страна ќе се фалиме со закон за денационализација а од друга ќе измислуваме закон со кој овластено ќе вршиме национализација ....... така и со музиката .... кој слуша турбо фолк и тоа српски , да му се исечат ушите а ако продолжи и понатака , нека му ги дупнат ушните тапанчиња ........ а инаку , овој фолкот што е во продукција на нашите естрадни “ ѕвезди “  не е воопшто шунд и тешка мешавина на индиски , турски и арапски мелос ......... ЦИРКУЗ .......... газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 19:38
Влез?!?!?!?збунетост Сега?! изненадување Не, неее ...

Таа српска турбо-фолк шунд музика, уште многу, многу одамна е влезена во Македонија!
Под нејзино влијание (само незнам дали како одбрана од неа или како наметнување на нов музички праавец во МК?не%20знам) се создаде и оваа македонска турбо-фолк музика (ако може воопшто да се сведе под поимот музика)! Во тоа многу помогна и распадот на екс YU, кога (претежно) од Србија и Босна си дојдоа македонските пеачи и овде си ја продолжија својата кариера на естрадни „уметници“. Гледајќи го нивниот пример, многу други по паметни „пеачи“, согледаа дека тоа го „пали“ народов, дека народов не сака да се „замАра“ со „тешка“ музика, едноставно си отворија свои тезги и ...  таму сме каде што и би требало да бидеме! Со народ кој има афинитет за ваква музика, би ме чудело ако беше поинаку.
Не, Мирославе, не треба сечење уши, пробивање ушни тапанчиња или некои дргуи драконски мерки. Наместо тоа, надлежните државни органи треб(ше) да донесат стратегија и за ова прашање (како божем за нешто има стратегија, па само за ова нема! Тука ај, така се вика).
1. Треба на медиумите да се избегнува емитување на овој вид музика. Ќе рече некој: ама народот тоа си бара, демократија е и треба да му се дзволи тој што сака. Е така е, ама народот сигурно не сака да плаќа данок или други давачки, ама мора. Затоа, оваа мерка мора да се воведе, не за старите, туку повеќе би се однесувала за младиве генерации кои сега се формираат, бидејќи за стариве, знам, нема надеж.
2. Порано на Радио Скопје имаше музички емисии каде на секои 20 минути се менуваше народна (ама не оваа турбо-фолк туку онаа убавата староградска македонска но и српска), забавна (исто така македонска но и од другите делови на YU) и класична музика (ретко македонска, повеќе од популарни дела на странски познати композитори). Ова беше неколку пати во текот на денот (се разбира не истата емисијаголема%20насмевка)
Зошто сега не се практикува оваа програмска шема?

3. Да се удрат високи такси (и друг вид давачки) за настап на некоја странска или домашна турбо-фолк „ѕвезда“. (немојте сега пак со демократската правична застапеност ... бла, ...бла, ... бла ...)

4. Во училиштата да ги мотивираат децата да слушаат нормална музика, како на часовите по музичко, така и преку разгласите за време на одморите.

...

Доколку надлежните навистина сакаат да се спречи ширењето на оваа „зараза“ од неквалитетна „музика“ (странска или домашна), треба да сторат (барем) она што јас го пишав погоре. А секако тоа е премалку. Има уште многу други начини за да се оствари тоа.
Само под услов ако надлежните за за оваа цел веќе не се „заразени“!тага






-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 19:40
Боже ...кога го прочитав насловот...си помислих дека пак ке биде за бугарска инвазиjа...но останав приjатно изненадена...жалбите се од други.
И да , се сложувам потполно со Златник!среќа


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 19:58
Originally posted by pagane pagane напиша:

Боже ...кога го прочитав насловот...си помислих дека пак ке биде за бугарска инвазиjа...но останав приjатно изненадена...жалбите се од други.
И да , се сложувам потполно со Златник!среќа
#

Srpskiot turbofolk e pretposlednoto skalilo a bugarskiot posledno bidejki kako i se drugo vo vasata zemja e kopija, no kako sto odat rabotite nisto cudno i da se simne na ovaa posledno nivo nasata mladina na koja ocigledno i e potreben nekoj koj ke im ukaze za vistinskite vrednosti na muzikata , zabavata i kulturata voopsto...
A kako i sto samiot voveden tekst kazuva muzikata mnogu govori za civilizaciskoto nivo na eden narod a jasno e deka Makedonija od sekogas bila vodecka na toa pole vo ovoj del na Evropa pa i posiroko...
Kako i sto samiot Miroslav Tadic vo edno intervju na prasanjeto "zosto ne prerabotuva Srpska tuku Makedonska muzika" ke kaze..."Makedonskiot folk e nepresusen izvir na inspiracija"...a toa go razbrale mnogumina i zatoa e tazno da se citaat vakvi vesti...



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:02
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Боже ...кога го прочитав насловот...си помислих дека пак ке биде за бугарска инвазиjа...но останав приjатно изненадена...жалбите се од други.
И да , се сложувам потполно со Златник!среќа
#

Srpskiot turbofolk e pretposlednoto skalilo a bugarskiot posledno bidejki kako i se drugo vo vasata zemja e kopija, no kako sto odat rabotite nisto cudno i da se simne na ovaa posledno nivo nasata mladina na koja ocigledno i e potreben nekoj koj ke im ukaze za vistinskite vrednosti na muzikata , zabavata i kulturata voopsto...
A kako i sto samiot voveden tekst kazuva muzikata mnogu govori za civilizaciskoto nivo na eden narod a jasno e deka Makedonija od sekogas bila vodecka na toa pole vo ovoj del na Evropa pa i posiroko...
Kako i sto samiot Miroslav Tadic vo edno intervju na prasanjeto "zosto ne prerabotuva Srpska tuku Makedonska muzika" ke kaze..."Makedonskiot folk e nepresusen izvir na inspiracija"...a toa go razbrale mnogumina i zatoa e tazno da se citaat vakvi vesti...



Бугарската музика не е турбофолк...проблемот дека не jа познавате не е само наш. Скоро ваш.
А по темава...секоjа музика си има своите достоjнства...така сигурно ги има и српската музика...За жал..таа се состои едино од този жанр...за разлика од бугарската.
Проблем: вистинските вредности првом требе да бидат покажани од општеството и неговиот морал...па после од музиката.Уметността е ликот на општествените нагласи и ценности.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:03
само Македонската турбо фолк не е шунд ........
таа е инспирирана од многу фактори .............
турски , арапски и донекаде ромски голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:08
Ova ke odi vo muzika, голема%20насмевка

-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:13
Vidi sega vo vremeto na Jugoslavija vo Srbija imase mnogu kvaliteten rock kako primer ke gi posocam Ekaterina Velika ,Riblja Corba, Elektricni Orgazam, Partibrejkersi , Idoli a vo ponovo vreme Van Gogh...
Za zal na Srbija i se sluci turbo Folkot i kvalitetot naglo opadna i bukvalno grupite koi bea poim preku nok se pretvorija vo klubski grupi a turbofolkadjiite pocnaa da gi polnat stadionite i stvorija sosema nova muzicka (ne)kultura koja verojatno bese rezultat na losata politicka sostojba vo Srbija...
Sto se odnesuva do vas mozes da mi preporacas nekoj vas kulten bend da go islusam i da sporedam iako sum gotovo siguren deka vo odnos na nasata muzika i onaa sto se tvorese vo poranesnata Jugoslavija Bugarskata muzika ne e vredna ni za spomnuvanje...
A toa ne vazi samo za Bugarskata tuku eve na primer i za Germanskata koja e vo najmala raka mizerna....
Ete kazi mi eden bend koj ja ima goleminata na Leb i Sol, Bijelo Dugme, Prljavo Kazaliste, Ekaterina Velika, Idoli, Riblja Corba i da ne nabrojuvam...
Isto taka verojatno bidejki spomna deka vo Bugarija nema samo turbo folk , dobro e da spomnam deka na sekoja Bugarska zabava sto se odrzuva ovde vo Bugarija turbofolkot ima udel od 98 % dodeka ostanatite dva % otpagat na MAKEDONSKO DEVOJCE koja se pusta po  dva do tri pati na sekoja zabava...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ova ke odi vo muzika, голема%20насмевка
#


Sakav za ovaa tema da razgovaram so politicarite , ako moze deголема%20насмевка


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:28
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Vidi sega vo vremeto na Jugoslavija vo Srbija imase mnogu kvaliteten rock kako primer ke gi posocam Ekaterina Velika ,Riblja Corba, Elektricni Orgazam, Partibrejkersi , Idoli a vo ponovo vreme Van Gogh...
Za zal na Srbija i se sluci turbo Folkot i kvalitetot naglo opadna i bukvalno grupite koi bea poim preku nok se pretvorija vo klubski grupi a turbofolkadjiite pocnaa da gi polnat stadionite i stvorija sosema nova muzicka (ne)kultura koja verojatno bese rezultat na losata politicka sostojba vo Srbija...
Sto se odnesuva do vas mozes da mi preporacas nekoj vas kulten bend da go islusam i da sporedam iako sum gotovo siguren deka vo odnos na nasata muzika i onaa sto se tvorese vo poranesnata Jugoslavija Bugarskata muzika ne e vredna ni za spomnuvanje...
A toa ne vazi samo za Bugarskata tuku eve na primer i za Germanskata koja e vo najmala raka mizerna....
Ete kazi mi eden bend koj ja ima goleminata na Leb i Sol, Bijelo Dugme, Prljavo Kazaliste, Ekaterina Velika, Idoli, Riblja Corba i da ne nabrojuvam...
Isto taka verojatno bidejki spomna deka vo Bugarija nema samo turbo folk , dobro e da spomnam deka na sekoja Bugarska zabava sto se odrzuva ovde vo Bugarija turbofolkot ima udel od 98 % dodeka ostanatite dva % otpagat na MAKEDONSKO DEVOJCE koja se pusta po  dva do tri pati na sekoja zabava...


Квалитетниот рок и воопшто квалитетната музика во бившата Jугославиjа догаше од Хрватска...тие што ми ги наведуваш освен Риблjа Чорба...срби- да... и Биело дугме...Хрватска- да...ништо не ми значат... и се си биле само за внатрешна консумациjа...никоj надвор од границите на бивша Jугославиjа не знае за нивното постоене.
Воопшто и не сакам да споредувам големата бугарска естрада и рок музика со српски бендови. Тоа Штурците, Тоа Сигнал...Тоа Георги Минчев... во новото време Милена...тоа Тангра...и т.н.. но ти поjма немаш и Фала Богу затоа што така не можеш да ги спомнуваш заедно со српските "велики" бендови. Но да кажам направо- во Бугариjа Србиjа беше позната со Лепа Брена. Бивша Jугославиjа...со Биело Дугме и Сребрна крила. Македонска музика...ние си слушаме редовно...од познати причини.
Да, се слуша Македонско девоjче и Ако умрам ил загинам исто... се слуша Морен сокол пие вода на Вардарот, се слуша сешто е добро.
Турбофолкот е штета по една причина: провм создава погрешна претстава за тоа како треба да изгледа една жена...и како треба да се понаша еден маж за да се залjуби во него жената... затоа што покажува стандарт коjто всуштност не е возможен за обичните луге... и всуштност покажува дека единото вредно е тоа што може да се купи.



Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:40
“Ко пева, зло не мисли“, така велат србите...

Јас не сум против турбо фолкот, како и многумина од нас (барем така мислам) на форумот, по некоја чашка повеќе, веднаш на маса “турботанцува“...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:43
музика е музика ....... во музика секогаш најди го убавото а не го барај оној кој го мразиш ......... жалосно е што надобудните патриоти и демократи својот шовинизам го искажуваат онаму каде најмалку има простор за такво нешто ........ и никогаш не ми пречи да заиграм кога сум поканет на свадба кај некој пријател албанец ....... не е разбирам ниту англиската па е слушам .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:51
Секако дека музиката е музика, тоа што „рџавом... и длаке сметају“ тоа е веќе друга работа....



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 20:55
во ред е да се пишува личен став во поглед на музиката или музичкиот правец кој не се допаѓа ....... но да се пишува во глобала и притоа да се обвинуваат сите кои слушаат таква музика, тоа не е во ред ......... тоа е веќе шовинизам и што е зачудувачки , доаѓа од докажани “ демократи “ .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:01
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ova ke odi vo muzika, голема%20насмевка
#


Sakav za ovaa tema da razgovaram so politicarite , ako moze deголема%20насмевка

Pa dogovorete se i vo Muzika  da razgovarate. Da odmori malku Politikaголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:20
Оваа тема ја прифатив како таква мислејќи дека по неа ќе разговараме од политички аспект. Што треба да се стори за да се спречи ова зло (според мене). Зошто зло? Затоа што ја уништува претставата за добра музика. Оваа е музика која не се слуша, туку само се гледа! Посебно кога ја пеат женските, нели? Мислам се разбираме.
И што, зарем не игравте на свадбите (или кога ќе „фатевте“ некоја чашка) пред појавата на турбо-фолкот?
Мирославе, незнам зошто го мешаш патриотизмот и во оваа тема? Зарем јас спомнав дека српскиот турбо-фолк не чини, дека бугарскиот не чини, ... и дека само македонскиот е добар?
И воопшто не ги напаѓам тие кои слушаат таква музика. Тоа е исто како некого да напаѓам зошто е за некоја партија или зошто верува во бог или зошто повеќе му се бендисуваат плавуши (кога црнките се подобри)  или ...
Јас само реков да се најде начин како да се прекине со понатамошна популаризација на оваа „музика“ за правилен развој на младата генерација, бидејќи за старите едноставно - нема лек!голема%20насмевка

Р.Ѕ. А ако и понатаму се продолжи со дискусија на темава од музички аспект, тогаш навистина треба да се прферли во музика.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:22
bravo!аплауз...za makedonskata kultura,..daleku ke ,.."dogura"..

.........mozebi ova ke vi bide vishe po,....kjeif!!збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:22
не ми е јасно од каде простор за политичка конотација во турбо фолкот  збунетост ........ а доколку има простор , нормално дека се наметнува и прашањето за возвишениот “ патриотизам и патриотски чувства “ ........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Оваа тема ја прифатив како таква мислејќи дека по неа ќе разговараме од политички аспект. Што треба да се стори за да се спречи ова зло (според мене). Зошто зло? Затоа што ја уништува претставата за добра музика. Оваа е музика која не се слуша, туку само се гледа! Посебно кога ја пеат женските, нели? Мислам се разбираме.
И што, зарем не игравте на свадбите (или кога ќе „фатевте“ некоја чашка) пред појавата на турбо-фолкот?
Мирославе, незнам зошто го мешаш патриотизмот и во оваа тема? Зарем јас спомнав дека српскиот турбо-фолк не чини, дека бугарскиот не чини, ... и дека само македонскиот е добар?
И воопшто не ги напаѓам тие кои слушаат таква музика. Тоа е исто како некого да напаѓам зошто е за некоја партија или зошто верува во бог или зошто повеќе му се бендисуваат плавуши (кога црнките се подобри)  или ...
Јас само реков да се најде начин како да се прекине со понатамошна популаризација на оваа „музика“ за правилен развој на младата генерација, бидејќи за старите едноставно - нема лек!голема%20насмевка

Р.Ѕ. А ако и понатаму се продолжи со дискусија на темава од музички аспект, тогаш навистина треба да се прферли во музика.


од политички аспект: наj добрата политика е културната инвазиjа...нели...и нас така грчолjата сто години се обидувале да ни асимилират...со византиjската визиjа за светот..ама на...не успеали.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Оваа тема ја прифатив како таква мислејќи дека по неа ќе разговараме од
политички аспект. Што треба да се стори за да се спречи ова зло (според
мене). Зошто зло? Затоа што ја уништува претставата за добра музика.
Оваа е музика која не се слуша, туку само се гледа! Посебно кога ја
пеат женските, нели? Мислам се разбираме.
И што, зарем не игравте на свадбите (или кога ќе „фатевте“ некоја чашка) пред појавата на турбо-фолкот?Мирославе, незнам зошто го мешаш патриотизмот и во оваа тема? Зарем јас спомнав дека српскиот турбо-фолк не чини, дека бугарскиот не чини, ... и дека само македонскиот е добар? И воопшто не ги напаѓам тие кои слушаат таква музика. Тоа е исто како некого да напаѓам зошто е за некоја партија или зошто верува во бог или зошто повеќе му се бендисуваат плавуши (кога црнките се подобри)  или ...Јас само реков да се најде начин како да се прекине со понатамошна популаризација на оваа „музика“ за правилен развој на младата генерација, бидејќи за старите едноставно - нема лек[/B!голема%20насмевкаР.Ѕ. А ако и понатаму се продолжи со дискусија на темава од музички аспект, тогаш навистина треба да се прферли во музика.


]

Срам да ти е.... И Бред Пит е постар од мене само 5 години ама не слушнав дека некој го нарекува стар и безнадежен....

Шала настрана, турбо-фолкот ако го гледаме од ПОЛИТИЧКИ аспект, да, не е добар за младата популација поради националните чувства и треба да се контролира. За да се контролира, треба родителите да се тие кој што ке го направат тоа. За не/среќа, и родителите на младите деца се по турбо-фолкот...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:37
тогаш да им забраниме и да е гледаат шехерзада збунетост ........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:39
Токму од тој аспект ја поставив темата златник...
Нормално секоја тема да забега по малце па така и оваа...
Инаку факт е дека Турбо Фолкот има исклучително негативно влијание врз општеството...
Факт е дека тој настана за време на режимот на Милошевич кога Србија беше на дното и кога анархијата владееше...Турбо фолкот е резултат на едно исклучително нездраво општество , јас најискрено се надевам и оптимист сум дека со заздравување на Србија полека и ова зло ќе исчезне, но искрено многу негативно ме изненадува што кај нас а и во Хрватска се повеќе зима замав...И мислам дека тоа не е добро за општеството и кажува дека полека но сигурно се движиме во погрешна културна насока...
Затоа мислам дека и институциите , пред се образовните ќе се вклучат во минимизирање на можните последици...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:40
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

тогаш да им забраниме и да е гледаат шехерзада збунетост ........


Шехерезада е Македонска синхронизација и нема да има Турско делување....

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: емил
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 21:41
Tурбофолкот никогаш ни е бил на двор од Македониja.И сите го знаете многу добро.Незнам зошто се чудите и се правите на оштипани моми?
 
Само сакам да ви попитам вашите дедовци и башти кога са слушали "Македонско девоjче" или "Море сокол пие"?Само по свадби.......даже не и по национални празници ,пошто сте славели српските такви.
 
http://vbox7.com/play:c1957aae -


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 22:11

Почитувани форумџии, треба да се расчистат некои работи: треба да се направи разлика помеѓу:

 
изворна народна музика (со векови стара, традиционална, од народот (поточно анонимни автори) создадена. (Турците на пр. таквата нивна музика ја нарекуваат „класична турска музика“).
 
Во оваа музика, значи во народното творештво, има преубави песни, преубави мелодии, феноменални ритмови. Тука спаѓаат „Калеш бре Анѓо“, „Зајди, зајди“, „Море сокол пие“, „Черешна се од корен корнеше“, „Кажи ми Катинке“, „Со маки сум се родил“ и уште милиони такви прекрасни македонски песни. Традиционалното македонско музичко творештво е едно од најбогатите и најубавите воопшто. Плус ако тука се додадат нашите игри, ора. Друг ансамбл како „Танец“ на балканот нема.
Нашето изворно народно творештво е нешто мнгоу посебно, е неисцрпно богатство со кое можеме само да се фалиме и гордееме.
 
Новокомпонирана народна музика е музика која е компонирана од композитор, денес, односно во последниве неколку децении во стилот на народната традиција. И тука има квалитетни песни, како што е „Македонско девојче“, „Ако умрам и загинам“ итн.
 
Во одредувањето на квалитетот на едно вредно нешто (Пр. уметничко дело: слика, песна, скулптура), најдобар судија и филтер е времето. Старите песни го минале тој филтер. Она што останало е квалитетно. За она што денеска се компонира, допрва следи таков „временски филтер“, така да има песни од секаков квалитет (и неквалитет).
 
Е сега, во таа новокомпонирана музика се имаат развиено разни под-правци: турбофолк, дискофолк, технофолк, па дури и сега има ПОПфолк.
Овие сите „фолкови“ спаѓаат во ШУНД, или ТРЕШ, или ѓубре, во кич од најдолен вид, нешто слично како љубовни викенд романи или гоблени од типот “Коњи на поило“. Невкус од најсилен вид. Тоа се едноставни, банални песни-мелодии со уште побанални текстови: пр. „моја мала нема предњи зуби, кад је љубим језиком ме уби“  или „ти си мое злато, ти си мое сребро, ако фатиш друг ќе ти скршам ребро“. итн.
 
Така да, немојте ве молам „Море сокол пие“ и Александар Сариевски или Васка Илиева да го споредувате со „39 са два“ на Цеца - Арканоица. Тоа е грев кон бесценетото македонско музичко творештво.
 
Да, сите тие „фолкови“ се појавија во Србија во 90тите и се раширија по околните земји. И во МК и во Бугарија, Хрватска итн. Но, порано тоа беше по разни биртии со разни полуголи обли певаљки, додека денеска тоа е раширено по сите „шема“ кафичи и дискотеки кадешто излегуваат млади луѓе. Трагедија е да гледаш како млад свет кој треба да е прогресивен, се пали на “Сузама лепим тапете откако си ми узела дете“ и не се срами од тоа. Напротив, убаво им е. Млади девојки, кои се однесуваат како тетки од најселски вид.
Е тоа е голем пад. ... тага... и државата ако сака, може тоа да го смени.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: scorpius
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 22:39
"Заjди, заjди" - со векови стара, изворна македонска песна?
Инаку секоjа чест на песните на Александар Сариевски и Васка Илиева


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 22:45
Знаеш која е оваа птица?



Чучулига!љубов

И да се надоврзам со уште два-три приемера од музиката со која треба да растат и културно да се образуваат генерациите после нас:
-   „Отиш’о си сарму ниси проб’о ’
-   „Где је тај  пиштољ мали, да убијем онај што ми љубав квари“ (а тоа се однесува за мајката на момчето, која не му давала да ја сака својата избраница!голема%20насмевка Заб. Златник)
-   „На чаршав бели, две-три капи крви, то је знак да си био први“

Власта (реков, ако и таа не е задоена од овој стил на т.н. музика, па во ова да не гледа никаква опасност), мора под хитно да превземе мерки за нејзино истиснување! Дури и пред донесување конечна одлука за името!голема%20насмевкаплазење

Р.Ѕ. Се надевам дека нема да ми се забележи што наведувам песни само од српскиов репертоар!плазење




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 23:16
ги испраја мозоците во србија па сега и кај нас ке перат.по боки се е можно


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 23:41
Турбо-фолкот зема толкави размери зошто има публика за тоа и тоа милионска. На луѓето им се свиѓа шундот, кичот, лажниот сјај.
Сега ќе се фолираат нешто ќе го описменувале народот музички, како па да не.
Кој се пали на тоа и понатака ќе се пали.
Од политичка точка воопшто и неможе да се дискутира зашто самата појава е резултат на спој од социјални,морални, општествени, политички и економски промени.
И хип-хоп културата и рапот во Америка не е посебно квалитетна музика но опстојува поради тоа што има слушатели и поддржувачи а настанала поради-потреба!
Ако не ти се допаѓа нешто-не мораш да го прифаќаш ама бидејќи масата го прифаќа, значи- не можеш на сила да го искорениш.
 Србите викаат: Ко воли-нек изволи
За секој правец има обажаватели
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 23:53
Originally posted by scorpius scorpius напиша:

"Заjди, заjди" - со векови стара, изворна македонска песна?
Инаку секоjа чест на песните на Александар Сариевски и Васка Илиева
 
 „Зајди зајди јасно сонце“ е композиција на Александар Сариевски. Мој превидсреќа.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 00:18
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Знаеш која е оваа птица?



Чучулига!љубов

 
среќаголема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 00:43
Не ја воочуваш контрадикторноста во последниов твој пост?
Прво велиш:
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

... Од политичка точка воопшто и неможе да се дискутира ...

За потоа веднаш да продолжиш со:
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

... зашто самата појава е резултат на спој од социјални,морални, општествени, политички и економски промени...

А од што се предизвикани сите овие промени? Зарем сите тие промени не се резултат токму на она што претходно го велиш - политиката!
Токму политиката е таа која (највеќе) придонесува за појавување, но секако и одумирање, на некои појави!
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

... И хип-хоп културата и рапот во Америка не е посебно квалитетна музика но опстојува поради тоа што има слушатели и поддржувачи а настанала поради-потреба!
Ако не ти се допаѓа нешто-не мораш да го прифаќаш ама бидејќи масата го прифаќа, значи- не можеш на сила да го искорениш.
 Србите викаат: Ко воли-нек изволи
За секој правец има обажаватели
 

Да точно е тоа што го велиш за рапот и др. видови „музика“. Но види ..., 
Ц, леееелллеее,ох воздивнување ако почнам со ова за што мислам да пишувам нема да ме биде цела вечер .... Но, ајде ќе се обидам накратко!

Секој (или речиси секој) човек по дифолт гледа да одбере нешто полесно. Ако се вратиме неколку стотини години наназад на пример во музиката, ќе видиме како таа се развивала. Погледнете (т.е. слушнете плазење) ја само класичната музика. Какво богатство од тонови, акорди ... има. А што е со денешнава музика, посебно оваа за која сега дискутираме? Два акорда, еден ритам, два-три срцепарателни збора, кратка сукња, ниско деколте и „ко воли нек изволи“!намигнување
Истото е и со ликовната уметност. Погледнете ги делата на барконите или ренесансните сликари. Погледнете ги денешниве. Нацртал два правоаголника со различни бои, околу нив еден круг (ама со друга боја, која „нешто значи“) и ... „уметничко“ дело околу кое сите се собрале и кимаат со глава каО да којзнае што убавина има во него, а и каО сето тоа да го разбираат. (btw. на една таква изложба на „современа  уметност“ и јас закачив едно мое „дело“ со три триаголници во иста боја завртени со основите и никој не примети дека е „натрапник“ па си застануваа и си се’ ѕвереа во него, небаре е од авторот на изложбатаглупчо За жал тогаш немаше мобилни за да го снимам тоа) Следниот ден ми го немаше „делото“ Незнам зошто?мечтаењеголема%20насмевка
Е арно! Го дадов воведот за она што сакав да го кажам.
Дојдовме до рапот и др. „музики“ од Америка.
Токму тоа е потврда на ова што досега го зборував. Се што е лесно, едноставно, нешто што не бара оптоварување на мозокот, нешто за кое нема потреба од некакво мачење ... е прифатливо за мнозинството луѓе. Прво за авторите на таквите дела (што ај да речам и донекаде ми е разбирливо, бидејќи гледаат овци, па си велат зошто да не ги стрижеме кога самите сакаат), а потоа за конзументите (кои воопшто не ги разбирам зошто прифаќаат некое такво просто, едноставно дело. Зошто не го отфрлат, па со тоа да го натераат авторот да направи нешто поубавоне%20знам)!
Но зошто сето тоа се дозволува од страна на официјалните политики?
За да се затупи народот. Да не размислува. Да се направат ај да не речам зомби! Така многу полесно се владее со него. А тоа е основната цел на навистина паметните (посебно американци) кои се одлучуваат да ја водат државата. Тие многу убаво ја научиле она старата: „леб и игри“!
Во овој контекст, можам да споменам дека истото се случува и со овие сапунски серии, со овие реалити шоуа ... едноставно се копира западот. А и самите знаете (посебно оние постарите) какво беше мислењето (кое во никој случај не беше без основа) за луѓето од западот, посебно од Америка! Зарем и сега не сте приметиле дека кога се на некој концерт, прво гледаат на семафорот кој е над салата, и ако таму се испише „аплауз“, тие тогаш стануваат и ракоплескаат! Зарем до тоа „дереџе“ сакате да стасаме, со прифаќањето на „се што сака народот“?
Целата оваа нивна „култура“ сега ја наметнуваат на останатиот свет, а овие „ко луди“ веднаш прифаќаат се, затоа што е - американско.збунетост



Ете, тоа е вистинскиот приказ  (пример) на онаа поговорка: „прост народ - силна држава“.

Незнам дали ме разбравте што сакам да кажам за влијанието на политиката врз турбо-фолк музиката ...?
Кој разбра - разбра, кој не ... нека продолжи да „плиска“ пари по Цеци, Секи ... и нека се весели!      



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 07:07
Јас пак не гледам смисол на темава во Политика ама кога модераторот вели така,нека стои бидејки можеби на крај ќе утврдиме дека за лошата политичка ситуација во земјава крив ни е токму турбо фолкот. И бога ми е турбо.
Нашите стари си ги слушале Сариевски, Васка Илева, Костадинка палазова и си уживаа. Кога ќе се сетам јадна ми мајка како затнуваше учи кога јас ке и ја пуштев Магла од Јосипа Лисац, па потоа Јеси мала љубила Босанца земаше плеталото и одеше на 10 куќи подалеки и се молеше на бога да ми помине ’’лудилото’’ кое ме имаше зафатено.црвенеење
Никогаш ја немав чуено да се пожали дека сум плоитички индоктринирана заради музиката. Ние сега и Цеца само заради тоа што е жена на Аркан ја сметаме за лоша пејачка и дека ни ги труе младите.збунетост  А ги слушам и оние раперине, рецитираат брате ни точка ни запирка, ко брзозборка збунетост
На свадба играме правото, играме Елено моме, ама потоа си тераме и Пајдушкото- малку да се протреси снагата. Замислете што ке биде ако им пуштиме Моцарт, павароти. Јадни ли сватовиизненадување
Секоја новина трае некое време, па изникнува нешто ново, така е и со ова.
Класиката опстана  5, 10 века. Другото дојде и ојде.
За жал и за време на класиката имаше војни, имаше злоупотреба на функцијата (сетете се на Карментага
Нафрлам работи оти неам време, ама ај ке ме разберете што сакам да кажамголема%20насмевка





-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 10:29
~,,~Ima oromna razlika pomedju Etno muzika i Turbo folk . Ne e voopshto bitno dali Turbofolkot doadja od Srbija ,dali e makedonski ,bugarski ili nekoj bolo chij enostavno ne e problemot vo taa izvitoperena Muzika problemot e vo muzichkoto domashno vospituvanje~,,~Ako decata od najmali noze gi navikneme na kvalitetna muzika turboto za niv ce im bide smeshka i ce im se gadi a dokolku napravime propust vo muzichkoto domashna kultura togash mladite ne se krivi ako bidat zavedeni od :Salikonskite dolini,Turbo automobili ,Nakit i Garderoba od sevkupniot imidz na Turbo Muzikantite~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 10:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ние сега и Цеца само заради тоа што е жена на Аркан ја сметаме за лоша пејачка и дека ни ги труе младите.збунетост ....
 За жал и за време на класиката имаше војни, имаше злоупотреба на функцијата (сетете се на Карментага....
 
Мамамд, немој те молам да ја споредуваш Јосипа Лисац, грандиозна пејачка од највисок калибар (иако интернационално не е од најпознатите) со Цеца. Тоа е небо и земја, север и југ, со светлосни години оддалечени една од друга.
 Види - никој не ја смета Цеца за лоша пејачка само бидејки му била жена на Аркан. Цеца како пејачка (значи како пее, каков глас има) не е ништо полоша од Мадона, на пример (Мадона е прилично осредна пејачка, но страшно интелигентна личност, мајстор на маркетинг). И Цеца имаше страшен маркетинг па така од селска певаљка стана „фаца“. За жал, на балкан е популарна како ретко кој. Собира маса народ. Но, тоа не значи дека е таа квалитетна, туку само укажува на критериумите и вкусовите на многу луѓе на балканот. Но не и на сите.
 
Проблемот е што таа музика од биртиите-дупки во некои селца на рабовите од градовите се пресели во главните кафулиња и дискотеки низ МК. И наместо да се слуша рок, добар поп или некаква друга прогресивна популарна музика (за жал, во денешно време има голем застој во музичкото творештво во светот во секој жанр), младиот свет во МК е затруен и му е испран мозокот дека овој шунд е нешто квалитетно. Додека ТИ,  твојата генерација сте се палеле на Јосипа Лисац, ние сме се палеле на Екатерина Велика, Леб и Сол, а сите сме ги обожавале Битлси, Ролинг Стоунс, Пинк Флојд од постарите бендови, ова денеска масовно се пали на Јелена Крлеуша, Цеца Ражњатовиќ и слични „зајчици“ на кои умот им стига само до тоа што ќе облечат денеска и како ќе се нашминкаат. Биртијски певаљки за кои порано било срамота да им се биде во близина!
Жалосно е да гледаш како млад свет паѓа во транс на најшунд народњаци, како некои прости тетки со два класа школо.
Таквите површни личности со такви површни животи и гледишта им стануваат идоли на нашите деца во МК. И тоа е алармантно. И ретроградно. Тоа е девијација.
Тоа укажува на распадот на вредностите, критеритумите, редот, нормите.
Да се разбереме: шунд и неквалитет има насекаде. Го има и тука во Германија. Има многу неправилности од сличен тип. Германската нова фолк музика е најодвратното нешто.
Но, се уште во некои граници се држи. Не се слуша по дискотеки масовно.
Бидејки има и друга култура, други музички правци кои се одржуваат(од рок до џез, класична музика, па разни слободни форми на изразување, како и некакви нови миксови на жанрови). И се знае што е вистински квалитет. Додека кај нас, ТВ Пинк и нивните инвеститори како коров се раширија низ цел Балкан. Македонија најдолго се држеше далеку од тие влијанија, ама, пуста пара (ја има таму, а ја нема на друго место, кадешто треба), го отру  народот.
 


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 10:37
Во право си но сепак не заборавај дека родителите имат се помалку време за своите деца, па така најлесно е да ги остават пред компјутер или пред телевизор па нека се снаоѓат како знаат и умеат...
А човековата природа е таква како што кажа Златник а и по некој природен закон секогаш се стремиме кон наједноставното , а поедноставно од два акорда и пијанчење до бесвест не верувам дека има...сето ова по автоматизам допринесува за едно изопачено општество и губење на вистинските вредности...
Оваа година за жал не бев во Охрид но од пријатели дознав а доста беше пишувано и во медиумите дека Охрид ечел од турбо фолк. ТОА ЛИ Е МАКЕДОНИЈА, ТОА ЛИ Е НАШАТА ПОНУДА ЗА ГОСТИТЕ и на крај дали навистина треба да дозволиме во престолнината на писменоста и христијанството вакво грубо уништување на традицијата и сето она што со илјадници години е создавано...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 11:29
Ova e interesno, ne od aspekt na muzika, tuku od aspekt na turbo folk vrednosti na kultura na ziveenje.

Turbo folk kultura:
-obrazovanieto lugjeto se pomalku go cenat bidejki smetaat deka ne e bitno za da se ostvarat sebesi kako licnosti i kako profesionalci - decata se vospituvaat so maksimata najdi vrski za da uspees i ne mora kvalitet da razvivas,
-mokjta na parite e posilna od se: najdi kjerko bogat, pa i ne mora da e osobeno "sofisticiran" momak. Najpopularnite kafici vo gradov denes gi posetuvaat Bosanci so zlatni lanci....porano sepak imase nekoj kriterium deka kremot i boemshtinata znacea obrazovanie, kultura i duh,
-vo uciliste imavme pocit sprema roditelot, sprema nastavnikot kako vozrasen, avtoritet, ucitel; denes se povekje nastavnicite otvoreno se ismevaat, plukaat i navreduvaat bez pardon.

Da prodolzam? Da da, turbo folk vrednosti i kultura.
Ne bi da zvucam negativno deka segasnosta ni e zanikade ( kako postarite sto brmcea koga rastevme:)), ama definitivno ziveeme vo zabokrecina so niski vrednosti. Poglednete koi javni licnosti pretstavuvaat model za mladite ( bidejki se eksponirani, uspesni, imaat mediumska mokj), i jasno vi e. Jas rastev so makedonski narodni prikazni, decata denes rastat so golemiot brat, pusteni se site moralni kocnici.
Zatoa Tose ni bese nas tolku vreden, zatoa bese tolkava bolkata koga go izgubivme. Simbolizirase ljubov, pocituvanje, trudoljubivost.
Zabelezuvate kako Amerikancive se izvlekuvaat od nivnata "duhovna beda", kako sto go proglasi Evropa nivniot vrednosen sistem. Rekovme, Amerika simbol za dekadencija, no eve Obama semejstvoto stanuvaat modeli, dobivaat na vlijanie vo taa smisla, i toa mnogu pozitivno. Kaj e nasata gospogja Ivanova da promovira vrednosti? Nie go imame g-din Ivanov koj nikako da se osmeli da pokaze malku maska sila, stav, volja, a nasproti nego g-din Grujo celiot goropaden, aroganten i sueten " Jas kako kje kazam, taka e i nikako poinaku, mojata vistina e univerzalna i kje bide kako jas sakam".

Ete gi nasite turbofolk modeli.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 11:30
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Јас пак не гледам смисол на темава во Политика ама кога модераторот вели така,нека стои бидејки можеби на крај ќе утврдиме дека за лошата политичка ситуација во земјава крив ни е токму турбо фолкот...

Не мамичке, погрешно ме разбра! Токму обратното!
Во целото мое пишување сакам да кажам дека токму политиката е крива за појава на разни девијации во општеството (се разбира не само кај нас), а како една од нив секако е и појавата на турбо-фолкот. Ете и самата велиш дека порано (морам да спомнам) за време на Југосавија, колку убава музика испадна. А зошто? Бидејќи тоа беше одраз на една добро водена политика. Потоа се случија промени во политиката и ...нормално, се дојде до распад на се, меѓу што и на музиката! Всушност музиката не се распадна, таа остаа и до ден денес се слуша. Проблемот е што не се создава нова убава музика. Наместо тоа се создава турбо-фолкот!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:06
Јас би рекол резултат на општествените промени и сиромаштијата а предизвикана од лошата политика...
Слично е и со шпанските серии кои не се ништо подобри од Турбо Фолкот...а со кои секојдневно се троват малолетниците во нашата држава...Несакам ни да знам какви ќе бидат идните генерации кои ќе бидат продукт на Касандра и Дара Бубамара...А првите ефекти се гледат уште во најрани години кога македонските девојчиња почнуват нездраво да се шминкат , а без пола кило пудра и кармин е незамисливо да се оди на школо , а да не зборувам за кратките фустанчиња и деколтеа , а сето тоа е резултат на пинк и планета...
Такво нешто јас не сум видел на запад...а девојките иако многу побогати се облекуват најпристојно и цивилизирано...
Ова појава особено е изразена во Струмица на пример каде средношколките единствено што го имат во глава се облекувањето и шминкањето...
Ова може малку глупо звучи но ако се размисли подлабоко има и текако влијание врз општествената слика во Македонија...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:08
“ Такво нешто јас не сум видел на запад...а девојките иако многу побогати се облекуват најпристојно и цивилизирано “ ........
 
 
газење%20од%20смеење ........... добро , за што не сметаш тука ? ........ за тревопасни животни кои не мрднале подалеку од оградениот простор ? газење%20од%20смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:10
Ova znachi deka sega nitu kravite ke davaat kvalitetno mleko. A zoshto, nekoj ke prasha? голема%20насмевка
 
Pa so poslednite nauchni istrazhuvanja, dokazhano e deka farmerite koi koristat muzika (tivka prijatna za slushanje, melozvuchna) vo shtalite kade shto se odgleduvaat kravite, davaat mnogu pokvalitetno mleko, otkolku kaj onie shto ne se koristi ovaa "tehnika". голема%20насмевка
 
So turbo-folk kaj nas ne ke bidat bash produktivni...a nitu pak nie ke pieme kvaliteno mleko. голема%20насмевка  Osven ako uvezuvaat muzika, specijalno donesena od posreknite kraishta. голема%20насмевка
 
Nekoj pak ke reche, shto ima vrska ova pa sega!!?? збунетост  Megutoa sepak ima a toa se narekuva zhivoten ciklus na povrzanost kade SREKATA e sepak glaven dvigatel na produktivniot i kvaliteten zhivot. среќа
 
 


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:12
“ Ова појава особено е изразена во Струмица на пример каде средношколките единствено што го имат во глава се облекувањето и шминкањето “
 
ова веќе преоѓа во тежок безобразлук и навреда кон цела една популација и не само за Струмичанките ....... имаш идеја воопшто што зборуваш ? збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:14
На трудниците им се препорачува да слушат класична музика , затоа што многу влијае врз понатамошниот развој на новороденчето...Какво влијание има турбо фолк музиката уште не е испитано...но очигледно не е тешко да се претпостави...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:16

а што ако не слушаат никаква збунетост.......... д-ре ? газење%20од%20смеење



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:20
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

“ Такво нешто јас не сум видел на запад...а девојките иако многу побогати се облекуват најпристојно и цивилизирано “ ........
 

 

газење%20од%20смеење ........... добро , за што не сметаш тука ? ........ за тревопасни животни кои не мрднале подалеку од оградениот простор ? газење%20од%20смеење


Не не далеку од тоа, има во Македонија сеуште многу добра и квалитетна алтернативна сцена но за жал тие луѓе се се почесто потиснати од средината , а во помалите градови немат дури ни избор...За жал полека и во Скопје изборот се стеснува и од еден град за кој со гордост зборував дека има одличен ноќен живот и ноќна сцена полека станува турбо фолк град...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:22
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

а што ако не слушаат никаква збунетост.......... д-ре ? газење%20од%20смеење




Па подобро никаква отколку ТФ.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:28
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

“ Ова појава особено е изразена во Струмица на пример каде средношколките единствено што го имат во глава се облекувањето и шминкањето “
 
ова веќе преоѓа во тежок безобразлук и навреда кон цела една популација и не само за Струмичанките ....... имаш идеја воопшто што зборуваш ? збунетост
 
DA, a ti? збунетост


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:31
Ај и јас да се приклучам на овие неколку оф топици, кои не би требало да продолжат уште многу, нели?намигнување
Originally posted by Popi Popi напиша:

... so poslednite nauchni istrazhuvanja, dokazhano e deka farmerite koi koristat muzika (tivka prijatna za slushanje, melozvuchna) vo shtalite kade shto se odgleduvaat kravite, davaat mnogu pokvalitetno mleko,

смеење Еееејјј, едни крави знаат што е добра музика ... мечтаење


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:31
p.s. Doobjasnuvanje za onie koi ne ja svatija poentata. голема%20насмевка
 
Primerot so kravite beshe vo isto vreme i vo relacija na vrednuvanje i pripadnost na toj tip na muzika, od moja gledna tochka se razbira. голема%20насмевка
 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:33
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

 
Мамамд, немој те молам да ја споредуваш Јосипа Лисац, грандиозна пејачка од највисок калибар (иако интернационално не е од најпознатите) со Цеца. Тоа е небо и земја, север и југ, со светлосни години оддалечени една од друга.
Додека ТИ,  твојата генерација сте се палеле на Јосипа Лисац, ние сме се палеле на Екатерина Велика, Леб и Сол, а сите сме ги обожавале Битлси, Ролинг Стоунс, Пинк Флојд од постарите бендови, ова денеска масовно се пали на Јелена Крлеуша, Цеца Ражњатовиќ и слични „зајчици“ на кои умот им стига само до тоа што ќе облечат денеска и како ќе се нашминкаат.


Не ми беше на крај памет да ја споредувам Јосипа со Цеца туку само сакав да направам една компарација меѓу реакциите на ’’старите’’ и младите. Од Васка Илиева и Излегол Невен Пејо голема%20насмевка до Магла на Јосипа , од Никола Бадев до  Жељко Бебек, Влатко Стефановски, Битлси  со кои легнувавме и станувавме  мора да признаеме е разлика као бог и шеширџија. Затоа нашите родители се крстеа криешкум и молеа бога да останеме токму во умоттага. Сега и мене ми смета рапот, техното, а за овие да не зборуваме кога ке ’’рокнат’’ децава од зградата па и моиве доматага 
Мене едно друго ме загрижува, што често ги слушам како зборуваат дека мора да цугнат некоја лута, сечена вотка или незнам   некое пиво за да може да уживаат збунетост
и со едно нема да се согласам, дека с епразноглави зајчици- кога можат на мал прст да вртат публика низ цел балкан, да створат добра пара (па нека им го прави друг маркетингот)  не се толку празноглави, само се прават.намигнување


-------------


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:34
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

“ Ова појава особено е изразена во Струмица на пример каде средношколките единствено што го имат во глава се облекувањето и шминкањето “
 

ова веќе преоѓа во тежок безобразлук и навреда кон цела една популација и не само за Струмичанките ....... имаш идеја воопшто што зборуваш ? збунетост

 

DA, a ti? збунетост



Попи, прашањето ми беше мене наменето, но благодарам за подршката...
Инаку јас не зборував за вонземјани или нешто што не се гледа со голо око...Тоа што се случува во Струмица е видливо на секој чекор и кој сака може и лично да се увери во тоа што го зборував...
Како што реков во Струмица одамна нема кино , рок кафич, театарот едвај преживува , а кога ќе дојде некое навистина квалитетно музичко име салите се полупразни, што ќе рече Струмица веќе одамна го има допрено културното дно...И ден денес неможам да разберам како е можно во град кој заедно со околината има 100 илјади граѓани да нема ниту едно кино...


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ај и јас да се приклучам на овие неколку оф топици, кои не би требало да продолжат уште многу, нели?намигнување
Originally posted by Popi Popi напиша:

... so poslednite nauchni istrazhuvanja, dokazhano e deka farmerite koi koristat muzika (tivka prijatna za slushanje, melozvuchna) vo shtalite kade shto se odgleduvaat kravite, davaat mnogu pokvalitetno mleko,

смеење Еееејјј, едни крави знаат што е добра музика ... мечтаење
 
 
Da, zachuduvachki i smeshno se razbira, ama navistina e toa taka. Premnogu interesno sepak...i mnogu zakluchoci mozhat da se izvadat od toa...se razbira za onoj koj saka da gi pronajde. голема%20насмевка големо%20гушкање


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:37
немојте само да кажете дека и за ова е виновен http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=b02f182d5 - турбо фолкот и дека ова е музика која наликува на нешто кое е одраз на една култура ......... во тој случај , не сме на дното туку сме под него голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:42
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не ми беше на крај памет да ја споредувам Јосипа со Цеца туку само сакав да направам една компарација меѓу реакциите на ’’старите’’ и младите. Од Васка Илиева и Излегол Невен Пејо голема%20насмевка до Магла на Јосипа , од Никола Бадев до  Жељко Бебек, Влатко Стефановски, Битлси  со кои легнувавме и станувавме  мора да признаеме е разлика као бог и шеширџија. Затоа нашите родители се крстеа криешкум и молеа бога да останеме токму во умоттага. Сега и мене ми смета рапот, техното, а за овие да не зборуваме кога ке ’’рокнат’’ децава од зградата па и моиве доматага  Мене едно друго ме загрижува, што често ги слушам како зборуваат дека мора да цугнат некоја лута, сечена вотка или незнам   некое пиво за да може да уживаат збунетости со едно нема да се согласам, дека с епразноглави зајчици- кога можат на мал прст да вртат публика низ цел балкан, да створат добра пара (па нека им го прави друг маркетингот)  не се толку празноглави, само се прават.намигнување



Пејачките се само фигури зад кои стои цела индустрија за правење пари, која ги искористува младите...Многу добро се знае дека и во Србија и во Бугарија зад турбо фолкот стојат големи босови...Затоа не е сето наивно како што изгледа, а опасно е како што рече затоа што зад себе носи алкохол, дрога , насилство, проституција...а ПАРИТЕ се промовират како единствена вистинска вредност...а тоа резултира со проституција и желба за доаѓање до пари на што е полесен можен начин...




-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:48
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

немојте само да кажете дека и за ова е виновен http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=b02f182d5 - турбо фолкот и дека ова е музика која наликува на нешто кое е одраз на една култура ......... во тој случај , не сме на дното туку сме под него голема%20насмевка
 
Pak ne se razbirame, Zlatnik doobjasni...jas isto taka se potrudiv i "nauchno" da go dokazham голема%20насмевка za pak nekoj da veli deka turbo-folkot ni e kriv. збунетост
 
Vrati se nazad i preispitaj se. голема%20насмевка


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 12:51
и не само јас ......... мислам дека е крајно време во глобала како народ да се преиспитаме ........ и да размислиме дали должината на чергата кореспондира со испружените нозе .........  http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=b02f182d5 - газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:00
ne znam shto voopshto i se rasprava za ...vkusovite?збунетост..ama,..ako toj mu e navistina najgolemiot i edinstven "problem" na naorodov ,..ondak ,...treba da se soseche od...koren !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Пејачките се само фигури зад кои стои цела индустрија за правење пари, која ги искористува младите...Многу добро се знае дека и во Србија и во Бугарија зад турбо фолкот стојат големи босови...Затоа не е сето наивно како што изгледа, а опасно е како што рече затоа што зад себе носи алкохол, дрога , насилство, проституција...а ПАРИТЕ се промовират како единствена вистинска вредност...а тоа резултира со проституција и желба за доаѓање до пари на што е полесен можен начин...
 
 
Tochno taka, a ponekogash si razmisluvam deka mozhebi i site tie bosovi da se i nekoja namerna kreacija (osven toa za profit) so usmerena cel pak znachi politichka, za otupavuvanje na narodot i nazaduvanje na istiot, kako krajna cel pak pogolema kontrola vrz niv.  Znachi pak se vrakame na temava deka odgovara tuka, na politika. голема%20насмевка Kakov shto e sluchajot so drogata, kaj nas od koga i koj ja donese, normalno vo golemi kolichini??
 
Vo Avstralija, opshto poznato e deka na Aborigjanite edinstveno neshto shto vo golemi kolichini im e dozvoleno e pivoto. голема%20насмевка
 
 
 


-------------


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:09
Originally posted by Popi Popi напиша:

... Tochno taka, a ponekogash si razmisluvam deka mozhebi i site tie bosovi da se i nekoja namerna kreacija (osven toa za profit) so usmerena cel pak znachi politichka, za otupavuvanje na narodot i nazaduvanje na istiot, kako krajna cel pak pogolema kontrola vrz niv.  Znachi pak se vrakame na temava deka odgovara tuka, na politika. голема%20насмевка

Не можеби туку сигурно. И овдешниве „паметни“ ја научија лекцијата од (развиениот?!) запад. Нешто за што цело време во оваа тема јас со моите постови се обидувам да кажам.

Р.Ѕ. Зарем има некој кој не го сфати продолжетокот на оној пост со кравите?збунетост


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:23

Mozhebi ima...pa zatoa jas taka "popoleka" i ne naglo go napishav moeto "mozhebi". голема%20насмевка 



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:25

кравата нема право на избор ..... за разлика од човекот .... а кога ќе натераш некого да не го слуша турбо фолкот туку класика , тогаш пиши голема%20насмевка ...... знаеш , сепак проблемот е до народот ........ од сариески и васка преку алпина ,орце и кисми да премине на Хајдн , штраус , бах или лист е нешто што се граничи со научна фантастика ........ 90% од народот и не знае воопшто кои се тие ........ и пази споредба ...... да слушаат класика за да се зголеми продуктивноста .......газење%20од%20смеење



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:36

Zlatnik, bash sega baram edna sodrzhina shto pred izvesno vreme naletav na nea niz netov, shto odgovara na temava i ushte poveke zasrtashuvachki deluva, kako kapak vrz seto toa shto dosega spomnavme.  Bidi na linija ako mozhesh...za kratko vreme ke ja najdam (se nadevam голема%20насмевка) големо%20гушкање

 
 
 


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:37
Originally posted by brza brza напиша:

ne znam shto voopshto i se rasprava za ...vkusovite?збунетост..ama,..ako toj mu e navistina najgolemiot i edinstven "problem" na naorodov ,..ondak ,...treba da se soseche od...koren !



Не се работи за вкус туку за деградирање на младината...
Сервирање и наметнување на сосема погрешни вредности...и пред се злоупотребување на младите...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:46
...a, nekoj so sila...im go "pika" nego vo ush*te?збунетост....ako e taka,изненадување..tochno e toa pogore.....ili nema izbor drugo da slushaat pa,..moraat toa!!..a, kolku shto znam ,...ako neshto ne ti se svigja,..vikash: uuuaaaaa....i sl. ... se dodeka  "trae" toa...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 13:49
dobro, agreziven vlez.....

aj izvestite me koga se izvrsi poagresivniot izlez via tabanovce

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 19:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Не ја воочуваш контрадикторноста во последниов твој пост?
Прво велиш:
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

... Од политичка точка воопшто и неможе да се дискутира ...

За потоа веднаш да продолжиш со:
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

... зашто самата појава е резултат на спој од социјални,морални, општествени, политички и економски промени...

А од што се предизвикани сите овие промени? Зарем сите тие промени не се резултат токму на она што претходно го велиш - политиката!
Токму политиката е таа која (највеќе) придонесува за појавување, но секако и одумирање, на некои појави!
 
 
 
Златник многу фаќаш за ситно понекогаш, ама моја грешка што не си ги срочувам речениците како треба, па давам повод некој да си мисли дека сум контрадикторна во изјавите.
Си болдирав што ми беше намерата да кажам а првично и единствено што имам да кажам за темава дека како и секоја појава и одредена култура е условена од времето во кое се раѓа и дека не е конкретно политичка тема.
И мислам дека не и местото тука, но да беше во подфорум Музика никој немаше да ги филозофира аспектите на Турбо-фолкот или немаше да добие на тежина.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 21:21
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Пејачките се само фигури зад кои стои цела индустрија за правење пари, која ги искористува младите...Многу добро се знае дека и во Србија и во Бугарија зад турбо фолкот стојат големи босови...Затоа не е сето наивно како што изгледа, а опасно е како што рече затоа што зад себе носи алкохол, дрога , насилство, проституција...а ПАРИТЕ се промовират како единствена вистинска вредност...а тоа резултира со проституција и желба за доаѓање до пари на што е полесен можен начин...
 
 
Tochno taka, a ponekogash si razmisluvam deka mozhebi i site tie bosovi da se i nekoja namerna kreacija (osven toa za profit) so usmerena cel pak znachi politichka, za otupavuvanje na narodot i nazaduvanje na istiot, kako krajna cel pak pogolema kontrola vrz niv.  Znachi pak se vrakame na temava deka odgovara tuka, na politika. голема%20насмевка Kakov shto e sluchajot so drogata, kaj nas od koga i koj ja donese, normalno vo golemi kolichini??
 
Vo Avstralija, opshto poznato e deka na Aborigjanite edinstveno neshto shto vo golemi kolichini im e dozvoleno e pivoto. голема%20насмевка
 
 
Токму така, Култузин и Попи. Потполно се сложуваме големо%20гушкање


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 21:23
Originally posted by GlenKlou GlenKlou напиша:

И мислам дека не и местото тука, но да беше во подфорум Музика никој немаше да ги филозофира аспектите на Турбо-фолкот или немаше да добие на тежина.
 
 
Затоа мислам дека е добро што е тука на подфорум политика. Бидејки го гледаме политичкиот аспект на тој „феномен“ кој е огледало за општата состојба кај нас.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 22:00
Politickiot vlija na ekonomskiot a ekonomskiot na kulturniot aspekt i taka nie se vrtime vo krug. Ako politikata ne ja partizira (ili unistuva ekonomijta) ke imame vraboteni mladi koi sami ke si gi selektiraat ili izbiraat kulturnite vrednosti pa turbo lokot nema da ima tolkava agresija. A i turbofolk divite nema da im bidat idol na mladite.изненадување



-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 01:10
младината ако е глупа да не зае што е добра музика, а што шунд, тогаш не е крива политиката

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 04:46
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

младината ако е глупа да не зае што е добра музика, а што шунд, тогаш не е крива политиката
 
А-ха, тоа ми е муабетот и на мене. Наголемо се зборува за широка контрола на масите која по сите статискитики и сознанија има масовно високо образовани граѓани, кој под некое непишано правило би требало да имаат мозок да размислуваат и да прават разлика, нали овај?!
Барем во Македонија секој втор ако не и секој веќе учи факултет а бројката на постдиплмци, д-ри на науки, магистри никогаш не била повисока, што значи дека не се толку малоумни ни младите а ни старите, демек им се сервира па тие мораат да прифаќаат.
Не знам зошто не сфаќаат некои дека во основа голем дел од Балканците се палат на такви звуци и на тој специфичен ритам.
Никој ништо не мора да прифаќа, оти според мене музичката определба е ствар на вкус а ако си дозволиш да те понесе струјата и некои третокласни тетки и сељачишта со дебели вратови у Версаче да ти бидат идоли тогаш значи те влече тоа и е дел од тебе.
На сила никој не може да ти отвара очи, освен ако не сакаш сам да видиш.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 05:20
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Politickiot vlija na ekonomskiot a ekonomskiot na kulturniot aspekt i taka nie se vrtime vo krug. Ako politikata ne ja partizira (ili unistuva ekonomijta) ke imame vraboteni mladi koi sami ke si gi selektiraat ili izbiraat kulturnite vrednosti pa turbo lokot nema da ima tolkava agresija. A i turbofolk divite nema da im bidat idol na mladite.изненадување

 
Problemot e vo toa shto ne se raboti samo za partizacija, tuku i za nadvoreshna politika na nechii zemji nasproti nashata. A tochno toa beshe i celtta na Kultuzin so otvoranje na ovaa tema, simbolichno pod toa ime, kako bi se slushnalo mislenjeto na lugjeto za da se uvidi dali i voopshto tie go chuvstvuvaat kako takov toj "fenomen" ili pak nekoj slichen na nego. намигнување
 
Voopshto vo politikata postojat poveke sferi, i ne e samo edna, taka da so samiot toj fakt mozhe da se zakluchi deka POLITIKATA E ZASTAPENA VO SEKOJA SFERA OD OPSHTESTVOTO, VKLUCHUVAJKI JA I OVAA! голема%20насмевка
 
Sekoj ima razlichno viduvanje na rabotite i ubavo e koga ke si gi kazhe, a ne site isto taka vo isto vreme, mozhat da gi uochat i razgledaat site mozhnosti koi proizleguvaat od nekoe prashanje. голема%20насмевка  Taka da so samoto diskutiranje okolku istoto, se razgleduvaat poveke gledishta shto otvaraat pogolemi horizonti na percepiranje koi vo isto vreme nekomu mozhebi ke mu posluzhat kako primer ili pomosh vo razbiranjeto na celosnata situacija, dokolku saka da ja razbere a nemozhel vo celost, zatoa shto postojano bil PRIGUSHUVAN koga ke nachnel nekoe poopshto razmisluvanje.  Znachi sepak na temata...megutoa so mrdnuvanje malku podaleku od sopstveniot nos. голема%20насмевка
 
Diskusiite pred se se BASH toa - razgleduvanje na site mozhnosti okolu i vo vrska so temata, bez navleguvanje i vrtenje na temite vo lichno prepukuvanje, navredi ili devalvacija na nechie mislenje, dokolku se trudi da pridonese na temata.  Sekoj predmet na rasprava ili predavanje (eve i od obrazoven apsekt, ke recham kako primer) e vo koorelacija so nekoj drug predmet, megutoa sepak tie se posebni za sebe - taka da ako gi upotrebuvame korelativnite sodrzhini a se zadrzhime na posebniot "predmet" ili sodrzhina, toa ke znachi deka SE DRZHIME I DISKUTIRAME NA TEMATA ili deka toj predmet sme go izuchile. голема%20насмевка
 
Dokolku se sveduvaat rabotite samo vo edna nasoka, toa znachi deka ne sme gi iscrpile SITE mozhnosti a so toa ne sme go "polozhile/nauchile predmetot". голема%20насмевка  Svesnoto zapiranje na razvojot na duskusiite pak ne prestavuva nishto drugo tuku ushte eden nametnat turbo-folk, so cel vo najmala raka izbegnuvanje na sekakvi diskucii i stavanje na uzda shto nekoj postojano ke ja zategnuva - svesno od sopstven kejf ili so politichka cel ili pak ednostavno od nemanje sopstvena volja, koja po sekoja cena saka da ja nametne i na drugite. намигнување
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 05:32
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:


И мислам дека не и местото тука, но да беше во подфорум Музика никој немаше да ги филозофира аспектите на Турбо-фолкот или немаше да добие на тежина.
 
Pa bash i zatoa e postavena tuka Glen, za da se "filozofira" i dobie na tezhina. големо%20гушкање
 
A ako tamu (podforum muzika) se prejdeshe na "filozofiranje" ke bevme predupredeni deka sme off-topik i deka toa ne e politka. голема%20насмевка


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 07:15
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

младината ако е глупа да не зае што е добра музика, а што шунд, тогаш не е крива политиката

Кога една држава ке вложува во  културата, кога во образовните институции ке се даде доволен простор на културата и естетиката, кога образованите лугје ке го најдат своето место во општеството, кога ке се организираат концерти од секаков вид ( а не само турбофолк), кога ке има повеке кино сали, театри, многу кога ???? тогаш нема да има влијание на младите.
Искрено мислам дека младите ( а богами и бајаги старинамигнување) и немаат некој избор бидејки она што порано беше на еден начин изолирано и беше за одредена категорија сега станува масовност.
И пред 30тина години некој слушаше народна музика (некој кафанска од типот Чаше ломим руке ми крваве)  некој класична, а некој бога ми и Бора Чорба кој беше затворан, репресиран.
Мислам дека некако намерно се вовлекува младината  во пороци. Впрочем турбо фолкот не е само наша мака- тоа е на цел Балкан и не се турбопеачите само од Србија, ги има од сите земји. Кого ќе слушаат младите очигледно одбираат големите босови.


-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 09:42
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

 
А-ха, тоа ми е муабетот и на мене. Наголемо се зборува за широка контрола на масите која по сите статискитики и сознанија има масовно високо образовани граѓани, кој под некое непишано правило би требало да имаат мозок да размислуваат и да прават разлика, нали овај?!
Барем во Македонија секој втор ако не и секој веќе учи факултет а бројката на постдиплмци, д-ри на науки, магистри никогаш не била повисока, што значи дека не се толку малоумни ни младите а ни старите, демек им се сервира па тие мораат да прифаќаат.
 
Toa e еден од основните проблеми во МК што и тоа изгуби вредност кај нас: со раширувањето на корупцијата СЕКОЈ ама баш СЕКОЈ  може со пари (се разбира) да се запише на факултет, кој стигне отвори „Универзитет“ или приватни колеџи на кои кој стигне е професор, магистар, доктор. Како што во некоја понормална земја е нормално да има 200 000 секретарки така кај нас има доктори на науки, професори и сл. Сите тие титули веќе дефинитивно ја изгубија својата вредност, бидејки со пуста пара (а нула критериум - чест на исклучоците!) се се постигнува, но и девалвира.
 
Не знам зошто не сфаќаат некои дека во основа голем дел од Балканците се палат на такви звуци и на тој специфичен ритам.
 
Секое ставање на традиционалната македонска (но и српска, босанска, бугарска, романска, ромска) народна музика на исто рамниште со шундот турбофолк, попфолк од најдолен вид од типот на Цеца Ражњатовиќ (Србија), Ратка Пиратка (Бугарија) или .... (Кажете некој македонец?) е показател дека не си доволно упатена во музиката од регионот од кој доаѓаш. Затоа ѕирни ги текстовите од почеток на темава кадешто малку навлегуваме во разликите на вредноста и квалитетот на различните музички правци во народната музика.
 
Бидејки ако дискутираме на тема, треба да знаеме за што зборуваме, да сме малку упатени во тоасреќа.
 
Никој ништо не мора да прифаќа, оти според мене музичката определба е ствар на вкус а ако си дозволиш да те понесе струјата и некои третокласни тетки и сељачишта со дебели вратови у Версаче да ти бидат идоли тогаш значи те влече тоа и е дел од тебе.
На сила никој не може да ти отвара очи, освен ако не сакаш сам да видиш.
 
Да, до некаде се сложувам. Но не треба да се заборави дека ЗВУКОТ, а со тоа и музиката се едни од најмоќните пропагандни средства. Замисли, си се договорила да се најдеш со другарка ти во некоја убава кафана на кеј во Скопје, и си седите, си муабетит и почнуваат некакви евтини „попфолк“ (тоа е сега актуелно, нели)песни. Одма ќе рипнеш и ќе си заминеш? Или во такси? Јас им кажувам да сменат станица или да го угасат радиото. Но, млади деца на 17, 18, па и 20 години ја немаат за жал таа сила. Познавам фамилија на прекрасни,многу култивирани луѓе чиишто деца во адолесцентска возраст се палат на турбофолк. Не можам да ви опишам колку е тоа апсурдно, неверојатно, но, тоа го прави средината во која се движат - а тоа се кафаните на „Скопската шема“, а не затуцани биртии по селата.
Проблемот е во тоа што го кажав претходно и јас и Култузин и Златник: босовите со златата на вратот од селските биртии, со валкана пара дојдоа во центарот на градот и тие ја диктираат културата, додека сите останати се маргинализирани. Порано, во 90тите кога во Србија цутеше шундот, во Скопје имаше одлични живи свирки - рок, поп, џез, (класичната музика била отсекогаш малку поизолирана), имало ресторани со традоционална музика на кавал, гитара или класични инструменти....
Сега има (за среќа!!) се уште одличен Џез фестивал на кој може било кој во светот да ни позавидува. Но, за разлика од 90тите, сега е обратно:  дефинитивно владее турбофолкот, додека само во некои „изроди“ кафанчиња има по некоја добра свирка или се пушта нешто поквалитетно, интересно.


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 11:11
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

кравата нема право на избор ..... за разлика од човекот .... а кога ќе натераш некого да не го слуша турбо фолкот туку класика , тогаш пиши голема%20насмевка ...... знаеш , сепак проблемот е до народот ........ од сариески и васка преку алпина ,орце и кисми да премине на Хајдн , штраус , бах или лист е нешто што се граничи со научна фантастика ........ 90% од народот и не знае воопшто кои се тие ........ и пази споредба ...... да слушаат класика за да се зголеми продуктивноста .......газење%20од%20смеење


Зошто кај нас многумина одат од крајност во крајност?
Во некоја друга тема спомнавме за (пре)младите политичари (25-35 години) кои ја водат државава. Одговор на ова беше нешто во стилот: па зарем сенилни старци со над 60 години е подобро да ја водат?“ Како во државава да нема луѓе од 35 до 60 години?!
Еве, и овде пак е истиот случај. Се дава можност за избор меѓу турбо-фолк и класична музика! Зарем само тие две музички опции постојат? Која е целта на ваквиот начин на наметнување на одредени сопствени видувања, размислувања за одредени состојби ... незнам. Сигурно не е без некоја одредена цел, но за тоа во некоја друга прилика!

Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Златник многу фаќаш за ситно понекогаш, ама моја грешка што не си ги срочувам речениците како треба, па давам повод некој да си мисли дека сум контрадикторна во изјавите...

Нема проблем, некогаш подобро е ако треба да се дообјасни или два пати да се напише за да се разјасни, отколку некој погрешно да протолкува, разбере и прифати како такво!големо%20гушкање

А темава е овде, бидејќи се разгледува турбо-фолкот од политичкиот аспект. Некои мислам веќе на ова и одговорија, па ај да не замАрам и јас!голема%20насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 11:16

Некоj ке постира ли малце слики за теа што не живиме во Скопje,да видиме како изгледаат теа билборвови што рекламираат турбофолкот?



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 11:19
турбо фолкот не би имал никаков влез доколку не постои публика за него ......... секој слуша она што му се допаѓа .......... а на оној кому не му се допаѓа , не мора да слуша ... нека ги избрише од својот ТВ меморираните Пинк , балканика и кои уште други програми и на своите дома нека им каже дека нема турбо фолк и тачка .......... а не тука да мрчи дека тоа било вака , така , онака ....... ма едноставно нека каже дека е против турбо фолкот зошто е музика од други земји , претежно србија и босна и на јазик кој тој  го  мрази како и севкупниот тој народ отколку тука да држи предавања за штетното влијание на турбо фолкот и не знам што бла%20бла

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 12:34

Ima mnogu drugi pesni od istite zemji shto ni se posochuvaat deka "gi mrazime" shto i den denes gi slushame i obozhavame a i od ponovo vreme isto taka se naogja po nekoj hit (zboruvam za razlichni zhanrovi), shto nemozhe a da ne ostane nezabelezhan.  Isto ili slichno e i obratnoto, taka da treba li nie sega da recheme deka ne mrazat, zatoa shto NE SLUSHAAT MAKEDONSKI PESNI NON-STOP?? збунетост голема%20насмевка

Shto se odnesuva za drugoto, mislam deka chuchuliga  (големо%20гушкање za chuchuliga) MNOGU ubavo objasni i megudrugoto napisha;
 
"Јас им кажувам да сменат станица или да го угасат радиото. Но, млади деца на 17, 18, па и 20 години ја немаат за жал таа сила."
 
Megutoa kako shto veke rekovme predhodno, tugjite mislenja treba da se pochituvaat a ne da se omalovazhuvaat po SEKOJA cena.  намигнување


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 12:42
Ushte eden "turbo-folk" - kaj nash*te sosedi;
 
Истрага за новата игра на улиците на Софија изненадување

Софија, 29 октомври (МИА) - Бугарското обвинителство покрена истрага за новата „игра“ на улици во Софија во која учесниците-возачи, и пркосат на смртта со брз премин на црвено светло на семафор, поради облог во висина од 5.000 евра.

Од обвинителството соопштија дека играта „руски друмски рулет“ подразбира возачот да мине на црвено светло на семафор на прометна раскрсница, а да не се судри со други возила или да удри пешаци. изненадување

Набљудувачи исто така учествуваат во коцкањето со типување на резултат од „рулетот“ за кој добиваат СМС пораки за местото на одржување.

Во јуни во Софија две лица загинаа откако мотоциклист удри во набљудувачи на таа игра.
http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/558135/index.html - http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/558135/index.html
 
 
Znachi sepak i PAK se raboti za bosovi, koi forsiraat UNISHTUVANJE na ovoj ili onoj nachin! тага


 
 


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:20
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

[QUOTE=GlenKlouz]
 
Не знам зошто не сфаќаат некои дека во основа голем дел од Балканците се палат на такви звуци и на тој специфичен ритам.
 
Секое ставање на традиционалната македонска (но и српска, босанска, бугарска, романска, ромска) народна музика на исто рамниште со шундот турбофолк, попфолк од најдолен вид од типот на Цеца Ражњатовиќ (Србија), Ратка Пиратка (Бугарија) или .... (Кажете некој македонец?) е показател дека не си доволно упатена во музиката од регионот од кој доаѓаш. Затоа ѕирни ги текстовите од почеток на темава кадешто малку навлегуваме во разликите на вредноста и квалитетот на различните музички правци во народната музика.
 
Бидејки ако дискутираме на тема, треба да знаеме за што зборуваме, да сме малку упатени во тоасреќа.
(нема потреба од смешкање после ваква реченица)
 
 
Добро Чучулига каде ти читаш дека јас во ист кош сум го напикала шундот со изворната фолк музика, за да подоцна ме категоризираш како Недоволно упатена. Велам, Читај Поголемиот дел ги инспирира и понесува специфичниот ритам на турбото а не дека ги издигнав на исто рамниште.
Јас сум многу добро упатена  а тоа што не разглобувам километарски постови да пишувам историја на музика не кажува ништо за мојата музичка писменост.
 Темата ја следев од самиот почеток и немам намера да се навраќам да се до-едуцирам од вашите постови, за работи коишто самата многу добро ги знам.
 
 Проблемот е во тоа што го кажав претходно и јас и Култузин и Златник.


И бидејќи чувствувам дека на темава веќе се стигнало до сржта на проблемот со турбо-фолкот , упорно се вртиме во круг на некакво си докажување на тие таквите како мене што „не можат да сфатат во што е проблемот„.
Немам јас проблем, не сум растела, образувала и излегувала во турбо-фолкашко опкружување.
Вашата тема ги обработува луѓето погодени од шунд-културата на кои се разбира и не им е гајле што неистомислениците негодуваат.
 


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: емил
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:23
Зошто ли jac  дека сум од Софиja  незнам за таква новина?Дали е тоа се пропаганда на Македонскиот "турбо-фолк"?


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:33
Originally posted by емил емил напиша:

Зашто ли jac  дека сум од Софиja  незнам за таква новина?Дали е тоа се пропаганда на Македонскиот "турбо-фолк"?
 
Sigurno deka ne e Emil, dosega nemalo vakvi ili slichni "propagandi", taka da mozhesh da proverish vo sekoj sluchaj.  Isto taka imashe neshto slichno pred izvesen period, za shto potvrdija nekoi chlenovi tuka deka postoi a toa beshe za bandi koi se prepravaat vo policajci, kradat i napagjaat nevini lugje. Taa vest beshe duri i kazhana so vosh*tuvanje, taka da i vakvo neshto voopshto ne bi go svatila kako "propaganda".  голема%20насмевка


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 14:29
Originally posted by емил емил напиша:

Зошто ли jac  дека сум од Софиja  незнам за таква новина?Дали е тоа се пропаганда на Македонскиот "турбо-фолк"?
тоа што немаш слушнато не значи дека другиот не ја кажува вистината бе емил


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 04:20
Originally posted by Popi Popi напиша:

Zlatnik, bash sega baram edna sodrzhina shto pred izvesno vreme naletav na nea niz netov, shto odgovara na temava i ushte poveke zasrtashuvachki deluva, kako kapak vrz seto toa shto dosega spomnavme.  Bidi na linija ako mozhesh...za kratko vreme ke ja najdam (se nadevam голема%20насмевка)

 
Ne sum zaboravila na ova i seushte se trudam da ja najdam sodrzhinata. Ja nema veke tamu kade shto prvichno ja najdov, taka da sega malku pokomplicirano mi dojde za naogjanje. тага  Vo sekoj sluchaj ke probam ushte nekolku alternativi. големо%20гушкање


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 10:30

Фала Богу има и вакви проекти кај нас, и тоа се повеќе:

 
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=656AE30CB2AA934C8BB53F8A5D1217AC - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=656AE30CB2AA934C8BB53F8A5D1217AC


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 12:12

знам дека ќе звучи сељачки , а како и не би кога тоа сум во душа , ама сакам турбо фолк бре ...... и не гледам причина да не го сакам само поради критиките на негова адреса од страна на спасителите на Македонската “ кулутра “ ........ ич не ми свири што некому не му се допаѓа ....... кому не му се допаѓа нека не слуша .... но и нека престане да соли памет на други ......... голема%20насмевка http://www.youtube.com/watch?v=LyKajzwsJpg">голема%20насмевка голема%20насмевка



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 12:30
ako nekoj proizvod se trosi ,znaci deka ima potrosuvacka.
nisto nema da bideme popametni i ako ne slusame,se e samo odraz do licniot vkus.
toa sto vo elitnite klubovi po Skopje se pusta takva muzika ,znaci deka ima konzumenti..t.e. luge sto edvaj cekaat na kup da slusnat takva muzika..!poedinacnO t.e. individualno ili vo mal krug na luge.. e navistina golem "sram" ..za nekogo..!
...i opet...CECA ..i ..SECAS LI SE GROME MOJ..плазење


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 12:35
и ти е кои “ не слушаат “ па срамежливо потпевнуваат кога во некој кафиќ ќе слушнат некој турбо фолк хит , тоа го прават само од пристојност и култура ... да се покажат дека се во тек со сите трендови иако овој тренд не им се допаѓа поради лошото влијание кое го има врз  младите ....... или , како што напиша некој тука  “ земете ги пример струмичанките бла%20бла “ ....... не ми е јасно што сакаше да каже со тоа што го одвали ама по се изгледа дека ги има испомешано лончињата газење%20од%20смеење........
 
и опет Зоран Ванев ......... ЈУЖНА ПРУГА забава


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 12:41
more kako igraat coceci..pa mesaat..pa striptiz malku....i toa se na harmonika i saks...
....PAZI SKIME SPAVAS...голема%20насмевка


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 18:46
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

турбо фолкот не би имал никаков влез доколку не постои публика за него ......... секој слуша она што му се допаѓа ...
....... а на оној кому не му се допаѓа , не мора да слуша ...

Ај, да ја прифатам оваа твоја филозофија! голема%20насмевка Но, во тој случај би требало непречено да даваат и порно филмови, така?! Оти нели „постои публика за нив ... и, му се допаѓа тоа на народот... и тој кој несака да гледа порно, не мора да гледа!“
И, маршале, ова во однос дека ти ја сакаш турбо-фолк музиката, донекаде и да го разберам, па и да го прифатам како израз на карактерна особина која се развила под одредени социо-економски и политички околности. Но, тоа што ме буни кај тебе (морам да признам дека и ме разочарува) е што ти упорно и упорно мислиш (или сакаш да наметнеш дека е така) дека противниците на турбо-фолк музиката всушност се против Србија и српскиот јазик, како што велиш овде:
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:


... ма едноставно нека каже дека е против турбо фолкот зошто е музика од други земји , претежно србија и босна и на јазик кој тој  го  мрази бла%20бла

Како можеш само да помислиш една ваква небулоза? Како впрочем се осудуваш да напаѓаш и да даваш вакво неосновано мислење за луѓе кои не го делат твоето мислење? Како самиот не се срамиш од овакви конструкции и инсинуации?
Но, и покрај се, за да не живееш во сопствената заблуда која (намерно или не, незнам) сакаш да ја наметнеш како вистина, ќе  ти одговорам и на оваа тешка провокација, која иако заслужува бришење ќе ја оставам за да луѓето имаат прилика и да прочитаат како размислува некој кој слуша и некој кој не слуша турбо-фолк. (Со оваа моја изјава можеби ќе навредам некого и нив најдлабоко им се извинувам, но ете, поради одбрана на учесниците во дискусиите на оваа тема од некои единки, приморан сум да го сторам и тоа!)
Маршале, дали некогаш си се запрашал зошто овие луѓе зборуваат за тоа дека не ја сакаат турбо-фолк музиката? Зошто тоа не го велат за музиката на Здравко Чолиќ, на Кемал Монтено, на Оливер Драгоевиќ, на Парни ваљак, на Мери Цертиниќ, на Индекси, на Бајага, на Тереза Кесовија, на Мики Јевремовиќ ... зарем горенабројаниве не се срби, босанци, хрвати?
И друга една работа. Дали си размислил колку од овие читатели и учесници на форумов имаат свои роднини, пријатели, колеги и други блиски во Србија? Дали си размислил за ефектот кој ова твое пишување ќе го предизвика кај нив?
Да не зборувам во име на друг, туку еве ќе ти признаам за мене. Мојот кум е србин, мојата најголема љубов е србинка, едни од моите најголеми пријатели се срби(нки) ... и сите тие воопшто не ја сакаат турбо-фолк музиката. Дали (според твоето поимање на нештата) и тие ја мразат Србија и српскиот јазик?ма%20ајдеглупчо
Очигледно не ќе да е до другите ... губитник (Think about it!размислување)


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 18:51
ако да ти одговорам утре ? .. денес имам поубави нешта за разговор трепкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 19:14
Маршале само како надоврзување на Златник а како одговор на твојата констатација...бидејќи сум опасно против турбофолкот и неговото негативно влијание врз младината, но никако тоа не значи дека мразам една нација или еден јазик и дека тоа е причината поради која сум против турбофолкот...
А како потврда за тоа е тоа што мој најомилен бенд е ЕКАТЕРИНА ВЕЛИКА за кого тврдам дека е еден од најдобрите на сите времиња во светски рамки...Од актуелните бендови со задоволство го слушам Ван Гог, и двата бенда ни помалку ни повејке доаѓат од Белград и пеат или пееле на српски...Освен тоа пораснат сум со Рибља чорба, Бело дугме, Идоли и ко...Па така мислам дека отпорот кон турбофолкот е најмалку поради причините кои ги наведе...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 19:16
и тебе ќе ти одговорам утре голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 07:43
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Zlatnik, bash sega baram edna sodrzhina shto pred izvesno vreme naletav na nea niz netov, shto odgovara na temava i ushte poveke zasrtashuvachki deluva, kako kapak vrz seto toa shto dosega spomnavme.  Bidi na linija ako mozhesh...za kratko vreme ke ja najdam (se nadevam голема%20насмевка)

 
Ne sum zaboravila na ova i seushte se trudam da ja najdam sodrzhinata. Ja nema veke tamu kade shto prvichno ja najdov, taka da sega malku pokomplicirano mi dojde za naogjanje. тага  Vo sekoj sluchaj ke probam ushte nekolku alternativi. големо%20гушкање
 
 
Nemozham da go najdam toa..тага...megutoa eve neshto slichno chija poenta e slichna. големо%20гушкање

http://www.scribd.com/doc/16143162/eBook-Conspiracy-Secret-CoverUp-Hidden-History-of-the-Human-Race-Forbidden-Archeology - http://www.scribd.com/doc/16143162/eBook-Conspiracy-Secret-CoverUp-Hidden-History-of-the-Human-Race-Forbidden-Archeology

 

Vo predhodnata sodrzhina se zboruvashe za odlukite koi padnale vo 19 vek, da ja izmislat prikaznata za "postanokot od majmuni" i site deka sme od isto poteklo, dodeka stvarnosta e sosema druga i deka site se razlikuvame kako mentalno taka i fizichki.  Idejata od 19 vek bila da se stvori "eden narod" so potisnuvanje na ethnikumite koi dvojat od drugite, t.e. niv osnovopozhuvachite na ovaa "idea", a tie sepak site znaeme koi se, so serviranje na informacii, "istorija i nauka" za koja samo site ke velime "da, taka e". намигнување 

 




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk