Испечати | Затвори го прозорот

Солзи за изгубената личност

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20470
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 15:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Солзи за изгубената личност
Постирано од: bijonse1
Наслов: Солзи за изгубената личност
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 21:35
ПРОСТОР КАДЕ ЌЕ ЈА ИСТАКНЕТЕ БОЛКАТА КОН ИЗГУБЕНАТА САКАНА ЛИЧНОСТ.....
На било каков начин.....
со поезија .....
со слика....
со песна...
со коментар.....
нека излезе болката претворејќи се во последен поздрав.....
Би сакала да има што помалку овде постови.....
но животот е таков каде има љубов и среќа таму има и тага и солзи......
Ме погоди прераното напуштање на нашата секогаш прекрасна Babyblue.....
уште ми е пред очи нејзиното пишување....,,Децаааааааааааааааа,,.....


Почивај во мир драга Babyblue .......

http:///www.youtube.com/watch?v=VyB0BQGkQXU - - SPACE - BABY'S PARADISE

http:///www.youtube.com/watch?v=cLSUqbgFPf8&feature=related -




Коментари:
Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 16:36
http://www.mojnet.com/korisnik/vjestica/slika/slika-115019/115019">suze,%20jedne%20ruze

pochivaj vo mir babyblue............

,,.................decaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa............,,


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 16:41
Не сакам да се потсеќам на тие изгубени личностисршено%20срце
Деновиве ми се прекрасниљубовљубов
И нема веќе да мислам на такви работинамигнување
Затоа бегам од темаваголема%20насмевка


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 16:58
се исчеличив... немам солза пуштено подолго времеголема%20насмевка

-------------


Постирано од: s_girl
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 17:03
за папагалчето мое


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 18:59
za nego ... плачење






-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 19:46
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

се исчеличив... немам солза пуштено подолго времеголема%20насмевка

исто и јас...

-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 21:07
Солзи ќе лијам за мртвата рипкаплачењеплачење

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 21:29
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Солзи ќе лијам за мртвата рипкаплачењеплачење
што и биднало? Да не се удавила во водаплазење (несолена шала, ако ти е жал за рипчето)тага


-------------


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 16:14
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Солзи ќе лијам за мртвата рипкаплачењеплачење
што и биднало? Да не се удавила во водаплазење (несолена шала, ако ти е жал за рипчето)тага

фолки смешна но несолена шега

-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 16:34
плачењеНајубавиот карас ми изрипа од аквариумот...тага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 16:55
A da si otvorevte tema vo podforumot za zivotni pa tamu na raat da si gi oplakuvate izgubenite ripki,papagali,macki ,kucki i ostanati zivotinki???
 
Sepak temava e otvorena za licnost , covek koj ni znacel mnogu ,a vekje ne e del od nasite zivoti .
 
Spomnuvanje zivotni ovde,vo ovaa tema??? Kje go upotre*am najblagiot izraz na koj se setiv vo momentov- krajno nevkusno! тага


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 17:02
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Солзи ќе лијам за мртвата рипкаплачењеплачење
што и биднало? Да не се удавила во водаплазење (несолена шала, ако ти е жал за рипчето)тага

фолки смешна но несолена шега
aj be pa i ti, ke ja nasolime...

isto kako i karasot, pa v tavce плазење    (тагаплачење)


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 17:07
Извини Бибацрвенеењетага
Нема да се повторицрвенеење

Во ред...Признавам дека многу ми недостига баба ми...
Нејзините гушкања и дооолги разговори...
Овој период почина и сега ме ваќа тага...Само што ќе помислам на неатага


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 17:11
мене ми недостига пријателот од чичко ми. Чекав уште многу да научам од него за гитара, ама за жал....роза многу ми е жал за човекотплачење ептен си имавме муабет кога ќе се сретневметага


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 05.Март.2012 во 01:54
На 28.02.1999 изгубив една личност.......што ме научи кои се вистинските вредности...што треба да ценам...како треба да живеам....но за жал денес се потсетив дека сум заборавила некои работи... 
Моето детство го поминав со неа...ме носеше во градинка.....ме земаше....ме шеташе...ми плетеше плетенки...мартинки....шалчиња...капчиња...само таа знаеше да направи супа и да ме мотивира да ја изедам и да барам уште една чинија...од денот кога почина не сум ставила во уста....не не и не.....

Мала бев...но памтам...памтам татко ми колку ја мразеше...го памтам денот кога и се слоши...памтам кога моите ме земаа со нив во болница...
...јас скоро и да израснав во болница..ама тој ден...сите тие апарати на кои што беше приклучена...кошмартага
Потоа ... сите домашни посети...сите тие инфузии...сакаа да и го продолжат животот...што дека...само ја измачија...почина сабота кон недела....рано во 4.....ниедна сестра не приметила се до 6...толку беше....

На денот на погребот на мајка ми и викав ... не плачи...стара беше...а таа..тага


Колку е краток животот.... и ден денешен ми е тешко да одам да оставам цвеќе...одамна немам отидено...тешко ми еплачење

Никогаш нема да заборавам ни миг од нашата..дружба...премногу ми фалиш...неизмерно те сакамголемо гушкањебакнеж


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 05.Март.2012 во 13:44
Тешка е замислата само на тој збор да се изгуби некој за секогаш.Имав прилика со денови да жалам за едно домашно милениче....многу жалев за мојата баба која многу ја сакав,за мојот чичко кој од тој момент на сите ни се промени нешто во начинот на живеење....но да се изгубат родителите....е тоа е ненадоместиво.Мојте родители ме напуштија во рок од три година,сеуште не заздравев од татко ми,пет ден пред неговата тригодишнината си замина мајка ми,еве во сабота на 10.03 (почина 16.03) ќе и вадам 1 год.....а мислев дека се бессмртни,никогаш не помислив дека ќе ја напуштат нивната единица....но се случи.
Сега кога имам еден куп проблеми,нив ги нема, а беа секогаш тука да ми помогнат....а дали знаат дека ми треба нивната помош? сигурна сум,знам дека се со мене се додека постојам....а постоењето без нив е многу тешко....скоро незамисливо!загриженост


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 05.Април.2012 во 17:24
ѕвездаМираѕвезда

Would you know my name
 If I saw you in heaven Mira?


розарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозарозаv

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 00:48
Немам солзи.. само лутина во неограничени количини. Така е полесно.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:00
Izgubenata lichnost..... mora da ja pushtish... da si odi... ne ja vrzuvaj... sochuvaj ja vo srceto....

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:08
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Izgubenata lichnost..... mora da ja pushtish... da si odi... ne ja vrzuvaj... sochuvaj ja vo srceto....
 

ако ја сакаш нема сила да те натера да ја пуштиш


-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:19
Po moe, da ja pushtish..., ako navistina ja sakash!среќа

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:53
Абе вака сите сте речити кога зборите како би требало некој да се пушти. Јас искрено,  не им верувам на тие инстант психологии затоа што сум видела луѓе, многу луѓе као и по десет години верување дека некого пуштиле се скршиле плачејќи. Сето останато е одбранбен механизам да се убедиме дека сме пуштиле навистина. Нема пуштање. Тие ќе живеат во нашите спомени, солзи, тага,  бес итн. Ќе ја пуштам оној миг кога ќе ме закопаат и мене... а дур сум жива ќе боли пеколно.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:57
ако нејкеш да  ја пустиш саканата личност си ѓубре 

ако ја пуштиш си пак ѓубре оти си испуштил љубовта 

намаш правилен подход во ситуацијата 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

а ако се обасем дали ќе и биде убаво на планетата  ?ќе и биде .И онака е премногу населена со секакви африканци и азиатци......Мора да има место и за нив .


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:00
E kako  ne, gjubre..  jas pa pridavki ne prifakjam vo odnos na toa so go praam i kako go praam. Kako se osekam, taka, sekoj za sebe 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:08
Nikoj ne spomna bez solzi i bolka.... kje gi ima... toa e ljudski, ama ako sakash, kje sakash toj nekoj da e srekjen, neli? a ti kje storish se za negovo dobro, neli?

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:11
Da e sreken.. kade? Dva metri pod zemja? Tie veke nit se tazni.. nit srekni,... tuku mrtvi. A ako stanuva zbor za razdelba pri zivo, pa da, ke go/ja pustam... ama drugacjeno pustanje nejkit bogami намигнување

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:26
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Абе вака сите сте речити кога зборите како би требало некој да се пушти. Јас искрено,  не им верувам на тие инстант психологии затоа што сум видела луѓе, многу луѓе као и по десет години верување дека некого пуштиле се скршиле плачејќи. Сето останато е одбранбен механизам да се убедиме дека сме пуштиле навистина. Нема пуштање. Тие ќе живеат во нашите спомени, солзи, тага,  бес итн. Ќе ја пуштам оној миг кога ќе ме закопаат и мене... а дур сум жива ќе боли пеколно.

Сосема се согласувам со ова и сосема се придржувам кон кажаново. Инстант психологиите и непотребните филосоии доколку би го давале потребниот ефект, луѓето одамна немало да имаат потреба од помош од други, стручни лица За жал, целосно ја разбирам болката твоја, затоа што знам низ што минува човек кога гледа дека може даја изгуби личноста која многу ја сака, кон која е приврзан и за која се би сторил. Едноставно, со такви нешта човек тешко се помирува. Дури и откако ќе ја изгуби, никогаш нема да се помири со тоа. 

Ако некоја личност сакаме, нема да има сила што ќе не сопре да се бориме за таа личност и да ја испуштиме без борба. Конкретно, јас, ако треба и светот на глава ќе го превртам, се што  ќе ми се испречи во тоа во пепел и прав ќе претворам, нема да се штедам ни самиот ниту најмалку, ама никогаш, никогаш нема да дозволам да ми се случи да ја изгубам личноста која ја сакам и почитувам. 

Секако, погоре изнесеното се однесува на такви тешки животни ситуации на какви што мисли ekszi88 , а не на секојдневните и не толку значајни потешкотии, со кои мора да се соочуваме.


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:32
големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 15:52
Tetka mi, umirashe od gangrena na dvete noze... сршено срце

Shto mislite, shto mozhev da storam... mozhev li da ja zadrzham... i da  ja gledam kako umira i strada... bez solzi? bez bolka?
Imavme li izbor ili pak moravme da ja "pushtime"da odi .... bez solzi? bez bolka? 

Ama, zatoa vechno kje e vo moeto srce - dali i toa e "pushtanje"?


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 16:05
Sakale nejkele - morame da gi pustime na toj nacin... ama od onoj tip koga ke mi kaze nekoj... pusti ja, taa e sega gore i i treba mir mene licno me iritira.. i ne velam deka ti go rece toa, ne sakam da me razberes pogresno, zboruvam za onie luge koi dojdoa da me tesat posle nejzinata smrt. Raskazuvam za edno licno iskustvo. Pusti ja, ona otide, a ti prodolzi sega so tvojot zivot. Tacno, jas go znam seto toa, no vo tie prvicni momenti koi traea paaa godina dena.. sakav da umram i jas, sakav so nejze, ne sakav bez nejze. Umrev togas i jas so nejze i od taa moja smrt se izdignav - pojma nemam kako seuste... no i den denes ne prifakam. I den denes cekam da se razbudam od ovoj kosmar. I den denes ne mozam da recam bog da te prosti mamo, jas odam dalje so zivotot. Nikad nema da se pomiram.. i cel zivot ke ziveam vo gnev i agonija koga stanuva zbor za nejze

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 21:32
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Sakale nejkele - morame da gi pustime na toj nacin... ama od onoj tip koga ke mi kaze nekoj... pusti ja, taa e sega gore i i treba mir mene licno me iritira.. i ne velam deka ti go rece toa, ne sakam da me razberes pogresno, zboruvam za onie luge koi dojdoa da me tesat posle nejzinata smrt. Raskazuvam za edno licno iskustvo. Pusti ja, ona otide, a ti prodolzi sega so tvojot zivot. Tacno, jas go znam seto toa, no vo tie prvicni momenti koi traea paaa godina dena.. sakav da umram i jas, sakav so nejze, ne sakav bez nejze. Umrev togas i jas so nejze i od taa moja smrt se izdignav - pojma nemam kako seuste... no i den denes ne prifakam. I den denes cekam da se razbudam od ovoj kosmar. I den denes ne mozam da recam bog da te prosti mamo, jas odam dalje so zivotot. Nikad nema da se pomiram.. i cel zivot ke ziveam vo gnev i agonija koga stanuva zbor za nejze


Toкму така, тогаш сме присилени да ги пуштиме, но не значи дека тоа треба благоволно да го сториме и со тоа да се согласиме. Го задржуваме начинот да не се согласиме со тоа, па дури и никогаш да не се помириме со таквата загуба. Тоа е наше право, кое никој не може да ни го одземе, независно дали сме верници, или не сме. Tоа што некој е верник, не значи дека со се и сешто треба да се помирува, ниту да се согласува. Јас сум верник, ама ниту оддалеку не можам да кажам дека се помирувам со се и сешто. Благодарение на тоа, мајка ми остана жива. Тоа ми е доволен знак дека не треба да се менувам и треба да останам таков.
Утехите на луѓето нека не те загрижуваат. Луѓето во такви моменти не знаат што да кажат, па затоа и ги говорат оние стандардни нешта. Нека не ти претставуваат товар такви нешта. Јас на такви нешта и не обрнувам  соодветно внимание, ниту ги слушам. 


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 21:50
Луѓето забораваат што значат зборовите Љубов и Милосрдие.

Од Љубов и Милосрдие луѓето секогаш ќе прават с'е што е во нивната моќ за ближниот свој.

Од истата Љубов и Милосрдие луѓето во дадениот момент ќе го пуштат бижниот свој да појде онаму каде што треба да оди...

... во спротивно тоа не би било Љубов и Милосрдие, иако ги користиме токму тие термини.

Ова не го говорам на памет туку од сопствено искуство.

Секако, со ова не мора никој да се сложи. Сите сме различни и секој има потполно право да чувствува онака како што смета дека е исправно за него.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 21:58
Да, разбирам дека луѓето тоа го велат затоа што и нема што друго да се каже. Јас не ги мразам тие луѓе, им благодарам што дојдоа да го дадат она што го знаат, она што најдобро го знаат... не е лесно, не знае човек да се справи со таа ситуација. Ајде одново... да си ја преземам одговорноста овојпат.. ме лути како јас со тие зборови се спречувам да се исплачам, ме лути како јас не си давам за дозвола низ солзи да си олеснам па и полесно е да се префрли одговорноста на другите,нели? Не сум совршена, знам дека се истрчав, но кога станува збор за сето ова не размислувам трезвено ниту пак логички. Не се носам добро со сето ова. На оваа тема настапуваат емоциите, а не рационалното како да напишам пост без да направам таква брканица. 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Anita1
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 01:08
chovecki e da se proleat solzi po izgubenata licnost ...od bilo koja pricina....

-------------
jas sum jas....


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 02.Февруари.2014 во 14:32
Не ми се верува дека во два месеци изгубив две блиски личностисршено срце
Сношти уште една личност замина од мојот живот. Денес си седав и чекав додека го земат од болница и се мислев колку е неправеден животов. Пред неколку дена се смеевме, а сега го нема. Го нема.
Не беше стар а си замина. Животот ни приредува непријатни изненадувања.
Никогаш повеќе нема да те видам, ама засекогаш ќе останеш во моето сеќавање и моето Heart 



-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 17.Октомври.2014 во 23:25
На изгореното срце и окото му е суво....
Не пушта солза и да го молиш.....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk