Испечати | Затвори го прозорот

Змии

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20346
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 03:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Змии
Постирано од: deranger
Наслов: Змии
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 18:22
Kakvo mislenje imate za zmiite i dali bi chuvale kako domashen milenik?

-------------
Simnat od visokite planini



Коментари:
Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 18:25
поучен од искуството тука , ни З од змија не сакам да слушнам а не уште да чувам како “ милениче “ болен

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: deranger
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 18:30


Jas imam chuvano koralna zmija (neotrovna)...bash ovaa shara

-------------
Simnat od visokite planini


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 21:43

Змијата е безножно животно со долго, совитливо тело прекриено со лушпи кои се ќерамидесто наредени на него. Змиите спаѓаат во групата на влекачи.Се мисли дека змиите еволуирале од гуштерите, со кои делат многу заеднички карактеристики, а особено со т.н. безножни гуштери, кои имаат ситни и речиси незабележливи екстремитети. Но, за разлика од гуштерите, змиите имаат тенок, вилушковидно рассечен јазик, а кај нив отсуствува надворешно уво. Исто така, додека повеќето од гуштерите имаат подвижни очни капачиња кои периодично се затвораат за да ги заштитат и подмачкаат очите, змиите секогаш ги држат отворени своите очи кои се заштитени со мигателна ципа (неподвижна, проѕирна лушпа).Како и сите влекачи, змиите се ладнокрвни (ектотермни), што значи дека неможат да произведат своја телесна топлина. Затоа, тие зависат од Сонцето за да ја регулираат телесната температура. Бидејќи метаболизмот не игра улога при терморегулацијата, овие животни можат да преживеат со многу сиромашна исхрана. Некои чекаат со месеци помеѓу последователните оброци, а неколку видови можат да преживеат јадејќи само еднаш или двапати во годината. Кога јадат, змиите целосно го голтаат пленот и не го разгризуваат. Многу змии поседуваат специјализирани вилици со кои можат да проголтаат животни кои се многу поголеми од нивните глави на тој начин што долната вилица има способност да се раздели и да го зголеми усниот отвор и повторно да се склопи. Најдени се на секој континент, освен Антарктик. Места без змии во светот се и изолираните острови, како Ирска и Нов Зеланд .

Најмалите змии се слепооки. На пример, еден претставник од оваа група достигнува едвај 13 cm во должина, а тежи помалку од 2 g. Најголеми претставници се анаконда и питон, кои може да достигнат 10 m во должина, а да тежат и до 250 kg. Кај повеќето змии, женките се поголеми од мажјаците.

Телата на змиите се препокриени со преклопувачки лушпи составени од протеинот кератин. Овие проѕирни лушпи се дел од сувата и мазна надворешна обвивка (слој) на кожата, чија првенствена улога е да спречи загуба на вода. Бојата на змиите доаѓа од пигментните клетки расположени во слојот под надворешната обвивка и таа често ја имитира онаа од животната средина, а понекогаш служи како предупредување. http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 -

Со тек на растењето, змиите ја преслекуваат надворешната кожна обвивка. Кај некои видови ова се случува на отприлика 20 дена, но кај некои еднаш годишно. Преслекувањето се обавува со триење од карпа или друг цврст објект.

Коските на змиите се лесни и многу совитливи. *Рбетниот столб се состои од необично голем број на пршлени- околу 100 - а некои имаат и повеќе од 400. За споредба, човекот има само 32 прешлена. За разлика од останатите *рбетници, рбрата на змиите не се поврзани со градна коска, туку секое ребро е поврзано со прешлен, како и со еластични мускули. Ова и овозможува на змијата да внесе плен во својот систем за варење кој е доста покрупен од неа. Исто така, на овој начин змијата може да се свие во компактна топка.Черепотна змиите покажува слични модификации. Коските кои ја сочинуваат вилицата на змијата не се ригидно прицврстени за черепот, туку со слаби врски од типот на мускули и лигаменти.Змиите делат слична анатомија со останатите влекачи, но модифицирана со цел поминување низ мошне тесен простор. Трикоморното срце на змијата може да се поместува настрана за да обезбеди место за големиот плен во желудникот. Респираторниот систем на змијата е исто така компактен: повеќето видови имаат само еден функционален бел дроб, најчесто десниот. Левиот бел дроб кај овие единки е редуциран или непостоечки. Двата бубрега на змијата се распоредени така што левиот лежи зад десниот. Слично е со репродуктивниот систем: постојат пар тестиси (кај мажјаците) и пар на јајници (кај женките). Змијата има многу совитлив и мускулест желудник, тенок црн дроб, како и тенко и дебело црево. За разлика од тенките црева на повеќето други ‘рбетници, оние на змиите се исправени низ телото, а не совиткани. Како мирисен орган служи јазикот, кој змијата континуирано го издава од устата. Кога тој се враќа во     устата, вилушковидниот врв се сместува во длабнатинки во Јакобсоновиот орган, каде се детектира мирисот. Овој сетилен механизам е мошне осетлив и змијата го користи за да го детектира пленот, а и партнерот за парење.Сетилото за вид и можноста за детекција на вибрации се исто така важни за опстанокот на повеќто змии. Кај овие животни отсуствуваат ушни тапанчиња и надворешно уво, но тие поседуваат мали коски во своите глави кои спроведуваат звук. Способни се да осетат нискофреквентни звуци и вибрации кои патуваат низ земјата или водата. Многу змии имаат добар вид кој најмногу служи за детекција на подвижни објекти, но змиите кои се закопуваат со сетилото за вид можат само да разликуваат светло од мрак.Отровот најчесто се спроведува низ два шупливи отровни заби. Кога змијата е готова да нападне, таа ги испапчува забите нанапред, но во други случаи ги држи исправени до горниот дел на усната празнина. Кај други змии (кобра и корална змија), отровните заби се фиксирани.Одредени змии плукаат отров. Таква е пликачка кобра, која го користи отровот како самоодбрана отколку за напад. Таа секогаш нишани во очите на другото животно и понекогаш млазот од отров може да го исфрли и до 2,4 m.

Имам почит кон змијата како животно.....
но никогаш не би ја чувала како милениче......
самиот збор милениче означува нешто нежно и мило.....
што змијата најмалку е тоа....
мислам тие што ги чуваат дома или имат фикс идеии...
или се посебни луѓе со посебни вкусови......
или едноставно да бидат во некој тренд пред другите...голема%20насмевка



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 21:57
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

поучен од искуството тука , ни З од змија не сакам да слушнам а не уште да чувам како “ милениче “ болен


мммм...да...задоволство


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 19:30
http://www.mojnet.com/korisnik/ninananica/slika/slika-97561/97561">

-------------


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 20:09
Змија неможам да смислам,а не да ја чувам дома.
А и не ми спаѓа во миленичиња.




-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 20:15
Според мене чувањето на змии како домашно галениче е луда работа,нека не се навредат оние кои имаа змија за галениче.
Доколку би купил змија за галениче најверојатно во тој момент сум полудел или пак би имал голем недостаток на мозочна мас.
 
Мразам змии луѓе,неколку и имам убиено до сега и ќе ја убијам секоја наредна која ќе ја сретнам низ прешетките во природа.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 20:28
размислување   mislam deka greshish fiks.....
ti odish na proshetka niz sredinata kade zivee zmijata...
ako taa ne te chepka .....zs da ja ubijesh vo nejzino zivealishte???не%20знам
mislis deka e vo red?? i taa e prirodno sushtestvo......не%20зборувам
znajs deka zmijata e interesen predmet za ispituvanje vo medicinata ......
iznaogjanje na lekarstva na mnogu neizlechlivi bolesti??
ona dava a ti sakash da ja ubiesh.....сршено%20срце


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 20:32
Кон сите живи суштества имам милост,ама кон змија не.
Не ја поднесувам Бијонсе,не сакам да ја видам,ако бега нека бега не ја бркам ама ако ми застане на пат свршено е со неа.
 
Иначе премногу ги сакам животните,посебно мачки и кучиња,а понекогаш на обични дукелчиња на улица им носам храна.
 
Додека змии не можам да замислам.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 20:38
kakva zmija za domasno milenice ...ni pod razno....
 
kolku slucki ima koga zmiite otkazale poslusnost kon gazdata sto ja rani i cuva....te razbira, mozes da ja izdresiras?!?!? uf...se ezam od samata pomisla....
 
na zmiite mestoto im e vo divinata, a ne doma kako domasno milenice...
i neka ostanat tamu!


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 14:58
Бијонсе за тоа што змиите не можат да произведат топлина т.е што немаат телесна топлина хемија преска ќе ставеше во дневник нешто што не треба. Како ли не прочитав порано?лутинаголемо%20гушкање

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Октомври.2009 во 19:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Бијонсе за тоа што змиите не можат да произведат топлина т.е што немаат телесна топлина хемија преска ќе ставеше во дневник нешто што не треба. Како ли не прочитав порано?лутинаголемо%20гушкање

eeeeeeee ti rekov jas pratime mnogu raboti ke nauchis...........
ama samo do tamu kade treba za tvoja vozrast neli голема%20насмевка.......
ete da procitashe ke si dobieshe petka.....не%20знам


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 06:43
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Бијонсе за тоа што змиите не можат да произведат топлина т.е што немаат телесна топлина хемија преска ќе ставеше во дневник нешто што не треба. Како ли не прочитав порано?лутинаголемо%20гушкање

eeeeeeee ti rekov jas pratime mnogu raboti ke nauchis...........
ama samo do tamu kade treba za tvoja vozrast neli голема%20насмевка.......
ete da procitashe ke si dobieshe petka.....не%20знам

зошто бе за моја возраст, не му се секирај ти, мојта глава секакви информации прибира...среќа туку батали тоа, пред некое лето кога бев на одмор во Претор таму има водни змии Белоушки ама многу смрдеа? зошто е тоа така? мислам не смрдеа тие туку рацете после смрдеа... до човековата кожа ли е што не испушта пот или до нив ќе да е?


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 09:15
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Бијонсе за тоа што змиите не можат да произведат топлина т.е што немаат телесна топлина хемија преска ќе ставеше во дневник нешто што не треба. Како ли не прочитав порано?лутинаголемо%20гушкање
eeeeeeee ti rekov jas pratime mnogu raboti ke nauchis...........ama samo do tamu kade treba za tvoja vozrast neli голема%20насмевка.......ete da procitashe ke si dobieshe petka.....не%20знам
зошто бе за моја возраст, не му се секирај ти, мојта глава секакви информации прибира...среќа туку батали тоа, пред некое лето кога бев на одмор во Претор таму има водни змии Белоушки ама многу смрдеа? зошто е тоа така? мислам не смрдеа тие туку рацете после смрдеа... до човековата кожа ли е што не испушта пот или до нив ќе да е?

A be Darkicu kako chovekot ne ispushta pot??
pa zs uchis za potni zlezdi??
Ne ti se sluchilo ich koga odish vo teretana celiot da se ispotish..chelo , race ??? aaa???
A ova sho me prashuvash za smrdeata vo Pretor za vodata mislam najdobro da ti objasni nekoj ovde koj e od tamu od Resen ke ti dade tochen odgovor....
ama poshto mene me prasha , a jas takva sum moram da odgovoram ke ti kazam moja prepostavka....
Kaza deka zmijata ne mirisashe tuku vodata...
e pa vaka ....
prvo tamu vodnata flora e mnogu razviena , mislam sve e obrasnato neli so treva , trski , algi .....
e sega, tamu se formira neli povrshinski svet od plakton vodata e plitka i mozno od toplina neli da dojde do takva sostojba..
i znajs tamu vo toj region se odgleduvaat jabolka neli...
e sega lugjeto skapanite jabolka ne znaat kaj da gi frlat...i znajs sho pravat?? gi frlat vo ezeroto.....
e sega , pod dejstvo na tie uslovi tamu sho ti gi kazav..
svetlinata tie jabolka fermetiraat i najverovatno vkupen rezultat od seto toa e taa mirizba ....
i ne samo toa najverovatno ima prisustvo na mnogu mushichki i drugi insekti koi idat po mirizbata....
NO toa e veke drugo prashanje na ekoloshka nesovesnost na naselenieto i negriza na drzavata za zachuvuvanje na prirodata vo toj del....
ete toa bi ti rekla jas   

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 14:52
фала на одговорот ама не мислев ова за потта така...голема%20насмевка факт е кога фатиме змија на тоа место не се потиме... сваќаш, па прашувам зошто е тоа така... поздравсреќа

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 22:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

фала на одговорот ама не мислев ова за потта така...голема%20насмевка факт е кога фатиме змија на тоа место не се потиме... сваќаш, па прашувам зошто е тоа така... поздравсреќа

Каде го прочита тој факт?  збунетост
можеби во македонски народни обичаи...........губитник
како на пример .......

Како период кога се затоплуваат воздухот и земјата во некои краишта се верува дека на овој ден излегуваат змиите од дупките. Интересни обичаи поврзани со култот кон змиите, и со верувањето во нивната исцелителна моќ сеуште се изведуваат во с. Орман кај Скопје. Според записите на повеќемина истражуважи, во минатото Миленко Филиповиќ, во наше време Лепа Спировска и др. во местото Змијарник, кај црквата што го носи името „Свети четириесет маченици” во близината на селото на овој ден се собира многу народ не само од ова и соседните села туку од цела скопска котлина. Особено доаѓаат лица на кои им се потребни лек и друга магиска помош: болни, жени што немаат деца, девојки што не можат да се омажат или момчиња што не можат да се оженат и сл. Тие, пред дупките од каде што се очкува излегувањето на змиите, ставаат разни нишани, најчесто облека (кошули, џемпери и сл.) и со нетрпение очекуваат змиите да излезат и да поминат преку нишаните. Некои луѓе дури без страв со гола рака ги фаќаат змиите што се обидуваат да ги заобиколат нишаните и ги ставаат врз нив. Се верува дека ако змијата мине преку нишанот и болниот ќе оздрави, жената без деца ќе роди, девојката ќе се омажи, момчето ќе се ожени и тн.

Во врска со култот кон змиите во ова и соседните села има и други верувања. Така на пр. неженети момчиња и немажени девојки носат во себе зрно грав проврено низ устата на пресечена змиска глава и веруваат дека со тоа побрзо ќе се оженат и омажат. Исто така, момче што ќе најдело змиска кошула и ќе ја ставело врз своето тело ќе се оженело со девојката што ја сакало.

На Ѓурѓовден ловат живи змии со рацете за да не им се потат рацете преку годината.
.......................не%20знам






-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 22.Октомври.2009 во 22:32
http://www.top.mk/userinfo.php?id=104951">

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 07:39
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

фала на одговорот ама не мислев ова за потта така...голема%20насмевка факт е кога фатиме змија на тоа место не се потиме... сваќаш, па прашувам зошто е тоа така... поздравсреќа

Каде го прочита тој факт?  збунетост
можеби во македонски народни обичаи...........губитник
како на пример .......

Како период кога се затоплуваат воздухот и земјата во некои краишта се верува дека на овој ден излегуваат змиите од дупките. Интересни обичаи поврзани со култот кон змиите, и со верувањето во нивната исцелителна моќ сеуште се изведуваат во с. Орман кај Скопје. Според записите на повеќемина истражуважи, во минатото Миленко Филиповиќ, во наше време Лепа Спировска и др. во местото Змијарник, кај црквата што го носи името „Свети четириесет маченици” во близината на селото на овој ден се собира многу народ не само од ова и соседните села туку од цела скопска котлина. Особено доаѓаат лица на кои им се потребни лек и друга магиска помош: болни, жени што немаат деца, девојки што не можат да се омажат или момчиња што не можат да се оженат и сл. Тие, пред дупките од каде што се очкува излегувањето на змиите, ставаат разни нишани, најчесто облека (кошули, џемпери и сл.) и со нетрпение очекуваат змиите да излезат и да поминат преку нишаните. Некои луѓе дури без страв со гола рака ги фаќаат змиите што се обидуваат да ги заобиколат нишаните и ги ставаат врз нив. Се верува дека ако змијата мине преку нишанот и болниот ќе оздрави, жената без деца ќе роди, девојката ќе се омажи, момчето ќе се ожени и тн.

Во врска со култот кон змиите во ова и соседните села има и други верувања. Така на пр. неженети момчиња и немажени девојки носат во себе зрно грав проврено низ устата на пресечена змиска глава и веруваат дека со тоа побрзо ќе се оженат и омажат. Исто така, момче што ќе најдело змиска кошула и ќе ја ставело врз своето тело ќе се оженело со девојката што ја сакало.

На Ѓурѓовден ловат живи змии со рацете за да не им се потат рацете преку годината.
.......................не%20знам






На што мислиш дека се базирани повеќето народни обичаи... зар не на фактите?намигнување А замисли па да се верувало дека во уста ако ја ставиш плунка да немаш, ензимите да бегат во мочоводот...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
а тоа за ѓурѓовден не ми се верува дека може цела година да не ти се потат хаха, мислам дека ако човек фати змија малку време нема да му се потат рацете, кој знае...


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 18:19
http://ohridnews.com/sliki/vesti1/2008/12/01/13-52-42_9376/04.jpghttp://www.zveryshki.ru/uploads/oldimages/thumbs/1174593973_korol.jpg

Значењето на змијата во сонот на човекот..............размислување

Голема: имаш голем непријател, загуба.
Мала: ќе се лутиш на некого.
Да бидеш каснат: ќе бидеш наклеветен, болест.
Да убиеш змија: ќе ги победиш противниците, успех на сите полиња, па и во љубовта.
Повеќе змии: кратка непријатност.
Да нападнеш змии: опасност, болест, понекогаш и смрт.
  • http://www.facebook.com/share.php?u=http://notformen.mk/2009-06-18-20-44-57/z/836-zmija.html&t=%D0%97%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0 -





-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 16:01

ЗМИЈА КАКО ЛЕК

Приказната започнува кога еден лекар во Малезија во шеесетите години од минатиот век, забележал дека крвта кај оние луѓе кои биле каснати од отровна змија тешко се згуснува.....Меѓутоа, студиите не покажале  добри резултати и  лекот не е пуштен на пазарот. Сега, едно германско фармацевтско претпријатие се обидува да произведе лек од отровни змии и токму поради таа цел ги одгледува во специјална фарма.Змиите се хранат со глувци. Секој 21 ден  змиите добиваат по еден жив глушец.

Ролф Кројц е господар на 200 отровни змии

Ролф Кројц е раководител на фармата на змии која му припаѓа на Нордмарк, фармацевтско претпријатие во близина на Хамбург. Се работи за специјален вид на отровни малезиски змии,со црно-кафеава шара и должина од 50 до 70 сантиметри. Змиите се сместени во пластични кутии во кои мрзливо го поминуваат својот живот произведувајќи многу силен отров- хемотоксин.  Отровот прво го уништува ткивото и крвните садови, така што тоа може да доведе до закржлавување на екстремитетите. Тој што ќе го касне ваква змија, ќе има трајни последици„.Меѓутоа, овој отров има и лековито дејство, барем така веруваат во фирмата Нордмарк и то како лек за итни случаи, најчесто за видови на мозочен удар, кога згрутчената  крв го спречува доводот на крв во некои делови на мозокот. Клетките во погодениот дел на мозокот, потоа многу брзо изумираат.

 Анкорд е лековита супстанца која се добива од отровот на змии така може да се раствори и згрудчената крв. Крвта која по мозочниот удар е густа како сируп, повторно станува потечна и може да допре до деловите на мозокот кои по мозочниот удар не биле снабдувани со крв.Надежта е во тоа, доколку му се даде лековитата супстанца на пациентот во рок најдоцна од 6 часа после мозочниот удар,се спречуваат трајните последици на мозокот. Оваа супстанца Анкорд е испитувана во клиниките уште во 80-тите години, во САД и во Европа. Делотворноста на супстанцата не можела статистички да се докаже. Токму поради тоа, препаратот не е пуштен на пазарот. Сепак, во Нордмаркт веруваат во овој лек образложувајќи го својот став со тоа дека на времето европската студија уклучила пациенти со висок  степен на ризик, од кои резултатот испаднал таков каков што е„.

http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,3008475_ind_1,00.html"> http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,3008475_ind_1,00.html - Лековитата супстанца се произведува во Утерсен во близина на Хамбург Нортмаркт со своите партнери во САД  покренал нова студија ширум светот во која се вклучени 1.700 пациенти. Лековитата супстанца се произведува во Утерсен во близина на Хамбург, каде што оваа фирма отворила фарма за отровни змии.Во моментов овде живеат 118 пораснати змии од Малезија. Кројч вели дека нив не им е потребна голема нега, доволна им е пластична кутија нешто поголема од кутија за кондури. Освен тоа идеална температура за нив е 28 степени и 80 насто влажност на воздухот и многу,многу мир.Досега на фармата се одгледани 100 нови змии. Женките пред парење добиваат по еден глушец, затоа што доколку таа огладне после парењето веројатно би го изела мажјакот, кој е многу помал од неа.Отровот на змии се молзи секои три неделиПритоа, со прсти мора да се масира отровната жлезда  која се наоѓа меѓу очите и носот. Тој момент е опасен затоа што тука не се работи за предвидлив ризик туку за едно непредвидливо животно кое може 90 пати исто да се однесува но, 91 пат може да направи нешто потполно неочекувано. За

среќа до сега ништо не се случило. Наредната година овие

студии би требало да бидат завршени, а Нордмарк се надева дека во 2009 година ќе добие дозвола овој препарат да се пушти на пазарот, на почетокот на американскиот„, вели Кројц...................не%20знам



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 16:17

 Змија како празник.....не%20знам

Орманци веруваат дека змијата има моќ да ги разбива лошите магии. Иако станува збор за прастара паганска традиција, жителите на малото село се уште ја негуваат.  Секоја година на 22 март, кога се слави христијанскиот празник Младенци, селаните од Орман го одбележуваат и денот на првата змија или змијарник, како што го нарекуваат. Досега не се случило да не се појави змија на овој ден. И на снег сме ја наоѓале. Прва се појавува отровницата шарка, но интересно е тоа што досега не се случило на змијарник некој да биде каснат.  На овој ден со години сите се собираат  во дворот на селската црква. Тогаш неколкумина селани, рано в зори одат на блискиот рид Краставец да најдат змија, со жива шарка околу вратот влегувале во црквениот двор меѓу соселаните, кои со нетрпение ги чекаат. Мештаните потоа на земја ставаат разни делови од облека и ја пуштаат змијата да помине.Се верува дека низ оние алишта низ кои ќе мине змијата ќе ги растури лошите магии, а сопствениците ќе ги следи среќа. Во црквата цел ден ечат тапани и зурли, а орманци играат до доцна попладне. Црковниот одбор за прославата на Младенци обезбедува музика и посна храна за сите гости, а свештениците држат света литургија.
Кај Македонците, постои верување дека имало три сонца, но змијата ги испило другите две. Тука наоѓаме одраз на некои митови за космичката улога на змијата во регулирање на сончевата енергија, како и непријателството меѓу неа и сонцето.

Во селото Орман-скопско се изведува следниов обичај за змиите.

Во тоа село длабоко се верува дека на тој ден змиите излегуваат од дупките, за прв пат во пролетта и стојат надвор на припек цел ден и пак се прибираат за да дочекаат уште потопли денови. Се смета дека тие излегуваат дури и ако времето не е добро. „Утре да тражиш змија не ке намериш, денеска само оскачат навонка“. „Овој ден е ден на змиите!“ - раскажуваат во своите објасненија селаните. Уште се верува дека тој ден змиите не касаат, па и да каснат не се отровни. Затоа и можат да бидат фаќани. Освен тоа народот верува дека ако на тој ден змијата се допре до облека на човек тој човек ќе биде среќен преку годината и тоа токму  во однос на тоа за што се сметал за несреќен. И затоа некои лица бараат по камењата на тој ден пред ручек  да фатат змии и да ги пуштат преку крпите, шамиите, скутниците, или други облеки на таквите луѓе. Главно жените држат до тоа гатање и особено бездетните или оние кои што сакаат да имаат уште деца и тоа што побргу. За таа цел кај селото Орман, на околу 300 метри југозападно од него по патот кон селото Вучидол при каменестото ритче крај патот каде што според населението имало многу змии или како што кажуваат е „цел змијарник“ Откако некои мажи ќе фатат утрината една или неколку змии, се собираат млади и стари, моми, момци и женети, та кој сака или има потреба постила некаква крпа или облека на патот и мажите кои што фатиле змија ја пуштаат во насока на постелената облека. Сите гледаат дали змијата ќе мине преку облеката. Ако мине добро е. Ако не мине луѓето ги преместуваат облеките пред неа и тоа го прават дотогаш додека змијата најпосле мине. Тоа е можно зашто змиите во тие рани пролетни денови се движат бавно и тромо.На тоа место кај селото Орман уште рано доаѓаат моми, момци, жени и мажи и од соседните села: Вучидол, Ново Село, Бардовци, Кучково, Жостово, Чучер, Бразда, и други села од Црногоријата. Тие не идат само за да го задоволат љубопуитството. Идат исто такви луѓе што веруваат од Скопје.На тоа место, по тој случај има вистински собор. Кон 10 часот предпладне пристигнуваат и месните музиканти - зурли и тапани, па дури и „банди“ и покрај оние што се занимаваат со змииното лазање, се развива кршното оро. Сите пристигнуваат празнично променети. Веселбата трае до ручек т.е. до кај 1 - 2 часот попладне, кога се растура.Во минатото пред дваесетина години обичајот содржел и песни од страна на девојките и невестите пред дупките во кои живеат змиите. Кога жените не пееле, момците свиреле со кавали или шупелки. И во едните и другите случаи верувале дека змиите биле привлекувани или од свирките или од песните и излегувале надвор та ги фаќале.Сега веќе тоа не го прават.Фатените змии, обично пепелашки откако ќе заврши обичајот ги пуштаат во блиските грамади и шумки. „На денот на змиите, на Младенци змија не се убива, греота е!“ Така направија и денеска и никако не се согласија да ја убијат кога им предложив. „На друг ден може, ама денеска не!“ - ми рекоа.

На друго место во Скопско овој обичај не се прави...........губитник



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 20:48
Старица живее со 45 змии.........хипнотизиран

За многумина и една змија е премногу, но не и за незаситната љубителка на влекачи, Сју Колман, која била задоволна дури откако собрала 45 змии во својот дом во Лондон.

Шеесетгодишната Колман сака да го минува времето со своите мазни пријатели, наместо да плете или да игра бинго како што тоа го прават британските дами на нејзина возраст.
Сју, позната како Змијоликата Сју, вели дека и змиите можат да бидат добар домашни миленици, „се додека луѓето се грижат за нив на вистински начин“.

Во претходните 17 години, Колман својот дом го претвори во зоолошка градина, а друштво и прават разни видови змии, кои често мора да ги спасува бидејќи луѓето не водат сметка за нив. - Пред 12 години ја купив првата змија, Тогаш се фасцинирав од нив и побарав уште. И пред да се свртам беа 10, па 20....... признава старицата која не крие дека би сакала да има по уште некоја.Неделно троши вистинско богатство за да ги нахрани си мртви глувци.

- Сметките за струја ми се огромни, признава и додава дека своите миленици ги користи и кога игра стомачен танц.
Иако многумина змиите ги сметаат за страшни, таа одлучи да им помогне и да ги совлада стравовите.
........грицкање%20нокти


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 20:59
najmalite zmii vo svetot....od barbados.










-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:19
ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ ДЕКА ....

Додека другите деца одат во градинка, децата од номадското индиско племе Вади исто така посетуваат училиште. Само што таму не ја учат азбуката, наместо тоа тие учат да скротуваат вистински кобри.

article-1192122-0549a81f000005dc-463_634x436.jpg
Наменето само за припадниците на посилниот пол, чинот на скротување на змии со традиционална флута е машка работа, додека жените во племето Вади се грижат за змиите тогаш кога нивните мажи или браќа не се во близина.

article-1192122-0549aa33000005dc-7_634x419.jpg

„Тренингот за скротување на змиите започнува на двегодишна возраст, децата тогаш се воведуваат во прастарата техника на скротување се дотогаш додека не се спремни да ги преземат своите улоги во нивната заедница.“ раскажува 60-годишниот скротувач Babanath Mithunath Madari. „На 12 години, децата ќе знаат се што е потребно да се знае за змиите.“ „Тогаш тие се спремни да ја продолжат традицијата на племето Вади, долга илјадници години, која потекнува уште од времето на големите индиски Раџи (кралеви)“.........................не%20знам





-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 18:50

Израелски бањи нудат масажа со змии

 

 

Бањите во Израел претставиле единствена понуда, третман во кој шест змии поминуваат низ телото на муштериите, масирајќи ги болните мускули по цена од 40 фунти. Змиите, секако, не се отровни.Ада Барак, сопственичка на „змиска бања“ во Талме Елазар, која за масажа користи кралски и млечни змии и пченкарни смокови од Калифорнија и Флорида, вели дека физичкиот контакт со рептилите може да биде релаксирачко искуство.„Еднаш кога луѓето ќе го надминат стравот, сфаќаат дека контактот со змиите го отфрла стресот“, рекла Ада, која почнала да се занимава со оваа работа во 2006 година.Големината на змиите, како што истакнала, зависи од видот на масажа, поголемите ја отфрлаат големата напнатост во мускулите, додека помалите создаваат „ефект на треперење“................хипнотизиран



-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 01:48
Сите овие...не се со сите.... бе... во паметот...странциве

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 20:34
snakes2199013.jpg

 женски со змии...........


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 20:37
snakes2199014.jpg


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 20:40

Јаде живи змии `ко леб и сол...........


Додека некои паѓаат во несвест штом ќе видат змија, Кинезот Вен Ксиде без проблем ги јаде живи. За едно пивце, со задоволство и ќе ви демонстрира на лице место, па после останува на вас како ќе го доживеете тоа.
41-годишниот Кинез
Вен Ксиде од Вангжуанг има голем мерак да јаде живи змии и да ги залива со пиво, бидејќи тоа, како што тврди, го опушта. Веќе десет години јаде живи змии.
Првата змија ја изел отако се обложил со пријателите во кутија цигари.
„Оттогаш сум зависник. Не можам без живи змии“, вели Ксиде. Вен, својата навика им ја демонстрираше и на новинарите на Ориентал Тудеј. Изеде две мали змиулчиња, а опкладата беше едно пиво.
„Малку се смрдливи, но вкусни“, објаснува Вен, но како што велат насобраните минувачи, кога ќе го гледаат потоа обавезно повраќаат.
Неговиот син го следи примерот на татко си и почнал и тој да јаде живи змии. Досега има изедено шест.
Но,
Ванг Тианминг, доктор во локалната болница, тврди дека Вен би можел да има проблеми со нервите и да добие инфекција.
..........................болен


-------------


Постирано од: donvito
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 20:49
dve nedeli si kor fisek


Постирано од: donvito
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 20:54
dve nedeli si kor fisek se izgubi kako stara paray
[


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 28.Ноември.2009 во 04:25
Абе сит овие странциве со змиијве,,, не се салам бе

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Ноември.2009 во 18:56
http://s1.pticica.com/pticica/foto/0000014661_l_0_KUBkAK.jpg

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 12:00
па пааа ми е страв што ги гледамзагриженост
http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=1015&ArticleID=39370 - - Змија се изела самата себе


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 18:44
eve mamamd kako bi bilo zmijata sama da se jade.........
kralska zmija se goltnala edna tretina od teloto.........
mislejki deka e druga zmija..


http://www.mojnet.com/korisnik/jagi/slika/lemur-se-hrani-u-krosnji-drveta/115557">kraljevska%20zmija%20pojela%20trečinu%20svog%20tijela


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 21:05

Змии

Змиите и припаѓаат на групата влекачи. Сите змии не се отровни, ниту сите змиски отрови се смртоносни за луѓето. Дури и ако се, ефикасноста на отровот зависи од тоа дали змијата претходно уловила плен, па ги изпразнила вреќичките со отрови. Отровот на змиите им служи првенствено за совладување на пленот, но има и дигестивна функција. Бидејќи тие го голтаат пленот цел, отровот исто така им служи за неговата разградба да почне уште во устата. Поради тоа отровот е всушност воден раствор на бројни ензими, токсини и други протеини.

Итна помош во случај на каснување на змија:

На местото на каснување се гледаат две ранички од змиски заби. Понекогаш постои само една. Самото каснување не значи дека змијата го вбризгува и отровот. Дури во 22% докажани каснувања немаат знаци на отруеност.

Знаци на отруеност (не мораат сите да бидат изразени):

-вртоглавица;

-мачнина и повраќање;

-бол и оток на местото на каснување;

-оток на лимфни јазли во слабините кај каснување во нога или во пазува кај каснување во рака;

-шокот е најопасна последица на каснувањето.

Постапка:

-каснатото лице треба да мирува;

-имобилизирајте ја ногата или раката на која е раничката; со тоа се забавува ширењето на отровот во организмот;

-потребен е брз превоз до болница;

-не подврзувајте го каснатиот дел од телото;

-не засекувајте ја раничката;

-не исцицувајте го отровот;

-не ставајте мраз на местото на каснување.

Најважно од се: иако змиски антисерум може да се купи во аптеки, никогаш не го вбризгувајте сами на себе си или на друго лице без адекватен лекарски надзор. Во лицата чувствутелни на серумот се развива реакција на брза пречувствителност (анафилактички шок), која може да биде смртоносна ако нејзините симптоми веднаш не се ублажат. Според тоа, вбризгувањето на антисерумот („противотров") без лекарски надзор може да биде поопасно од самите симптоми на труење. Змискиот антисерум медицински посебно се подтотвува и може да се даде само во болница под строг лекарски надзор!

Треба да се спомне дека лошо изведена прва помош може само да ја влоши состојбата на каснатото лице.

Често се мисли дека е добро раната да се засече и да се исцица што е можно повеќе отров. Тоа може да го прави само извежбано лице, зашто сечењето на раната го зголемува крвавењето, а ако на пример се користат нестерилни ножеви, чакии и сл., тогаш може да дојде и до инфекција.

Некои предлагаат ставање на подврска за да се спречи ширење на отровот. Таква подврска мора да биде доволно цврста за да го забави ширењето, а да не го спречува крвотокот. Со оглед дека на неискусен човек му е многу тешко да одреди што е тоа доволно „јако" да го запре отровот, а доволно „слабо" да не го запира крвотокот, не се препорачува самостојно ставање на подврска. Цврсто стегнати подврски можат значително да ја влошат состојбата на каснатиот дел од телото и да предизвикаат гангрена.

Мошне сериозните труења се ретки, а смртни случаи речиси непознати ако лечењето се изврши во рок од 6 до 10 часа по каснувањето. Всушност, смртните случаи предизвикани од каснување на змија се толку ретки што во краишта каде што поскокот е често животно повеќемина луѓе загинуваат од елементарни непогоди (земјотреси, поплави).

Змијата не треба да се лови, зашто резултат на ловот се најчесто додатни каснувања.

Кај нас најмногу каснувања има на пролет и в лето кога змиите се најактивни. Поскокот е опасен особено на крајот од 8- от месец кога се качува на гранки и дрвја (1 до 1,5 метри висина) во потрага по млади птици, односно плен, кога луѓето можат случајно да го зафатат.

Факт е дека каснување на поскок (освен ако не е директно во некоја поголема жила или во вратот) дава барем 48 часа преживување ако баш ништо не се направи. Статистиките велат дека никој не умрел пред 48 часа и оти многумина од нив воопшто не умреле без никакво лечење.

Знаци дека во нормални околности е најдобро да се постапува според лекарски протокол:

-да се измие раната со многу студена вода и да се дезинфицира;

-добро да се преврзе со широк завој поголемиот дел од ногата/раката (доволно цврсто за да се забави циркулацијата во жилите, но не толку јако да се блокира...прстите не семат ниту да омодрат, ниту да изгубат чувство);

-да се имобилизра раката/ногата како во случај на скршеница;

-во болница што побрзо....................изненадување



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:00



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:01



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:02



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:03



-------------


Постирано од: Iron Man
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:04
тука змијата не е видлива ама се знај кај е голема%20насмевка




-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:02



-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:05

Top 10 najotrovni zmii na planetava.

1. Inland Taipan or Fierce Snake
2. Mulga or King Brown
3. Coastal or Mainland Taipan
4. Mainland Tiger Snake
5. Peninsula Tiger Snake
6. Western Tiger Snake
7. Beaked Sea Snake
8. Chappell Island Tiger Snake
9. Common Death Adder
10. Gwardar or Western Brown Snake

Sledat sliki.



-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:18


1.



2.




3.
 




4.








-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:24
Kolega slikive ne se gledaat

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:25
ne se gledaat?

aj probaj sega?


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:27
ne se gledaat голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:28
so firefox i explorer se gledaat.. da ne koristis drug prebaruvac? 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:28
firefox

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:29
setinzi lepoto, setinzi.. ne ti e podesen nesto... otvoriv i so Google chrome.. se gledaat... sorry ne e do mene.. голема%20насмевка

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:30
niso nema da gledam zmiiголема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:34
6.



7.



8.




-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 12:40
9.



10.




-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:48
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Lilith_%28John_Collier_painting%29.jpg">http://www.vairavan.net/esm2009/Mia/SNAKE.jpgFile:Lilith%20%28John%20Collier%20painting%29.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:53
http://poetry4kids.files.wordpress.com/2008/06/snakes-snakes01.jpghttp://content.artofmanliness.com/uploads/2008/07/coral-snake.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:55
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/arizona_elegans.gifhttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/B_rosaliae.gif

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:56
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/chionactis_occipitalis.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Chilomeniscus_cinctus.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:58
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/C_imperialis.gifhttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/C_palarostris.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Clonophis_kirtlandii.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 16:59
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/C_tenuis.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/ringneck.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:01
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/corn.gifhttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/E_bairdi2.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:02
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/E_vulpina.gifhttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Eo_obsoleta.gif

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:04
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/farancia_abacura.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Leptotyphlops_dulcis.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:06
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/t_sirtalis.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/virginia_valeria.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:07
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/V_striatula.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/T_lineatum.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Thamnophis_sauritus.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:11
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/t_rufipunctatus.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/Trimorphodon_biscutatus.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:12
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/garter.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/T_proximus.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:13
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/checkered.jpghttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/T_ordinoides.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 17:14
http://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/T_gigas.gifhttp://www.pitt.edu/~mcs2/herp/snake.pics/T_eques.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Јануари.2010 во 17:09
http://www.mojnet.com/korisnik/demon/slika/puno-lijepih-zmijica/82840">I%20LIJEPA%20KOBRA%20ZA%20KRAJ!!!!!! http://www.mojnet.com/korisnik/demon/slika/jedna-sitna/82841">puno%20lijepih%20zmijica http://www.mojnet.com/korisnik/demon/slika/otrovnica/82844">mali%20žućo

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Јануари.2010 во 17:10
http://www.mojnet.com/korisnik/demon/slika/jedna-od-najljepsih/82846">crvendać http://www.mojnet.com/korisnik/demon/slika/i-lijepa-kobra-za-kraj/82848">\\%20JER%20JA%20SAM%20ZMIJA!!!!!!!%20\\

-------------


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 23:19
лутинаизненадувањеnajmnogu gi mrazam

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Јануари.2010 во 23:06

Во Македонија има само три вида отровни змии


Македонија не е богата со различни видови змии. Само три вида отровни змии, десет вида смокови, еден вид црвовидна змија и еден степски удав, што е вид боа, можат да се сретнат во земјава.
Едни од најопасните змии се отровниците поскокот, шарката и степската лутица, а од полуотровните се сретнуваат вдлабнаточелен и телескопус смок. На 1.500 метри надморска височина живее поскокот, на поголеми височини се појавуваат шарките, а само на Шар Планина може да се види степската лутица. Овие видови змии се специфични бидејќи имаат триаголна глава што е поголема од телото, за разлика од другите змии, на кои главата им е како врзана со телото. Поскокот има и специфично рокче на главата, а шарката и степската лутица се разликуваат по распоредот на лушпите на главата. На полуотровниците - вдлабнаточелен и телескопус смок - забите им се повнатре во вилицата и тие се отровни само за помалите животинки . Во Овчеполието живее и змијата степски удав, што е вид боа. Се храни со глувци и достигнува должина од 60 до 70 сантиметри. Степскиот удав е специфичен бидејќи е помускулест, односно месест. Кога ќе го лоцира пленот, оваа змија го обвиткува, го задушува и потоа го голта. Змијата живее во предели со степска клима . Од водните змии може да се најдат речната, односно водна змија и белоушката. Речната се храни со риби, а белоушката со жаби. Тие змии не се отровни. Интересно е дека и да имаат отров, тоа не им помага многу во наоѓањето храна бидејќи рибите се едни од најотпорните животни на змиски отров.

Според стручњаците во Република Македонија досега биле евидентирани 16 видови змии. Ако се земе предвид фактот дека на целиот Балкански Полуостров, вклучувајќи ги и грчките острови, се регистрирани вкупно 21 вид на змии, тогаш се наметнува заклучокот дека во Македонија се застапени 76 отсто од целокупната фауна на змии на Балканскиот Полуостров. За последниот случај стручњаците коментираат дека според описот и големината на змијата би можело да станува збор за смок и тоа од видот балкански смок, од кој два примерока било уловени во 1999 година во близина на Дебарски Бањи. Змиите биле многу големи и долги и по ригите на кожата и забите многу се разликувале од досега познатите видови, што укажува на фактот дека е можно токму тој тип на змија да е анакондата што ја видел работникот на мостот кај гевгелиското село Смоквица.




-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 00:23
Sakam zmii...голема%20насмевка
Ubavi mi seзадоволство


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Јануари.2010 во 23:21
Stars.mk


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 30.Јануари.2010 во 22:09

Дали змиите имаат коски???????

Ако некогаш сте виделе како змиите се движат...........
Како змијата воопшто се движи, бидејќи не се гледаат нозе???збунетост
се добива впечаток дека змијата се „лизга“ по површината како да нема коски .......

Сепак, змијата е преполна со коски. Има р'бетен столб составен од многу независни пршлени поврзани со многу подвижни зглобови, а за секој пршлен се поврзани по пар ребра. Некои змии имаат дури и по 145 пара ребра, поврзани со многу подвижен р'бетен столб.
Секој пршлен е поврзан со следниот со округло вдлабнување од задната страна, а од напред со чашка. Оттаму доаѓа и големата подвижност на змијата.
Змиите имаат коски и во главата и вилицата. Секоја змија може да ја отвори устата доволно многу за да ја проголта храната. Тоа е овозможено со независноста на сите коски во усната шуплина.
Многу од змиите не го убиваат својот плен, туку веднаш го голтаат, а варењето на храната започнува веднаш.

Значи сепак змијата има многу коски иако тоа не изгледа така......да



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 20:03


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 20:13
  
 


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 17:28
  http://www.adobe.com/go/getflashplayer - http://tigarche.snimka.bg/animals/zmii.36242.659476"> zmiq http://tigarche.snimka.bg/animals/zmii.36242.659480">zmiq

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 17:31
 http://www.solipamet.com/wp-content/uploads/2008/05/zmija.jpg

Змијата се јаде самата себе непрепознавајќи го својот крај од телото..
http://www.adobe.com/go/getflashplayer -

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 21:01
  http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://mqsto.com/photo/albums/userpics/11442/normal_snake-cobra18.gif&imgrefurl=http://mqsto.com/photo/22825&h=499&w=356&sz=32&tbnid=mybzv0L07j3FUM:&tbnh=266&tbnw=190&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25B7%25D0%25BC%25D0%25B8%25D0%25B8%2B%25D1%2581%25D0%25BD%25D0%25B8%25D0%25BC%25D0%25BA%25D0%25B8&hl=bg&usg=__4Of2YlNGqTn99ghC59oZC8zpL9Y=&ei=dBBzS8O6C4_D-Qbqr6XXCQ&sa=X&oi=image_result&resnum=2&ct=image&ved=0CAcQ9QEwAQ -

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 17:19
http://www.solipamet.com/wp-content/uploads/2008/06/znaat_kaj_da_odat_zmiite.jpg

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 13.Февруари.2010 во 17:24
  javascript:void%280%29;">IMG_5315.jpg%20image%20by%20IgorVet http://static.mojnet.com/foto/slika-97560/2478/650/97560.jpg javascript:void%280%29; -  

Змија-робот е најновото оружје на израелската армија................

„Змијата“ е долга два метра и одделни нејзини сегменти се поврзани така што можат и дозволат да се движи во неколку насоки. Според медиумот, воените иноватори проучувале вистински змии за да ги копираат движењата. Уште не е јасна цената на новото оружје кое е во експериментална фаза.
Израелската армија планира да ја вклучи во евентуални воени операции. Во прилогот се вели дека змијата-робот може да има и друга улога - да пренесува бомби до места каде се екстремисти или објекти и да ги активира. Во таков случај, смета Канал 2, таа ќе биде „змија-самоубиец“.


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 02:30


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 21:13
Змија зависна од  цигари......


Змија во Тајван е вистински пример дека и животните како и луѓето може да се навлечат на цигари. Прво почнала да ги ’довршува’ отпушоците на сопственикот, а сега веќе ’збеснува’ кога нема да добие цигара.
Тригодишната змија По, како и нејзиниот 33-годишен сопственик Шо Лау се зависни од цигари.
И додека на Шо дневно му се потребни 20 цигари, змијата се задоволува и со две.
„Еднаш фрлив отпушок и По го стави во устата. Изгледаше како да и е убаво да ја држи цигарата. Малку по малку, па сега не може без цигара наутро и една навечер. Станува нервозна кога немам цигари“, вели Шо...................плазење

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Февруари.2010 во 17:47
 Питон изеде коза
 
Немаше шега за питонот долг пет метра кога дојде на вечера во К*ранда. Он проголта коза тешка 35 кила.

Козата исчезнала од градот к*ранда, северен Квинсленд, Австралија пред три недели, а сопственичката Моника Спах открила ’кај се крие’ кога нашла  питонот со голема испакнатина на стомакот.
Соседот на сопственичката, Јури Хагедорн ја набљудувал змијата која три дена ја голтала козата и дури ставил железна ограда околу неа.

„Овој питон веќе долго време е присутен во соседството. На неговото мени најчесто имаше кенгури што по своите димензии се слични со козите“, изјави Хагедорн.
Според Патрик Купер, кустос во локалниот музеј, овој вид змии неретко знаат да посегнат на по голем плен.
„Големите питони можат да изедат и до три кенгури “, нагласи Купер, додавајќи дека смета оти питоните ги јадат и животните што ќе настрадаат на патиштата.


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 17:25
змии не се толку отровни

Всушност, многу мал број змии имаат отров, со кој ја убиваат жртвата. На светот постојат околу 3,000 различни видови на земски змии познати за научниците, а само околу 250 имаат отров.
Тоа значи дека само една змија на 12 е отровна. Змиите кои се отровни, или се многу ретки или ретко каснуваат. Дури и да ве касне отровна змија, кај повеќето отровот не е толку јак за да убие човек. Најотровната змија на светот е вид на Австралиски тигар - змија долга околу 1,5 метар чиј отров е доволно јак за да убие 300 овци.



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 17:28
Вино од змија и вино од скорпија може да најдете, каде ако не, во Азија. Земјите како Виетнам, Тајланд, Камбоџа....
Лесно се прави......
безбоен ликер од оризово вино, неколку тревки, и се разбира кобра или скорпија...
Се остава да ферментира неколку месеци.... и на здравје......да.
Пијалоци од ваков калибар можат да се најдат низ цела Азија, а популарноста и побарувачката за истите е огромна....
Којзнае, можеби ќе стигнат и во Европа некој ден......плазење
Цената за вакво вино изнесува 50 евра.......
а јас би дала и 100 само за да не го пробам.......изненадување

-------------


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 21:50
mrazam zmii, ne znam kako nekoj uziva vo gledanje na zmii.............


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 11:09
bash e ubavo da si ,...zmija!голема%20насмевка






-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:18
temata e za najopasni zmii otrovnici


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:19
tuka spaga kobrata zvecarkata i naj opasnata e crnata mamba


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:24
mamba dolga e 2m i poveke zmijata napaga bez da bidi predizvikana skoka vo visina od 1 metro ima 7 zabi i otrov smrtonosen za nepolni 3 minuti po kasnuvanje doaga smrt pretezno e po drvata na granki se hrani so gluvci i nekoj zmii mali zivotni mnogu e agresivna odma napaga i nema spas ni za luge ni zivotni pretezno go napaga sekoe zivotno so mu e vo blizina bez da ja predizvika lani se iamse sluceno od drvo mambata da usmrti 30 kravi vo eden den potoa bese ubiena i naj opasnoto e toa sto koga ke ja ubise crnata mamba koga ke dojde drugata mamba si ja povlekva zmijata i vo ocite na ubienata zmija go gleda ubieco i go bara vo seloto toa e fakt nema beganje od mambata


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:28
crnata mamba i kraj netreba da pisam poveke


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:32
http://img206.imageshack.us/img206/6158/1258112375fe35cc2mcv4.jpg


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:41


Постирано од: mamba
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 08:42


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 06:53
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 06:54
 

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Април.2010 во 16:34
 

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk