Испечати | Затвори го прозорот

Дали се спасуваме преку верата или делата?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20162
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 12:25
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали се спасуваме преку верата или делата?
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Дали се спасуваме преку верата или делата?
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 02:18
Бидејќи на темата "Дали верувате во митарства?" се покрена дискусија околу тоа дали се спасуваме преку верата или преку делата, за да не продолжиме таму оф-топик, ја отварам оваа тема за да ја продолжиме дискусијата овде.
 
Би сакал уште во воведот да нагласам дека, иако темата е општа, овде ќе го дискутираме христијанскиот став по ова прашање.
 
Мојот став, а верувам дека тоа бескомпромисно е и ставот на Библијата, е дека христијаните се спасуваат преку верата, АМА не преку било каква вера, туку само преку жива вера т.е. искрена вера во Исус Христос и Неговото учење, вера на нановороден христијанин, кој го има Светиот Дух во себе и Неговите плодови (љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата), вера од која по дифолт произлегуваат и богоугодни дела.
Но сепак тука би сакал да потенцирам дека делата не се причина за спасението, туку само последица на искрената вера.
 
Би сакал да ги цитирам следниве библиски цитати како поткрепа на мојот став:
 
"Зашто по благодат сте спасени, преку верата, и тоа не е од вас самите - тоа е Божји дар! Не од делата, за да не се фали некој." (Ефешаните 2:8-9)
"Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот. " (Исус Христос во ев. Јован 3:16)
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот." (Римјаните 3:20, Светото Писмо)
"Но бидејќи знаеме дека човекот не се оправдува од делата на Законот, туку само преку верата на Исуса Христа, и ние поверувавме во Христа Исуса, за да се оправдаме од верата во Христа, а не од делата на Законот ; зашто од делата на Законот нема да се оправда ниту еден човек." (Галатјаните 2:16, Светото Писмо)
"Така и верата: ако нема дела, мртва е сама по себе. " (Јаков 2:17)
Итн.
 
Тоа беа моите аргументи за мојот став. Повелете и вие со вашите аргументи по ова суштинско прашање во христијанството, па да дискутираме. Се надевам дека оваа тема ќе биде благослов за сите нас. Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 03:02
Ова е ставот на прахристијаните од Универзален живот:

Се спасуваме исклучиво според делата. Во целиот тој процес Христос треба да ни е водич и потпора.

Бог, нашиот Небесен Отец 1990 година во една објава насловена како ЈАС СУМ, и ти си во мене правечно и се враќаш преку Христос изговорена преку http://www.universelles-leben.org/makedonski/prophetie/warum%20spricht%20gott_der%20ewige.html - Неговата пророчица Габриеле од Вирцбург, објасни:

„Уште колку долго сакате да бидете слепи и да Го распнувате на крст вашиот брат и Избавител? Уште колку долго?
А се говори: Само преку верата ќе станете блажени. Кога тоа би било така, овој свет би бил здрав, а сите луѓе блажени. Верата е првиот чекор кон Внатрешната светлина. Довербата е следниот чекор. И тоа е еден моќен чекор ако Му се довериш на Христос, твојот Избавител - така што се трудиш се` помалку да грешиш, така што се трудиш да одржуваш мир со својот ближен, така што се трудиш да простуваш и да молиш за прошка и веќе да не грешиш.
Тогаш ти го доживуваш воскресението во себе, бидејќи избавителската искра на твојата душа станува се` поголема. Твојата свест се проширува; гревот отпаѓа од твоите очи; и ти гледаш појасно и гледаш, исто така, како се потсмеваат и подбиваат со Христос. Само преку верата вие нема да станете оној кој видува! Зааконот на љубовта прави да станете тој што ќе види - а кој навистина сака да видува, тој нека го исполнува законот на љубовта и тој ќе влезе во Внатрешниот живот.„


извадок од книгата: Се`Духот, БОГ говори непосредно преку својата пророчица во нашево време - Тој не ја говори речта на Библијата!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 08:42
Светото Писмо кажува, а Православните Христијани го имаат тоа како став, дека вера без дела не може да постои. Имено, за некој да биде спасен, треба да да верува и да содејствува со Бога, т.е. да живее според Бога и да врши добри дела, затоа што Господ ни дал слободна волја и ние треба да го избереме нашето спасение, доколку го сакаме тоа. А како се докажува дека сакаме да сме спасени т.е. со Бога? – Со ДЕЛА. Бог ќе ни суди за секој наш грев, а светиот апостол Јаков вели дека тој кој може да прави добро, а не прави, му се пишува грев. Значи, секое дејствување или недејствување, се смета за добро дело или недело, и според тоа ќе бидеме судени. Џабе е ако веруваш, а немаш дела. И ѓаволите веруваат во Бог, но дела... злодела! Господ од нас бара покајание за гревовите кои сме ги направиле и менување на животот, т.е. прумување и започнување на нов живот исполнет со добри дела. А доколку тоа не го направиме... :

Матеј: 16:27 Зашто Синот Човечки ќе дојде во славата на Својот Отец, со ангелите Свои, и тогаш ќе му даде на секој според делата негови.

1 Петар: 1:17 И ако Го нарекувате Татко Оној Кој непристрасно го суди секој поединец според делата, поминете го со страхопочит времето на својот животен пат,

Римјаните 11:15 та затоа не е голема работа, ако е слугите негови му се преобразуваат како слуги на правдата; но нивниот крај ќе биде според делата нивни.

2 Тимотеј: 4:14 Ковачот Александат ми направи големо зло. Нека му врати Господ според делата негови!

Откровение: 2:23 И чедата нејзини ќе ги поразам со смрт, и сите цркви ќе узнаат дека Јас сум Оној , Кој ги испитува срцата и бубрезите; и секому од вас му давам според делата негови.

Откровение 20:12, 13 Потоа ви висов мртвите, мали и големи, како стојат пред Бога; се отворија книги, и друга книга се отвори - книгата на животот; и судени беа мртвите според запишаното во книгите, според делата нивни. Морето ги поврати мртвит свои, кои беа со него; смртта и пеколот ги повратија мртвите свои, што беа во нив; и секој прими суд според делата свои.

Откровение 22:12 ‘И еве, ќе дојдам скоро, и отплата Моја и со Мене, за да му дадам на секого според делата негови.’



Што се однесува до цитатите од Светото Писмо каде се вели дека нашето спасение не е од делата, Православниот став е дека тие се однесуваат за сите луѓе, т.е. дека сите се призвани кон спасение, но тоа не значи дека сите ќе се спасат. Не значи дека ако Господ ја прилил Својата Крв за сите нас, дека по автоматизам сме спасени. За да бидеме спасени, треба содејство со Господа, т.е. труд, подвиг, покајание, молитва...

Кога нашите прародители згрешиле, прелагани од сатаната, Бог ги изгонил од рајот, и зад нив рајската порта била затворена. Во Стариот Завет, сите грешници, но и сите праведници, поради тоа оделе во пеколот. За рајските врати повторно да бидат отворени за човекот, требала некоја извонредна жртва, која ниту еден човек не можел да ја даде.

Токму затоа и доаѓа овоплотен Синот Божји на земјата – да го отвори рајот за човештвото и да го победи ѓаволот со тоа. А тоа се гледа од стихот каде Господ му вели на покајаниот разбојник дека тој уште во истиот ден ќе биде со Него во рајот. Тој е првиот човек кој влегол во рајот откако биле отворени рајските порти за сите нас, после Христовиот откуп на Голгота. Но дали сите ние ќе стигнеме таму, затоа што Господ не ја пролеа Својата крв само за тебе и мене, туку за сето човештво, од почетокот на светот до самиот негов крај?

Toj Својата Крв ја пролеа и за убијците, и за крадците и разбојниците, и за сите кои вршат престапи. Токму тоа спасение од пеколот е дарот Божји, затоа се вели –


1 Коринтјаните 15:55 “Смрт, каде ти е осилката? Пеколу, каде ти е победата?”Тој дар не е по нашите дела.

ПО ДАР НИ Е ДАДЕНА МОЖНОСТА ЗА СПАСЕНИЕ; НО НЕ СИТЕ ЌЕ БИДАТ СПАСЕНИ

Христос ги отвори рајските порти за мене и за секој човек, но дали ќе влезeмe во рајот, тоа зависи од нашите дела.

Матеј 7:23
И тогаш Јас ќе им кажам: ‘Никогаш не сум ве познавал; бегајте од Мене вие што правите незаконски дела!

Римјаните 2:6-7
Кој секому ќе му даде според неговите дела; живот вечен на оние, кои со трпение во добрите дела бараат слава, чест и бесмртност;


Затоа и апостолот вели дека делата ги оправдале и најголемите и праведни старозаветни луѓе, како и покајниците:


Јаков 2: 21 Нели со дела беше оправдан Авраам, нашиот татко, откако врз жртвеникот го положи својот син Исак?

25 А така не се оправда ли со дела и блудницата Раав, откако ги прими извидувачите и ги изведе по друг пат?

14 Каква е ползата, браќа мои, ако некој рече дека има вера, а дела нема? Може ли верата да го спаси?

17 И така, верата, ако нема дела, сама по себе е мртва.



И за крај, би го цитирала апостолот како реторичко прашање наменето до оние кои веруваат дека се инстант спасени само со вера:

Гледате ли дека човекот се оправдува со дела, а не само со вера?






-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 11:59
Леле Маранатке, тебе човек се мора да ти нацрта, иначе слабо конташ.

Делата, сами по себе нема да те спасат. Тачка.

Верата во Спасителот пак, ќе те спаси, (но мора да биде покрепена со дела).
Верата во Христос, не било која, сигурно ќе те спаси, но за да добиеш нешто на небесата, награда, мора да имаш дела со кои ќе ја заслужиш.

ВЕРА+дела=Спасение

Кажи ми кои добри дела ги направи разбојникот на крстот, за што Исус му рече:„Вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот.”
Кои дела? Човекот беше закован и распнат! Само го призна Исус за Господ и го доби своето спасение!

Те молам! Премногу е да се тврди дека само врз основа на делата ќе одиш во Рајот. Значи секој кој е добар, христијанин, муслиман, будист, атеист (?!), ќе оди на Небото?!!

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 12:08
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

.... Значи секој кој е добар, христијанин, муслиман, будист, атеист (?!), ќе оди на Небото?!!



А што да не? Нели доволно е на крајот само да го признае Исус за Господ и да го добие своето спасение???


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кои дела? Човекот беше закован и распнат! Само го призна Исус за Господ и го доби своето спасение



Малце контрадикторно... нели???трепкање


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 12:18
Originally posted by ultra ultra напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

.... Значи секој кој е добар, христијанин, муслиман, будист, атеист (?!), ќе оди на Небото?!!
А што да не? Нели доволно е на крајот само да го признае Исус за Господ и да го добие своето спасение???
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кои дела? Човекот беше закован и распнат! Само го призна Исус за Господ и го доби своето спасение
Малце контрадикторно... нели???трепкање


Во првиот цитат зборував за делата. Според Мараната, секој кој ќе биде добар ќе оди во Рајот. Чукни ја малку главата: еден будист кој ни мравка не гази, а не верува во Бога, туку во реинкарнација, карма или што и да е, ќе оди на Небото?! Само со покајание.

Секој кој ќе се покае, ќе го признае Исус за Господ и Спасител, ќе оди на Небото. Тоа право не можеш да му го одземеш на никого.

Нема тука контрадикција, туку само разлика во мислењата. Дотичната вели преку дела има спасение, а јас се држам до моето: преку вера.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 12:31
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by ultra ultra напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

.... Значи секој кој е добар, христијанин, муслиман, будист, атеист (?!), ќе оди на Небото?!!
А што да не? Нели доволно е на крајот само да го признае Исус за Господ и да го добие своето спасение???
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кои дела? Човекот беше закован и распнат! Само го призна Исус за Господ и го доби своето спасение
Малце контрадикторно... нели???трепкање


Во првиот цитат зборував за делата. Според Мараната, секој кој ќе биде добар ќе оди во Рајот. Чукни ја малку главата: еден будист кој ни мравка не гази, а не верува во Бога, туку во реинкарнација, карма или што и да е, ќе оди на Небото?! Само со покајание.

Секој кој ќе се покае, ќе го признае Исус за Господ и Спасител, ќе оди на Небото. Тоа право не можеш да му го одземеш на никого.

Нема тука контрадикција, туку само разлика во мислењата. Дотичната вели преку дела има спасение, а јас се држам до моето: преку вера.


Ритке, оти вака пак се бламираш? Изгледа тебе треба да ти се црта, затоа што слабо те бива за читање. Ај Маран Ата да те потсети што беше во претходниот нејзин пост пишано:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Светото Писмо кажува, а Православните Христијани го имаат тоа како став, дека вера без дела не може да постои. Имено, за некој да биде спасен, треба да да верува и да содејствува со Бога


A дали некој на кој не Му бил проповедан Христос за да Го осознае како Бог, а имал добри дела, ќе се спаси, е суд на Бога, а не твој!

Клеветењето, лагите и ширење дезинформации изгледа тебе и на твоите компањони ви прешло ептен во „христијанска“ пракса!


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 12:38
Прво и основно: не ме викај Ритке.

Второ: не судам туку објаснувам (може и за тебе да се рече дека судиш). Извади ја гредата од твоето око, па после раската од окото на "сестра си".

Трето: не ми кради реплики јасно?

Четврто: на тебе ти требаат цртежи, а не мене. За жал разбирам што пишуваш (ама не се сложувам со тоа). И кога ги читам твоиве постови, искрено посакувам да сум неписмена.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 12:38
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Светото Писмо кажува, а Православните Христијани го имаат тоа како став, дека вера без дела не може да постои.
 
Добро утро, никој не спори околу тоа дека вера без дела не може да постои, затоа и се чудам на твоето прашање каде што прашуваш: Дали ќе се спаси некој што верува во Христос, а нема дела? среќа
Но овде дискутираме дали верата во Христос е таа што не спасува, или пак делата (делата кои произлегуваат од нашата правилна вера).
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Откровение 20:12, 13 Потоа ви висов мртвите, мали и големи, како стојат пред Бога; се отворија книги, и друга книга се отвори - книгата на животот; и судени беа мртвите според запишаното во книгите, според делата нивни. Морето ги поврати мртвите свои, кои беа со него; смртта и пеколот ги повратија мртвите свои, што беа во нив; и секој прими суд според делата свои.
 
А што мислиш, дали и христијаните спаѓаат во "мртвите" погоре?
 
"Вистина, вистина ви велам: кој го слуша Моето слово и верува во Оној, Кој Ме прати, има вечен живот и не доаѓа на суд, туку преминал од смртта во живот."
(Исус Христос во ев. Јован 5:24)
 
Значи (ова можеби ќе биде ново за тебе затоа внимавај како читаш), на Судниот Ден ќе има повеќе "судски процеси". На еден судски процес ќе бидат спасени (од вечниот оган) христијаните заради "крвта на Јагнето" (Исус Христос). На друг судски процес ќе се вреднуваат богоугодните дела на веќе спасените христијани (оние кои поминале на првиот судски процес) и тие ќе добијат награди за своите дела, или пак ќе бидат изненадени како одредени нивни "богоугодни дела" ќе им бидат поништени.
 
"сечие дело ќе излезе на видело; Денот ќе го покаже, зашто ќе се открие во оган; а огнот ќе покаже какво е чие дело. Оној, кому ќе му остане тоа што го градел, ќе прими награда; а оној чие дело ќе изгори, тој ќе претрпи загуба, но самиот ќе се спаси, но така, како низ оган."
(1 Коринтјаните 3:13-15)
 
На друг судски процес ќе им се суди на оние кои го одбиле Христовото сведоштво, на трет за оние кои никогаш не го слушнале истото (овие ќе бидат судени според делата, мотивите, совеста и нивото на свеснот што го имале за Бог и Неговата праведност), на четврт можеби психички болните кои немале умствен капацитет да го чујат или разберат и применат Христовото учење итн. Не знаеме како Бог ќе суди за сите овие групации, но за оние кои искрено поверувале во Христос и имаат жива вера (од која како последица произлегуваат добри дела), за нив знаеме, за нив имаме откровение во Светото Писмо, тие ќе бидат спасени на основа на нивната вера во Исус Христос - Спасителот.
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


И за крај, би го цитирала апостолот како реторичко прашање наменето до оние кои веруваат дека се инстант спасени само со вера:

Гледате ли дека човекот се оправдува со дела, а не само со вера?


 
Ова апостолот им го вели во дискусијата со оние кои имале МРТВА вера, вера од која не произлегувале дела. Од истиот дел (истото поглавје) на Светото Писмо и јас цитирав во мојот прв коментар на темава:
"Така и верата: ако нема дела, мртва е сама по себе. " (Јаков 2:17)
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:10
Ritke i Maranatke, drugarot DDaritka ve pozdravuva!голема%20насмевка
( ama na galeno se vikate be )голема%20насмевка

Rita.MD velish chovek ako pravi dobri dela, a ne veruva, nema da se spasi! Shto ako veruva, a pravi loshi dela, pa sekogash posle na sluzhba vo nedela, se pokajuva i moli kon Gospoda  ( velam sluzhba, koristejki protestantski termini )?


-------------


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:17
А мене пак, ме интересира што правиме со оние кои ниту веруваат во Христос, а ниту прават некакви дела (не прават ниту лоши, ниту добри дела, туку едноставно, си живеат за себе)?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:26
А би прашал само едно?
Како и од што треба да се спасува оној кој не верува во религија ни една,а цел живот прави добри дела и кој цел свој живот го живее за да помогне на другите,притоа нормално прво за да функционира како таков доброчинител сработува за себе и после помага на другите?

Од што би се спасувал тој кога на никому не грешил во животот а не е припадник на ниедна религија?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:31
Fiks pravednicite ke go nasledat carstvoto Bozjo.
Onoj koj cel zivot vrsel pravda, a mozebi ne veruval, mislam deka ke se spasi.
Zamisli, mozebi nekoj ne moze da veruva, na primer, se raga na mesto kade shto vistinskata vera Hristijansko Pravoslavnata e nema, a i za Gospod ne e slusnal nikogas, pa instinktivno pravi dobri dela, toj ke bide spasen!


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:38
Кроце сега Даре.
Правдата не е носи само и единствено религијата.
Правдата е должност на секого без разлика дали е или не е религиозен,не значи дека ако некој е религозен е праведен,такви заклучоци од каде извади.

Муабетот ми е зошто да му се суди на праведниот кога не направил никакво зло и не е религиозен и едноставно не прифаќа религија никоја,сака да си го изживее животот и да помага на другите,не сака ни рај ни пекол ни царства после смртта?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:46
Ne e bitno sto saka sto ne saka, tuku sto e Bozjata volja...
Ako covek vrsi pravda toj ke bide vo rajot bez razlika na verata! Bez razlika dali veruva vo Gospoda ili ne, no ne treba da huli, covekot ne mora da veruva, no barem neka ne go prezira Gospoda. Tuku neka ednostavno izbegnuva takvi temi na razgovor, ako veke tolku ne saka. No neka ja vrsi pravdata, zatoa sto taa mu nosi nagrada i na zemjata i na neboto!


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:49
Не презира ниедна религија примерот мој,тој е атеиста но не антитеиста ме разбираш Дарко?-Што со него ќе се случи?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:57
Ne velam deka go prezirash Gospod ili religijata, no ako vrsis pravda i pravis dobri dela, a ne veruvas, togas ti pak ke odis vo rajot, Bozja nagrada ke bide toa sto si pomagal na lugeto i si ПРАВДОЉУБЕЦ.среќа

Maтеј: http://svetopismo.com.mk/search2.php - 5:6 Благословени се луѓето кои се гладни и жедни за правда, зашто тие ќе бидат задоволени!




-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 13:57
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А мене пак, ме интересира што правиме со оние кои ниту веруваат во Христос, а ниту прават некакви дела (не прават ниту лоши, ниту добри дела, туку едноставно, си живеат за себе)?



Пекол!


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 14:02
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А мене пак, ме интересира што правиме со оние кои ниту веруваат во Христос, а ниту прават некакви дела (не прават ниту лоши, ниту добри дела, туку едноставно, си живеат за себе)?



Пекол!


Kako mozhe pekol koga ne pravi nikakvi ama bash nikakvi dela, a ne veruva vo Gospoda, toa znachi deka toj chovek nema svoe dostoinstvo i nema nishto vo sebe, prazen e...
Toj e chovek sozdaden od prav, koj treba da se vrati vo prav!


-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 14:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А мене пак, ме интересира што правиме со оние кои ниту веруваат во Христос, а ниту прават некакви дела (не прават ниту лоши, ниту добри дела, туку едноставно, си живеат за себе)?



Пекол!


Kako mozhe pekol koga ne pravi nikakvi ama bash nikakvi dela, a ne veruva vo Gospoda, toa znachi deka toj chovek nema svoe dostoinstvo i nema nishto vo sebe, prazen e...
Toj e chovek sozdaden od prav, koj treba da se vrati vo prav!


  Ова некоја друга опција.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 14:32
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А мене пак, ме интересира што правиме со оние кои ниту веруваат во Христос, а ниту прават некакви дела (не прават ниту лоши, ниту добри дела, туку едноставно, си живеат за себе)?



Пекол!


Kako mozhe pekol koga ne pravi nikakvi ama bash nikakvi dela, a ne veruva vo Gospoda, toa znachi deka toj chovek nema svoe dostoinstvo i nema nishto vo sebe, prazen e...
Toj e chovek sozdaden od prav, koj treba da se vrati vo prav!


  Ова некоја друга опција.


Glej sega, na primer chovekot stanuva nautro ne se zamara so nishto, jade, ne se prashuva zoshto jade, odi na rabota, rmba cel den ne se zhali ne se prashuva, zoshto, spie, i cel zhivot mu pomine taka...
Neuk e, nema prichina nishto za nego, ne pozdravuva nikogo koga odi po ulicata gleda da stigne samo do opredelenoto mesto, ladnokrven e nema prijateli, i koga odi samo gleda napred i ne razmisluva za gluposti tuku se okolu nego e glupavo?
Shto mozhe drugo da bide so ovoj chovek?



-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 14:52
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Glej sega, na primer chovekot stanuva nautro ne se zamara so nishto, jade, ne se prashuva zoshto jade, odi na rabota, rmba cel den ne se zhali ne se prashuva, zoshto, spie, i cel zhivot mu pomine taka...
Neuk e, nema prichina nishto za nego, ne pozdravuva nikogo koga odi po ulicata gleda da stigne samo do opredelenoto mesto, ladnokrven e nema prijateli, i koga odi samo gleda napred i ne razmisluva za gluposti tuku se okolu nego e glupavo?
Shto mozhe drugo da bide so ovoj chovek?



Тоа не е човек бе Дарко.


-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:02
Би сакала ако можеш ова повеќе да го објасниш, т.е. дообјасниш. Од каде ти се тебе такви сознанија и дали некој кој не верувал во Христа од х-причина, а вршел добри и праведни дела, ќе биде спасен?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На друг судски процес ќе им се суди на оние кои го одбиле Христовото сведоштво, на трет за оние кои никогаш не го слушнале истото (овие ќе бидат судени според делата, мотивите, совеста и нивото на свеснот што го имале за Бог и Неговата праведност), на четврт можеби психички болните кои немале умствен капацитет да го чујат или разберат и применат Христовото учење итн. Не знаеме како Бог ќе суди за сите овие групации, но за оние кои искрено поверувале во Христос и имаат жива вера (од која како последица произлегуваат добри дела), за нив знаеме, за нив имаме откровение во Светото Писмо, тие ќе бидат спасени на основа на нивната вера во Исус Христос - Спасителот.


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:46
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Glej sega, na primer chovekot stanuva nautro ne se zamara so nishto, jade, ne se prashuva zoshto jade, odi na rabota, rmba cel den ne se zhali ne se prashuva, zoshto, spie, i cel zhivot mu pomine taka...
Neuk e, nema prichina nishto za nego, ne pozdravuva nikogo koga odi po ulicata gleda da stigne samo do opredelenoto mesto, ladnokrven e nema prijateli, i koga odi samo gleda napred i ne razmisluva za gluposti tuku se okolu nego e glupavo?
Shto mozhe drugo da bide so ovoj chovek?



Тоа не е човек бе Дарко.

Epa ne e chovek, zatoa shto nema dusha, samo telo, za nego e prav i pepel smrtta!


-------------


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:47
nas ni nema spas ni na ovoj ni na onoj nacin


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 15:51
Originally posted by mariija mariija напиша:

nas ni nema spas ni na ovoj ni na onoj nacin


Nam ni preostanuva da veruvame, da se nadevame i da se ljubime eden so drug, a i da go ljubime svojot Bog, kako i da pravime dobri dela! Toa e receptot za spasenieto... ( osnovniot recept )


-------------


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 16:12
lesno e da kazesh teshko e da sprovedesh


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 16:26
Ne e teshko ako se potrudish!намигнување

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 16:34
Originally posted by fiks fiks напиша:

А би прашал само едно?Како и од што треба да се спасува оној кој не верува во религија ни една,а цел живот прави добри дела и кој цел свој живот го живее за да помогне на другите,притоа нормално прво за да функционира како таков доброчинител сработува за себе и после помага на другите?Од што би се спасувал тој кога на никому не грешил во животот а не е припадник на ниедна религија?


Prashanjeto ti e na mesto.

Hristijanite veruvaat deka onoj sto veruva vo Hrista kje se spasi povikuvajki se na momentot koga Isus mu porachuva na zlochinecot raspnat do nego deka kje odi vo Rajot zatoa sto poveruval vo nego. Vo sushtina, zlochinecot ne poveruval vo Hrista tuku se pokajal za svoite grevovi i mu veli na svojot drugar, koj isto bil raspnat, deka tie go zasluzhuvaat toa, no ne i Isus koj ne napravil nishto losho za da go zaluzhi takviot kraj. Isto taka vernicite se povikuvaat na nekolku Iusovi citati kade sto toj veli deka sekoj koj veruva vo nego kje bide spasen.

Postoi sushtinska razlika vo interpretiranjeto na tie zborovi. Onie koi gi zemaat bukvalno smetaat deka kje bidat spaseni dokolku veruvaat deka Isus go dava svojot zhivot za nivno iskupuvanje, pa samoto veruvanje vo negovata zhrtva e dovolno za spasnie. Onie koi vo tie zborovi ja gledaat porakata deka kje bidat spaseni dokolku go sledat negovoto uchenje i se odnesuvaat spored istoto smetaat deka tokmu delata se onie sto kje dovedat do nivno spasuvanje.

Za razbiranjeto na ovaa razlika mozhe da ti posluzhi prekrasnata parabola za samarikjanecot vo koja Isus potencira deka chovek mozhe da bide potpolno posveten vernik, no ako zad nego ne stojat bogoljubivi dela, togash negovoto veruvanje e besplodno.

Prochitaj ja taa parabola i tuka kje go najdesh odgovorot na tvoeto prashanje - Sveto Evangelie spored Luka 10:25-37.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 21:35
Dali se spasuvame preku verata ili delata?
Jas ke se stavam za primer,jas veruvam vo Gospod,ja nosam verata vo mene, e sega ne mozam da se pravam golem vernik a da pravam losi dela,mislam deka ne e toa rabota jas kako covek koj veruva vo Gospod , da mislam na losi raboti i da pravam losi dela, i dusata da mi e nemirna i vo sebe da si recam, Gospod ke mi prosti, da Gospod na site ke ni prosti, ama ne e toa toa, spored mene sekoj covek gresi dali svesno ili nesvesno, ama delata go pravat covekot, ako nekoj napravi ubavo delo, da pomogne na nekoj, ili nekogas e dovolno i nekoj zbor da kazi ubav, dobro e, i toa delo sto go napravil dobro delo, dovolno e samo toj da go znae,spored mene se spasuvame so dobri dela i verba vo Boga,ne mozat da se oddelat verata i delata, baremjas taka mislam, toa e moe mislenje mili moi


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 21:42
делата се тие които материализират верата.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 22:24
Originally posted by pagane pagane напиша:

делата се тие които материализират верата.
 
Прекрасно кажано pagane аплауз
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo sushtina, zlochinecot ne poveruval vo Hrista tuku se pokajal za svoite grevovi i mu veli na svojot drugar, koj isto bil raspnat, deka tie go zasluzhuvaat toa, no ne i Isus koj ne napravil nishto losho za da go zaluzhi takviot kraj.
 
Постои уште една изјава на разбојникот (распнат до Христос) која евангелистот Лука ја забележал во неговото евангелие. Таму разбојникот вели:
 
„Исусе, спомни си за мене, кога ќе дојдеш во Твоето Царство!
(Разбојникот во ев. Лука 23:42)

Од оваа изјава на разбојникот можеме да ги воочиме следниве работи:
1. Разбојникот сепак поверувал дека Исус е Цар.
2. Разбојникот верува дека Христовото Царство не е од овој свет, туку од светот што следи после смртта (од Небото) - во спротивно немало оваа изјава да Му ја даде на смртниот час.
3. Разбојникот Го повикува Христос за свој Спасител со тоа што моли од Него да си спомне за него во Неговото Царство.
 
Од ова гледаме дека разбојникот не само што се покајал за своите гревови, туку и поверувал во Христос и Му се помолил за помош.
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Za razbiranjeto na ovaa razlika mozhe da ti posluzhi prekrasnata parabola za samarikjanecot vo koja Isus potencira deka chovek mozhe da bide potpolno posveten vernik, no ako zad nego ne stojat bogoljubivi dela, togash negovoto veruvanje e besplodno.
 
Не верувам дека некој може да биде потполно посветен христијанин, а да нема пред него богољубиви дела. Таквиот може да биде потполно посветен глумец среќа, но не и потполно посветен верник.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 22:38
Originally posted by pagane pagane напиша:

делата се тие които материализират верата.


Apsolutno!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 23:54
Верата е семето а делата се плодовите!

Но и верата и делата се Милост БОЖЈА а не нешто од мене!

Затоа Го молам Живиот БОГ и за вера и за дела, но пред се за МИЛОСТ!

Од срце ви посакувам на сите МИЛОСТ!





!









Originally posted by fiks fiks напиша:

А би прашал само едно?Како и од што треба да се спасува оној кој не верува во религија ни една,а цел живот прави добри дела и кој цел свој живот го живее за да помогне на другите,притоа нормално прво за да функционира како таков доброчинител сработува за себе и после помага на другите?Од што би се спасувал тој кога на никому не грешил во животот а не е припадник на ниедна религија?


Таквиот праведник треба под хитно да се спасува од самобендисаноста и неблагодарноста, која Го негира Дарителот!

Од каде му потекнува - на таквиот праведник - праведноста, хуманоста, самопожртвованоста, љубовта, енергијата, “мудроста“, добрината, ...?

Од мајкаму и таткому?
Кој е мајка на мајката и татко на таткото?
Кој е Изворот на сё што е добро?


Кој се фали да се фали со БОГА во Господа Исуса Христа, инкарнацијата на Мудроста, на Милоста БОЖЈА!

Поздрав

п.с. Зошто баш тие што се посебно надарени, се посебно горди а неблагодарни за дарот?






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 00:16
Originally posted by spiros spiros напиша:


п.с. Зошто баш тие што се посебно надарени, се посебно горди а неблагодарни за дарот?






Mozhebi toa tebe taka ti zvuchi. Ne velam deka gi nema i takvi, no ne bi generaliziral tvrdenje na osnova na nekolkumina.

Jas znam mnoshto lugje koi ne se nadareni i se gordi, suetni, ljubomorni i t.n.

Nabrojanite nekvaliteti ne se ekskluzivnost samo na nadarenite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 00:34
Имаш право, но кај надарените е многу поупадливо, бидејќи се многу надарени а малку (или можеби воопшто не се) благодарни на Дарителот!


Лека ноќ      


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 00:38
Originally posted by spiros spiros напиша:

Имаш право, но кај надарените е многу поупадливо, бидејќи се многу надарени а малку (или можеби воопшто не се) благодарни на Дарителот!


Лека ноќ      


Лека ноќ, навистина, има многу надарени кои не се свесни или не сакаат да бидат свесни дека нивните способности не се дело на природна селекција или случајности.

Од друга страна-да не ги споменуваме Њутн, Ајнчтајн, кои како верници биле свесни од каде потекнува нивниот гениј.

Но затоа, од оние на кои е многу дадено-ќе се бара и многу повеќе за што ни говори Параболата на Исус со талантите (ја би рекла таланти-таленти)





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 00:43


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 01:27
Шо е работата, Евангелосе? Зарем немаш одговор на ова?

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Би сакала ако можеш ова повеќе да го објасниш, т.е. дообјасниш. Од каде ти се тебе такви сознанија и дали некој кој не верувал во Христа од х-причина, а вршел добри и праведни дела, ќе биде спасен?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На друг судски процес ќе им се суди на оние кои го одбиле Христовото сведоштво, на трет за оние кои никогаш не го слушнале истото (овие ќе бидат судени според делата, мотивите, совеста и нивото на свеснот што го имале за Бог и Неговата праведност), на четврт можеби психички болните кои немале умствен капацитет да го чујат или разберат и применат Христовото учење итн. Не знаеме како Бог ќе суди за сите овие групации, но за оние кои искрено поверувале во Христос и имаат жива вера (од која како последица произлегуваат добри дела), за нив знаеме, за нив имаме откровение во Светото Писмо, тие ќе бидат спасени на основа на нивната вера во Исус Христос - Спасителот.


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 01:38

Наставничке, вчера и беше роѓенден на баба ми и цела куќа вриштеше од роднини, ич не спав и глаата ме боле... ќе може следниот час да одговарам? тага



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 12:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Наставничке, вчера и беше роѓенден на баба ми и цела куќа вриштеше од роднини, ич не спав и глаата ме боле... ќе може следниот час да одговарам? тага



Добро, мило детенце, одмори се, да не те боли главчето. И така „наставничката“ веќе цела година има трпение кон тебе, па сега за еден ден не прави воопшто проблем


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 18:18
dali se spasuva preku dela ili vera ,,
za ovaa tema vo biblijata srekavame   kontradiktornosti

spored pavle i spored jovann bas ke gi citiram da vidime sto komentar ke dadete

poslanie na pavle do rijanite10,9,
TI AKO SO USTATA GO ISPOVEDAS GOSPODA ISUSA I SO SRCETO SVOE POVERUVAS DEKA BOG GO VOSKRESNA OD MRTVITE KE SE SPASIS.
COVEKOT SE OPRAVDUVA NE PREKU DELATA OD ZAKONOT TUKU SAMO PREKU VERATA VO ISUSA HRISTA , OTI AKO PRAVDATA DOAGA PEKU ZAKONOT TOGAS HRISTOS ZALUDNO UMREL(GALATJANITE,2,16,21)
spored jovan

kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera

(soborno poslanie na jovan,2,14,17,24,)
pa sega koee tocno pavle veli ke bides spasen samo ako poveruvas vo hrista i deka na covekot ke mu se sudi samo preku vera a jovan go ignorira toa deka verata samata po sebe ako ne pridruzena so delata e mrtva i deka na covekot ke mu se sudi po toa sto pravi a ne samo so po vera ,... pa sega ajde vidite sami koja e logikata
pokraj ovie citati ke nadovrzam i citati od k*ran sto vsusnost veli k*ran za ovaa,,

TOA NE ZAVISI NI OD ZELBITE VASI NI OD ZELBITE NA SLEDBENICITE NA KNIGATA.   KOJ KE IM NAPRAVI ZLO KE BIDE KAZNET I NEMA DA NAJDE OSVEN ALLAH(GOSPOD BOG) NI ZASTITNIK NI PODRZNIK I ONOJ KOJ KE NAPRAVI DOBRO DELO VERNIK MASKO ILI ZENSKO TAKVITE KE VLEZAT VO DZENETOT(RAJ) I NE KE IM SE NANESE ZLO NI KoLKU SEMAKA OD URMA.
DELATA NA ONIE KOI NE VERUVAAT SE KAKO OGLEDALO VO RAMNICA, PA ZEDNIOT POMISLUVA DEKA E VODA . ASTOM DO NEA KE SE PRIBLIZI ETE NEMA DA NAJDE NISTO . KE GO NAJDE ALLAH KAJ NEGO I ON KE MU JA PODMIRI SMETKATA, ALLAH E BRS PRESMETUVAC(k*ran4,123,124,24,39,)....

pozdrav


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 18:57
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:


spored jovan

kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera

(soborno poslanie na jovan,2,14,17,24,)
pa sega koee tocno pavle veli ke bides spasen samo ako poveruvas vo hrista i deka na covekot ke mu se sudi samo preku vera a jovan go ignorira toa deka verata samata po sebe ako ne pridruzena so delata e mrtva i deka na covekot ke mu se sudi po toa sto pravi a ne samo so po vera
На Јован многу повеќе можеме да мју веруваме бидејќи бил директен Исусов апостол, живеел и патувал со него. А Павле не го познавал Исус туку раскажува дека имал визија каде Христовиот Дух го запрашал „Зошто ме прогонуваш?„ ама наместо да се запраша тој почнал посланија да пишува кои претежно се разликуваат од Исусовото учење и другите божји пратеници.


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 19:12
znaci slobodno mozeme da receme deka golem del od biblijata bogo hulija poteknuvaat od ucenjeto na pavle poznata kako osnovacot na izmenatoto hristijanstvo, najkontroverznata licnost vo hristijanstvoto koj se smeta za predavnik na isusovata misla od strana na negovite semejni pisma i od strana na apostolie koi ostanale   vo erusalim vo krugot na jovan,,,
isus e vistinskiot pratenik od boga i toj mozel da gi predskaze vistinskite nastani razlikuvanjeto na vistinskiot pratenik i lazniot,,
pazete se od laznite proroci koi doagaat vo ova koza a odnatre se volci grablivi,..


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 19:23
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

На Јован многу повеќе можеме да мју веруваме бидејќи бил директен Исусов апостол, живеел и патувал со него. А Павле не го познавал Исус туку раскажува дека имал визија каде Христовиот Дух го запрашал „Зошто ме прогонуваш?„ ама наместо да се запраша тој почнал посланија да пишува кои претежно се разликуваат од Исусовото учење и другите божји пратеници.


Што?! Ај те молам, срце си, елаборирај ми го ова! Каде се разликуваат учењата на Исус и Павле?

Свашта.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 19:27

poslanie na pavle do rijanite10,9,
TI AKO SO USTATA GO ISPOVEDAS GOSPODA ISUSA I SO SRCETO SVOE POVERUVAS DEKA BOG GO VOSKRESNA OD MRTVITE KE SE SPASIS.
COVEKOT SE OPRAVDUVA NE PREKU DELATA OD ZAKONOT TUKU SAMO PREKU VERATA VO ISUSA HRISTA , OTI AKO PRAVDATA DOAGA PEKU ZAKONOT TOGAS HRISTOS ZALUDNO UMREL(GALATJANITE,2,16,21)
spored jovan

kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera
spored jovan

kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera

(soborno poslanie na jovan,2,14,17,24,)
pa sega koee tocno pavle veli ke bides spasen samo ako poveruvas vo hrista i deka na covekot ke mu se sudi samo preku vera a jovan go ignorira toa deka verata samata po sebe ako ne pridruzena so delata e mrtva i deka na covekot ke mu se sudi po toa sto pravi a ne samo so po vera


zarem ovaa nee kontradiktornost ti sto bi odgovorila na ova rita


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 19:43
Ај вака: пиши убаво кое е цитат, од каде е, а не вака хаос невиден. Цитат и од каде е истиот, а твоето мислење одделно. Ништо не разбрав од тука.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 20:04
Abe i preku vera i preku dela ako imame zaedno najdobra viza ni e za vo rajot...среќа

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 20:09
Прво: го измеша Јован со Јаков.

Тие цитати се од Јаков 2:14-26:
Каква е ползата, браќа мои, ако некој рече дека има вера, а нема дела? Може ли верата да го спаси?
Ако некој брат или сестра се голи и без секојдневната храна,па некој од вас им рече: „Одете си во мир, стоплете се и наситете се!” а не им даде она, што им е потребно за телото, каква е ползата?
Така и верата: ако нема дела, мртва е сама по себе.
Но ако некој рече: ти имаш вера, а јас имам дела. Покажи ми ја својата вера без дела, а јас ќе ти ја покажам верата од моите дела.
Ти веруваш дека има само еден Бог. Добро правиш; и бесовите веруваат и треперат.
Сакаш ли пак да сознаеш, суетни човеку, дека верата без дела е мртва?
Нашиот татко Авраам не беше ли оправдан од делата, кога го принесе на жртвеникот својот син Исак? Гледаш дека верата соработуваше со неговите дела, и дека верата преку делата стигна до совршенството.
И така се исполни Писмото, кое вели: „Авраам Му поверува на Бога, и тоа му се засмета за правда, и се нарече Божји пријател.” Гледате дека човекот се оправдува преку дела, а не само преку вера.
Исто така и блудницата Раав не се оправда ли преку дела, кога ги прими согледувачите и кога ги испрати по друг пат? Имено, како што е телото без дух мртво, така и верата без дела е мртва.


Тука Јаков зборува за мртвата вера. Онаа вера која е само на зборови. Од таквата вера, не произлегуваат добри дела. Тој не ги става во конфликт како што на прв поглед се чини.

Живата вера е онаа од која произлегуваат дела. Не можеш да имаш вера без дела-таа би била мртва.Односно; ако велиш дека си христијанин, но не живееш како таков, нема да се спасиш. Делата сами по себе би биле безвредни, а верата на таквите номинални верници исто не вреди, бидејќи не е вистинска, а камоли искрена.
На Бог не му треба само да велиш дека веруваш во Него, туку да живееш за Него и според Неговите правила.

Значи да сумирам: Јаков зборува за празна, мртва вера, вера која е само на зборови, од која не би произлегол христијански живот т.е. добри дела и конечно, спасение. Законот, добрите дела нема да те спасат ако немаш вистинска вера.



-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 20:16

Спасениете е дар што неможе да се купи со човечки дела и заслуги!

Тие што мислат дека ќе се спасат поради своите дела, ја потценуваат непроценливата и за телесен човек недостижна вредност на Милоста БОЖЈА и со тоа го омаловажуваат највредното!

Верата во Милоста БОЖЈА ги раѓа најубавите плодови (дела)!

Каде е мојата заслуга? Ја нема!
Кој треба за спасението, за верата, за делата да се фали и слави?

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Септември.2009 во 20:32
Originally posted by spiros spiros напиша:


Спасениете е дар што неможе да се купи со човечки дела и заслуги!

Тие што мислат дека ќе се спасат поради своите дела, ја потценуваат непроценливата и за телесен човек недостижна вредност на Милоста БОЖЈА и со тоа го омаловажуваат највредното!

Верата во Милоста БОЖЈА ги раѓа најубавите плодови (дела)!

Каде е мојата заслуга? Ја нема!
Кој треба за спасението, за верата, за делата да се фали и слави?

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!






Токму во овој контекст поставив case study “Перо П‘ров“.
Кај Митарствата.
Одговара и за овде.
Што ќе го извади Перо?


Си бил некој човек, Перо. Цел живот живеел богоугодно, нит се коцкал, нит пиел, нит блуд, ни крадел...Со други зборови нашиов Перо вегетирал (нели, сепак, каков е тој живот ако не украдеш нешто макар од самопослуга, ако не погледаш некој-а со желба, ако не пивнеш, кснеш...).

Но нашиов Перо бил токму таков.

Имал една маана-имал некој неодреден став за Бог, ни верувал, ни не верувал, просто не се замарал со Бог. Доаѓале да му кажуваат за Исус, за Бог, но Перо немал време.
Едино на некој погреб ќе отидел и едино тогаш ќе чуел нешто од Јован...и од 1 Мојсеева, па знаел само дека од прав е и во земја ќе се врати.
Си ја гледал жената (имал 4-5 деца бидејќи имал секс само кога требало да има деца), си ја работел нивата чесно...

Еден ден Перо ненадејно го чукнал инфаркт, додека по жештината работел на нивата.

Прашање:

1. Дали Перо ќе се задржи на царините со оглед на тоа што немал никаде направено “долг“?

2.Дали на Перо ќе му се суди?

3. Кај ќе го пратат Перо?



Иншалах+Машалах=уаКбАр-Бум Салам!!!


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 22:43
TI AKO SO USTATA GO ISPOVEDAS GOSPODA ISUSA I SO SRCETO SVOE POVERUVAS DEKA BOG GO VOSKRESNA OD MRTVITE KE SE SPASIS.
COVEKOT SE OPRAVDUVA NE PREKU DELATA OD ZAKONOT TUKU SAMO PREKU VERATA VO ISUSA HRISTA , OTI AKO PRAVDATA DOAGA PEKU ZAKONOT TOGAS HRISTOS ZALUDNO UMREL(GALATJANITE,2,16,21

ova e spored pavele rita   neli    ( prvo poslanie do rimjanite 10,9)



kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera



(a ova e spored jakov kako sto veliis ti ,2,14,17,24,)jas napraviv greska namesto jakov napisav jovan,,(pardon)

pavle veli ke bides spasen samo ako poveruvas vo hrista i deka na covekot ke mu se sudi samo preku vera a jakov go ignorira toa deka verata samata po sebe ako ne pridruzena so delata e mrtva i deka na covekot ke mu se sudi po toa sto pravi a ne samo so po vera ,...

pa ritaa    vo koj citat treba da se veruva toa mene mie prasanjeto pavle ili jakov.


Постирано од: Момче Македонче
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 22:46
Преку верата не верувам дека се спасуваме... ама преку делата ДА!!!

-------------
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 22:47
al_ISLAM, a zoshto ne go postirash stihot kade shto veli: " A ne znaevteli deka verata bez dela e mrtva vera"?


-------------


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 23:18
taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva
zarem jas ne go citirav ova



samiot citat ti veli deka deka samata vera ako nema dela e mratva znaci treba i dela i vera prasanjeto mie na kogo treba da mu se veruva na pavle ili na jakov


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 23:22
На двајцата.
Вера со дела.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 23:40
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Преку верата не верувам дека се спасуваме... ама преку делата ДА!!!


    Од каде ти потекнуваат делата?

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 23:40
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

TI AKO SO USTATA GO ISPOVEDAS GOSPODA ISUSA I SO SRCETO SVOE POVERUVAS DEKA BOG GO VOSKRESNA OD MRTVITE KE SE SPASIS.
COVEKOT SE OPRAVDUVA NE PREKU DELATA OD ZAKONOT TUKU SAMO PREKU VERATA VO ISUSA HRISTA , OTI AKO PRAVDATA DOAGA PEKU ZAKONOT TOGAS HRISTOS ZALUDNO UMREL(GALATJANITE,2,16,21

ova e spored pavele rita   neli    ( prvo poslanie do rimjanite 10,9)



kakva e polzata braka moi ako nekoj rece deka ima vera adela nema? moze li verata da go spasi?
i taka verata, ako nema dela sama po sebe e mrtva.
gledate li deka covekot se opravduva so dela ane so vera



(a ova e spored jakov kako sto veliis ti ,2,14,17,24,)jas napraviv greska namesto jakov napisav jovan,,(pardon)

pavle veli ke bides spasen samo ako poveruvas vo hrista i deka na covekot ke mu se sudi samo preku vera a jakov go ignorira toa deka verata samata po sebe ako ne pridruzena so delata e mrtva i deka na covekot ke mu se sudi po toa sto pravi a ne samo so po vera ,...

pa ritaa    vo koj citat treba da se veruva toa mene mie prasanjeto pavle ili jakov.


Јас тебе убаво ти објаснив. Јаков говори за мртвата вера. Не за онаа вистинска, спасоносна вера. Внимавај на контекстот.

Тој вели: доколку една вера е само на зборови, доколку само исповедаш дека веруваш во Христа, дека си верник, а не живееш според Божјите заповеди, таа е мртва и како таква не се важи. Едноставно не вреди.

Тој не вели само со вера нема да се спасиш. Напротив, со вистинска вера од која произлегуваат дела (христијански живот) ќе добиеш вечен живот. А само со дела-нема спасение.

Галатјаните 3:2-7
Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера?
А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”
И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата.

Ефесјаните 2:8 Зашто по благодат сте спасени, преку верата, и тоа не е од вас самите - тоа е Божји дар! Не од делата, за да не се фали некој. Кога ќе го разберете ова?

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 17:26
vie   izgleda vovppsto neme rabirate mene    toa e toa   ili jas ne verazbiram ili vie mene ne merazbirate

mnogu ubavo pisuva   za pavlee deka velliii   ,,
covekot ne se opravduva preku dela samo preku vera toj ja ignorira toa ( so dela) toj veli deka e dovolno samo preku vera   da poveruvas vo hristos, i ke bides spasen znaci kaj nego delata ne funkcioniraat kakov sakas bidi   samo poveruvaj vo hrista i spasen si dodeka jakov mnogu ubavo veli deka se spasuva samo preku dela i vera i rita zapomnii
znaci potrebni se i dela i vera   za da bides iskren vernik ane kako sto pavle veli   samo preku vera   ke bides spasen zatoa vi velam deka vo biblijata postojat nesoglasija pomegu pavle i jakov


Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера?
А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”
И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата,,..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

a da te prasam rita sto bese avram kakov vernik bese on, koja mue verata negova



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 18:14
Дали се спасуваме преку верата или делата?

На 13 јуни 2003 година во рамките на меѓународната приредба наречена „Исус беше човек од народот, не од црквата - без црква луѓето молат„, божјата пратеничка Габриеле од Вирцбург зборуваше на тема со наслов:



Доволна ли е само верата?
Постигни искуство за Бог, доживеј го единството - и биди слободен!


Ова е достапно во форма на аудио ЦД и на македонски јазик со германскиот оригинален тон во позадина. Снимката трае околу 40 минути, содржи краток вовед од еден прахристијанин а потота следат објаснувањата на Габриеле.
Доколку некој е заинтересиран да го добие во електронска форма преку интернет, нека ми се обрати во лична порака.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 22:45
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

vie   izgleda vovppsto neme rabirate mene    toa e toa   ili jas ne verazbiram ili vie mene ne merazbirate

mnogu ubavo pisuva   za pavlee deka velliii   ,,
covekot ne se opravduva preku dela samo preku vera toj ja ignorira toa ( so dela) toj veli deka e dovolno samo preku vera   da poveruvas vo hristos, i ke bides spasen znaci kaj nego delata ne funkcioniraat kakov sakas bidi   samo poveruvaj vo hrista i spasen si dodeka jakov mnogu ubavo veli deka se spasuva samo preku dela i vera i rita zapomnii
znaci potrebni se i dela i vera   za da bides iskren vernik ane kako sto pavle veli   samo preku vera   ke bides spasen zatoa vi velam deka vo biblijata postojat nesoglasija pomegu pavle i jakov


Сакам само ова да го научам од вас: дали Го примивте Духот врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера?
А Оној, Кој ви дава Дух и прави силни дела во вас, дали го прави тоа врз основа на делата на Законот или преку слушањето со вера? Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”
И така, признајте, дека Авраамови синови се оние, кои се од верата,,..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

a da te prasam rita sto bese avram kakov vernik bese on, koja mue verata negova



Мајкл, доволно рекламираш книги!! Што е ова?

Ај толку и ти знаеш.
Сфати веќе еднаш: се спасуваш преку вера (за тој дел зборува Павле)! Арно ама, таа вера мора да биде поткрепена со дела за да не биде мртва, само на зборови, лажна (за ова зборува Јаков). Очигледно е дека не сфаќаш дека многу книги и делови од Библијата воопшто, се надополуваат меѓусебе. Тие воопшто не се контрадикторни.

Каква вера имал Авраам?
Вера во Бог, вера која ја покажа преку делата и својот начин на живот.
11:8 Преку вера Авраам послуша, кога беше повикан да излезе на местото што требаше да го прими во наследство, и излезе не знаејќи каде оди.

11:17 Преку вера Авраам - кога беше испитуван - го принесе Исака, и тој, кој ги прими ветувањата го принесе својот единороден син.

Римјаните 4:2 Зашто, ако е Авраам оправдан врз основа на своите дела, може да се фали, но не пред Бога!
4:3 Но, што вели Писмото: „Авраам Му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”

Галатите: 3:6 Како што и Авраам „му поверува на Бога и тоа му се засмета за праведност.”
3:9 И така, оние, кои веруваат се благословени заедно со верниот Авраам.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:06
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Сфати веќе еднаш: се спасуваш преку вера (за тој дел зборува Павле)! Арно ама, таа вера мора да биде поткрепена со дела за да не биде мртва, само на зборови, лажна (за ова зборува Јаков).


Zakluchok: samo preku vera nema spasuvanje.

Ne znam zoshto pravite demagogija okolu seto toa obiduvajki se na sekakov nachin da gi opravdate Pavlovite zborovi, koga i samite velite deka verata bez dela se samo mrtvi zborovi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:16
Јас не правам никаков проблем. Работава не е за дела и вера, туку за тоа дека има контрадикции во Библијата.

Тоа се обидувам да го разјаснам.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:28

Меси, според христијанството, спасувањето од осудата на гревот се добива исклучиво преку верата. Делата се само последица на вистинската, искрена христијанска вера или како што Јаков ја нарекува: "жива вера".

Додека пак, делата сами по себе не спасуваат, туку се само надворешен (видлив) показател на вистинската (живата) вера.
Најдобар пример за ова е разбојникот на крстот. Тој, откако се покајал и поверувал во Исус (на самиот крст и пред самата смрт) не направил никакво добро дело (со кое би ги исплатил побарувачките на евентуалните митници на патот до небото), но сепак бил спасен.
 
Рита, ги читам репликите твои на коментарите на Ислам и гледам дека пердуви летаат од нив голема%20насмевка јас сум импресиониран големо%20гушкање 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Рита, ги читам репликите твои на коментарите на Ислам и гледам дека пердуви летаат од нив голема%20насмевка јас сум импресиониран големо%20гушкање 


Кога Бог е на твоја страна се е возможно нели?



   

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Септември.2009 во 23:54
Вистинската вера во Милоста БОЖЈА (Христос)е најголемо дело, кое ги спречува најголемите злодела!

Зарем таквата вера не е дело ?    

Пред сѐ ви ја посакувам Милоста БОЖЈА (Христос)и нелицемерна вера во неа, а делата и кога за очите (и умовите) човечки не би биле видливи, за БОЖЈИТЕ се видливи!

АМИН

„Блажени се оние чии беззаконија се простени и чии гревови се покриени;


     

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 02:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Додека пак, делата сами по себе не спасуваат...


Дали тоа означува дека оние кои не се Хрситијани, а имаат добри дела, нема да се спасат?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 02:50
Не, ни одблиску не означува тоа.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 02:53
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Мајкл, доволно рекламираш книги!! Што е ова?
Нешто убаво, важно и поучно а во тесна врска со темата - во електронска форма го нудам за беспари.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не, ни одблиску не означува тоа.


Епа? Зарем ќе има такви кои не се Христијани, а ќе бидат спасени според нивните дела?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:23

Maran Ata, одиш надвор од темата. Ние овде дискутираме за христијаните, како тие се спасуваат (сега), дали преку вера или преку дела, а не за идниот Божји суд на нехристијаните. Тоа е сосема друга тема за која радо би дискутирал доколку ти или некој друг ја отвори.

 
Ајде сега ти одговори ми едно прашање на темава:
Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:36
EvAngelos, воопшто не сум надвор од темата. Темата е „Дали се спасуваме преку верата или делата?“, а спасение/неспасение не се однесува само на тебе или мене или само на тој или овој Христијанин, туку за целиот човечки род. Судот Божји е поврзан со спасението/неспасението на луѓето, и наместо ти мене да ми поставуваш прашање, обиди се да одговориш на веќе поставеното од моја страна!

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:40
Мараната, Божјиот општ суд и спасението се големи и широки теми. Јас оваа тема ја конкретизирав на христијаните. (Прво пробав да напишам во насловот на темава: Дали христијаните се спасуваат преку верата и делата?, но бидејќи не се дозволени толку бувки, затоа го скратив на помалку, но во воведот ја отворив дискусијата за христијаните затоа што токму таа тема ја подигнавме на темата за митарствата и за да не бидеме оф-топик јас ја отворив оваа тема тука.
 
Епа повели, одговори на он-топик прашањето:
Како се спасил разбојникот, преку верата или преку делата?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:49
ЕвАнгелос, очигледно немаш одговор на моето прашање, па сега врти-сучи само некако да го избегнеш. Кога ќе дадеш одговор, тогаш и јас ќе почнам да ти одговарам, а не како на темата што те прашав прва да ми наведеш 10 христијани од 3-ти век кои верувале како тебе, па ти го сврте јас да сум ти навела такви, и откако ти дадов 10мина на листата, наместо како христијанин да постапиш и ти да дадеш таква листа, почна да бараш јас тебе да сум ти докажувала дека тие верувале како мене. Сега сакаш истото и тука да го направиш.

Па кога ќе почнеш да дискутираш како возрасен?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 03:59
Maranta, твоето прашање е оф-топик и затоа не ти го одговарам. А зошто ти не го одговараш моето он-топик прашање, е тука лежи зајакот намигнување
Ти не ме праша мене  прво, туку ти ја праша Rita.MD, а потоа јас, откако видов дека магарето му вели на зајакот дека има големи уши, ти го поставив прв тебе истото прашање и ти наместо да ми наведеш 10 верници од 3 век кои што верувале како тебе, ми наведе 10 верници кои што НЕ верувале како тебе. Значи ти не го исполни условот кој што самата го постави и затоа црвенеење ... затоа помири се со судбината дека православието нема континуитет каков што тврдите дека има, помири се со судбината дека православието и христијанството што го проповедале Христос и апостолите се два различни нешта, со различни верувања и различна пракса.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 20:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?
Во големата Христова објава „Ова е Мојата Реч - Алфа и Омега„ Христос (зборувајќи за распетието помеѓу двата разбојника) објасни:

„Зборовите кои Јас, како Исус од Назарет, според смисолот, му ги кажав на грешникот „Навистина ти велам, уште денес ќе бидеш со мене во рајот!„, беа зборови на прошка. Тој влезе во повискои подрачја на животот, во кои не мораше да трпи ниту болка ниту патење, бидејќи се спозна себе си, се покаја и го намири своето, и така стана прифатен во Мене, Христос. Имено, тој беше украл за своето семејство кое гладуваше.

Оној другиот пак беше убиец, и си ја прими својата плата.„
(од поглавието http://www.univerzalni-zivot.org/das_wort/alfa_i_omega/razapinjanje_na_krst.html - Исусовото распнување на крст )

Значи тој го постигнал тоа преку самоспознавање и отплата на грешното, не преку гола вера. Верата е само прв чекор, но доколку не се примени тоа во кое веруваме(учењето) тогаш последиците откако сеидбата од не-делата ќе созрее, ќе мора да се поднесат како горчливи последици.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 00:21

Дали знаете што значи зборот Милост?




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 01:35
Originally posted by spiros spiros напиша:


Дали знаете што значи зборот Милост?



ajde kazi prosvetliголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 01:50
Мајкл, чек да земам ливче и да си запишам што вели оваа вашава Габриеле за разбојникот среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:08
Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?

evagelos sto mislis ti kako se spasil?
evangelos ajde da receme deka on se spasil deka hristos rekol no stoe   so drugite narodi narodite od minatoto od idninata?
treba da svatis i da svatite edna rabota , deka zaedno i muslimanite i vistinskite hristijani koi gi sledat stapkite na pratenikot isus, NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO
veruvaat deka na covekot ke mu se sudi samo spored verata i delata,...
ane    kako sto vie tvrdite i go branite stavov   vas    i najkontroverzniot covek vo biblijata pavle koj on tvrdi   deka    na covekot ke mu se sudi samo preku verata .
pa evangelos daj izjasnise   sto mislis ti na sto ke muse sudi na covekot samo preku vera ili preku vera i dela ?

i daj da ja zavrsime ovaa tema i da zaklucime deka covekot se spasuva samo preku vera i dela   i da ja otvrlime dogmata   na pavlinovata teorija koja e razlicna od   ucenjeto od drugite, koje kretor i osnovac na   izmenatoto hristijanstvo,,,..

fala na razbiranje,,,,,,,,,,,,, pozdrav


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 20:23
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

Дали разбојникот кој бил распнат до Христос и на кого Христос му вети дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот, дали тој се спасил преку верата или преку делата?

evagelos sto mislis ti kako se spasil?
evangelos ajde da receme deka on se spasil deka hristos rekol no stoe   so drugite narodi narodite od minatoto od idninata?
treba da svatis i da svatite edna rabota , deka zaedno i muslimanite i vistinskite hristijani koi gi sledat stapkite na pratenikot isus, NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO
veruvaat deka na covekot ke mu se sudi samo spored verata i delata,...
ane    kako sto vie tvrdite i go branite stavov   vas    i najkontroverzniot covek vo biblijata pavle koj on tvrdi   deka    na covekot ke mu se sudi samo preku verata .
pa evangelos daj izjasnise   sto mislis ti na sto ke muse sudi na covekot samo preku vera ili preku vera i dela ?

i daj da ja zavrsime ovaa tema i da zaklucime deka covekot se spasuva samo preku vera i dela   i da ja otvrlime dogmata   na pavlinovata teorija koja e razlicna od   ucenjeto od drugite, koje kretor i osnovac na   izmenatoto hristijanstvo,,,..

fala na razbiranje,,,,,,,,,,,,, pozdrav


Го изедовте Павле...ма%20ајдеСветиот апостол Павле, најголемиот Христов мисионер на сите времиња.

Инаку се сложувам-вера + дела=СПАС, т.е. вечен живот.Тие две работи се недделиви една од друга. Како жолчка и белка кои се заедно во јајцето.

Темата нема да ја затворам, таа е вечна и инспиративна тема и покажува богатство на мислења од кои сите по нешто научуваме.

 Не може како што сакаш ти да се сложат сите со тебе, да го отфрлиме Павле и посланијата и да станеме муслимани.
Овде никој не смее да наметнува своја вера.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 21:13
nikoj ne vi nametnuva vera nitu vi rekov da postanete muslimanii kako samo ti razmisluvas nemozam da te svatam   pa ti zivisi i veruvaj sporet tvojata vera jas spored mojata    noo oovoje forum vo koj diskutirame t.e za ovaa tema go spomnav pavle     ivi citrav negovi citati koi go negiraat tvrdenjeto na jaakov velis deka se slozuvas so toa vera+dela deka tie se nedelivi edna od druga dodeka reformatorot pavle spored citati od bilijata imaat poinakvo mislenje    a vie go branite   nego i negovata teroija (EDNA LJUBENICA NE SE DRZI POD DVE MISKI)

covekot se opravduva ne preku delata od zakonot tuku samo preku verata vo isua hrista(poslanie na pavle do galatjanite,2,16)

ova ja ne go izmisliv tukue pavlinova teorija , i ne gledam nesto sto treba da se brani ovoj stav ili mislenje na pavle ,,,,

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Го изедовте Павле...Светиот апостол Павле, најголемиот Христов мисионер на сите времиња.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ili najgolem   misionjer   ili najgolem lazgo ,, lazliv misionjer vo koj isus ve predupredil
PZAETE SE OD LAZNITE PROROCI KOI DOAGAAT OD OVCA KOZA, AODNATRE SE VOLCI GRABLIVI PO NIVNITE PLODOVI KE GI PREPOZNAETE.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 21:43
Ај смири се малку. Два дена.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 23:48
Originally posted by anakin anakin напиша:


ajde kazi ...


Милост значи: незаслужена добрина!

Кој верува на Милоста БОЖЈА, живее од Милоста БОЖЈА и за Милоста БОЖЈА, од него се лее добрина!

Бидејќи се јави Божјата милост, спасителна за сите луѓе.
Таа нё учи да ги отфрлиме нечесноста и похотите од овој свет, чесно, праведно и побожно да поживееме во овој век, ...!
(Тит 2:11 и тн.)


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 23:59
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


ajde kazi ...


Милост значи: незаслужена добрина!

Кој верува на Милоста БОЖЈА, живее од Милоста БОЖЈА и за Милоста БОЖЈА, од него се лее добрина!

Бидејќи се јави Божјата милост, спасителна за сите луѓе.
Таа нё учи да ги отфрлиме нечесноста и похотите од овој свет, чесно, праведно и побожно да поживееме во овој век, ...!
(Тит 2:11 и тн.)
 
spiros, милост значи ослободување од казна. Тоа што ти го велиш е благодат, незаслужена добрина.
Кој верува во Божјата благодат, живее од Божјата благодат.
"Бидејќи се јави Божјата благодат, спасителна за сите луѓе" (Тит 2:11)
 
Правдата е кога си го добиваме заслуженото..
Милоста е кога сме ослободени од заслуженото (од казната)
Благодатта оди чекор поттаму. Таа не само што не ослободува од заслужената казна, туку и ни дава незаслужена добрина.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 00:10
Да де, Евангелосе. Милостта е незаслужена добрина! Милостта е благодет! Благодетта е Милост БОЖЈА!









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 00:23
"Но кога се јавија добрината и човекољубието на Бог, нашиот Спасител, Тој нè спаси не врз основа на праведните дела што сме ги направиле ние, туку по Својата милост"
(Тит 3:4-5, Библијата)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 18:15
Еве нешто што ми текна нешто во врска со делата...
Нели имаше поговорка:
Да љубиш е ништо, да бидеш љубен е нешто, но да љубиш и да бидеш љубен е СЕ!

На тоа јас велам:

Да веруваш, а да не правиш добри дела е ништо, да правиш добри дела, а да не веруваш е нешто, но да веруваш и правиш добри дела е СЕ!
Тоа е совршената БОГОоддаденост и вистинскиот пат кон Господ и кон нашето спасение, само вера и добри дела, се разбира и љубов која е најважна и надеж.


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 19:55
Momche, s'e povekje gi shirish kriljata!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 21:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Momche, s'e povekje gi shirish kriljata!


Кој би можел да го споре орелот на небото ширно?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Октомври.2009 во 22:45
Chovekot!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 06:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chovekot!

Само ако суштеството е послабо во вештини од лугето околу него!намигнување


-------------


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 10:01
Еве нешто што ми текна нешто во врска со делата...
Нели имаше поговорка:
Да љубиш е ништо, да бидеш љубен е нешто, но да љубиш и да бидеш љубен е СЕ!

На тоа јас велам:

Да веруваш, а да не правиш добри дела е ништо, да правиш добри дела, а да не веруваш е нешто, но да веруваш и правиш добри дела е СЕ!
Тоа е совршената БОГОоддаденост и вистинскиот пат кон Господ и кон нашето спасение, само вера и добри дела, се разбира и љубов која е најважна и надеж

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

znaci zaklucok   potrebni se i vera i dela za da covekot bide spasen i ke mu se sidi spored verata i delata .


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 15:48
Да, тоа е мое сваќање.

А да не се мачиш да правиш копи и пасте само претисни горе цитирај и напиши под мојата порака твој коментар...како јас и мессенгер над табе што сме се цитирале.


-------------


Постирано од: al__ISLAM
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 16:59
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Да, тоа е мое сваќање.А да не се мачиш да правиш копи и пасте само претисни горе цитирај и напиши под мојата порака твој коментар...како јас и мессенгер над табе што сме се цитирале.


na onie koi sto ke veruvaat i dobri dela ke cinat bog im vetuva proska i nagrada golema (k*ran,5;5)


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 12:02
Maтеј: http://svetopismo.com.mk/search2.php - 24:45 „Значи, за кој слуга може да се рече дека е мудар и верен? Тоа е оној слуга што добил задача од својот господар да ги надгледува сите други слуги и навреме да ги храни.

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 15:04
Исус во една прилика рече:

"Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие, зашто Јас одам при Мојот Татко." -Јован 14:12

"Ако Ме љубите, ќе ги пазите Моите заповеди." -Јован 14:15



-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 23:05
Зацврсти ме Господи во верата и дај ми дух кој ќе се заљуби во Твоите закони и делата кој ќе донесат само убави последици кај секого.љубов

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk