Испечати | Затвори го прозорот

Предизвикани проблеми на Македонија од ...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20140
Датум на принтање: 07.Април.2020 во 22:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Предизвикани проблеми на Македонија од ...
Постирано од: Gorazd777
Наслов: Предизвикани проблеми на Македонија од ...
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 12:10
Доста време поминувам во читање на овој форум,па и други ако сакате ,наши македонски и цело време си поставувам прашање,па еве сега таа дилема ја ставам и пред вас,што мислите кој е виновен за денешната состојба на Македонија,мислам на ликови од поновата наша историја?,јас имам свој став и накратко би го изнел,инаку само да образложам,ова го мислам затоа што е потребно прво да се знаат работите,коренот на проблемот и тој прво да се реши ,а потоа да се впуштаме во дискусија и решавање на предизвиканите проблеми,кои знаеме немаат крај и произведуваат само нови работи.
Про,по осамостојувањето на македонија,поточно отцепувањето од бившата држава,требаше да се направи Устав,ајде ќе речете тогаш требаше искуство ,а не младост и така бидна,но кој беше искусен,па се разбира доскорешните комуњари кои немаа искуство за демократско општество и уште повеќе за национално,односно силите кои што се борат патриотски за една држава не постоеа или немаше услови да се појавата,па така се наптави граѓански устав кој апсолутно во корен го поништи националното чувство на Македонскиот народ,а со тоа и во корен ги пресече условите за настанок на нормална држава(сите поранешни ју републики направија национални устави каде што им дадоа одредени права на малцинствата според меѓународни стандарди)
После тоа следеше предавањето на името односно зошто името е заведено баш така во ООН,кога има и други поранешни ју републики,за тоа треба да објасни творецот на реферндумското прашање,,Дали сте за самостојна држава Македонија за право на влез во југоловенска заедница на држави,,и ете тој човек отиде во ООН таму при запишувањето од страв на неговите сеуште тогаш ју шефови,го кажа тоа срамно име,велејќи дека грците се лутеле не дозволувале,што не е вистина,таму постојат други органи и процедурата секако дека е подруга,но за тоа тој најдобро си знае.
После следеше предавањето на симболот -знамето на македонија од страна на бц,кој знаеме со кого мафијашки е поврзан и кој подземно владее во Македонија,Така за дискусија има уште многу,но почетно и за коренот на проблемите,мислам дека се виновни овие двајца и нивните тајни служби поврзани повремено со службите на одредени соседни држави. Очекувам ваше размислување и дискусија.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВАКоментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 12:17
прво е крив Ацо Големиот наш
да си седеше дома мадро или максимално да си играше војни во кругот на 1000 км, сега ние ќе примавме во европска унија членки


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 14:31
Зависи како ја гледаш работата,за него дознаваме од пишани извори,што ќе рече,за него ќе пишува секој како што сака и многу не влегувам во тоа,иако имам доста мислење за неговата работа.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 15:01
Горазд, извини, ама многу ти е позициона темава голема%20насмевка
ми се смачи од барање кривец за се што постои во реалноста, доста веќе се обвинувавте меѓу себе и фатете се малце за работа, да се поправи секој проблем и државава да излезе на прав пат, нема ништо да ни падне од небо, треба да се засукаат ракавите
низ историјата има многу видни луѓе и народи кои ни наштетиле на нас на разни начини, или со други зборови секој кој бил повисок, ни го бапнал, ги знаеме тие луѓе, не мора да ни се укажува на нив, ги знаеме или според факти или според чаршиски муабет, и сега што, ќе си го тешиме гладот пцуејќи ги нив?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 15:02
Originally posted by anakin anakin напиша:

прво е крив Ацо Големиот наш
да си седеше дома мадро или максимално да си играше војни во кругот на 1000 км, сега ние ќе примавме во европска унија членки
тогаш зошто се трудат толку многу да го величат голема%20насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 15:43
Знаеш забеган,понекогаш е попаметно да се расчистат работите ,за да имаме позиција од каде да тргнеме ,да работиме,да создаваме,а вака јас мислам дека само се расправаме како,што совој да преговараме ,со оној да се спогодуваме,мислам на надвор и внатре,а од тука на секој да му погодуваме како небаре ние сме должни на некој да му попуштаме и слично,значи вака можеме да тераме до бескрај,па можеби и целта е таа???

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 28.Септември.2009 во 23:31
Ете забеган зошто поставив ,вакво прашање,да посочам,денес актуелно со енциклопедијата повторно е разгорувањето на страстите,а кој го прави тоа ,се знае сите оние творци од поранешно време,па ако навлеземе подлабоко во проблемот ќе видиме дека тие учени академици ,се од едно време каде што учеа друга вистина за овие простори,и од тука произлегува ако сакаш да не го бараш виновникот ,ќе мора дебело да седнеме и да промениме се ,па макар и свеста ,за да можеме да одиме понатаму,но се прашувам дали е можно тоа???

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 00:21
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ете забеган зошто поставив ,вакво прашање,да посочам,денес актуелно со енциклопедијата повторно е разгорувањето на страстите,а кој го прави тоа ,се знае сите оние творци од поранешно време,па ако навлеземе подлабоко во проблемот ќе видиме дека тие учени академици ,се од едно време каде што учеа друга вистина за овие простори,и од тука произлегува ако сакаш да не го бараш виновникот ,ќе мора дебело да седнеме и да промениме се ,па макар и свеста ,за да можеме да одиме понатаму,но се прашувам дали е можно тоа???
да беа само „југословените“ ќе беше во ред, историјата кој како дошол на власт, си ја менувал, чисто зошто така му се сакало
а проблемот не доаѓа од енциклопедијава, туку од денешнава политика која сере кај ќе стигне, се што знае една македонска глава е турлитава поради неа

и тука нема разгорување на страсти, страстите постојано си горат, само плменот чека процеп каде да се прошири, па тогаш ајде дебело да седнеме и да промениме се, за да ги изгаснеме, и можно е тоа, ако на светов постоеа разумни и морални политичари и уште побитно народ


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 11.Февруари.2019 во 13:19

Zbg после толку силување сега стигнавме на ниво да треба колективо да уживаме што анционалното стана анационалноконечно се оплоди граѓанско општество, до сега Устав беше граѓански ориентиран но со Национален Предзнак, сега бркај го националното меѓу редои културно јазично, едикојси граѓани зборвале на тој јазик, и тоа е нешто, а ништо ...

ништо страшно, кога држава ти праеле удбаши виа удбалитичари, а за идеали не се надевај само гол интерес, во случајов да се глобализираат час поскоро довчерашните бељаградски федералисти во бришелски унијатски-федералисти, тие и порано и денес не знаат како да се водени без централа над нив, културно речено експериментални маусдонци кои чекаат на сиренци од лабосот на евроатланските детерминиати денеска, само на крај да не им дадат калапен прелив од неуротоксична соја!?

проблемот во Македонија е што Интелектуалците се замолчени, оние пак кои успеваат да гукнат се сведени на тв-дебати каде освен агитпроп ништо друго нема, точно тук таму се жонглира по некој абер кој поразјаснва колку е саат, но дека од сите агли и аспекти некој проблем ќе се испегла тоа така тнка работа, сетне оние во администрација си тераат сеир на копи пасте законодавците (со ред исклучоци) клацкај фотеља извршителите (со ред исклучоци) и мижи да ти бајам кадиите (со ред исклучоци), наместо сите овие топтан 24/7 да думаат на институционални еФоруми секој во својата фелата како со народни пари нафатиран, да си ја одработат домашната задачи и даваат редовно отчет како се досетиле за некое решение и што со него понатака, што најчесто го прават постфестум откако ја заминала во аут работа, ако и тоа е нешто бидејќи порано ни тоа не го правеа, уште не наеме пример со кого војуваше АРМ и МВР 2001-ва мислам амерички хелихоптери осваа сандуци оружје на Шара а кај нас наместо во бондстил прст вперуваа во Речица, исто беше и со дивоНасеље, а пак сето тоа инстант се бутна под тепих, што е погрешно бидејќи како Уставотворен Елемент Народот мора и треба да биде информиран кој стои зад некоја заврзлама, вака како си тераат Народ не умириле туку го умираат, ете послдното бидна на хартија ерга-омнично, а така и си продолжуваат, не ми е јасно како само не дадоа референдум за сојуз со отан а тоа е изричито потенцирано во Устав за што пак никој не чув да спори небаре со пропаднатиот консултативен тоа го заокружиле [ http://archive.fo/pzMfK#selection-3349.162-3349.526" rel="nofollow - 1 ] зар мислат тоа нема да се врати како бумеранг, како си терале тие утре може да се оК*ражи и некој друг така, каде со тој памет!? Грујо пак ќе ги ресетирал работи по старо бидејќи така на фора ќе сме останале шмугнати во унијата [ https://emagazin.mk/gruevski-prv-go-chestitashe-na-potpishuva-eto-na-protokot-za-nato/" rel="nofollow - 1 ] попрво Грција ќе не блокира во преговори па тогаш од инат да се ретерира, но без еу сето ова нема смисла бидејќи само таа е гарант за ресетирање нечии мегали идеи, мислам нели можеше да организира тој референдум уште со време за да знаее на што сме и кои ни се црвените линии, нека не кажува приказни заради политички агитпроп како би останал во игра во иднина, и тој ли сега како Банко ќе се реанимира по сто пати во политика, може се спрема за некои идни претседнички избори, таман со Зајко да се јадат во кампања онака кој кому му го пуштил појако дали овој притворот на Зајко или вој нема затворот, него Ѓоре не го помилува Грујо а, Банко не ни сочека ни судење да помине го потапша Зајко по тилот, кузнај може чека Ѓорѓија да склепа пакет аранжман, како си ја тераат чиниш филмско студио е земјава ...Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk